MINISTERS MINDER POPULAIR Koreanen slaags bij omstreden eilanden Uitwijsing Solzjenitsyn Nederlands protest bf ^rr?.x Nieuwe kritieke fase in W atergate-af faire )e?e|Ud Spaarbrief aan Toonder. \öor uitgekiende spaarders. Oostenrijk vakantierjjk Gezonde leefwijze beste medicijn tegen hartziekte Oosteiu-ijk vakantierijk Oostenrijk vakantierqk commentaar Adviescommissie Dennendal geïnstalleerd binnenland 1 1 Lubbers SMEERPIJP AUTOVERKOOP IN JANUARI 50% MINDER - - - Pe» Inspraak Vermogen Nieuwe aangiften na arrestatie in Utrecht ytteïlfeSs. i IRVING VRIJ 6» tot 9%. F. van Lanschot Zaterdag 16 februari 1974 1974 11 17 (Van onze redactie binnen land). AMSTERDAM Heel wat ministers en fractielieders zijn er de laatste tijd niet populairder op geworden. Zo mag men de ..vertrouwen score" wel uitleggen die het NIPO uit onderzoeken de laatste tijd op heeft kunnen stellen. In april '73 sprak 32 pro cent van de 968 ondervraag den zijn vertrouwen uit in premier Den Uyl. Via 34 procent in juni van dat jaar daalde dat percentage naar 29 in januari van dit jaar. VVD-fraotievoorzitter Wie gel behaalde in april 1973 14 procent, dat percentage steeg in januari van dat jaar tot 19 en daalde dit jaar weer tot 17. Minister Lubbers zag het vertrouwen in hem tsijgen van 3 procent in juni 1973 tot 16 procent bij de laatst gehouden enquete. Voor PPR-fractievoorzitter Bas de Gaay Fortman waren deze cijfers 22 procent in april 1973, 19 procent in juni van dat jaar en nu 15 pro cent. Voor KVP-fractievoorzitter Andriessen: 17 procent, 17 procent en 14 procent, voor ARP-fractievoorzitter Aan- tjes: 13 procent, 14 procent en 11 procent. Minister Duizenberg ging van 2 procent in juni 1973 naar 10 procent In januari 1974. Het vertrouwen in mi nister De Gaay Fortman ver liep langs de volgende lijn: 11 procent, 9 procent, 7 pro cent. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken, zag het vertrouwen in hem toenemen van 6 procent in juni 1973 tot 7 procent in januari 1974. Minister Vorrink van volksgezondheid en milieu hygiëne zag het vertrouwen in haar dalen van 8 procent juni vorig jaar naar 6 pro cent nu. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat ging van 2 procent (januari 1973) naar 4 proeent (thans). Onder de KVP-stemmers (van november 1972) boeken het hoogste vet rouwe nsper- centage Andrieasen (41 pro cent), Van Agt (19 procent), Lubbers (16 procent), Den Uyl (14 procent). Marcel van Dam (14 procent), Aantjes (14 procent), Bas de Gaay Fortman (11 procent) en Wiegel (10 procent). Onder AR-stemmers: Aan tjes (41 procent), Boersma (28), Andriessen (21), Lub bers (20). De P.v.dA. stemmers heb ben veel vertrouwen in: Den Uyil (69), Bas de Gaay Fort man (20), Lubbers (18), mevr. Vorrink (17), WD-stemmers in: Wiegel (67), Lubbers (20), Van Agt (20). AMSTERDAM (ANP) Bij de RAI is gebleken dat de verkoop van nieuwe personen auto's in Nederland in januari ruim 50 procent lager is ge weest dan in januari vorig jaar. Er werden 22.948 personen auto's verkocht tegen 46.975 in 1973. Naar verluidt trekt de auto verkoop in februari echter weer aan. EEN V.N.-auto die een andere wilde helpen, nadat die in een Egyptisch mijnenveld terecht was gekomen ten westen van het Suez-kanaal, is zelf op een mijn gelopen en in de lucht gevlogen. Twee Finse soldaten zijn daarbij omgekomen en vijf andere gewond. (Van onze redactie buitenland) SEOEL Schepen van de Noord-Koreaanse marine hebben in het omstreden gebied rond een eiland dat nu in Zuid-Kore- aanse handen is, het vuur geopend op twee Zuid-Koreaanse treilers. Een van de vissersschepen zonk bijna onmiddelijk, het andere werd opgebracht naar een Noord-Koreaanse haven. Op beide schepen bevinden zich twaalf bemanningsleden. In Seoel verwacht men dan ook, dat er minstens twaalf man verdronken zijn. Ook eerder hebben zidh rond de omstreden eilanden (ADVERTENTIE) „tiendsc/fc, OostenrijlcsToeristCfiverkeers-kurtae, Singel 464, Amsterdam.Tel.020-255913. 0 Solzjenitsyn (links) met zijn advocaat Fritz Heek (r.) bij zijn vertrek van het Keulse centraal station naar Zürich. (Van onze redactie buitenland en correspond ent in Bonn) DEN HAAG De Nederlandse regering heeft op ondub belzinnige wijze de regering van de Sovjet-Unie laten we ten dat het in ernstige mate de recente gebeurtenissen rond de persoon van de schrijver Alexander Solzjenitsyn be treurt. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken, mr. Max van der Stoel (PvdA) gisteren geantwoord op de schriftelijke vragen die hem door twaalf van de veertien fractieleiders in de Tweede Kamer waren gesteld. Twee factieleiders, de heren Bakker (CPN) en Van der Lek (PSP) ondertekenden de vragen aan de minister van Bui tenlandse Zaken eergisteren niet. Minister Van der Stoel heeft, zo wordt van welinge lichte zijde vernomen, het standpunt van de regering ter kennis gebracht van de Russi sche ambassadeur in Den Haag, de heer A. Romanov. In het antwoord aan de frac tievoorzitter zegt minister Van der Stoel dat de regering het vooral betreurt, dat de Russi sche schrijver van zijn staats burgerschap vervallen is verklaard en onder dwang zijn land heeft moeten verlaten. Minister Van der Stoel heeft, sprekend namens de Nederlandse regering, niet na gelaten de Russische ambassa deur er op te wijzen, dat hoe zeer zij ook van plan is te blijven zoeken naar mogelijk- Deze week hebben in alle kranten advertenties gestaan, waar in de overheid de burnerij opwekt tot inspraak. In het ene geval gaat het om weerwerk op de Oriënteringsnota ruimte ij e ordening, in het andere om het Structuurschema voor de drink en industriewatervoorziening Beide zeken behoren tot e zo genoemde planologische kernbeslissingen. Dat wil zeggen een door de regering aangekondigd voornemen dat van bijzondere betekenis is voor de nationale ruimtelijke ordening. ledereen kan dus nu zijn stem verheffen wanneer hij het met de in de genoemde stukken bekendgemaakte voornemens niet eens is. De overheid loKt voor het eerst op nationaal niveau - de inspraak zelf uit. Nog even en de inspraak is een stuk van de gevestigde orde geworden in plaats van het domein der actiecomités. Op zichzelf is dat natuurli|k een loffelijk streven. Echter: men vraagt zich wel af wat hef publiek concreet met de geboden gelegenheid kan doen. Want die oriënteringsnota ruimtelijke ordening is een heel algemeen stuk met zeer globale, zij het ook wel principiële uitgangspunten. Maar tegen doelstellingen als „Verbetering van de kwaliteit van de leefomstandigheden" of „Nadere bezinning op de eco nomische groei" valt natuurlijk weinig in te spreken. Anders staat het met een te hanteren instrument als „de afremming van de immigratie", rvat speciaal op de rijksgenoten uit de West slaat. Daar valt stelling tegen te nemen, maar tegenover het met deskundigheid welvoorziene apparaat van de overheid kan de gewone burger niet zoveel inbrengen. Het valt toe te juichen dat de rijksoverheid de inspraak reeds in een vroegtijdig stadium van beleidsvoorbereiding mogelijk maakt, ook al door de stukken op ruime schaal ter inzage te !e9gen. Maar gezien de aard van de aan de orde gestelde pro blematiek lijken de politieke partijen voorlopig beter in staat bet verlangde weerwerk te bieden dan de los-vaste groeperin gen van burgers met onlustgevoelens, tenzij deze gevormd wor den door (redelijk denkende en handelende) buitenparlemen taire organisaties. heden tot dialoog en ontspan ning, deze maatregelen scha delijk kunnen zijn voor het voor ontspanning in Europa noodzakelijke klimaat. Intussen is gistermiddag Solzjenitsyn, met zijn advocaat Fritz Heeb van het „Böll- dorpje Langenbruch" naar Zu rich verhuisd. Heeb, die Solzjenitsyns au teursrechten in het westen beheert, zei, dat de Russische schrijver zich slechts voor korte tijd in Zwitserland zal ophouden en daarna in een Scandinavisch land asiel zal aanvragen. Wanneer hij met zijn vrouw verenigd zal wor den kon Solzjenitsyn zelf nog niet zeggen. In Moskou liet mevrouw Solzjenitsyn weten, dat zij nog geen uitreisvisum aangevraagd heeft, omdat zij alles laat afhangen van de toe komstige stappen van haar man. Volgens de Zwitserse advocaat moet Solzjenitsyn zeer onge lukkig zijn: „Hij heeft mij steeds weer laten weten dat hij zich een leven buiten Rus land niet kan voorstellen. Rus land, niet de Sovjet-Unie, wel te verstaan". Uit vroegere uit latingen van de schrijver maakt Heeb op, dat hij zich in Zweden zal vestigen. „Alleen, zo ging Heeb verder, over zijn financiële situatie hoeven wij ons geen zorgen te maken, We hebben hier een klein vermogen voor hem op gehoopt of eigenlijk een tame lijk groot". Hoewel Solzjenitsyn voorlopig wil zwijgen - vermoedelijk in afwachting van zijn familie in Moskou - zal hij er volgens Heeb niet mee ophouden zijn ideeën in woord en geschriften te proclameren. „Dat zal na tuurlijk voor 't betreffende land in zeker opzicht onaangenaam zijn, want de Sovjet-Unie zal dat beschouwen als een in menging in de interne aange legenheden van haar land". Onder de talrijke felicitaties en aanbiedingen om Solzjenit syn te helpen, die naar Hein- rich Bölls huis in de Eifel ge stuurd werden, bevond zich een in het Engels gesteld tele gram van de schrijver Arthur Koestier, die met zijn roman „Nacht in de middag" een van de eersten was, die de wereld opmerkzaam maakte op de on rechtvaardigheid van de Sov jet-Russische justitie en op de mishandelingen en moorden in de gevangenissen. Koestier schreef zijn boek uiteraard kort na de oorlog in de vrije wereld. Letterlijk stond er in zijn te legram: „Welkom stop Hoop dat we zullen leven om de dag van onze triomfanteljke te rugkeer naar huis te beleven". De Duitse schrijver Golo Mann zei van mening zijn, dat Alexander Solzjenitsyn tegen de opzet van de machthebbers in het Kremlin in toch een martelaar geworden is. Mann: „Zoals de Russen aan hun land verknocht zijn, doet het amper een ander volk en wanneer Solzjenitsyn niet zo van zijn land gehouden had, dan zou hij zijn werk niet hebben kunnen verrichten. Doordat de heersenden hem zijn land namen, hebben ze hem wellicht nog erger getrof fen dan een kamp of een gek kenhuis hem hadden kunnen treffen". In Bern is officieel beves tigd dat Solzjenitsyn heeft verzocht naar Zwitserland te mogen komen „om uit te rus ten" en dat de Zwitserse rege ring daar toestemming voor heeft gegeven. Hij krijgt in Zwitserland een verblijfsver gunning van drie maanden. Alexander Solzjenitsyn be schikt over een fortuin van minstens 200 miljoen dollar zestien miljoen gulden aan royalties wegens de verkoop van zijn boeken buiten de Sovjet-Unie, zo heeft het Parij- se avondblad France-Soir be richt. Zijn Zwitserse advocaat dr. Fritz Heeb heeft echter ver klaard, dat Solzjenitsyn twee jaar geleden uitdrukkelijk heeft bepaald, dat dit geld uitsluitend moet worden be steed voor humanitaire doel einden in de Sovjet-Unie. Heeb verwees voor alle vra gen naar de huidige financiële omstandigheden van de schrij ver naar deze verklaring. Hij weigerde iets mee te delen over de bedragen waar het om gaat. De totale wereldoplage van Solzjenitsyns werken wordt geschat op enkele mil joenen exemplaren. De Russische pers is giste ren begonnen met het publice ren van brieven van lezers uit de hele Sovjet-Unie die Sol zjenitsyn aanvielen. Het was één complete haatcampagne. De auteur werd in de vele brieven „judas", „verrader' „gedegenereerde", „lasteraar", prulschrijver", „goedbetaald agent van de bourgeois-propa- gandamachi.e", en „agent van hei anti-communisme" ge noemd. Een menigte juichende en applaudisserende Zwitsers heeft Solzjenitsyn verwelkomd bij zijn aankomst in Zürich Twintig politiemensen hadden Solzjenitsyn vergezeld. Buiten het station stond een auto klaar die hem naar het buis van Heeb bracht in een voor stad van Zürich. incidenten afgespeeld. Hieraan kwam pas een einde toen Noord en Zuid in juli 1972 besloten op vreedzame wijze aan hun hereniging te gaan werken. In augustus '73 liepen de besprekingen vast. Sinds december vorig jaar is de spanning in dit gebied enorm toegenomen. Schepen die van en naar de eilanden varen, moesten voortaan toestemming aan de Noord-Koreaanse auto riteiten vragen. (Van onze redactie bin nenland) LEIDEN Het roken van te veel sigaretten, te veel „cholesterol" vet in het bloed, verhoogde bloeddruk, te weinig lichaamsbeweging en te veel lichaamsgewicht, dat rijn de voornaamste fac toren waardoor het aantal sterfgevallen door hartinfarct tussen 1950 en 1970 bijna verdubbeld is. Van de 14.000 doden door hartinfarct in 1951 naar de 27.000 in 1970 is een toename diie een sta-p terug betekent in de volksgezondheid, aldus prof. Arntzenius bij zijn in augurele rede als hoogleraar interne geneeskunde aan de Leidse Rijksuniversiteit. Om de consultatiebureaus in ons land efficiënter te be nutten is men een jaar gele den in Doetinchem, Tilburg en Rotterdam begonnen met een onderzoek naar de risi co's van hart- en vaatziekten. In totaal werden 6500 mensen uit verschillende leeftijds groepen onderzocht. Een kwart van deze groep, die door te veel roken, te weinig lichaamsbeweging, te hoge bloeddruk en een te hoog vetgehalte in het bloed, een duidelijk hoog risico liep om een hart- en vaatziekte op te lopen werd gevraagd zich onder controle te stellen. De resultaten van de controle groep waren verbluffend: 73 procent van hen was minder gaan roken, men deed aan meer lichaamsbeweging en was minder dik geworden. De kosten van zulke preven tieve onderzoeken zinken volgens prof. Arntzenius in het niet bij de financiële schade die de gemeenschap lijdt, ten gevolge van een hartinfarct. De geneesheer verwacht eerder een daling van het .entail sterfgevallen, door een gezondere leefwij ze, dan door nog beitere zie- kenhuisuitrusting en verzor ging. Tweederde sterft nog altijd buiten het zieken huis, aldus prof. Amtzemi- us. (ADVERTENTIE) Oostenrijks Toeristen verkeers-Bunctu, Singel 464, Amsterdam.Tel. 020-255933. In 't kort IN het Veluwse Putten zijn bij een boerderijbrand zes koeien omgekomen. De boer derij ging totaal verloren- De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een driejarig zoontje op de hooizolder met vuur speelde. De schade is een half miljoen. DE 81-jarige Italiaanse grond bezitter Michele Racugno dd» drie weken geleden was ont voerd, is in de buurt van Ierzu op Sardinië in vrijheid ge steld. De familie van Racugno heeft voor diens vrijlating bij na 85.000 gulden betaald. DE Holland-Amerika Lijn heeft twee van haar vier G schepen, de „Grebbedijk" en de „Gorredijk" (I9.IOO ton), verkocht aan de Griekse rede rij Hellenic Lines in New York. DE „Ulster Vrijheidastrijders' (UFF) een groepering van protestantse extremisten, heeft gedreigd rooms-katholieke priesters te vermoorden als katholieke extremisten door blijven gaan met het vermoor den van protestanten. WASHINGTON (UPI) De speciale officier van jus titie in de zaak Watergate, Leon Jaworski, heeft nog meer leemten ontdekt in magnetofoonbanden die pre sident Nixon aan hem heeft afgestaan, zo heeft de Wes- tinghouse Broadcasting Com pany bekendgemaakt. Volgens woordvoerder Matt Cooney van W.B.C. hebben de zelfde deskundigen die een onderzoek instelden naar de roemruchte leemte van acht tien minuten op een bandje uit het Witte-Huis, opdracht gekregen ook de nieuwe band jes te bestuderen en vast te (ADVERTENTIE) B.V. HOTEL DE KROON BREDA Ruime zalenaccommodatie; onbeperkte parkeerruimte Gelegen in centrum Breda Boschstraat 28 Tel. 01600-32687 stellen of men opzettelijk aan het uitwissen is geweest. De leemte in de nieuwe band treedt volgens Cooney op als president Nixon en zijn medewerkers van indertijd „interessante gesprekken" voeren. De achterdocht van de spe ciale officier werd opgewekt doordat de leemten de belang rijkste wendingen in de ge sprekken lijken uit te wissen en daarmee onderwerpen die bij de speciale officier in stu die zijn, aldus Cooney. Om welke banden het precies gaat vermeldt het bericht niet. Ja worski heeft donderdag mee gedeeld dat president Nixon zonder meer heeft geweigerd hem de geluidsbanden en an der materiaal voor het onder zoek af te staan, waarom hij 9 januari had verzocht. Jaworski zal nu naar de justitiële com missie van de senaat gaan om te overleggen welke stappen hij nu zal nemen. Jaworski heeft de macht het bewijsma teriaal van de president op te eisen. -J i/ ei v? Vandaag val ik met de deur in huis: de doordraver van de afgelopen, opnieuw enerveren de week. Ik ben zo vrij daar toe uit te verkiezen dé heer Leonid Breznjev en de zijnen, werkzaam in een Moskous complex, het Kremlin gehe ten. De manier waarop deze he- 1 ren zich van „lastpost" Alexander Solzjenitsyn heb ben ontdaan, gaat alle perken te buiten. Tussen haakjes: u weet hoe soldaten en andere lieden in onze streken plegen te mar cheren: rechts-links-rechts- links. In de Sovjet-Vnie marcheren ze zo: Krem-links-krem- links. .en m ma-o-ma. ■fr China: Ma-oma-o- DEN HAAO (ANP)' De staatssecretaris van Volksge zondheid en Milieuhygiëne de heer J.P.M. Hendriks, heeft gisteren de commissie van ad vies inzake de zwakzinnigen inrichting Dennendal van de Willem Amfsz stichting geïn stalleerd. De commissie, die onder voorzitterschap staat van mr. G.E. Langemeijer, oud procureur-generaal van de Ho ge Raad der Nederlanden, is als volgt samengesteld: prof. dr. G. Brenninicmeijer, hoogle raar in de organisatiepsycholo gie te Nijmegen, J.F. Calje, hoofd van de afdeling psychia trie van de G.G. en G.D. te Rotterdam, prof. dr. C.J. Lam mere, hoogleraar in de organi- satie-sociologie te Leiden, drs. F. A. Vissers, ziekenhuisdirec teur te Haarlem en mevr. mr. E. Z inner, hoofdambtenaar bij het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne, die als secretaresse zal optreden. De commissie is onmiddellijk met haar werkzaamheden be gonnen. UTRECHT (ANP) De arrestatie van het echtpaar L. uit Utrecht heeft de Utrechtse recherche een golf van nieuwe gevallen van flessentrekkerij opgeleverd. Na de publiciteit rond de zaak kwamen 75 aan giften binnen, die varieerden van een tientje tot f 15.000. In totaal gaat het om 60 mille, aldus de Utrechtse politie. De recherche heeft nog geen ba lans op kunnen maken van het totaalbedrag dat het echtpaar heeft gestolen. De door de fo tograaf en rijn vrouw verkre gen goederen lopen uiteen van grote motorkruisers en kapita le orgels tot bromfietsen, meu bilair en sportartikelen, door deze nieuwe aangiften heeft de politie zoveel bewijsmateri aal in handen gekregen, dat zij kan aantonen dat de hele inrichting van het huis van het echtpaar afkomstig is van diefstal of oplichting. Alles- van vitrage tot vloerbedek king, zal in beslag worden ge nomen, aldus de politie. ISRAëL heeft ongeveer een half miljoen dollar smarte- geld uitgekeerd aan de nabe staanden van inzittenden van een Libisch lijnvliegtuig dat een jaar geleden door Israëli sche straalgevechtsvliegtuigen boven de Sinai-woestijn werd neergeschoten. En dan willen we verder niet moeilijk doen en met een lichte toets het weekeinde inrt gaan. Een Amsterdamse, kroegbaas ziet het niet bijster meer zitten. Behalve het bier komen hem kennelijk ook de prijsstijgen de strot uit. Hij, heeft op het raam van zijn» etablissement nu eens omstan dig uitgelegd waarom het bier, in onze turbulente tijden zo duur is. CiHT, iHtlüSUT, feT V; &UMA. ÊAïj. Huw ft ftlDiENiNS, BilftVACMT KGóUUUft. PRECjAfO. PRfMiEHETTlflf. Riool ftftASTiNr <"e VAfttïiVfrfieUiriNï Ho A IC A *0 Ai JpBAff.N. Voor de slechtzienden onder ons: op het vel papier staat,- dat de pils daar 85 cent kost, inclusief. En wat dat incl. in houdt? BTW, Buma (rechten), gas, licht, huur, bediening,1 bierwacht, koolzuur, precario, premieheffing reinigingsrecht, rioolbeiasting, inkomstenbelas ting, vermakelijkheidsbelasting, warenwetbelasting, horeca- bondsbijdragen, Kamer van Koophandel, vergunningsrecht, Kunt u nagaan. En dan is-ie, het water nog vergetenl de. Een aangenaam weekein- MERIJNC, „ension in yn Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau, Singel 464, Amsterdam. Tel. 020 - 255933. NEW YORK (AP) De Amerikaanse schrijver Clif ford Irving is ter gelegenheid van Valentijndag vervroegd ontslagen uit de gevangenis in New York, waar hij bijna an derhalf jaar heeft uitgezeten van de twee en een half jaar waartoe hij in 1972 werd ver oordeeld wegens de verzonnen autobiografie van de Ameri kaanse zakenman en multimil jonair Howard Hughes. De vrouw van Irving Edith, zit in Zwitserland gevangen. Zij werd daar veroordeeld voor haar aandeel in het mis drijf van haar echtgenoot. Me vrouw Irving, die in Zwitser land is geboren, heeft nog drie maanden voor de boeg voordat ze vrijkomt Deze spaarbrief is een waardepapier „aan toonder". kunt deze spaarbrief kopen aan de kas van iedere vestiging- of spaaragentschap van Van Lanschot. Rente afhankelijk van de gekozen looptijd op basis van samengestelde intrest, dus rente op rente, van Coupures:! 1.000,-, f 2.500,f5.000,- enf 10.000,-. Looptijd: 1,2,3,4 of 5 jaar vast Vraag onze brochure over alle spaarvormen. '*-Hertogenbo3ch,Amsterd»m, Breda, Den Haag, Eindhoven, Nijmegen, Roosendaal, Tilburg, Vught Spaaragentschappen over b«el Nederland.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11