verker ALLEEN DE DROOM BLEEF' begin juni op de markt Zo begint het boek WOON LANDSCHAP MIJN KAT ZÏTIN'T GORDIJN WAT NO? Uit ■commissie wM® c;-kmee die rol Rentespaarbrieven met 9% rente wybert laat zich van z'n voordeligste kant zien L1& tijdelijk ER 99 vrouwen voor alimentatie binnenland 1 ri T DE OUDERE MENS IN DEZE (lil) van Red Band natuurlijk GOEDKOOP Marcel van Dam: Bejaarden lang zellsl ai-ulig laten wonen Die extra hoge rente is er ook voor ZELF? nu je 'm 't hardst nodig hebt in alle vier smaken II --- KNAC tegen handhaving maxi nut mijsnelh eic werkzaamheden, die op een oor te komen. voor het diploma G.A. I en iaand (exclusief 7(4% vakan- elingen zijn van toepassing, loorden van Bergen op Zoom iet ruime recreatie-mogelijk- :enden aan de burgemeester. -veHichWna &d ■orksiwhflis tochMMvftSX* Je vakkundige V/W- u maar naar net n .plus dan nog met VV1300W VW1303, 1303 IS cabriolet. af leusden, Ine!. B.T.W. VrijbfffB^ Vrijdag 22 februari 1974 Li „Mag ik u, kort, de levens loop vertellen van „een ouwe zak". Van mezelf. Ik zeg dat zo, omdat die term onlangs in een vergadering werd ge bruikt door een jeugdig vak- bondslid, toen ik, gepensio neerde, in een discussie over een sociaal vraagstuk probeer de te vertellen wat vlak na de oorlog achter het tot stand ko men van die regeling had ge zeten. De voorzitter hamerde dat niet af. Vergoelijkte die uitdrukking. „Ach ja, Michiel is nog jong. Hij moet nog le ren de juiste toon te vinden". Ik heb toen verder gezwegen. Michiel zal die juiste toon, meen ik, nooit vinden. Hij zal blijven schelden, schreeuwen en beschuldigen. Want „de juiste toon" leer je, juist in de bond, door stevig op de vin gers getikt te worden. Maar ja, die voorzitter een beste vent behoort tot de genera tie der bijna-vijftigers. Die generatie vergoelijkt alles. Slappe generatie, als u het mij vraagt". Hij is 69 jaar. Dat geef je hem niet. Zijn volle lichtblonde haardos prijkt zwierig boven een rimpelloos gezicht, waarin gnjze ogen zonder mildheid de bezoeker monsteren Han den die kennelijk gewend zijn te werken. Goed verzorgd. Dat wel Maar gegroefd en flink met eelt bezet. Geen opvallen de man. Tot hij gaat pi-aten; Dan pakt zijn stemgeluid bn- middellijk. Geen moeilijke woorden, geen gewichtigdoe nerij. Recht-op-de-man-af. Scherp formulerend, niet schromend voor een kracht term als dat volgens hem, on derstrepen kan wat hij be toogt. „Ik ben gaan werken toen ik negen jaar oud. was. Op het land. Dat was hier, in het zui den, geen uitzondering. Ver diende 50 cent per week. Dat was thuis in een arm landar beidersgezin met een hok vol kinderen, welkom. Ik was de oudste. Ik ben naar Rotterdam gegaan toen ik 14 was. In de bouw gaan werken. Ik leerde er het vak tot in de perfectie. Want knoeiers kon m'n -baas. glasharde man maar ook dood eerlijk, niet gebruiken. Ik werd lid van de „moderne bond", de socialen, zeiden ze toen. Dat is m'n leerschool ge weest. Ik leerde in die bond meer over economie en sociale situaties dan vandaagTde-dag menig academisch opgeleide jongeman. Ik leerde de prak tijk en spijkerde 's avonds bij. Als ik niet moest vergaderen, acties voeren, op pad. voor de bond gaan. Ik ging tenslotte naar de arbeidersavondschool en later in het Troelstra- oord in Beekbergen naar de kaderschool. Ik werd bestuur der. Maar ik bleef op, de Stei ger. Ik heb nooit een bezoldig de functie wilifen hebben. Ge woon, omdat .ik 'bang -was rdan mijnvrijheid van handelen en teggen te zullen verliezen!". Hij vertelt, met verve en ken nelijk genietend van het opha len van al die hériraiêringeh, over „de opkomst van de ar beidersstand"., over, sjakingep en acties, over de cLItm.de 'van de barre 'crisisjaren voor.de oorlog. „De jongeren die dat niet meemaakten, zuilen het nooit begrijpen. Gelukkig maar, eigenlijk!" Uitsluitingen heeft Mij aan den lijve erva ren. Want een vakbondspropa gandist lustten vele aannemert in die tijd helemaal niet. „Ik was 36 toen de oorlog uitbrak. Ben die jaren doorgekomen, met. m'n jonge gezinnetje. Vraag niet hoe. De contacten bleven- behouden. We steunden elkaar waar we konden. Na de oorlog begon de opbouw. Wat een tijd was dat!" Bijna decla.' merend vertel't hij erover. Over de hoop in de harten van velen dat er „nu een nieuiwe samenleving zou worden opge bouwd". Over het aandeel dat hij had om het samengaan met de communistische Eenheids Vakcentrale tegen te houden. „Da's een heel gevecht ge weest. Want „eenheid" was in die tijd een verlokkend be grip. Gelukkig dat ook de vakbewegïngsleiding door had waarom het de héren commu nisten toen ging. Om overne men van de macht. Met min der zijn dit sö3rt totalitairen nooit tevreden. Ook nu niet. Maar dat is' eert ander onder werp. - - Tot- in' bijzonderheden gaat hij in op de opbouw van de sociale zekerhéid. „Dat sys teem wat we »u keiinen in Nederland hebben we na die oorlog opgebouwd. Niet in de laatste plaats dank zij de vak beweging. Dank zij het sa mengaan van de twee grootste politieke organisaties. In die instituten zat toen een éiiorm elan, een eïrofm-rtük maat schappelijke bewustheid en verantwoórdelijkheidisgevoel. Het was niet allemaal koek en ei. Er is ook voor dat alles hard geknokt. Maar, en dat wil ik graag onderstrepen, al tijd zakelijk. Er was- geen sys teem van verdachtmakingen, geroddel, kwade -trouw. Pas op, niet overdrijven. Ook toen waren ér wel mensen die me ningsverschillen in de per soonlijke sfeer, -trokken. Om zelf op het paard,- w.at dat dan voor hén ook was, te komen. Maar het was geen aanvaarde tactiek. Van polarisatie had dén we rog nooit gehoord. Je hdd wel' wdf- positievers te doeni'. - Hij houdt plotseling op. Kijkt strak voor'zich uit. „Dat gedonder is.-zo'n jaar of tien .geleden Begonnen. We zaten e'f ineens midden in. Er deug de ineens niets meer van en in de maatschappij. Nieuw links, bijvoorbeeld, in de PvdA, Achteraf is wel gebleken dat vele van die jongeuS die .-me thode van verdachtmaking al leen maar gebruikt hebben om zelf in het zadel te komen. Dat is ze goeddeels gelukt. Wat hebben ze er tot nu toe van gemaakt?" Hij haalt, wat mismoedig, de schouders op. „Ik zal de laatstezijn die ontkent dat er in de huidige •samenleving bar veel moet .veranderen. Ik erken ook dat vooral mijn generatie heeft gemëe'nd hef te moeten zoeken in een welvaartsmaatschappij van sociale zekerheid. Dai wij in die opbouw niet altijd kien zijn geweest op het bevorde ren van die elementen die -ook op het wélzijn gericht -waren. Ik" vind 'het ook gez-óftd dat jongere mensen' hun eigen ide alen., proberen te verwezenlij ken. Wil daaraan 'nbg best meedoen. Maar niet op basis vim. vergjlizirtg van mensen tie, binnen het raam van de democratische samenleving, cfver oplossingen anders den- ken. Wel door met ze te -pra ten, ervoor te vechten en er verkiezingsdoelen van te 'ma ken. Er zijn er mij onder die zogenaamd progressieven te veel die bereid'zijn uitverkoop te houden van onze democra tie. Als die het hebben over structureel geweld wordt ik gloeiend. Want wat ze dan-be- doelen is dat zij .niet. zonder mgér hun zin krijgen om onze dereotratie om hals - te. bren gen, hun dictatuur te vestigen, vriendelijk mee te lopen met al die idealisten soms zijn het "ronduit politieke extremis-,- ten die ons- heie zaakje aan de communisten willen over doen. Communisten-hater? Nee', dat ben ik niet. Ik haat geen mensen. Maar ik haat wel het systeem van onderdrukking, geweld, moord en bedrog dat onder het mom van communis me in de Sovjet-Unie is geves tigd. En als die linkse jongens van ons zo'n bezwaar hebben tegen, laten we zeggen: Portu gal, Griekenland, Chili mijn bezwaren tegen die regimes daar zijn veel groter en zake lijker dan zou het heel wat oprechter zijn als ze hetzelfde kabaal maakten als wij kavi aar, olie, schoenen en wat al niet meer uit de Sovjet-Unie of China invoeren. Geen han del met die rechtse dictaturen. Goed! Maar dan ook niet met de linkse dictaturen. Kijk, als ze dat zouden bétogen. t zou ik ze geloofwaardiger vinden". „Ja, i,k gelpqf dut we .fout gaan in 'ons land. Als ik waar neem hoe hetwoorö 'qavbei- ders" dié mensen uit die ;zoge- rfatrtmJe 'revolutionaire groepen wordt misbruikt, word ik mis selijk. Die mensen kennen geeri arbeiders. Die zijn er al- léeft maar op uit over de rug gen van.de arbeiders de macht te veroveren om daarna die arlpëid^rs te knechten. Laat een van die groepen" maar eens precies vertellen wat verwezenlijking van hun eisen voor de arbeiders zou beteke nen. Een maatschappelijk sys- teem .(urn je niet zo maar ■ev^nom. Een kleine ingreep .op eqn onderdeel kan het hele huis. in elkaar doen vallen. Dus vereist een politiek die uit is op-"verandering van de - maatechappe'ijke - structuur grote voorzichtigheid. Anders iS' net- leed niet te overzien. Als die'joitg-eiis hjum.zin krij gen, en we ges/svaiveei te v.eel toe uit gerna'kzucht 'én" onze kerheid, werd alles wat we hebben opgebouwd tot de grond toe afgebroken. Want niets deugt er. Ik heb te lang meegedaan om niet te weten dat je bij het bouwen -van de toekomst nu eenmaal het ge gé ven e in het heden én uit het verleden als basis rrioet gebruiken. Ik heb teveel gezien van mensen en hun zucht naar macht, roem, geld, positie om niet- té beseffen dat die nieuwe sa menleving die ons voor dgen stond er nooit zal komen. Wel een beter geordende samenle ving. Wat njij betref-t.,is alleen de droom van die ideale maat schappij gebleven. De werke lijkheid zal altijd minder roos kleurig zijn". JACQUES LEVIJ (De vorige afleveringen in de ze serie stonden in de kranten van 16 en 19 februari) (Van een onzer verslaggevers) BAARN De kans bestaat dat Alexander Solzjenitsyn zelf begin juni de Nederlandse vertaling van zjjn laatste boek „Goelag Archipel" ten doop komt houden. Aan die vertaling, die in een eerste oplage van 25.000 tot 30.000 exemplaren gaat verschijnen, wordt momenteel „dag en nacht" gewerkt door Dick Peet. Hij hanteert daarbjj de originele Russische-tekst. ra Aw* l.- Bij De Boekerij in Baarn, dig alle boeken van Sojzleintsyn uitgeeft;' is er even over ge- (ADVERTENTIES) dae-lit.,pin een-team -.van verte- lërs aan liet werk te zétten om zodoende zo snel mogelijk op de markt te zijn, nu de Duitse ver taling al „uit", is. Maar men heeft hier op verzoek van- Solz- jenitsyns zaakwaarnemer Fritz Heeb in Zurich van afgezien, De „enorme kluif' vertaalwerk moet nu door Dick Feèt alleen worden opgeknapt. Er is trouwens-we] hei 'een en ander aan de hand rond deze op stapel staande vertaling. Solzjéhits'yn heeft te kennen- gégevèn'- er- riiét aan te willen verdienen. De royalty voor dit boek ligt dan ook op het bij zonder lage percentage van 5. Ook het- voorschot dat hij vroeg was laag 9.000,- i Verder heeft hij als eis ge steld dat het boek' in een goedkope -uitgave op de markt' -moet worden gébracht. Dat betekent dat de Nederlandse prijs onder- die van -de Duitse uitgave zal liggen, en .zéker beneden de twintig gulden zal blijven. Ook de reclame rond het boek moet een sobere zijn. Al het geld dat het boek op gaat brengen, is door Solzje nitsyn bestemd voor een lief dadig doel in Rusland. De cover van het boek zal ongeveer die van de Russische uitgave zijn, een bijna on zichtbaar gemaakte prikkel draadversperring en enkele kampwachten. De Boekerij, met onder andere Manteau, Van Goor en Paris behorende-tot de. Edicomgroep, heeft in 1968 zijn gelukstref fer geschoten met Solzjenit syn. Toen in dat jaar Kanker paviljoen van de nog weinig bekende schrijver verscheen, gokte men op een klein pu bliek. Het boek deed het dan ook niet zo geweldig. Dat ver- andere, toen Solzjenitsyn in 1970 de Nobelprijs werd toe gekend. Vanaf dat moment is de interesse groter geworden. De Boekerij kwam. daarna- met „In de eerste cirkel", de ver halenbundel „In het belang van de zaak", het toneelspel „De kamphoer en de simpele ziel",. „Eén dag van Ivan Deni- softtsj", „Augustus veertien" In totaal is op het ogenblik een oplage bereikt van 1(17.924 boeken. Een oritzettend groot -aantal voor zo'n kléin taalge bied als het Nederlandse. Andere Nederlandse uitgeve rijen -hébben met lede ogen moeten toezien hoe de „kwes tie Solzjenitsyn" steeds meer aandaGbt kreeg en de verkoop omhoog joeg. Een uitgeverij bood -QQ.OnO,om de rechten voor ,)Goélag Archipel" te verkrijgen,, maar Fritz Heeb vond. dat zijn cliënt bij De Boekerij „goed" zat en wei gerde juist ómdat zo'n schan dalig hoog bedrag werd gebo den. Het doel van dit laatste boek is namelijk niet om er enorme -"insten mee te .gaan maken. 0 Alexander Solzjenitsyn, de schrijverl van Goelag Archipel. EINDHOVEN (ANP) Staatssecretaris drs. Marcel van Dam van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft donderdagmiddag ter gelegen heid van de opening van de serviceflat „Kastanjehof" in Geldrop gezegd het be langrijk te vinden dat oudere mensen zo lang mogelijk zelf standig kunnen blijven wo nen. In dit verband, noemde hij Kastanjehof, dat Bestaat: uit, gewone flatwoningen met daarnaast een dienstencen trum, één van de gelukkigste vormen waarin ditf zelfstandig wonen o-ptimaal tot zijn recht kan komen. U kunt nu óók van die extra hoge rente profiteren. Zorgeloos, risikoloos. Laat uw geld groeien met GWK-rentespaarbrieven. Dat zijn spaarbewijzen aan toonder (dus niet op naam gesteld) met een looptijd van 5 jaar en een rente van 9%U kunt ze zonder administra tieve rompslomp voor f 500,- of voor f 1000,- kopen bij eik GWK-kantoor. De brief van f 500,- groeit in 5 jaar naar f 770,- en aan de aanbieder van een brief van f 1.000,- betaalt GWK na 5 jaar f 1.540,- uit. Tussentijdse uitbetaling is mogelijk. Owr de fiskafc vobrdelen informeert GWK u graag Bij GWK ligt een folder voor u klaar. U weet toch dat vrijwel alle GWK-kantorert - op de stations en aan de grenzen - doorloDend geopend zijn, meestal ook 's avonds en in het weekend? Hoofdkantoor: Centraal Stafion Amsterdam, [)p Grenswisselkantoren IN.Y Postbus 721, tel. 020-221324 (samenwerking van.N.K. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEVen Picrsoïi, Heldring Pierson) Hoe komt men op die ge heimzinnige archipel terecht? Elk uur vliegen er vliegtui gen, varéu er boten, dende ren er treinen heen... maar geen enkel opschrift op dié vervoermiddelen duidt de plaats van bestemming aan. En- zowel de verkopers vait de reisbiljetten als de verte genwoordigers van Sovtoe- rist en Intoerist zullen ver baasd staan te kijken, als U aan hen een kaartje daar heen vraagt.Zij weten noch van de hele'archipel in zijn geheel, noch van één van de talloze eilandjes ervan al, hebben er nooit van gehoord. Degenen, die erheen reizen om de archipel te bestiiren komen er via de scholen van het MWD. Degenen, die erheen reizen om de archipel te bewaken worden opgeroepen via de militaire keuringscommissies. Degenen, die erheen reizen om er te verkommeren zoals u en ik, lezer, die kunnen er uitsluitend en alleen komen: via arrestatie. Arrestatie!!! Moet ik nog zeggen, dat dat een omme keer is in uw hele leven? Dat dat een regelrechte blik semslag is die u treft? Dat dal een niet te bevatten psy chische schok is, die niet ie dereen verwerken kan en waardoor men- dikwijls af glijdt tot waanzin? Het heelal heeft evenveel middelpunten als het aantal levende wezens dat het her bergt. Elk van ons is een middelpunt van het heelal en het werelddeel splijt uit een wanneer men u toesist „U staat onder arrest!" Als u al onder arrest staat, dan kan het toch niet be staan, dat er nog iets over eind is gebleven bij die aardschok? Maar niet bij machte om met hun beduuste brein die ver schuivingen in het wereld stelsel- te-.yatt#n.,jbgcngen de schëvpsten en dè stompzin- nijsfen órtcfér ons het niét on op dat moment ook maar iets anders uit heel hun levenser varing te persen dan: „Ik?.? Waarom-ik??" Een vraag die ai miljoenen en mllioenen keren vóór-ons is herhaald- en waarop nog nooit een antwoord is ge volgd. Arrestatie-dat wil zeggen een ogenblikkelijke overrom pelende omweiping, omme- gooi, omslag van de ene (toe stand in de andere. hangs de kromme straat van ons leven zijn wij gelukkig voorbijgezweefd of ongeluk kig' voörhijgesjokt langs be paalde afscheidingen, af scheidingen en nog eens af scheidingen: van vermolmd hout, met leem bestreken sta ketsels, bakstenen, betonnen en ijzeren ommuringen. We hebben er nooit over ge mijmerd: Wat 'iOii er "achter liggen? Met ons oog noch met ons verstand hebben wij ooit gepoogd een blik erach ter te werpen....en daar nii begint jutst het gebied van GOELAG, vlak hiernaast, op twee meter bij ons vandaan. En we hebben in die afschei dingen nog niet het onover zienbare aantal hecht aan sluitende, goed gecamou fleerde deurtjes, noortjes on gemerkt. Allemaal, al die poortjes, zijn er klaargezet voor ons!,..en daar zwaait snel één zo'n noodlottig poortje open, en vier witte manshanden, niet aan zware arbeid gewend, maar grijpe- rlg, klemmen ons vast aan een heen, aan een arm, bij de krr g, bij de muts, aan ons oor: slepen ons naar bin nen als een volle baal, ter wijl ze het poortje achter ons. het poortje naar ons vroegere leven voorgoed dichtklappen. Dat is alles.. U bent gearres teerd »- En niets weet u daarop te antwoorden dan het schaapachtige gemmekker: „Ik?? Waarom ik??... ".(Be gin van het boek Goelag Ar chipel van Alexander Solzio- nitsyn in de geautoriseerde vertaling uit liet Russisch van Dick Peet.) De kans be slaat dat Alexander Sotzje- rtStsyn zelf'Begin juhi dg Ne- dèrtandse vertaling van zijn laatste boek „Goelag Archi pel" ten dooj) kómt houden. Aan die'vertaling, die in een eerste oplage van 25.000 tot 30,000 exemplaren gaat ver schijnen, wordt momenteel „dag en nacht" gewerkt door Diek Peet. Hij hanteert daar bij de originele Russische (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) Nico Heizenberg, en Pieter M. de Wit, voorzitter en secretaris van de bedrijfsgroep radio en televisie van de christelijke bedrijfsbond 1IBV, zijn uit de commissie werksituatie van de NOS gestapt. Ze hebben er de brui aan gegeven, omdat ze de indruk hébben dat de 'werknemersvertegenwoordi gers er maar een befetje voor sjiek'en bonen bij-zit ten. ,',-lèder ogenblik opnieuw wpfden we weer vodr de voe ten' gelopen' door. maatregelen die door of vanwege de om- roepleiding worden genomen zonder dat we daarbij werden betrokken", zegt Pieter M. de Wit, de tevens landelijk voor zitter van de HBV is. Beide HBV-bestuurders zeg gen dat ze ontzaglijk veel tijd nebben gestqpt in iu»t .commis siewerk, maar" steeds blijkt weer dat gemaakte' afspraken worden doorkruist. „We worg den daardoor ongeloofwaardig voor onze leden", zegt de heer De Wit. Hij vindt dat de ge wone rechter zich maar nart bepaalde zaken moet gaan, be zighouden. Bij een op staande voet gegeven optslag, weiger de de personëefdienst van- de NOS de. in de cao aangegeven procedure te vólgen, maar wenste de voorkeur te aan het burgerlijk wetboek, „Dat kan echt niet meer'V.ze-gt De W.it, De NOS-bureaucratie ,'ën frustraties vormen volgens, de heer De Wit de achtergrond DEN HAAG (ANP) De bond van gescheiden vrouwen „Divertium" heeft bepleit een ends te stichten, wa'aruïi de alimentatie kan worden '.be taald, Het huidige stelsel..voor het innen van alimentatie vindt de bond volstrekt' on deugdelijk. Een delegatie van Divortium heeft dit gisteren leden- van de vaste, kamercommissiesvoor „Financiën, .Justitie. Socjale Za- "k'èn en vocpr' Cultuur,"Recreatie en Maatschappelijk '\Verk iieegedeeld. Ze bood de kamerleden een '•apport aan, -waarin duidelijk is, gemaakt.' waarom divortium voor het fonds kiest. Het fonds dient te worden gevoed door de bijdragen van de ali mentatieplichtigen en door de rijksoverheid. van het conflict bij de omroep, „We doen dat werk in die commissie werksituatie nu zo'n vier jaar. maar steeds is het gepaard gegaan met pro blemen. Er is een organisatie deskundige aan te pas geko men, maar- het heeft niets ge holpen. De druppel die voor de heren Heizenberg en De Wit de emmer deed overlopen was, dat kennelijk verkeerd getaxeerde reorganisaties en voorstellen over. -jle ruggen van de mensen.«inr'het bedrijf- worden uitgespeeld. •an de DEN HAAG (ANP) De KNAC heelt de minister v Verkeer en Waterstaat" ert vaste Twcede-Kamercommis sie voor Verkeer en Water staat meegedeeld met klem te protesteren tegen handhaving van de geldende maximum snelheden. De KNAC verzoekt de rege ring en volksvertegenwoordi ging met nadruk de „nood maatregel" buiten werking tl stellen, totdat 'de stichting we tenschappelijk-- onderzoek ver keersveiligheid wetenschappe lijk de snelheidslimieten heeft vastgesteld, die nodig zijl voor een betère verkeersvei ligheid. Voor de manieren waarop we ons huis kunnen inrichten worden allerlei pakkende be namingen bedacht. Zo is de kreet woonlandschapop het ogenblik erg in. Het is niet de bedoeling gras in de huiska mer te zaaien en er bomen te planten. Het „landschap" is een als het ware logisch ge groeid interieur, waarin vloer en wanden een totale woon- junctie vervullen en waarin de wensen niet gehinderd worden door onwrikbare meubelen. Een van de middelen om zelf zo'n woonlandschap op te bou wen, is. de dooctsimpele meu belvorm van geschuimde kunststof, die in combinatie met kussens, vlakken die als bergruimte, tafel enz. kunnen dienen, en andere eenvoudige elementen een uitermate flexi bele manier van woonruimte indeling mogelijk maakt. Meu belvormen in geheel afge werkte vorm zijn intussen vol op te koop. Men kan ze ge bruiken als enkele stoel, als zitbank (eventueel in boek vorm), kortom, men kan er alle kanten mee op. Ook een opstelling die in het midden een zogeheten zit- kuil vrij laat is mogelijk. Te genwoordig zijn de onafge werkte grondvormen van deze meubelelementen ook hier en daar te koop. Men kan ze zelf afwerken, door ze te bekleden met een stof naar eigen keuze, en daarbij kan men dan zelf ook bijpassende kussens ma ken. Door de meestal zeer eenvoudige vorm is dat bekle den niet moeilijk. Schuimrub ber of polyetherschuim geven voor het zelf maken van kus sens ook al niet zoveel proble- jjr.incip.e.is het zelfs mo- "gmjom een meubelvorm van schuim zelf te maken. Als men een houten „mal" kan maken, waarin zogenaamd schudschuim (polyurethaan- schuim in twee dooreen te mengen bestanddelen) wordt gebracht, schuimt men bij wij ze van spreken een heel woonlandschap in een paar da gen bij elkaar. Daarvoor moet men dan wel hardschuim ne men (er zijn verschillende sóórten), en de mal moet aan de binnenkant bekleed worden met polytheenfolie (doorzich tig plastic) om de vorm na het hard worden te kunnen „los sen". Vooral onder jonge men sen is voor deze vorm van zelf een interieur opbouwen veel belangstelling. Het is natuur lijk wel een kwestie van voor af de liele zaak goed uitkie nen, maar er is zeker geen speciale kennis of handvaar digheid voor nodig om zo'n onderneming tot een goed eind te brengen. Goed gesorteerde dh z-zaken hebben wellicht schudschuimsets in voorraad, en anders kan de fa. Romar- Voss in Roggel (Limb.) er na dere informatie over geven. HET solidariteitscomité voor de Russische joden in Neder land heeft in een telegram aan de Russische ambassade ge protesteerd tegen het weigeren van een uitreisvisum voor Is raël aan drie joodse intellectu elen. HET eens zo beroemde katho lieke Afrikaanse weekblad Af- rique Nouvelle, dat in 1972 zijn verschijning moest staken vanwege politieke verwikke lingen en financiële moeilijk heden, zal vanaf 1 maart op nieuw verschijnen. (ADVERTENTIE) Die komt er wel weer uit als ze weer open mogen van minister Lubbers, mevrouw A. te UMocht li over Kiens ook wat willen weten over haar eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen VLEES MENU, nieuwe knabbelbrokjes van puur-natuur en boordevol eiwit. Hou dat maar's onder het gordijn! m Voedert ai wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13