FOUT SPANJAARDEN: TE SNEL JOEGOSLAVIË EENVOUDIG IN EINDRONDE mmmmmmmm- mmmm Nu nog grotere winsten met de 6 NMB- Spaarwinst- biljetten. Priem gelukkig met komst Den Hertog K&J Citrosan FADRHONC: JOEGOSLAVIË VOORBEELD VOOR ORANJE [Rente van 7Vz tot 9%| wybert laat zich van z'n voordeligste kant zien Hü tijdelijk bij verkoudheid en griep Kubala nogmaals contra Miljanic sport U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: Corrigeren nii je 'm't hardst noclig hebt irt alle vier smaken UEFA-jeugd gelijk tegen Engeland Donderdag 14 februari 1974 (Van onze speciale verslaggevers) FRANKFURT „Vertel het iedereen, die je bereiken kunt", brieste de dolgelukkige Joegoslavische coach Ciric in het Frankfur ter Waldstadion. „Dit was niet het echte Joegoslavië. Wjj hebben zo hard. zo geforceerd moeten spelen, omdat onze door bles sures en geschorste spelers zo gehandicapte ploeg, anders nooit de Spanjaarden had kunnen verslaan". Ciric zocht ongevraagd naar een excuus voor de strijdwijze van zijn mannen, die kort daarvoor in een emotio nele strjjd de Spanjaarden met 10 hadden geklopt en zich daardoor als zestiende land voor het wereldkampioenschap voetbal in West-Duitsland hadden gekwalificeerd. „In het eindtoernooi komen we met een andere ploeg; een elftal dat niet alleen op kracht, maar ook op gave techniek is gebaseerd", stelde Ciric. En als dat gaat gebeu ren, dan kan men van deze Joegoslaven nog erg veel ver wachten, want hoe fraai speel den Dzjujac, Dzajic, Petkovic en Katalinski al niet met hun Spaanse tegenstanders. De Spaanse coach Kubula oordeelde nuchter: „In de voorgaande zes wedstrijden hebben we nog nooit van de Joegoslaven verloren. Maar de angst voor een mogelijke ne derlaag heeft vanaf de eerste voorbereidingsfase onze ploeg in de greep gehad. Ik ben er niet in geslaagd om voldoende zelfvertrouwen in de spelers te pompen. Daaruit zal ik mijn conclusies moeten trekken". Alsof men aan een schaak analyse bezig was, zo ontwik kelde zich het vol hartstocht gevulde voetbalgevecht in het tomvolle Waldstadion. Het wa ren de Spaanse „stukken" Amancio, Asensi en spits Ga- rate, die de opening voor hun rekening moesten nemen. „En door het lukken van die opzet, moest de weg worden vrijge maakt voor de beslissende door braak", had coach Kubala ge oordeeld. Maar wat Kubala ook al voorspeld had. werd al vrij snel duidelijk. Niet alleen be schikten de Joegoslaven over tien voluit strijdende veldspe- lers, maar het was juist doel man Maric (Kubala: „Ik heb altijd gezegd, dat hij voor ons het allergrootste struikelblok zou vormen"), die zich als een waar grootmeester niets van al lerlei tactische manoeuvres aan trok en steeds wel op die plaat sen stond, waar de gaten ge dicht moesten worden. De sterk aanvallende Spaanse midden velder Claramunt, die in de openingen moest sprinten, die Garate, Amancio en Asensi trokken, kreeg het eerst te ma ken met het geweldige reactie vermogen en de katachtige springkracht van Maric. En daarom glunderden ook de Joegoslavische coaches Ciric en Miljanic zo spontaan op de spe- lersbank, toen de Spaanse furie dreigde los te barsten. Ciric: „We hebben nooit de bedoeling gehad om het wedstrijdbeeld te gaan bepalen. Daarvoor mis ik de juiste spelers. Wij moeten het van werklust en onverzet telijkheid hebben". Maar juist die grote ijver, die niets-ont- ziende spelletjes in de duels van man tegen man, ontregelde het weinig doordachte Spaanse ge weld. De boomlange verdedigers Buljan, Katalinski en Bogisevic waren de grote verkeersrege laars voor en in het Joegosla- visch strafschopgebied. En dat vooral rechter vleugelverdedi ger Buljan en laatste man Ka talinski op deze avond nog nog meer in hun mars hadden dan alleen maar het als los zand aan elkaar hangende Spaanse aanvalsspel te ontregelen, werd al in de 15e minuut van de eer ste helft duidelijk. Het was een uitgebalanceerde actie, waar- ADVERTENTIE "mm Een andere manier van sparen, mei een leuke spaarwinst na 2, 41/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. U stort 865,33 4.326,66 699,96 3.499,81 596,27 ƒ2.981,34 Looptijd 2 jaar 2 jaar 4'/2 jaar 4'/2 jaar 6 jaar 6 jaar Rente 7'/2 7V2 81A 81/4 9 9 U ontvangt ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- ƒ1.000,- 5.000,- mee de Joegoslaven hun 10 voorsprong kregen. Want had de Spaanse doel man Iribar al niet kort daar voor laten zien dat hij juist van links genomen en hoog voorge zette ballen moeilijk onder con trole kon krijgen? Het leek er ook veel op, dat de Joegoslavi sche coach Cirie in het Spaanse trainingskamp moet zijn ge weest, want daar had hij zijn collega Kubala al stilletjes aan de pers kunnen horen verkon digen, dat de lichtmasten in het Waldstadion wel erg scherp voor een doelman zijn opge steld. En Iribar, die na de kopbal van de opgerukte vrije verdedi ger Katalinski, de bal in eerste instantie niet vast kon krijgen en toen kaïnsloos was in de „na- stoot" van de ijzersterke Joego slaaf, greep dan ook vertwijfeld naar zijn hoofd toen de bal in zijn doel vloog. Maar niet alleen de fout van Iribar leidde tot de zo belang rijke openingstreffer. Voordien hadden de Joegoslaven Oblak en Bur jan al laten zien hoe men een scherp opgestelde verdedi ging alsnog uit positie kan krij gen. Terwijl iedereen verwacht, te dat Oblak de bal naar Burjan zou spelen, nam de Joegoslavi sche verdediger plotseling zelf de vrije trap. En dat was vol doende om de al op Oblak ge concentreerde Spaanse defensie, dusdanig te verrassen dat er voor Katalinski een schitteren de opening kwiaim, die hij dan ook prompt benutte. Vraag eens Inlichtingen over deze spaar- mogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK «ij 1 jIH" 1 i 0 Katalinski (1.) schiet Joego- slavië naar een beslissende 10 voorsprong, doelman Iribar is kansloos. Aseni (10) en Uria (4) kunnen niets meer en Dza-jic (11) hoeft niets meer te doen. De Joegoslaven mochten zelfs veel balverlies lijden, mochten na rust ook veie fou ten maken, er waren altijd wel spelers te vinden die ten koste van overtredingen (en er waren bijzonder zware tac- kels bij) altijd wel weer de zaak wisten te corrigeren. En onder deze omstandigheden kon Jan ook niet meer van een normale voetbalwedstrijd worden gesproken. Het was allemaal spectaculair wat er in het Waldstadion gebeurde, maar op vele momenten werd er meer naar de tegenstander geschopt dan naar de bal. Hal verwege de tweede helft wa ren de Joego's zelfs al zo'n 30 maal door de erg tolerante Belgische arbiter Loraux be straft, terwijl de Spanjaarden in die fase maar net het eerste tiental hadden volgemaakt. Spanje bleef dus het spel nog enige tijd maken, manr de mannen van Kubala bleken in dit duel te snel geïrriteerde tegenstanders te zijn. En dat speelde natuurlijk weer pre cies in de kaart van aanvoer der Dzajic en zijn wilskrachti ge spelers. De counters via Petkovic, Dzajic en spits Sur jak zaten vol gevaar. Zelfs de geroutineerde vos Amancio kon niet de kracht opbrengen om de Spaanse ploeg ook maar enkele rustige momenten te bezorgen. De man die anders met zoveel gemak de bal in de ploeg kan houden, werd mee gesleept door het veel te ge haaste spelpatroon van zijn ploeg. Met Quinci en Capon in de ploeg voor Amancio en Carlos spoorde Kubala zijn Spaanse ploeg nog voor de allerlaatste stormlopen aan. Maar het was tn wezen water naar de zee dragen, want na die wisseling kwamen er ineens nog veel grotere scoringsmogelijkheden voor Petkovic en Surjak. Het waren nu echter doelman Iri bar en verdediger Benito die op tijd in de baan van het schot lagen. Op uiteindelijk kinderlijk een voudige wijze werd de Span jaarden de weg naar de sterk ste 16 voetballanden ter we reld afgesloten. Want zelfs op het moment dat ledereen zou mogen verwachten dat Spanje alsnog ln een alles-of-niets-of- fenslef zou gaan toeslaan, wer den de meest vreemde fouten door de manschappen van Ka- bala gemaakt. Tot het maken van bijna eigen doelpunten toe. Joegoslavië was wel geen .mooie, maar wel een terechte 'winnaar ln het Waldstadion. JACK ARENTSEN (Van onze speciale verslaggever) NIEUWERKERKEN Een ieder, die wat van wielrennen af weet, verwachtte, dat Kees Priem niet zo erg gelukkig zou z(jn met de komst van Fedor den Hertog naar de gele deren van de broodrijders. Immers, juist Priem zou het dit komende wegseizoen waar moeten maken in het zware werk van de voorjaarsklassiekers. En nu heeft hij er wat hulp in de koers betreft een concurrent bij gekregen, want ploegleider Piet Liebregts liet dinsdag tijdens de voorstel ling van zijn profformatie weten, dat niet alleen Priem recht op bescherming heeft in de koersen, maar ook Fedor den Hertog en in sommige gevallen Piet van Katwijk (Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik). (ADVERTENTIE) In feite heeft die ploeg van Liebregts dus tweeèneemhaive kopman. Een aantasting van de positie van Priem, die daar echter geen bezwaar tegen had. Integendeel zelfs, ook de Zeeuw, die vanidaag in het hu welijk treedt met Marjan Bag was blij, dat Den Hertog ein delijk de stap naar de profs had gedaan. Priem: „Ach, ie dereen roept nu wel, dat Fe dor mij zal verdringen als kopman, maar ik zie niet in waarom wij niet samen Kun nen werken. Tenslotte heeft ieder van ons zijn specifieke kwaliteiten. Fedor is sterker als etappe-coureur en ik voel me fijner in de een-dags-klas- siekers. Tenslotte hebben we in de Tour de L'Avenir van 1972 ook goed gedraaid, want Fedor won die en ik verover de de groene trui. Toen is. gebleken, dat wij elkaar goed' kunnen aanvullen". Priem voegt er wel aan toe, dat hij voor het komend sei zoen een voorsprong heeft op Den Hertog, omdat de Zeeuw vorig jaar al zijn debuut in het hardere milieu van de be roeps heeft gemaakt en dus al een beetje weet wat er alle maal te koop is, terwijl Den Hertog kersvers binnen stapt. Priem: „Fedor staat er nog vreemd tegenover. Hij moet alles nog leren, terwijl ik toch al een stuk ervaring heb". Priem vergeet daarbij niet, dat ook hij dit seizoen voor het eerst het grotere werk in gaat. Immers, vorig jaar be perkte het programma van zijn sponsor zich hoofdzakelijk tot de koersen rond de kerk. Maar daar staat tegenover, dat Priem in de Franse ronde van het Noorden eind ven het vo rig seizoen toch een koers over zes dagen naar een zesde plaats in de eindrang schikking reikte. Priem ziet prof Fedor den Hertog vooral belangrijk voor zijn sponsor. „Fedor den Hertog is toch een naam in de Europese wieler- wereid, die wel eenis deuren open zou kunnen maken, die normaal voor onze ploeg geslo ten blijven", aldus de Goese coureur. Priem, die tot nu toe vier duizend kilometer trainde, heeft deze winter geen last gehad van zijn chronische rug blessure, die hem al eens twee maanden lang aan zijn bed kluisterde. „Volgens de dokto ren is het een begin van her nia en daar moet ik toch wel voorzichtig mee zijn, al heb ik er deze winter voor het eerst geen last van gehad". Priem, die ondanks zijn profstatus in de winter nog vaak naar zijn timmermansgereedschap grijpt, heeft veel baat gehad bij een trip naar het Spaanse Benidorm, waar hij de be schikking kreeg over de bun galow van diirecteur De Vries van zijn sponsor. De Zeeuw, die voor de volgende winter al een paar contracten heeft voor zesdaagsen in West-Duitslanid, benadrukt aan het eind van het gesprek nog eens, dat hij beslist geen he kel heeft aan de komst van Den Hertog. Priem: „Nee, we weten allemaal, dat Fedor niet over een eindsprint beschikt. Nu, ik wel. Als we samen aankomen in een kopgroep en hij wil mij helpen, aan heb ben we echt een kans om een naar grote koersen te winnen. En dat is toch ons doel van dit ROB VAN DEURSEN (Van onze sDeciale verslaggever! FRANKFURT Tw< voetbalcoaches. die gister- vond op de spelersbank in hc Waldstadion zaten, worden o dit moment als serieuze kandl daten genoemd voor de funct: van coach bij het Spaanse Re al Madrid: de Spanjaard Kil bala op de eerste plaats en daarnaast zijn Joegoslavische collega Miljanic. Ku'bala: „Ik moet nu eens secuur gaan overwegen wat ik ga doen. Ik ben in ieder geva, aoor Real Madrid benaderd", beken-de hij nu eerlijk. Maar ook Miljanic staat op de nomi- ■atie bij Real Madrid. „Dat ,veet ik", zei Kubala, „maar ze uilen in Madrid wel de 'beste dezen". Miljanic tenslotte: „Ik en neg altijd in diienst van tod-e Ster Belgrado, heb een anglopen-d contract en er zal .lus met Rode Ster gesproken moeten worden. Ik ben per soonlijk wel ronid met de Spaanse ploeg". BIRMINGHAM (Reuter) Het Nederlandse UEFA-jeugd- team heeft gisteren in Bir mingham gelijkgespeeld met 11 tegen Engeland. De wed strijd gold voor groep II van de kwalificatieronde voor het Europees kampioenschap, welk toernooi van 22 tot en met 31 mei in Zweden zal worden gehouden. De Engelsen namen na vier minuten de leiding via Ri chard Turner. In de tweede helft zorgde Leen Swanenburg (FC Den Haag) voor de ge lijkmaker. Ondanks het verrassende gelijke spel maakt Nederland toch weinig kans zich te plaat sen voor het eindtoernooi. De ploeg staat onderaan met twee punten uit drie wedstrijden. Slechts als de thuiswedstrijd tegen de Engelsen op 27 fe bruari gewonnen wordt en de Britten de wedstrijd tegen Wales gelijkspelen, kan Ne derland bovenaan eindigen in de poule. Titelverdediger Engeland domineerde d eeerste helft me- dle dank zij de vroege treffer van Turner. Na de hervatting echter wist de Nederlandse ploeg met enthousiast spel het initiatief naar zich toe te trek ken. Voordat Swanenburg in de 60ste minuut gelijkmaakte via het been van een verdedi ger, had Hendriks (Go Ahead Eagles) tegen de lat geschoten. Ook half speler Vreijsen (NAC) maakte zich in de aan val verdienstelijk. Een van zijn pogingen belandde in het zijnet. Engeland heeft nu met Wa les, dat een wedstrijd meer speelde de leiding met drie punten in poule 11. De opstelling van Nederland was: Hoek (Volendam) Witjes (Roda JC), Sweerissen (FC Amstherdam), Norel (Go Ahead Eagles) en Veenendaal (A- jax) Toet, Jol (beiden FC Den Haag) en Vreijsen (NAC) Hendrikse (Go Ahead Eagles), Buma (Ajax) en Swanenburg (FC Den Haag). SCHAATSEN Tijdens schaatswedstrijden in Inzeil heeft de Westduitse sprinter Erhard Keiler, die kortgeleden aankondigde weer amateur te willen worden, woensdag de 500 meter gewonnen in de tijd van 39,20 seconden. VOETBAL Dinamo Dresden heeft zich gisteren in Dresden geplaatst voor de finale van het toernooi om de Oostduitse voetbalbeker. De ploeg won de tweede wedstrijd in de halve finales tegen Dinamo Berlin met 2—0 (10). Het team had de eerste wedstrijd al gewon nen met 10. Op 13 april zal Dinamo Dresden in Leipzig Carl Zeiss Jena als tegenstan der in de finale hebben. BOKSEN Mohammed Ali zal op 13 mei in de New Madison Square Garden in -lew York uitkomen tegen Jerry Quarry. Vandaag zullen le twee zwaargewichten het contract voor het gevecht, dat over 12 ronden zal gaan, teke nen. VOETBAL Het Westduitse amateurvoetbalteam heeft gis teren in La Valetta gewonnen met 30 van Malta. Bij de rust leidden de Duitsers met 20. Het was een wedstrijd in de kwalificatieronde voor het Europees kampioenschap. (ADVERTENTIE) Neem dan meteen Citrosan! Citrosan bevat werkzame V'C bestanddelen die verschijn- fpHSKsssMt selen van 1 verkoudheid en griep snel bestrijden, sachets f2,95 sachets f5,75 (Van onze speciale verslaggever) FRANKFURT „De ont wikkeling van vanavond is voor mij geen openbaring ge weest", concludeerde Oran jes supervisor Rinus Mi- ehels in het Frankfurter Waldstadion. „Het Spaanse voetbal is nog lang niet uit de impasse, die enkele jaren geleden is ingezet",vervolgde Michels. De trainer van FC Barcelo na wilde zijn collega Kubala geen verwijten maken omdat Hij slechts twee Barcelona- spelers in de basisopstelling had opgenomen, Michels: „Iedereen in Spanje weet ondertussen wel, dat Barcelo na alleen maar zo sterk is geworden door het spel van Cruyff. Hij dirigeert de zaak; hij maakt de openin gen. En een zo'n speler kan in wezen de Spaanse compe titie beslissen. Echt, Barcelo na staat zo hoog genoteerd omdat al de concurrenten juist zo'n dirigent als Cruyl'l missen. En het ontbreken van zo'n leidsman heeft de Spanjaarden ook vanavond opgebroken". Naast Rinus Michels was ook dr. Frantisek Fadrhonc in het Waldstadion. Hij zei over het duel: „Ik heb altijd gezegd, dat de Joegoslaven als zestiende land in het eindtoernooi zouden komen. Zij hebben veel completere voetballers dan de Spanjaar den. Maar wat een werklust zat er in die ploeg. Ik hoop, dat de Nederlanders er iets van hebben geleerd. Want ln het wereldkampioenschap zal niet alleen techniek de doorslag geven; vanavond is het bewijs geleverd, dat men ook fysiek erg sterk moet zijn". 0 Michels: „Spanje mist een dirigent".

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 17