Chaos nog steeds groot in Israëlische leger GENERAAL-MAJOOR GAMERS: „WE MOEIEN ZE WEL HARD MAKEN" nog het oude bloedige nedam nedam kon wel eens de doorslag geven bij inschrijvingen! Kort geding tegen boze Volvo-klant binnenland buitenland OUDERS MOETEN ZELF UITVINDEN WAT ER MET HUN ZOONS AAN HET FRONT GEBEURDE Doodsbericht Onzekerheid Bezittingen Crisisbeheersing VIV Tropen Groepsrelatie Voor de draad PORTUGESE PASTOOR IN GEVANGENIS Frans brood WD-lijst Pandbrieven van 9,5 procent bouwers van goede huize r-'erdag 16 februari 1974 - y t V?> 13 (Van onze correspondent) TEL AVIV Hij was hun enig kind, Soldaat in Israels leger. Opgeroepen toen de hel van de Yom Kippuroorlog los barstte en nooit meer terug gekeerd. De dood van deze 20-er is niet zomaar een fami liedrama. Het is veel erger. De jongen heeft zwijgend zijn bundeltje gepakt, zijn ou ders vaarwel gekust en is naar het front gereisd. Het was een directe treffer en hij moet onmiddellijk dood zijn geweest. Maar zijn wanhopige ouders bleven in het afschuwelijke onzekere. Er kwam geen brief, geen telefoontje. Zelfs niet de Totdat de vader alle moed bij elkaar raapte en zelf naar het front ging. Om te zoeken in de Wirwar van het oorlogsgeweld. Om te vragen aan zijn kame- rkdèn. Tweemaal legde hij de verre weg naar het Suezka- naal af. Totdat hij na lange dagen de tank vond waarin zijn kind stierf. De tank was opgeblazen. Het lijk lag er nog in. Maar pas twee weken na deze schok kwam het officiële doodsbericht van het leger. Een bijna onleesbaar papiertje. Een karbondoorslag. Een num mer waarop niet eens de juis- raëls leger zo'n chaos teweeg, dat nog steeds honderden fa milies rrioetgn gissen naar" het lot van hun Zonen. Zijn ze krygsgqvapgerjen in Syrië? TTrHiffn Zijn ze vermist? Ligt hun li- ouicn chaam nog' in de opgeblazen achtergebleven tanks? In de ziekenhuizen, in de mili taire kampen, tot in de front posities toe. gW^j6n ;Vfn een vriend. Nie- te rang van. de jongen vermeld mand wist waar hij was. Ver- stond mist, zoals dat in legertermen De jongste oorlog in het Mid den-Oosten bracht ook in Is- heet. De vragen knellen, de onze kerheid wroet. En de pijn is des te groter, naarmate de tijd verstrijkt en de militaire auto-, riteiten maar al te vaak het antwoord aan de achtergeble ven families schuldig blijft. Er is teveel gedood in die okto-. bermaand.' Het- ging allemaal te vlug, te onverwacht En zo .bleef teveel vaders, moeders, vrouwen niets anders over dan zelf te gaan zoeken. Israels leger, dat voor het eerst in de geschiedenis" van deze jonge staat openlijk be schuldigd wordt van grove fouten, heeft ook gefaald in dit puur menselijke aspect. Door gebrek aan organisatie, gebrek aan takt. Een vader die vermoedde dat zijn zoon krijgsgevangene was, ging bij de militaire autoritei ten informeren hoe hij via het Rode Kruis een brief aan zijn zoon kon sturen. De officier die hem te woord stond stuur de hem naar huis met de op merking van een dergelijke procedure nipt op de hoogte te zijn. Toen de vader in zijn wanhoop een vrouwelijke offi cier in hetzelfde kantoor aan sprak, bleek dat zij hem bin nen twee minuten van alle details op de hoogte kon bren gen. Toen de ouders eindelijk het bericht kregen dat hun zoon was omgekomen, wilden zij tenminste zijn persoonlijke bezittingen terughebben. Een telefoontje aan het daartoe be- Jjrgma. g stemde nummer bracht de me dedeling dat het allemaal bin nen 48 uur voor elkaar zou zijn. Na meer dan een week niets vernomen te hebben, belden de ouders opnieuw. Naar hetzelfde nummer. „Oh, dat kan helemaal niet", was het antwoord, „In het gebied, waar uw zoon is omgekomen, zijn nieuwe eenheden ingezet en die hebben geplunderd." De wanhopige moeder pro beerde het na een maand op nieuw. Nu bij een ander num mer. Ze kreeg een zeer vrien delijke luitenant-kolonel aan de lijn, die ervoor zorgde dat de bezittingen van haar kind binnen een dag per speciale koerier bij haar werden thuis bezorgd. Alsof dat allemaal niet meteen had gekund. Zonder al die te lefoontjes. Zonder die pijn van het telkens weer vragen. Deze drama's beschrijft het blad „The Jerusalem Post". Er zijn er veel en veel meer. En allemaal vertellen ze het ver haal van de pijn, die het ver lies zoveel erger maakt. De zeer grote oorlogsverliezen ongeveer 2500 doden en viermaal zoveel gewonden - doen zich nu pas in hun vol heid voelen. De schok is niet opgevangen en de wrok groeit. Ook al zorgt het leger in ma teriële zin uitstekend voor de weduwen en de wezen. De families krijgen pensioenen, tal van belastingvoorrechten, sociale hulp. Maar de morele steun, die in deze eerste maanden nóg meer nodig is, heeft vaak ontbroken. Hoe kan de vader die zelf het lijk van zijn kind in een achtergelaten tank moest ontdekken, ooit troost vinden? SALOMON BOUMAN EXCESSEN bij het Korps Mariniers? Wat zijn exces sen? Oud-Stoottroepers, oud-Jagers en oud-Grena diers, die dienden tijdens de Koude Oorlog toen er nog geen VVDM was om ervoor te zorgen dat de hoogste leiding snel werd ingelicht als er iemand wat al te drastisch werd „afgeknepen''^ weten ook mee te praten over zaken zoals die nu zouden staan in het rapport „Schoon Schip bij de Mariniers". Andere tijden, andere zeden? Terwijl de landmacht hoofd zakelijk is blijven bestaan uit dienstplichtigen die zich niet willen laten „afknijpen" is het Korps Mariniers een in hoofdzaak (driekwart) uit beroepssoldaten bestaande een heid geworden, waarin de VVDM geen poot aan de grond heeft gekregen. De dienstplichtigen, die in het korps gelijk waardig meedraaien met de beroeps, hebben in het algemeen uitdrukkelijk te kennen gegeven hij het Korps dan wel bij de Marine te willen dienen. Dat kan op een ander soort mo tivatie duiden. terende vijand moet kunnen houden. Mariniers zorgen voor die training en vorming. Bij die ruggegraatsfunetie hoort ook het bewakèn en beveiligen van marine-instal laties en -gebouwen. Tenslotte maar dat is noginopbouw in het kader van de terreurbestrijding in Nederland .levert het korps aan de politiemacht of het ministerie van Binnen landse Zaken zogenaamde Bijzondere Bijstandseenhe den. Een wat branderige taak die de mariniers, on danks hun ongevraagde op ruimingactie op de Dam in 1970 met nogal wat tegenzin bekijken. Generaal-majoor der mari niers A.C. Lamers, de door de hele Nederlandse pers be laagde korpscommandant, „de enige marinier dip han gende het onderzoek van de marechaussee, met de pers wil spreken" (aldus de. Mari ne Voorlichtingsdienst) zegt: „De marnier is er zich zeer goed van bewust- dat hij be paalde persoonlijke vrijhe den moet prijsgeven ten be hoeve van de noodzakelijke groepsrelatie. Hij is daartoe ook bereid. Dat geldt in het algemeen ook de dienstplich tige marinier". De laatste de zeemili cien. zoals de dienstplichtige bij de marine heet is vol gens oud-mariniers die de krant opbelden tijdens afge lopen week, maar een twee- de-rangs-mariniers. Alleen al zijn kortere opleiding zou daarop duiden. Generaal Lamers: „Geen. sprake van! De zeemilicien is gemiddeld twee jaar ouder wanneer hij in dienst komt dan de beroeps die al kan komen als hij vijftien jaar er. negen maanden 'oud is. Bij die oudere zeemilicien kan met een kortere oplei ding worden volstaan om precies hetzelfde resultaat te bereiken: een volwaardige marinier. Minder in aanmer king komt, vanwege zijn korte diensttijd, de zeemili cien voor specialistische op leidingen als pooltraining (vergt drie barre winters in Noorwegen. Red.) en kik vorsman. De taken van het Korps Mariniers zo heet het, vragen om een harde lichamelijke en geestelijke training. Wel ke zijn die taken van de mariniers? Öe eerste taak van he' korj>s is gelegen in de zoge naamde cirsisbeheersing. Nu de defensiesystemen op het atoomimiuren in bepaalde om standigheden zeker tew ensen Zal 'overlaten is het dreigen met of het veroorzaken van een. beperkte, lokale crisis een' aardig middel geworden om de „tegenstander" te be proeven. Om zo'n crisis niet al te gauw in een atoomoorlog te dóen ontaarden, ligt het voor de hand dat men als crisis terrein een min of meer afge legen gebied uitzoekt, vanuit NAVO-standpunt bekenken, ergens op de flanken van het verdragsgebied. Dat impli ceert haast ook: moeilijk toe gankelijk en begaanbaar ter rein, extreme klimaatsom standigheden. Noord-Noor- wegen bijvoorbeeld, waar de NAVO verdedigingslijn even dun is als de bevolking van merendeels Lappen en jjzer- ertsdelvers. Met het oog op dit soort zwakke schakels in de NA- VO-keten formeerde het bondgenootschap „crisis-be- heersings-eenheden". Samen, met de Engelse mariniers vormen de Nederlandse Ma riniers zo'n eenheid, bestemd voor het Noorse poolge bied. Tot zover de eerste en misscbien ook zwaarste taak van de mariniers. De tweede taak is (voorlopig nog) de verdediging van de Neder landse Antillen Dat is in de tropen. De marinier, mobiel er. uitwisselbaar, ontmoet op zijn werkterrein tempera tuurverschillen van 70 gra den Celsius! De derde taak wordt ooh wei aangeduid als het vor men van de „ruggegraat van de marine" De vloot is een siteit of Sociale Academie, echnisch, functioneel be drijf, waar lichamelijke op- 'oéding en militaire vormim evenwel niet gemist kunnen worden (het Pueblo ncident voor de Koreaanse kust heeft noordelijk halfrond topzwaar geleerd dat je je apparaat zijn geworden van de veel- niet alleen moet kunnen be- koppige atoomraketten en de dienen ma.ar ook verdedigen geloofwaardigheid van die en buiten bereik van een en- Ter beschikking van de Verenigde Naties staan er ook nog QPO-bataljons ver- trekkensgereed. QPO komt van Qua Patet Orbis, de wa penspreuk van het korps: „Zo wijd de wereld strekt". De VN hebben Nederland nog nooit om militaire hulp gevraagd. Wel bevinden zich mariniersofficieren als waar nemers bij VN-onderdelen. De VN-taak van de mari niers, ontstaan toen het korps nog buiten de' Neder landse NAVO-bijdrage viel (o.m. vanwege Nieuw Guine- a) is wat óp de tocht komen staan sinds de mariniers wél in NAVO-véfbanid opere ren. Vooral de crisis-beheer- singstaak vraagt, volgens ge neraal Lamers een- harde, sterke soldaat met een ge weldige aanpassingsvermo gen en goede vechtkwalitei- ten. Anders dan de Comman do, is de marinier opgeleid en bestemd om in groter ver band té vechten. De Com- mandn treedt veel individue ler op en is opgeleid om te overleven in vijandig gebied, waar hij informatie verza melt voor het Eerste Leger korps Omdat de mariniers reke ning moeten houden met moeilijk terrrein voor hun operaties zijn zij getraind voor gevechten met weinig mechanische en technische hulpm'ddelen en helemaal zonder zwaar materiaal als tanke en artillerie. Vaak is' de zeeweg de enige toegAng. vandaar dat de marinier leert vechten op zee. op v^e kust en op de overgang tus sen béiden. Hij is een zee waardige, 'chi'bische infan terist met een speciale be kwaamheid in het vestigen van bruggehoofden met be merkte middelen Eer mari nier i.« dus een man die, als hij in actie komt, onmogeljk zijn handen kan schoon hou den, zoals de „vermaatsehap- pelijkte" jongens van de vloot en van de luchtmacht Generaal Lamers (rechts) in het veld bij zijn Mariniers. dat wél kunnen. Dat is ook aan de oplei ding van de marinier te mer ken. Terwijl andere militaire opleidingsinstituten meer en meer gaan lijken op depen dances van een TH, Univer- bijft "de opleiding van de marinier gericht op het bloe dige handiwerk van de krijgsman. In zijn gezelschap kan men de ogen niet sluiten voor de smerige werkelijkheid van de oorlog, zoals men dat heel wat gemakkelijker kan bij de technologische wondertjes waarmee de goed geschoolde, bebrilde en gladgeschoren mannen van de luchtmacht en de vloot mogen stielen Toch zijn zij de werkelijke „griezels" van de kriigs- macht. Met hun goedgewas- sen handen bedienen ze knoppen en handels waarmee hele steden kunnen worden wfeggevaagd, alle vermaat schappelijking ten spijt. ..De marinier raai Lamers, „is zegt gene'- niet alleen aangewezen op zichzelf, maar opk ep de man die 'naast hem -taal Brokkelt het jirczowert-'-'gov^rhandaf, dan is de marinier„ in zijn ;ëïsqleerdè operatieterrein verloren. Daarom moéten wij. zolang "wij die taak heb ben grote nadruk leggen op ie groepsrelatie, ten kóste van een deel van de persoon- Hk-vrijheid. Als en ik maak met udruK dat voorbehoud net onderzoek van de mare chaussee zou uitwijzen dat de gerapporteerde excessen werkelijk hebben plaatsge vonden, dan zou het heel goed mogelijk zijn dat ze een gevolg zijn van sommige kanten die kleven aan de, overigens ook voor de mari nier wenselijke, vermaat schappelijking. Laat ik U een voorbeeld geven: vroeger lette iedereen op iedereen. Allerlei futili teiten werden in het oog ge houden. Of er gegroet werd, of de schoenen gepoetst wa ren en of het haar goed ge knipt was. He» voordeel daarvan was dat men ook gauw. tegen echte problemen aanliep: Zeg Piet, wat kijk je vandaag sikkeneurig, zei zo'n meerdere dan en meest al kwam Piet met ziin pro blemen voor de draad". „Het verslappen van die hebben dat bepaalde zaken uit het korps minder snel of zelfs in mindere mate tot de eiding doordringen". „Men wordt vrijer, maar ook eenzamer Men kan een ander niet meèi betrekken in zijn problemen. De onlusten op Amerikaanse oorlogssche pen hebben geleerd dat be halve rassen- en drugproble men, vooral de verstoring van de groepsrelatie een grondoorzaak vormde. Dal was weer een gevolg van een al te funcHonele benadering van de man als Individueel 'akman. Daarbij werd te veinig rekening tehuider met de groep als geheel". De generaal: „Crisisbeheer sing is geen kleuterschool. Sommige mensen schijnen te denken dat er in zo'n crisis situatie alleen maar sprake is van wat onschuldige scher mutselingen en verder wat vergaderen over de linies heen. Zo is het waarschijn lijk niet. Het is een harde, bloedige k en dodelijke taak waarop wij onze opleiding hebben afgestemd. Weet men een betere methode, oké, dan willen we die best overne men. Soldaat is het enige beroep waarbij de mens wer kelijk en bewust zijn leven op het spel zet. Dat plaatst hem. maatschappelijk gezien, ai in een extreme positie. Het koste wat 't kost inbren gen van vermaatschappelij king is daardoor riskant. Daarmee wil ik niet zeggen dat alle persoonlijke vrijhe den maar overboord gezet moeten worden maar wel dat de vermaatschappelijking en de democratisering zeer behoedzaam gehanteerd moe ten worden. Het Korps Mari niers is Philips niet. Door zijn taak alleen al, is het niet te vergelijken met een bedriifsgemeenschap uit de burgermaatschappij". Onuitgesproken, maar voelbaar aanwezig, is de klacht die 'edere beroensmi- litair van tijd tot tijd over de lippen komt- burgers en politici w'üen wel eer> kriigs macht op de been houden maar. als het vrede is, wei geren ze de render ethische consequenties daarvan onder ogen te zien. Als die klacht gerechtvaar- tigd is. dan is de vraag ot Nederland een Korps Mari niers wil h°bber minstens zo belangrijk als de vraag wel ke mentaliteit dit korps be heerst. WIM KOCK ROTTERDAM (ANP) DAF-VOLVO Nederland B.V. heeft een kort geding aange spannen tegen een zakenman, die ai dagenlang in Rotterdam zijn Volvo tentoonstelt op de openbare weg met daarop te. gen de importeur gerichte op schriften. „Dit is mijn eerste en te vens laatste Volvo. Deze auto, die 36 mille heeft gekost, is onberijdbaar door talloze ge breken. De importeur doet niets. Hij wil alleen de wagen (bij een kilometerstand van 6500) terugnemen voor 22000", aldus de plakkaten op de auto. De heer W. Maronier, de verbitterde eigenaar van de Volvo 164 zegt: „Het is gewoon belachelijk hoeveel dingen er al aan deze auto kapot zijn gegaan; de automatische ver snellingsbak, de stuurbekrach tiging, een achterwiellager, het gesloten koelvloeistofsysteem, de air-conditioning en het schuifdak, dat lékt als een vergiet", aldus de heer Maro nier. „Wij willen de heer Maronier de dagwaarde betalen, vastge steld door bijvoorbeeld twee onpartijdige instanties als de KNAC en de ANWB", aldus een woordvoerder van DAF- Volvo De importeur heeft alle Volvo-rijders in Rotterdam en omgeving in een circulaire uit eengezet hoe (volgens DAF Volvo) de „zaak Maronier" to elkaar steekt. LISSABON (AFP) De Portugese dorpspastoor Marqo Pais e Oliveira die zich open lijk verzet zou hebben tegen de oorlogen van Portugal in Afrika en de miliaire dienst plicht, is veroordeeld tot een maanr gevanigenisstaf of beta ling van een boete. Scieven voor tin» nrbriolr met volledig» naam an adra» worden onderlakend. Bl| publikilf» zullen daas vermeld worden. Slechta bij hoge idw zondering zal van deze regel wordeS •fgeweken Naam en edrea zi|n den bij de redactie bekend. Publikefl# van brie ven (verkort oi onverkort) betekent niet iet de redactie het In alle gevalles «ene ia met Inhoud, C-W «rekking. Staat u mij toe, mijn verba zing uit te drukken over een uitlating in uw artikel op de voorpagina van „De Stem" van 11 febr.: brood flink duur der en mogelijk slechter. Waarom spreekt uw verslag gever daarin over „de slechte re Franse tarwe", en daarnaast „de veel betere Amerikaanse tarwe"? Ik woon sinds vier jaar in Frankrijk en ik vind er het brood veel beter dan hier. Ve- de bezoekers die ik daar ter plaatse ontvangen heb, maak ten spontaan complimenten over het brood, dat zoveel lek kerder was dan het Neder landse. Waarom maken de Ne derlandse bakkers het Franse stokbrood na? (zonder er overigens, voorzover ik erva ren heb, in geslaagd te zijn). Zouden de Franse bakkers dan allemaal „betere Amerikaanse tarwe gebruiken?" In het dorpje waar ik woon, gebruikt de bakker gegarandeerd Fran se tarwe, daar ter plaatse ge produceerd. Dat moest me van het hart. Beïnvloed niet de publieke opinie bij voorbaat ten nadele van een bepaald produkt of een bepaalde groep, wat er misschien verder ook bestaat aan oordelen omtrent de zwe vende franc en geboycotte energie-conferentie. ABBé ALPHONSE VAN DE KAR Bij de WD lijsttrekkers in Etten-Leur is er niet een bij voor een werknemer om op te stemmen, dat zal over het hele land zo w-el zijn. CHR. v. BRUNSCHOT ETTEN-LEUR UTRECHT (ANP) De Raiffeisenhypotheekbank N.V. te Utrecht gaat met ingang van 18 februari over tot de afgifte van 9,5 pet. pandbrie ven tegen de koers van 99 pet. Aflossing a pari in vijf nage noeg gelijke termijnen per 1 februari /an de jaren 1980 tot en met 1984. Vervroegde gehe le of gedeeltelijke aflosbaar stelling is gedurende gehele looptijd der lening niet toege staan. Notering ter beurze van Amsterdam zal worden aange vraagd, aldus de bank. PIERSON, Heldring en Piér- son - Vlaer en Kot heeft per I januari 1974 zijn assuramtieac- tiviteiten ingebracht in Pier son Assurantie B.V., een 100 pet. deelneming van Pierson, Heldring en Pierson. (ADVERTENTIE) Nodig Nedam maar uit. Dan kunt u zelf vergelijken. De uitgewogen kalkulaties stellen u voor aangename verrassingen. De strategisch gespreide rayon kantoren in heel Nederland maken een optimale werkbegeleiding mogelijk. Strevelsweg 700, Rotterdam Telefoon 010-815255, Telex 24318

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13