De kandidaat werft zijn stemmen op de straat Gromyko praat vandaag met de paus Waarom de stembusstrijd in België voor ons van belang is binnenland buitenland 27 FEBRUARI Adoptie" De Britse verkiezingen En doorgaan! Ost-politik van Vatikaan hoog op de agenda Openingen Ingewikkeld Ongenoegen 10 MAART De Belgische verkiezingen Been stijf Ontslag Moment voor jezelf. moment voor Moccona Moccona-lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts Donderdag 21 februari 1974 (Van onze correspondent) LONDEN Op de markt staat een man die zyn borst heeft versierd met een kleurige rozet. Van hon derd meter ver is te zien dat hij een trouwe-blauwe Tory is, een jjveraar voor de conservatieve partij. Hij blijkt de kandidaat zelf te zijn, de hoopvolle politicus op toernee in het kiesdis trict dat hij al jaren in het Lagerhuis heeft vertegen woordigd. Deftig moet hij zich niet voordoen, nu de campagne weer gaande is. Het vorige parlement is ontbonden en niemand heeft in deze weken dus een zetel te Westminster of in theorie de zekerheid daar straks weer te mogen aanschuiven op de lange groene banken in de mooie zaal. Wie daar terecht wil, moet ook na een reeks vroe gere overwinningen de ne derigheid opbrengen op straat te gaan pleiten, deur na deur aan te bellen als een handelsreiziger, een Vouw blaadje met zijn foto en uit spraken aanbieden, in een auto met een geluidsinstalla tie op de grote dag die voor bijgangers en de mensen achter de ramen bereiken. Stem op lijst nummer zoveel? Dat bestaat bij Britse ver kiezingen niet. Er zijn geen landelijke, evenmin geweste lijke of plaatselijke lijsten. De centrale hoofdkwartieren van de politieke partijen hebben het niet eens voor het zeggen wie hier en wie daar kandidaat wordt. Elke afdeling van elke partij in elk kiesdistrict gedraagt zich wat dat aangaat als een onaf hankelijke macht en heet trouwens geen afdeling, maar „the constituency party", de partij in het district. In elk van de nu 635 distric ten waar een politieke partij werkt, is er een plaatselijk partijbestuur, dat uitmaakt wie kandidaat zal zijn. Door een dergelijk bestuur te wor den geadopteerd, zoals de uitdrukking luidt, is de eer ste opgave voor iedereen die in de volksvertegenwoordi ging hoopt te komen of terug te komen. Geen Edward Heath of Harold Wilson kan zich gedragen alsof de macht hebbers van „de partij" in zijn district hem automatisch opnieuw hebben aan te ne men. De adoptie mag voor de meeste gevestigde politici een formaliteit zijn, doch dan alleen omdat ze de geschre ven en ongeschreven regels niet schenden. En daar staat hij dan, de kandidaat, prekend op de markt of in een voortuintje of huiskamer of vergaderzaal boven een café. Hij neemt een kind op zijn arm, hij is populair, maakt een grap, beantwoordt vragen en ver dachtmakingen, probeert de lachers op zijn hand te heb ben. vooral wanneer hij denkt dat hij in de knel raakt en bij wijze van spre ken het voetenwerk van een goede bokser moet evenaren. Het bestuur van zijn djistricts- partij vterwacht niet dat hij alles af kan zonder hulp. Er is een beroepsorganisator, chef van het permanente partijkantoortje. Die man verdient slecht en is onbe taalbaar. Het is het gewone dagwerk van de agent, zoals de titel luidt, nauwkeurig de verwachtingen van het be stuur der districtspartij en de wensen van de plaatselij ke leden te kennen, zodat de kandidaat straks, als het voed gaat, de man of de vrouw in het Lagerhuis op de hoogte blijft en geen vermijdbare ergernis geeft. Tijdens de campagne werkt de agent onder even hoge druk als de kandidaat. Er zijn enthousiaste helpers no dig, in het bijzonder om een kaartsysteem van zoveel mo gelijk kiezers in het district bij te houden. Het is de be doeling iedereen die stem recht heeft te bewerken. De propagandisten trachten te peilen of men en hoe men wil stemmen. Ze doen hun best het werk van de kandi daat te verhonderdvoudigen. Op aanwijzing van de agent vormen ze ploegen voor het „canvassing", de politieke colportage van huis tot huis. Keer op keer doet de kandi daat daaraan persoonlijk urenlang mee en dan lopen er een paar jonge mensen voor hem uit die overal aan bellen voor de mededeling dat de kandidaat in de buurt is en zich graag wil voorstel len als dat op priis wordt gesteld. Het gaat het best als er een efficiënte gemoedelijkheid heerst op zulke expedities. Tevens wordt overal aange boden op de verkiezingen een auto te sturen ingeval invaliden of bejaarden naar het stemlokaal gereden wil len worden. Of hebt u even een baby-sitter nodig Da helpers zijn ooed voor aller lei baantjes. Het Hogerhuis, de kamer van de edelen, heeft met dit alles niets te maken. Wie erfelijk baron is, of een nog hogere titel heeft, of wie, zoals dat tegenwoordig mogelijk is, een dergelijke waardigheid voor de duur van zijn leven, maar niet-erfelijk krijgt toe gekend door de koningin op voorstel (lees: wens) van de minister-president, kan par lementair werk doen en mi nister worden zonder de in spanningen van een dergelij ke verkiezingsstrijd. Doch niemand komt in het Lagerhuis die geen campagne voert in deze trant. Dit geldt behalve voor de gewone le den zoals gezegd, ook ten volle voor de in het Lager huis gebaseerde ministers, met inbegrip van de premier, sinds het begin van deze eeuw nooit meer een edel man. Na een succesvolle verkie zingsstrijd verwaarloost het nieuwe of teruggekeerde La gerhuislid zijn district niet. Hi] of zij brengt er de mees te weekends door, houdt spreekuur niet alleen ten dienste van partijgenoten, doch voor iedere „constitu ent" (kiesgerechtigde in het district), opent tuinfeesten, woont desgewenst kerkelijke en andere plechtigheden bij, verzorgt hier en daar een prijsuitreiking, levert bijdra gen aan de plaatselijke krant, kent de grieven en de hoop in zijn district, behan delt elke week 100 of meer brieven van lokale kiezers. De feestelijke papieren rozet, die hij als een stuk prijsvee droeg bij de campagne (nou ja, het is geen verplicht ken teken) maakte te weinig kenbaar: alleen de kleur van zijn partij, HENK VAN MAURIK. (Van onze correspondent) ROME De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko, wordt van daag in persoonlijke audiëntie ontvangen door paus Paulus VI. Gromyko is de belangrijkste Oosteuropese politicus die de afgelopen maanden officieel in het Vaticaan verschijnt. Zijn bezoek aan de paus zal misschien iets langer duren dan de normaal gebruikelijke tijd voor een audiëntie, maar in dat geval nog slechts kort zijn in vergelijking met de uren lange besprekingen die de Russische minister de afgelo pen dagen of fel eel aan Italië tici heeft gevoerd. Niettemin staat dekorte ont moeting tussen paus en Gro myko veel meer in de belang stelling dan het tamelijk plchtmatige, diplomatieke be zoek dat Gromyko de afgelo pen dagen officieel aan Italié heeft gebracht. De diverse akkoorden zijn plichtsgetrouw ondertekend en vooral Italië hoopt zij te spin uen bij de wederzijdse bereid verklaringen voor economische samenwerking. daarnaast hebben Gromyko en *lin Italiaanse collega Moro dnjfc gesproken over fcet Mid den-Oosten en de energiecrisis en ze zijn daarbij weinig ver rassend tot de slotsom geko men dat ook hun beide landen moeten meewerken aan vreed zame oplossingen. De mededelingen in het Vati caanse communiqué morgen na afloop van het bezoek van Gromyko aan de paus zullen nauwelijks verrassender zijn. De „Ostpolitik" van het Vati caan staat evenwel dermate in de wereldnelangstelling, dat deze „Tour d'horizon" tussen een der kopstukken van het Kremlin en de paus toch ge zien wordtals een bevestiging van het Vaticaanse streven openingen naar het oosten te creëren. Het Kremlin is tot in details geïnformeerd over de stand van zaken wat betreft de ver houdingen tussen Vaticaan en een aantal Oosteuropese sta ten. De Vaticaanse minister van buitenlandse zaken mgr. Casa- roli, heeft nog zeer onlangs een officieel bezoek aan Polen gebracht om over een aantal brandende kwesties overleg met de Poolse autoriteiten te plegen. Pal daarop is ook het Kremlin van deze besprekingen op de hoogte gebracm. Vorige week onthief paus Paulus de Hongaarse primaat Mindzenty van zijn functie, „in het belang van de Hon gaarse katholieken die drin gend een leider in hun midden nodig hebben". In de loop van het vorig jaar zijn er veel rechtstreekse con tacten tuss en Vaticaan en Oostblok geweest en paus Paulus ontving toen o.a. in zijn privé-vertrekken de Pool se minister van buitenlandse zaken Olszowkski. Het mag een gebruik zijn, dat staatshoofden en hoge diplo maten die Italië bezoeken, ook op audiëntie bij de paus gaan, in dit speciale geval wordt daar meer waarde aan gehecht dan normaai. In diplomatieke kringen wordt gesteld dat het bezoek van Gromyko de zoveelste stap is op weg naar „normalisatie" van ae betrekkingen tussen Vaticaan en Oostbloklanden, ondanks alle nog bestaande grote problemen. Speculatief wordt tenslotte ge zegd, dat van het gesprek tus sen paus Paulus en Gromyko zal afhangen of de paus bin nenkort een bezoek aan Polen zal brengen of niet. (Van een onzer redacteuren) BRUSSEL De verki' zingen in België zijn vo Nederland niet van belang ontbloot. Niet alleen omdat België nu eenmaal een ge liefde buurman is, dat mag al worden afgeleid uit de ve le Belgenmoppen, die in Ne derland worden verteld. Be langrijker is dat de samen stelling van de nieuwe rege ring in België voor een groot deel bepalend zal zjjn voor de wjjze van samenwerking en de resultaten daarvan tussen België en Nederland. Denk alleen maar aan de in- dustrialisatiepolitiek in Bel gië, die tot nu toe zoveel verschilde met die van Ne derland. Al vele jaren zijn de klachten in Zuid-Nederland niet van de lucht over de Belgische ron selpraktijken, waarmee indus trieën uit Nederland naar Bel gië worden gelokt. Praktijken, die aan beide zijden van de grens door woordvoerders op regeringsniveau steeds werden ontkend; een ontkenning, die niemand erg serieus nam. En het is nu juist die industri- alisatiepolitiek die een van de belangrijkste breekpunten is geweest in de bestaande Bel gische regeringscoalitie en die zonder enige twijfel ook een van (je voornaamste verkie- zingsonderwerpen zal zijn. Daarom zullen wij proberen in een serie artikelen enige dui delijkheid te verschaffen in de Belgische verkiezingen. Hoe wel dat bepaald geen eenvou dige zaak is. Want de niets vermoedende toeschouwer krijgt wel de indruk, dat ze in België er op uit zijn om het hoe dan ook ingewikkeld te ma-ken. België werd tot voor kort gere geerd door een coalitie waarin socialisten, liberalen en con fessionelen samenwerkten. Dat is niet zo'n vreemde combina tie als men wellicht zou den ken; België heeft altijd al een wat liberaal getint beleid ge voerd, waarin zelfs de socialis ten toch groot belang heohtter aan persoonlijke vrijheid ei een vrij ondernemersschap dat een hoge levensstandaard garandeerde. Maar de constructie van libe ralen aan de ene kant, socia listen aan de andere kant, en de confessionelen als bindend element was toch niet zo erg stevig. Meteen al kwam het ongenoe gen tot uiting in het Vlaamse verzet tegen de Franstaligheid van regeringsleider Leburton. De goede man ging dan ook onmiddellijk Nederlands le ren... Wie nu denkt dat de buitengewone gevoeligheid op het gebied van de taal irn Bel gië een soort folkloristische ui ting is, vergist zich deerlijk. Het verschil in taal tussen Walen en Vlamingen is een verschil in cultuur, het ver schil tussen heersers en onder drukten en het bepaalt in alle opzichten de fanatieke hou ding tegenover elkaar van de beide landsdelen. Maar daaro ver later meer. Er was meer, dat de regerings partijen belaagde; de gewest vorming, de abortus, de indus- trialisatiepolitiek, in al die problemen namen de socialis ten nogal eens afwijkende standpunten in. En dat zat de overigen niet lekker. Vandaar, dat er een onherstelbare? barst kwam in de toch al niet zo stevige regeringssolidariteit door de zogeheten RTT-affai- seele onder wiens verantwoor delijkheid de RTT viel. Gehuil van woede in de socia listische rangen, waar men zich met hand en tand verzet te tegen de triomfalistische houding van de regeringspart ners. Er werd op wraak ge zonnen en de gelegenheid daartoe kwam aly erg vlug in de vorm van de IBRAMCO- affaire. Min of meer in het geheim waren de socialistische regeringsleiders al lang bezig met het creëren van een staats- petroleumraffinaderij bij Ter- naaien. Tussen Iran en België waren de contacten al zo ver rond dat er door de Belgische regering alleen nog maar ja hoefde te worden gezegd. Dat ja kwam niet. Uit Nederland kwamen ernstige bezwaren te gen de plaats van vestiging, maar in het hele spel speelden die slechts een ondergeschikte rol. De (socialistische) directeur- generaal van de RTT (de Bel gische PTT) speelde zichzelf en zijn (aangetrouwde) fami lie de met goud belegde bal toe door bijzonder kostbare bouwopdrachten te geven aan een onderneming die door zijn schoonzoon werd geleid. Een hoge RTT-ambtenaar had van de jarenlange manipulaties zorgvuldig een dossier bijge houden, werd toen hij met zijn ontdekkingen naar zijn ohefs ginig op non-actief ge steld en liep tenslotte met al zijn gegevens naar een krant. De onthullingen werkten als een bom. Er werd gezuiverd in de RTT, er kwam een hoog comité van onderzoek en de affaire kostte de kop aan de (socialistische) minister An- Veel belangrijker was, dat li beralen en Confessionelen he lemaal niet zo overtuigd wa ren van het feit dat het be heersen door de staat van een stuk energievoorziening, nu zo'n weldaad voor het Belgi sche volk was. En al leek de energiecrisis de socialisten in de kaart te spelen, al kwamen socialistische bewindslieden op de meerdaagse regeringsbij eenkomst over deze zaak aan dragen met dreigende tele grammen uit Iran, de overigen hielden het been stijf. Er kwam slechts een verkla ring naar buiten die geen vlees en geen vis was: „We willen wellicht wel, maar al- LEBURTON leen als aan een groot aantal voorwaarden wordt voldaan". De socialistische ministers pikten het niet; zij boden hun ontslag aan. De regering was gevallen. De partijen maakten zich op om de verkiezingsstrijd in te gaan, ondanks een lijmpoging van minister Leo Tindemans, die eigenlijk door niemand se rieus werd genomen. HANS LUTZ (ADVERTENTIE) --V

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 15