1 an 18. MOEILIJKHEDEN BIJ KABINETSFORMATIE Jansen van Holland wia Duitse Evangelische Kerk eist vrijlating „Drie van Breda" VHP-fractie loopt weg: Regering Suriname kwaad Meteen al ruzie op verzoenings conferentie Genève Wel eens een Caballero filter geproefd: Meïr slaagde (nog) niet PvdA wil v. d. Louw als burgemeester van Rotterdam Boete voor rekenen te binnenland 5 M 3.95 ,M 1.00 7.95 ulst jke invalsweg en Onderzoek naar „knoeierijen" met gebitten hoge officieren? commentaar Geen haar beter Door de mand Koninklijk paar ziet verschroeide aarde Vragen over aanrijding Lubbers Donderdag 2-1 februari 1974 13 15 Is dat nu wel. Overal ziet saties hameren er bijna >rijswijzer" die U keihard root de prijsverschillen GULDEN PER WEEK. irtlkelen of 't nou ir voordeliger mee uit bij Jen voordeel op. 1 f 3.50 2.40 LASTK 2.30 1.19 «.so 4.45 12.95 7.95 5.95 3.95 13.95 9.95 2.50 1.90 13.90 8.95 69.50 59.50 23.50 16.95 5.50 4.50 1FZUIGER 172.00149.00 0-2000W.195.00129.00 ■IATIE 445.00329.00 ring 33.50 26.95 33 3° 15.95 13.90 8#50 IULST annonce in de la-ant.' vignet. u gaat adverterem bezit), dat het trachten gaat. ierlanders ziin befaarjt UTRECHT (ANP) De minister van Defensie over weegt een onafhankelijke (kleine) commissie een onder- Mek te laten instellen naar beschuldigingen van de met vervroegd pensioen gestuurde luitenant-kolonel tandarts F. A. Dam uit Den Haag, dat de militair tandheelkundige dienst en met name de chef van deze dienst zich zou hebben schuldig gemaakt aan knoeierijen. In strijd met de militaire voorschriften zou de ze dienst de laatste tien Jaar vele hooggeplaatste officieren, familieleden en zelfs een staatssecretaris gratis of tegen „een zacht prijsje" tandheel kundige behandelingen hebben toegespeeld. Het ging daarbij met name om goudinlays en prothesen. Het voornemen van de mi nister werd gisteren openbaar bij de behandeling voor de centrale raad van beroep in Utrecht van enkele door de heer Dam bij de ambtenaren rechter aangespannen beroeps zaken. Het gaat er daarbij onder meer om of de heer Dam terecht op 55-jarige leef tijd met pensioen is gestuurd. Er bestaat een mogelijkheid om tot 60-jarige leeftijd te dienen, indien op het langer aanblijven prijs wordt gesteld en als er een organieke func tie is. De heer Dam (hij is inmiddels 60 jaar geworden) beweert dat hij aan de kant is gezet, omdat hij zich heeft verzet tegen het naar zijn me ning ten onrechte gratis ver strekken van goud- en brug- werk door militaire-tandartsen aan meestal hooggeplaatste of ficiereu. De gemachtigde van de mi nister en staatssecretaris van Defensie betoogde gisteren voor de centrale raad van be roep dat het ontslag terecht is verleend, omdat de heer Dam niet bij zijn collega's paste, onvoldoende „inzetbaar" was en zich niet heeft gehouden aan instructies van de staats secretaris om zijn praktische ervaring als tandarts wat bij te schaven. De heer Dam stelt, dat de omstreden verstrekkingen ai- leen gratis mogen worden ge geven bij dienstongevallen en voorts aan duikers, vliegers en blazen van militaire orkesten. Zes jaar geleden zou hij de knoeierijen hebben ontdekt als chef van een tandheelkundig centrum. Hij meldde zijn er varingen eerst aan zijn chef, die het gevraagde „eerlijke on derzoek" weigerde. De toen malige minister werd ook op de hoogte gesteld. Hij dele geerde de zaak waarschijnlijk aan zijn staatssecretaris. Deze droeg de „affaire" op zijn beurt weer over aan de in specteur van de geneeskundi ge dienst. In 1970 kwam er een request bij de commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer. Deze com missie achtte een nader onder zoek niet nodig. Vorig jaar september wenu- de de heer Dam zich tot mi nister Vredeling, die begin ja nuari heeft geantwoord een onderzoek door een kleine on afhankelijke commissie te wil len overwegen als de heer Dam hem de namen van be trokkenen bekend maakt. Dat heeft de heer Dam deze week gedaan, zo bleek gisteren voor de centrale raad van beroep. De centrale raad van Deroep luisterde geboeid naar de „welles-nietus-betogen" van belde partijen, waarna de raadsvoorzitter mr. E. H. Nu- ver te kennen gaf dat de raad de zaak toch niet tot de bo dem kan gaan uitzoeken. „Als we het nodig achten, zullen we een nader onderzoek ge lasten", aldus mr. Nuver, die de uitspraak bepaalde op 13 maart. Zoals gisteren in deze krant te lezen stond hebben fiscale speurneuzen ontdekt, dat er in Nederland voor miljoenen guldens aan „zwart geld" in pleziervaartuigen is belegd. Over dat geld, uit inkomen of vermogen, is geen belasting betaald. We hebben hier dus te maken met belastingfraude op nogal grote schaal. Er is een tijd geweest, dat zo'n belastingontduiking door zeer velen als onbehoorlijk, als moreel verwerpelijk werd ervaren. Die tijd is voorbij. Ook op dit gebied zijn de normen veranderd. Dat veranderde normbesef ten aanzien van de fiscus is in de hand gewerkt door ds stelselmatige verhoging van de belas tingdruk tot een niveau, dat velen als onredelijk en onrecht vaardig zijn gaan ervaren. Dat geldt overigens niet alleen voor mensen zonder gemeenschapszin, voor lieden die alleen aan zich zelf denken. Die belastingdruk komt ook hard aan voor groepen als kleine middenstanders en boeren, die met het hele gezin heel hard moeten werken om aan een bescheiden inkomen te komen. Maar dit soort mensen komt niet toe aan pleziervaartuigen van 25 100.000 gulden Dat „zwart geld" zit bij de meer ver mogenden, bij de groep die het meeste lawaai maakt over mis bruik van sociale voorzieningen. Dat misbruik willen wii in geen enkel opzicht goedpraten, maar die belastingfraudeurs in het groot zijn geen haar beter. Een grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft een door de VVD-er Van Dijk ingediende motie aangenomen waarin minister Van Doorn van C-R.M. wordt uitgenodigd de NOS te gaan vertellen dat zij niet op de stoel van de omroep organisaties mag gaan zitten. Kern van de zaak is dat de kamer meerderheid vindt dat de NOS zich strikt neutraal dient op te stellen. In die visie past niet dat de NOS achtergrondinformatie en commentaar geeft op actueel nieuws. In die visie past vooral een rubriek als Den Haag Vandaag niet. In kringen van des kundigen op het gebied van verstrekking en begeleiding van informatie wordt deze televisierubriek hoog aangeslagen. De journalisten van Den Haag Vandaag slagen er meestal in de vaak doorzichtige en ingewikkelde problemen, die zich In politiek Den Haag afspelen, voor ledereen op een begrijpelijke en aansprekende wijze uit de doeken te doen. Den Haag Van daag voldoet ook aan een van de belangrijkste eisen, die men aan de journalistiek moet stellen onderzoeken wat de achter liggende bedoelingen zlin van de nieuwsmakers in politiek Den Haag. Deze journalistieke instelling, die wat het nieuws betreft een zuiver onderdeel mogelijk maakt, vereist kritische vraag stelling en dóórprikken met vragen wanneer zwakke punten in de stelling van de politicus worden ontdekt. Den Haag Vandaag is er op die volkomen correcte wijze her haaldelijk in geslaagd zwakke stellingen ot politieke bijbedoe lingen van kamerleden bloot te leggen. De meerderheid van de Tweede Kamer is kennei|k bang met een dergelijke journalistieke aanpak geconfronteerd te worden. Het is vanuit die angst om voor televisiekijkend Nederland door de mand te vallen ook wel begrijpelijk dat de meerderheid van de Tweede Kamer van ben Haag Vandaag at wil. Maar je laat je natuurlijk wel heel erg kennen. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Premier Golda Meir van Israël is bij haar pogingen, een nieuwe regering samen te stellen, „op het allerlaatste ogenblik op moeilijkbeden gestuit", zo heeft een woordvoerder van de Israëlische regering gisteren te gen middernacht verklaard. wordt zijn conflict met Meir alsnog bijgelegd. De Israëlische raad v>an op- perrabdjnen en opperrabijnen in het buitenland hadden de n - Nationale Religieuze Partij Jr aleStlillCn (NRP) opgedragen geen con- J cessies te doen in belangrijke religieuze kwesties bij de coa litiebesprekingen. (In reli gieuze vraagstukken volgt de NRP instructies van de Israë lische raad van opperrabijnen en aanwijzingen van opperra bijnen in de Verenigde Sta ten). Volgens de Israëlische rege ringswoordvoerder hebben de jongste instructies aan de NRP de overeenkomst ongedaan ge maakt, die gistermiddag was gesloten tussen mevrouw Meirs arbeiderspartij, de NRP en de onafhankelijke libera len. m Jeruzalem werd te mid dernacht nog steeds overleg gepleegd onder leiding van mevrouw Meir, in een poging, op het allerlaatste ogenblik tot een compromis te komen. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, die heeft gedreigd te zullen aftre den naar aanleiding van de storm van kritiek op de wijze waarop de oktoberoorlog had afgehandeld, wil dat het Israë lische parlement weer ontbon den wordt en dat opnieuw verkiezingen worden uitge schreven. Dajan had al te ken nen gegeven niet onder de huidige omstandigheden als minister van defensie in Golda Meir's coalitie te willen aan blijven. Maar nu heeft hij ge zegd aan te willen blijven, wanneer de regering Meir haar volledige vertrouwen in hem uitspreekt. Wellicht De Palestijnse guerillastrij- ders zien de „verdrijving van de zionistische bezetter uit de in 1967 veroverde Arabische gebieden" als hun doel, maar zij willen tegelijkertijd ver hinderen dat koning Hoessein het weer voor het zeggen krijgt in westelijk Jordanië. Dit staat in een „werkdocu ment" waarover heftig wordt gediscussieerd onder de guer- lllaleiders en dat gisteren in het officiële weekblad van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) „Falastin Ath- Thaura" voor het eerst werd geopenbaard. Volgens het do cument dient op de westelijke oever van de Jordaan een „on afhankelijke Palestijnse staat onder bestuur van de Flo" te worden gesticht. Hy AMSTERDAM De zo juist tot Nederlandse vertegen- j woordigster voor de a.s. Miss- Europa verkiezing gekozen Yvonne Jansen (M)t wordt van harte gelukgewenst met haar verkiezing door de aanwezige Mvss-Frankrijk (R) en Miss- Monaco. In april moet deze 17-jarige voor Holland opdraven voor de Miss-Europa-verkiezingen op de Canarische eilanden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Rotter damse afdeling van de Partij van de Arbeid en de socialisti sche gemeenteraadsfractie in de Maasstad willen dat André van der Louw, de landelijke partijvoorzitter van de PvdA, de nieuwe burgemeester van Rotterdam wordt als opvolger van zijn partijgenoot Thomas sen, die binnenkort als burge meester zal worden gepensio neerd. In kabinetskringen is men met deze voordracht niet erg gelukkig. Daar wordt de voorkeur gegeven aan de hui dige VARA-voorzitter en oud voorzitter van het NW, An dré Kloos, of aan burgemees ter Buiter uit Groningen, die een brede internationale erva ring bezit, hetgeen voor 's we relds grootste havenstad van bijzonder belang wordt geacht. VAMOESSOKRO In het binnenland van Ivoorkust en met name bij zijn geboorte plaats Yamoessokro laat presi dent Felix Houphouet Boigny gemakshalve het oerwoud afbranden om op die manier terrein te ontginnen voor we genaanleg en landbouw. Dit heeft het koninklijk paar van uit de F 28 PH-PBX kunnen zien, toen het op het staatsbe zoek van Abidjan naar Ya moessokro vloog. PARAMARIBO (ANP) De fractie van de Surinaam se VHP-oppositiepart(j heeft tijdens de behandeling van de regeringsverklaring en Moe de Statenzaal verlaten, nadat een VHP-aanhanger van de publieke tribune was verwijderd. Minister-president Henk Arron reageerde daarop met de verklaring dat de rege- r|ng zich nu zal beraden of 'ij de vragen van de opposi- We' moet beantwoorden, "ij laakte het optreden van de VHP-fractie en zei dat de 'egering met de nodige egards behandeld wenste te worden. Tijdens de zes uur durende statenvergadering deden zich talrijke incidenten voor, vooral "jat het publiek. Statenvoor- zitter Wijntuin hanteerde re gelmatig zijn hamer en be dreigde de herrieschoppers op de publieke tribune herhaalde lijk met uitzetting door de po litie. Toen de voorzitter daadwer kelijk een toeschouwer door de politie buiten de deur liet zetten, ontstak de VHP-fratie in grote woede. Men voerde aan dat iedere keer als er een VHP-er aan het woord was geweest, hij door „personen uit een zekere hoek van de tribube" werd aangevallen. De voorzitter had toen echter niet ingegrepen, evenmin als dat ingrijpen had plaatsgevonden bij vorige vergaderingen. Toen echter iemand adhesie betuig de met het VHP-lid Hindorie, die geattaqueerd werd door minister van economische za ken Bruma, werd hij in de kraag gevat en naar buiten ge werkt. De VHP-fractie zag hier een radicaal optreden van voorzitter Wijntuin in en wei gerde verder de vergadering bij te wonen. De hele avond hadden zich tijdens het debat al verhitte discussies afgespeeld. Vooral wanneer sprekers van de op positie hun betoog hielden, waren de interrupties van de zijde van de regering en de regeringspartijen niet van de lucht. De felste botsingen deden zich voor tussen het VHP-lid Hindorie en minister van eco nomische zaken, mr. Eddie Bruma. De VHP-spreker wilde weten wat de regering had gedaan, toen bekend werd waarom een „deal" met de Suralco inzake bauxiet uit Frans Guyana geen doorgang zou vinden. Minister Bruma antwoordde dat hij zonodig „wanneer het hem uitkwam" de de staten zou inlichten „als", die door tussenkomst of met me dewerking van het lid Hindorie weren gesloten. De minister weigerde op vragen van de heer Hindorie in te gaan om deze „deals" te noemen, waar op de vergadering werd ge schorst. HAMBURG De praeses van de Evangelische Kerk in Duitsland, Ernst Wilm, heeft in opdracht van de raad van de EKD de vrijlating geëist van de drie in Nederland tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde Duitse oorlogs misdadigers Ferdinand aus der Fünten, Josef Kotalla en Franz Fischer. De eis is vervat in een reeds op 17 december 1973 geschre ven brief, die is afgedrukt in het nieuwste nummer van het in Hamburg verschijnende blad „Deutsches Allgemeine Sontagsblatt". De brief is ge richt aan premier Den Uyl. Wilm vraagt daarin aan de Nederlandse premier, de drie Duitse gevangenen „eindelijk vrij te laten" op grond van de aan het Nederlandse kabinet verleende recht van gratie Als d° vrijlating niet gelijktij dig en collectief zou kunnen geschieden, zou zij wel indivi dueel en met tussenpozen kunnen geschieden, zo heet het in de brief. Volgens het „Sontagsblatt" is de brief van Wilm tot dus ver onbeantwoord gebleven. Als argumenten voor de vrijlating voert Wilm de slechte gezondheid aan van de „Drie van Breda", die volgens hem „berouw van hun daden hebben" en schuld bekend hebben. Wilm verklaart te we ten, dat de drie oorlogsmisda digers lichamelijk en geeste lijk wrakken zijn en dat geen mens in de wereld nog vrees voor hen hoeft te koesteren. GENèVE (AP) Op de openingszitting van de con ferentie over de herziening van de conventies van Genè ve waaraan door afgevaar digden uit 117 landen wordt deelgenomen, is meteen on enigheid ontstaan. De Israëlische delegatie ver liet verontwaardigd de verga dering nadat de Mauretanische president, Mouchtar Ould Dad- dah, een redevoering had af gestoken waarin hij Israël van agressie en oorlogsmisdaden beschuldigde. Het incident kwam vlak na dat de Zwitserse minister van buitenlandse zaken, Pierre Graber, die werd gekozen als voorzitter -van de vijf weken durende vergadering, had aan gedrongen op „een geest van verzoening, zonder welke geen enkele overeenkomst mogelijk is". Het doel van de massale di plomatieke conferentie is de ontwerp-protocollen te bestu deren die de 25 jaar oude Geneefse conventie moeten aanvullen en beter van toepas sing moeten raken op de mo derne oorlogvoering. De ont werp-protocollen zijn opge steld door de internationale commissie van het Rode Kruis. In zijn openingstoespraak had minister Graber de meer dan 500 afgevaardigden ver zocht zich „van woordenwisse lingen te onthouden" en „het humanitaire doei van deze conferentie niet uit het oog te verliezen". Politieke proble men, aldus de Zwitserse be windsman, zullen op de confe rentie stellig aan de orde ko men, maar „we moeten niet toelaten dat deze de resultaten van het overleg in gevaar brengen". DEN HAAG (ANP) Het BP-kamerlid Honig van den Bossche wil dat „elke schin van protectie" wordt verme den bij de justitiële behande ling van de aanrijding door minister Lubbers (economi sche zaken). Hij heeft minis ter Van Agt (justitie) schrif telijke vragen gesteld over aanrijding, nu er geruchten gaan rond een justitiële be handeling, aldus een toelich ting op de vragen. Het kamerlid informeert hoe net alcoholpromillage van mi nister Lubbers zo snel bekend kon worden, ofschoon het ge rechtelijk laboratorium bijna nooit eerder dan een week na het bloedonderzoek de uitslag meedeelt. In de stroom verheugende berichten over zaken die ten goede keren, over gunstige wendingen en betere tijden zijn wij iets vergeten. Ja, wis en zeker. Naast de citroenvlin ders, de muggen, de mieren, de lieveheersbeestjes, de ha zen, de katers, de crocusjes, de sneeuwklokjes en de knop pen, zijn we één categorie in ons enthousiasne (dat gister morgen enigszins bekoelde, vat-u um?) vergeten: De merels! Ja zeker! Me vrouw Van Laarhoven maakte ons attent op deze Turdus Me- rula (zie: Dikke van Dale) met zijn opbeurend gezang. We waren hem vergeten. De dag begint weer goed, maar wel vroeg. „Elke behoorlijk ontwikkel de Engelsman kan zo voor de vuist weg een goed in elkaar zittende redevoering houden, dat is niets bijzonders. Jullie Hollanders houders jullie kop pen dicht, jullie schilderen", (acteur Anthony Hopkins, Pierre in Oorlog en Vrede). Een boer in Mora, ten zui den van Madrid, is op olie ge stoten toen hij aan het ploegen was. Het bleek de buisleiding te zijn, die Amerikaanse militai re vliegtuigen van brandstof voorziet. Er ging twee miljoen liter verloren voordat het gat kon worden gedicht. Caféramen worden dichtge timmerd, deuren gebarrica deerd, meubilair verdwijnt, tonnen en nog eens tonnen bier verdwijnen in de inge wanden van cafés. Het wordt toch geen carnaval. Da's een vreemd woordca féramen. Weer heel iets an ders dan b.v. moderamen. Of zou het café-ramen zijn? Playboy gaat de roman van Spiro Agnew uitgeven. Zeker toch een pikante roman. Den Haag Vandaag binnen kort, misschien, als meneer Van Dijk van de VVD zijn zin helemaal krijgt: NOStalgie. Heeft u nou ook het idee dat ,,ze" tegenwoordig veel vroeger met carnaval beginnen dan vroeger. Ze hoempapaën nu al enige weken door de straten. Zaterdag spreken we u na der. Als het echt begint. In de tussentijd hoort u nog van: MERIJN (ADVERTENTIE) DEN HAAG De economi sche politierechter in Den Haag heeft de B.V. Konmar Supermarkten in Den Haag wegens overtreding van de minimumbroodprijsverorde- ning een boete opgelegd van 1 5000, waarvan de helft voor waardelijk, met een brieftijd van een jaar. Het vonnis was gelijk aan de eis van de offi cier van justitie. Konmar had in oktober in zijn supermark ten witbrood voor 71 cent en bruinbrood voor 68 cent ver kocht, terwijl de minimum broodprijzen voor deze soorten waren vastgesteld op 75 res pectievelijk 72 cent. Konmar heeft beroep aange tekend bij het gerechtshof in Den Haag. „Wie rookt er nou 'n filter?" E&Uuens Continental

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13