Vlassers: Wij kunnen aanbod wel aan Zuster Josepha na 15 jaar Kongo conferencière in Nieuw-Namen Vertrouwen in drukkers HULST WIL PRINS TERUG E. Rademakers overleden HULSTER MAJORETTENPELOTON DANST EERSTE LUSTRUM TEGEMOET NUT VAN NIEUWE, GROTE FABRIEKEN WORDT NIET INGEZIEN BURGEMEESTER SCHIPPER: Optocht in Hulst grootser dan voorheen Eerste bijeenkomst gehandicapten in „Den Dullaerf stad streek 1BHIHHi Vergadering over kankerbestrijding Vrijdag 22 februari 1974 .(Van een onzer verslaggevers) NIEUW-NAMEN-HAMME Afgelopen woensdagavond trad voor de bejaardenbond in Nieuw-Namen, de uit België afkomstige zuster Josepha op. Steeds meer wordt deze 63- jarige zuster gevraagd om bij allerlei feestelijke gebeurte nissen de aanwezigen extra op te vrolijken met haar kluchti ge en komische nummers. Zuster Josepha is al 44 jaar kloosterlinge, maar pas sinds de laatste jaren treedt zij op in bejaarden- en ziekenhuizen waar zij door voordracht, zang, en af en toe een mopje vertellen, de mensen wat lief de en vreugde wil geven. „En daar hoef ik geen frank voor te hebben", zegt de zuster, die op 19-jarige leeftijd intrad in de Orde van St.-Vincentius in Hamme, waar zij, na een on derbreking van 15 jaar, nu nog woont. „En, wanneer de mensen toch wat geven, mag ik dat van mijn overste alle maal naar de missionarissen in Kongo sturen". Zuster Josepha weet uit ervaring hoezeer ze het geld daar nodig hebben. „Ik heb zelf 15 jaar lang in Kongo gezeten. Tijdens de opstand in 19G0, kreeg ik zeven giftige pijlen in mijn arm, die daarna moest worden afgezet. Boven dien moest ik een stukje van mijn ruggegraat missen. Zo doende was ik genoodzaakt te rug te keren naar België, maar ik zou mijn andere arm er voor willen missen om weer naar Kongo terug te kun nen". De 63-jarige religieuze zegt het te betreuren dat Kongo zo vroeg zelfstandig is geworden: „Wanneer men nog 35 jaar gewacht had met het toeken nen van die zelfstandigheid, waren de mensen er daar aan toe geweest om hun eigen land op te bouwen. Het is de vlug gegaan. Men is nog-niet rijp voor die zelfstandigheid. De verschillen tussen de stam men onderling zijn nog veel te groot en solidariteit is de eer ste bouwsteen voor het ge luk". Zuster Josepha beert ui Kongo drie posten gesticht. Op twee er van staan scholen, de andere post heeft een groot hospitaal. Ondanks het feit dat alle kloosters momenteel te kampen hebben met een te kort aan roepingen, ziet de 63- jarige zuster daar de zaak niet somber in. „We zitten nu in een lastige periode, maar de geschiedenis heeft altijd een stijgende lijn met inzinkingen te zien gegeven. Hier groeien we ook wel weer bovenuit". Toen zuster Josepha alweer enkele jaren in België terug was, kwam ze in contact met een pater uit de abdij van Bornem, die haar vroeg of zij met liedjes en voordrachten zieken en gehandicapten wat afleiding wilde bezorgen. Na aanvankelijk aarzeling, omdat ze vond dat haar stem door het gebruik van de vele medi camenten erg verslechterd was, besloot zij na overleg met haar overste de sprong te wagen. Inmiddels heeft ze al ruim dertig optredens achter de rug, waarbij ze haar pro gramma steeds vernieut. Naast haar activiteiten op het podium schildert en boetseert zuster Josepha. In mei van dit jaar zal zij met enkele licha melijk gehandicapten een tentoonstelling houden van haar werk in het gemeente huis van Hamme. 0 Zuster Josepha. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBUKG „Ik had het volste vetrouwen in de capaci teiten van de drukkers in onze streek. Dat vertrouwen heb ik ook nu nog, ook in drukkerij Drewers". Dit zei gisteravond burgemeester A. Schipper in zijn antwoord op vragen van de raadsleden naar aanleiding van een door de heer Drewers aan de raad geschreven brief, waarin hij zijn misnoegen uitte over een opmerking van bur gemeester Schipper gedaan tij dens een vorige raadsvergade ring. Hieruitwerd geconcludeerd dat er in de streek geen druk kers zouden zijn die de streek- folder van het VW hadden kunnen drukken. ,,In het antwoord op een plotselinge vraag van mevrouw Nierma-ns heb ik wat geïmpro viseerd", aldus de heer Schip per. Hij betreurde het dat de drie colleges uit W.-Zeeuwsch- Vlaanderen ervan hebben af gezien nog langer met de Bres- kense drukker te onderhande len over het uitgeven van een streekgids. „Wij zijn hiermee beslist niet in gebreke geble ven", zo merkte hij op op een der vragen van een raadslid. Naar aanleiding van de inge komen brief zei de heer Schip per nog dat de gemeente nog nimmer drukwerk buiten de eigen gemeente had uitbesteed. „Wij doen regelmatig zaken met onze drukkers en de op dracht van de streekgids leek ons ook een leuke opdracht". Alle raadsleden betreurden het dat de zaak zo lang sleepte. In een uitvoerige voorlichting aan de raad had het college de gang van zaken op een rij tje gezet en het bleek dat de zaak ongeveer een twee jaar slepende was. De gemeentelijke garantie van drieduizend gulden in het eventueel exploitatieverlies op de gids kwam ook nog ter sprake. De heer Dekker meen de dat een goede streekgids best wat uit het gemeentelijk budget waard was. Volgens burgemeester Schipper was echter van de zijde van de drukker nooit om een hoger bedrag gevraagd. „Bovendien hebben de drie gemeenten hieraan voluit meegewerkt ge zien het grote pak informatie dat wij hebben aangedragen. Informatie die nu verouderd is en bijgewerkt moet worden. De heer A. Verhage wilde de Breskense drukker nog een kans geven. „Hij heeft mij toe gezegd dat de gids nog voor het komende vakantieseizoen gereed kam zijn. Wat gaat u nu doen?" zo wilde hij weten. „Wij gaan ons in de geza menlijke colleges hierover be raden en ik heb alle vertrou wen dat nog dit jaar de gids gereed kan zijn", antwoordde de heer Schipper. Wanneer een andere druk ker bereid wordt gevonden de gids uit te geven zal dit niet gebeuren op gunstiger condities dan nu bedongen, dit werd de heer Baarends die hierom had gevraagd, toegezegd. (Van een onzer verslaggevers) HULST Volgens het be stuur van de Hulster carna valsstichting De Vossen zal ondanks het feit dat prins Toon den eerste is ontvoerd de carnavalsoptocht, die zondag middag 24 februari door de Hulster straten trekt, nog grootser worden dan die van voorgaande jaren. Om halfdrie gaat de stoet beginnen aan een tocht, die twee a drie uur duurt. Gestart wordt in nieuw Hulst. Ver wacht worden ook dit jaar weer vele tienduizenden toe schouwers. Vorig jaar trok de Hulster carnavalsoptocht ook enorm veel publiek. Niet al leen veel mensen uit de streek kwamen kijken, maar ook ve le Belgen togen voor dit doel naar Hulst. De optochtorganisatie heeft voor de optocht in totaal vijf tien muziekgezelschappen en boerenkapels aangetrokken. Uiteraard doet ook het majo- rettenpeiloton mee en onder de korpsen treft men ook diverse Belgische gezelschappen aan. Naast dit „muziekgeweld" trekken er dertig carnavalswa gens door de Reinaert-veste, met daarbij nog een groot aan tal groepen en individuelen, zodat er totaal ongeveer dui zend mensen aan deze optocht zullen meedoen. Nieuw in de organisatie van de carnavalsstichting De Vos sen is de post op de kerktoren van Hulst, van waaruit de op tocht met behulp van verrekij kers en walkie-talkies zal worden begeleid. Verwacht wordt, dat op deze manier de stoet een nog beter geheel zal vormen. De wagens, groepen en indi viduelen zullen door.een des kundige jury worden beoor deeld. Dit in verband met de prijsverdeling. De prijzen zul len worden uitgereikt in Hotel Van Oosterom aan de statie, terwjjl na de prijsuitreiking prins Toon den eerste, hofda mes en gevolg zullen beginnen aan een grote kroegentocht, daarbij begeleid door de Kal- leseien. Die kroegentocht staat overigens tijdens de carnavals- vierdaagse elke avond op het programma. (Van een onzer verslaggevers) HULST De vlassers in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn het niet eens met ir. D. Luteijn, de ZLM-secretaris, die vorige week tjjdens een ZLM-vergadering in Axel zei dat gezien de toegenomen vlasteelt in Zeeuwsch-Vlaanderen in plaats van de kleine vlasbedrijven eigenlijk enkele grote en moderne fabrieken zouden moeten ontstaan. De vlassers in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn van mening dat ze een stij ging van het vlasaanbod wel aankunnen. Mocht dat niet lukken, dan zouden bestaande vlasbedrijven, die stilliggen, met geringe kosten weer bruikbaar gemaakt kunnen wor den. „Ik zie het niet zitten dat er nieuwe en grote fabrieken zouden moeten komen", zegt de heer R. Martinet, directeur van de vlasroterij St.-Andries in Koewacht. Naar zijn me ning is de belangstelling van de boeren om vlas te gaan telen alleen ontstaan door de goede vlasprijzen en het feit dat deprijzen voor andere landbouwprodukten, zoals bijv. aardappelen, tegen zijn gevallen. „De laatste jaren hebben de boeren zb weinig vlas geteeld dat wij het zelf moeten doen. Als wij het niet hadden ge daan, dan was er geen vlas geweest. En als de boeren nu voor wat meer vlas zorgen, dan hoeven wij wat minder te telen", is de mening van de heer Martinet. Volgens hem kunnen de bestaande vlasbe drijven best wat meer vlas aan. „We hebben nog wel wat ca paciteit over", imeent de heer Martinet. Volgens ir. Luteijn gaan de boeren dit jaar voor dertig procent meer vlas zorgen. De heer Martinet betwijfelt het of de boeren met het telen van zoveel meer vlas in de toe komst zullen doorgaan. „Als er wat de vlasteelt meer stabili teit bij de boeren zou zijn,dan zou je gemakkelijker kunnen praten over een mogelijke noodzaak van wel of niet nieuwe bedrijven. Momenteel zie ik echter daarvan de nood zaak nog niet in. Het is nu zo dat er minder vlas zou zijn ingezaaid als de aardappelprijs beter was geweest", aldus de heer Martinet. „Als er veel meer vlees zou komen dan we aankunnen, dan zijn er nog bedrijven, die stilliggen, waar men met be trekkelijk weinig kosten weer zou kunnen gaan produceren. Dat er nieuwe bedrijven zou den moeten komen, zie ik niet zo zitten", is de reactie van vlasser Y. Calle in Sint-Jan steen. „Een nieuw bedrijf op zetten kost heel wat geld. En wie zou het moeten doen?" voegt hij eraan toe. Volgens hem hebben veel boeren, die nu vlas gaan inzaaien, zich verkeken op de hoge vlasprij zen, die deze winter werden betaald. De prijs lag echter zo hoog omdat de vlasindustrie grond stof tekort had. Als er meer vlas komt, zal de prijs dalen en weer normaal worden, is de mening van de heer Cal le. „Nieuwe fabrieken, ik weet niet wie dat zou moeten doen. Dat zouden jongeren moeten doen. Ouderen" beginnen daar niet meer aan", is de reactie (Van onze correspondent) AXEL De gezamelijke af delingsbesturen in Zeeuwsch- Vlaanderen van de Nederland se Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding, houden maandagavond 11 maart in de raadzaal van het stadhuis te Axel een vergade ring. Burgemeester A. de Kam van Axel zal deze vergadering openen. Hij treedt als gastheer op. Tijdens de vergadering zal onder meer over de op handen zijnde ledenwerfactie worden gesproken van de heer C. Oudenaerde in Sint-Jansteen. De heer Luteijn was gisteren niet bereikbaar voor het leveren van commen taar op deze reacties. (Van een onzer verslaggevers) HULST Het bericht over de ontvoering van carnavalsprins Toon den eerste van Hulst heeft in Hulst een enorme berot! ring verwekt. Het bestuur van de stichting algemeen Hulstri, se carnaval „de Vossen" heeft gisteren overal biljetten aange! plakt, waarop staat dat degene, die aanwijzingen kan geven, dij tot aanhouding en voorgeleiding van de ontvoerders kuim,, leiden, een beloning krijgt van 25 pinten. Het stichtingsbestuur deelde ons gisteren mee dat nog niets oekend is over de identiteit van de ontvoerders of over de plaats waar de prins gevangen wordt gehouden. Ook is niet bekend of eventueel een los prijs voor dit vrijlaten van de prins wordt verlangd. Vele mensen in Hulst zijn gisteren op zoek gegaan naar Je prins. Onder hen waren vooral veel schoolkinderen, die heel erg ongerust waren om dat de prins vandaag bij hen op school zou komen. Veel kinderen kwamen ook naar het kantoor van De Stem. „Onze juffrouw heeft gezegd datwe de prins moeten vin den. Weet u misschien waai hij zou kunnen zitten?" was meestal hun vraag. De redac teuren van De Stem moesten hen teleurstellen, want ook zij weten niets van de verblijf plaats van de prins af. Ook enkele ingezonden brie. ven van verontruste lnwonetj van Hulst kwamen bij de dactie van De Stem gistere, binnen. „Ben d'r helemaal la. pot van, van dat bericht dat a onze prins Toon 1 hebben j stolen. Zo'n schone man j, ook zo'n slimmerik. Kan 't ge.' woon nilet geloven dat hem de kon overkomen. Hoe is jji mogelijk? Waar moet dj heen? Zulke slechterik!^ Hebt u al iets gehoord? Hei ben ze al gezegd wat ze vi. len? Ik heb gespaard voor dg carnaval. Het is niet zo v«i maar dat kunnen ze krijgt als ze onze prins maar terug! geven. En als dat niet genoeg is, dan kunnen ze misseh.e: een actie beginnen „help,,, dj prins is kwijt". Schreef ons Merie K. Ook in andere brie ven werd gehoopt dat de prjj snel terugkeert en dat de da. ders worden gestraft, 0 Voor het vangen van de ontvoerders is een beloning uitgeloofd. (Van een onzer verslaggevers) HULST Gisterochtend is vrij plotseling in zijn woning aan de Tabakstraat in Hulst de heer E. J. C. Rademakers, oud directeur van de r.-k. lagere landbouwschool in Hulst over leden. Sinds de sluiting van deze lagere landbouwschool wegens gebrek aan leerlingen is de hr. Rademak,ers vorig jaar met ver vroegd pensioen gegaan. De heer Radiemakers, die 56 jaar is geworden, was gehuwd en had twee kinderen. Afkomstig uit een onderwij zersgezin zijn vader was hoofdonderwijzer op een school in Pauluspolder ging de heer Rademaker zelf ook in het on derwijs. Hij werd onderwijzer in Lamswaarde, haalde zijn ac te voor landbouwonderwijs en werd vervolgens directeur van de lagere landbouwschool in Koewacht. Toen deze school naar Hulst verhuisde, verhuis de de heer Rademakers mee. In Hulst heeft hij eerst heel wat huisvestingsproblemen met z(jn school moeten overwinnen voordat een goede huisvesting tot stand kwam. Gezien alle moeite die was gedaan was het voor de heer Rademakers triest dat vorig jaar wegens gebrek aan vol doende leerlingen de school ge sloten moest worden. De uitvaartdienst begint za- gint zaterdagochtend om elf uur m de St. Willibrordus basiliek. De dienst wordt geleid door ka pelaan Jo van der Heijden, die vier jaar leraar godsdienst en maatschappelijleer op de lage re landbouwschool is geweest. (Van een onzer verslaggevers) HULST De afdeling Zee land van de Gehandicapten Organisatie Nederland houdt de eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen op zaterdag 1 maart in het gemeenschaps centrum Den Dullaerl Hulst. 's Middags om twee uur treedt daar dan het negentig leden grote gezelschap van de balletgroep Rosante uit Sint Jansteen onder leiding van zuster Marie José op, evenals een balletgezelschap uit Zuid- dorpe. Na het optreden van de bal letgroepen wordt in Den Dul- laert, een centrum dat aange past is aan de behoeften van gehandicapten, een" bezoek ge bracht aan de tentoonstelling van archeologische vondsten i® het land van Hulst. (Van een onzer verslaggeefsters) HULST Het Hulster raa- jorettenpeloton „De Vossen" bestaat vijf jaar. Tijdens het carnaval zullen de majoretten voor de vijfde maal als Dans mariekes het feest van de Hulster carnavalsstichting op luisteren. De vijftienjarige Philie van Eekelen, de miss majorette van dit jaar, zal de majorettes voorgaan in hun nieuwe para plushow. De leiding van het Hulster Majorettenpeloton ligt en lag al die jaren bij me vrouw L. van Hoye-De Bak ker, aan wie het bestuur van de A.H.C. vijf jaar geleden vroeg of zij een aantal meisjes tot dansmarieke wilde oplei den. Zij stemde toe, en zo kwam het Hulster majoretten peloton tot stand. Dit peloton bestaat inmiddels uit twintig meisjes in de leeftijd van dertien tot zeventien jaar. Niet alleen met carnaval zijn ze actief. De meisjes treden ook regelmatig op tijdens feestelijke gebeur tenissen in Hulst en omge ving. „We proberen ondanks de vele aanbiedingen die we van elders ontvangen, om deze ac tiviteiten toch zoveel mogelijk In Hulst te ontplooien", zegt mevrouw Van Hoye. „Tenslot te zijn we uit de Hulster car navalsstichting ontstaan en daar willen we rekening mee blijven houden". De 42-jarige leidster heeft niet alleen de leiding over de Hulsterse majoretten en over een dansgroep van het jeugd- circus in deze plaats, maar geeft ook les aan een majoret tenpeloton in Sint-Jansteen. Zij moet erkennen dat er in die vijf jaren heel wat in het majorettenwezen is veran derd. „Vroeger was het een kwes tie van goed marcheren. Te genwoordig gaat het - steeds meer op ballet lijken. Steeds moet je nieuwe oefeningen be denken,en dat valt niet mee. Ik zet altijd eerst verschillen de formatie van tevoren op papier Dan oefen ik met mijn dochtertje Jeanine, die ma scotte van het peloton is, en daarna laat ik de meisjes in de gymzaal van Internaat Bau- deloo de formaties uitvoeren. Ik heb weieens gedacht om een boekje te schrijven over majorettenpelotons, maar op die manier geef je al je fanta sie zomaar aan iedereen. Ik hou liever de ideeën zelf", zegt mevrouw Van Hoye, die in november van het vorig jaar door het bestuur van de carnavalsstichting gehuldigd werd voor haar vijf jaar lange inzet. Haar man, de heer M. van Hoye, secretaris van het pelo ton, waarvan de heer P. Spit- ters voorzitter is, helpt zijn vrouw bij het uitvoeren van ideeën. Zo zijn de lichtstokken attributen voor de lichtshow die de majoretten dit jaar weer presenteren, ontworpen door de heer Van Hoye. Hij vervaardigde ze uit oude gor dijnroeden, waar hij lam-taarn- tjes op bevestigde. De show van de dansmariekes zal di' jaar aangevuld worden me een „paraplu-dans". In de toe komst wil de leidster van d- Hulster majoretten tot de op richting van een eigen drum band overgaan. „De twaal trommels staan al in d schuur", zegt ze. „Maar he enige dat we nog nodig heb ben is subsidie van de ge meente, zodat we van star kunnen gaan". De „Vossen", die al vijf jaar lang hun beste beentje voorzetten. Op de inzet: mevrouw 1" van Hoge-de Bakker, die al die tijd de leiding heeft.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 2