Veel enthousiasme bij bejaardengymnastiek De Burcht Oostburg Pech voor Riemens in zaalvoetbal Oostburg Jan de Lichte teisterde Z.-Vlaanderen 54 jaar terug al met inbraakgolf DE POSTBODEN ZIJN DAG EN NACHT IN DE WEER MIJMERING IISTRATIEF ITER VERRASSINGEN BIJ BASKETBAL IN VEERHOEK TE OOSTBURG voor jeugdleiders in Oostburg AUTO IN SLOOT: 2 GEWONDEN stad streek EN ZN. B.V. n verdere ien stofprijzen Ddukt voor ng zijn Nieuwvliet STRÉEK- KINDER- DAG IN OOSTBURG Groede Vrijdag 15 februari 1974 9 aer van hangend filiaal te Etten-Leur iik team goed te Iten wij 'n opleiding lede type-ervaring richten aan de heer Ie Etten-Leur. Iir Palmas osia srmo t>dos Dniki herife (Van onze correspondent) OOSTBURG In de sporthal De Veerhoek werd, nu de halve competitie er op zit, in het basketbal een begin gemaakt met de poulewedstrijden. Bij de heren leverde dit in de B-poule al direct een paar verrassende uitslagen op. Eloy, in de competitie zonder een winstpunt gebleven, jvon met 2817 van Soos en Christelijke Mavo versloeg KWL 2 met 2422. hl de A-poule won KWL 1 met 4915 van LTS. Uitslagen dames A-poule. Eloy - Christelijke Mavo 38f7. B-pouleKWL 2 - Soos 2112. Operatie - Huishoudschool Uzendijke 2810. Programma zaterdag 16 februari. Dames KWL 1 - Eloy 2, Soos - HSY, KWL 2 - Operatie. Heren Leraren - Globe Trotters, Christelijke Mavo - Eloy, KWL 2 - Soos. (Van onze correspondent) OOSTBURG Tijdens een leidersbij eenkomst op 11 janu ari is gebleken dat de meesten behoefte hadden aan een sport en spelcursus. Ir samenwer king met de landelijke dienst voor spel en recreatiesport is besloten dat' 6p 21 en 28 fe bruari en op 7 en 14 maart in het clubhuis te Groede (Fran se kerk. Prinses Marijkeplein) deze cursus zal worden gehou den. Hierbij is vooral gelet op het werken in een kleine Z.L.M. De afdeling Nieuwvliet van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij Waakt zaterdag zijn jaarlijkse excursie. Doel van de reis is dit keer een landbouwtentoon- stelling in Brussel, de stad waarmee de landbouw nog wei eens wat te'maken heeft ruimte, zoals tafel- en gezel schapsspelen. Het geheel staat onder leiding van de heer A. Doorenbos te Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Enthousiast verrichten iedere dinsdagmid dag zo'n twintigtal bejaarden uit De Burcht in Oostburg on der deskundige leiding van fy siotherapeut De Smet gymnas tische oefeningen. Stipt volgen zij de aanwijzingen op en met verve bewegen zij armen, en benen om hun conditie op te „Ongeveer 2 jaar zijn wij hiermee bezig en een vijfde deel van onze bewoners doet met plezier mee", aldus direc teur J.J. Vergouwe. „Belang rijk is dat het gebeurt onder deskundige leiding. De mensen zelf vinden het leuk en doen er graag .aan mee. Zij voelen er zich ook góed bij". Wel krijgen de .bejaarden, die wil len gymnastieken, hert advies even hun huisarts hierover te raadplegen. „Niet iedereen kan het zomaar doen", aldus de heer Vergouwe. Het is voor de bejaarden bovendien een stukje ontspan ning, wat dinsdagmiddag wel bleek uit de uitgelaten stem ming .waarmee men de oefe ningen uitvoerde. Veel spie ren krijgen tijdens dit weke lijkse gymuurtje een beurt wat wel blijkt uit de reacties de andere dag. „Wij kunnen weer goed merken dat we ge gymd hebben", zo laten zij regelmatig de heer Vergouwe weten. „Ik stimuleer dit gymnastie ken zoveel mogelijk. De be jaarde mens zit in het alge meen erg veel en door te gymnastieken hou je de spie ren, armen en benen goed in beweging. Als de mensen vi taal zijn dan adviseer ik b.v. AARDENBURG De rijk spolitie te Aardenburg trof woensdagmorgen om half tien in een sloot aan de Tonne straat, nabij Sint Kruis een Belgische personenauto aan. Deze bleek toe te behoren aan C.P. uit Sint Margriet. Hij verklaarde dat het ongeluk dinsdagmiddag om ongeveer vijf u. plaats had gehad. Hij had daarbij 'n arm gebroken en zijn vrouw klaagde over in wendige pijnen. De auto was vrij zwaar beschadigd. ook zoveel mogelijk van de trappen gebruik te maken en niet van de lift, want bewe ging is erg goed". Van de 80 bewoners doet een vijfde 'deel regelmatig mee aan de gymles. Zij betalen hiervoor -„en met plezier" aldus de heer Vergou we- wekelijks twee kwartjes. „En men blijft er fit bij". (Van onze correspondents OOSTBURG Op initiatief van de sectie clubwerk van de streek jeugdccntrale wordt op zaterdag 23 februari in de sporthal te Oostburg een streekkindermiddag gehouden, die om 14.00 uur begint en om 17.00 uur eindigt. De kinderen, in de leeftijd van acht tot veertien jaar wor den in groepjes van vier a vijf ingedeeld en kunnen aan 21 spelen, ais basketbal, touwtje springen, ansichtkaarten leg gen, slalomdribbel, sjoelen, touwzwaaien, kegelen enz. deelnemen. De kosten bedra gen ƒ1,50 per kind. De streekkindermiddag be oogt éénmaal per jaar allen, die aan het jeugdwerk deelne men bij elkaar te brengen om gezamenlijk een wat grotere activiteit te ontplooien, elkaar beter te leren kennen om daardoor te weten dat veel mensen zich mpt het jeugd werk bezig houden. Clubhuis Groede In het clubhuis Groede zijn de laat ste tijd weer nieuwe activitei ten ontwikkeld. Iedere woens dagavond vindt een sport- en spelavond plaats. Voor de schooljeugd heeft men op don derdagmiddag opnieuw een zinvolle vrijetijdsbesteding ge vonden. Vanaf 16.00 uur ie dere week vindt voor hen een dam- en schaakinstructie plaats. Instuif In zaal De Wul- penhoek heeft gisteren een in stuif plaatsgevonden die was georganiseerd door de drie plaatselijke afdelingen van vrouwenorganisatie. Het doel van de middag was het verste vigen van de onderlinge band. Men kon zich -tevens opgeven voor een cursus bloemschik ken, die op 25 maart zal be ginnen. OOSTBURG Als er in de Ooslburgse zaalvoetbaieompe- titie een prijs zou zijn voor het team dat de meeste pech heeft moeten verwerken, dan zou deze prijs aan Rieinens, uitkomend in de b-klasse, moeten worden toegekend Wat al meerdere malen is ge beurd voltrok zich ook deze week, toen het team in de wedstrijd tegen Hof Ter Mudr in de allerlaatste seconde van dit spannend duel het meer dan verdiende gelijkspel werd ontnomen. Op hetzelfde moment waar op de zoemtoon verbonaen aan de eleetrische installatie van de tijdwaarneming het einde van de wert'U-Md annkond sde scoo <h> Hol Tei Mude zijn viifde en winnende doel punt. (5-4). In dezelfde afdeling had kop loper WIK (Sluis) aan Win keliers een lastige tegenstan der. In een doelpuntenrijke wedstrijd wonnen de lijstaan voerders tenslotte met 8-7, na dat de rust was ingegaan mei een 5-5 score. Stand: WIK 10 9 1 0 19. 68- 25. Peugeot 9 7 1 1 15. 59-19 Hof Ter Mude 10 7 0 3 14. 57- 26. OBV 9 5 0 4 10. 30-27 Winkeliers 11 4 1 6 9. 48-69. Alheo 9 3 2 4 8. 24-36. Rie mens 9 2 1 6 5. 25-37. Ver- duijn 2: 8 2 0 6 4. 25-45. Blijf fit 9 0 0 9 0. 14-66. In de a-klasse verloor Okto- pus (Groede) opnieuw een kostbaar puntie door tegen Administratief Personeel met verder te komen dan een 3-3 gelijkspel. Het onderaan staande Amro Bank bood vooral in de eerste helft tegen Velocitas goed weerstand maar klapte op een gegeven ogen blik in elkaar en verloor uit eindelijk met de dubbele cijfers (3-12). Stand: M C Fiehuiqua 9 7 016. 58-18. Velocitas 10 7 2 1 16. 57-23. Oktopus 10 4 3 3 11. 33-25. Vcrduijn 8 5 0 3 10. 33- 28. Jansen sport 9 4 1 4 9.32- 26. Administratief Personeel 10 2 5 3 9. 25-24. Leraren 8 2 1 5 5. 18-39. Van Ha! enKa- rels 9 2 0 7 4. 16-36. Amro Bank 11 2 0 9 4. 27-69. Programma voor 18 februa ri: Van Ha! en Kareis- Lera ren. AlhenOBV Verduijn 2- Peugeot. Verduijn 1-Jansen sport. Regelmatig verschijnen de laatste tijd berichten over een inbraakgolf die zowel in Oost- als in West-Zeeuwsch- Vlaanderen zullen zich nog grijpt. Het is een regelmatig terugkerend verschijnsel, dat zich ook zo'n 54 jaar terug al voordeed. Oudere lezers on der U uit Oost-Zeeuwsch- Vaanderen zullen zich nog wel de bende van Jan de Lichte herinneren. Jan de Lichte was, aldus een kran tenartikel uit 1920 „den be- ruchten Hollander". Hij had een groep licht schuwe personen rond zich verzameld, die verdeeld wer den over afzonderlijke groe pen onider eigen hoofdman nen. Het hoofdkwartier was gevestigd in Meerdonck. Een der hoofdmiddelen van be staan van deze bende was het stelen van fietsen, die een ander kleurtje kregen en tegen een zacht prijsje wer den doorverkocht. „Uit een onderzoek, inge steld door de twee wacht meesters der gendarmerie van St. - Gillis Waes, bleek tevens dat de dieven ook op reisduiven belust waren, die dan met de rijwielen aan spotprijzen verkocht werden aan opkopers en verhelers", zo wist de krant te melden. Overigens waren „kiekens en konijnen" ook gewilde arti kelen. Voor de bendeleden had men geen goede woor den over. „Die mannen", zo werd smalend in het artikel neergeschreven, „welke 25 tot 30 frank zouden kunnen verdienen met te gaan wer ken naar Frankrijk, waar handen te kort zijn, zouden nog liever van honger ster ven dan eerlijk aan de kost te komen". Met tevredenheid kon ver volgens gemeld worden dat de gendarmerie „een groote fculsch" onder de bende had gehouden. „Zeven gewapen de gendarmen overvielen het huis van den gevreesden Hollander, waar de bende aan het beraadslagen was in haar groot hoofdkwartier" Onder de arrestanten bevond zich een Zeeuwsch-Vlaams meisje. „Een lief van een der dieven, dat om haar slecht gedrag uit haar huis gejaagd was en die bezig was drank te dienen aan de bende", zo kon de goegemeente in het toenmalige lijfblad lezen. Het meisje viel overigens flauw tijdens de inval, waar bij bendehoofd en -leden werden gekneveld en per rij tuig afgevoerd. „Vijf eeuwen voor onze jaartelling bestond er al zoiets als een postorganisatie. In het Perzische rijk ten tijde van koning Darius snelden koeriers te paard volgens een nauwkeurig tijdschema over de heirbanen. Zij legden de afstand tussen Sardes en Susa, 2200 kilometer, in zes dagen af", zo staat er in het hoekje „Geposten dan", dat door de PTT wordt uitgegeven. In de loop der eeu wen is ook op dit gebied heel wat veranderd. Men komt tegenwoordig geen postvervoer door ruiters te paard meer tegen. De moderne tijd stelt snelheid en accuratesse als eerste eisen. Hoe dit allemaal althans voor Terneuzen is georgani seerd, Vertelt de heer L. de Fouw, reeds 36 jaar werk zaam op het postkantoor in Terneuzen, vanaf de eerste dag van zijn indiensttredig in de bestelkamer en thans hoofdbesteller. „Je ziet iede re dag wel hier of daar een besteller brieven e.d. bij de mensen in de brievenbussen d pun. ieii, maar wat gaai er allemaal aan vooraf", is een vraag die bij ieder wel eens zal rijzen. De heer De Fouw vertelt dat er in de Terneuzense PTT, en daarbij gaat het al leen over de kern Terneuzen, 41 bestellers in dienst zijn die riet alleen de post op gezette tijden bij de mensen aan huis bezorgen, maar daarbij ook de voorbereiden de werkzaamheden, post ont vangen en sorteren, uitvoe ren. Terloops zegt hij dat de bestellers, ouder dan 55 jaar de bestellingen in de binnen stad verzorgen, de jongeren gaan naar de buitenwijken. Het aantal brieven e.d. op een normale" dag moeten besteld worden, bedraagt voor Terneuzen ongeveer 18.000 stuks. Driemaal daags komt de post per auto vanaf Roosendaal binnen. De eerste zending arriveert 's morgens om 6.35 uur. de tweede s middags om halfvijf en de laatste 's nacht" o m half- twee. De zendingen van 6.35 en 16.30 uur is alleen voor Terneuzen bestemd. Met de nachtpost ko t ook -ie oost bestemd voor Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Teri gerieve van de statistieken worden alle stukken geteld en genoteerd. De bestellers zijn 's morgens al h e! vroeg ir, de weer want de post die 's nachts om halftwee is aangekomen, wordt gesor teerd en om 5.20 uur oer ressortauto naar Hulst ge bracht. Daar wordt de post van de auto, die uit Roosen daal is aangekomen, door een wagen van de Z.V.T.M. over genomen en in Axel, Sas van Gent, Sluiskil en Philippine afgezet. De postauto die 's morgens naai Terneuzen komt lost er zo'n tachtig postzakken, vvaarvan ue inhoud op de storttafels wordt gedepo neerd. Dat betékent werken lr. hoog tempo -zonder daar bij de accuratesse uit het oog te verliezen- voor zes voor- sort.freü'rs die moc-eri zor gen dat alle stukken precies ,r, één van de 26' vakken - Terneuzen is verdeeld in 26 wijken- terech'komen. De post voor de mensen die een postbus hebben en voor de „grote klanten" zoals de be lastingen, Dow enz. wordt apart gehouden. Dit geldt 'veneens vooi de oakketp st. waarvoor Terneuzen in drie wijken is verdeeld en die per auto wordt rondge bracht. Als de „normale' post is uitgesorteerd, begint de uit sortering in „lopen", zoals men dat op het postkantoor noemt Dat betekent dus het fijnere werk, want dan wor den brieven, briefkaarten, drukwerken en alles wat een bode meeneemt op straat naam en huisnummer gesor teerd. Van alle post die er dage lijks aankomt is ongeveer 85 procent voor de buisbestel ling bestemd en 15 procent voor de postbussen. Grote stukken, die niet tussen de brieven kunnen, worden apart meegenomen. Boven dien wordt er „gebunkerd", hetgeen betekent dat grote stikken door de auto's die de pakketpost verzorgen worden meegenomen, op vaste plaat sen worden neergezet van waaruit de dienstdoende postbode deze bij de mensen thuis kan bezorgen. Om ongeveer 9 uur 's mor gens rukken er 19 bestellers uit om de post thuis te be zorgen en zij zijn na 2 a 3 uur, dius om ongeveer twaalf uur weer terug. De meeste bestellers beginnen hun dag taak dan ook om kwart voor zes. Alleen op maandag wordt de post na 13.00 uur bezorgd, in verband met het weekeinde. Op zondagavond om elf uur is er op het Terneuzense postkantoor een ploeg van zes man aanwezig om de post uit geheel Zeeuwsch- Vlaanderen, ongeveer 12 dui zend stuks, te sorteren en verzendklaar te maken. Be halve de zes Terneuzense be stellers is er nog een chauf feur uit Breskens, die de West-Zeeuwsch-Vaamse post plus die uit Sas van Gent brengt en een uit Axel, die een gedeelte van Oost- Zeeuwsch-Viaanderen te Terneuzen bezorgt. De chauffeur van het Ter neuzense kantoor haalt ook de post op van Zaamslag, Hengstdijk, Kloosterzande, Ossenisse en Walsoorden. Ook door de Z.V.T.M. wordt een gedeelte opgehaald en als dit allemaal gesorteerd en in zakken gedaan is, vertrekt dt auto 's morgens om vier uur uit Terneuzen naar Krui- ninigen waar deze post ver der per auto naar Roosendaal wordt gebracht. Op dinsdag tot en met za terdag vertrekt de post om 7 20 uur uit Terneuzen. Als ik per week vier klachten krijg dan is het veel", zegt de heer He Fouw, niet zonder trots. Dagelijks 18.090 poststukken die be steld moeten worden dat is toch ruim honderdduizend en dan maar vier klachten dat kan niemand veel .noemen En als overbodige veront schuldiging zegt hij er bij: .We zi.in ook maar mensen er ieder kan eens een fou* maken". Hii beklaagt zich er wei rver dat er door de mensen vaak slecht, onvolledig wordt geadresseerd en dat betekent ir' 'veel gevallen een hele uit- zoekerij. „Ik ben Terneuze- naar en ik ken natuurlijk veel mensen, maar in de nieuwe wijken zijn er heel wat bijgekomen, die ik niet kenBij het opzoeken van een geadresseerde heeft hij veel steun aan de boeken waarin de adreswijzigingen zijn opgenomen. „Ik kan ze terugzoeken tot 1966", zegt hij met enige trots. Als die hem niet kun nen helpen, dan moet hij an dere bronnen aanboren. Het gebeurd niet vaak dat „Tante Pos" zoals vroeger de PTT familiair werd genoemd, een geadresseerde niet vindt. De term „Tante Pos" is allang vergeten. Die paste in een tijd toen alles veeel gemoe delijker ging. Bij de PTT wordt er hard en efficiënt met alle mogelijke moderne hulpmiddelen gewerkt, an ders hadden U en ik onze postbestellingen nooit oP tijd. Eindredactie: Rein van der Hèlm. Laatst op een januari dag Bij 't gaaien schieten op Sluiskil Hoor wat mijn oog toevallig zag, Aan 'n tafel zat bedaard en stil, Een stoere Zeeuw met grote faam. 'n Vechtjas voor zijn idealen, Die recht door zee en zonder blaam. Zeeuwsch-Vlaamse achting wist te halen. Hij zat daar rustig op zijn stoel, En in zijn oude blauwe ogen, Wat moede van het strijdgewoel. Was levensmoed nog niet vervlogen. Ik dacht die heb ik meer gezien. Nieuwsgierigheid deed mij ontbranden, Wellicht op de T.V. misschien. Met 'n pijp in zijn vereelte handen. Ik zou °n meest hem even polsen. Voor wie ging deze man op pad? 't Was niemand minder dan H. Colscn, Die ik daar levend voor mi.i had. De strijder voor de vrije veren, Door Algera totaal miskent. Die de minister nog moest leren, Aan elk geduld komt eens een end. En nog is hij niet moegestreden. Maar met zi.in achtentachtig jaar, Nu reeds legende in het heden, Zijn ruige kop nog vol met haar. Zeeuwsch-Viaanderen heeft hem veel te danken, En in de raad van „zijn" Sluiskil, Daar mist men zijn vertrouwde klanken, Als Colsen sprak zweeg alles stil. Hij was en is zijn hele leven, Geen lid geweest van een partij, In vrijheid den kei was zijn streven, Hii zocht het. recht steeds aan zijn zij. Maar nu reeds moeten wij hem eren, Voordat hii eens is heengegaan. Waardering kan geen mens ontberen. Voor Vlaanderen heeft hi| pal gestaan. Vogelwaarde, februari 1974 G. M. M. de Rooy

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9