IAIM74 Nederland: benauwde zege DOELPUNTEN SCHAARS IN HOCKEYTOERNOOI Als uw hart u werkelijk ter harte gaat VAN KRAAY EEN DUEL GESCHORST ILTF EN WTT ZIJN HET EENS STARTEN MURATOY ONZEKER Kortsnoj in halve finale Drink Claeryn als-tjonge moet zijn Becel, goed voor hart en bloedvaten Feyenoord heeft interesse voor Ahlström Freddy Maertens: opnieuw zege Karstens negende Tijdelijk geeft uw slijter u dit leuke borrelglas gratis bij elke hele liter Claeiyn. Okker ldopt Drysdale JACHT OP JOEGOSLAVISCHE TOP (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT Westduitse Bundesligacl-ubs hebben een jacht ingezet op een aantal topspelers van het Joegosla- visch elftal, dat zich woensdag avond in het Frankfurter Waldstadion als zestiende land voor het wereldkampioenschap kwalificeerde. De geweldige strijdlust van de Joegoslaven heeft vooral de Westduitse voetballeiders ver baasd. En juist daarom zijn gisteren al verschillende con tacten met Joegoslavische spe lers gelegd, die mogelijk al in het komend seizoen in het Westduitse voetbal (waar al zo'n 36 Joegoslaven spelen) aotief kunnen worden De in België wonende voet balmakelaar Baric, die de meeste zaken voor de Joego slaven behandeld, zei in Frank furt: „Er zijn al verschillende aanbiedingen binnen. Ook staan al een aantal transferbe dragen vast. De 28-jarige Dra- gan Dzajic staat met een transferwaarde van ruim an derhalf miljoen gulden het hoogst genoteerd". Dzajic over zijn mogelijk ver trek uit Joegoslavië: „Ik ben nu 28 jaar en krijg dus toe stemming van de bond om in het buitenland te gaan voet ballen. Ik zal deze kans na tuurlijk benutten. Het liefst zou ik bij Bayern München of bij FC Köln voetballen". De Joegoslavische trainer van FC Köln, Oajlkovski: „Bij onze club zal hij zeker niet terecht kunnen. Ik zou Dzajic dol graag in mijn ploeg hebben, maaa- FC Köln heeft geen an derhalf miljoen gulden be schikbaar om hem te kunnen contracteren". De kans bestaat ook nog dat Dzajic naar Italié vertrekt. Voetbalmakelaar Baric heeft namelijk al te horen gekregen dat het zo goed als zeker wordt dat na het wereldkam pioenschap voetbal de grenzen in Italië ook weer voor buiten landse spelers opengaan. „En", aldus Baric, „ik heb nu al een bod van AC Milan van 'ruim twee miljoen gulden op de 70- voudige international Dzajic". Naast Dzajic hebben thans ook de internationals Holcer, Karasi (de man die in Athene het beslissende doelpunt tegen Griekenland sooorde) en San- trac aan «11e Joegoslavische verplichtingen voldaan om naar het buitenland te mogen vertrekken. Een Joegoslavi sche voetballer rkijgt pas toe stemming om zijn lamd te ver laten, wanneer hij zijn militai re dienstplicht achter de rug heeft en de 28-jarige leeftijd heeft bereikt. Dzajic en apitsspeler Santrac (waarvoor Peyenoord al eer der belangstelling heeft ge toond) maken thans hun laat ste maanden als militair vol. De vraagprijzen zijn voor San trac: 800.000 gulden; voor Hol cer: 500.000 gulden; voor Ka rasi ruim 800.000 gulden er ook PaVlovic ligt met zo'r, 400.000 gulden goed op de •markt. De Joegoslaaf Perova- novic, die de zakelijke belangen voor Holcer behartigt, is al voor een belangrijk deel rond met Fortuna Düsseldorf, ter wijl de overal opduikende trainer Max Merkel de op dit moment nog geschorste Baje- vic aan een Westeuropese club tracht te slijten. Merkel: „Maar den zal er wel eerst ruim 600.000 gulden op tafel moeten komen". nu Pas nu is bekend geworden dat er zich kort voor de strijd Spanje-Joegoslavië nogal een paniekerige toestand in het Spaanse kamp heeft afge speeld. Masseur Angel Mur moest namelijk toen hij met de spelers de film „Papillon" bezocht in bewusteloze toe stand naar een ziekenhuis worden overgebraoht. Hij had een lichte hartaanval gekre gen. Daardoor kwam Spanje plotseling zonder masseur te zitten. Met behulp van Her mann Neuberger. de president van het organisatiecomité voor het wereldkampioenschap, slaagde men er nog jiuist op tijd in om de 25-jarige Ingo Schalier (masseur van de jeugdspelers bij Kickers Of fenbach) naar het Spaanse trainingskamp te krijgen. De Spaanse ploeg is gisteren naar Madrid teruggekeerd. Al leen masseur Mur moest in het ziekenhuis achterblijven. Het zal nog minstens veertien dagen duren eer hij vervoerd mag worden. Australië is niet van plan om in West-Duitsland een serie oefenwedstrijden te spelen. De reeds vastgestelde ontmoeting tegen de noordelijke regionaal liga-vereniging Meppen is dan ook door de Australiërs afge zegd. Bondstraiiner Rasic: „Ik neem niet het risico om in Meppen een nederlaag te lij den. Want als dat zou gebeu ren, dan weet ik zeker dat we de Westduitse supporters ook niet meer voor ons zullen kun nen winnen tijdens de echte wedstrijden voor het wereld- kampioeschap". Nadat de Oostduiise voet balbond al in Hamburg een trainingskamp heeft bespro ken, is men thans al zover gegaan dat men ook in de omgeving van Düsseldorf (bij het-plaatsje Ratingen) van 23 juni af ruimte heeft gereser veerd. Dit trainingskamp zou noodzakelijk worden wanneer de Oostduitsers zich voor de tweede finaleronde plaatsen en dan de meeste wedstrijden in de omgeving van Düssel dorf moeten spelen. De Oost- duitse bondschef Buschner: „Er moet natuurlijk nog wel het een en ander gebeuren om tot die tweede ronde door te dringen, maar ik daoht dat we de spelers het sterkste zoolden stimuleren wanneer zij in ie der geval weten dat wij er alvast op rekenen dat zij tot de groep van de sterkste acht ter wereld zullen doordrin gen". Jack Arentsen (Van onze speciale verslaggever) CHRISTCHURCH De doelpunten waren schaars gisteren in het landenhockeytoernooi te Christchurch, waarvan alle drie wedstrijden werden gespeeld op het in de schaduw van het stadion liggende tweede veld, dat aanzienlek minder effen is dan het hoofd- veld: de technische ploegen waren hierdoor in het nadeel en het was daarom, dat Austra lië slechts een doelpunt kon scoren tegen Canada, Pakistan met de hakken over de sloot kwam tegen de Polen (21) en ook Nederland zich tegen Maleisië, evenals vori ge week te Auckland, met een zeer bescheiden winst tevreden moest stellen: 10, door een doelpunt uit een strafpush van Ties Kruize in de tiende minuut van de tweede helft. Ties Kruize in actie. De drie laaggeklasseerde ploegen hebben er alle hard voor gevochten om tot een eervol resultaat te komen. In deze opzet zijn zij geslaagd, maar enige winst zat er toch voor geen van hen in. Cees Tania, wiens grootste pro bleem op dit moment bestaat uit de bezetting van de links buitenplaats Le Gras noch Van Geel voldeed er had ditmaal gekozen voor een driemansvoorhoede, met Frans Spits, Wouter Leefers en Ties Kruize, terwijl op het midden veld het drietal Van Nes, Pie- rik en Steens opereerde. In de verdediging bezette wederom Jaap Kooreman de plaats op de rechterflank en evenals te gen de Canadezen deed hij het ook nu uitstekend. De zwaardere bezetting op het middenveld leidde er in de eerste helft wel toe, dat onze landgenoten hier opper machtig waren, doch ook dat de aanval onvoldoende „po wer" kon ontwikkelen om de vurig strijdende Maleisiërs (ADVERTENTIE) We zitten teveel. We roken meer dan goed voor ons is. We leven vaak te gespannen. En doorveranderde eetgewoonten eten we teveel vet van verkeerde samenstelling. Allemaal faktoren die de kans op hart en vaatziekten vergroten. Wat kunnen we eraan doen? Meer bewegen. Spanningen vermijden. Minder roken. En vooralverstandiger eten. Daarbij is naast de hoeveelheid vooral de samenstelling van de vetten in onze dagelijkse voeding van belang. Verzadigde en meervoudig onverzadigde vetten. De gebruikelijke voeding in ons land bevat veel verzadigde vetten. In het algemeen teveel. Want deze verzadigde vetten verhogen het cholesterolgehalte van het bloed. Steeds meer - ook jongere - mensen hebben een te hoog cholesterol gehalte. En een hoog cholesterol gehalte verhoogt de kans op hart- en vaatziekten. (Cholesterol is een vetachtige stof die zich afeet in de bioedvatwand). De meervoudig onverzadigde vetten - met name het (cis-cis) linolzuur- hebben een cholesterol verlagende werking en dat kan een vermindering van de kans op hart- en vaatziekten betekenen. Daarom is Becel goed voor hart en bloedvaten. Want elk kuipje bevat maar liefst 60-65% (cis-cis) linolzuur, de beste van de meervoudig onverzadigde vetzuren. Gaat u minder roken? Meer bewegen? Als u dan ook maar verstandiger gaat eten. En ervoor zorgt de consumptie van verzadigde vetten te beperken en deze zoveel mogelijk te vervangen door meervoudig onverzadigde vetten. De 4 Becel produkten helpen u daarbij. Becel margarine. Becel olie. Becel voor de koffie. En Becel Dressing, voor sla en salades. Begin morgen met Becel. Begin er jong mee, want dan zijn hart en bloedvaten nog in goede conditie. Becel helpt mee ze zo te houden. Schrijf voor meer informatie over voedingsvenen naar: Postbus 37, Rotterdam. weg te spelen. De Nederlan ders speelden ongetwijfeld een knap partijtje hockey, doch tot een doorbraak kwamen zij nauwelijks, mede doordat Leefers veel uitzwalkte, waar door er in het centrum een gat viel, dat onvoldoende werd opgevuld. Ook niet direct kón worden opgevuld door een ge brek aan mankracht in de voorste lijn. Het overwicht resulteerde wel in vier straf corners, die alle werden afgeslagen en een enkel kansje, dat echter moei lijk te verzilveren was. De aanvallen van de Maleisiërs waren aanzienlijk minder tal rijk en zouden pas in de twee de helft gevaarlijk worden, toen zij nadat hfederland in de tiende minuut uit een strafbal door Kruize de leiding had genomen (bij een inzet van Steens uit een lange cor ner had Yan Wai Pin op de doellijn de bal met de voet gestopt) nog meer energie in hun spel legden. Nederland moest terug en verlegde geheel het accent naar de verdediging, waar en kele malen zelfs een S.O.S. moest worden uitgezonden. De Maleisiërs, die in dit toernooi nog geen enkel doelpunt heb ben kunnen scoren, faalden ook nu in de afwerking, het geen vooral tot uitdrukking kwam bij de strafcorners, waaruit zelfs nauwelijks een schot kwam. Een hoge inzet van Mahendran hield kort voor het einde perspectieven in, maar Doyer reageerde goed en daarmee was ook hun enige reële scoringskans vervlo gen. Pakistan kwam in de wed strijd tegen Polen, dat zich in het geheel niet liet imponeren door de grote reputatie van zijn tegenstander en voortref felijk partij bood, na 28 minu ten zelfs op een achterstand, toen Otulakowski een strafcor- ner feilloos inschoot: 0I. INNSBRUCK (ANP) Het is niet waarschijnlijk dat Va- Valerie Muratov het komende weekeinde in Innsbruck zijn wereldtitel sprint zal kunnen verdedigen. De Rus, die met 38.4 en 1.18.1 de beste seizoen prestaties op de 500 en 1000 meter op zijn naam heeft, ver klaarde donderdag tegen Leen Pfrommer dat hij niet zal starten. Muratov is weken ziek geweest, kreeg bovendien last van een blessure en voelt zich niet in staat een repre sentatief optreden te verzor gen. De Russische coach Vladimir Orlov wenst de mogelijkheid dat Muratov toch rijdt, open te laten. Via een tolk liet hij weten: „We beslissen pas vrij dag kort voor de loting. Tot die tijd valt er niets met ze kerheid te zegEen". Nog vóór rust kwamen de Pa- kistanen door Rashid uit een voorzet van Islah op 11 en in de negende minuut van de tweede helft besliste Zahid uit Pakistans vijfde strafcorner de strijd definitief: 21. Wél was Pakistan hierna toonaangevend en gat bij tijd en wijle een demonstratie van zijn kunnen, doch tot doelpunten kwam het niet meer. Canada, dat reeds enkele ■grote nederlagen moest incas seren, kon zich tegen een on machtig Australië goed staan de houden en moest slechts een doelpunt toestaan. Het be tekende echter wel de neder laag: 01. De stand is nu: Pakistan 4- 8, Nieuw-Zeeland 4-8, Austra lië 4-6, Nederland 4-6, Polen 5-2. Maleisië 4-0. Canada 5- 0, ZEIST (ANP) De tucht- commissie van de sectie be taald voetbal van de KNVB heeft Cees Kist van AZ'67 ge straft met een wedstrijd voor waardelijk met een proeftijd van een jaar en een boete van 150 gulden wegens zijn optre den in de wedstrijd tegen FC Utrecht. Adri van Kraay van PSV werd voor een duel uit gesloten en kreeg een boete van 250 gulden wegens zijn optreden in de ontmoeting te gen Feyenoord. De overige straffen luiden: J.W.F. v.d. Klift (SC Amers foort) een wedstrijd onvoor waardelijk met een boete van 125 gulden. D. Dubbeld (FC Dordrecht) een wedstrijd on voorwaardelijk met een boete van 100 gulden, waarbij de aantekening dat zijn proeftijd voor een wed strijd voorwaardelijk is ver lengd tot 1 januari 1975. J. Titaley (FSC), een wedstrijd onvoorwaardelijk, een wed strijd voorwaardelijk, met proeftijd van een jaar en een boete van 100 gulden. J.W.H.C. Zwikker (Veendam) een wedstrijd onvoorwaarde lijk met een boete van 100 gulden. Zwikker mag in be roep gaan tegen de argumen tatie van de commissie die zijn straf van een wedstrijd voorwaardelijk heeft omgezet in een wedstrijd onvoorwaar delijk. Theo Buys van Volen- dam za-g zijn straf van een wedstrijd voorwaardelijk om gezet in een wedstrijd onvoor waardelijk. IJSHOCKEY Op de Hokij in Den Haag is de ijshockey wedstrijd Raak Tilburg Trappers voor de su percup gespeeld. Voor 1750 toeschouwers zegevierde Til burg met 51. De tussenstan den waren: 0—I 20 en 3— 0. (ADVERTENTIE) das gratis LONDEN (AFP/Reuter/ UPI) De internationale Lawntennis Federatie (ILTF) en de proforganisatie World Team Tennis (WTT) zijn het gisteren in Londen eens geworden over coördinatie van hun wedstrijdprogram ma's. Het feit dat de twee organi saties tot elkaar zijn gekomen werd donderdag in Londem door een official van de ILTF bekend gemaakt. De WTT, een organisatie die een competitie tussen stedenteams in de Ver enigde Staten organiseert, heeft zich verplicht geen wedstrij den vast te stellen tijdens een aantal internationale kampi oenschappen, die onder auspi ciën van de ILTF staan. Die toernooien zijn: Wimbledon, Forest Hills, Zuid-Afrika, Zuid-Amerika, Australië, Azië en Scandinavië. Daarentegen zal de WTT wel wedstrijden mogen organiseren tijdens de open kampioenschappen van Frankrijk en Italië De WTT heeft zich tevens verplicht alle spelers en speel sters vrij te geven voor deel neming aan de nationale kam pioenschappen van het land van herkomst alsmede voor het spelen in de toernooien om de Davis resp. Federation Cup. Bovendien zullen alle WTT wedstrijden gespeeld worden onder de regels van de ILTF. De WTT betaalt de internatio nale organisatie daarvoor een bedrag van ruim honderddui zend gulden per jaar. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Feye- noord-manager Guus Brox heeft toegegeven dat de Rot terdamse club belangstelling heeft voor de 21-jarige Zweedse spitsspeler Tomas Ahlström, die momenteel uit komt voor Elfsborg. Brox: „We zien wel wat in deze speler- Het is alleen jammer dat momenteel de kompetitie in Zweden stil ligt. zodat we hem niet kunnen observeren. We wachten daarom op een oefenwedstrijd van het Zweedse nationale elftal, waarin hij ongetwijfeld zal meespelen". Ahlström is overigens in de laatste weken ook al benaderd door enkele clubs uit de Duit se Bundesliga, met name Bay ern München en Eintracht Frankfurt- CORDOBA (AP) De Belg Freddy Maertens heeft gisteren de vierde etappe van de Ronde van Andalusië ge wonnen en uiteraard de lei ding behouden in het alge meen klassement. Hij legde de 155 km tussen Sevilla en Cordoba af in vier uur, een min. en 29 seconden. Maertens won de sprint van een grote groep renners. Hij zegevierde ook in de eerste twee etappes van de ronde. TORONTO (AFP) Tom Okker heeft gisteren in Toron to in de tweede ronde van het WCT-toernooi (rode groep) gewonnen van de Zuidafri kaan Cliff Drysdale. Okker zegevierde in twee sets: 63 6—4 WIELRENNEN Eddy Merckx zal normaal starten in de wielerklassieker Parijs-Ni- ce, ondanks de deelneming van Poolse amateurs. Zoals bekend hebben Franse en Ita liaanse profs bezwaren geop perd tegen het meerijden van de Polen in een wedstrijd voor beroepsrenners. Wereld kampioen Felice Gimondi, die er ook op tegen was, is enigs zins op zijn eerder genomen besluit teruggekomen, maar kon zijn starten nog niet beves tigen. Parijs - Nice zal van ne gen tot en met zestien maart worden verreden. AUGUSTA (GEORGIë) (AFP) De Rus Victor Kortsnoj heeft zich geplaatst voor de halve finales van het kandidatentoernooi schaken. Hij versloeg in de dertiende partij van de tweekamp zijn Braziliaanse tegenstander Mecking. Kortsnoj heeft nu de vereiste drie punten behaald. Meoking won eenmaal, terwijl negen partijen in remise ein digden. In de halve finales ontmoet Kortsnoj de winnaar van de tweekamp Petrosian tegen Portisch. MENTON (AFP) De Fransman Jacky Moutioux heeft gisteren in Menton de eerste etappe van dc Trophee Méditerranée, een driedaagse wielerwedstrijd in het zuiden van Frankrijk, gewonnen. Hij was de snelste van een groepje van acht renners, van wie Louis Ocana zevende werd en Roger Pingeon acht ste. Gerben Karstens, die de sprint van het peloton won. werd negende met acht minu ten achterstand op de win naar. 4

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13