Minder geld voor bibliotheek WONINGEN MET LAGE HUUR VOGELWACHT VOOR RADIO WIJKRAAD BINNENSTAD HEEFT NOG COMPLETE VERLANGLIJST De Stem/De Vrije Zeeuw VOORSTEL VAN B. EN W. AAN RAAD TERNEUZEN: Terneuzen heeft nieuwe lijndienst op Zweden Snip verkouden? Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. stad streek Bus doet andere haltes aan met carnaval Lezing over arbeidsbureau nieuwe-stijl Programmaraad vergaderde Grond verkocht aan Fitwell Ledenvergadering Sasse Rode Kruis Hoofdplaat St. Jansteen Terneuzen Westdorpe Wereldgebedsdag in Terneuzen Vrijdag 22 februari 1974 5 9 Aan de kerkhoflaan komen goedkope huurwoningen. (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Gorthon Line uit Helsingborg in Zwe den heeft een nieuwe lijndienst geopend op Terneuzen. Deze verbinding wordt om de 14 dagen onderhouden van de Zweedse haven Gaevle naar de terminal van Aug. de Meijer aan de Zevenaarhaven. De bedoeling is dat jaarlijks IOO.OOO ton bosprodukten waarvan 75.000 ton pulp, in Terneuzen wordt aangevoerd. Daarmee zal de totale aanvoer in 1974 van papier, hout en pulp vanuit Zweden en Fin land de 300.000 ton ruim schoots overschrijden. In 1973 bedroeg de totale aanvoer van bosprodukten uit genoemde landen in Terneuzen 224.948 ton. Het is te verwachten dat Ook de aanvoer met de andere lijndiensten, zoals de Bore- scheepvaartmaatschappij uit Finland en de Trans Baltique- Scandinavia Motorships uit Zweden, nog dit jiaair zal toe nemen. Ook wdt betreft de kolen- aanvoer staat Terneuzen tus sen de Westeuropese havens 'ang geen slecht figuur. Dat is vooral te danken aan de grote overslagcapaciteit van OVET BV, en Aug. de Meijer N.V.. Door de sterk toegenomen vraag naar steenkool als ge volg van de oliecrisis kan een sterke stijging van de aanvoer van vaste brandstoffen worden verwacht. Deze tendens teken de zich reeds in 1973 af, in welk jaar een aanvoer van 1,79 miljoen ton steenkool via Terneuzen werd genoteerd. De nieuwe massagoedhaiven k Terneuzen, die volgend jaar in gebruik genomen zal wor den, kan een flinke bijdrage aan deze kolenaanvoer leve ren. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT Tijdens de carnavalsoptocht van a.s. z°ndag, tussen 13.00 en 17.00 uur worden de bushaltes aan het Bolwerk en in de Poel straat te Sas van Gent, niet door de Z.V.T.M.-bussen aan gedaan. De bussen, die gedu rende die uren in Sas van ^ent aankomen, of vandaar ve™®kken zullen stoppen aan et B.P.-station van garage meters aan de Westkade. (Van een onzer verslaggevers)' TERNEUZEN B. en W. van Terneuzen stellen de raad voor bij het rijk een zo hoog mogelijke jaarlijkse huursub sidie aan te vragen ten behoe ve van de bewoners van 33 aan de Kerkhoflaan en Jan van Rompustraat in Terneuzen te bouwen eengezinshuizen. Deze woningen zijn bestemd voor mensen met een zeer ma tig inkomen. De 33 premiewoningen zul len worden gebouwd door de woningbouwvereniging Ter neuzen. Zij maken deel uit van een speciaal door de mi nister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening beschik baar gesteld contingent, dat zal worden gefinancierd uit de middelen van het Fonds Voorheffing Pensioen verzeke ring. Het bestuur van de woning bouwvereniging heeft de ge meente verzocht voor deze woningbouw een rijkspremie aan te vragen. [(Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het be stuur van de Katholieke Bond van Personeel in Agrarische, voedings- en genotmiddelenbe- drijf, houdt op zaterdag 23 fe bruari de jaarlijkse studie dag. De heer L. Uilenbroek, di recteur van het Arbeidsbureau Zeeuwsch-Vlaainderen, zal een inleiding houden over nrbeids- buro nieuwe Stijl, 's Middags spreekt de heer P. Gelauf van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Vakbeweging over onze taak bij het ontwik kelingswerk. De studiedag wordt gehou den in Grand Hotel „Rotter dam" in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het ra dioprogramma, dat de NCRV donderdagmiddag van vier tot vijf uur uitzond onder de titel „Een uur natuur", werd aan dacht besteed aan de Oost- Zeeuwsch-Vlaamse Vogel wacht de Steltkluut. De voor zitter en de secretaris, respec tievelijk de heren G. Sponse- lee (bioloog te Hulst) en G. Ottens uit Terneuzen stonden in de schuilhut in de Spuikom te Terneuzen, de reporter, de heer R. Dijkhuizen te woord. De heer Sponselee wees op het bijzondere van de Spui kom, met zijn snel wisselende waterstanden, ten gevolge waarvan er diverse vogelsoor ten verblijven, o.m. de waad- vogels, die vanuit de Wester- schelde in de Spuikom komen fourageren. Hij vertelde daar bij dat de laatste tijd een 5-tal zeldzame sneeuwganzen in het gebied werden waargenomen. Voorts memoreerde hij dat er een verheugende toename is van de roofvogels, als de To renvalk (vorig jaar werden een veertigtal nestkasten voor deze vogel opgehangen), de blauwe kiekendief, buizerd en ook de ransuil neemt, met na me in het Braakmangebied toe. Het aantal steen- en kerk uilen is echter onrustbarend afgenomen. „De geelgors, diie ik als kleine jongen in het veld op leder paaltje zag zitten is er niet meer"- zo besloot de heer Sponselee zijn commentaar. De heer Ottens die vertelde dat de Steltkluut rond 300 leden telt, vond het verheu gend dat er vele jeugdleden zijn. Velen daarvan, maar ook van de ouderen, zijn erg ac tief. Hij was evenwel van me ning dat er op de scholen nog te weinig aandacht aan de na tuur wordt geschonken. De Jeugd staat over het algemeen ver van de natuur af, maar als je ze er als het ware met de neus op drukt, hebben zij wel belangstelling", aldus de se. cretanis Over de Spui kom als natuurgebied staat de Stelt kluut voor een dillema. Het gebied is vrij snel begroeid met zee-aster en riet. Men zou deze planten kunnen verwij deren om bepaalde vogelsoor ten tot broeden aan te zetten, maar dan worden er toch weer planten vernietigd. In het be gin, toen Spuikom was ontstaan door de kanaalwerken broed den eir de kluut strandplevier en visdiefjes. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT De pro grammaraad van de confessio nele groepering (met zeven zetels in de Sasse raad verte genwoordigd) hield een bij eenkomst in het culturele cen trum de Speye te Sas van Gent. Als uitgangspunten wer den unaniem door de vergade ring aanvaard dat de groepe ring wordt gevormd door per sonen, die een christelijke (katholieke of protestant- christelijke) levensovertuiging hebben. In de partij zijn opgenomen vertegenwoordigers van alle kernen in de gemeente Sas van Gent en verenigt in zich diverse maatschappelijke groe peringen. Het ligt in de eerste plaats in de bedoeling in de Sasse gemeenteraad een con structieve bijdrage te leveren aan de verdere ontwikkeling van de kernen tot één ge meente Sas van Gent, waar mee het welzijn van alle in woners van de gemeente ge diend wordt. In een aantal be sprekingen, die gedurende de komende weken in de kernen zullen gehouden worden, zul len de programmapunten ver der worden uitgediept. Als lijstaanvoerder werd unaniem wethouder W. Colsen gekozen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneuzense gemeenteraad zal in zijn vergadering van donderdag 28 februari beslissen over het voorstel van B. en W. om de subsidie voor de jeugd afdelingen van de openbare leeszaal en bibliotheek met ingang van 1 januari 1971 in te trekken alsmede om de subsidie voor de fonotheek te verlagen tot een door het rijk voorgeschreven minimum. In hun preadvies merken B en W op dat de gemeente ingevolge de rijkssubsidie- voorwaarden voor openbare bibliotheken niet verplicht is de jeugdafdelingen en de fo notheek te subsidiëren. Wil de bibliotheek voor rijkssubsidie in aanmerking komen dan dient de gemeente uitsluitend het verplicht gemeentelijk subsidie-minimum te verle nen. Eind 1971 namen B en W het standpunt in dat, zodra de nieuwe opzet van het beblio- theekbestel binnen de ge meente zijn beslag zou hebben gekregen, van gemeentezijde uitsluitend het verplichte ge meentelijk minimum beschik baar zal worden gesteld. Met dien verstande dat de gemeen telijke subsidie voor de fono theek gelijk zou zijn aan de rijkssubsidie. Tussen het bestuur van de stichting Gemeenschappelijke Openbare, leeszaal en Biblio theek en het gemeentebestuur bestaat verschil van opvatting over wat onder nieuwe opzet van het bibliotheekbestel in de gemeente Terneuzen moet worden verstaan. Het biblio- theekbestuur is van mening dat dit nieuwe bestel er nog niet is omdat in het bestuur, naast katholieke en algemene vertegenwoordigers, geen ver tegenwoordigers uit protestans- -christelijke kring zitting heeft. Volgens B en W is het nieuwe bibliotheekbestel een feit geworden door de opne ming van de bibliotheken van Biervliet en Zaamslag in de gemeenschappelijke stichting. Dit standpunt wordt volgens B en W gedeeld door het rijk blijkens de afrekening van de rijkssubsidie over 1971. Het gemeentebestuur illus treert de gunstige financiële positie van openbare leeszaal en bibliotheek met een ver melding van de reserves over 1971 en 1972. Over 1971 werd een vrije reserve van ƒ121.943,- geboekt en over 1972 een vrije reserve van f 224.792. B en W spreken er verder hun bevreemding over uit dat ln Zaams-la-g een bibliotheek zal worden gebouwd, hoewel het bibliotheekbestuur alleen met toestemming van B en W over reserves kan beschikken en het college geen goedkeu ring voor de aanbesteding heeft gegeven. Het bibliotheekbestuur heeft ln een brief aan de raad be zwaar gemaakt tegen de door B en W voorgestelde subsidie verminderingen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De raad van bestuur van het haven schap Terneuzen heeft beslo ten een stuk grond in Sas van Gent te verkopen aan Fitweii Beheer B.V. Dit confectiebe drijf had de grond reeds in erfpacht. Tevens besloot het bestuur van het havenschap 4485 m2 grond op het voormalig ka naaleiland te Sluiskil in erf pacht uit te geven aan Ver- duyn Stra-albedrijf B.V. te Ee- de. Dit bedrijf gaat op het terrein een werkplaats bou wen van ongeveer 1200 m2. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het laatste nummer van „Binnenstad", het orgaan van de gelijknamige Terneuzense wijkraad, bevat enkele wensen van het wijk- raadsbestuur. Eén van de agendapunten, die regelmatig op de bestuursvergaderingen terugkomen was de kwestie van de Z.V.T.M., die nog niet tot bevrediging van de wijk raad is opgelost. De wijkraad iegt er de nadruk op dat het aantal stopplaatsen, in het be lang van de binnenstad moet worden uitgebreid. De kwestie rond de snelheidsbeperking in de binnenstad, is volgens de wijkraad erg afhankelijk van wat er in de structuurschets gedacht wordt voor de ver- keerscirculatie. Ook een bete re bewijzering is één van de aandachtspunten van het be stuur. Het gemeentebestuur heeft, zeer tot genoegen van het wijk- raadsbestuur, de brandgang rond het Pastersbos geheel la ten reinigen. Hierbij wordt de hoop uitgesproken, dat de om wonenden het initiatief zullen nemen om deze schoon te hou den. Ook de speeigelegenheid in het Pastersbos werd als een belangrijk punt in de binnen stad gesignaleerd. Hierbij wordt de hoop uitgesproken dat de gemeente passend ma teriaal zal leveren, zodat men met een aantal bewoners zelf aan de slag zal kunnen gaa-n. Gegadigden kunnen zich hier voor bij het wijkra-adsbestuur opgeven. Het wijkraadsbest uur schreef brieven naar het colle ge van burgemeester en wet houders over het nachtelijk parkeerverbod voor groot vrachtvervoer en het niet na leven van het parkeerverbod in de Dijkstraat en de Nieuw- straat en het opruimen van de brandgang. De wethouder van Openbare Werken werd geat tendeerd op de verzakkingen in de trottoirs van de Dijk straat, de Nieuiwstraat en de Sehool-weg. Ook het afval dat zich ophoopt op de parkeerha ven in de Vlooswijkstraat werd onder de aandacht van de wethouder van Openbare werken gebracht. Het belangrijkste punt van bespreking was die structuur schets voor de binnenstad. De wijkraad had op 1 no vember 1973 een infor meel gesprek met B. en W., waarbij werd beloofd dat deze structuurschets in de maand november zou verschij nen. De wijkraad zou dan ge legenheid krijgen om, gedu rende een zestal weken, dit stuk met de medebewoners te bestuderen. „Tot nu toe heb ben wij van de gemeente nog geen enkel bericht ontvangen, waarom de gang van zaken anders is dian toen werd voor gehouden" aldus het informa tieblad. Voorts wordt hierbij opgemerkt dat in de raadsver gadering van 24 januari wel werd verteld dat de structuur schets klaar was en de wijk raad hoopt dan ook dat dit spoedig zal blijken. Het bestuur verdiept zich met de leden in de mogelijke inspraakprocedu res van de gemeente. Er wordt niet verheeld dat het wijk- raadsbestuur hierover zijn ongenoegen uit. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT —De af deling Sas van Gent van het Rode Kruis heeft een algemene ledenvergadering gehouden in hotel „De La Bourse" te Sas van Gent. De voorzitter de heer P. Bertram zei in zijn openingswoord dat hij het bij zonder betreurenswaardig vond dat de opkomst zo bij zonder klein was. Na het jaarverslag van de secretaris kwam uit het finan cieel verslag van de penning meester aan het licht dat de vereniging 1973 met een nade lig saldo afsloot. De heer Bou- tens trad af als penningmeester en stelde zich voor deze func tie niet meer herkiesbaar. De voorzitter sprak zijn bewonde ring uit voor de 17 jaar trou we dienst die de heer Boutens de afdeling Sas van Gent be wezen heeft. De heer Zwartelé verklaarde zich bereid deze functie over te nemen. Hij werd met algemene stemmen gekozen. De vereniging die 773 leden telt, zal hoogst waarschijnlijk op 27 maart een bloedafname- avond houden in het vereni gingsgebouw „De Roselaer" te Sas van Gent. Voor deze avond zal ook de medewer king gevraagd worden aan de plaatselijke E.H.B.O. Hierna dankte de voorzitter de vrij willige helpsters van het wel fare werk, voor hun drukke werkzaamheden die zij dage lijks aan de bejaarden en bed legerige mensen besteden. Tevens werd besloten om 2 gehandicapten uit de kern Philippine een weekje ont spanning te bezorgen op het Rode Kruisschip „De Henry Dun ant". Carnavalsbal In café Wes tend - Bar Moustache in Hoofdplaat wordt op a.s. zater dag een carnavalsbal gehouden Volgens traditie zal de muzi kale omlijsting verzorgd wor den door de discotheek. Prins carnaval zal de gehele avond zijn opwachting maken. Papieractie In verband met carnavalsactiviteiten van a.s. zaterdag zal het ophalen van oud papier en karton niet doorgaan. Dit zal nu op woensdag daarop volgend wor den gedaan. Bejaardencarnaval In de kleine zaal van het vereni gingsgebouw houden de be jaarden maandagmiddag een carnavalsfeest. Ze worden om 14.00 uur gekostumeerd ver wacht. Prins Carnaval en de raad van elf zullen een bezoek brengen aan de bejaarden. Examen Aan de Erasmus- universiteit te Rotterdam slaagde voor het doctoraal examen Bedrijfseconomie, A.M. Oele, uit Terneuzen, thans wonenden te Bergen op Zoom. Lezing Oud Terneuzen Het belangrijkste agendapunt op de bijeenkomst van de ver eniging oud-Terneuzen in café De Vriendschap was een le zing door de heer Hoogstraten uit Dordrecht over de Neder landse Molens. Onder de titel „Vrienden van de Molen" vertelde de heer Hoogstraten, toegelicht met dia's, over de historie en verschillende types van molens. Bedrijf minder Opnieuw is Westdorpe weer een eigen bedrijf armer geworden. Dit keer heeft de heer A.H.V. de Hulsters in een huis-aan-huis circulaire de inwoners meege deeld, dat zijn schoenhandel- en reparatiebedrijf ophoudt te bestaan. De schoenreparatie wordt overgenomen door een meester schoenmaker, in de supermarkt Goethals, aan de Amstelveenstraat te Westdor pe. Voetbaltoto De organisa toren van de voetbaltoto te Westdorpe hebben besloten om in verband met de carnavals feesten de inleverings- en in- schrijfdatum vast te stellen op woensdag 27 februari. Deze maatregel is genomen, omdat de toto nogal wat administra tie meebrengt, hetgeen tijdens de carnavalsdrukte onwaar schijnlijk lijkt die goed te kunnen afhandelen. Dus niet dinsdag ,maar woensdag toto's inleveren. BERGEN OP ZOOM Luxor, Geen filmvoorstellin gen. Roxy, 20.00 uur: Live and let die, 14 j. Tweede hal stadhuis, kunst werk van de maand van de heer L. Matthijs, Woensdrecht (t.m. 28 febr.). Ma. t.m. vrijd. van 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.30 uur. BIERVLIET Café Willem Beukels, 19.30 uur: Opvoering van „Ruwe stormen" van P.L. van Prooij en-Bogaerds. GOES Grand, 20.00 uur: De langste dag. MIDDELBURG City, 20.00 uur: De grote tankslag, 14 j. Vleeshal stadhuis, expositie „Kunst uit Rotterdam", met werken van een dertigtal kun stenaars (t.m. 4 maart). Rijks archief, St.-Pieterstraat, ex positie „Schipper mag ik over varen" (t.m. 9 maart). Ma. t.m. vrijd. van 9.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. zat. van 9.30-12.30 uur. ROTTERDAM De Doelen (grote zaal), 20.15 uur: Paul van Vliet met begeleiders in zijn Engels pro gramma, 24.15 uur: American Blues Legends. Schouwburg, 20.15 uur: „Einde van de reis" door de Toneelgroep Podium. Hofplein Theater, 20.15 uur: Cabaret Tingel Tangel met „Hoera we leven nog". Luxor Theater, 20.00 uur: „Wat een planeet" van Annie M. G (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het ka dier van de wereldgebedsdag, die dit jaar is gewijd aan Bou wen aan de Vrede, een thema van de vrouwen uiit Japan, die ook de liturgie samenstelden, worden op vrijdag 1 maart ln Terneuzen interkerkelijke diensten gehouden, n.l. om half drie in Soheldeoord, om drie uur in De Blide, om vijf uur in de Veste en om zeven uur in de opstandingskerk. Aan deze diensten wordt medewer king verleend door het Gere formeerd Kerkkoor en Robby IJsebaert (trompet). Ongeveer 160 landen nemen aan deze wereldgebedsdag deel. Schmidt. Piccolo Theater, 20.15 uur: „Macbett" door de Toneelgroep De Appel Thea- ter De Lantaren, 20.30 uurs Incubus maakt een produktie met leden van de theater workshop van Eksit, 24.00 uur: The Group. Ahoy, van 11.00- 17.00 en van 19.00-22.30 uuri „Binnehuis", internationale beurs voor woninginrichting. TERNEUZEN Gem. Museum, Burg. Geill- straat, expositie van het mate riaal van het Uitleencentrum voor Beeldende Kunst in Zee land (t.m. 28 febr.). Open di. t.m. zat. van 14.00-17.00 uur. VLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur: Op de Hollandse toer, a.L Britannia, 20.00 uur: Marjol Flore met trio Nico van der Linden. WISSENKERKE Dorpshuis, 20.00 uur: „Groe ten uit Pingjum", Rients Gra- tema met combo. ZIERIKZEE 't Lange Uns, Havenpark 28, overzichtsexpositie Miems van Citters (t.m. 2 maart). Di. t.m. zat. van 9.00-12.00 uur en van 13.30-18.00 uur. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20.00 uur:,Pique Dame". Kon. Ned. Schouwburg, 20.00 uur: „Min na von Barnhelm" van G. E. Lessing. Fakkeltheater, Mut- saertstraat, 20.30 uur: „Thuis werk" van Kroetz. Prov. Cen trum Arenberg, 20.00 uur: One man show van Toon Her mans. Volkenkundemuseum, Gilde- kamerstraat, expositie Volks republiek. China (t.m. 17 maart). Alle dagen behalve 's maandags van 10.00-17.00 uur. ASSENEDE (B) Galerie Marg. de Boevé, ex positie van de fotografen Jean Marie Bottequin en Heinrich Lukas Lmdenmaier (tjn. 28 febr.). BRUGGE Teater 19, Beenhouwers- straat, 20.30 uur: „Baas boven baas" van Peter Handke door Teater 19. De Korrekelder, Kraanplaats, 20.30 uur: „Het effekt van Gamma-stralen op maanbloemen" van Paul Zin del. Stadsschouwburg, 20.30 uur: „Pas de deux" van Hugo Claus. GENT Kon. Opera, 20.00 uur; „Grafin Mariza", (ADVERTENTIE) Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Editie Zeeland: RAYONKANTOREN: TERNEUZEN: Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 lijnen); HULST: Steenstraat 14. tel 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, teL 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN: Maandag Lm. vrijdag 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Breda: maandag t.m. vrijdag 19.00-21 00 uur, tel. 01600-22341; zaterdag 9.U0-12.00 uur, teL 01600-49900; zondag 20.00-22.00 uur, tel. 01600-22341. BEZORGKLACHTEN: Zeeuwsch-Vlaanderen: teL 01140-3751 of 01150-6297; Midden- Zeeland 01100-4944. HU1SAANSLUITINGEN: REDACTIE: Chel Zeeuwse redactie: S. C. Augustijn, Kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel 01150-7920. privé tel. 01150-5745; algemeen redac teur Zeeland: A Koopman, kantoor Kromme Weele 4, Mid delburg teL 01180-7764. privé tel 01180-7438: redacteur Midden- Zeeland- drs. J. Bouwmans. teL 01100-3405. kant Klokstraat L Goes, tel. 01100-8030 privé Colijnshof 35 Goes: redacteur te i'erneuzen en Kanaalzone: G van Berkel, kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel 01150-7920, privé teL 01150-4866; redacteur W Z.-Vlaanderen: R van der Helm, Melkweg 40, Oostburg, teL 01170-3370; sportredactie Zeeiand: T. Koomen. tel 01155-2594. FOTOJOURNALIST ZEELAND: C. J. de Boer. Trumanlaan 10 Axel. tel 01155-2237. ABONNEMENTEN-EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P. Konings, teL 01150-6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE: Inspecteur ZeelandC. Menu, teL 01100-4313

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 5