OPPOSITIE TEGEN PLAN SURINAME IN '75 LOS TEMAKEN „Verbod op fluoridering Kritiek op Vastenbrief: kan concreter Peek&Cloppenburg Mislukte kaping van vliegtuig Bonaire wil langere startbaan binnenland buitenland 55 Taak Niet gevaarlijk Drankstoker veroordeeld Frans protest tegen Barbie Drugsmokkelaars doodgeschoten Onbekend monster in Kenia Zwart geld belegd in plezierboten Helemaal jouw trend. Donderdag 21 februari 1974 14 PARAMARIBO (ANP) Ba Surinaamse oppositieleider Jafferaath Lachman heeft tij dens de behandeling van de regeringsverklaring in de Sta len van Suriname verklaard dat zijn partij (De Hindo- ataanee VHP) voorstander ls vsa een referendum om het volk van Suriname uitspraak te laten doen over de onafhan kelijkheid. Hij kantte zich fel tegen het plan van de regering ara het konlnkrtjksstatuut al te 1975 te beëindigen. De heer Lachmon vond het merkwaardig, dat in de rege ringsverklaring te lezen stond dat de Surinaamse bevolking de regering een mandaat had gegeven inzake de onafhanke lijkheid. „Wanneer heeft de NPK (regeringscoalitie) om dat mandaat gevraagd? De NPK heeft met geen woord op geen enkele propaigandaverga- dering gesproken over de toe komstige status van Suriname. Ook heeft de NPK nooit ge zegd dat zij wanneer de NPK de meerderheid in het parle ment zou halen naar de onaf hankelijkheid van Suriname Ml streven", aldus de VHP- fractieleider. Volgens de heer Lachmon kon in de regeringsverklaring mait gesproken worden van een .soevereiniteitsover dracht" bij de beëindiging van het statuut, omdat dit een sta tuut is dat tussen drie gelijk waardige partners is geslo ten. „Tuasein een kolonie en het moederland ls een verdrag niet mogelijk. Daarom kan Nederland das ook geen soe vereiniteit overdragen. Wan neer het Statuut, dat dus tiussen drie gelijkwaardige partners ls ondertekend, wordt beëindigd land de soevereiniteit kunnen land de souvereiniteit kunnen overdragen", zo meende de Hindostaanse leider. Op een interruptie van mi nister van Economische Zaken Eddie Bruma, dat de Neder landse regering onlangs ook had gesproken van een „soe vereiniteitsoverdracht" ant woordde de heer Lachmon: „Wat de Nederlandse regering gezegd heeft, is voor mij nog met het evangelie. Misschien voor de heer Bruma wel". De oppositieleider verklaar de dat het statuut inderdaad bij tweede lezing met gewone meerderheid van stemmen kan worden gewijzigd, maar wijzi ging betekent nog geen beëin diging (beëindiging van het statuut vereist een tweederde meerderheid - red.). Boven dien, zo stelde hij, zal de grondwet van Suriname de staatsregeling bij wijziging van het statuut aan de nieuwe omstandigheden moeten wor den aangepast. En die wijzi gingen kunnen slechts met een tweederde meerderheid van het aantal uitgebrachte stem men worden aangenomen. „Indien de Surinaamse rege ring in haar streven het sta tuut te beëindigen de staatsre geling verkracht, is er duide lijk sprake van ondeugdelijk bestuur en zal de regering van heit „koninkrijk moeten ingrij pen", aldus de heer Lachmon. Tijdens de rede van de oppo sitieleider onthield het publiek zich niet van op- en aanmer kingen. Maar hoewel de voor zltter enkele malen dreigde een deel van het publiek te laten verwijderen, gebeurde dit niet. De Surinaamse regerings verklaring van vorige week vrijdag heeft ook indruk ge maakt op de Nederlandse An tillen. Tijdens de begrotingsbehan deling van de Nederlandse Antillen beschuldigde de nieu we premier Juancho Evertsz Nederland van het bedrijven van machtspolitiek in de slechtste zin van het woord. „De regeringsverklaring van Suriname is niet alleen een Interne Surinaamse zaak, maar raakt ook de Nederlandse An tillen en Nederland, aldus de 51-jarlge Antilliaanse minis ter-president voor de Antilli aanse staten (parlement). „Wij moeten onze positie nader be kijken en dit aandachtig doen in de nieuwe context dat de Antillen Nederland in hun eentje zullen moeten confron teren wanneer onze onafhan kelijkheid komt na 1975". DEN HAAG (ANP) Zes tegenstanders van drinkwater- fluoridering hebben woensdag voor de rechtbankpresident in Den Haag in kort geding tegen de staat en de minister en staatssecretaris van volksge zondheid en milieyhygiëne geëist dat het wetsontwerp tot fluoridering van drinkwater wordt ingetrokken en niet van kracht mag worden. Zij ver zoeken de president op overtre ding van een van hem ge vraagd bevel een dwangsom van f 1 miljoen te stellen voor elke dag dat het bevel niet zou worden opgevolgd. De rechtbankpresident, mr. J.H.C. Slotemaker, zal op woensdag 6 maart uitspraak doen. Nitmens de zes eisers stelde mr. L. van Heijningen dat het een unicum in de rechtsge schiedenis is dat bewindslie den worden gedagvaard om een wetsontwerp in te trek ken. Hij stelde dat het wets ontwerp een „systematisch vergiftiging van het menselijk lichaam beoogt". „De hele be volking zou zo worden uitgele verd aan een dwanigapotheek en dat is in Nederland, waar de vrijheid van de mens zo noog gewaardeerd wordt, een oneestaanbare zaak", aldus mr. Van Heijningen. Volgens hem is dit kort ge ding de laatste mogelijkheid om langs wettelijke weg iets tegen lluordenng te onderne men. Hij vreest dat de Twee de Kamer te weinig techni sche kennis bezit om alle as pecten van de zaak te kunnen beoordelen. Wordt het ontwerp ook inderdaad wet, dan be staat er geen mogelijkheid meer voor de tegenstanders een beroep op de rechter te doen, meende de heer Van Heijningen. Het ontwerp biedt geen ga ranties omtrent de wijze waarop de fluoridering wordt doorgevoerd, is één van de andere bezwaren van de te genstanders. „Misschien wordt minister Vorrink wel gemani puleerd door de industrieën, die hum fluoride-afval nu nog tegen goed geld kwijt kunnen ook, namelijk via het drink water", aldus mr. Van Heij ningen SAIGON (RTR) Een Zuidvietnamese liegtuigkaper heeft zichzelf en drie passa giers gisteren opgeblazen toen hij er niet in slaagde een door hem gekaapt passagiersvlieg tuig op een binnenlandse vlucht te dwingen naar de Noordvietnamese hoodstad Ha noi te laten vliegen. De man had de vlieger van een DC4 op een vlucht van Saigon naar Qui Nhon gelast naar Hanoi te vliegen, maai de vlieger waarschuwde de grond en weldra verschenen jachtvliegtuigen die het passa giersvliegtuig tot een landing te Phoe Bai bij Hoe-E dwon gen. Toen het toestel met 4B pas sagiers en vijf bemanningsle den aan de grond stond, bracht de kaper een handgra naat tot ontploffing waardoor hij en nog drie mensen om kwamen. DE voormalige vice-president van de Verenigde Staten, Spi- ro Agnew, heeft de publikatie- rechten op een roman die van zijn hand zal verschijnen, ver kocht aan de uitgever van Playboy, zo heeft de literaire agent van Agnes, Scott Mere dith in New York meegedeeld. Het zou gaan om een bedrag van tussen de 50.000 en 250.000 dollar. DEN HAAG (ANP) De vastenbrief „Macht, onmacht, hoop" van de Nederlandse bisschoppen, wordt in vele commentaren „niet duidelijk en concreet genoeg" genoemd. „Ruim Zicht", or gaan van het NKV, dat in een commentaar de brief een „goed stok" noemt „waarvan ledereen die het goed meent met de ver- nleawingen in onze maatschappij kennis sou moeten nemen", heeft de voorzitters van de industriebonden om een reactie ge vraagd. Airie Groewveillt van de in dustriebond NW heeft als voornaamste bezwaar tegen de brief dat hij „niet duidelijk genoeg is". „Iedereen kan er uithalen, wat hij wil". Groene- veH had graag gezien, dat de brief ook had gezegd waar macht vandaan komt „Geld achopt macht" en da-ar vloeit volgens hem uit voort, dat „je de bezitsverhouddngen moet aantasten, als je iets aan de machtsverhoudingen wilt doen". Positief in de brief vindt hij, dat het puur econo mische jaarverslag aan de kaak wordt gesteld. Ook volgens Piet Brussel van de industriebond NKV is dat de meest duidelijke passa ge im de vastenbrief. „De rest van de brief blijft een stuk vager". Toch wil Brussel dit niet opvatten als «en verwijt aan de bisschoppen. „Ook in deze vorm hoeft de brief zijn Uitwerking wiet te missen", vindt hij. Voorzitter Cor van Dijk van de industriebond CfëV zegt in „Ruim Zicht" dat de vasten brief „een aantal maatschap pelijke tekortkomingen bloot legt vanuit het evangelie". Volgens hem hoort dit ook bij de taak van de kerk. Van Dijk meent niet dat de bisschoppen duiideïijik stelling hadden moe ten nemen. „Het ia niet juist, dat de officiële kerk zich overal mee bemoeit en precies voorschrijft hoe alles geregeld moet worden", aldus Van Dijk. In De Tijd schrijft H. Die- lies, die als missionaris door de Chileense militaire junta werd uitgewezen, dat de „passages die ingaan op de huidige ge- loofssituatie, blijven steken in wat algemeen en vroom ge praat over de verrijzenis". „,Niet echt gevaarlijk" noemt Nico Versluis de vas tenbrief in De Bazuin. „De vastenbrief wenst niet te bre ken met macht of er een eind ARNHEM (ANP) De 40 jarige Belgische landbouwer J.O. van E. is gisteren door het gechtshof te Arnhem in hoger beroep veroordeeld tot 11 maanden gevangenisstraf met aftrek. De rechybank te Arnhem had hem 10 maanden gevange nisstraf opgelegd na een eis van 1 jaar voor het stoken van Janever in een boerderij bij Tiel. Zijn werk had ten gevol ge dat de staat der Nederlan den voor f 54.000 aan accijn zen zou zijn benadeeld. De dader verklaarde bij de recht bank dat hij naar Nederland was gekomen om jeld terug te verdienen dat hij aan boete heeft moeten betalen voor een dergelijk feit door hem in België gepleegd. aan te matoen, maar wil er het verpletterende en frustrerende karakter aan ontnemen". De brief blijft nu een „document, waaraan niemand zich een buil behoeft te vallen, wat ge zien het behandelde onder werp heel beet mogelijk was geweest". „In het evangelie wordt tenslotte ook niet zacht zinnig omgesprongen met de machten, die het in de tijd van Jezus voor het zeggen hadden", aldus Versluis. In „Overweg", het informa tieblad voor het bisdom Breda, zegt Jon Zuidgeest, dat „er in de vastenbrief veel waardevol le gedachten zitten". Hij te kent er wel bij aan, dat de tekst van de brief niet overal even eenvoudig is en dat men, ook na grondige lezing, nog niet meteen de weg voor zijn doen en laten helder uitgestip peld ziet. WILLEMSTAD, CURACAO (ANP) Bonaire blijft bij de eis voor een langere startbaan voor de laaohthaven van Kra- lendijk. Dit stelde de Bonalrl- aanse afgevaardigde Rudy El- lis tijdens de begrotingsbehan deling in de Antilliaanse Sta ten (parlement). Hij oefende ernstige kritiek uit op de vaste kamercommis sie voor Antiliaanse en Suri naamse zaken van de Tweede Kamer, die onlangs stelde dat de verlenging van de start baan voor het vliegveld van Bonaire niet haalbaar is. Door de startbaan te verlengen kun nen ook grotere vliegtuigen dan de HC-9 er landen. Het statenlid Ellis noemde deze verlenging van groot belang voor de infrastructuur van het Flamingo-eiland PRIJS (AP) De Franse minister van voorlichting Jean Philippe Lecat heeft woensdag verklaard dat Frankrijk hij de regering van Paraquay heeft geprotesteerd tegen een be zoek van Klaus Altman Barbie aan Asuncion. Barbie de ge- stapo chef in Lyon tijdens de Tweede Wereldoorlog, is in Frankrijk bij verstek ter dood veroordeeld. TEHERAN (AP) Vijf drugsmokkelaars zijn gister morgen door een vuurpeloton terechtgesteld in Teheran, waarmee het totale aantal ge- i echtelijke executies In Iran van de afgelopen twee Jaar op 199 is gekomen. De Iraanse wet voorziet ln de doodstraf voor een ieder die door een militaire recht bank schuldig wordt bevonden aan het in bezit hebben van meer dan 10 gram heroine of een kilo opiuim. NAIROBI (KENIA) (AF) De laatste paar maanden wordt de bevolking van het district Boengoma in Kenia zeer lastig gevallen door een dier dat eeu mengsel zou zijn van een leeuw, een lui paard, een tijger en een hond. Het gebied ligt een 450 kilometer ten westen van de Keniaanse hoofdstad. Volgens plaatselijke boeren zou het „monster van Boen goma" al honderden geiten, schapen, kalveren en houden hebben verscheurd. Wat het voor een soort van een dier is, weet men niet maar wel dat het zeker van verre ge komen moet zijn. Luipaarden komen in die streek niet voor en de laatste leeuw werd er 20 jaar geleden ge dood. Het monster zou de klau wen en de woestheid hebben van een leeuw, de tanden, nek en kop van een tijger, ae gele en zwarte vlekken van een luipaard en de speurzin van een hond. Er wordt al lang Jacht op gemaakt, maar tot nu toe vergeefs. DEN HAAG Naar globale schatting zijn enkele hondcr. den miljoenen guldens zwart geld belegd in pleziervaartui. gen. Dit heeft minister bal senberg van Financiën in fc Tweede Kamer gezegd tijdens het voortgezette debat over fl. nanciële aangelegenheden. Og. der zwart geld verstaat de b«. wlndsman Inkomen en venna, gen waarover ten onrechte geen belasting wondt be taald. De schatting is gebaseerd og een steekproef van de fiscale inlichtingen- en opsponngi- dienst Zo bleek bijvoorbeeld een Jacht van f 25.000 geheel m zijn gefinancierd uit niet- aan- gegeven bijverdiensten. In Mn ander geval was de aankoop van een boot van ruim 100.000 gefinancierd uit van derden in bewaring genomen zwart geld. Er was ook een geval van iemand, die kwijt, schelding had gekregen omdat betaling hem te zwaar zon drukken terwijl achteraf bleek, dat hij kort tevoren een jacht had gekocht voor f 25.000. Al dus enkele voorbeelden van minister Duisenberg. 3? Bloemetjesblouse van polyester/ katoen. Mt. 34 t/m44. Voorgewassen corduroy hesje met rok. In blauw, zwart, écru, groen en lila. Mt. 32 t/m 44. Blauw pakje van corduroy. Je kunt 't zelf zo licht bleken als je wilt. Mt. 36 t/m 44. 65.- Ruitjesblouse met groen, blauw, rood en marine. Polyester/katoen. Mt. 34 t/m 42. Blauw denim hesje met rok. 't Is al voorgewassen, maar je kunt 't zelf nog lichter nfb maken. Mt. 32 t/m 42. Cfy»

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 14