en Iten „Vloeddrempel zou blinde klip vormen' iet eigen Herstel molen Cadzand kost 4 a 5 ton Kring Zuid West kontrakttelers blijft bestaan Europese veiligheidsactie: groot succes voor Nederlandse loods IR. J. ZUURDEEG (RIJKSWATERSTAAT): DRS. VAN ETTEN NA PELGRIMSTOCHT R.P.C.Z. voelt zich niet geroepen, de „meester" uit te hangen MAAR 22 RAPPORTEN UITGEDEELD pst in Hontenisse „Liefdesbrieven Pijl Hogewef erg in trek... Als landbouwschap taak overneemt stad streék ■■■■■HM SCHLINGEMANN GELUK ROELS Meer zon Oorzaak brand nog onbekend Sidmar gaat ijzerprocluktie verdubbelen Gashaarden en gevelkachels VAN DEN BERG HULST PZEM vraagt vergunning voor tweede centrale bij Borssele COR JANSEN SPEELT OP 30 BORDEN IN HULST Kring Zeeland Rode Kruis: Programma vakantie rond •stdorpe keihard, om de Je carnavalsvereniging aarover iedereen onge. men aandacht besteed, is zeer erkentelijk voor verleent. Dank zij die lavalsfeest te organise- Koeters met hun oarna- eboerenk-apel acte de pré- Jee, 0m vanaf mej. Emma |Rijcke te vertrekken voor gezamenlijke rondwan- trig langs de horecabedrij- l. Het comité zai 's maan- |s vanaf 1 uur 's middags I bezoek brengen aan de flegerige zieken te West- om hun een fruit- ndje aan te bieden. Om *e uur 's middags wordt •samenwerking met het on- Tw ij zend personeel en het Jieroomité een limonadebal houden in de zaal „Concor. pe prijzen voor de kinde- zuilen door de jeugd- |ns en de jeugdraad wor- overhandigd. Daarnaast |Jen de kinderen ook nog traotatie ontvangen van carnavalsvereniging. oor maandagavond van naval zijn „De Koeters" •genodigd door mevrouw de heer Robert van Waes, bezoek te brengen aan buitenverblijf „Austria- daterend varn 1620, •arna een gezellig onderons- zeer zeker zal opfleuren, dag 26 februari zullen Koeters" 's middags een Dek brengen aan het zie nhuis te Sluiskil een aan Sterre aldaar, om zowel ot als klein een fruit- Indje aan te bieden. Het lioretten en trompetterpe- Ion „De Flamingo's" zal ln piskil gratis een uitvoering •zorgen. dij thuiskomst zullen „De Iniekzaaiers" hun Koeters vachten, om een bezoek te ^ngen aan de horeeabedrij- in de wijk Passluis. 's fonds gaat men gezamen- vanaf café De Sport, bij van der See, om half acht cam-aivalsactiviteiten af- hiten met (trage) wande- |g langs de café's. Bij al ze acties rekent het orga- herend comité op de mede- Irking van de ingezetenen. Donderdag 14 februari 1974 Jan een onzer verslaggevers) jAMSWAARDE Tijdens vergadering van de bejaar- Inbond in Lamswaarde heeft heer P. Naert uit Walsoor- n gisteren gesteld dat de jaarden eigenlijk meer in- [raak zouden moeten hebben het gemeentelijk beleid. Hij |elde mee dat in dit verband bejaarden mogelijk m et eigen lijst aan de komen- gemeente raadsverkiezingen Hontenisse zullen deelne- |De vergadering^ van de be- rd'enbond. die in zaal claes- s werd gehouden, werd k j>ezooht. De aftredende ituursleden, mejuffrouw I» Driessehe en voorzitster, ■vrouw C. Paiuwels-Hoop, ■rden herkozen. Uit het b- ncieel jaarverslag bleek dat vereniging nog f 2500 in heeft. Ook dit jaar zal een ncy-faiir worden gehouden. ior dit jaar staan drie reizen het programma. Twee van reizen zijn voor de leden atis. Een ervan gaat naar de schutte werkplaats in Hulst. twee andere reizen hebben rdere reisdoelen. Een com- issie zal nog bekijken wat ior reizen er gemaakt kun- n werden. De vergadering begon nadat stoor Knipscheer in de paro- iekerk een mis had opgedra- Na het officiële gedeelte n de vergadering volgde een rioting. De heer Veraart uit nt-Jansteen hield nog een eiding over de bijstanas- st. 3 2-jarige Remco Oolters ui irne is in een tuinvijver Imelc verdronken Met ee iendje was hij over ee inhek geklommen om te gaan el en bij de vijver. - Nederlandse regering heeft r. ongeveer 250 vluchtelin- uit Chili asiel verleend, aarvan er tot gisteren 6 waren gearriveerd. .INS Claus heeft gisteren op^ leis Lange Voorhout een de- gati« van de pressiegroep top de kindermoord" on ngen, om gich nader 1 iënteren over de activiteite n deze stichting. momenteel aan de orde zijn". „Over de kosten van allerlei alternatieven hoor je overigens erg weinig spreken- Voor mij is het de vraag", aldus de heer Schlingemann, „of de regering bereid is miljarden in Zuid west-Nederland te blijven ste ken- Wij willen ook graag het groene sein voor de vaste Westerschelde verbinding heb ben". (Vervolg van pagina 1) Over de technische kanten van het door het landelijk och tendblad gelanceerde idee, zegt de hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. Zuurdeeg: „Een vloeddrempel zou een „blinde klip" worden, die volledig oncontroleerbaar zou zijn. De hoge stroomsnelheden boven de vloeddrempel zullen er voor zorgen dat de scheepjes er als het ware overheen schieten. Als je dan bedenkt dat zo'n drempel waarschijnlijk uit betonblokken zal bestaan, dan is wel begrijpelijk dat het bevaren van de Oosterschel- demonding aangenomen dat er een vloeddrempel in komt gaat lijken op het navigeren boven een rif". Ir. Zuurdeeg: „Ik heb liever een normale Deltadam, dan maar zonder een weg er over heen, dan dit oncontroleerbaar geheel, dat bovendien de aan leg van twee nieuwe sluizen in het achtergelegen gebied no dig maakt- En sluizen haal je niet uit een magazijn", aldus jr Zuurdeeg. .Bovendien", zo constateert hij, „zou de keuze van een „vloeddrempel" een grondige wijziging betekenen voor het vraagstuk van de sa nering van het zuidelijk delta- bekken. Een werkgroep, geleid door ir. Zuurdeeg, hoopt bin nenkort hierover te rapporte ren. Over het veiligheidsaspect van de vloeddrempel zegt ir. Zuurdeeg nog: „Bij langdurige storm en hoge waterstanden, gaat 't bekken achter de vloed drempel gevaarlijke stowiings- verschijnselen vertonen. „Bij het veiligheidsaspect zet ik dan ook een groot vraagte ken". zegt ir. Zuurdeeg. De Zeeuwse Waterstaatsge deputeerde, mr. J. F. G. Schlingemann zegt: „Indien het waar zou zijn dat de com- missie-Klaassesz tot de aanleg van een vloeddrempel zou ad viseren, dan is voor mij de hoofdvraag: garandeert zo'n drempel een optimale veilig heid en wordt die inderdaad in hetstreefjaar 1918 bereikt? Dat is de centrale vraag bij alle alternatieven voor afslui ting van de Oosterschelde. die De voorzitter van de Zeeuw se polder- en waterschapsbond dijkgraaf A- M. Geluk, gaf in een commentaar de algemene opinie weer, dpor te zeggen „Laat ons nou rustig wachten tot het rapport van de com- missie-Klaassesz er is. Dan hebben we tenminste een ba sis om te oordelen"!. De grootste zorg voor de heer Geluk is op dit moment de. dijkval bij Schelphoek, waarvan de gevolgen gelukkig binnen de perken gehouden konden worden. Vandaag, al dus de heer Geluk, gaat het eerste zinkstok te water, waarmee de periode van defi nitief herstel van een bijna rampzalige breuk in de dijk is aangebroken. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur. Zonnige periodes, op de meeste plaatsen droog en wei nig verandering in temperatuur Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: aantal uren ron I tot 7, min. temp: om streeks 3 graden, max. temp: omstreeks 10 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 60 Procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 6, min. temp: om streeks 3 graden, max. temp: omstreeks 10 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur 90 procent, kans °P een geheel droog etmatl 60 procent De waterhoogten van woens dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 295 onv., Rheinfel- den 235 min 3, Straatsburg 238 ï"ln 12, Plittersdorf 433 min Maxau 501 min 18, Flo chingen 192 min 11, Mannheim «4 min 10, Steinbach 242 min jj. Mainz 384 min 3, Bingen 261 min 2, Kaub 319 min 1, Jner 431 min 62, Koblenz 380 min 20, Keulen 414 min 17 K^ort 614 min 17, Lobith io, Pannerdense kop '-I7 min 11. Nijmegen 1052 IT1!1 7. IJsselkop 1080 min 9, 'ie IJssel 608 pi. 14, Deven- 'er 471 pl. 17, Monsin 5520 "l* 20, Borgharen 4195 min Belfeld 1382 min 36. Grave beneden de Sluis 643 min 35. Morgen, vrijdag 15 februa- op Zoom 9.37 en Bergen 22.23 Hansweert 9.04 en 21.44 Terneuzen 8.35 en 21.13 V issingen 8.09 en 20 48 Wemeldinge 9.27m en 22.13 Het Zeeuwse PvdA-kamer- lid P. Roels was er nog niet zo zeker van, dat het hier om een juist bericht gaat. „Het komt op mij wat schimmig", over, zei hij. „Ik heb allerlei des kundigen gebeld en die ver klaarden dat ze van het hele verhaal niets begrepen. Volgens de heer Roels zou het bouwen van een vloed drempel alleen maar tot ge volg hebben dat er in de Oos terschelde een stroomversnel ling ontstaat, wat tot ernstige bedreiging van de kunst van leiden. „Volgens mij is hier leiden. „Volgens nij is hier een ratjetoe van bij verschil lende alternatieven horende elementen bijeengebracht, al dus de heer Roels. (Van een onzer verslag gevers) REIMERSWAAL Het rapport „De Lief desbrieven van Pijl-Ho- geweg"- dat vorig najaar door de PPR-afdeling Reimerswaal werd uit gegeven over de utopis tische plannen die deze gemeente heeft voor kunstmatige mosselver- watering, verheugt zich zowel binnen als buiten de provincie in een forse verkoop. Zodanig, dat van de eerste druk van honderdvijftig exempla ren er niet een meer voorhanden is, en zelfs de samenstellers hun ei gen exemplaar al af hebben moeten staan. Vooral toen in de ru briek „Affiche" van het weekblad „Vrij Neder land" van het rapport gewag werd gemaakt, kwamen de aanvragen van vooral bibliotheken door heel het land met stromen tegelijk binnen. Aan de laatste bestellin gen kon zelfs niet eens meer voldaan worden. En een heruitgave zit er volgens het PPR-actie- centrum voorlopig niet in. Niet alleen zou dat pas rendabel worden bij een nieuwe afzet van minstens honderd exem plaren, maar vooral ook het feit dat alle stencils opnieuw zouden moeten worden getikt en dat zijn er door dc zestig schrikt de Reimerswaal- se radicalen een beetje af. Maar een beperkte oplage maakt de overge bleven exemplaren al leen maar waardevoller Per slot van rekening kan niet iedere burge meester er prat op gaan. dat zijn liefdesbrieven door heel het land liggen opgeslagen. 9 Ook de wieken zullen van de molen verdwijnen. (Van een onzer verslaggevers) i CADZAND Het herstel' van de dinsdagavond uitge brande historische molen van Cadzand zal 4 tot 5 ton kosten. Dit is gisteren gezegd tegen de eigenaar van de molen de heer Verbiest, uit Terneuzeu. De wieken van de molen zul len er zo snel mogelijk afge haald moeten worden. Bij op komende wind kunnen zij een groot gevaar voor de omwo nenden betekenen", zo werd gisteren op het Oostburgse po litiebureau medegedeeld. Eige naar en verzekering gaan hier mee akkoord. Met man en macht daarbij geassisteerd door een tech nisch rechercheur, stelt de po litie alles in het werk om de oorzaak van de brand te ach terhalen. „Dit is een zeef in spannend en tijdrovend werk, omdat alle vermoedens en be weringen moeten worden na getrokken. Momenteel is niet te zeggen of de brand met opzet is gesticht, laat staan d-at we weten wie dat eventueel gedaan zou hebben", aldus op per Van Oosten, die de leiding van het onderzoek heeft. De molen is voor wat het ge deelte boven de daarin geves tigde bar betreft totaal uitge brand, alleen het stenen skelet is nog over, de bar heeft grote waterschade opgelopen. De heer Verbiest is tegeri brand verzekerd, „en flink ook, maar wat krijg ik er ei BRUSSEL (ANP) Het Belgische staalbedrijf Sidmar, dat gevestigd is in de Gentse kanaalzone, gaat in Tien jaar tijd zijn produktie van gietij zer vrijwel verdubbelen. Deze nieuwe plannen van het be drijf vergen een investering van naar schatting 1,4 miljard gulden. Het aantal arbeid splaatsen zal oplopen van 6090 nu tot 8000 over tien jaar. genlijk voor terug. De molen was door mijzelf gerestaureerd zonder subsidie of dergelijke. Het doet je wel wat als je je bezit zo ziet afbranden. Ik ben er nog van onder de in druk", zo vertelde hij giste ren. „De molen bepaalde het aanzicht van Cadzand en het zou jammer zijn als die moest verdwijnen of niet gerestau reerd worden", zo merkten gisteren voorbijgangers op die bij daglicht de zaak eens in ogenschouw wilden nemen. In de molen kon men niet. De pqlitie heeft de zaak bewaakt, dit om eventuele sporen niet te laten verdwijnen. De brand, die om ongeveer 21.40 uur dinsdagavond ont dekt werd, was om 11.30 uur onder controle. De grote toe loop van het publiek ontlokte de heer Van Oosten het com mentaar dat dit toch wel lastig is als de politie en brandweer ter plaatse moesten optre den. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens de letter van de wet heeft het Provinciaal Bestuur niet veel te vertellen op het gebied van het onderwijs. De gemeenten en het Rijk delen op dit terrein de lakens uit. De Provincie kan weinig meer doen dan stimuleren, co ördineren en inspireren. Het moge zo lijken dat de provincie het maar gemakke lijk heeft als het om onder wijszaken gaat, de praktijk is soms anders. Op 7 januari jl. is het G.S.-lid mr. JP. Boersma begonnen aan een soort pelgrimstocht door de provincie, met als doel: het redden van het regionaal pe dagogisch centrum van een wisse, financiële ondei gang. Boersma. met in zijn gevolg de directeur van het regiona le pedagogisch centrum, dis. C.J. van Etten, heeft tot gis teravond toe 14 bijeenkom sten „in de regio" geleid. De gedeputeerde en drs. Van Et- ten hebben daarbij gepro beerd de gemeentebesturen te interesseren voor deelna me aan een gemeenschappe lijke regeling voor het peda gogisch centrum Zeeland, dat tot dusverre de stichtings vorm heeft. Hoewei in de figuur van de stichting de gemeentebesturen wel m de „top" van het centrum verte genwoordigd zijn, vinden zij toch dat hun aanwezigheid wat duidelijker en directer geregeld moet worden. De Zeeuwse gemeenten te za- men moeten namelijk 50 pro cent van de kosten van het centrum op tafel brengen. De rest betaalt het rijk. Vorig jaar lieten sommige gemeen ten het met de subsidiëring al afweten, maar toen heeft het rijk de zaak nog gered, terwijl ook de provincie als reddende engel gereed stond. Voor de toekomst wil men echter zekerheid hebben dat het centrum met zijn 16 man personeel, waarvan eb 11 a 12 in de buitendienst werken, kan blijven draaien. Het rijk voelt er ook weinig voor om de steeds groter wordende tekorten te dek teen. Heeft de pelgrimstocht van mr. Boersma vooruitzichten geopend dat de Zeeuwse ge meenten voortaan royaal in de buidel zullen tasten? Wij vragen dat aan de directeur van het regionaal pedago gisch centrum, die in een terugblik op -13 bijeenkom sten met gemeentebesturen, schoolbesturen en onderwij zend personeel concludeert: „Wij hebben de indruk dat de meeste Zeeuwse gemeen ten de figuur van een ge meenschappelijke regeling, waarin zij zelf rechtstreeks mee beslissen, gunstig beoor delen. In april of mei zal de regeling, waarvoor we in de provincie Drente een hand zaam voorbeeld hebben ge vonden, op papier staan. Uit toewijzing op de subsidiever zoeken die wij daarna uitstu ren, moet blijken of de Zeeuwse gemeenten hun me dewerking ook in geld willen vertalen". Er is overigens tijdens ver schillende bijeenkomsten nogal wat kritiek op het werk van het regionaal cen trum losgekomen, vooral uit onderwijskringen. Dat is zonder meer het geval in Vlissingen en in het land van Hulst. Veel gehoord werd de klacht: „Je ziet de mensen van het RPCZ weinig op de scholen". Drs. Van Etten: „Dat is waar. De nadruk ligt bij ons werk op de cursussen en dat deel van onze taak speelt zicli buiten de schoolmuren af". Een andere klacht: „Het optreden van het RPCZ werkt taakverzwarend voor de onderwijzers". Drs. Van Etten: „Ook dat is waar. Er zijn scholen, die uit het pak ket dat zij aanbieden en dat ten doel heeft de onderwijs- wisseling op kleuter- en ba sisscholen vorm te geven, al les nemen dat op 't program ma staat. Men pakt dan vier op zichzelf al zware karwei en, terwijl de keuze van een onderdeel uit het pakket al voldoende zou zijn. De di dactische principes van elk onderdeel in ons pakket zijn namelijk gelijk, alleen de in valshoeken (bijvoorbeeld musische vorming, wereld- oriënterend onderwijs, aan sluiting kleuter-basisonder- wijs) zijn verschillend. Ik kan mij voorstellen dat scho len doldraaien als ze alles tegelijk nemen. Dat ons cen trum tot taakverlichting bij het onderwijs zou kunnen bijdragen, is iets dat ik zelf ook nooit heb geloofd. Dat mag je ook niet verwachten van een onderwijsadviescen trum en -begeleidings dienst". Een andere uitspraak die tijdens de pelgrimage werd opgevangen is dat het RPCZ „over-stafd zou zijn", populair, gezegd dat het een fabriek voor proef schriften is. Drs. Van Etten: „Wij zijn beslist geen disser tatie-atelier. Er wordt juist ontzettend veel veldwerk ge daan, al ontkomen wij niet aan de noodzaak van bijvoor beeld enquêtes, om achteraf te kunnen beoordelen of ons werk effect heeft gehad en wat men er „te velde" van vindt. Met 80 procent van de kleuter en basisscholen heeft het centrum, vaak op meerdere aanrakingsvlakken tegelijk, contact. In het nu lopende cursusjaar is het aantal scholen dat aan het werk van het centrum deel neemt, verdrievoudigd. Het bedraagt nu 657, met in to taal 1769 leerkrachten. Een probleem apart vor men de „kleine scholen" in Zeeland die voor het RPCZ een apart project zullen gaan vormen. Een inventarisatie, die volgend jaar gereed kan zijn, zal de nodige basisken nis moeten leveren. In Zee land behoren 68 kleuterscho len en 123 basisscholen tot het type „kleine school". Drs. Van Etten: „Voor de basis school hebben wij jarenlang als norm de zes klassen ge hanteerd. Scholen met een geringer aantal klassen noemden wij „kleine scho len". Nu ligt, voor de basis school, het criterium bij drie klassen. In Zeeland zijn er 13 basisscholen met één klas, 57 met twee klassen en 53 met drie klassen. De kleine schoc' brengt bijzondere didactische pro blemen mee, waarover het RPCZ zich in de komende tijd gaat buigen. Tegelijker tijd houdt een speciale sectie uit de provinciale onderwijs commissie zich met de klei ne scholen in Zeeland be zig. Als eigen kritiek aan de in de regio gehoorde opmerkin gen voegt drs. Van Etten nog toe: „Wij zouden het beeld van de school van de toe komst, dat bij ons vorm be gint aan te nemen, harder moeten maken. Maar een probleem daarbij is dat het centrum zich niet geroepen voelt om de dienst in het onderwijs uit te maken, hoe goed onze inzichten weten schappelijk ook gefundeerd mogen zijn, maar dat wij juist ruimte moeten scheppen voor flexibiliteit en inbreng uit het onderwijsveld". (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Wanneer de ledenvergadering va» de Nederlandse Kontrakttelers- vereniging op 5 maart aan staande beslist, dat de vereni ging zijn activiteiten zal be ëindigen (die worden overgeno men door het landbouwschap), zal de kring Zuidwest-Neder land van de NKTV als over koepelend orgaan ter beharti ging van de belangen van de telers blijven bestaan, Dat voortbestaan zal dan waarschijnlijk geschieden in samenwerking met de kring Limburg, zodat de belangen van de kontrakttelers in heel Zuid-Nederland dan gewaar borgd zijn. Daartoe werd gistermiddag, tijdens de jaarvergadering van de kring Zuid-West van de NKTV in principe besloten. Het kringbestuur kreeg van de leden machtiging zijn plannen voor de voortzetting van de kringwerkzaamheden nader uit te werken en vervolgens te bespreken met de drie centra le landbouworganisaties in Brabant en Zeeland. Als die fase achter de rug is, zal de vergadering een uitgewerkt plan op tafel krijgen. Het gaat bij de voortzetting van de kringactiviteiten met name om de individuele be langenbehartiging, die gestalte krijgt in de vertrouwenscom missies van de vereniging. De (ADVERTENTIE) algemene belangenbehartiging het voeren van onderhande lingen met de afnemers van de produkten en de algemene voorlichting en informatie zal, zoals nu al voor een deel het geval is ook in het zuiden wor den overgeheveld naar het landbouwschap. De wens om als kring te blijven bestaan na het ver dwijnen van de landelijke vereniging bestaat vooral, om dat het aantal contracttelers in de drie zuidelijke provincies vele malen groter is dan in de andere provincies. Zowat de helft van het aantal contract telers in Nederland en ook zowat de helft van het con- tractteeltarea-al irn ons land is geconcentreerd in Brabant, Limburg en Zeeland. Het oogstjaar 1973 is voor de contractgewassen in de kring Zuid-West van de NKTV in het algemeen een goed jaar geweest. Alleen was het ten gevolge van de droogte wel eens moeilijk de kwaliteit van de produkten in de hand te houden. Aldus blijkt uit het jaarverslag van de kring, dat gistermiddag ook aan de orde kwam. De onderhandelingen tossen vereniging en afnemers, aldus hetzelfde jaarverslag, verliepen meestal gunstig. Ge middeld kon een prijsverho ging voor de produkten zes tot acht procent gerealiseerd wor den. SHOWROOM Van Waesberghestraat 7 - 9 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De N V Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij heeft een begin gemaakt met de procedure voor het verkrijgen van een vergunning voor het in wer king stellen van de tweede conventionele centrale op het terrein in Borssele. Vanaf 4 maart zal op de gemeentehuizen in Borssele en de wijde omtrek, de aanvrage van de PZEM voor een ver gunning op grond van de wet inzake de luchtverontreiniging ter inzage liggen. De tweede conventionele eenheid, een tweelingzusje van de bestaan de elektriciteitscentrale krijgt een vermogen van 190 megawatt en kan zowel met aardgas als met olie worden gestookt. Op vrijdag 22 maart wordt in het gemeentehuis van Bor- sele een hoorzitting gehouden. (Van onze correspondent) HULST De Zeeuwse schaakkampioen Cor Jansen speelt vrijdag om 19.30 uur in de grote zaal van het Cultu reel Centrum Den Dullaert in Hulst een schaaksimultaanse ance op 30 borden. Belangstel lenden zijn op deze schaaka vond van harte welkom. Deze simultaanwedstrijd wordt ge organiseerd door de onlangs opgerichte Hulsterse schaak club. Momenteel telt de schaakclub reeds 45 leden. (Van onze corresDondente) VLISSINGEN De veilig heidsactie die 5300 Europese loodsen, aangesloten bij de EMPA van 29 februari heb ben gehouden, is voor wat de 700 Nederlandse loodsen be treft, een geweldig succes ge worden. In totaal werden er tijdens de veiligheidsweek 22 rappor ten opgemaakt. Vorig jaar wa ren er dat 112. De scheep vaartmaatschappijen en agent schappen die van tevoren door de Vereniging van Nederland se Loodsen waren gewaar schuwd, hadden blijkbaar eie ren voor hun geld gekozen, en bijna alle defecte of oude loodsladders vervangen door nieuwe of gerepareerde exem plaren. De algemeen secretaris van de VNL de heer Van Lin schoten verzamelde de rappor ten na-mens de 600 staatslood- sen, aangesloten bij de VNL, en de 100 Rotterdamse haven loodsen. „Het kleine aantal uitgebrachte rapporten is voor ons het teken dat de actie volledig is geslaagd", zegt hii. De EMPA-organisatie, de uit eindelijke initiatiefnemer van de actie, wilde dat de loodsen tijdens de veiligheidsweek ook rapport zouden uitbenigen over de kwaliteit van diverse voor zieningen aan boord van de schepen, en over de lozing van olie en andere afvalstoffen in het oppervlaktewater. „Wij als Nederlandse loodsen achten ons niet bevoegd, daarover rapport uit te brengen", meent de heer Van Linschoten. „Dat zijn juridische aspecten. Op de vervuiling van de oppervlak tewateren wordt het hele jaar door scherp gelet, en ook ge rapporteerd. Wij zijn in feite ook het hele jaar attent op defecten aan loodsladders. Dat dit effect heeft gehad, moge blijken uit het feit dat er vo rig jaar geen ongelukken met loodsladders zijn gebeurd. De EMPA vergadert op 8 en 9 mei in Londen. Dan worden de resultaten van de hele actie bekendgemaakt. De actie in Nederland gaat gewoon door", zegt de heer Van Linschoten. „Er zijn nog wel een paar punten voor rbetering vat baar. Zo moet de opvang van de loods boven aan de railing nog verbeterd worden. Daar hoort eigenlijk een officier te staan, die bij het losschieten van de loodsladder bijvoor beeld onmiddellijk tot actie kan overgaan. Het gebeurt al te vaak dat ze er een jonge matroos neerzetten. Het zijn allemaal kleine dingen, maar wij van de VNL gaan er van uit, dat voorkomen beter is dan genezen", aldus de heer Van Linschoten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELFURG De Kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis heeft de data be kend kunnen maken van de vakanties voor chronisch zie ken en invaliden uit Zeeland, welke jaarlijks worden geor ganiseerd. De Zeeuwse boot tocht met het hospitaalschip van het Rode Kruis J- Ilenry Dunant zal dit jaar plaats heb ben van 2 tot 7 september. Voor deze boottocht is het volgende vaarrooster opge steld: 2 september inscheping in Wolphaartsdijk en varen naar Moerdijk. 3 september gaat het van Moerdijk naar Utrecht. 4 september wordt gevaren van Utrecht naar Am sterdam. 5 september gaat de tocht verder van Amsterdam naar Schoonhoven. .6 septem ber vervolgens terug van Schoonhoven naar Wolphaarts dijk. Op 7 september volgt dan het slot van de boottocht met de ontscheping te Wolph aartsdijk. Een andere vakantieaktivi- teit van de kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis vindt plaats van 15 tot 20 juli dit jaar. Dan wordt er in huize de Valkenberg in de Steeg (gemeente Rheden) de vakan tie georganiseerd van de Zeeuwse chronisch zieken en invaliden- Eind april of begin mei zullen door de kring Zee land van het Rode Kruis alle huisartsen, behandelende ge neesheren- instanties voor maatschappelijk werk en de wijkverpleegsters worden be naderd met het oog op aan- 'inelding van eventuele gega digden voor de vakantieaktivi- teiten van de kring Zeeland. Aanmelding hiervoor door ge gadigden dient echter uitslui tend te gebeuren via de zo juist. genoemde personen of instanties.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3