Philips kleuren televisie Meerderheid Kamer tegen intrekking machtigingswet Westland Utrecht ACTIES RIJSCHOOLHOUDERS Olie-stuurgroep ondanks breuk 9Yi% pandbrieven 1974 per1980/1981 a 99,50% Dennendal t advi commissie EINDHOVENSE KERK GESLOOPT Bijstand op niveau van minimum loon ft Piano akkoord bender FRANSE BEZWAREN Kabinetswijziging ophanden in Syrië en Jordanië binnenland buitenland I, 24 jaar WERKKRING ame l.-kelner en Ikelner lerlust" commentaar Solzjenitsyn een miljoen gulden aan prijzen V Moordaanslag op Peron verijdeld Bijstand Eenclendoder slaat weer toe ANP-NOS kenner SC duwser 622e STAATSLOTERIJ Lotto Spanningen in Belgisch episcopaat Hypotheekbank NV I Donderdag 14 februari 1974 i- >p.nevie I, Engelse en >ntie, [N HEM Commercieel medewer- bureau vain dit Wad TEL. 01155 -1693 enbeleid (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Om de volle dig ondoorzichtige situatie op de zwakzinnigeninrichting Den nendal in Den Dolder te ontle den, heeft staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid gisteren besloten „binnen en kele dagen" een adviescom missie in te stellen. Het plan van het bestuur van de Willem-Arntsz hoeve om drie Dennendal-paviljoens te ontruimen zal hoogstwaar schijnlijk doorgaan, aldus de staatssecretaris. „Indien echter de commissie in de snel wisse lende situatie een aanleiding zou vinden hem te rapporte ren, dat zich nieuwe feiten hebben voorgedaan waardoor de mogelijkheid zou bestaan de ontruiming te ontgaan, zal ik vanzelfsprekend die moge lijkheid ernstig bestuderen", aldus de heer Hendriks. 0 EINDHOVEN Aan de Eindhovense Fellenoord is gisterenmiddag met behulp van 32 kg springstof de toren van de Heilige Anthoniuskerk geveld. Het was het laatste overeind staande gedeelte van de kerk, welke thans geheel gesloopt is. HERVERDELING VAN ZENDTIJD Een land dat een beroemd schrijver heeft", laat Alexander Solzjenitsyn een persoon in een van zijn romans zeggen, „heeft daarmee ook een extra regering". Solzjenitsyn is een beroemd schrijver zelfs door het Russische persbureau Tass eens de nieuwe Tolstoi genoemd en in overdrachtelijke zin is hij tot zijn arrestatie en uitwijzing ook een „extra regering", geweest, een symbool van het andere Rusland. Hij is bezeten van zijn liefde voor Rusland en zijn passie voor de vrijheid. Hij is de grote aanklager van een systeem van onderdrukking en wreedheid. Zijn werk is één aanklacht tegen de mensont erende behandeling van gevangenen, wier enige misdaad het verlangen naar vrijheid is. Solzjenitsyn moet niet verrast zijn geweest, toen de Russische geheime dienst hem eergisteren eindelijk arresteerde. Hij was er op voorbereid getuige een verklaring, die gisteren is gepu bliceerd. Wellicht is hij onvoorbereid geweest op zijn uitwijzing. Immers Pasternak, Sinjavski en Daniel mochten blijven, ook al wensten zij niet te buigen voor het Kremlin. De tijden zijn echter veranderd. Rusland heeft al eerder laten blijken, dat door niets en niemand de broze ontspanning met het Westen in gevaar gebracht mag worden. De Russische leiders wisten heel goed, dat, als zij Solzjenitsyn opnieuw tot een langdurig verblijf in een concentratiekamp zouden veroor delen, de huidige Europese conferentie over Veiligheid en Sa menwerking, waar begin deze maand na moeizame onderhan delingen eindelijk enige vooruitgang was geboekt, op een fiasco zou uitlopen. Politiek gesproken, heeft Rusland maar dan op korte termijn gezien een veilige weg gekozen door de schrijver uit te wijzen. De Russische leiders blijven echter zitten met het feit, dat de hele wereld, inclusief het Russische volk getuige is geweest van een niet te breken verzet legen onderdrukking en tirannie. Dat verzet is voor het Russische volk een teken van hoop (en voor Moskou een bron van blijvende zorg) en voor de westerse we reld een waarschuwing. Een waarschuwing om voorzichtig te zijn bij het aanknopen van nieuwe relaties met een regime, waar geen plaats is voor mensen als Solzjenitsyn, een mens als wij. (ADVERTENTIE) Iedere week 26 weken lang! kunt u voor 1 dit prachtige geschenk van Philips winnen, wanneer u deelneemt aan de Natio nale Puzzelactie in deze krant ten bate van de Stichting Natuurbe houd en Natuurbeschermingseducatie. MO' Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart het kristalheldere geluid en de uiterst u ais u straks de gelukkige winnaar bent comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! van deze fantastische Philips kleuren- Deze luxe Philips all-transistor heeft een ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. winkelwaarde van 2.595,- en is een grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, geschenk van Philips Nederland B.V BUENOS-AIRES De Ar- Rijnse politie heeft meege teld dat zij een moordaanslag °P president Juan Peron, dien Wouw Isabel en de presider van Uruguay, Juan Maria Boi flaberry, heeft verijdeld. Boi aaberry bracht een bezoek aai °e Argentijnse hoofdstad. Df aanslag was volgens de politie beraamd door „een extremisti sche groep". Niet nader geïdentificeerde Uruguayanen en een bekende vroegere peronistische guerril lastrijder. Carlos Alberto Curi ae, zijn gearresteerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uitbreiding van televisie-zendtijd zit er zo goed als zeker niet in. De financiën laten dat niet toe. Minister Van Doorn (CRM) ziet zich dan ook voor de noodzaak geplaatst de huidige zendtijd te herverdelen. In de Tweede Kamer liet hij er gisteren geen twijfel over be staan dat die herverdeling ten koste van de NOS-zendtijd kan uitvallen. „Ik zal ten aanzien van de omroepen de ver delende rechtvaardigheid betrachten, ook al zou dat min der gunstig voor. de NOS uitkomen". De bewindsman onder streepte, dat hij grote terug houdendheid zal betrachten bij het hanteren vain zijn, in de omroepwet vastgelegde be voegdheid berispend dan wel zendtijd-kortend op te treden tegen omroepen, die naar het oordeel van de bewindsman programma's uitzenden die ge vaar opleveren voor de veilig heid van de staat, de openbare orde en de goede zeden. „Het feit dat een aantal kijkers zich gekwetst voelt is nog geen norm voor hen nemen van maatregelen", aldus minister Van Doorn. Hij is van oordeel dait hierbij die vrijheid van meningsuiting in hét geding komt en dat nu eenmaal geac cepteerd moet worden dat de een de vrijheden anders ge bruikt dan de ander. Het probleem van de vele quizzen bij de omroepen door PvdA-Kamerlid Korto aan de orde gesteld zal de bewindsman aan de orde stel len in zijn nota mediabeleid, die in het tweede deel van dit j aar gereed komt. jongeren he;t zullen aanvoelen, dat die maatschappij zich bui- ten hen gesteld heeft", aan de kunstenaars, aan zorg voor club- en buurthuiswerk en aan de inkomenspositie van de bijstandsontvangers. In 't kort DE Amsterdamse politie heeft in samenwerking met die van Tiel een achttienjarige inwo ner van Tricht, aangehouden. Hij wordt verdacht van twee gewapende overvallen, vrijdag j.l. gepleegd, nl. In Den Bosch en in TieL DE Sovjet-minister van bui tenlandse zaken, Andrei Gro- myko, zal een bezoek brengen aan paus Paulus, wanneer hij volgende week in Rome is. IN Oneonta in de Ameri kaanse staat New York zijn tientallen brandweerlieden en burgers gewond geraakt toen na een ontsporing van een goederentrein propaan explo deerde. Twee wagons stortten in een rivier. EEN ondergrondse Griekse studentenorganisatie heeft ge meld dat de militairen vorige maand ongeveer 500 studenten hebben gearresteerd en ge marteld. TWAALF mensen die ervan verdacht worden de daders te zijn van de brandstichting op maandag in Jeruzalem in drie gebouwen van christelijke in stellingen, zijn door de politie van Jeruzalem gearresteerd. (ADVERTENTIE) MONTBELIARD (AFP) De )yromaan die in Parijs in ver 3op van nog geen twee maan len ruim 60 auto's met linnen lak vooral 2CV's, in bran 'leeft gestoken, heeft navol gers gekregen. In het Oost franse Montbeliard gingen d. afgelopen twee nachten vier voertuigen in vlammen op. Drie jongelui zijn in verband hiermee aangehouden. Minister Van Doorn ontraad de aanneming van de motie- Van Dijk (VVD) waarin de Kamer gevraagd wordt uit te spreken dat het ANP de radio nieuwsdienst moet blijven verzorgen. „Het zou een te zwaarwegende uitspraak zijd en bovendien heeft naar mijn mening de NOS het gelijk aan haar zijde. De NOS heeft de bevoegdheid te bepalen wat in haar programma's wordt opge- uomen". In dit kader kwam een motie. Minister Van Doorn moet zijn invloed aanwenden om een on gewenste en polariserende wer king tussen de NOS enerzijds en welhaast alle omroepen an derzijds tegen te gaan. Aldus de kern van de motie, welke het liberale Tweede-Kamerlid Van Dijk heeft ingediend. Die motie kreeg mede de handteke ningen van de Kamerleden Van Leijenhorst (CHU), Van der Sanden (KVP), Scholten (ARP) en mevrouw Van Vee- nendaal-Van Meggelen (DS'70). „De wijze waarop de Neder landse bevolking op de ont wikkeling van de laatste maanden heeft gereageerd heeft nog eens bevestigd dat het besef dat we moeten stre ven naar beter en naar beter gespreid in plaats van naar meer, groeiende is". Die uit spraak deed minister Van Doorn toen hij uitvoerig in ging op het welzijnsbeleid dat hij en staatssecretaris Meijer als belangrijk onderdeel van het totale regeringsbeleid wil len voeren. Hij voegde daaraan echter neteen toe dat voor sommigen en voor bepaalde groepen het 'ireven naar -meer nog moet /orden ondersteund. Minister Van Doorn zei laarbij vooral te denken aan -ie bejaarden, aan hulpverle ning aan mensen voor wie de iamenleving te complex is ge worden, zodat ze het gevoel hebben dat zij naast die sa menleving staan „of zoals de| Staatssecretaris Meijer houdt onverbiddelijk vast aan het voornemen van de rege ring om de bijstandsuitkerin gen per 1 juli a.s. te brengen op het niveau van het mini mum-loon. „Het hanteren van twee sociale minima is voor de regering Onaanvaard baar". Hij verzette zich in de Ka mer krachtig tegen de filosofie van de WD, dat het redelijk zou zijn een marge van vijf procent te behouden tussen de hoogte van het minimumloon en het niveau van de bijstands uitkeringen, omdat tegenover bijstand geen en tegenover minimumloon wél arbeidspres tatie staat. De bewindsman hield de WD voor diat en- naast onge veer 19.000 trekkers van het minimumloon liefst 350.000 al leenstaanden, 1 -oudergezinnen, zelfstandigen, werklozen mi- der validen op de bijstand zijn aangewezen. „Zij moeten per manent rondkomen van een minimaal inkomen en dat be tekent een zware belasting op de kwaliteit van h-un bestaan. Voor het grootste deel zijn zij geheel buiten hun schuld aan gewezen op de bijstands wet". „Een piano? Daar ko men wij niet aan toe". Mag Bender-K&D voor zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 3100 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waar Bender-K&D volledig achter kan staan. En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken]. Het moet dus wel I vreemd lopen, wilt u na een ;j rustig en bijzonder infor- I matief gesprek niet tot een 1 akkoord komen. deskundig in klank Hi Breda: Van Coothplein 12 (ADVERTENTIE) 13 FEBRUARI 1974 EERSTE TREKKING PRIJZEN VAN 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 9 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 70 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 94 TOO zijn gevallen op nummers eindigende op: 583 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 201 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 046 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 680 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 6166 EEN PRIJS VAN 2.000 is gevallen op het nummer: 066111 2.000 is gevallen op het nummer: 076723 2.000 is gevallen op het nummer: 035392 2.000 is gevallen op het nummer: 072284 2.000 is gevallen op het nummer: 008747 DE PRIJS VAN 5.000 is gevallen op het nummer: .r«*. 063223 25.000 is gevallen op het nummer: 070693 Een extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie G op het nummer: 080689 En een troostprijs van 1.000 op nummer:080689 van elk van de andere series. Een extra prijs van 50.000 is gevallen in de serie W op het nummer: 024699 En een troostprijs van 1.000 op nummer: 024699 van elk van de andere series. Gewonnen prijzen kunnen na de derde trekking worden geïnd. Nog enkele puntjes uit de begrotingsbehandeling van CRM: De minister wenst voorals nog vast te houden aan de ingangsdatum van de lotto in augustus a.s. Nog voor juli zal de be windsman aan de Tweede Ka mer een nieuwe nota over het sportbeleid zenden, waarin vooral op subsidieregelingen nader zal worden ingegaan. Een dezer dagen zal de gemeenten de nieuwe kam- peerverordening worden aan geboden. De mogelijkheid tot vrij kamperen bijvoorbeeld op het boerenerf worden daarin verruimd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De libera len zullen vandaag de rege ring aan de tand voelen over al of niet handhaving van de machtigingswet. De VVD-fractie is name lijk van oordeel, dat gezien de afnemende oliecrisis, de prijsontwikkeling en het aantrekken van de economi sche aktiviteiten deze wet moet worden ingetrokken. De VVD is van mening, dat het kabinet zich „ernstig schuldig maakt aan mis bruik van macht". Het is vrijwel zeker dat de meerderheid van de Tweede Kamer zich tijdens het mon delinge vragenuurtje zal uit spreken voor handhaving van de wet. De KVP-fractie heeft bij monde van voorzitter An- driessen al laten weten, dat (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De dertien landen die deelne men aan de energieconfe rentie te Washington hebben gisteren, met uitzondering van Frankrijk, overeenstem ming bereikt over een op kore termijn te houden ver gadering tussen de olie-pro ducerende en -consumeren de landen. Er komt een stuurgroep onder leiding van hoge ambtenaren. On derontwikkelde landen zul len worden gepolst bij de voorbereidingen tussen pro ducenten en consumenten. Dit staat in een slot-commu- niqué, dat na drie dagen inge spannen vergaderen (één dag langer dan was gepland, dit vanwege het dwars liggen van Frankrijk) gistermiddag werd opgesteld. De ministers van buiten landse zaken en hun assisten ten verlieten de zwaarbewaak te conferentiezaal van het Sta te Department met gezichten waarin de vermoeidheid zijn sporen had gegrift. In het communiqué werd gezegd dat de olie-consumerende landen „zonodig" op een nog niet na der bepaalde datum opnieuw bijeen zullen komen. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Michel Jo- bert, bracht naar voren, dat de olielanden de oprichting v-an de stuurgroep kunnen be schouwen als een maatregel die ingaat tegen hun belangen. De andere EEG-landen waren het hiermede niet eens en ga ven eensgezind hun steun aan het plan van Kissinger. De raad van ministers van de Europese Gemeenschap heeft in Washington besloten de bijeenkomst uit te stellen die vandaag in Bonn zou be ginnen over de opening van een dialoog tussen de EÊG en de Arabische olieproducerende landen. intrekking van de wet zou be tekenen, dat alle reeds geno men uitvoeringsmaatregelen ten aanzien van lonen, prijzen en dividenden zouden verval len. Andriessen wijs-t er boven dien nog op, dat de inflatie dreiging nu groter is dan ooit: omdat werkgevers en werkne mers niet tot een akkoord lij ken te komen over matiging. Volgens Andriessen zal de KVP-fractie intrekking van de wet pas eisen, wanneer zou blijken, dat bepaalde groepen, bijvoorbeeld de werknemers, bevoordeeld worden ten koste van andere groepen, zoals bij voorbeeld de zelfstandigen. Maar fractieleider Andries sen is wel van oordeel dat de regering leiding moet geven aan die ontwikkelingen in het sociaal-economisch leven waar op die wet is gebasseerd, zoals het loon- en prijsbeleid en de zorgen voor een evenwichtige kostenverdedigin-g. Ook van uit de vakbeweging wordt aan gedrongen op handhaving van de machtigingswet. Voorzitter Brussel van de Industriebond van het NKV heeft gisteren in het blad Industrierevue mee gedeeld, dat door handhaving van de wet ook beperkingen aan het loonoverleg worden opgelegd. BRUSSEL (ANP) De bisschop van Gent, mgr. Van Peteghem, heeft zich terugge trokken uit het Interdiocesaan Pastoraal Beraad in België. Als reden voor zijn stap heeft de Gentse bisschop op gegeven dat het I.P.B. „de verspreiding van dwalingen steunt". Mgr. Van Peteghem schrijft dat hij slechts bereid is op zijn besluit terug te ko men, wanneer de meerderheid van de I.P.B.-leden hun stel lingen in verband met anti conceptie herzien. Ze moeten zich vol-gens de Gentse bis schop onvoorwaardelijk achter de leer van de paus stellen, zoals die is neerge.legd in „Hu- manae Vitae", Rondom deze rubriek is en wordt nogal eens getwist over hoe links of hoe rechts onder getekend mannetje nu wel is. Ik blijf het tamelijk domme woorden vinden die steeds min der zeggen. In Moskou blijkt deze week weer eens hoe rechts links kan zijn. Solzjenitsyn is er de dupe van, hij wordt gewoon uitge stoten. Het is goed dat de westerse wereld protesteert, maar al te hard moeten wij hier toch ook niet schreeuwen. Zoveel vrijheid gunnen wij degenen die ten onzent uit het gareel lopen, nu ook weer niet Intussen haastte Solzjenitsyn zich gisteravond naar Böll. Hij wou biljarten om half tien. De oud-Friese Postma-atjes uit Breda danken wij voor hun wensen, mede namens Blozekriekske. En dan waaarschuwt dezer dagen iedereen weer iedereen. Brandt waarschuwt de vak, bonden, Den Uyl waarschuwt de multinationals, de Belgen waarschuwen de grote, boze, natte zee. zo zout als frieten. Er moet meer bezonnen worden, vrienden. We gaan ten- onder in de actualiteit. En dat is een hartekreet. "Ar Paniek in het Oostbrabant se. Hoorden maandagavond enkele lieden, waaronder jour nalisten, over de politieradio de geheimzinnige woorden: „...afzetten tot aan het huis van Van de Moosdijk en de Boerenleenbank.," Raadsels en argwanende vermoedens alom. Binnen de kortste keren stonden er in Casteren bij het huis van de bekende kruiden dokter enkele tientallen men sen, waaronder vier journalis ten. Om daar tenslotte te erva ren dat het om een oefening van politie en reservisten ging. Loos alarm, maar je weet maar nooit. Er zijn gelukkig nog enkele tientallen mensen en minstens vier journalisten wakker in dit land. Welterusten. MERIJN (Van onze redactie buitenland) BEIROET Zowel in Jor danië als in Syrië is een kabi netswijziging ophanden. Vol gens inlichtingen uit Damascus zal een aftreden van de Syri sche vice-premier en minister van buitenlandse zaken, Ab- delhalim Chaddam, de weg vrijmaken voor de deelneming van Syrië aan de vredesconfe rentie in Genève en aan on derhandelingen over een troe penscheiding aan het front in Golan. Kurt Waldheim, secretaris generaal van de VN, is giste ren in Genève aangekomen. In Jordanië zal, volgens inlichtin gen uit Amman, al in het ko mende etmaal een nieuwe re gering optreden. Aanleiding hiertoe zouden de recente moeilijkheden bij de strijd krachten zijn die hoofdzake lijk van financiële aard waren, ren. (ADVERTENTIE) EINHOVEN (ANP) De belangengroep van beroepsrijschool houders zal zich op 20 februari opnieuw tot enkele ministeries en het Centraal Bureau voor de afgifte der Rijvaardigheidsbe wijzen wenden met een aantal eisen. Worden deze niet of onvol doende ingewilligd voor 8 maart a.s. dan zullen op maandag 11 maart in de 27 examen-rayons in Nederland harde acties worden -F gevoerd. Gedacht wordt onder meer aan de bezetting van autosnelwe gen. De rijschoolhouders willen de invoering van een rijschool wet, waarin de vakbekwaamheid van de rijschoolhouders wordt vastgelegd. Daarnaast wordt geëist dat alle rijschoolhouders in geschreven dienen te zijn bij de Kamer van Koophandel. Alleen examenkandidaten mogen worden ingeschreven van rijscholen die kunnen aantonen bij de Kamer van Koophandel te zijn inge schreven. Tot slot eisen de beroepsrijschoolhouders een verlaging van de wegenbelasting tot het tarief dat ook geldt voor taxi's. Westland-Utrecht Hypothëekbank nv, Amsterdam, Sarphatistraat 1, tel. 020 - 6 31 31'. Breda, Nieuwe Ginnekènstraat 49,01600 - 4 39 50.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13