on iNi ZEELANS Commissie geeft fiat aan plan voor jachthaven Vuilnisbelt van Sluis blijft klachten geven zeeuws De Express komt naar Zierikzee van dag tol dag Commissie R.O. in Oostburg Marjol Flore goed voor groot publiek GESPREKSAVOND OVER WEG VAN GROEDE NAAR OOSTRURG stad streek BRAM EN FREEK MET GROEP NU HEEL ANDERS Hobo string en Jan van Rhenen in Oostburg FILMS IN Jeugd en muziek draait de fCeremonie' IN BRESKENS 405 LIGPLAATSEN Bijbelcursus in Schoondijke RIENTS: EEN FRIES IN ZEELAND ZEELAND Zaterdag 16 februari 1974 9 0 Freek de Jonge en Bram Vermeulen: Express anders..*. Na Terneuzen en Middelburg treedt het duo Bram Vermeulen en Freek de Jonge met hun „Express" van avond op in Zierikzee. Bram en Freek, ondertussen ge bukt gaand onder hun stijgende populariteit, willen met de Express duidelijk een andere kant van het „vak" presenteren. Na „Bangie Dagen", „Panama" en „Plan kenkoorts" staan zelfs hun grammofoonplaten hoog ge noteerd op Hilversum III. Publiek en recensenten hebben het duo Bram en Freek opgeborgen in het vakje „hard cabaret" en daarmee keurig ingepast in de Hollandse neiging om al les te rubriceren zodag ge zoek, twijfel en verrassingen zijn uitgesloten. Het theater publiek weet dus dat een avondje Neerlands Hoop een garantie is voor een bijna continu geschater, gebrul en slap gelach. Echter helaas laten deze twee jonge komieken zich niet opbergen om zo seizoen na seizoen nieuwe grappen te verkopen aan steeds meer uitpuilende zalen. Vandaar dat dit programma onder de naam Neerlands Hoop Ex press anders is. fin niet zo'n beetje. De meeste recen senten die de première in Amsterdam hebben meege maakt weten er niet zo goed raad mee. En wij vermoeden dat dat met u ook het geval zal zijn. De truc zit niet alleen in de extra aanwezig heid van een kleine uitmun tende popgroep (Thé Lau, gitaar Jan de Hondt, gitaar en Harry Heeren, drum), die samen met Bram Vermeulen (orgel en gitaar) een de hele avond durende muzikale prestatie leveren. De truc zit hem ook niet in de nogal chaotische wijze waarop Freek de Jonge dit keer zijn zannen niet af maakt en van onderwerp naar gezegde stapt met zijn onhandige gebaren. Neer lands Hoop Express is ge woon anders, misschien wel het meest omdat Bram en Freek terecht menen dat het veel moeilijker is om het publiek niet te laten lachen op die momenten dat ieder een denkt dat er wel gelachen moet worden. Na de twee grote succes sen van de J'UIT werkgroep (Solution in IJzendijke en Dimitri van Tooren in Sluis met 600 bezoekers) komt nu de derde klapper (en echt nog niet de laatste). De country-groep Hobo String- band speelt vanavond (zater dag) in de Soos in Oostburg. In het voorprogramma speelt de troubadour Jan van Rhe nen. Al vanaf zijn opkomst weet Jan van Rhenen een fijne sfeer te bouwen tussen artiest, gitaar en hun pubilek. De liedjes worden afgewis seld met sketches, waarvan sommige spontaan ontstaan in samenspel met het pu bliek. Het eerste liedje in zijn programma vertelt over de neg steeds heersende „vete" tussen België en Nederland. De zwakheden van zowel het Belgische als het Nederlandse volk worden in de „Groot Nederlandse ballade" van Ernst van Altena -Mdel Cools naar voren gebracht. Maar tenslotte wordt toch gepoogd een oplossing te geven tot verbroedering van beide vol keren. Dit liedje heeft Jan be witst gekozen als intro omdat dit de sfeer weerspiegelt van zijn verdere programma, na melijk die, van vriendschap, samenzijn, samen denken en ontspannen „onder ande- re(n)" zijn. In een gestaag tempo voert het programma zijn publiek via de glimlach naar de diepste dalen van ontroering in de ballade „De zeven wit te zwanen" om dan via het weemoedige karakter van ..De laatste zomertocht" in het rassens-achtige nummer „Vader" te belanden. HULST DE KONING VAN ENGE LAND. Voor de zesde week Vrolijke ontucht in Tirol, de film met „het knipoogje", die schijnbaar toch voldoende in grediënten bevat om de bio scoopbezoeker kostelijk te amuseren. De film wordt a.s. zondag om 17, 19, en 21 uur vertoond. Zondagmiddag om 15 uur Gungula, het oer- woud-pantermeisje, een spannende avonturenfilm met de vrouwelijke Tarzan. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Vanal zaterdag tot en met volgende week dinsdag telkens om acht uur en zondagmiddag ook om half vijf, voor de tweede week, Mash. Het kos telijke verhaal uit het veld hospitaal, waar drie jonge chirurgen niet alleen de ge wonden in bed werken. Toe gang 14 jaar. Zondagmiddag om twee uur een uitermate spannende technicolor-wes tern met o.a. Lee van Cleef en Warren Oates: Baquero, hij schoot om te raken. Lee van Cleef heeft zijn eigen stijl om te leven, te schieten en te doden. Toegang alle leeftijden. OOSTBURG LEDELTHEATER. Zater dag. zondag en dinsdag om 20.00 uur en zondag ook om 2.00 uur, Samson en Delilah met o.a. Heddy Lamar, Vic- V 3. Zaterdagavond in Middel burg: Oog om oog in de Kui perspoort. Zaterdagavond in Middel burg: Groep Papillon in de Schouwburg. Zaterdagavond in Oost burg: The Hobo String Band in de Soos. Zaterdagavond in Terneu zen: Blauw Blauw in het Zuidlandifcheater. Zaterdagavond in Zierik zee: Neerlands Hoop Express in die Concertzaal. Zondagmiddag in Goes: Abbie de Quant in Café- Lunchroom Stadhuis. Donderdagavond in Mid delburg: Naar Dalarna, het hart van Zweden in „De Schake". Vrijdagavond in Vlissin- gen: Marjol Flore met Trio Nico van der Linde in Bri tannia. Vrijdagavond in Wissen- kerke: Rienits Graitema in het Dorpshuis. FILM EN FILMHUIS Maandagavond in het Zuiderbaken, Middelburg- Zuid, donderdagavond in de Veste, Goes, vrijdagavond in de Kuiperspoort, Middelburg: De Ceremonie. /fT prAmnnif De regisseur van de Cere monie, Nagisa Oshima werd vorig jaar op 't J en M. film festival geïntroduceerd met zijn vijftiende film „Dagboek van een liefdespartner". Daarmee werd hij, ook in Japan, onmiddellijk geëtiket teerd als een Japanse Go- dard. In zijn twintigste film „The Ceremony" doet Oshima zich kennen als de meest uit gesproken en militante ver tegenwoordiger van een jon gere, politiek geëngageerde filmgeneratie, die echter geen traktaatjes aflevert, maar films waarin ook men sen die niet zoveel weten van de situatie in heden daags Japan genoeg kunnen herkennen en tegelijk wat meer begrip krijgen bijge bracht. De strikt Japanse sociale en politieke achtergronden die Oshima in zijn films stopt maken ze vaak moei lijk doordringbaar, hoewel niet ongenietbaar. In De Ceremonie wordt weer een poging tot explora tie ondernomen die het Ja pan van na de oorlog -'6-'71 - doorlicht. De held Is een leeftijdgenoot van Oshima zelf, geboren In Mandsjoerije tijdens het Mandsjoerijnse Inoident in 1933. Hij krijgt een telegram van zijn neef, waarin deze zijn zelfmoord aankondigt. Op reis naar zijn eiland denkt hij na over de neef, die hij in 1947 voor het eerst ontmoette en zijn uit gebreide verdere familie die hij in de jaren sindsdien al leen ontmoet heeft op de tra ditioneel ceremoniële hoog tijdagen: begrafenissen en bruiloften, waarin niet alleen Japans ontwikkeling na de oorlog reliëf krijgt, (de fami lie van de held is symptoma tisch voor het Japanse volk, zoals Oshima het ziet) maar ook de centrale plaats die de zelfmoord nog altijd in hun bewustzijn inneemt. De neef stamhouder van de familie heeft er een ein de aan gemaakt om aldus de familie te vernietigen. Hij doet dus waar Oshima alleen nog maar van droomt - ezgt hij - „een einde maken aan het huidige Japanse staatsbe stel, waarin de economische expansiedrang alleen een andere vorm is voor haar doodsdrift van oudsher". De Ceremonie gaat over Japan en de Japanners, en is een virtuoos, politiek geladen film. Eindredactie: Rein van der Helm. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De op voor stel van het Ootburgse raads lid A. de Feijter ingestelde commissie, die een inrichting splan moest ontwerpen voor de nieuwe jachthaven in Bres- kens, heeft ingestemd met het inrichtingsplan van provincia le waterstaat. Echter met dien verstande dat bij het maken van een bestekstekeninig wel rekening wordt gehouden met een op dit plan nog niet aangegeven toegangsweg naar het parkeer terrein. Tevens zal de verlen ging van de vissteiger moeten worden aangegeven. Het totaal aantal ligplaatsen in dit plan komt op ongeveer 405. Aan de Oostburgse Raad, die volgende week donderdag avond bijeenkomt, wordt nu toestemming gevraagd, dit plan besteksklaar te laten ma ken door provinciale water staat. Het is de bedoeling dat de speciale commissie vanuit de gemeente de technische de tails van het inrichtingsplan zal uitwerken. De raad zal ook een voorstel te behandelen krijgen tot het verlenen van een aanvullende subsidie over 1973 aan de in terkerkelijke recreatiecommis sie. Zoals bekend kampt deze stichting met een tekort van ruiim 9 mille. Een subsidie die men voor 1974 noodzakelijk achtte werd begroot op f 9.400,—. Het Oostburgse college stelt de raad voor de subsidie over 1973 te verstrekken. Echter ook om het verzoek voor 1974 aan te houden omdat het colle ge van mening is dat de recre atieve commissie een andere structuur zou moeten vin den. De gemeente Oostburg kent sedert 1972 een oommissie voor het beheer en onderhoud der gemeentelijke sportaccom modatie in de kern Breskens. Door ontslag van twee plaats vervangende leden ontstaan er vacatures, die men donderdag wil aanzuiveren. Voorgesteld wordt de raad ook, het in aanbouw zijnde toeristische zwembad Bres kens de naajm „De Veste" te geven. De zwemvereniging Scheldestroom uit Breskens had twee namen voorgesteld, waarvan „Het Halve Maentje" de tweede was. Omdat De Veste meer met water te ma ken heeft, zou het college graag deze naam willen over nemen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De Oost burgse raad krijgt volgende weck donderdag een voorstel te behandelen om muziekvere niging Veronica uit Zuidzande (Van een onzer verslaggevers) GROEDE Een actiegroep in Groede zal op 12 maart in zaal Boerdam een gespreksa- vond houden, waarop van ge dachten kan worden gewisseld over de geplande verbetering van de weg Groede-Oost- burg. In Groede heerst daarover verschil van mening. Sommi gen juichen de verbetering van de weg toe, anderen be treuren het verdwijen van het pittoreske kronkelweggetje. De gemeente. Oostburg moc-t de weg drastisch verbreden, om dat anders geen subsidie op het werk wordt verkrregen. Voor de gespreksavond, die om 20.00 uur begint, zijn uit genodigd: gemeentebestuur, ZLM, stichting Het Zeeuwse Landschap, politieke partijen en de inwoners van Groede. een renteloze lening van f 23.000,- te verstrekken, als deel van het kapitaal dat no dig is om het instrumentarium te vernieuwen. Zoals bekend, en ook gezegd tijdens de laatste vergadering van de financiële commissie, speelt Veronica in de vaandel afdeling, en krijgt zij daar van tijd tot tijd opmerkingen dat de stemming van het in strumentarium niet zuiver is. Bedoeling is, de renteloze le ning in 20 jaar af te lossen, wat gezien de nieuwe subsi dieverordening voor muziek korpsen geen onoverkomelijk bezwaar zal zijn. De stichting Zoma zal, als de raad hiermee instemt, een garantiesubsidie van f 4.500 krijgen voor vier uitvoeringen van de operette „Eine Nacht in Venedig". De raad wordt overigens tij dens deze 44 punten tellende vergadering om nog meer geld gevraagd. Daarbij f 22.000 vor het leveren en installeren van twee pompen in het riool gemaal aan de St.-Jansdijk te Nieuwvliet. Men kan de pom pen kopen van een bedrijf in Friesland, dat dan bereid is de huurkosten van de hulppompen die thans in gebruik zijn, niet in rekening te brengen. De raad zal ook een com missie moeten instellen voor de ruimtelijke ordening. Men wil op deze wijze de raad nauwer bij de planologie van de gemeente betrekken. Bedoeling is, de commissie in een zo vroeg mogelijk sta dium in te schakelen. Burge- meetser en wethouders geven er de voorkeur aan, de com missie uitsluitend te beman nen met leden van de gemeen teraad. Als commissieleden worden voorgesteld de fractie voorzitters van alle partijen in de gemeenteraad, inclusief de eenmanspartijen. De .raad wordt voorts ge vraagd in te stemmen met een verhoging van de begrafenis rechten met 11,5% een verho ging die per 1 juni 1974 van kracht mag worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHOONDIJKE Volgen de week donderdag, 21 febru ari, begint in Schoondijke een bijbelcursus van de classis Zeeuwsch-Vlaanderen van de Nederlands hervormde kerk. Aan de cursus, die wordt gehouden in het hervormd kerkcentrum, wordt medewer king verleend door de sectie kindierdiensten van de Streek Jeugd Centrale. De cursus duurt zeven avonden. Om de week zullen geestelijken, met name uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen problemen bespre ken die bestaan rond kerk en bijbel. Voor de gespreksavon- den zijn ook een katholieke en een gereformeerde voorganger uitgenodigd. SLUIS De open vuilnis- van de gemeente Sluis blijft, hoewel er van alles aan gedaan wordt, aanleiding tot klachten geven. Na een inten sieve rattenbestrijdingscam- pagne is de grote overlast van dit ongedierte overgens wel teruggelopen. Deze onwelkome ???®ekers helemaal weren bljft echter een utopie. vorig jaar om de belt geplaatste omheining houdt veel plastic; en papierafval te- gep maar als het zo hard stormt als in het begin van deze week het geval was, vliegt nog de nodige rommel het wijde polderland in. Een klacht die ook regelma tig gehoord wordt is de rook ontwikkeling die ontstaat bij vuilverbranding. Staat de wind verkeerd dan is de naastliggende weg in „dichte mist" gehuld, wat weieens problemen kan opleveren, zo als enkele weken geleden Toen botsten 2 auto's op elk aar, omdat de tegenligger door de dichte rook ontwikke ling niet te zien was. Een der automobilisten heeft overigens verklaard hiervoor de gemeen te Sluis aansprakelijk te stel len. Een' zucht van verlichting zullen zowel bewoners als ge meentebestuur van Sluis sla- Ken als medio 1975 de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie van Knokke-Heist in gebruik kan worden genomen. Sluis mag hier zijn huisvuil storten, zij het natuurlijk tegen betaling. Dan zal de open vuilnisbelt in de gemeente niet meer ge bruikt hoeven worden en be hoort dit landschap ontsieren de element tot het verleden. De Rabairetier Rients Gra- tema is in het Zeeuwse land bijna net zo populair als Henk Elsink Elk seizoen treedt hij wei enkele keren op in vele dorpshuizen, cul turele centra en theaters hier. Dit keer kunt u hem met zijn programma „Groe ten uit Pingjum" zien in het Dorpshuis te Wissenkerke op vrijdag 22 februari. Door een niet te verklaren formule is echter deze oaba- retier nog steeds niet doorge stoten naar de eerste linies van het Nederlands kabaret- front. Wij geloven niet dat Rients daar zelf niet zo rou wig om is. Zijn programma dit keer samen met Cisca Beaudoux is fijn, licht en amusant. Zijn kombo, bestaande uit piano: Cees Bijlstra, bas en basgi taar: Jacques Sambrink, gi taar en banjo: Karat de Groot, trompet en hoorn: Harry Hartman®, slagwerk: Klaas de Vries, is muzikaal goed doortimmert. Wat wil je dan nog meer. Pingjum is het Friese dorp waar Rients is opgegroeid. Maar de satire op de platte landsgemeente, die eerst leegliep door de trek naar de grote stad en nu in trek raakt door de tweede-wo ning-zoekers is echter be paald geen specifiek Friese situatie. Wie is die Marjol Flore die nu eindelijk vrijdagavond op een Zeeuws podium zal staan? Ze evenaart in haar Franse chansons de stijl en het volume van Piaf maar daarnaast is ze net zo goed thuis in de Engelse songs. Ze is nog geen 25 jaar, heeft jaren hard gewerkt aan de bliksemcarrière die ze vanaf begin ''3 vanuit het Shaffy- theater in Amsterdam aan het maken is. Het Trio Nico van der Linden begeleidt haar vrijdagavond in Britan nia, Vlissingen. Een uitzon derlijk goed programma voor een groot publiek. tor Maturs en George San ders. Een spectaculaire film van Cecil B.dd Mille, de man, die vele films over Bij belse onderwerpen op zijn naam heeft gezet. Samson weerstaat een leeuw, maar bezwijkt voor een verleide lijke vrouw. Hij was de sterkste man uit de oudheid. Toegang alle leeftijden. MIDDELBURG CITYTHEATER, vertoont De manzieke baronessen, een film waarin een seksuoloog, die plotseling impotent blijkt te zijn en drie aantrekkelijke jonge baronessen de hoofdrol spelen Het wordt er een dol le (sex)boel, maar dank zij de wijze butler komt alles weer terecht. Toegang 18 jaar. Voorts Dag des oor deels, met o.a. Ty Hardin, Graig Hill, Lee Burton, Gor don Mitchell, Rosalba Neri e.a. Een spannend verhaal waarin een mechanisch stuk je speelgoed een zeer vreem de rol speelt. Toegang 18 jaar. VLISSINGEN ALHAMBRA. Geen pro ;ramma ontvangen. GOES GRAND THEATER. Tot en met dinsdag om 20.00 uur. maar op zaterdag en zondag om 19.00 en 21.15 uur Op de Hollandse toer. Vrijdag om 23.00 uur Scx voor gevorder den en zondagmiddag om 14.30 uur Tarzans grote ge vecht.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9