Matthaus Passion voor 21e keer in St.-Baafskerk PRINS RONNY BEZOCHT SLUIS „Op visite Veronica begint actie bij bevolking Zuidzande zeeuws Romantiek vindt je overa Kelders I oor nieuwe instrumenten Oproep voor vrouwen OP BEZOEK BIJ BETTIE BONTHUIS-D'HONDT EERSTE MAAL ZONDER PIET VAN EGMOND: In Oostburg CARNAVAL MET KLAKKEBUSSEN DONATEURS Zaamslag CARNAVAL IN SLUISKIL Eerste door NETTY VAN ZALING E Woensdag 20 februari 1974 7 0 Een beeld van de uitvoering vorig jaar. 9 Piet van Egmond. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Zaterdag 23 februari trekt een staartje van de vrolijke razernij, die de zuidelijke Nederlanden treft, ook door Oostburg. In zaal Chez René begint dan om 20.00 uur een carnavalsfestijn, georganiseerd door de Klakke bussen. Alle vrienden van de leute zijn hierop, tegen beta ling van 3,- entree, van harte welkom. Op de avond zal prins Karei Napoleon VI met ceremonie meester Cornells I niet ontbre ken, evenmin als de Raad van Elf met de Dansmarietjes. De muzikale begeleiding van de avond is hoe kant het anders voor een flink deel in handen van de Keizerlijke Hofkapel uit Aardenburg en Disco Ro- maco, die wat modernere klanken ten gehore zal bren gen. (Van onze correspondent) AARDENBURG De 21- ste uitvoering van J. S. Bachs Matthaus Passion gaat dit jaar definitief door op 31 maart. Traditioneel gebeurt dit in de historische St.-Baafskerk te Aardenburg. Er zal echter een markant verschil zijn met de 20 voorafgaande keren Piet van Egmond, ereburger van Aardenburg zal niet meer de leiding hebben van deze uit voering. Hij heeft het Aarden- burgse Bach-Comité te kennen gegeven zich enigszins te moe ten ontzien en daarom in 1974 niet met zijn Amsterdams ora toriumkoor naar Aardenburg te kunnen komen. Vorig jaar reeds had hij de ze mogelijkheid laten door schemeren, iets waarmee het Bach-comité, zoals valt te be grijpen, zeer veel moeite had. Men hoopte dat de heer van Egmond zijn standpunt zou herzien. Deze hoop moest men echter laten varen. Toen eenmaal definitief vaststond dat Van Egmond niet kon komen, heeft het co mité alles op haren en snaren gezet om een waardig rempla- cant te vinden en men is daar, zo werd meegedeeld, volledig in geslaagd. Het gelukte de bekende Nederlandse Bach- verenigiing uiit Naarden, thans onder leiding van Charles de Wolff, voor Aardenburg te oontraoteren. De begeleiding van dit erg goede koor is adwaat. name lijk niets minder dan het Utrechtse Stedelijk Orkest, geen onbekende grootheid voor Aardenburg. Tevens zal het Haagse Knapenkoor mede werking aan de Aardenburgse uitvoering geven. i Velen van onze lezers zullen in de loop der jaren weieens, de Matthaus Passion op de t-V. j hebben gezien of gehoord over de radio. Meestal betrof diit uitvoeringen van de Neder landse Baehvereniging, vroe ger onder leiding van de Ne derlandse Bachvereniging, thans geleid door Charies Wolff. De gecontracteerde solisten worden door het comité van „prima kwaliteit" genoemd. De evangelistenpartij wordt gezongen door Hans Jürgen Wachsmuth; Christuspartij Max van Egmond, altpartij Delia Wootford; sopraanpartij Nelly van der Spek; tenor aria's Reinier Schweppe; het orgel in de St.-Baafskerk; het bespeeld worden door Wim van Beek. Er valt voor deze 21ste uit voering nog een verandering te melden: voor het eerst is er afgestapt van het donateurs- systeem. Voor deze categorie bezo-ekers is er in de kerk geen apart vak meer. Er zul len voortaan slechts twee ran gen zijn, de eerste strekt zich uit over het koor en een deel van de voorkerk (entreeprijs f 15,-), de tweede rang over het overige deel van de voorkerk (entree f 11,-). Reservering is n-iet meer mogelijk. Wie het eerst binnenkomt kan de voor ste plaats bezetten. ZLM De afdeling Zaamslag van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij houdt donderdag in café Het wapen van Zee land te Zaamslag haar algeme ne ledenvergadering die om 14 uur begint. Tijdens deze vergadering zal de secretaris van de ZLM, de heer D. Lu- teijn een lezing houden over actuele landbouwzaken. (Van een onzer verslaggevers) ZUIDZANDE De ko ninklijke muziekvereniging Veronica uit Zuidzande is een actie onder de plaatse lijke bevolking begonnen om gelden bijeen te zamelen voor een nieuw instrumen tarium. In een huis-aan-huis verspreide circulaire wordt een en ander over de bin nenkort jubilerende vereni ging (opgericht 1 maart 1874) verteld. „Wie wij zijn hoeven wij u niet te vertellen. Vaak hebt u ons kunnen beluisteren bij op tredens in de verschillende kernen van de gemeente Oost burg. Steeds is onze muziek vereniging. present om haar medewerking te verlenen ais er een beroep op haar wordt gedaan", aldus het bestuur van Veronica. Met gepaste trots wordt er op gewezen dat Veronica reeds van 1963 uitkomt in de vaandel-afdeling van de Konink lijke Nederlandsche Federa tie van Harmonie- en Fanfare- gezelschappen. „Dit is de hoogste klasse waarin een mu ziekvereniging in landelijk verband kan spelen en in deze klasse hebben we ieder jaar op de concoursen een royale eerste prijs behaald". Overigens vindt het bestuur die concoursen niet het aller voornaamste voor de vereni ging. „De belangrijkste taak ligt in de functie die in de eigen gemeente en streek wordt uitgeoefend, hoewel het toch wel fijn is in West- Zeeuwsch-Vlaanderen een mu ziekvereniging te hebben die tot de landelijke topklasse be hoort". Voor het nieuwe instrumen tarium, nodig om de huidige versleten spullen te vervan gen, is een bedrag van rond 45.000 gulden nodig. Zoals het zich thans laat aanzien zal de gemeenteraad van Oostburg donderdagavond een renteloos voorschot van 23.000 fonrne ren. De rest zal door de vere niging bijeengebracht moeten worden. Dit gebeurt door ac ties onder de plaatselijke be volking, het verstrekken van een lening door de leden zelf, bijdragen van het Anjerfonds etc. De bevolking nu wordt ge vraagd deel te nemen in een renteloze geldlening, waarvoor genummerde schuldbewijzen van 50,. genomen kun-nen worden. Ook kan een eenmali ge bijdrage worden geleverd. En met een minimumbijdrage van f 4,. per jaar is men dona teur van dit uitstekende gezel schap. (Van onze correspondent) SLUISKIL Ook Sluiskil zal in de komende dagen in de ban staan van het carnaval. Donderdag 21 februari organi seert het personeel van De Sterre in hotel Atlanta een carnavalsavond met o.a. een drive-in schow onder leiding van d. Rein den Doelder. Ie dereen is op deze avond wel kom. Zondag 24 februari is er in hetzelfde etablissement een carnavalsavond voor de jeugd met medewerking van de d.j.'s Rein den Doelder en C. van de Velde. Op vrijdag 22 februari is er in Atlanta een carnavalsbal van de NKV-vrouwenbond met medewerking van het or kest The Stone Stars. Zaterdag 23 februari organiseert de cen trale stichting voor sociaal kultureel werk een carnavals optocht voor de jeugd. De bejaarden komen op maandag 25 februari aan de beurt wan neer in het Gildehuis carnaval wordt gevierd met medewer king van de organist De Bruy- ning. Op dezelfde dag viert de scouting groep St.-Antonius carnaval in het clubhuis aan de Gil'destraat. (Van onze correspondent) SLUIS Zaterdagmiddag wcrd Sluis reeds enigszins in ('arnavalssfeer gebracht door '•et bezoek van de carnavals prins van Knokke-Heist Prins Ronny l en zijn roosje „Chris- tinne" met hun gevolg, verge eld van het muziekgezelschap -St.-Cecilia" uit Heist. Ook burgemeester E. de Sutter van Knokke-Heist en enkele sche penen waren aanwezig om dit bezoek meer luister bij te zet ten Het gezelschap werd in Sluis begroet door de Sluisse carnavalsprins Camiel I en de Kaaispugers. Na een vrolijke muzikale rondgang door het Sluise cen trum volgde een ontvangst door het Sluise gemeentebe stuur in hotel ..De Koren beurs", waar bij afwezigheid van burgemeester Van den Beid, wethouders F. Cuelenae- re de honneurs waai- am. Bij het uitbrengen van de heil dronk dankte wethouder Cue- Lenaere voor het bezoek, dat zijns inziens getu-igde van de goede samenwerking tussen Knokke-Heist en Sluis. Hij lag in dit bezoek een bevorde ring van het carnaval in Sluis, dat nog slechts in de kinder schoenen staat. De voorzitter van het carna- valscomité Knokke-Heist, de heer E. de Corte, nodigde de Sluise Kaaispugers uit in Knokke-Heist het carnavalvie- ren te komen leren, want slechts daar wordt dit feest nog op traditionele wijze ge vierd. Prins Ronny I reikte een ondersche.ding uit aan wet houder Cuelanaere en prins Jamiel I welke laatste zijn ere- nedaille verleende aan zijn collega en zijn Roosje. De aan wezige Kaaispugers ontvin gen van Ronny I een ere-lint. Na een gezellige verbroede ring werd nogmaals een rond gang door Sluis gemaakt, die werd besloten in café-restau rant ..Het Wapen van Sluis", waa-r een voorlopig afscheid werd genomen, want ongetwij feld zullen de carnavalvrien den v<an Knokke-Heist en Sluis, elkaar in de komende earnavailviering nog wel ont moeten. Hiermede kwam zaterdag geen einde aan de activiteiten van de Sluise Kaaispugers. Avonds brachten zij een be zoek aan het officiële Prinsen bal, dat in de Stadshallen te Brugge werd gehouden. Tij dens dit bal werd in een ge weldige sfeer en in aanwezig heid van talrijke carnavalver enigingen uit Brugge en om streken de Brugse carnaval- prins 1974 Robert II en zijn roosje „Lorette" geïnstalleerd. Ook zijn ontvingen van de ac tieve Sluise Prins Camiel I zijn ere-medaUH. 9 Het bejaardentehuis Tex Hooge. Oude mensen en oude ge bouwen dragen meestal een schat aan herinneringen met zich mee. Soms lijkt het of ze beiden in gepeins verzonken waren in een tijd die hen zo dierbaar was. Deze twee elementen vindt men ruimschoots te rug in het prachtige kas teel „Ter Hooge" in Mid delburg. Van de weg af ge zien ligt het kasteel er vor stelijk bij. Een brede boom- vrije strook van zo'n vijf honderd meter lang en zo'n honderdvyftig meter breed, lykt een brede toegangs weg naar het kasteel en zgn bewoners. Die weg is maar schyn, om by het kas teel te komen, moet eerst de smalle sombere oprq- laan, die vol met verrader- lyke kuilen zit worden ge nomen. Dan kom je pas echt by het kasteel en zijn bewoners, 38 bejaarden waarvan de jongste 62 en de oudste 95 jaar is. Eigenlijk lijkt het riante kasteel helemaal niet zo'n geschikte plaats om oude mensen in onder te brengen. Het gebouw is verouderd en voldoet, zeker voor o-ude mensen, niet meer aan de eisen die men er aan moet stellen. De brede toegangs deur heeft volgens oud ge bruik zeven sloten. Eenmaal binnen lijkt de tijd van vroeger te herleven. De ontvangkamer, tevens verblijfplaats van directrice Zr. Leijenhorst, heeft wan den met goudkleurig leer be hang. De schouw is bezet met oude tegels. De plafonds zijn bewerkt, zodat het bolle kussens lijken. Vanuit de ho ge ramen kijkt men neer op een verstild vennetje. „Als het lente wordt, dan is het hier zo prachtig", zegt zuster Leijenhorst, „dan lijkt het helemaal of de tijd heeft stil gestaan". Trots leidt ze me rond door de gangen van het oude kasteel. De kelders zijn nu in gebruik als opslag-ruimten, washokken en stookkelders. Vroeger zullen er ongetwij feld mensen gevangen heb ben gezeten. De slotgracht aan de voorkant van het kas teel is gedempt, maar aan de achterkant is hij nog hele maal aanwezig, naar achteren uitlopend in het ven, voor de bejaarde bewoners een bron van rust. Omdat het zo stil is in de omgeving van het kas teel, krijgen allerlei vogels, die elders de kans niet meer hebben in alle rust te broe den, hier de kans wel en ze maken er dan ook flink ge bruik van. Is het dan vreemd, rat ie in 1 zo'n omgeving mensen optmoet, waar. de romantiek als het ware vanaf straalt. Alle 38 bejaarde bewoners, bijna allemaal Zeeuwen zou den een eigen verhaal kun nen vertellen. De sfeer in de twee recreatiezalen is bijzon der vriendelijk. Maar mijn bezoek geldt de 86-jarige vi oliste Betty Bonthuis- d'Hondt. Jarenlang vierde ze triomfen op het concertto neel. Ze trok samen met haar vaste begeleider, de heer Ferwerda door het hele land. Ze haalde opendoekjes in de Doelenzaal en in de Wilhelminakerk m Rotter dam. Jarenlang is ze eerste vio liste geweest van het Mid delburgs Stedelijk Orkest. Voor veel muziekliefhebbers zal haar naam nog een be kende klank hebben. Mo menteel verblijft ze in het v erpleeghuis „Ter Hooge", dat door de Stichting Ver- pleeg- en Rusthuizen Zee land geëxploiteerd wordt. Tijdens net vertellen over vroeger, komen de plakboe ken en de foto's voor de dag. Romantische foto's meer dan vijftig jaar oud. De kleding van toen is nu weer nieuw, alleen aan de kleur van de foto's kun je zien, dat ze gemaakt zijn in een ver ver leden. „Tien jaar was ze toen ze de met vioolspelen begon", ver telt ze rechtop zittend in bed, blosjes op de wangen, het prachtige volle haar op gebonden in twee vlechten. „Tein jaar was ze toen ze de eerste vioollessen kreeg van een oom. Daarna volgden de leraren en leraressen elkaar op. Totdat niemand in de hele provincie haar meer iets kon leren. Ze kwam terecht op het conservatorium in Den Haag. Ze was twintig jaar, en na een jaar haalde ze haar diploma. Ze ging te rug naar Middelburg en kreeg massa's leerlingen. „Tegenwoordig gaan er zoveel kinderen naar de muziek school", zegt ze. „Vroeger werd er veel meer geselec teerd. Het lesgeld bedroeg toen vijfentwintig gulden in de drie maanden, dat. was een heel bedrag. En het wa ren heus niet alleen de kin deren van welgestelde ou ders die op vioolles kwa men". Op haar vierendertigste trouwde ze en vertrok voor tien jaar naar Almelo. Samen met haar man doorkruiste ze per fiets grote delen van Eu ropa. Een heerlijke tijd was dat", vond ze. De fiets bleek voor haar toch het vervoer middel bij uitstek. „Ik had groepjes leerlingen in Goes, Domburg, Middelburg en Vlissingen. Om die te berei ken moest je wel met de fiets". Terwijl we zitten te praten springt er een grote poes op het bed. Hij vlijt zich tegen mevrouw Bonthuis aan, hij merkt niet eens, dat hij op een gegeven moment van het bed glijdt. Met een zorgzaam gebaar schuift ze hem weer naar het midden van het bed. „Op mijn vijfenzestigste werd ik aangesteld als eerste betaalde lerares op de mu ziekschool in Middelburg, daar heb ik tot mijn zeven tigste met het grootste ple zier gewerkt". daarnaast heeft ze tot aan haar ziekte 2 grote koren gedirigeerd. ..Och", zegt ze, „ik kan zelfs bij benadering niet schatten hoeveel kinderen in de loop van de jaren bij mij op vi oolles hebben gezeten". Veel van deze leerlingen kwamen op de muziekavonden, die zij er haar man, en later toen hij er niet meer was, door haarzelf werden georgani seerd. Velen zullen zich nog de namen herinneren van Marinas Flipse, de pianist, Harrie van Os, momenteel leraar op de akademie in Amsterdam en de componiste Catharine van Renesse. Alle maal namen die onverbreke lijk verbonden zijn aan de violiste. Bettie Bonthuis. „Romantiek", zullen velen van I) schokschouderend op merken, „die is niet meer te vinden". Toch wel zou ik dan zeggen. Kijk om U heen, raar de oude gebouwen, naar de mensen die ze bewonen, dan vindt U het overal, als je er maar oog voor hebt tenminste. Eindredactie: Rein van der Helm. 9 Mevr. Bonthuis d'Hondt in vroegere dagen. De gemeenteraads- en Sta tenverkiezingen staan weer voor de deur. De laatste ja ren zijn er steeds meer vrou wen die van zich laten ho ren. Deze ontwikkeling heeft er niet toe geleid, dat zoveel meer rekening wordt gehou den met de wensen en ge dachten van de vrouw. Er wordt zoveel gepraat en zo veel officiële stukken wor den rondgestuurd, dat velen tussen de bomen het bos niet meer zien. Achteraf hoor je vaak de opmerking, Wat be doelen ze er nu eigenlijk mee. Mevrouw Cor Melsert uit Hoedekenskerke wil daar nu graag eens wat aan doen. ,,Deze week werd ik getrof fen door de brief, die een Souburgse mevrouw schreef aan de burgemeester van Vlissingen. Ze vroeg daarin waar ze moest schuilen met haar kinderen als er iets mis® gaat met de kerncentrale in Borssele. Dat is nu een me vrouw die van zich laat ho ren, zegt mevrouw Melsert. ,Maar er zijn veel meer vrouwen die met problemen •ondlopen. Zou het nu niet mogelijk zijn, dat wij Zeeuwse vrouwen het geeft niet welk geloof we aanhan gen of wat we maatschappe lijk doen, een tegenwicht vormen tegen al die dingen. die ons als vrouw niet aan staan. Het moet toch moge lijk zijn, dat wij vrouwen, die"uiteindelijk de helft van de Zeeuwse bevolking uit maken, aan al die mannen duidelijk kunnen maken wat we nu precies bedoelen. Als er nu meer van dat soort rouwen zijn, die iets wil len ondernemen en die er ook over zouden willen pra ten wil ik ze oproepen mij te bellen: Cor Melsert, Kerk straat 18, Hoedekenskerke tel. 01193-415.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7