Duitsland en Engeland in wurgende stakingsgreep Energie- conferentie Reactie oliemagnaat op aanhoudingsbevel (\VJ^ RD!GER Tientallen doden bij grensgevechten Irak-Iran CHAOS VOOR MILJOENEN Artsen mogen mishandeling militairen niet melden ISRAËL BOUWT STEDEN LANGS OMSTREDEN GRENS ITALIANEN MOETEN BUIKRIEM AANHALEN yd Schietpartij in Belfast pomphouder in hongerstaking 0k een miljoen gulden aan prijzen A Recordprijs voor goud in Londen binnenland buitenland imawaMD ekenfondsen. NGEN-HAARLEM- JTRECHT-ZWOLLE Militairen te Metz maakten amok Engeland levert Egypte wapens Gevechten 80.000 pond! In Italië Pompidou weer op de been ELF VISSERS VERDRONKEN Prijsverhoging smeeroliën en -vetten MIJ Dinsdag 12 februari 1974 -wi jde-tinterv ijk araktervan robuuste tie, voor ménnen alle passagiers mogelijkmaakt je comfort. Extra ruimte met 'n jving. De mogelijkheden omdat ;n volgens uw eisen van 't mo ire achterbank en hoedeplank are voorstoelen (TL en TS uit- ningen voor veiligheid en rij- r die de bagageruimte geheel r hebben liggen. Niet alleen over Ie Renault 4, de 5. de 6, de 12, v Renault geschoolde monteurs, ken met de modernste appara tuur. En... met vaste reparatie tijden. jaler 3W en rvij de belangen van wereld- saus, McCormick specerijen, ven, etc. toeken wij wegens onze steeds imische bestaande relaties, grossiers, ddelenbedrijf in het algemeen, tbreiden. lan minimaal een Mulo/AAavo et. sn aantrekkelijk sflaris en ge' ntrekkelijke carrière, waarin derne verkooptechnieken, bent sant of Zeeland en tussen d® dan direkt naar jk ZH of 26. rikt vertrouwelijk behandelen- «HUM (Van een onzer verslaggevers) BREDA De 44-jarige Imdhovense benzinepomphou- der P. van Breda (staande met bontmuts) is gistermorgen in derdaad een hongerstaking be gonnen. Hij doet dit uit pro test tegen de gemeente Eind hoven die hem het werken, volgens hem, onmogelijk maakt. De Jeroen Boschlaan, waaraan het pompstation ligt, is al drie maanden onbereik baar tengevolge van renovatie- w erkzaamhe den. De heer Van Breda heeft, naar eigen zeggen een inkom stenderving van 70 procent. De gemente wigr hmteee De gemeente weigert hem schadevergoeding te verlenen. Zij heeft wel toegezegd dat de renovatie binnen twee weken gereedkomt, maar volgens de aannemer duurt het nog mini maal drie maanden. De ge meente is maandagochtend in middels met man en macht begonnen met de werkzaam heden aan de Jeroen Bosch laan. De heer Van Breda hoopt zijn eenmansactie twee weken vol te houden. Dan zal zijn zoon Thomas (22) zittend, die bij hem in loondienst is, zijn plaats innemen. Hij blijft ook 's nachts in zijn benzinestation slapen. Hij heeft zijn slaapzak meegenomen. (Van onze redactie buitenland! TEHERAN Iraanse een heden hebben ook gisteren hevige gevechten geleverd met Iraakse eenheden, waar bij eenenveertig Iraanse sol daten werden gedood en eenentachtig gewond, aldus is van de zijde van het leger in Teheran bekendgemaakt. Hieraan werd toegevoegd dat na verscheidene maanden waarin Iraakse eenheden aan vallen hebben ondernomen op Iraanse grensposten en een dijk bij Mehran hebben ge bombardeerd. het ministerie van buitenlandse zaken een nota aan Bagdad heeft gezon den waarin Irak werd gewaar schuwd voor de gevolgen. Vol gens regeringszegslieden heeft Irak niet gereageerd od de no ta. In een communiqué van de Iraanse generale staf stond dat de gevechten in de middag begonnen, „toen Iraanse tanks en infanterie, gesteund door zware artillerie, de grenspost Mehran op honderd zestig ki lometer ten oosten van Bagdad en het nabijgelegen dorp Reza Abad. aanvielen. De Iraanse verdediging wierp de Iraakse aanvallers terug", aldus het communiqué. De diplomatieke betrekkin gen tussen Iran en Irak wer den in de oktoberoorlog tussen Israël en Egypte en Syrië her steld, nadat ze in december 1971 op initiatief van Bagdad afgebroken waren. In juni van het vorig jaar beschuldigde Iran Irak van herhaalde aan vallen te 1-and en in de lucht in grensstreken in een periode van twaalf maanden tot maart 1973. De grensrivier de Sjatt- El-Arab, die het water vam de Eufraat en de Tigris naar de Perzische Golf voert, is de in zet van het conflict. METZ (AFP) Elf Franse militairen die in een kazerne in Metz een disciplinaire straf uitzitten, zijn in opstand geko men nadat de vrouw van een hunner geen toestemming had gekregen haar man te bezoe ken. De muiters stichtten brand, en gooiden alles wat los- en vastzat en binnen hun bereik was, het raam u-it. De rijkswacht van Metz her stelde de orde en de rust was tegen middernacht weerge keerd. UTRECHT (ANP) De veronderstelling, dat mishandelingen in het leger „vanzelf" wel bekend worden omdat de behandelen de artsen die moeten melden, is onjuist. De secretaris-generaal van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, de heer J. Diepersloot, heeft dit meegedeeld naar aanleiding van de berichten over mishandelingen en marte lingen in het korps mariniers. Het hangt volgens de heer Diepersloot af van de militair die zich onder geneeskundige behandeling stelt, of hij bekend wil maken dat hij is mishandeld. De arts heeft natuurlijk wel de morele plicht om er iets aan te doen, maar dat moet gebeuren in overleg met de patiënt en alleen als de patiënt dat zelf wil. Als de arts „automatisch" vermeende mishandelingen zou mel den, bestaat het gevaar dat de betrokken militairen uit vrees voor de eventuele consequenties niet naar de dokter gaan en dat is uiteraard niet de bedoeling. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Israël is op het moment bezig met 't aanleggen van militaire versterkingen en steden voor tenminste twintig duizend toekomstige bewoners m de gebieden, waar naar de Israëli's menen, de toekom stige grenzen van Israël zullen Saan lopen. In de Gaza-strook wordt de stad Jamit gebouwd, in de uiterste zuidpunt S.iarm el Sjeik een groot toeristisch centrum, en op de Golan-hoogte wordt binnenkort begonnen met de i bouw van een stadje voor 5.000 inwoners. Zowel Israël als Syrië hebben gisteren melding gemaakt van nieuwe vuurgevechten op de G?Ian-hoogte. Beide partijen be huldigen elkaar ervan te zijn begonnen. t ®en belangrijke Britse dele gatie, het ministerie van defen sie en wapenfabrikanten verte genwoordigend, zal binnenkort naar Cairo reizen om er te on- v^jelen over contracten ni,r v'erkoop van wapens. Expres ft Bpit3e Daily inqleiit~A")uitslancl zal Perzië de w=r, ,e 'everen voor drie enf abrieken, alsmeide de "Pieiding van zijn strijdkrach ten verzorgen, zo meldt het Westduitse weekblad „Der Spiegel". LONDEN (ANP) Op de Londense goudmarkt is gister morgen de prijs van goud met drie dollar gestegen tot het record van circa 146 dollar per ounce (31,1 gram). Bij de fixing op vrijdag j.l. in de namiddag was de goudprijs uitgekomen op 143 dollar, maar bij de vaststelling van maandagmorgen bedroeg de prijs 144,50 dollar. Volgens marktdeskundigen houdt de flinke belangstelling om goud te Kopen aan. Oor zaak is de onzekerheid over de toekomst van het papieren geld binnen het huidige econo mische systeem in de wereld De vraag naar goud werd maandag nog eens extra aan gemoedigd door de verklaring van de Franse minister van financiën, Valery Giscard d'Estaing, dat hij verwacht dat de Westeuropese landen hun goud in hun reserves een ho gere waarde zullen geven zo dat zij het kunnen gebruiken om hun onderlinge schulden af te lossen- (Van onze correspondenten) BONN/LONDEN/ROME In de Westduitse Bondsrepubliek staakten gisteren bijna 150.000 man in over- heidsdienst. Verwacht wordt, dat het er vandaag veel meer zullen zijn, tenzij vannacht nog een compromis bereikt wordt. Die kans leek gisteravond laat niet onmogelijk. In Engeland, waar de 269.000 mijn werkers het werk zaterdag hebben neer gelegd, hebben zich gisteren evenals zondag in Gedling in Nottingham' shire schermutselingen voorgedaan tus sen postende mijnwerkers en tot een an- dere vakbond behorende ploeg onder houdsmonteurs. De nationale kolen- raad, de werkgever van de mijnwerkers, oordeelt dat de staking voor honderd procent doeltreffend is. In Italië heeft de regering ingrijpende bezuinigingsmaat regelen aangekondigd, die zelfs het menu van de Italianen raken. Ongeveer duizend werknemers van Pan American Airways in Italië zijn in staking gegaan wegens moeilijk heden rond een nieuw arbeidscontract spoorwegen. De vakbonden zuller. deze week besluiten of ze het kabinet met een alge mene staking onder druk wil len zetten. BONN Terwijl in de mees te steden van West-Duitsland gisteren het openbare vervoer geheel lam lag, trachtten ver tegenwoordigers van de over heid en vakbanden tijdens tapgesprekken een oplossing te vinden om een einde te maken aan de staking, die het land vandaag nog gevoeliger zal treffen. De besprekingen met de vakbonden van overheidsper soneel, de spoorwegen, de PTT, en de politie werden ge opend met een nieuw aanbod van werkgeverszijde, die zich thans bereid verklaarden een loonsverhoging van boven da 10 procent te betalen. Tot gisteren toe hadden de regering en de gemeenten zich halsstarrig op het „magische" cijfer van 9.5 proeent vastge legd. Het uitvallen van bussen en trams bracht gisteren vele honderdduizenden Duitsers op weg naar hun werk in grote moeilijkheden- Plusminus 25 procent van de arbeiders kon al naargelang de omvang van de staking de fabrieken niet bereiken. Velen hadden echter var de nood een deugd ge maakt door op de toch alweer in de mode gekomen fiets te stappen; anderen liepen naar nun werk, terwijl ook talrijke werknemers zich met een beter resultaat dan in Neder land tot „rij-communes" vere nigd hadden. Theater-en concertbezoek was in de gemeentelijke schouw burgen onmogelijk, omdat hier het technisch personeel wei gerde de requisieten gereed te maken en de decors uit te rol len. Ook de vuilnisophalers vertik ten het in de meeste steden om de emmers leeg te maken, maar het ziet er niet naar uit, dat de Bondsrepubliek onder het vuilnis bedolven zal wor den- De overheidsinstanties zullen hoogstwaarschijnlijk hun aanbod tot 12 procent meer loon uitbreiden en hoe wel de stakingsleiders aanvan kelijk 15 procent geëist hadden lieten zij al doorschemeren, dat zij hiermee genoegen wil len nemen, zodat het spook beeld van de staking mogelijk morgen alweer verdreven zal ziin. In Engeland vinden achter de coulissen besprekingen plaats tussen de industrie- en mijnbondfunctionarissen. De Britse industrie vindt een compromis zozeer nodig, dat een consortium bereid is dage lijks 80.000 pond sterling (ruim een half miljoen gul den) op te brengen om de loonzakjes van de mijnwer kers aan te zuiveren en ze zo te bewegen tot terugkeer aan het werk nog voor de verkie zingen van 28 februari. Overigens wordt zeer be twijfeld of de -werknemers het aanbod zullen accepteren. Vakbondsleden in havens en dokken hebben opdracht ge kregen geen importkolen te laden of verladen- Leden van de bond in de elektriciteits centrales in Yorkshire 3.000 man moet enzich bij de mijnwerkersstakinig aanslui ten. De Italianen zullen, zoals in de inleiding gememoreerd, al spoedig de buikriem moeten aanhalen. Binnenkort zullen zij niet alleen een verhoging van de elektriciteitskosten en een rantsoenering van de ben zine krijgen, maar zelfs een rantsoenering van het rund vlees moeten slikken. De btw op luxe-artikel-en gaat omhoog, evenals de tarieven van de PAIJS (AP) President Georges Pompidou van Frank rijk is gistermiddag, na vier dagen bedrust wegens griep, teruggekeerd in het Elysée waar hij zijn gewone werk zaamheden heeft hervat. Pompidous ziekte was aan leiding tot de zoveelste specu- latiegolf over een mogelijk af treden wegens zijn slechte ge zondheidstoestand In 't kort DOM Helder Camara van het Braziliaanse bisdom Olinda- Recife heft gisteren in Frank furt ook de Duitse alternatieve vredesprijs in ontvangst geno men. Dit bedrag van 360.000 gulden werd ingezameld op initiatief van het blad Publik Forum. DE Nederlandse regering moet contact opnemen met de rege ring van Engeland naar aanlei ding van de „mensonwaardige behandeling" van politieke ge vangenen in de gevangenis van Long Kesh in Noord-Ier- land. Dit zeggen de „Stichting Hulp Noord-Ierland" en de Nederlandse Protestantenbond in een brief aan de regering. man (Onderwijs) heeft op dracht gegeven tot het samen stellen van een advies, op grond waarvan bouwstromen voor gymnastieklokalen kun nen worden ontwikkeld. Hij hoopt door het ontwikkelen van deze bouwstromen het te kort aan gymnastieklokalen in te kunnen lopen. OSLO (Reuter) Elf Noor se vissers zijn verdronken toen hun schip bij de onbe woonde Arct.'isehe kust zonk na aan de grond te zijn gelopen. Twee opvarenden van het 378 ton nietende schip Lance Two konden uit het ijskoude water op 200 kilometer ten oosten van de Noordkaap worden ge red. DEN HAAG (ANP) De minister van Economische Za- lcer. heeft, op grond van geble ken kostenverhogingen, toes stemming gegeven de verbrui- kersprijzen van bepaalde smeeroliën en -vetten te ver hogen. Die van auto- en indus trieoliën mogen met f 8,24 per 100 liter (excl. b.t-w.) worden verhoogd en die van auto- en in-dustrievetten met f 17,95 per 100 kg- (excl. b.t.w.). De wens om de prijzen van smeeroliën en -vetten te verhogen was op 7 december 1973 ter kennis van het ministerie van Econo mische Zaken gebracht. (Vervolg van pagina I). Ook de EEG en Japan wa ren voor een spoedige bijeen komst van olieproducerende en olieverbruikende landen om het wereldomvattende energieprobleem op te lossen. De EEG stelde ais begindatum 1 april voor, Japan noemde geen datum. De voorzitter van de Euro pese Commissie, Frangois Xa- vier Ortoli, waarschuwde de Arabische olielanden dat het vasthouden aan een beleid waardoor de groei van de we reldeconomie wordt belem merd niet in hun eigen belang is. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel heeft sprekend in zijn kwaliteit van voorzitter der EEG-ministerraad, kritiek ge oefend op die landen, die op eigen houtje tot zaken willen komen met de olieproduceren de naties, zoals Frankrijk en Engeland. De secretaris-generaal van de OPEC (Organisatie van olie-exporterende landen) dr. Abderrahman Khene, heeft gisteren in Wenen de energie conferentie in Washington veroordeeld en gewaarschuwd dat het vormen van een groep olieverbruikende landen zal leiden tot een confrontatie met de olieproducerende landen, De OPEC geeft de voorkeur aan een bijeenkomst van pro ducerende en verbruikende lan den onder auspiciën van de Veenigde Naties. Khene keerde zich scherp tegen de bijeenkomst in Washington. De bedreigingen van de Verenigde Staten tegen de olielanden., met name tegen de Arabische olielanden geven duidelijk aan welke doelstel lingen de Amerikaanse rege ring wil bereiken. Alleen grote industrielanden nemen aan de conferentie deel. Zij hebben zelf de pro blemen uitgelokt als gevolg van reusachtige hoeveelheden olie die werden en nog wor den verspild, zo zei Khene. ROME (UPI) De Itali aanse oiiemagnaat Vincenzo Cazzaniga, ex-president van Esso Italia en de bond van Italiaanse olie-industriëlen, zegt dat hij de energiecrisis besprak met president Ri chard Nixon en Amerikaanse oliedeskundigen toen de Ita liaanse justitie vorige week een aanhoudingsbevel tegen hem uitvaardigde. Dit heeft het Romeinse dagblad II Messaggero gisteren geschre ven. II Messaggero schreef dat Cazzaniga's reactie op het hem per telefoon in St.- Paul (Minnesota, V.S.) door de correspondent van het blad meegedeelde arrestatie bevel, „niet te publiceren" was geweest. Een rechter in Genua vaar digde zaterdag zoals giste ren gemeld het aanhou dingsbevel tegen Cazzaniga uit omdat hij 1,2 miljard lire aan steekpenningen zou heb ben uitgedeeld aan politici en hoge ambtenaren om on der meer te verkrijgen dat de staatselektriciteitsmaat- schappij olie zou blijven ge bruiken en niet overschake len op kernenergie voor stroomopwekking. II Messag gero schreef dat Cazzaniga de beschuldigingen „absurd" en „verzonnen" noemde en zichzelf omschreef als een „patriot met een opdracht in Amerika om Italië's energie crisis te helpen oplossen". „Vrijdagavond had ik een onderhoud met president Nixon. Toen en op vorige besprekingen heb ik vrucht baar gewerkt om voor de Italiaanse energievoorziening een prijsverlaging te verkrij gen. Dit is je dank: een ar restatiebevel". Intussen is van welinge lichte zijde in Rome verno men, dat de Italiaanse minis ter van industrie, Ciciaco de Mita. zal worden gehoord als getuige in het olie-schandaal. Het gaat om twee prijsverho gingen die hij heeft goedge keurd sedert hij twee maan den geleden minister van in dustrie werd. Een andere fi guur die zal worden gehoord door de rechtbank in Rome is Vitio Antonio di Cagno, voormalig directeur van de nationale elektriciteitsmaat schappij EneL (ADVERTENTIE) Deze PEUGEOT 104 waarde 8.595 met zuinige, krachtige 50 pk motor, 135 km/u; voorwielaandrii- ying; versnellingspookje; draaistraal slechts 492 cm; schijfremmen voor, trommelremmen achter- vier portieren; rondom veiligheidssloten; automatische remkrachtverdeler en rembijstellinais' di1Mre..Wee,k v?n weekhoofdprijzen, die u kunt winnen wanneer u voor f 1 deelneemt aan kram! Puzzelactie (t.b.v. de Stichting Natuurbehoud en Natuurbeschermingseducatie) in deze Goede morgen, na winderi ge, woeste dagen vol lief en leed, oorlog en vrede en al wat dies meer zij, enige aan dacht uiteraardvoor de ca priolen van minister Lubbers, die zoals bekend een verkeerszuiltje kraakte, door reed en aangehouden werd. Compleet met de twee glazen whiskey (0,3 promille) die hij gedronken had. A En dat ongeveer op dezelfde plaats waar jaren geleden een andere progressieve excellente heer Smallenbroek, werd aan gehouden voor precies eenzelf de feit. Die meneer is toen afgetre den. En dus, dacht ik, zullen er wel weer stemmen opgaan om enz. Derhalve nam ik een soort prijsvergelijkende proef maar nuinkmee al. sgtre maar nu in kranteregels. Deze krant besteedde zater dag 29 regels onder een één- kolomskop aan de aanhouding. Het Vrije Volk had twee foto's en 75 regels onder een drie koloms kop: Het Parool: 24 regels, één koloms kop maar in een rood kader. De Volks krant: 18 regels, één koloms kop: De Tijd, 17 regels en een éénkoloms kop; het Algemeen Dagblad: 88 regels onder een vette éénkolommer. De Tele graaf pakte het forst uit: twee grote foto's, een drie koloms kop en 61 regels, waarin als enige krant geschreven werd dat Lubbers verdacht werd van het rijden onder in vloed. A- De andere kranten bericht ten alle dat Lubbers zelf om een bloedproef had gevraagd. Maar goed. Het is maar net waar je vrienden zitten. NRC- Handelsblad tenslotte besteed- d 38 rgls plus n commn- de 38 regels plus een commen taar onder de kop „Onverstan dig". A" En daar kunnen we het wel mee eens zijn. De minister zal wellicht veroordeeld worden wegens het doorijden na een aanrijding (zoals iedereen die dat doet). Maar daar hoeft hij niet voor af te treden. Doet een timmerman, een directeur, een artiest dat wel? Nou dan. A" Zong een conferencier niet reeds: „Nooit meer doen, nooit meer doen..." Dat was voor Lubbers. A" Tegen die kleintjes kan PSV wel. A" Lesley Dean, de kleinste vrouwelijke agent in het Lon dense politiekorps heeft een man gevonden naar wie zij, althans in letterlijke zin, zal kunnen opzien. Lesley Dean, die 1.62 meter meet. heeft aangekondigd te gaan trouwen met politieagent M. Martin van 2.08 meter. Onze felicitaties aan het ge lukkige paar. En trouwens aan u ook. Maar dan wel voor hem/ haar die de passende schoen aantrekt. MERIJN BELFAST (RTR) In een protestantse wijk van Belfast hebben schutters vanuit een auto twee andere voertuigen onder vuur genomen. Van de in totaal zeven inzittenden werden er zes gewond. Van twee gewonden is de toestand ernstig. De schietpartij deed zich gistermorgen voor bij een vleesconservenfabriek. De schutters hadden het waar schijnlijk alleen voorzien op een auto met vijf rooms-ka- tholieke personeelsleden van de fabriek. De beschieting van de tweede auto waarin twee protestanten zaten, zou een vergissing zijn geweest. De daders verdwenen met hun auto naar een andere protes tantse wijk. Zaterdagavond waren in Belfast twee rooms-katholie- ken doodgeschoten die voor een café stonden. Op een stille landweg in Noord-Ierland was eerder op de ochtend een vrijend jong paar in een auto met een ma chinegeweer beschoten. De jongelieden werden beiden ge wond. Het meisje is met een schotwond in de ruig in zorgwekkende tostand naar een ziekenhuis vervoerd. De jongen werd in zijn hand ge raakt. Beide slachtoffers zijn r.-k. en 19 jaar oud. TSJECHO-SLOWAKIJE zal een miljard kroon uitgeven ter zuivering van het water van de Elbe in Noord- en West- Bohemen. Naar het blad „Rude Pravo" gisteren schreef is de rivier door een concentratie van che mische, glas- en papierfabrie ken in het bewuste gebied, bijzonder verontreinigd.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9