Israël verlaat westelijke Suez kanaaloever lekker thuis zelfgebakken patat friet eten Woonfunctie steden versterken NA ZOMER BOEKWERK OYER GEWESTYORMING friet da's pas patat t Kabinet overweegt W A-verzekering voor vaartuigen Gescheiden vrouwen willen alimentatiefonds Drink Claeryn als't jonge moet rijn Grotere winst voor Internatio-Muller binnenland buitenland commentaar Visie en vaart gevraagd TOP RUSLAND KABINET MINISTER GRUYTERS: Nixon in april niet naar Europa In Italië al 40 vracht auto's gestolen uit Nederland Solzjenitsyii op weg naar Noorwegen Gromyko hij paus lijdelijk geeft uw slijter u dit leuke borrelglas gratis bij elke hele liter Claeryn. VrTfcJag 22 februari 1974 ROTTERDAM (ANP) In ternatio-Muller NV heeft vol gens voorlopige gegevens over 1973 een circa 20 pet hogere netto winst behaald dan in '72. Dit na verwerking van alle valutaire verliezen en inclusief de buitenlandse baten en las ten. De zuivere bedrijfswinst steeg met ongeveer 10 pet, al dus het bedrijf. Per aandeel van f 20 komt de totale nettowinst, inclusief de buitengewone baten en las ten, boven de f 10 (v.j. f 8,41). Gezien de dividendstop zal geen verhoging van het divi dend kunnen plaatsvinden. (Van onze redactie buitenland) TEL AVTV/LAHORE In een carnavalsachtige sfeer heeft Israël gisteren een einde gemaakt aan een 129-daagse bezetting van de westelijke oever van het Suezkanaal. Ter wijl honderden tanks, troepen, voertuigen en vrachtwagens over de laatste Israëlische brug op de Sinaï-woestijn terug vielen, zwommen grinnekende parachutisten in htm onder goed door het kanaal en lieten anderen duiven los. Het formele vertrek van de Israëli's had plaats gistermor gen om elf uur met het strij ken van de Israëlische vlag door luitenant Eli Cohen, de eerste Israëlische militair die in de oktoberoorlog het Suez kanaal overstak. De Egypti sche troepen begonnen gister middag om vijf uur met het overnemen van het gebied van de VN-offlcieren. Het einde van de bezetting betekende ook het afsluiten van fase-4 van het Israëlisch- Egyptische troepenscheidings verdrag dat op 5 maart afloopt met het legeren van sterk uit gedunde Egyptische en Israëli- De financiële Injectie welke de regering dezer dagen onder meer aan Zeeland en Brabant heeft toegediend om de werkgelegenheid te bevorderen kan alleen gewaardeerd wor den als een incidentele noodgreep om te trachten een dreigende uitbreiding van de werkloosheid in te dammen. Dat is dan ook het minste wat van een kabinet in een dergelijke situatie kan worden verwacht. Zo'n noodmaatregel zou echter aanzienlijk positiever kunnen worden beoordeeld als ze werd geplaatst in het kader van een structurele heroriëntering van ons economisch leven. Al jaren lang immers worden we op bijna alle gebieden geconfronteerd met de gevolgen van de automatisering. Maar 't heeft er de schijn van dat men die consequenties niet onder ogen durft te zien. Steeds weer gaan we proberen nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Als ergens een bedrijf sluit dan gaan we op zoek na3r vervangende werkgelegenheid. En voor onze nog steeds toenemende bevolking trachten we op lange termijn weer „ar beid en brood" te vinden door nieuwe arbeidsplaatsen te stich ten. Met uitzondering van wat wetenschappelijke of erg idealis tische publikaties vinden we nergens een verwijzing naar de onvermijdelijkheid dat we in de toekomst, die al tien jaar ge leden is begonnen, moeten leren leven met minder werkge legenheid, althans kwantitatief. Er zal een verschuiving moeten komen naar kwalitatief meer waardig werk in de dienstverlening bijvoorbeeld. en de werkgelegenheid die er is zal gespreid moeten worden over meer mensen, wat tot arbeidstijdverkorting leidt. Over de bijkomende problematiek van de gevolgen van de tot industriële wasdom gerakende ontwikkelingslanden zullen we het maar niet hebben: de problemen zijn al ingewikkeld genoeg. Want de vermindering van het aantal arbeidsplaatsen zal leiden tot relatief duurder leven en daarmee tot minder materiële welvaart. Er zal dus alles aan moeten worden gedaan de resterende welvaart zo rechtvaardig mogelijk te verkavelen. Maar van een dergelijke benadering merken we helemaal niets. En het zal heel veel verbeeldingskracht, overtuiging en vakbekwaamheid vergen om een programma uit te denken en uit te voeren om een weinig maatschappelijk en politiek bewust levende bevolking van de ernst van dit vraagstuk te doordrin gen. Naar ons inzicht schieten politieke partijen en vakbewe ging, zo goed als de regering schromelijk tekort met die infor matie een begin te maken. Hoewel er geen tijd meer te ver liezen valt. (ADVERTENTIE) Zélf thuis patat friet bakken naar eigen smaak: haal zo'n zak voorgebakken Dam-Friet in huis even frituren enhet hele gezin kan smullen! Dam-Friet is een diepvries- produktvan Dam-Chips en verpakt in 't zakje met de rode ruit sche troepen langs nieuwe li nies in het westen van het schiereiland Sinal. Zij zullen gescheiden worden door een nauwe VN-bufferzone. De Israëli's hebben volgens militaire kringen alle installa ties die van strategisch belang zouden kunnen zijn, vernietigd maar hebben de Egyptenaren enkede verlaten stellingen in tact achtergelaten. Een twintigtal staats- en re geringshoofden zal vandaag in Lahore (Pakistan) bijeen zijn bij het begin van de islamiti sche solldariteitseonferentle, waarbij 37 mohammedaanse landen ln Azië, Afrika en het Midden-Oosten vertegenwoor digd zullen zijn, evenals Yas ser Arafat leider van de orga nisatie voor de bevrijding van Palestina. Uit welingelichte bron is vernomen, dat de islamitische top om. een ontwerpresolutie zal bespreken waarin het her stel van het Arabisch gezag over Jerusalem als vereiste wordt beschouwd voor vrede ln het Midden-Oosten. Ook zou volledige Israëlische te rugtrekking uit bezette Arabi sche gebieden in de ontwerp resolutie staan. Rusland wil hervatting op korte termijn van de Geneefse vredesconferentie over het Midden-Oosten en heeft als voorlopige datum half maart voorgesteld. Rusland probeert n.u de andere bij de conferen tie betrokken landen voor zijn standpunt te winnen. De Geneefse vredesconfe rentie werd op 22 december verdaagd in verband met de verkiezingen in Israël. Nu er aanwijzingen zijn dat er een compromis tussen Syrië en Is raël over de scheiding van hun troepen op handen is, schijnt de weg voor werkelij ke vredesonderhandelingen open te liggen. Rusland zou hierbij nu een wat actievere rol willen vervullen. De Syrische president Assad heeft in een gesprek met een Libanees blad verklaard dat Syrië de Israëlische krijgsge vangenen pas zal vrijlaten als Israël toelaat dat de 170.000 Syriërs die uit de Golanhoog- ten zijn verdreven, naar hun woonplaats terugkeren. Assad zei dat de krijgsgevangenen goed werden behandeld. Een groep van 24 vooraan staande Nederlanders heeft op de ambassade van Syrië in Brussel een petitie aangeboden waarin zij een „dringend be roep op de Syrische autoritei ten" doen „de angst en de onzekerheid rondom de Israë lische krijgsgevangenen in Sy rië op te heffen". Mgr. Ernst is o.m. een van de onderteke naars. De Syrische zaakgelas tigde noemde de Israëlische militairen oorlogsmisdadigers en wees erop dat bij de bom bardementen op Damascus on der de burger bevolking 2.000 doden zijn gevallen. Premier Golda Meir zal bin nen een week haar nieuwe kabinet aan het parlement voorstellen. Gisteren heerste in Jerusalem nog onzekerheid over de vraag of Mosje Dayan van deze regering deel zal gaan uitmaken. (Van onze redactie buiten land) UTRECHT Minister Gruy- ters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening vindt, dat de stad een meer centrale plaats moet krijgen. De woonfunctie ervan moet worden versterkt. Hij zei dit donderdag tij dens een congres van het Ne derlandse Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting in Utrecht. Volgens hem hebben de ont wikkelingen sinds 1966 geleid tot een verschraling van de stad, aantasting van de open ruimten door een steeds gro tere ontstedelijking en tot verkeersstromen, die de ste den niet kunnen verwerken, zei hij. De regering wil, aldus de bewindsman, bovengenoemde ontwikkelingen ombuigen en streeft naar „een bloeiend voortbestaan van de aanwe zige structuren". Het accent moet worden gelegd op de bundeling. Verdere suburba nisatie moet worden tegen gegaan. In grote lijnen besprak hij de oriënteringsnota van de re gering die 15 februari ter vi sie is gelegd. 'SL—iL, ff - •TinHllHIlliltt* m WASHINGTON (UPI) Pre sident Richard Nixon heeft be sloten het bezoek dat hij ver moedelijk in april zou brengen aan Europa ter gelegenheid van de 25-ste verjaardag van de NAVO, uit te stellen tot sep tember of oktober, zo is giste ren in Amerikaanse regerings kringen vernomen. De president heeft na am pele overweging besloten dat april niet het opportune ogen blik voor een Europareis is. Hij had het plan zes landen Engeland, Frankrijk, Italië, Bel gië, West-Duitsland en Neder- lamid te bezoeken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Sinds 1 ja nuari verleden jaar zijn totnu- toe in Italië veertig Ne derlandse vrachtautocombina ties gestolen. Meestal gebeu ren die diefstallen als de be manning niet aanwezig is (bij de vervulling van douane formaliteiten dan wel tijdens het koffiedrinken). Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) onthulde dit cijfer gisteren in de Tweede Kamer tijdens het wekelijkse vragenuurtje. Gebleken is dat verreweg de meeste van de autodiefstallen in de buurt van Milaan plaatsvinden. Soms wordt een auto leeg terugge vonden. De buitgemaakte la dingen belopen meestal tien duizenden guldens. In een zeer recent geval ging het zelfs om een half miljard gulden aan panties. Westerterp zei niet over aanwijzingen te beschik ken dat het hier om een geor ganiseerde bende gaat. O Israëlische militairen dan sen midden op een dam in het Suez.kanaal de hora. De uit tocht van Israeli's verliep in een carnavalsachtige sfeer. FRANKFORT (UPI) De uit de Sovjet-Unie gezette au teur en Nobelprijswinnaar Alexander Solzjenltsyn is gis teren in Frankfort gesigna leerd aan boord van een ex- prestrein die van Zürich rijdt naar Kopenhagen. Solzjenitsyn is waarschijnlijk op weg naar Noorwegen, waar hij zich met terwoon zou vestigen. Het Noorse ministerie vam buitenlandse zaken deelde mee diat aan Solzjerailtsyn een toeristenvisum voor drie maanden was verleend etn dat hij binnen korte tijd wend verwacht. Als de schrijver in Noarwe- gen blijft wonen, zal hij zich waarschijnlijk vestigen op Bjerkebaek bij Lillehammer, een fraaie boerderij die heeft toebehoord aan de Noorse No belprijswinnares voor Litera tuur, Sigrid Undset. Zij kreeg de prijs in 1928 en overleed in 1949. In 't kort IN Italië worden levensmidde len en posttarieven duurder nadat de ministerraad eerder al had besloten tot verhoging van de benzineprijs met 28 procent. tllT dé Walhaven in Röfterlr- am is nét-Tijk opgehaaïd van een 34-jarige schipper, die sinds 19 januari werd ver mist. IN september neemt het Til- burgse Moller-instituu't voor de nieuwe lerarenopleiding de vierjarige curussen textiel» werkvormen en hBshoudkun- de in zijn programma op. Er kunnen het eerste jaar voor elk van deze lerarenopleidin gen nieuwe-stijl 80 studenten worden ingeschreven. Als vooropleidingseis wordt ten minste gesteld middelbare be roepsopleiding »4havo. DE Spaanse politie heeft be kendgemaakt dat zij 24 stu denten heeft aangehouden op beschuldiging van ondermij nende activiteiten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De geschei den vrouwen in ons land wil len een overheidsfonds, waarm alimentaties moeten worden gestort en waaruit uitkeringen tijdig en soms hoger dan bij de echtscheidingsprocedure is overeengekomen kunnen wor den verstrekt. Via dit fonds kan er een basisinkomen ontstaan voor gescheiden vrouwen met kinderen. Momenteel ontvangen 12.000 gescheiden vrouwen geen ali mentatie, hoewel ze daarop recht hebben. Ook krijgen veel gescheiden vrouwen hun ali mentatie te laat en in sommige gevallen is de alimentatie te laag. Via dit alimentatiefonds, waar in de overheid naast de ex- echtgenoten geld moet storten, moeten te lage alimentaties worden verhoogd tot de uitke ringen krachtens de algemene weduwen- en wezenwet (AWW) voorweduwen met kin- dren (f 9354,- p. j.). Geschei den vrouwen met een te lage alimentatie of bij een lang uit blijven van hun alimentatie kunnen momenteel een beroep doen op de bijstandswet. Via een alimentatiefondis kan vol gens de bond voor gescheiden vrouwen „divortium" de grote onzekerheid van vele geschei den vrouwen grotendeels wor den weggenomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de loop van augustus of september zal minister De Gaay Fortman een boekwerk van 250 a 300 pa gina's publiceren over de ge westvorming in Nederland. Dit boekwerk is bedoeld als een uitvoerige toelichting op het ontwerp structuurschets, dat terzelfdertijd zal verschijnen Bovendien hoopt de regering tegen die tijd ook haar ont- werpgewestwet bij de Tweede Kamer te kunnen indienen. In antwoord op een groot aantal vragen uit de Tweede Kamer zei minister De Gaay Fortman gisteren, dat een on langs in de pers gepubliceerd kaartje met de toekomstige in deling van ons land in 44 ge westen in grote lijnen overeen stemt met een ambtelijke schets, die echter nog niet door de regering is goedgekeurd. De minister wilde op geen enkele wijze vooruitlopen op toekomstige gewestelijke inde ling en op de inhoud van de komende gewestwet. Zo wilde hij niet ingaan op vragen uit de Kamer over het aantal ge westen, het al dan niet onge deeld laten van Friesland en Zeeland, het al dan niet voort bestaan van de provincies in hun huidige aantal en omvang, etc. De Kamer moest maar wachten tot september: dan zou alles wel duidelijk worden. Over de inhoud van de ge westwet vindt op het ogenblik intensief overleg plaats tussen de bewindslieden van Binnen landse Zaken en die van Fi nanciën. Minister De Gaay Fortman hoopte, dat deze gesprekken in de loop van april zouden kun nen worden afgesloten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hef kabinet overweegt het verplicht stellen van een wettelijke aansprake lijkheidsverzekering voor vaar tuigen. Dat zou, zo zei minis ter Duisenberg (Financiën) in de Tweede Kamer, meteen de mogelijkheid tot registratie van vaartuigen scheppen. In het onderzoek dat de fis cale controledienst (FIOD) heeft gedaan naar de mate waarin zwart geld is gestoken in de bouw en aanschaf van pleziervaartuigen ziet minister Duisenberg géén argument om nu ook te besluiten tot het hef fen vam belasting op vaartui gen. Maar evenals het vorige kabi net houdt ook dit kabinet in voering van een dergelijke be lasting in gedachten. „Het is één van de objecten waaraan we denken als we peinzen over nieuwe belastingen", zei mi nister Duisenberg. De bewindsman vertelde de Kamer desgevraagd, dat zijn departement in de afgelopen twee diagen door enkele tien- taliën .bezittqrs van vaartuigen. is, opgebeld. Zij wilden weten welke weg zij moesten bewan delen om alsmog hun zaken met de fiscus te regelen. Tot dege nen wier geweten na die publi caties over zwart geld in de vaartuigensector is gaan kna gen, wordt gezegd, dat zij zich tot de dichtsbijzijn.de inspecteur van belastingen dienen te wem den, die in het algemeen zal kunnen volstaan met het als nog heffen van verschuldigde bedragen plus een gering meer- bedrag. ROME( DPA) De Russi sche minister van buitenlandse zaken Andrej Gromyko, die een officieel bezoek aan Italië brengt, is gisteren door paus Paulus VI in audiëntie ontvan gen. Het is zijn vierder ge sprek met hem. Er is gespro ken over Jeruzalem, het Mid den-Oosten, de Europese vei ligheid en de toestand van de katholieken in de Sovjet-Unie, zo heeft het Vaticaan meege deeld. Heden een bescheiden bij drage, aangezien een fotogra fie tenslotte ook ruimte in neemt, en u het wist misschien niet, maar dan weet u het nu: ruimte is een van de nijpendste problemen van een krantere dactie. Wie goed kijkt, ontdekt op dit plaatje een echte ouder wetse collectezak. Deze zak werd sinds jaren vermist uit de hervormde kerk van Gla- nerbrug (Twente). Hij is nu ontdekt in een café aan de Duitse zijde van de grens, al waar iedere bezoeker die een vloek slaakt, een tien-pfennig- stuk in de zak moest offe ren. Het lachende hoofd op bo venstaand fotootje is dat van dominee Van Ommerring, uit wiens kerk de „klingelbuul", zoals zo'n collectezak in het Twents heet, was verdwenen. Hij lacht, jawel, want de klin gelbuul vangt nu meer offer geld dan het geval was in zijn meer gewijde tijd. In zes we ken kan de buit oplopen tot 450 Duitse marken En de opbrengst is voor een goed doè'l. In de komende zes weken vloekt men in bedoeld café b.v. ten bate van de hervorm de kerk in Glanerrbug- Wat een wereld mensen. Om het met Mona Lisa te zeggen: je blijft lachen. Nee, dan Bill Harley in het Britse Leicester. Hij zat net in hei bad, toen de politie aan belde. Hij moest meteen mee, en kon nog net een handdoek meegrissen. Met niets dan dat om het rillend lijf zat hij drie kwartier in de politiecel, tot dat zijn vrouw kwam met kle dij en 19 pond sterling, die hij voor een al lang openstaande boete moest dokken. Blote Bill. Daaaaaag! MERIJN (ADVERTENTIE) Glas gratis

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11