i's kt aval PRINSES IRENE TIJDIG IN DE VAART Extraatje voor provincie Zeeuwse familie onderzoekers gaan vergaderen OPLOSSING PUZZEL 21: WIE MEER INSTUURT HEEFT MEER KANSEN Zeeland gaat onderwijsverlang- lijst presenteren BLAUW BLAUW: VOORTREFFELIJK TONEEL MET NIEUWE SCHROEF R AFDELING FINANCIËN TELT DE WINST UIT Bewolkt Duiveland heeft eigen stormwaar- schuwings- dienst BIJ BEZOEK STAATSSECRETARISSEN Jesus Folk naar Middelburg stad 1 streek f en van itival MET EN Personeel van verpleeghuizen naar stembus AUTOCLUB VERGADERT Cursus volks dansen voor onderwijzers jinsdag 19 februari 1974 arnavalsjubileum "d. Aan de voor- van gaat men in jaar al beginnen. men dit jaar 1 tot andere ge engen omdat hij mdigd te zullen iet feest in 1975. ■dt, dan blijft hij het sticht: ngsbe- d van elf. orrespondente) VIEN Chantal bij de solisten eorden fan het at in het vereni- n Nieuw-Namen et en Jean Jou- lj de duo's. De ij de trio's ging Mangnus, Philin Paul de Wind. een, Jacqueline cole van Roeij- Burm wonnen len. De verdere isten: 2 Carlo ilein van Hecke. Beliienherg en rt, 3 Patricia rijke Melsen. rina Burm, Ger- n Edith Burm, 3 ler, Robbie Burm mman. 2 Liesbeth ia Mangnus, Ni- >ortenSandra etra Willaert, Gi- en, Christel van ijke Verbist. De door prins Mol lereikt in annwe- raad van elf. correspondent) GE Het Ne- ton metende mo- i Hugo verkeerde in de buitenha- ldinge in zinken- et schip was met onderweg van tsland. ren de sleepbo- t 15, Betsy en iet bergingsvaar- ran W. Mullers V. uit Terneu- e en wisten het n de haven geie- tje te zetten, dat er bij ruim i-ps een gat zat platen. Dit werd >r personeel van ia het schip de etten. td in Hansweert sje gehad met onbekend vaar- ein meende ech oën schade was hij ontwaakte, schip heel veel aakt. blijkt, heeft het de aanvaring lakt. de Anton ps met het an- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De her haaldelijk door oi'ch achter volgde PSD heeft in het afge lopen weekend bijzonder veel -pluk gehad. De veerboot prinses Irene, die wegens een gebroken schroefblad nodig in jok moest, maar die eigenlijk niet kon worden gemist, is in het afgelopen weekend binnen je gestelde tijd gerepareerd. Dat dit mogelijk was, dank te men vooral aan het uitzon derlijk mooie weer van het weekend, alsmede aan de dag en nachtploegen van de repa- ratiewerf ..Scheldepoort", die van vrijdagavond negen uur tot zondagmiddag halftwee in touw zijn geweest om de Prin ses Irene van een nieuwe schroef te voorzien. Zondag middag om twee uur was de enige grote veerboot die voor de dienst Vlissingen - Bres- kens beschikbaar was, weer in de vaart. Beide andere „Prin sessen", de Prinses Margriet en de Prinses Beatrix, zullen respectievelijk eind maart, be gin april van een grote repara tiebeurt op de werf „De Mer- wede" terugkomen. Volgens de directeur van ae PSD, de heer J. N. Adriaansen zijn de storingen die de Prin ses Irene vertoonde, namelijk hinderlijke trillingen, verhol pen. „Het euvel aan het schroefblad was erger dan we al hadden vermoed", zegt de heer Adriaansen. „Doorvaren met een schip in deze conditie zou weliswaar niet onmogelijk zijn geweest, maar er hadden door de trillingen op de schroefas ergere beschadi gingen kunnen ontstaan, die niet in een weekend te verhel pen zouden zijn geweest". De dienst Vlissingen - Bres- kens sloop in het weekend door het oog van een naald. Niet alleen was men genood zaakt met de oudste en klein ste veerboten de dienst te on derhouden, maar bovendien hadden deze scheepjes uit de vaart genomen moeten worden als er sterke wind zou zijn opgestoken. Een van de aanleginrichtln- gen voor de kleine veerboten is namelijk bij een recente aanvaring beschadigd, waar door het afmeren bij sterke wind onmogelijk is geworden. „We hebben geluk gehad", zegt de heer Adriaansen, „bij het KNMI in De Bilt durfde men ons vrijdagavond nog geen 100 procent zekere voor spelling op langere termijn voor de te verwachten wind te geven. Het weer heeft zich gelukkig goed gehouden". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —Het per soneel van de stichting Ver pleeg- en Rusthuizen Zeeland zal op 20 februari ter stembus gaan om de leden van de on dernemingsraad te kiezen. Het personeel is hiertoe op gedeeld in een zestal kiesgroe- pen. Per kiesgroep zijn een aantal zetels te verdelen, te weten kiesgroep Vijvervreugd, 4 zetels: kiesgroep Der Boede 4 zetels; kiesgroep Ter Valcke 3 zetels; kiesgroep Ter Schor re 3 zetels; kiesgroep Alge meen Beheer en Dienst Stich- tingswerken 3 zetels en de kiesgroep overige tehuizen een zetel. Voor de in totaal 17 be schikbare zetels hebben de di verse vakorganisaties dan wel belangenverenigingen 27 kan didaten voorgedragen terwijl de niet-georganiseerde perso neelsleden vier kandidaten hebben gesteld, verdeeld over de diverse kiesgroepen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op de afdeling financiën van de provinciale griffie is men druk aan het rekenen geslagen om erachter te ko men hoeveel voordeel Zeeland kan trekken van de onverwacht verhoogde belastinginkomsten die het rijk in februari had. Het nationale voordeeltje van ruim een miljard kan voor de provin cie Zeeland op een extraatje van 336.000 gulden over het begro tingsjaar 1973 uitkomen. In 1972, dat staat intussen vast, kwam Zeeland tot een batig slot van de dienst over dat jaar van 750.000 gulden. Een en ander deelde gede puteerde J. Stenvert gisteren terloops mee in de vergade ring van de statencommissie voor de financiën. Hij zette op deze blijde begrotingstij dingen echter terstond een domper. Of er over 1973 inderdaad een meevaller van 336.000 gulden zal worden geboekt, weet men nog niet helemaal zeker. „Wij zijn tot dat bedrag ge komen. op grond van ons ei gen rekenwerk", zei hij. „Bo vendien zit er voor het begro tingsjaar 1974 een tegenvaller ln de lucht, al zal die niet zo hevig zijn, dat er op de uitke ringen uit het provinciefonds zal worden gekort", deelde de gedeputeerde mee. De heer W. Don vroeg in de commissie voor de financiën prompt om een overzicht van de reserves waarvan de 'pro vincie zeker kan zijn. Voor het opstellen van zo'n over zicht is het, aldus kreeg hij van de heer Stenvert te horen, hu nog wat te vroeg. „Het moet nog blijken wat er over 1974 uit de bus gaat komen", zei de gedeputeerde voorzich tig. „Er is bij ons nog niemand van het rijk verschenen met een zak vol centen", sprak hij beeldend. Commissievoorzitter P. G. van den Bosse informeerde in de gisteren gehouden vergade ring van de financiële com missie. hoe het mogelijk was dat de PPD werd uitgebreid met een ingenieur, terwijl in de begrotingsvergadering van december jongstleden is afge sproken, dat alle aanvragen van provinciale diensten voor personeelsuitbreidingen, zou- Vooruitzichten voor woens dag en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 uur: overwegend droog met in het algemeen veel bewolking en plaatselijk mist. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temp.: omstreeks 2 gra den, Max.-temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: 9'» procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 70 pro cent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temp.: omstreeks 2 gra den. Max.-temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge Periode van minstens 12 uur: L procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 80 pro cent. Konstanz 292 -1, Rheinfel- aen 226 -2. Straatsburg 210 - Plittersdorf 394 -10, Maxau Mannheim 302 -12. Steinbach 4a0 -17, Plochingen 166 -2, i'5 -2, Mainz 323 -11, Bingen -00 -8. Kaub 245 -8, Trier 346 r'8. Koblenz 278 plus 8, Keu leni 271 -2* Ruhrort 448 -28, obith 1103 -32, Pannerdense kop 1069 -30, Nijmegen 906 - Usselkop 949 -29. Eefde 26, Deventer 389 -29, jfuU8"1 onv> Borgharen !?4!l -32, Belfeld 1207 -25, Lrave Beneden de sluis 523 -6. Morgen, woensdag 20 febru- Bergen op Zoom 3.05 en 15.22 «answeert 2.03 en 14.27 lerneuzen 1.26 en 13.49 Vlissingen 1.00 en 13 20 emeldinge 2.55 en 15.12 den worden „bevroren" tot en met 1 april. „Alleen de lopende perso- neelsaanvragen zijn geblok keerd", vertelde gedeputeerde Stenvert. „Met de aanstelling van die ingenieur bij de PPD was men al zover gevorderd, dat de blokkade er njet meer voor kon gelden". De gedepu teerde beloofde de commissie een overzicht van die gevallen die terwijl de personeels stop nog geldt „in de molen zitten". De financiële commissie ging vlot akkóord met een aantal begrotingswijzigingen. Wel werd er door de heren Don, Van Waterschoot en Loc- kefeer sceptisch aangekeken tegen een voorstel om het kre diet voor de bouw van twee bodewoningen bij het gebouw van provinciale waterstaat in Middelburg, te verruimen. „Waarom is de bouw van die twee woningen niet me teen bij de aanbesteding van het gehele complex meegeno men?" vroeg de heer Don. De heer Van Waterschoot, naar hij zei „een onplezierige indruk bij lezing van het voorstel. „Wij hebben destijds voor het hele gebouw een goedkoper plan weten te maken en nu rij zen de koster, de pan weer uit", vond hij. De heer Lockefeer sprak over de noodzaak van het be ter begroten. Op verzoek van de heer Don zal er een over zicht worden gegeven van de toegewezen kredieten voor het waterstaatsgebouw en van de aanbestedingsbedragen. Het college van G.S. zal, op verzoek van de commissie, ook nadere gegevens verschaffen over een krediet van 1,7 mil joen voor grondaankopen ten behoeve van rijbaanverdubbe ling van de zogenaamde basis weg in het Sloegebied. Met een krediet, van 1,3 miljoen voor het maken van een extra kruisingsvrije overgang in de nieuwe basisweg, had de com missie gisteren geen moeite. (Van een onzer verslaggevers) NIEUWERKERK Volgen de week ontvangen alle gezin nen in de gemeente Duiveland 4000 inwoners een brief met uitleg over eem gemeen telijke stormwaarschuwings- systeem. De burgemeester J. de Kam: We hebben de afgelopen maanden verscheidene kefen zulk angstig hoogwater mee gemaakt, dat wij het onver antwoord vinden het nog lan ger zonder eigen waarschu wingssysteem te doen. Wij willen geen herhaling van de ramp in 1953. toen op Duive land 443 van de 4Q00 inwoners verdronken. Het systeem van de gemeen te Duiveland treedt volgens de burgemeester in werking als rijkswaterstaat uitgebreide dijkbewaking afkondigt. Di reet daarop beginnen de negen raadsleden en de twee wet houders plus de burgemeester een lijst met namen af te bel len. De gewaarschuwde men sen brengen onmiddellijk mondeling de boodschap over aan buren zonder telefoon. De mensen hier hebben eeuwen gevochten tegen het water. Wij zijn het nu goed zat, aldus de burgemeester. Wij zijn er doodmoe van. Is het niet ver schrikkelijk, dat we nu twin tig jaar na de ramp: nog zelf een stormwaarschuwingsdienst moeten organiseren (Van een onzer verslaggevers) GOES De afdeling Zee land van de Nederlandse Ver eniging voor Genealogie houdt op zaterdag 23 februari een bijeenkomst in slot Ostende te Goes. Deze bijeenkomst, die voor alle belangstellenden toe gankelijk is begint om 14.00 uur. Tijdens deze bijeenkomst houdt de heer H. Uil uit Zie- rikzee een inleiding over het onderwerp Stadsarchief als ge nealogische bron. De Zeeuwse afdeling van de genealogische vereniging werd opgericht in 1967 en begon goen met 24 leden. Momenteel is dit ledental uitgegroeid tot ruim 100. Het werkgebied van de Zeeuwse afdeling omvat de provincie Zeeland plus het ei land Goeree-Overflakkee. Sinds een paar jaar heeft de Zeeuwse afdeling een eigen contactblad. „Van Zeeuwse Staan geheten. Dit blad ver schijnt vier keer per jaar. Het bestuur van de Zeeuwse afde ling wordt momenteel ge vormd door mr. F.G.A. Huber (voorzitter), uit Goes, J.L. Braber uit Dreischor (vice- voorzitter), C.P. Zuijdweg uit Kats (secretaris), C.M. Bie- rens uit 's-Heer Arendskerke (penningmeester) en mej. HA Gijsbertsen uit Middel burg (lid). Genealogie is familieonder zoek. Vele mensen beoefenen de genealogie als hobby. Het gaat daarbij om vragen als wie waren eigenlijk mijn voorouders, uit welke streek kwamen zij en waarmee verdienden zij hun brood. En verder ook de vraag: kwamen bepaalde familie-eigenschappen ook voor in vroegere genera ties. De Nederlandse Genealogi sche Vereniging, opgericht in 1946, brengt nu zoekers en belangstellende samen, be ginners in deze hobby als ook gevorderden. De vereniging heeft ongeveer twintig afde lingen in het land. De leden ontvangen een maandblad Gens Nostra, dat per jaar on geveer 400 bladzijden bevat met onder meer een vragenru- briek. Hierin kunnen leden gratis hun vragen plaatsen. De Nederlandse Ginealogi sche Vereniging beschikt ook over een aantal diensten. De inlichtingendienst beantwoordt kosteloos allerlei vragen en verstrekt adviezen die voor familieonderzoek van belang zijn. De biografische documen tatiedienst bevat honderddui zenden familiegegevens in een collectie familieadvertenties, bidprentjes, foto's en zo meer. Bovendien ook een half mil joen fiches, met familiegege vens welke werden verzameld uit allerlei stukken. Te zamen met de bibliotheek is deze documentatiedienst on dergebracht in het voormalige burgerweeshuis in Naarden. Dan is er ook nog een contact- dienst, welke leden met elkaar in contact brengt die bepaalde gezochte gegevens bezitten. De jaarlijkse contributie is f 25, het correspondentieadres van de vereniging is postbus 976 in Amsterdam-C. 0 MIDDELBURG Tien ploegen van telkens twee meis jes, afkomstig van de huishoud scholen van de Zeeuwse Land- bouwmaatschappij, hebben elk aar gisteren in een bij uitstek vrouwelijke krachtmeting ont moet. Zij namen deel aan kook- wedstrijden, die werden gehou den in de kantine van het per- soneelgebouw van de N.V. PZEM te Middelburg. De di recteur van het provinciale energiebedrijf, ir. M. D. Dale bout, gaf de keukenprinsessen van de toekomst in zijn ope ningswoord een „peptalk" mee, waarna de kookplaten lang zaam warm begonnen te wor den. Een deskundige jury waardeerde vervolgens de ge rechten op smaak, kwaliteit en presentatie. (Van onze correspondent) MIDDELBURG De motor en automobielelub De Zeeu wen houdt vrijdagavond in ho tel De Eendracht te Middel burg haar ledenvergadering, aanvang 20. uur. Daar de heer L Smit te Kloetinge zich niet herkies baar stelt zal in een bestuurs- vacature moeten worden voor zien. Periodiek aftredend maar wel herkiesbaar zijn de heren C Bode te Vlissingen en C Boogaard te Oost Souburg. (Van onze correspondent) GOES Volksdans als on derdeel van het vak lichame lijke oefening is nog weinig ingeburgerd. De leerkrachten hebben ook een beetje schroom omdat men op dat terrein niet goed thuis is. Deze uitspraak komt van de heer Klaassen, inspecteur lichame lijke opvoeding bij het ge woon lager onderwijs in Mid delburg. Samen met volksdansdoeent G. H. M. van Damme uit Goes heeft hij het initiatief geno men om een derde cursus volksdansen te organiseren voor het onderwijzend perso neel. Na een cursus in Goes en Middelburg zal deze cursus plaatsvinden in Zeeuwsch- Vlaanderen. "De juiste plaats hangt af van het aantal deel nemers en van de plaats waar ze vandaan komen. Bij vol doende belangstelling zal de cursus half maart starten. De cursusavonden zijn op dinsdag. In totaal zullen er vief avon den worden gegeven. Naast het onderwijzend per soneel kunnen ook jeugdlei ders en volksdansleiders deel nemen aan deze cursus. Regel matig worden er op lagere scholen in Zeeland introduc tielessen volksdansen gege ven. Het dan aanwezige on derwijzend personeel conclu deert dan, dat volksdansen kan worden opgenomen in het leerproces. Volgens vele leer krachten hebben vele kinde ren geen ruimtelijk inzicht, een minder goed gehoor en kunnen ze moeilijk samenwer ken. Via het volksdansen kun nen deze verschijnselen mede 'n een positieve richting wor den gebogen. Op enkele scholen in Zee land heeft men daarmede al duidelijke resultaten geboekt. Op de nu geplande cursus zal naast didactiek en methodiek een aantal volksdansen en een aantai moderne dansen worden aangeleerd. De kosten voor deelname bedragen tien gul den per deelnemer. Belang stellenden kunnen zich voor deze cursus opgeven bij Volksdansers G. H. M. van Da-mme te Goes. WEEKHOOFDPRIJZEN: Een auto PEUGEOT 104: M. J. Buuron, Mgr. Frcnken- straat 14, Hoog-erheide; PHILIPS kleurentelevisie: M. Waa ning, Heer Arnoudstraat 21, Oosterhout; Zaanse jol (boot): mevr. De Ridder-Dame, Aaltje Noordewicrstraat 252, Den Haag; Voor 850,— BAUKNECHT apparaten; J. H. Muts, Lange Heul 634, Bussum; CARNIELLI hometrainer fiets: J. Doornbos-Bakker, Veniisstraat 18, Wieringerwerk (NH); SINGER naaimachine: F. A. Ter Steeg, Emmastraat 25, Delden (O.). ANDERE WEEKFRIJZEN: READER S DIGEST ATLAS: J. J. Heule, Dorpsstraat 46, Nieuwvliet. Pak posters AFRIKAANS VERKEERSBUREAU: mevr. Ackermans, Hoefkenstraat 14, Made; J. van Oevelen, Past. Woltersstraat 29, Putte. AFAG tandenborstel: mevr. A. Engelen, Bredaseweg 101, Roosendaal. Boek „Prins Claus" DE BOE KERIJ: mevr. De Wildt, Fagel- straat 31a, Breda; mevr. M. Lo- kers-Hendriks, Ambachtsheren, weg 59, Klundert. Setje ORLANE oogmake-up: mevr. P. de Witte-Brouwer, Oranjestraat 7, Westkapelle; H. van Hove, Prov.weg E 14a, IJzendijke; J. J. de Raad, De Kempenaerstraat 43, Vlissingen; J. J. de Puijt, Van Maelstede- straat 19, 's-Heer Hendrikskiiv- deren post Goes. GIEMME autowashand- schoen: mevr. H. A. de Loose, Voorstad 65, Goes. Boek PLASTICVRETER van BRUNA: Ch. v. d. Bossche, Lan- gestraat 40, Oostburg. Puzzel Bornse Cartonn.fa briek: mevr. W. van Dijk, Heb bing, Abeelstraat 5, Breda. ABN spaarboekje met 100,P.- A. C. Zwegers, Bo vendonk 142, Roosendaal; A. Janssens, Antwerpsestraat 124, Putte. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bijna alle sprekers, die in provinciale staten het woord over de soci aal-culturele ontwikkelings- schets voerden, gingen diep in op de vraag hoe men in Zee land tot een gedegen en ge varieerd onderwijspakket kan (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —De musi cal „Jesus Folk" komt naar Zeeland. Op zaterdag 2 maart wordt deze musical gebracht in de schouwburg te Middel burg. De voorstelling begint om 19.00 u. De musical „Je9us Folk" is een produktie van het „Leger des Heils". Er werken onge veer 90 medewerkers aan mee. De spelers zijn jongelui tussen d>e 17 en 25 jaar uit diverse beroepen. In de musical staat het evangelie centraal. De voorstelling duurt ongeveer twee uur. In Middelburg wordt het de tiende opvoering van „Jesus Folk". Daarna vol gen nog opvoeringen in Ne derland, België en Duits land. De auteurs van de musical „Jesus Folk" zijn John Lars- son en John Go wans uit Enge land, die reeds eerder de mu sicals ,.En nu wij" en ..Hosea" schreven. „Jesus Folk" wordt wel beschouwd als het evan gelisch antwoord op de musi cal „Jesus Christ Superstar". Kaarten voor de voorstelling in Middelburg, de enige in Zeeland zijn verkrijgbaar a f 4,50 bij de Leger des Heils afdelingen in Middelburg, Goes en Vlissingen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In diver se Zeeuwse plaatsen heeft men kunnen genieten van het voortreffelijke spel van Ellen Vogel, Guus Oster, Fons Rademakers en Cas Enklaar in het toneelstuk Blauw Blauw van Hugo Claus, inder regie van de auteur zelf. Vïoeilijker wordt het, wanneer •nen een iuiste analyse van het toneelstuk wil geven. Blauw Blauw is geen echte komedie, hoewel je soms har telijk en uitbundig kunt la chen, het is nog minder een drama, wel krijg je voortdu rend te maken met groteske scenes. Om te beginnen valt het op dat de vier spelers in het to neelstuk hun oorspronkelijke voornamen behouden: Fons is getrouwd met Ellen, ze heb ben een textielzaak in Maas tricht, maar zijn nu op vakan tie in Tunesië, Guus, directeur van de verenigde weverijen in Utrecht, die vroeger al eens wat met Ellen heeft gehad, zit nu naast hen in een kanver. heeft dit keer echter wat met de veel jongere Cas, die een wat mysterieuze oosterse fi guur blijkt te zijn. Je zou kunnen vermoeden dat Hugo Ciaus zijn toneelstuk bewust voor deze vier acteurs gesenreven heeft. Uit het spel blijkt ook dat vooral Fons Ra demakers en Cas Enklaar zich helemaal in hun vak thuis voelen, voor Guus Ooster en meer nog voor Elilen Vogel lijkt dit minder op te gaan. hoewel zij hun vak voldoende verstaan om toch te blijven Doeien. Maar met dit ai Is het nog steeds niet duidelijk wat Hugo Claus met Blauw Blauw be oogt. Als toeschouwer moet je inderdaad tot het einde toe wacneen voordat je aan een conclusie toe bent, maar daar is per sé niets op tegen. Je zou hem hoogstens kunnen verwijten dat de problematiek, die hij brengt, niet nieuw meer is en ai eindeloos gevarieerd ten tonele is gevoerd: mensen, die verward raken in conflict situaties, die lijden aan te veel van het een en te weinig van net andere. In feite wordt er niets opgelost, de titel geeft dus precies weer wat er ge- ocurt: alles wordt blauw blauw gelaten. Toch blijft dit toneel boelen, in de eerste plaats misschien door net virtuoze taalgebruik van de schrijver, maar ook omdat hij de toeschouwer van de ene absurde situatie mee sleept naar de andere, daarbij rijkelijk gebruik makend van de ironie, waarover Claus in grote mate blijkt te beschik ken. En verder mag dan ieder een naar een interpretatie zoe ken, waarin hij misschien iets van zijn eigen situatie terug vind. II.B. komen. Gedeputeerde mr. J. P. Boers- ma had het met de beantwoor ding van de talloze vragen, die op hem werden afgevuurd, ta melijk gemakkelijk. Hij volg de in grote lijnen het betoog over onderwijszaken, dat de heer Eversdijk namens de drie in het CD A-sarnen werkende fracties had afgestoken. Bo vendien werd de taak van mr. Boersma wat vereenvoudigd, doordat de provincie op het gebied van het onderwijs nau welijks bevoegdheid bezit. Er leven desondanks genoeg wensen zowel bij de staten, ais bij G.S. Er zijn ook ideeën om in nijpende situaties b.v. met betrekking tot de kleine scholen, soelaas te bieden. Mr. Boersma noemde, wat de klei ne scholen betreft, de moge lijkheid van het ambulante hoofd. Een hoofdonderwijzer zou, zo vond mr. Boersma, een aantal kleine plattelandsscholen tegelijk kunnen coachen, waarmee het personeelspro bleem al ten dele zou zijn opgelost. In maart, zo vertelde mr. Boersma, zullen de staatsse cretarissen Kieijn en Veerman naar Zeeland komen en bij die gelegenheid zullen G.S. hun verlanglijstje zeker op tafel leggen. Het bestaat uit ojm. de volgende punten: 0 vestiging van lerarenoplei ding nieuwe stijl in Zeeland, waarbij ergens in de provincie een dependance van b.v. Delft of Tilburg kan worden geves tigd. O vestiging van een school voor hoger economisch en ad ministratief onderwijs) erkenning van de stelling, dat de kleine school niet duur der hoeft te zijn dan een „gro te" school. steun voor een experi ment, dat in Noord-Zeeland zal worden ondernomen. Daar zullen een streekschool voor partieel onderwijs aan wer kende jongeren en een vor mingscentrum samen trachten wat meer body te geven aan onderwijs en vorming voor de leerpiiehtvrije jeugd: 9 verlaging van de leerlin gennorm voor het technisch onderwijs; 9 een universiteit. „Je durft het woord nauwelijks te noe men, maar je weet nooit hoe een zaadje toch nog tussen de rotsblokken ontkiemt", zei mr. Boersma. Enkele wensen, die uit de staten naar voren kwamen, zullen in de provinciale onder wijscommissie worden beoor deeld Zo ligt er het idee voor stichting van een school voor gehoorgestoorden, er moet wat coördinatie komen in het tech nisch onderwijs te Goes, waar twee technische scholen elkaar vliegen proberen al te vangen, en er worden vakmensen in de provinciale top gevraagd: een onderwijskundige mede werker. die aan de provinciale griffie zal worden verbonden, en - in een verdere toekomst - een onderwijssocioloog, die bij ;!r stichting Zeeland zal woor den ondergebracht.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3