School- en beroepenvoorli Stichtingen gaan meer samenwerken Drie prinsesse- boten tegelijk uit de vaart Provincie begrootte voor 1974 f 3 miljoen voor Sloe-basisweg „Wie ie bur- >f ik" VEEL KLEUTERS ZIEK OP BED Stank bij Waarde is gevolg van te weinig water in persleiding BIJ WEINIG WIND THERMISCH GlAS ISOLEERT 'ONINGEN IN MIDDELBURG Harriet Freezer vertelde de waarheid over de leugen „Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvormen, met tot p% rente?" Algemene Bank Nederland :entrale stad streek Opklaringen Sterker nog, niet elf maar twaalf!" Veroordelingen wegens rijden onder invloed ERVARINGEN WATERSCHAP Inbraken in Terneuzen Man uit Westdorpe koclil benzine zonder te betalen te voelt zich bij de neus ge Een door de burgemeestei de gemeente Viissinge„ JTh. Westerhout. levrouw Visser had de bur- leester gevraagd, waar de loners van de nieuwbouw- lingen en de kinderen op I scholen zich moeten ver- lgen, als er een radio-actie, [wolk uit de kerncentrale Borssele zou ontsnappen rampenplan Borssele advt •t in zo'n geval: verschuilt lichter zoveel mogelijk mu- maar aldus mevrouw ser de nieuwbouwhuizen i ware kijkdozen. Er moe. schuilkelders tegen radio- leve fall-out komen en de PZEM en Pechiney (cje otste elektriciteits-gebrui- in Zeeland) moeten ü6 alen. er officiël® brief heeft de bgemeester van VTissingen verklaard, dat een ernstig Ictor-ongeluk statistisch wel fgelijk doch natuurkundig linig waarschijnlijk is. Niet- min, zo Het hij mevrouw er weten, mocht er toch radio-actieve wolk ont- jhppen, dan duurt het zeker !i paar uur voordat gasvor- ge radio-actieve produkten grotere hoevelheden in het Jlieu terechtkomen. g,Er aal", zo zei de burge ester, „voldoende tijd zijn een schuilplaats te vinden de geest van wat het ram- nplan-Borssele bedoelt". I'vrouw Visser zegt daarvan: en ik niu gek of is de bur- |meester het? Moet ik nu naar de burgemeester |n Borssele, om aan hem te agen waar de sohoolkin- ren en wijzelf ons moeten Irschuilen om veilig te |n?". iBurgemeester Westerhout left overigens geweigerd om Ij de regering te bepleiten, |t de kerncentrale wordt •pgezet. „Ik heb mij bij deze slissing tevens laten leiden bor de overweging, dat enige loepen te dien aanzien een roces tegen de staat hebben Ingespannen, waarvan ik de [tslag afwacht", aldus drs. lesterhout. J Mevrouw Visser: „De burge- leester schuift zijn verant- foordelijkheid af op actie- poepen, die kennelijk ten ein- raad een proces tegen de laat zijn begonnen. En som- We processen kunnen jaren Uren!". Mevrouw Visser vindt het pk merkwaardig, dat de bur gmeester heeft verklaard, dat t wat de bouwkosten van bhuilkelders betreft „nader Jverleg" tussen overheid en |edrijfsleven dient te worden epleegd. „Is er dan al overleg eweest?", vraagt de Souburg- _e zich af. „En wat heeft dat lan opgeleverd?". Mevrouw ïisser heeft zioh inmiddels tot Ie gemeenteraad van Vlissin- len gewend ,in de hoop dat |ie haar verontrusting deelt n de kwestie in de raadsver- adering zal aankaarten. Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De eerste v on ineen in Middelburg, vaarbij de energieschaarsto luidelijk in de bouwopzet ïitdrukking komt, zijn twee odewoningen, die zullen ,"t' len gebouwd bij het nieuwe loofdkantoor van Provinciale Waterstaat. De woningen werden °nt' vorpen in een tijd waarin ilieschaarste nog een onbe- cend begrip was. Thans, nu de ichetsplannen vor de twee wo- iingen verder zijn uitgewerkt, vil men bij de bouw ook re- cening gaan houden met de hermische isolatie, waardoor ie toekomstige bewoners van ie woningen voordeliger kun- ïen stoken. Zo is er gekozen voor zoge noemd thermisch glas, waa;_' nee echter een meerinveste- :ing van f 5000 voor de beide woningen gemoeid is. De twe_ jodewoningen zouden v0's®n^ :en prijscalculatie uit beg' 1973 ongeveer f 140.000 gaa kosten. Door prijsstijgingen 1 de bouw, de waardedaling va de gulden en door het aan brengen van nieuwe sWV op het gebied van warmnu isolatie, komt de bouwsom waarschijnlijk oo f 170.000. G.S. van Zeeland, d:e Vrijdag 15 februari 1974 1II opdracht tot de bouw van het waterstaatskantoor en de 1 behorende woningen Ui gegeven, hebben Provinci' Staten intussen om een ruim krediet gevraagd, om de oo de bodewoningen rno» ik te maken. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In Zeeland Hggen momenteel veel leerlin- {en van kleuterscholen en la gere scholen ziek op bed. Hier en daar zitten nog maar enke le leerlingen in de klas of ontbreekt de onderwijzer of onderwijzeres door ziekte. Bij een steekproef bleek gisteren dat in een Axelse kleuterklas van de negenen twintig leerlingen er twintig ontbraken. In de klas ernaast was er van de zesentwintig leerlingen maar een ziek, maar de juffrouw daarvan lag zelf ook met griep op bed. Van de openbare kleuter school Het Schelphoekje in Terneuzen waren gisteren van de twee klassen twaalf kinde ren ziek. Vorige week waren er dat maar liefst zesendertig. Van de openbare kleuterschool De Springplank in Terneuzen, een drieklassige school met in totaal 85 leerlingen, ontbraken er gisteren twintig. Vorige week was liet aantal zieken hier dertig. Van de 108 kinde ren van de christelijke kleu terschool aan de Leeuwenlaan in Terneuzen lagen gisteren vijfendertig kinderen op bed, de meesten met waterpok ken. In de St.-Jozefkleuterschool te Terneuzen waren er in de twee klassen maar vijf kinde ren ziek. Dit weid een nor maal aantal genoemd. In de r.-k. kleuterschool De Padde stoel te Terneuzen, een vier- klassige schooi met 144 leer lingen, ontbraken gisteroch tend nog een kleine veertig kinderen op het appel, met griep, de bof of waterpokken, lagen ze op bed. Enkele artsen, die wij hier gisteren over spraken, noem den het verschijnsel niet on rustbarend. Men wees erop dat sommige ziekten, en vooral kinnderziekten snel om zich heen grijpen en dat de kinde ren na enkele dagen thuis te zijn geweest meestal weer naar school kunnen. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) GOES —Met als onderwerp „Waarheid en leugen" en de keerzijde van deze twee be woordingen hield mevrouw Harriet Freezer onder matige belangstelling een causerie in de „Prins van Oranje" te Goes. De avond werd door me vrouw Van der Leeden, lid van de werkgroep van de ZVU ingeleid, zoals mevrouw Freezer in haar causerie op merkte, geeft iedereen zichzelf gelijk en maakt iedereen een onderscheid tussen een ge welddadige leugen en een ge- welddadie waarheid. ..Dit gebeurt ook wel eens bij de pqlitieke partijen", merkte mevrouw Freezer op. Het spreken van de waarheid van een kind gebeurt soms uit angst voor de straf van de ouders. Dit werd door me vrouw Freezer op een soms komische wijze met voorbeel den aangehaald. Humoristisch werd ook de prijsaanduiding met afronding naar een be paald bedrag naar voren ge bracht. Verder gaf mevrouw Free zer haar mening over de sterke vakantieverhalen met het daaraan verbonden weer en bet opschroeven van ongeluk ken. Het probleem opvoeden zag mevrouw Freezer als het over brengen van de eigen waar heid op de kinderen. Op het einde van deze avond mocht mevrouw Freezer een gul applaus in ontvangst nemen. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KN'MI op donderdag om 18.00 uur. Plaatselijk een bui, maar ook opklaringen. In het alge meen weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Nederland Voor zaterdag: aantal uren zon 0 tot 4, min. temp. om streeks 4, max. temp om streeks 9, kans op een droge Periode van minstens 12 uur 80 procent, kans op een geheel droog etmaal 50 procent. De waterhoogten van don derdagmorgen, meegedeeld door rijkswaterstaat: Konstanz 295 onv, Rheinfel- den 234 min 1, Straatsburg 230 8. Plittersdorf 422 min 11, Maxau 490 min. 11. Plochingen 84 min 8, Mannheim 346 min 1°. Steinbach 226 min 16, Mamz 374 min 10, Bingen 248 ï"n 13, Kaub 303 min 16, rier «2 min 19, Koblenz 352 Jbn 28, Keulen 379 min 35, Kuhrort 580 min 34, Lobith iim m'n Pannerdense kop 5* min 19, Nijmegen 1035 5'n 17, IJsselkop 1064 min 16. Eefcle IJssel 604 mn 4. De enter 471 onv, Monsin 5498 ,cln 22, Borgharen 4149 min Belfeld 1348 min 34, Grave jenden de sluis 616 min 27. zaterdag 16 fe- op Zoom 10.55 en MORGEN, bruari. Bergen 23.51. Hansweert 20.21 en 23.03 terneuzen 9.51 en 22.32 Vlissingen 9 25 en 22 06. "emeldinge 10.45 en 23.41 (Van een onzer verslaggevers) GOES Binnenkort gaan de protestants-christelijke stich ting en de algemeen Zeeuwse stichting voor beroepenvoor- lichting en school- en beroepskeuzevoorlichting op be stuurlijk vlak samenwerken. De samenwerking krijgt de vorm van een federatie. De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. Dit nieuws werd gisteren bekendgemaakt op een pers conferentie in Goes, be pers conferentie wérd gegeven door de Zeeuwse stichting ter gele genheid van het 10-jarig be staan. Directeur Van Zanten van de Zeeuwse stichting ver klaarde, dat de samenwerking tussen de twee stichtingen op het werkniveau zelf al lange tijd uitstekend is. De samen werking op bestuurlijk vlak komt nu tot stand nadat in 1956 de poging mislukte om in Zeeland tot één stichting voor beroepenvoorlichting en school- en beroepskeuzevoor lichting te komen. Hoewel formeel opgericht in (Van onze correspondente) MIDDELBURG Twaalf mensen moesten zich donder dagmorgen voor de politie rechter in Middelburg verant woorden voor het rijden onder invloed. Hetzij op een fiets, een brommer of in een auto. C. de S. uit Lamswaarde reed op 11 oktober, gevolgd door zijn vriend W. v. d. P. uit Terneuzen, op de provinci ale weg Terneuzen-IJzendijke. Volgens de politie bleek na hun aanhouding dat ze te veel gedronken hadden. Dé mannen hielden bij hoog en bij laag vol dat dat niet het geval was. Maar de officier bleef onver biddelijk. De mannen kwamen terug van een diner, waarmee de oplevering van een bouwwerk was gevierd. Omdat beiden tientallen mensen aan het werk moeten houden, eiste de officier van justitie een voor waardelijke gevangenisstraf van een week, twee jaar proeftijd, duizend gulden boe te, negen maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid voor waardelijk, twee jaar proef tijd, met de bijzondere voor waarde, dat zij de eerste zes maanden van de voorwaarde lijke ontzegging niet op zondag mogen rijden. De politierechter bleek iets milder in zijn vonnis. Hij ver oordeelde de mannen tot een week gevangenisstraf voor waardelijk f 750 boete, negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, voorwaarde lijk, met de bijzondere voor waarde dat zij de eerste drie maanden niet op zondag mo gen rijden. C.J.K. uit Nieuwerkerk reed op 19 december onder invloed met zijn auto tegen een vracht auto. Hij kreeg donderdag morgen een week gevangenis straf onvoorwaardelijk, 12 maanden ontzegging uit de rij bevoegdheid, waarvan drie maanden voorwaardelijk, en een proeftijd van twee jaar, en toezicht van het Zeeuws consultatiebureau voor alcoho lisme. J.K.S. uit Tholen reed op 21 oktober onder invloed met zijn auto in Nieuw-Vosse- meer. Hij kreeg donderdag twee weken onvoorwaardelijk en 12 maanden ontzegging. J.G. de V. uit Goes, reed in 's Heer Hendrikskinderen on der invloed. Hij kreeg een week gevangenisstraf, en ne gen maanden ontzegging. D.P. van S. uit Goes reed dronken op de fiets op 29 oktober in zijn woonplaats. De officier eiste f 300,- waarvan de helft voorwaarde lijk, en de politierechter ver oordeelde hem tot f 300 waar van f 200 voorwaardelijk, maar S moet wel in contact blijven met het Zeeuws con sultatiebureau voor alcoholisme me. 1956, is de Zeeuwse stichting te Goes pas met de feitelijke werkzaamheden begonnen in 1964. En de eerste conclusie na tien jaar arbeid is. dat de stichting blijkt te hebben voorzien in een duidelijke be hoefte in Zeeland. Dat valt alleen al af te leiden uit dp wijze waarop het werk zich heeft uitgebreid. Volgens directeur Van Zan ten was het in die beginfase zo dat de twee medewerkers als handelsreizigers de scholen afgingen om hun diensten aan te bieden. Van lieverlee wer den ze echter steeds meer ge vraagd. Werden in het begin- laar zo'n 500 leerlingen van lagere scholen en ulo-scholen geadviseerd, het afgelopen jaar waren er dat 2000. De Zeeuwse stichting begon te werken op de katholieke basis- en middelbare scholen. Vorig jaar kreeg de stichting in één klap ook alle openbare basisscholen te verzorgen om dat de arbeidsbureaus hun werkzaamheden oo dit terrein stopten. Momenteel heeft de stich ting 5 adviseurs en 1 psycho loog in dienst. Uitbreiding daarvan zal nodig zijn. Naar voorzitter ds. Strating zei maakt het bestuur van de stichting zich in dit verband toch enige zorgen over het feit, dat alle medewerkers permanent overuren maken door deze ontwikkeling. Enkele ervaringen van de Zeeuwse stichting gedurende de tien jaar zijn het vermel den waard. De testen, die worden afgenomen, zijn op ba sis van vrijwilligheid. Steeds blijkt dat toch meer jongens dan meisjes hieraan deelne men. Aanvankelijk hadden de medewerkers van de Zeeuwse stichting de behoefte om de gang naar het algemeen vor mend onderwijs te stimuleren. Op dit moment zou men ech ter liever aan de rem trekken. Volgens de heer Van Klinken worden tegenwoordig de mo gelijkheden van het beroeps onderwijs onderschat. De enorme belangstelling voor het algemeen vormend onderwijs gaat langzaam ten koste van het beroepsonderwijs, hetgeen men geen goede ontwikkeling achtte. Daartegenover stond dan echter wel het feit dat Zeeland te weinig beroepson derwijs heeft, met name mid delbaar beroepsonderwijs. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/WAARDE De stank uit de persleiding die bij Waarde in de Westerschelde komt is voorbij als er extra water in deze Westbrabantse afvo p wordt gepompt. Dit zegt het waterschap West-Brabant na het onderzoek over de stankklachten uit Waarde. Het waterschap gaat binnenkort met deskundigen van Shell Moerdijk bekijken hoe het bijpompen van water (eventueel uit het Hollandsch Diep) het beste kan worden aangepakt. De stank is volgens het wa terschap een gevolg van een veel te gering gebruik van de persleiding. De pompen zijn ingesteld op een grotere stroom afvoerwater dan nu door de leiding komt. Volgens het waterschap veroorzaakt dit vrij veel storingen. Het vuile water (met gasvorming) blijft te lang in de afvoerpijp en daardoor ontstaat, aldus het waterschap de stank. In Zeeland werd eind janua ri uitgesproken dat Shell Moerdijk vermoedelijk veroor zaker is van de stank. Volgens het waterschap is nu wel dui delijk dat dat niet het geval is. Wel is het, aldus het water schap, zo dat er bij de begin- storingen van Shell extra pro blemen waren met de perslei ding. „Maar door die kinder ziekten is de Shell nu wel heen". De eerste stankklachten wa ren er in november. Over de situatie nabij Waarde wordt bij de gemeente Reimerswaal gezegd: „Het wisselt. We heb ben er de laatste tijd niet veel meer over gehoofd, maar dat betekent niet dat er geen stank meer is. We hebben het idee dat het in de zomer wel erger zal zijn dan nu". Vertegenwoordigers van Shell en waterschap zijn in middels bij de gemeente Rei merswaal op bezoek geweest, De directeur van Shell Moer dijk, ir. P. Teunissen, had er gisteren tijdens een rondlei ding van brandweercomman danten op Moerdijk kritiek op dat zijn bedrijf onmiddellijk werd genoemd als veroorzaker van de stank en dat niet met een contact is opgenomen met Shell. Hij sprak van „tekenen van deze tijd". De beroepsvoorlichters voor de ingang van ue kantoren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Waar schijnlijk zal tijdens het ko mende weekend de veerdienst Vlissingen-Breskens alleen worden onderhouder door de veerboot Koningin Juliana en als reserve schip de Prins Bernhard. Hierover wordt vanmiddag (vrijdagmid dag) een beslissing genomen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN In de nacht van dinsdag op woensdag werd ingebroken in de rij wielhandel Diericks aan de Axelsestraat. Er werd een be drag van vijftig gulden gesto len. De dief wist zich toegang te verschaffen middels een slaapkamerraam aan de ach terzijde van het pand. In dezelfde nacht werd ook een inbraak gepleegd bij foto Aardewerk aan de Axelse- staat te Terneuzen. Hier werd niets vermist. In 'n in aanbouw zijnd flatgebouw aan de Roose- veltlaan te Terneuzen werd ten nadele van de firma Gebr. Van der Poel een zaagmachine met zaagsteol, ter waarde van ongeveer 300 gestolen. Bejaardenreis Woensdag 20 februari maken de bejaar den uit Koewacht een busreis naar het in De Kempen gele gen oord De Toverfluit, 's Middags krijgen de bejaarden daar een maaltijd geserveerd en de dgg wordt verder met dans en amusementsspelen doorgebracht. 0 De nieuwe basisweg (zwarte kronkellijn), die als een brede elleboog rond hei zeehaven industrieterrein in het Sloegebied ligt. De weg is ontworpen door provinciale waterstaat in Middelburg. Deze is afhankelijk van de vraag of de weersvooruitzich ten voor zaterdag en zondag al dan niet gunstig zullen lui den. Wordt er geer of weinig wind verwacht, dan zal de Prinses Irene een van de drie grotere zg. Prinsessesche- pen uit de vaart worden genomen voor het doen aan brengen van een nieuwe schroef, een reparatie die plaatsvindt op de werf Schel- depoort in Vlissingen-Oost en die zondagmiddag reeds vol tooid kan zijn. De beide ande re Pninsesseboten, de Prinses Beatrix en de Prinses Mar griet, zijn tot omstreeks Pasen uit de vaart wegens revisie van de voortstuwingsmoto ren. Bij de Prinses Irene heeft een duiker onlangs geconsta teerd, dat van de top van één der schroefbladen ongeveer 30 cm is verdwenen en dat het tweede schroefblad een flinke beschadiging heeft opgelopen- Het schip is daardoor moeilij ker bestuurbaar geworden. Blijft de weersgesteldheid in het aanstaand weekend re delijk, dan zijn er op de lijn Vlissingen-Breskens geen moeilijkheden te verwachten. De beide kleine veerboten kunnen het verkeersaanbod royaal aan. Bij sterke wind zullen zij echter niet in de „fuik" kunnen afmeren. Met het oog op de onzekerheid over het functioneren van de veerdienst Vlissingen-Bres kens adviseert de directie van de Provinciale Stoomboot Dienst dan ook, dat men er goed aandoet om bij sterke wind gebruik te maken van de veerverbinding Kruiningen- Perkpolder, waar één van de dubbeldeks veerboten vaart. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Rendom de zeehaven industrieterrei nen in het Sloegebied, wordt in de nabije toekomst een „basis weg" aangelegd. De bestaande weg door het Sloegebied, die hijvoorbeeld het terrein dat Péchiney voor zijn aluminiumi'abriek nodig heeft precies doorsnijdt, zou in de toekomst verdwijnen De nieuwe weg, die door Provinciale Waterstaat in Zee land wordt ontworpen en aan gelegd, krijgt kruisinigsvrije overgangen over alle secun daire wegen die de nieuwe basisweg Kruisen, alsmede (dank zij een actie van plaat selijke bevolking en politici en de raad Borsele) de nodige aansluiting naar de woon kern Nieuwdorp, evenals naar Fort Rammekens. Op langere termijn zal de nieuwe basisweg een vier- strooks uitvoering krijgen. Voorlopig zal de weg echter uit niet meer dan 2 rijstroken bestaan overeenkomstig het ty pe van de „oude" weg door het Sloegebied. Het havenschap Vlissingen, dat de gronden in het Sloege bied in beheer heeft, had aan vankelijk het plan om bijvoor beeld bij Nieuwdorp en Fort Rammekens geen kruisings- vrije aansluitingen in de nieu we basisweg op te nemen. Er is nu tussen het havenschap en het Provinciaal bestuur van Zeeland een overeenkomst be reikt waardoor een kruisings- vrije basisweg, met aansluitin gen en alles erbij op fifty fifty basi:, door het haven schap en de provincie Zeeland zal v.-orden betaald. Dat bete ken', dat er 1,3 miljoen gulden uit de provinciale schatkist moet. komen. De provincie wil bovendien nog een bedrag van 1,7 miljoen gulden op ta fel leggen om de verdubbeling van de nieuwe basisweg mo gelijk te maken Deze 1,7 mil joen zijn bestemd voor het doen van grondaankopen. Op de begro.in.g van de provincia le wegendienst voor 1974 prijkt dan ook een extra be drag van 3 miljoen gulden voor de wegenaanleg in het Sloege bied. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Een 23- jarige inwoner uit Westdorpe, de koopman W.S. is gistermor gen door de Middelburgse po litierechter veroordeeld tot in totaal drie weken gevangenis straf en f 150,- boete. Op 25 augustus begon hij de dag al slecht door in Sas van Gent benzine te tanken bij het benzinestation aan de Paters- vest zonder er voor te betalen. De benzinepomphouder zette de politie op het spoor, en na zijn aanhouding bleek S. niet over een geldig rijbewijs te beschikken, en zijn auto was niet verzekerd. De man bleek een oude be kende van de politierechter. De officier van justitie eiste twee weken gevangenisstraf onvoorwaardelijk voor het doorrijden zonder betalen, f 250.- boete voor het rijden zonder rijbewijs, en een week onvoorwaardelijke gevangenis straf voor het niet verzekerd zijn. De politierechter ver zachtte de geldboete tot f 150.- Vonr het overige vonniste hij conform de pu

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3