Syrië komt Israël tegemoet WD wil belasting met 1300 miljoen verlagen VOLGEND JAAR MOGEIUK TWEE HISWA-SHOWS ezeW ii betaalt f. 85,- en ontvangt Lioo,- Aard van werk Britse kompels onder zocht Antiekdieven horen celstraf eisen GUERRILLA-BASES WORDEN ONTRUIMD Apothekers gaan centraal computer gebruiken Vrouw doodgestoken Uw Kunstgebit eJ %3 van containervervoer van Red Band natuurlijk Vaar snelheid ook weer aan banden in het ge- ang Westerterp dreigt met minder vluchten op Paramaribo Personeel drukkerij blijft posten tot komst curator binnenland buitenland! RED BAND Willy Brandt naar Cairo méér dan 50% groei in 5 jaar DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Dinsdag 19 februari 1974 7 9 (Van onze redactie buitenland) LONDEN Vertegenwoor digers van de Britse mijn- werkersbond hebben giste ren een onafhankelijke com missie van onderzoek mee gedeeld, dat met de beloning van de Britse mijnwerker re kening gehouden moet wor den met de grote kans die de mijnwerker loopt op ongeval en ziekte bij het verrichten van zijn werkzaamheden. De algemene secretaris van de bond (De NUM), Lawrence Daly noemde verder het ern stige tekort aan arbeidskracht ten in de mijnindustrie ais re den voor het geven van een loonsverhoging aan de 270.000 Britse mijnwerkers, die uit gaat boven de door de rege ring gestelde limieten, met het oog op de inflatie. De commissie van onder zoek, die negen leden telt, opende maandag in een Lon- dens hotel haar onderzoek naar de arbeidsomstandighe den van de Britse mijnwer kers en hun beloning in ver gelijking tot die van de werk nemers in andere sectoren van het Britse bedrijfsleven. Het rapport van de commis sie, dat binnen twee weken verwacht -wordt, biedt volgens waarnemers wellicht hoop op een regeling vain de mijnwer kersstaking, die zich thans in haar tweede week bevindt. Daly heeft maandag de com missie er ook op gewezen, dat sinds de nationalisatie van de Britse mijnen, na de tweede wereldoorlog, 7.718 mijnwer kers bij 't verrichten van hun werk om het leven zijn geko men .Het afgelopen jaar von den tachtig mijnwerkers de dood. In de periode van 1951 tot 1971 waren 17.000 mijn werkers gestorven aan long ziekten. In 1973 werden 626 nieuwe gevallen van longziek ten geconstateerd en hadden 569 mijnwerkers ernstige ver wondingen opgelopen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET Het Syrische Baath-regiem heeft alle ba ses van Palestijnse guerrilla strijders in de omgeving van de Syrisch-Israëlische be standslijn opgeheven en ver plaatst naar gebieden ten noorden van de hoofdstad Damascus. Dit meldde het in Beiroet verschijnende politieke weekblad „Al-Moestaqbil" (Toekomst), dat welingelich te verzetskringen aanhaalt. In het raam van deze actie zijn met name de volgende „gevoelige" gebieden ont ruimd: de uitlopers van de door Israël veroverde berg Hermon en het gebied van de Syrische stad Deraa aan de Jordaanse grens, tot heden een centrum van commando's. Syrië zoiu hebben besloten een gebied van minstens 50 kilometer aan de Syrische bant van de bestandslijn voor de guerrilla's te verbieden. Waarnemers zien hierin aan wijzingen dat het spoedig tot een akkoord tussen Syrië en Israël zou bunnen komen. De guerrillabases langs de grenzen ook dlie met Libanon zijn al lang een doorn in het Israëlisch oog. Naar schatting zeventig pet. van de Israëlische troepen, die het laatste deel bezetten van het bruggehoofd ten westen van het Suez-banaal, is thans teruggetrokken, zo is maandag uit diplomatieke kringen ver nomen. Odk al het Israëlische zware materieel en bewapening in dat gebied is weggehaald ter inleiding van de definitieve Israëlische evacuatie van de westelijke oever van het Suez- kanaal, die donderdag haar beslag krijgt. Inmiddels hebben zowel Is raël als Egypte bun strijd krachten in ongeveer de helft van de noordelijke sector van het Sinai-front (ten oosten van het Suez-kanaal) uitgedund. (Van onze correspondent) DEN BOSCH De Bossche rechtbank heeft maandag en kele leden van een bende van jeugdige inbrekers en helers berecht waarvan de arrestatie in de loop van het vorige jaar een schok teweeg heeft ge bracht bij de bevolking van Den Bosch en omstreken. Het betrof hier namelijk een aan tal jongelui uit vooraanstaande families die samen voor enke le tonnen aan antiek bij inbra ken hebben gestolen. Zij pleeg den die inbraken doorgaans hij familie of kennissen van hun familie, waar ze met de om standigheden met name af wezigheid op de hoogte wa ren. Het geld werd besteed aan plezierreisjes in binnen- en buitenland en aan feestjes. Daar de ten laste gelegde in braken een bedrag van rond veertigduizend gulden belie pen bleek wed dat lang niet al le delicten in de dagvaarding waren opgenomen. Een aantal jeugdige leden van de bende is onlangs door de kinderrechter berecht. Ook zei de officier van justitie mr. Moors ervan overtuigd te zijn dat lang niet alle delicten aan het licht zijn gekomen. Tegen twee van hen, de 22 jarige W.J. uit Den Bosch en S.S. uit Helvoirt die respectie velijk als heler en inbreker bet grootste aantal feiten op hun naam hadden staan eiste de officier van justitie zes maanden gevangenisstraf met aftrek van (twee maanden) voorarrest waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. S. die niet was verschenen en wiens zaak bij verstek werd behandeld had behalve de in braken bij familie en kennis sen ook ingebroken in het spoorwegmuseum te Utrecht waar hij twee lantaarns van oude locomotieven had meege nomen. Tegen de 25-jarige J. van E. uit Rosmalen en de 19-jarige "•B. uit Den Bosch werden straffen geëist die rekening houdend met het voorwaarde lijke gedeelte overeenkwamen met het voorarrest. De ge noemde W.J. had de door S. gestolen goederen grotendeels verkocht aan de Bossche an tiquair A. v. d. B. (37). Deze hield vol niet te hebben g weten dat de goederen van diefstal afkomstig waren maar de officier van justitie nam dit niet en eiste tegen hem zes, honderd gulden boete. De raadslieden van de inbrekers en helers bepleitten allen een geheel voorwaardelijke straf. Vonnis van de rechtbank op 4 maart. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eind volgend jaar zullen de eerste apothe kers in Nederland op een computer zijn aangesloten, zo dat zij meer inzicht kunnen hebben in wat hun klanten allemaal slikken. De automati sering bij de apotheken kan pas een feit worden wanneer in de komende maanden het merendeel der apothekers, dat is aangesloten bij de Konink lijke Maatschappij ter Bevor dering van de Pharmacie, zich ervoor uitspreekt. Op dit ogenblik voert de Maatschap pij gesprekken hierover met leden om hen voor de compu ter te winnen. Door die computer zal de om vangrijke administratie in de apotheek aanzienlijk afnemen, is een van de argumenten die men gebruikt. De ziektebehan- delende taak van de apotheker kan heter vervuld worden dan op dit moment, waarop zowel inzicht ontbreekt, alsook de administratieve bezigheden te tijdrovend zijn. De „geschie denis van het medicijnver- bruik van de patiënt" kan wo|r- den nagegaan. Men kan op eenvoudige wijze uit het com putergeheugen de eerder aan de klant verstrekte medicijnen oproepen en zien of dezen de nieuwe medicamenten verdra gen. Men krijgt ook inzicht in hoeveel patiënten verschillen de huisartsen bezochten om via diverse apotheken aan een groter aantal medicijnen te komen dan mogelijk was, wanneer ze naar één arts toe gingen. Het systeem van betalingen kan geautomatiseerd worden. Het centrale inkoopbeleid ver eenvoudigd. Technische veran deringen die het mogelijk moeten maken efficiënter en goedkoper te werken. Volgens de Maatschappij voor Pharma cie zal de taak van de apothe ker ingrijpend worden gewij zigd. Steeus meer zal hij moe ten samenwerken met de arts Het geautomatiseerde systeem zal op den duur ook onthullen wat er aan geneesmiddelen per maand door de Nederland se bevolking gebruikt wordt. 0 Met een dof wegebbende reeks kanonschoten en met een overweldigende belangstelling van de zijde van de bevolking heeft Ivoorkust gisteren konin gin Juliana en prins Bernhard met tropische uitbundigheid in gehaald voor een staatsbezoek van drie dagen.. Op het vlieg veld werd de koningin verwel komd door president Felix Houphouet-Boigny. ROTTERDAM (ANP) De 28-jarige mevrouw V. A. A. M. Huijbers is zondagavond door haar ex-echtgenoot met messteken om het leven ge bracht. De man is door de politie aangehouden. Hij heeft bekend. De 35-jiarige D. A. D. die eind vorig jaar van zijn vrouiw was gescheiden, bracht een bezoek aan zijn voormalige echtgenote. Hij was volgens zijn zeggen woedend op haar vanwege het feit, dat hij de kinderen (6 en 8 jaar) niet meer mocht zien. Op een ge geven ogenblik haalde hij een mes tevoorschijn en stak de vrouw op diverse plaatsen in het lichaam. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer naar het ziekenhuis overgebracht. An derhalf uur later bezweek de vrouw aan haar verwondin gen. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De VVD-fractie in de Tweede Kamer wil dat de belastingverlaging, waarover de regering denkt, niet alleen aan de laagstbetaalden ten goede moet komen, maar aan iedereen. Wel moeten de laagstbetaalden extra worden bedeeld. Bovendien vindt de VVD-fractie, dat de belasting verlaging niet op 1 juli, maar al op 1 april moet ingaan. Ziedaar ln grote lijnen een voorstel, dat de VVD-fractie vandaag in de Tweede Kamer zal ontvouwen tijdens het de bat over de begroting van Fi nanciën. Het VVD-plan be helst een verlaging van de be lastingen met in totaal 1,3 mil jard gulden. Waar dit geld vandaan moet komen werd gisteren nog niet exact aange geven In ieder geval willen, de liberalen, dat de overheid de uitgavenblokkade, tot de opheffing waarvan het kabinet vrijdag besloot, handhaaft. Dit zou betekenen dat de staat een dikke 500 miljoen gulden min der uitgeeft, dit jaar. Voor het overige bedrag verwijst de fractie naar de verleden jaar ingediende „al ternatieve begroting", waarin werd voorgesteld 600 miljoen gulden te bezuinigen, in be langrijke mate op Ontwikke lingshulp en CRM. De staat zou dan nog een 200 a 300 miljoen gulden moe ten lenen, waardoor de inflatie weliswaar een impuls krijgt, maar zo zei een woordvoer der gisteren de werkgele genheid is belangrijker dan een degelijke financiering. Belastingverlaging voor ie dereen wil de WD bereiken door alle schijven van de loon- en inkomstenbelasting met één punt te verlagen. Het zou een bedrag van 550 miljoen gulden vergen over de periode 1 april - 31 december. Speciaal voor de lagere inkomens en de middengroepen dienen daar naast de eerste vier schijven nog met een extra punt te worden verlaagd (kosten: 480 miljoen). Voorts moet de be, lastingvrije voet worden opge trokken, waarmee 150 miljoen gulden is gemoeid. Daarnaast pleit de VVD- fractie dan nog voor een extra verbetering in de sfeer van de fiscale oudedagsvoorziening voor zelfstandigen en voor de gehuwde vrouw die in het ei gen bedrijf meewerkt (kosten: 60 miljoen). Fractieleider W. Aantjes van de ARP heeft gisteravond in Ermelo gezegd, dat men voor zichtig moet zijn met op een algemene belastingverlaging aan te dringen. Er moeten eerst betere gegevens op tafel komen, meende Aantjes, die overigens een duidelijke voor keur uitsprak voor verlaging van de belasting ten gunste van de lagere inkomens. (ADVERTENTIE) voeit U de gehele dag niet! Geen vrees meer, dat de gebitsplaat van het gehemelte loslaat. Dentofix, het speciale moderne poeder - 's morgens een weinig op .de plaat gestrooid-houdt het gebit de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats. Geen onaangename smaak. Dentofix verschaft U een gevoel van zekerheid bij het eten, lachen, spreken en niezen. U vergeet, dat U een kunst gebit heeft. Bij apotheken en drogiste rijen, f. 2,83. In 'f Kort MINISTER De Gaaij-Fortman (Binnenlandse zaken en de West) gaat samen met zijn staatssecretaris De Goede een werkbezoek brengen aan de Nederlandse Antillen. Ze ver trekken vrijdag. EEN van de vijf joden die vorige maand veroordeeld zijn wegens medeplichtigheid aan de moord op een Marokkaan is voorwaardelijk vrijgelaten en van Noorwegen naar Israël vertrokken. EEN jonge Amsterdammer heeft geprobeerd een prosti tuee te wurgen. De jongeman heeft zichzelf aangegeven bij de politie. SPIKO Agnew ex-vlcepresl- dent van Amerika, wordt niet langer beschermd door agen ten van de Amerikaanse ge heime dienst. DS. J.. JöRG uit Apeldoorn Is door de hervormde synode bij acclamatie opnieuw gekozen tot praeses van de synode. ONGEVEER vijftig studenten hebben het bureau van de let tereniaoulteit van de Amster damse universiteit bezet DOOR een ontploffende land mijn in Noord-Ieriand is een Britse soldaat gedood en een gewond. DE Franse president Pompi dou zal volgende maand naar Moskou gaan voor een onder houd met partijleider Brezn- jev. IN Saigon Is de samenstelling van een nieuwe regering be kendgemaakt. Thieu zond za terdag het kabinet naar huis om te pogen de inflatie en de corrputie in het land te be strijden. ROTTERDAM (ANP) - Als de containeroverslagbe drijven in het Rotterdamse ha vengebied, en met name de EOT (Europe Container Ter minus) aan de Eemhaven, niet spoedig de beschikking krij gen over meer ruimte, dan zal de ontwikkeling van deze be drijfstak in gevaar komen. Wanneer deze bedrijvigheid niet meer kan groeien, vreest men afbrokkeling en het ver lies van een stuk werkgele genheid, die voor Nederland niet te onderschatten is. De uitbreiding van de ECT wordt thans tegengegaan door poli tieke tegenstand. Dit ls de mening van de Kamer van Koophandel van Rotterdam, de Scheepvaartver- eniging Zuid, de Bedrijfsgroep ondernemingen en de vakbon den, die gisteren over dit on derwerp een bijeenkomst met de pers belegden. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL Minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) zal de KLM advise ren de frequentie van haar vluchten op Paramaribo te verminderen, wanneer de Su rïnaamse regerineg vasthoudt aan haar standpunt de tarie ven op deze route niet te ver hogen. De Nederlandse bewindsman zei dit op Schiphol na zijn terugkeer uit de Surinaamse hoofdstad. „We hebben aan het einde van het vorig jaar al een ver hoging voorgesteld van zes procent op dit traject. De IA- TA heeft daarna al een verho ging van zeven procent, nood zakelijk geworden door de ge stegen brandstofkosten, goed gekeurd". „De Surinaamse regering stelt dat in de in 1971 gesloten luchtvaartovereenkomst de ta rieven voor vijf jaar zijn vast gelegd. Ik heb er op gewezen, dat de overeenkomst ook ver meldt dat de lijn winstgevend moet zijn en dat is beslist niet het geval, aldus de bewinds man. NIJMEGEN (ANP) Het personeel (52 man) van de Centrale Drukkerij Nijmegen (Le Grand en partners) zal voorlopig bij het bedrijf blij ven posten, omdat zij nog steeds bang zijn dat de eige naar de inventaris zal wegha len. De bij de zaak betrokken grafische bonden, de NKGB en ANGB, willen voorkomen dat de curator straks alleen lege ruimten aantreft. De bon den zijn van plan de mogelijk heden te onderzoeken de drukkerij voort te laten be staan. Men zal in ieder geval blij ven posten tot donderdagmid dag 21 februari, wanneer een curator voor het failliet ver klaarde bedrijf wordt aange steld, aldus de bonden. CAIRO Bondskanselier Brandt van West-Duitsland zal op uitnodiging van president Anwar Sadat van 21 tot 24 april een officieel bezoek aan Cairo brengen. En minister Vredeling maar denken dat het Generaalscon- flict uit de wereld is. Dan weten ze in Bergen op Zoom wel beter. Generaals lijden nogal eens gauw aan een meerderwaar- digheidscomplex, maar een po- lycarbonaatcomplex is nog veel erger. Enfin, ze zullen er over lut tele dagen in het Krabbegat de vloer wel mee aan gaan Dweilen. Vrienden, de tijden, om niet te zeggen Deze Tijd is voor velen uwer verwarrend tot onthutsend. Maar wat nieuws is er onder de zonGeen, vrienden, 't En is al oude koeck, om het maar eens met de oude dichter te zeggen. ■fr Lees derhalve aandachtig het nu volgende manifest: •fr Als vaders hun kinderen maar laten begaan en laten doen wat zij willen, ja, bepaald bang zijn voor hun opgroeien de kinderen; als zoons zich gelijk achten aan hun vaders en noch naar hun ouders op zien, noch acht slaan op hun woorden, zich niets meer wil len laten zeggen om zo maar goed volwassen en zelfstandig te schijnen. Als leermeesters voor hun kinderen sidderen en liever om hun gunst dingen dan ze met vaste en sterke hand in het rechte spoor te leiden, met het gevolg dat de leerlingen zich niets meer van zulke leermeesters aantrekken. Als het al zover gekomen is, dat de jongeren zich gelijk voelen aan de ouderen, zich tegenover hen opstellen in woord en daad, de ouderen zich daarentegen onder de jon geren scharen en trachten hen naar de mond te praten, voor bijziende aan hun dwaasheden en ongepastheden, ja, zelfs daaraan deelnemen, opdat zij toch maar niet de indruk zul len wekken spelbrekers te zijn of zich op hun autoriteit te lat en voorstaan. ■fr Als hierdoor de jongeren langzamerhand oproerig wor den en zich snel gekwetst gaan voelen, indien ook maar iemand hun iets zou willen voorschrijven. Ats zij tenslotte zover ko men, dat ze de wet gaan nege ren om toch maar niemand boven zich gesteld te hebben. DAN LEIDT HET ALDUS MISBRUIKEN VAN DE DE MOCRATISCHE VRIJHEID RECHTSTREEKS NAAR DE SLAVERNIJ VAN DE TI RANNIE." Zo, dat is nou eens een ste vige hap goeie ouwe tijd, zou ik zo zeggen. Kunt u het mee doen. Weet u van wie dat is? Van de filosoof Plato (en wel uit diens Politeia). Deze woor den, waarop een trouwe lezer, nl. dr. N. Versteeg uit Breda, me attent maakte, zijn dus al geschreven tussen 428 en 347 vóór Christus. Ik ben wel bang, dokter, dat het het ene oor in en het andere oor uitgaat, als hut ze eerder al niet de neus uit komt. Maar het moest maar eens gezegd wezen. Beter te laat dan nooit. Zo. Pfffffff. MER1JN. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat er volgend jaar in Nederland twee tentoonstellin gen op het gebied van de wa ter- en kampeersport worden gehouden. Twee exposities die onder de naam Hiswa op de RAI-kalender komen te staan. Tot dit principebesluit is het Hiswa-bestuur gekomen omdat voor de komende Hiswa-ten- toonstelling niet minder dan 80 procent meer standruimte werd aangevraagd dan kon worden toegewezen. In principe is thans al het besluit gevallen om vol gend jaar twee tentoonstellin gen te organiseren; een in het voorjaar, en een in het najaar. De voorjaarstentoonstelling zou als zwaartepunt krijgen artikelen en produkten waar voor een korte levertijd be staat, zoals boten tot ongeveer 8 meter lengte alsmede toebe horen en een ruime kampeer- afdeling. Grotere jachten zou den in het jaar geëxposeerd moeten worden. Door de grote belangstelling voor de komende Hiswa-ten- toonstelling (van I maart tot en met zondag 10 maart) is de kampeersector dit jaar belang rijk ingekrompen. Er is liefst 8 procent minde expositie ruimte voor de kampeerders beschikbaar. Aanleiding voor de heer Van Vollenhoven, een van de bestuursleden van de Hiswa, om te stellen: „Een re den te meer om twee exposi ties per jaar te gaan houden. Dan krijgen de kampeerders ook weer veel meer ruimte". De energiecrisis zal het ko mend watersportseizoen niet duidelijk gaan beïnvloeden. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft het Hiswa bestuur al te kennen gegeven dat er komend vaarseizoc Waarschijnlijk geen grote be perkende maatregelen zullei komen. Hooguit dat er ook oj het water een verdere snei heidsbeperkirug zal komen. En daarom zegt men bij de Hiswa:„De donderbui die de oliecrisis vormde, is gelukkig overgewaaid. Er zal van de zomer gevaren kunnen wor den". met het Spaar-9%-bewijs van GWK Zo'n spaarbawijs kan iedereen gewoon kopen aan de balio van elk GWK-kantoor. U betaalt slechts f. 65,- en na precies 5 jaar ontvangt u f. 100,-. Een samengestelde interest van maar liefst 9%. Het Spaarbewijs is aan toonder gesteld (dus niet op naam) en tussentijds verzilverbaar. U vindt 5 jaar te lang Kies dan voor het Spaar-8%-bewijs an GWK. Dat kost f. 85,70 en groeit in 2 jaar naar f. 100,-. Met GWK-spaarbewijzen kan iedereen profiteren van die hoge rente! Een ideaal spaarpotje voor later... en een fijn cadeaul Wilt u meer inlichtingen, vraag dan even telefonisch de uitgebreide folder aan. U kunt natuurlijk ook even langs komen bij een van onze 60 doorlopend geopende kantoren. Op de stations en aan de grenzen. (samenwerking van N.V. Nederlandse «ANK Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson) Hoofdkantoor: Centraal Station, Amsterdam, Postbus 721, tel. 020-221324.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7