Weer werkt aanplant in Tragel tegen zeeuws Magistraal klankbeeld rond Kruisweg Breskens Bouw postkantoor Oostburg voor op schema JONGERENKOOR BRESKENS VOORZIET IN BEHOEFTE Zaalvoetbal rayon Middelburg stad streek „Goed evenwicht tussen beeld en muziek" BEZINNING TOESCHOUWER „Luister één keer...... veertien keer ..Klankbeeld is universeel" BEWONDERING FILMS IN ZEELAND ENTHOUSIAST INITIATIEF VAN BEGAAFDE GROEP AMATEURS Rectificatie IJzendijke Dorpswelzijn Ovezande houdt hoorzitting Jeugdcarnaval in IJzendijke KPJ stelt zomer- pr o gramma samen Vrijdag 22 februari 1974 Van een cmzer verslaggevers) OOSTBURG De weersomstandigheden spelen de Oostburgse plantsoenendienst par ten. Enige tijd geleden al heeft de gemeente raad een bedrag van 17.000 gevoteerd voor groenbeplanting in de Oostburgse nieuwbouw wijk De Tragel. Door de plantsoenendienst wer den daarop bestellingen geplaatst voor de nodige sierbeplanting. Van deze bestellingen is thans het grootste deel binnen. „Wij kunnen echter nog niet gaan planten", aldus de heer Harmsen van de plantsoenen dienst. „Het weer werkt ons erg tegen. De Tra- gelwijk is een natte boel, waarin niet te wer ken valt. Als het b.v. een paar nachten flink zou vriezen, dan kunnen we gaan beginnen met egaliseren en ploegen. Nu moeten deze werk zaamheden wordt uitge steld tot de weersomstan digheden gunstig zijn. Erg jammer". De sierbeplanting die is besteld omvat diverse soorten struiken. Ze zijn alle óf bloemdragend óf besdragend. In combina tie met het te zaaien gras kan de wijk dan flink worden opgefleurd. De grond is nu echter nog te stug en te beroerd om te kunnen bewerken, iets wat ook de bewo ners ervaren als ze hun achtertuintje willen gaan spitten. In de nieuwbouwwijk zijn ook stroken grond uitgespaard waarop in de toekomst garages kunnen worden ge bouwd. Bij de plantsoe nendienst leeft de ge dachte deze strookjes grond ook te egaliseren en met gras in te zaaien. „Als daar niets mee ge beurd worden het bin nen de kortste keren kleine vuilnisbeltjes. Bo vendien kan de jeugd altijd wel wat speelter- reintjes gebruiken, en wij zullen die strookjes dan, zolang er niet op wordt gebouwd, laten gebruiken als speelter rein voor de kinderen'. Op het gebied van klank beelden had deze begaafde groep amateurs reeds het een en ander gepresteerd en twee jaar geleden kwam dan het plan de Breskense kruis weg uit te beelden, aam de hand van de teksten, die in de kerk zijn opgehangen. „Een gigantisch karwei", al dus Omer Gielleit en A. Maas. ,,De bedoeling van het klankbeeld was om een be zinning te geven op de zin van het hedendaagse leven. Een idee dat er volgens ons volledig is uitgekomen". Het klankbeeld is opge bouwd rond de 4 staties. Ie dere tekst die daarbij hoort is uitgewerkt in dia's. Hetzij van bestaande toestanden en situaties in het leven van alledag, hetzij in voorstellin gen die gerealiseerd konden worden dank zij de spontane medewerking van het Bres- kense Jongerenkoor en ande re Breskense ingezetenen. Gedurende 2 jaar zijn rond 1500 dia's gemaakt, waarvan er uiteindelijk zo'n 600 de goedkeuring van de samen stellers konden wegdragen en in het klankbeeld werden opgenomen. Ongeveer anderhalf jaar lang zijn de Breskense inge zetenen er voortdurend bij betrokken geweest. „Reeksen vergaderingen hebben wij eraan gespendeerd, omdat wij de teksten totaal wilden doorgronden om uiit te kun nen beelden wat de dichter ermee bedoelde", aldus de heer Maas. Het klankbeeld is daardoor een manier voor bezinning geworden, die vooral in de komende vastentijd vele mensen zal aanspreken. „Het klankbeeld is niet bedoeld voor katholieken, het is uni verseel en elke toeschouwer zal er iets van eigen gading in kunnen vinden", zo menen de samenstellers. Vorige week werd in de pastorie van Breskens een voorvertoning van het klank beeld gegeven. De vele aan wezigen waren duidelijk on der de indruk van het ge toonde, zowel van de inhoud als de technische perfectie waarmee het werd gepresen teerd. „Men is erin geslaagd om een goed evenwicht te vinden tussen beeld en mu ziek. Het zijn artiesten", zo meende Omer Gielleit. Leidraad in het klanlkibeeld is een jongeman, waarmee de toeschouwer zich kan identi ficeren, die stilstaat bij het beeld dat nabij de Breskense vissershaven staat opgesteld. Een Breskense visser licht hem in over de activiteiten van de maker van dit beeld, de Breskense pastoor-beeld houwer Omer Gielleit. Uit deze kennismaking vloeit een bezoek aan de kerk Jezus valt voor de tweede maal onder het kruis. lempmd verschoppen. Iemand breken, Iemand laten vallen. Eén woord kan genoeg zijn, maar veel woorden worden tegenwoor dig gebruikt om een ander ten val te brengen en soms strui kelt een mens over zijn eigen woorden. "Woorden kunnen ste nen zijn. Een drukkende last. Een kruis dat te zwaar wordt. Raka: dit is: wraak roept de mens die agressief wordt. Van Jezus staat geschreven dat hij zweeg. voort, wiaar de kruisweg, wordit meebeleefd. De integrale tëkst bij de staties wordt voorgelezen, omlijst mat muziek en uitge beeld. Waar de tekst spreekt van b.v. de vele vormen van verslaving om psychisch leed te kalmeren, dan wordt dit met adequate beelden ook getoond. De toeschouwer wordt als het ware bij de lurven gepakt en via de uit gebeelde teksten op de zin van het leven gedrukt. „De, sahijnbaar uitzichtloze kruis weg van de mensen wordt zodoende geplaatst in het licht van de verlossende kruisweg van Christus", ai- dus een der samenstellers. Op 2 maart kan de Bres kense gemeenschap in de ka tholieke kerk kennisnemen van het klankbeeld. Begon nen wordt om 19.00 uur en los van het klankbeeld zelf zal men bewondering krijgen voor de technisch leider van dit project. Hij werkt, met twee lenzen, met de hand bediend. Hierdoor is het mo gelijk met overvloeiingstech- nieken te werken waardoor het klankbeeld beslist geen „dood plaatjesikijken" is, geen diavoorstelling. Beeld en klank worden met de hand tijdens de voorstelling gesyn chroniseerd, reden waarom de technische leider het klankbeeld van woord tot woord moet kennen. Na een uur en vijf minuten zal men dan weer tot zichzelf kunnen komen en kunnen bezinnen, want aangrijpend is het. Dat werd tuidelijk tijdnens de voorvertoning in de Bresken se pastorie. Eindredactie: Rein van der Helm. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS Het twee jaar geleden gestarte jongerenkoor uit Breskens blijkt een spring levend geheel te zijn. Begonnen met vijf dames en een aantal schoolkinderen, Is het koor in de jaren van zijn bestaan uitge groeid tot een groot koor van rond 10 leden, die zichzelf be geleiden op gitaar, orgel, trom pet en drumstel. „Het koor is samengesteld uit leden van de hele Bres kense gemeenschap, nog aan gevuld met mensen uit Schoondijke, Oostburg en Wa terlandkerkje", aldus de heer Alfons Maas, dirigent van het koor. „Eigenlijk zijn we uitge groeid tot een soort ontspan ningsvereniging, wat te mer ken is aan het plezier waar mee iedere maandagavond van 19.00 tot 20.00 u. wordt gere peteerd in de Barbarakerk in Breskens". De naam Jongerenkoor is ei genlijk niet de vlag die de lading dekt, aldus de heer Maas. „Onze leden zitten in alle leeftijdsgroepen, van jong tot oud. Toch willen wij de naam niet veranderen, want de liederen die wij tijdens de kerkdiensten ten gehore bren gen stemmen volledig overeen met de naam. Wij zingen met name ritmische liederen, waarop teksten worden ge maakt door een speciale tekst groep die wij binnen het koor hebben". Het koor werd twee jaar geleden opgericht op initiatief van pastoor Omer Gielleit en de heer Maas. „Opzet was de jongeren meer te betrekken bij het kerkelijk gebeuren, en deze opzet is, dacht ik wel geslaagd. Het koor is echter geen specifiek r.-k. koor. Onze leden komen uit verschillende kerkelijke richtingen en wij zingen dan ook in de onder scheidende kerken". Verschillende keren is het koor buiten de eigen gemeente opgetreden. Zo was het o.m. te beluisteren in Schoondijke, Hulst, en Oostburg. De waar dering die het gezelschap ont vangt is goed, „In het begin vond men het hier in Bres kens fantastisch. Nu is men er 'echter wat aan gewoon ge raakt, wij maken gewoon een onderdeel van de kerkdienst uit". Wanneer het financieel te realiseren zal zijn, zullen de oudere leden van het koor een optreden verzorgen in het Duitse Bornheim, en jong en oud zullen in Meerdonk in België optreden. De teksten die het koor zingt zijn aangepast aan het thema van de dienst. Zo is men thans bezig met de voor bereiding van een dienst op 3 maart, als drie baby's gedoopt zulten worden. „Daar spelen wij op in, en ik moet zeggen dat wij soms erg goede tek sten hebben, dank zij die tekstgroep", zegt dirigent Maas. Het koor ontvangt geen sub sidie, wel alle medewerking van het r.-k. kerkbestuur, dat ook een renteloze lening be schikbaar had gesteld. „Onze leden betalen geen contributie, maar de kerk wordt voor de repetities voor niets beschik baar gesteld. We] ontvangen wij een bepaald bedrag als wij ergens optreden. Hierdoor zagen wij kans een schuld van f 3000,- die wij hadden na aanschaf van de eigen instru menten af te lossen". Orgel, drum en versterker zijn eigendom van het koor. Toch leven er nog wensen. „Instrumenten er bij kunnen we altijd gebruiken. Met name een dwarsfluit zou erg wel kom zijn", zegt de heer Maas. die zeer te spreken is over het enthousiasme waarmee de koorleden iedere week trouw komen repeteren. „Voor veel van onze jongeren voorziet het koor in een bepaalde behoefte, want er is in Breskens eigen lijk te weinig voor hen te doen". Gisteren zijn de foto's beho rend bij het Zeeuws dagboek en de jubilerende fanfare Ve ronica met elkaar verwisseld. Bovendien bleek het onder schrift van de foto, die op de juiste plaats stond, daar niet bij te horen. Wij bieden onze lezers daarvoor onze excuses aan. Heropening Na een gron dige verbouwing is de Ifa markt van de familie S. Buijs se aan de Nassaustraat te IJ- (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De bouw van het nieuwe postkantoor in Oostburg, dat komt aan de Mariahoevestraat recht te genover het tijdelijke politicbureau vordert goed. „Door de uitzonderlijk goede weersomstandigheden van de afge lopen winter liggen wjj thans voor op het bouwschema", aldus een woordvoerder van het architectenbureau Rot huizen en 't Hooft. zendijke door wethouder G. Claeys van middenstandszaken officieel flheropend. Dat ge beurde door met de sleutel, die door het zoontje van de familie Buysse op een kussen aan de wethouder werd aange boden, de deur te ontsluiten. Collecte De collecte in de r.k. kerk voor de Memisa heeft 1092 gulden opgebracht. (Van onze correspondent). MIDDELBURG De uitsla gen van de in de voorbije week in de Middelburgse sporthal aan de Nassaulaan gespeelde zaalvoetbalwedstrij den van het rayon Middelburg zien er als volgt uit: Poule A: AMRO - Blauw Wit 10, Luctor - De Pinten 27 en Dauwendaele 1 - FC Laurens 1 03. Poule B: FC Laurens 2 - Dauwendaele 2 04, VPV - Hoechst Boys 1 1 en Brandweer - Pechmey 4 21. Poule C: Pechiney 3 - Middelburg 1 07, OCMA - Zeelandia 42, Middelburg 2 - VCK 2 5—1, en VCK 1 - Arnemuiden 11. (Van onze correspondent) OVEZANDE —De Stichting „Dorpswelzijn" ui t Ovezande, voordien het Armbestuur, houdt op maandag, 2 4februari aanstaande om 19.30 uur een hoorzitting in het voormalig gemeentehuis voor de inwo ners van Ovezande. Deze bij eenkomst wordt gehouden om de inwoners van Ovezande in te lichten over de activiteiten van de stichting, waarbij men ook de gelegenheid krijgt zijn wensen kenbaar te maken. „Dat wil echter niet zeggen dat wij ook voor het geplande schcm? kunnen opleveren. Wij weten natuurlijk nog niet wat voor onwerkbare dagen wij nog voor ons hebben". Niette min is aannemersbedrijf Gebr. De Ruijsscher uit Biervliet tot op heden flink opgeschoten. Met de bouw van het post kantoor is vorig jaar december begonnen. Geplande bouwtijd is precies een jaar, zodat eind 1974 het pand opgeleverd kan worden. Het postkantoor is voorzien van de nieuwste snufjes. Er komt eên zelfbe- diendngsafdeling, die dag en nacht is geopend, de balies en deuren zijn voorzien van ko gelwerend glas en het gebouw is ook bereikbaar voor gehan dicapten omdat er nergens drempels zijn. De zelfbediengsafdeling om vat een telefooncel, postbus sen, zegelautomaat, brieven- weger en een zogenaamde pakjesbus. De hal voor het publiek, waar men toegang (Van onze correspondent). IJZENDIJKE In het jeugdgebouw te IJzendijke wordt zondag 24 februari een carnavalsmiddag gehouden voor de kinderen tot en met 12 jaar. Dit zal plaats vinden tussen 2 en 4 uur namid dags. Van 7 tot 9 uur is er dan een carnavalsbal voor de jeugd van 12 tot 15 jaar o.l.v. Instuif met de d skjockey Johny. Maandag 25 februari is er dan nog een carnavalsbal voor iedereen boven de 15 jaar. Dit carnaval wordt gehouden in samenwerking met de plaatse lijke EHBO. Dit bal vangt aan 's avonds om 8 uur. Dit be looft zeker een gezellige avond te wórden. De entree prijs bedraagt f 1,50. heeft tijdens de gewone kan tooruren, heeft een tweede te lefooncel, die is aangepast aan het gebruik door gehandicap ten. Het kogelwerend glas is een primeur voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Elders in de streek kent men dit al, zoals bij het onlangs geopende nieu we postkantoor in Klooster- zande. Achter de balie komt de werkruimte van het perso- nee, met daaraan aansluitend de kluis en de directiekamer. Uiteraard is ook een bestel lerskamer en een kantine in het gebouw voorzien, evenals een rijwielberging en een laad- en losruimte. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De K.P.J., afdeling „West" houdt op 1 maart hij Chez René de tradi tionele jaarvergadering. De vergadering die om 20.00 uur begint heeft een zeer belang rijk agendapunt, namelijk de bespreking van het zomerpro- gramma. Op dit programma prijken o.m. een voetoriëntatietocht, djaigtrip, fietsariënitatierit, sport (waaronder bollen met Eede, voetbal, volleybal), de quiz, en oultuirele evenementen zoals discussieavonden, politieke oriënteringsavond etc. Het betuur doe,t een beroep op de leden in groten getale te verschijnen omdat men tijdens de jaarvergadering de contri butie wil innen. Na de pauze vtadlt nog een bestuursverkie zing plaats. Na afloop van de vergadering zal nog gelegen heid bestaan wat te kaarten, te dammen of te schaken. „Luister één keer14 keer". Met deze regel begint een magistraal klankbeeld, dat een groep enthousiaste Belgen en Bressiaanders heeft gemaakt rond de unieke kruisweg in de r.-k. kerk H. Barbara te Breskens. De veertien staties beeldhouwer-pastoor Omer Gielleit spreekt liever van haltes van de Breskense kruisweg zijn vervaardigd uit hout en elk voorzien van een tekst. Het was deze tekst die de Belgische groep, bestaande uit pastoor-dichter Verkruysen uit Meerdonk, P. Vereecken uit St.-Pauwels, E. Dubelloy uit Stekene en G. van Boxe- laere, contact deed opnemen met o.m. pastoor Omer Gielleit en schoolhoofd A. Maas uit Breskens. MIDDELBURG CITY THEATER. De grote tankslag. Een episode uit de Tweede Wereldoorlog, na de nederlaag die de Duitsers bij Stalingrad leden en waarin zij opnieuw voor de fanatie ke kracht van de Russen moeten wijken. Tevens komt de landing door de geallieer den op Sicilië aan de orde. De Italiaanse dictator Musso lini wordt gevangen geno men, Hitier geeft bevel bem te bevrijden. Op 8 september geeft Italië zich onvoorwaar delijk over en Mussolini wordt door de partizanen te rechtgesteld. Schokkende beelden in deze Russische film. Toegang 14 jaar. Ver volgens De vuistvechters van fort Chu, een Chinese film, die een episode verhaalt uit het 10e jaar van de Chinese republiek en waarvan de in zet een beeldschone zangeres is, die tevens een spionne blijkt te zijn. Toegang 18 jaar. GOES GRAND THEATER De langste dag en zondag en woensdagmiddag om 14,30 uur Dumbo, het vliegende olifan tje. Toegang alle leeftijden HULST DE KONING VAN ENGE LAND. Deze week geen filmprogramma in verband met de carnavalsviering. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Vanaf zaterdag tot en met dinsdag telkens om 20.00 uur en zon dagmiddag ook om 2.00 uur de vermaarde film met Ge- raldine Chaplin, Julie Chris tie, Omar Sharif e.a., Doker Zjivago, naar de wereldver maarde bestseller van Boris Pasternak en met de onverge telijke muziek van Maurice Jarre. In verband met de lengte van de film is er zon dag slecht één matinéToe gang 14 jaar. De zachte Winter en het mooie weer zijn er debet aan, dat de fundamenten van het nieuwe postkantoor in Oostburg al een flink eind boven de grond uitsteken. Veronica zuivert het aanschijn van Jezus. Er zijn mensen die het niet meer zien. Omdat hun ogen vol tranen zijn. Door een groot leed. Hoe dan ook. Jezus kende dit ook. En een vrouw droogde de tranen van zijn gezicht en God Weet hoe deze kleine liefde weer uitzicht gaf in zijn don ker lijden. Deze zuivere liefde is er nog. In de verpleegster of verpleger, in de maatschappelijke werker of bejaardenhelp ster, in de gewone huisarts, in de leidster die een imbeciel of ongelukkig kind met liefde ontvangt, in u en ieder die het leed van een ander zuivert van bitterheid en wanhoop. OOSTBURG LEDELTHEATER. Zater dag, zondag en dinsdag om 20.00 uur en zondag tevens om halfvijf, de vermaarde film Mash. Drie jonge chi rurgen zetten een veldhospi taal op stelten en hoe! Zon dagmiddag om 2.00 uur de sensationele avonturenfilm uit het Rome van de keizers, De gladiatoren van Rome met Robert Scott. die ais Ma- ciste triomfen viert. Een ruige film uit een ruige tijd. Toe gang alle leeftijden.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 8