Dow wil Braakmanhaven CARNAVAL VOOR BEJAARDEN Havenschappen zijn tegen koppeling aan gewesten Werkgroep culturele raad Goes waarschuwt overheid ALLE KOSTEN KOMEN VOOR REKENING VAN BEDRIJF Middelburg wil Abdijplein veranderen De Sfem De Vrile Zeeuw niet S. Koole won hengelwedstrijd Amateur geologen komen bijelkaar stad zeeland KOSTEN J. KAAISTEKER WINT SOLIS TENWEDSTRIJD VAN „ECHO" Koewacht Carnaval in Hoofdplaat UITVOERINGEN IN GROEDE Sas van Gent Fokkers gaan vergaderen een miljoen gulden aan prijzen ponderdag 21 februari 1974 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Een werkgroep van rijkswaterstaat, het ministerie van economische zaken en Dow Chemical (Nederland) bestudeert al enige tijd een plan dat voorziet in de aanleg van een haven in de Braakman ten behoeve van Dow Chemical. Volgens de voorzitter van het haven schap Terneuzen, gedeputeerde A. Kaland, zal met de voorbereiding van het havenplan een jaar en met de uit voering daarvan ongeveer anderhalf jaar gemoeid zijn. Als alles naar wens verloopt kan de nieuwe Braakmanha ven dus binnen drie jaar in gebruik worden genomen. De haven in de Braakman is be doeld als compensatie voor Dow voor het verlies van de bestaande steigers van dit che misch bedrijf in de Wester- sehelde. Met name Rijkswater staat heeft in groeiende mate bezwaren tegen deze aanleg steigers. De Braakmanhaven ls ge projecteerd tussen de mossel- banken en de vaste wal met het fabriekscomplex van Dow Chemical. Op het ogenblik be vindt zich daar een overblijf sel van de Braakmankreek. Dit water zal vergroot en uit gediept worden om het be vaarbaar te maken voor grote re zeeschepen. Met de haven- aanleg zijn tientallen miljoe nen guldens gemoeid die be taald zullen worden door Dow Chemical. Het beheer van de Braakmanhaven zal berusten bij het havenschap Terneuzen. De investeringen en het onderhoud van de ha ven komen geheel voor reke ning van Dow. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Wel- zijnsraad Middelburg heeft de verschillende suggesties van bewoners van de Zeeuwse hoofdstad over een andere wijze van aankleding van het Abdijplein dezer dagen door- jezonden aan de gemeente, Het gemeentebestuur heeft omtrent deze „alternatieve plannen" geantwoord dat het van mening is dat de bestaan de toestand van het Abdijplein gehandhaafd moet blijven. Wel zal de gemeente met de rijksgebouwendienst contact opnemen over de inrichting van het plein. Dinsdagavond werd het gemeentelijke stand punt in de vergadering van de Weizijnsraad Middelburg voor kennisgeving aangenomen. De Weizijnsraad heeft ver- der in zijn vergadering ge sproken over de wenselijkheid om een enquête-onderzoek uit te voeren in de wijk Griffi oen. Met de in deze wijk op gerichte belangengroep-Griffi oen is die Weizijnsraad van mening, dat het verzamelen van gegevens over de wijk en haarbewoners van uitermate groot belang is voor toekom stige activiteiten in de Griffi oen. Men vond het verheugend dat de leden van de belangen groep zelf zoveel mogelijk werk voor de enquete willen verzetten zodat de totale kos ten van het onderzoek laag gehouden kunnen worden. Intussen is de belangengroep een wervingsactie gestart om 90 enquêteurs of enquêtrices bijeen te krijgen. Gegadigden kunnen zich melden bij de Weizijnsraad te Middelburg, tel. 3991 De Weizijnsraad heeft ver der besloten de materiaalkos ten van de enquête, die wor den begroot op f 1400, voor te financieren en er op korte ter mijn bij de gemeente op aan te dringen, dait dit bedrag weer aan de Weizijnsraad wordt vergoed. (Van onze correspondent) VVILHELMINADORP De heer J. Kaaisteker werd met zijn tubaspel „In mij old Ken- tycky home" winnaar van de wisselbeker en eerste prijs met lof tijdens de derde solisten wedstrijd die dinsdag door de muziekvereniging „Echo" uit Wilhelminadorp werd gehou den. Hij behaalde 54 punten. Bij de junioren won Maaike Goosen op bugel met „Prayer" van E. F. Goldman een eerste pr.js en de wisselbeker. Aan deze onderlinge solis- tenwedstrijd namen vier juni oren en negen senioren deel. Hun prestaties werden door de neer J. Meliefste uit Middel burg beoordeeld op opvatting, zuiverheid, nuancering, klank- gehalte, techniek-ritmiek en 'empo. De solisten werden op de piano begeleid door de heer J. Boon. De verdere uitslagen zijn: R Harinck, 49 punten, J. Meyer 48'/2 punt, A. v. d. Heyde. 51 punten, mevrouw C. Kaaisteker 48 punten, H. van Zoelen 48 punten. De winnaars van de tweede Pnjs: J. Schouwenaar 46 VI punt en J. Westerweel, 45 Punten, De heer A. van Over- beeke (dirigent) behaalde bui tenmededinging 48 punten. Het duo mevrouw F. v. werbeeke en de heer Van Dverbeeke behaalde 48 pun ten. Op vrijdag 22 februari houdt „Echo" een muziekuit voering in het Wilhelminahuis. He het muzikale gedeelte voert de toneelgroep „Kunst vrienden" uit Goes de klucht ..Graaf Janus" op. Dit financile aspect werd benadrukt door de heer Ka land. „Voordat we aan de fei telijke uitwerking van het ha venplan toe zijn willen we zwart op wit van Dow de verzekering dat alle kosten voor rekening komen van dit bedrijf. Ook het onderzoek van het havenproject door het waterloopkundig laboratorium zal door Dow bekostigd wor den. De heer Kaland kreeg van de raad van bestuur van het havenschap Terneuzen de goedkeuring om het overleg met Dow, Rijkswaterstaat en Economische Zaken voort te zetten. Hij hoopte over enkele maanden een meer uitgewerkt voorstel met betrekking tot de aanleg van de Braakmanhaven aan de raad van bestuur te kunnen voorleggen. De heer Kaland noemde de Braakmanhaven een aantrek kelijke voorziening niet alleen voor Dow maar ook met het oog op aangrenzende bedrijven die eveneens van de haven gebruik zouden kunnen ma ken. Op de vraag waarom dei westelijke buitenhaven van Terneuzen niet geschikt te maken is ten behoeve van Dow antwoordde de heer Ka land dat men hiervan heeft afgezien omdat een dergelijke industriehaven te dicht zou komen te liggen bij de Ter- neuzense bebouwing. Verder zijn er nautische bezwaren te gen een opeenhoping van schepen in de westelijke bui tenhaven. Ir. J. Zuurdeeg, hoofdinge nieur-directeur van rijkswa terstaat in Zeeland, zei dat er bovendien gerekend moet worden met fel verzet van de regering omdat het terrein tussen de Westsluis en Dow nog altijd gereserveerd is voor de eventuele bouw van een tweede zeesluis. Wethouder P. J. Huijbrecht informeerde of men ook ge dacht heeft aan een voldoende afscheiding tussen de nieuwe haven en het recreatiegebied Braakman. Voorzitter Kaland voorzag geen hinder van de Braak manhaven voor het recreatie gebied. Er zullen namelijk geen fabrieken aan de west kant van de Braakmanhaven worden toegelaten. De heer W. Blok, directeur van het havenschap Terneu zen, merkte nog op dat het gebied van de Braakmanhaven nog niet tot het havenschap Terneuzen behoort. Ook is er nog geen bestemmingsplan voor opgestld. Op een vraag van gedeputeerde Stenvert zei de heer Kaland dat de Braak manhaven niet uitgerust zal worden met een loswal, maar uitsluitend met aanlegsteigers Het Braakmanhavenproject houdt aldus de heer Kaland, geen verband met de geplande inpoldering van de mosselban- ken ten behoeve van uitbrei dingen van Dow Chemical. Hij noemde het nieuwe havenplan een belangrijk infrastructureel werk dat Zeeuwsch-Vlaande- ren nieuwe impulsen kan ge ven. Veilig Verkeer Maandag houdt de afdeling Koewacht van „Veilig Verkeer Neder land" de jaarlijkse algemene vergadering. Op deze vergade ring zal gesproken worden door de regionaal-consulent voor de provincie Zeeland, de heer Phann uit Middelburg. Tevens zal het programma voor de komende zomer en najaar worden besproken. De vergadering wordt gehouden tnza al „Anjer" aan de Nieuw- straat in Koewacht en begint om hnlfacht. BERGEN OP ZOOM Luxor, Geen filmvoorstellin gen. Roxy, 20.00 uur: Live and let die 14 j. Etcetera, Molstraat 10a, ex positie tekeningen en aquarel len van Jan Sluijters (t.m. 21 februari). Dagelijks van 13.30- 17.00 uur, op vrijdag ook van 19.00-21.00 uur, zat. en zond. van 13.30-18.00 uur. Tweede hal stadhuis, kunstwerk van de maand van de heer L. Mat thijs, W-oensdrecht (t.m. 28 febr.). Ma. t.m. vrije, van 8.30 - 12.30 uur en van 13.30 - 17.30 uur. GOES Grand, 20.00 uur: De langste dag. KOEWACHT Café Oude Molen, 13.30 uur: Schieting voor bejaarden. MIDDELBURG City, 20.00 uur: De grote tankslag 14 j. De Schakel, Bachtensteene, 20.00 uur: „Naar Dalai-na, het hart van Zweden", films en dia's door S. de Wa-ard. Vleeshal stadhuis, expositie „Kunst uit Rotterdam", met werken van een dertigtal kun stenaars (t.m. 4 maart). Rijks archief, St.-Pieterstraat, ex positie „Schipper mag ik over varen" (t.m. 9 maart). Ma. (Van onze correspondent) HOOFDPLAAT Het evenementencomité heeft een carnavalsprogramma georgani seerd voor zaterdag 23 februa ri. 's Morgens om 10 uur is er een bezigheidsprogramma voor jong en oud (fancy fairidee). Tot 12 uur kan jong en oud zich amuseren met de volgen de spelletjes: gEakjbolton, bal- werpen, touwtje- trekken, ke gelen, sjoelen, spijkers slaan, rad van avontuur. 's Middags om twee uur wordt dit programma voortge zet en eindigt om 4 uur. Dan begint de optocht van alle schoolkinderen, begeleid door de muziekvereniging P.B.K. Prins carnaval zal met zijn twee hofdames in een speciaal daarvoor gemaakte praalwagen zijn opwachting maken. De enveloppenactie ter dekking van de kosten heeft tot nu toe een bevredigend resultaat op geleverd. (Van een onzer verslaggevers) GROEDE De Koninklijke muziekvereniging Eendiracht maakt Macht zal op 2 maart een concert geven. Het concert begint om 19.30 u. in hotel „De Drie Koningen". Na het aoncert dat uit 6 nummers be staat zal de toneelvereniging Greed e het blijspel „April Dawn" opvo ven. Tot slot is er bal verzorgd door The Rhytm Kings. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De havenschappen Terneuzen, Vlissingen en Delfzijl blijken vooralsnog afwijzend te staan tegenover het advies van de werkgroep beheer en bestuur havenschappen van de commissie nationaal zeehavenoverleg om alle Neder landse havens in te brengen in gewesten. tioneren goed. Laten we er voor oppassen dat we geen oude schoenen weggooien voordat we' nieuwe hebben, al dus de heer Kaland. Op 6 maart zal er in Utrecht een gesprek plaatsvinden tus sen de heren Samkalden en prof. Leemans, beiden lid van de commissie nationaal zeeha venoverleg, en de voorzitters van de havenschappen Delf zijl, Terneuzen en Vlissingen over het rapport van de werk groep beheer en bestuur ha venschappen. Op deze bijeenkomst zal het standpunt van de havenschap pen ten aanzien van de opne ming van havenschappen in gewesten worden gevraagd. De heer Kaland vond het vreemd dat niet aan de havens van Rotterdam en Amsterdam is gevraagd hun standpunt over het rapport-Samkalden kenbaar te maken. Meerdere leden van de raad WESTDORPE Voor de bewoners van het bejaarden centrum 't Verlaet in Westdor- pe is het carnavalsfeest giste ren al begonnen. Het perso neel van het tehuis had voor allerlei heerlijke verfrissingen en hartige hapjes gezorgd. Heel wat bejaarden namen ge kostumeerd aan het festijn deel. De boerenkapel van de plaatselijke fanfare Eikels Worden Bomen luisterde de carnavalsleut op. '£3Li Volgens de werkgroep onder voorzitterschap van burge meester Samkalden van Am sterdam zou een dergelijke koppeling van havens aan ge westen de democratische func tionering van de havenschap pen ten goede komen. Dat onthulde de heer A. Ka land, de voorzitter van de ha venschappen Vlissingen en Terneuzen, op de in Terneu zen gehouden vergaderingen van de raad van bestuur van deze havenschappen. „Zowel het dagelijks be stuur van het havenschap Delfzijl als dat van de haven schappen Terneuzen en Vlis- singer. hebben ernstige beden kingen tegen de conclusie van de werkgroep-Samkalden". Op het ogenblik bestaan er goede contacten tussen de ha venschappen en de gemeente lijke, provinciale en rijksover heid. De havenschappen tunc- (Van een onzer verslaggevers) GOES De werkgroep „in strumentale en vocale muziek" van de Goese culturele raad laat in haar beoordeling van de culturele discussienota een, waarschuwend geluid horen aan het adres van de plaatse lijke overheid. In het rapport aan de culturele raad zegt de ze werkgroep dat opgepast moet worden voor bevoogding van het culturele leven door de overheid. De waarschuwing ls ae werkgroep ingegeven door op merkingen in de culturele dis cussienota als: „Onze voor naamste taak ten opzichte van de muziekverenigingen zien wij in het stimuleren van de samenwerking tussen deze verenigingen en het ontwikke ten van de creativiteitsgedach- te t ieinde een verdere afname van het ledenaantal tegen te gaan" en verder: „Ons alge neen beleid ten opzichte van de plaatselijke instrumentale en vocale muziek zal zijn: zorg voor het handhaven en bevestigen van het bestaande en stimuleren van nieuwe ont wikkelingen". De werkgroep spreekt ver der als haar mening uit, dat het gestelde in de culturele discussienota over de Zeeuwse muziekschool onrecht doet aan de wijze waarop deze school gestalte probeert te geven aan het muziekonderwijs Op ver zoek van de werkgroep heeft de directeur van de afdeling De Bevelanden van de stich ting Zeeuwse Muziekschool, de heer P. C. van Belzen, de doelstelling van deze school nog eens nader uiteengezet. Deze uiteenzetting is ook op schrift gesteld en toegezonden aan de Culturele Raad. De werkgroep zegt het op prijs te stellen indien deze doelstellin gennota van de muziekschool in de plaats zou komen van de „muziekschoolpassage" in de culturele nota. De werkgroep merkt veraei op dat, er onjuiste informa tie staat in de culturele dis cussienota over het vereni gingsleven binnen de fanfare-, tamboer en trompetterkorpsen en brassbands in de gemeente. Volgens de werkgroep instru mentale en vocale muziek ver loopt het verenigingsleven daar goed. van bestuur van het haven schap Terneuzen en dat van Vlissingen achten het niet juist nu al een standpunt over het advies van de werkgroep beheer en bestuur havenschap pen in te nemen terwijl men nog niet bekend is met de inhoud van het rapport van de werkgroep. Bolling De personeelsver eniging O.N.A. te Sas van Gent hield onlangs haar ko ning- en puntenbolling in ho tel Centraal te Sas van Gent. Koning werd E. Lippens, Prins, M.- van Guyt en derde werden n Th. de Caluwé en P. Baart. Uitslag van de puntenbolling O.N.A.1. P Baart 30 punten, 2. J. v.d. Berghe 30, 3. E. Lippens 30, 4. O. de Caluwé 30, 5. R. Dobbe- laere 27, 6. Th. de Caluwé 23, 7. J. Baart 20, 8. Vic Nelen 20, 9 .R. Hemelsoet 20, 10. C. v.d. Bilt 17 punten. De koning E. Lippens wordt deze zomer af gevaardigd naar de krul-kei- zerbolling te Oostburg. Kaarting. De personeels vereniging van de C.S.M. te Sas van Gent hield een kaar ting in de bedrijfskantine. De uitslag van deze wedstrijd waaraan 42 kaarters deelna men was 1. Mevr. Tak 60 punten, 2. A. Dobbelaere 58, 3. O. de Hulsters 55, 4. G. van Heijfte 55, 5. R. van Hecke 53, 6'. A. Titeutx 53, 7. Mevr. Plasschaert 52, 8. R. Bode 52, 9. M. IJzermans 52, 10. R. van Bambost 52 punten. De poe delprijs was voor P. de Bak ker met 25 punten. (Van een onzer verslaggevers) GOES De vereniging tot bevordering van de warm bloedfokkerij ia Zeeland ten noorden van de Westerschelde houdt op donderdag 28 februa ri de algemene ledenvergade ring-fokkersavond in slot Os- tende te Goes. Deze bijeen komst begint om 19.15 u. Ter tafel komt een bestuurs voorstel om de contributie te verhogen tot f 10,-. Naast de gebruikelijke jaarstukken is er een bestuursverkiezing we gens periodiek aftreden van de heer H. Brooijmans, die echter herkiesbaar is. Verder wordt de Zeeuwse dag van het paard besproken. Om 20.00 u. begint dan de fokkersavond. Er worden en kele inleidingen gehouden, on der meer over de paardenge- zondheidszorg. en de organisa tie van de rijverenigingen. De ze avond wordt besloten met een forumdiscussie onder lei ding van de heer A. Punt. (Van een onzer verslaggevers) 's HEERENHOEK Met 1200 punten won de heer Sj. Koole uit Heinkenszand de tweede clubwedstrijd van het seizoen, die de 's Heerenhoekse hen gelsportvereniging in de Boo- ne-polder te 's-Gravenpolder heeft gehouden. Het jeugdlid A. W. Melio uit Heinkenszand won bij deze wedstrijd de eerste prijs in zijn categorie. Aan deze wed' strijd namen 44 hengelaars deel, waarbij 41 bovenmaatse en 15 vissen beneden de maat werden gevangen. De prijsuitreiking vond plaats in hotel „De Koren beurs" te 's Heerenhoek. De totale uitslag luidt als volgt: 1 Sj. Koo-le uit Heinkenszand met 1200 punten; 2 K. Koole uit Heinkenszand met; 800 punten; 3 J. de Vos uit Hein kenszand met 640 punten; 4 R. Veldhuis uit 's Heerenhoek met 515 punten: 5 J. J. Wal hout uit Heinkenszand met 180 punten; 6 K. Otte uit Nis- se met 455 punten; 7 A. de Vos uit Heinkenszand met 440 punten; 8 J. Blommaart uit Heinkenszand met 430 punten: 9 J. Poortvliet uit 's Heeren hoek met 380 punten; 10 L. P. Boonman uit Heinkenszand met 360 punten. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De kring Zeeuwsch-Vlaanderen van de stichting G.E.A.(amateur-geo- logen) komt op donderdag 28 februari om 19.30 uur in café de Vriendschap te Terneuzen bijeen. De bedoeling van de ze bijeenkomst is het houden van een tentoonstelling van de mooiste stukken uit de verza melingen der leden. Tevens zal er die avond een verloting worden gehouden, waarvoor de leden stukken uit hun ver zameling, die zij kunnen en willen missen, beschikbaar kunnen stellen. De opbrengst komt de kringkas ten goede Verder zal op die avond de voorgenomen reis naar Wis sant worden besproken. t.m. vrijd. van 9.00-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. zat. van 9.30-12.30 uur. ROTTERDAM De Doelen (grote zaal), 20.15 uiur: Rotterdams Philhar- moniesch orkest o.l.v. Yuri Ahronovitch. Solist Geoffrey Madge (piano). Medewerking van koor en orgel. De Doelen (kleine zaal), 20.15 uur: solis tenconcert met Hans Wijnberg (viool), Cees van As (piano), Daan Admiraal (hobo) en Hans Broekman (piano). Schouwburg, 20.15 uur: „Sou venirs" door de Toneelgroep Centrum. Hofplein Theater, 20.15 uur: Cabaret Tingel Tan gel met „Hoera we leven nog". Luxor Theater, 20.00 uur: „Wat een planeet" van Annie M. G. Schmidt. Piccolo Thea ter, 20.15 uur: „Macbett" door Toneelgroep De Appel. Thea ter De Lantaren, 20.30 uur: Incubus maakt een produktie met leden van de theater workshop van Eksit. TERNEUZEN Gem. Museum, Burg. Geill- straa-t, expositie van het mate riaal van het Uitleeneentrum voor Beeldende Kunst in Zee land (t.m. 28 febr.). Open di. t.m. zat. van 14.00-17.00 uur. VLISSINGEN Alhambra, 20.00 uur: Op de Hollandse toer a.l. ZIERIKZEE 't Lange Uus, Havenpark 28, overzichtsexpositie Miems van Citters (t.m. 2 maart) Di. t.m. zat. van 9.00-12.00 uur en van 13.30-18.00 uur. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 20.00 uur: „Les dialogues des Car- mélites". Kon. Ned. Schouw burg, 15.00 en 20.00 uur: „Minna von Barnhelrn" van G. E. Lessing. Fakkeltheater, Mutsaertstraat 20.30 uur: „Thuiswerk" van Kroetz. Prov. Centrum Arenberg, 20.00 uur: One man show van Toon Hermans. Volkenkundemuseum, Gilde- kamerstraat, expositie Volks republiek China (t.m. 17 maart). Alle dagen behalve 's maandags van 10.00-17.00 uur. ASSENEDE (B) Galerie Marg. de Boevé, ex positie van de fotografen Jean Marie Bottequin en Heinrich Lukas Lindenmaier (t.m. 28 febr.). (ADVERTENTIE) Elke week schenkt AaBe een winnaar in de Puzzelaktie Natuur (elke zaterdag in deze krant) een deken en sprei t.w.v. 300,—. Een fijne prijs van de Koninklijke AeBe-fabrieken, Tilburg. Uitgave: Uitgeversmaatschappij De Stem B V. Editie Zeeland: RAYONKANTOREN: TERNEUZEN Nieuwstraat 9, tel. 01150-7920 (4 ljjnen); HULST: Steenstraat 14 tel 01140-3751 (3 lijnen); GOES: Klokstraat 1, tel. 01100-8030 (3 lijnen). KANTOORUREN Maandag t.m vriidag 8 15-12 30 en 13.30-17 00 uur. BUITEN KANTOORUREN: ADVERTENTIE EXPLOITATIE: Breda maandag t.m vrijdag 19 00-21 00 uur. tel. 01600-22341; zaterdag 9 «0-12.00 uur tel. 016UO-49900; zondag 20 00-22.00 uur, tel. 01600-22341 BEZORG KLACHTEN: Zeeu wsch- V laanderen Zeeland 011U0-4944 tel. 01140-3751 of 01150-6297; Midden- HUIS AANSLUITINGEN: REDACTIE: Chef Zeeuwse redactie S C. Augustijn, Kantoor Nieuwstraat 9, Terneuzen. tei 01150-7920 privé tel Ö115U-5745 algemeen redac teur Zeeland A E Koopman kantoor Kromme Weele 4. Mid- ielburg, tel 01180-7764 privé tel 01180 /438 redacteur Midden- Zeeland drs J Bouwnians tel 01100-3405 xant Klokstraat 1, Joes tel 01100 8030 privé Colijnshol 35 Goes; redacteur te lerneuzen en Kanaalzone G van Berkel kan'oor Nieuwstraat 9, Terneuzen rel 01150-7920. privé tel 01150 4868; redacteur W Z-Vlaanderen R van ter Helm Melkweg 40 Oostburg tel 01170-3370; sportredactie Zeetand 1 Koomen te) 01155-2594. FOTOJOUKNAL1S1 ZEELAND: C J de Boer Trumanlaan 10 Axel tel 01155-2237. ABONNEMENTEN EXPLOITATIE: Inspecteur Zeeland: P Konings. tel 01150-6297. ADVERTENTIE-EXPLOITATIE; Inspecteur Zeeland C. Menu tel. 01100 - 4318 I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 5