Culturele raad nog steeds veelbelovend Weilanden vol hemelwater Goese bruidspaartje kunnen in de koets s OPLOSSING PUZZEL DE LOONSE EN DRUNENSE DUINEN 20: HERSTEL VAN DIJK BIJ SCIIELP1E0EK KOST TEGEN MILJOEN GULDEN „PEIL WESTERSCHELDE NAUWELIJKS OMHOOG" IR J. ZUURDEEG (RIJKSWATERSTAAT): NA EEN JAAR NIEUWE STIJL: Vlissingen gaat inenten tegen rode hond stad REIS Vrij zacht PROVINCIE ACTIEGROEP NA DIJKVAL Werkeilanden in Oosterschelde opruimen Dinsdag 12 februari 1974 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Elke democratische structuur bestaat bij de gratie van de kwaliteit van de mensen die er deel van uitmaken. Deze definitie hanterend, is de directeur van de Zeeuwse Cul turele Raad, de heer H. W. A. Koch, erg tevreden over de nieuwe structuur waarmee de ZCR nu ongeveer een jaar aan het werk is. Na lange beraadslagingen werken in de nieuwe struc- heeft de ZCR een jaar geleden tuu- een soort ontdekkingsreis de deuren wijd opengegooid De commissies die vroeger de ZCR Dij de behandeling van een aantal onderwerpen terzij de stonden, hebben plaatsge maakt voor secties, die over wegend bestaan uit mensen dier komend uit zoveel moge-- lijk verschillende regio's een aantal culturele werksoor ten vertegenwoordigen. De bijeenkomsten van de secties zijn openbaar gemaakt, de stukken die worden uitgewis seld, gaan open en bloot van hand tot hand, en de vroegere figuur van een dagelijks be stuur dat veel zaken zelf re gelde zonder de achterban te raadplegen, is verlaten. De Zeeuwse Culturele Raad als overkoepelend lichaam krijgt vanuit de secties ver voorge kookte adviezen over alle denkbare onderwerpen, van een subsidieverzoek voor een fanfaregezelschap in Zeeuwsch-Vlaanderen, tot in vesteringsplannen van enkele tonnen voor een provinciaal werkcentrum voor biologie en geologie toe- De democratisering heeft in de veie geledingen van de ZCR-nieuwe-stijl, zo consta teert de heer Koch met tevre denheid, een massa energie vrijgemaakt. Voor hem en voor adjunct-directeur J. Hof man, is het niettemin wat frustrerend dat een groot deel van die energie in de secties als het ware „naar boven toe" werd afgeleid in dit geval naar het tweemans bureau van de ZCR, dat steeds meer over eenkomst gaat vertonen met een papierwinkel, waarin de „verkopers" toch het spoor niet bijster mogen raken en waarin ondanks de massa praktisch werk, ook aan be leidsvoorbereiding en begelei ding gedaan moet kuitnen worden. Voor veel secties, zo signa leert de heer Koch na een jaar van praktische ervaring, is het Vooruitzichten voor woens dag, en donderdag, opgesteld door het KNMI op maandag om 18.00 u.: vooral aanvanke lijk regen. Vrij zacht. Weers vooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp: om streeks 6 graden; max. temp. omstreeks 9 graden; kans op een droge periode van 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 5; min. temp: om streeks 6 graden-, max. temp: omstreeks 9 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal 40 procent. De waterhoogten van maan dagmorgen, meegedeeld door Rijkswaterstaat: Konstanz 295 -1, Rheinfelden 244 -5, Straatsburg 264 pl.14, Plitters- dorf 453 pl.ll, Maxau 513 Pl. 14, Plochingen 223 -7, Mann heim 377 pl.30, Steinbach 227 pl.25, Mainz 375 pl.9, Bingen ZaO p].4, Kaub 304 pl.3, Trier 628 pl.26, Koblenz 392 pl.10, Keulen 436 pl.9, Ruhrurt 646 P148, Lobith 1255 pl.81, Pan- nerdense kop 1210 pl.80, Nij megen 1031 pl.84, IJsselkop 1067 pl.74, Eefde IJssel 550 Pl.40,_ Deventer 420 pl.52, Mon- sin 5545 -14, Borgharen 4240 - 26 Belfeld 1428 pl.43. Grave oeneden de sluis 660 pl.20. Morgen, woensdag 13 febru ari. geweest. Nadat men aan het nieuwe jasje van de verander de structuur gewend was, ging men zich in de verschillende secties afvragen: „Tot welke taken zijn wij eigenlijk geroe pen?" Gaat het er alleen om dat men aan de moederfiguur van de ZCR concrete adviezen uitbrengt, bijv. over subsidie verzoeken, of is men geza menlijk voorbestemd om een visie op het totale cultuurbe leid te ontwerpen een visie waaraan het college van G.S en de gemeentebesturen in Zeeland iets hebben voor de ontwikkeling van hun eigen cultureel beleid? De stemming, zo kan men na een. jaar praktijkervaring zeggen, nijgt naar het laat ste. In april of mei van dit jaar zal daarvan wel het nodige naar buiten komen. Er wordt dan namelijk, aldus de heer Koch, een Zeeuwse Culturele Dag georganiseerd, waarop het enige onderwerp is: „Integra tie van de kunstzinnige vor ming in Zeeland" een hele mond vol, maar intussen een opgave die jaren van denken, praten en schrijven vergt. Op d-e Culturele Dag worden idee- en over een samenhangend ge heel van voorzieningen op het grote gebied van de ontwikke ling der menselijke schep pingsdrift, aan honderden ver tegenwoordigers van instellin gen en organisaties die op dit gebied werkzaam zijn, voorge legd. Het is een soort confronta tie, waaruit een gemeenschap pelijke opvatting moet voort komen, waarmee „het beleid" in de toekomst rekening kan houden. De achterliggende ge dachte is, dat het in beginsel niet zoveel verschil maakt of men nu muziekonderwijs volgt of leert boetseren hoofd zaak is: het scheppend bezig zijn van de mens. De instellin gen en organisaties op die cre atieve terreinen moeten dan ook als het ware in een super markt-vorm voor zoveel moge lijk mensen in Zeeland toe gankelijk zijn. Er moeten bo vendien over en weer dwars verbindingen tussen de instel lingen komen- Ietwat overdreven gesteld: het is geen wet van Meden en Perzen dat men een muziek-, school alleen kan binnenstap pen met het heilig doel voor ogen om ooit een virtuoos op een of ander instrument te worden. Het moet mogelijk zijn dat men de muziekschool als amateurviolist betreedt, maar dat je er als toneelregis seur, vrijetijds schilder of gra fisch ontwerper weer uitkomt. Het omgekeerde moet uiteraard ook mogelijk zijn- De bezielde tekenaar-in-aanleg kan via de „supermarkt" ook de weg naar bijv. de muziek, het toneel of hei vormingswerk vinden. op Zoom 8.01 Bergen 20.28 Hansweert 7.04 en 19.35 Terheuzen 6 32 en 19.01 Vl-ssingen 6.05 en 18.34 Wemeldinge 7.51 en 20.18 Het scheppen van een stmc tuur waarin dit alles mogelijk is, vergt het uiterste aan ge duld en doorzettingsvermogen bij de mensen die het idee hebben gelanceerd, en het maximum aan inschikkelijk heid bij de uitvoerende instan ties. Op de cultuurdag zal wel blijken of men elkaar, althans op een paar belangrijke uit gangspunten, kan vinden. Er is, zo constateert de heer Koch, achterom ziend, in Zee land tevens een andere ont wikkeling op cultuurgebied gaande. Deze ontwikkelingen bestaan hieruit dat de provin cie zich van het subsidiëren van het praktisch-uitvoerend werk op cultureel gebied, ge leidelijk wat meeT terugtrekt, en het woord en de daad aan de gemeentelijke overheden laat De provinciale middelen worden meer en meer benut om coördinatie en stimulering op centraal, Zeeuws niveau mogelijk te maken. Zo groeit er langzamerhand een situatie, waarin de provincie bijv. de apparaatkost enbetaalt van een Stichting Cultuurspreiding Zeeland, doch waarin de ge meenten de diverse evenemen ten die de SCZ voor hen be middelt, financieren Op het gebied van de kunstzinnige vorming in Zeeland wil men diezelfde kant op, evenals met het plaatselijk vormingswerk, dat ir Zeeland nog een grote, witte vlek op de kaart vormt. Taken en opdrachten waar mee de ZCR-nieu -stijl voorlopig volop vooruit kan", meent de heer Koch. Van een onzer verslaggevers. Er zijn gedurende de afge lopen dagen forse hoeveelhe den hemelwater neerge- plensd. Hoeveel, dat zal iede re opmerkzame automobilist weten te vertellen, die een rondje door Zeeuwsch-Vlaan deren heeft gemaakt. Driftig werkende pompgemalen - en hier en daar een watermolen - hebben de grote massa's water niet weten te verwer ken. Sloten en plassen verto nen een hoge waterstand, sommige beddingen kunnen het zelfs niet aan en het water stroomt over het aan palende weiland, zoals op de ze foto, gemaakt tussen Oost burg en Waterlandkerkje, is te zien. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Binnenkort zullen de Vlissingse meisjes in de leeftijdsgroep van 11 a 12 jaar via hun scholen een op roep ontvangen om gratis in geënt te worden tegen rubella, ofwel rode hond. De meriting kan in een aan tal gevallen lichte ziektever schijnselen geven, zoals 'n on schuldige huiduitslag, maar te vens garandeert de inenting levenslange onvatbaarheid te gen de veel ernstiger gevol gen, die het rode-hond-virus kan hebben voor de vrucht bij een zwangere vrouw. De enige medische voor waarden voor in te enten meisjes of vrouwen is, dat zij op het moment van de inen ting niet zwanger zijn en dat er geen kans bestaat, dat zij tot drie maanden na de inen ting zwanger worden. Aange zien de kans op zwangerschap bij 11- a 12-jarige meisjes ni hil is, heeft men in Vlissingen deze groep voor inenting uit gekozen- Ook als kinderen in hun jeugd al rode hond heb ben gehad, hetgeen in 90% van de gevallen zo is, blijft de Inenting gewenst. Men weet nl. lang niet altijd zeker of een rode huid-uitslag bij een kind werkelijk op ronde hond wijst. De diagnose is nl. moei lijk te stellen. De inenting geeft volledige zekerheid, dat er levenslange onvatbaarheid voor rode hond ontstaat. De vaccinatie tegen Rubella is sinds 1 januari j.l. in het nationaal vaccinatieprogramma opgenomen. Meisjes en vrou wen uit Vlissingen, die ouder dan 11 jaar zijn ep die tegen rode hond ingeënt wensen te worden, dienen zich met hun huisarts in verbinding te stel len. Nadere inlichtingen geeft men ook op het stadhuis van Vlissingen, nr. 5100, toestel 256- examens WAGENINGEN Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen zijn voor het kandi daatsexamen geslaagd de he ren: W.A.J. de Milliano (plan- teziektenkunde uit Oastburg W. M. L. Berckmoes (zootech niek) uit Sluis, F.J. Minnaard (cultuurtechniek-B) uit Yerse ke. ((Van een onzer verslasseefstersl GOES Bruidspaartjes uit Goes en omgeving kun nen voortaan aan hun huwe lijksdag een extra roman tisch tintje geven doordat de heer J. de Bel uit Goes zijn opgeknapte oii'V koetsen be schikbaar gaat stellen voor trouwpartijen. Vijf oude koetsen heeft de heer De Bel momenteel in zijn schuur staan, resultaat van zijn ja renlange hobby om oude, versleten koetsen op te ko pen en ze weer in hun oor spronkelijke staat terug te brengen. Onder de koetsen is zelfs een originele trouwcoupé, die donderdag voor het eerst weer gebruikt gaat worden wanneer een paartje uit Ka- pelle in het huwelijk treedt. De heer De Bel maakt er geen geheim van, dat hij bij na al zijn geld, in zijn hobby steekt: „Ik rook niet, ik ga nooit naar cafés, en dat is nok wel nodig, als ie ziet dat je voor zo'n oude koets t 2.000 moet betalen en daar naast het opknappen nj£ eens f 3000 kost". Daarom was het ook een grote strop, dat twee jaar geleden (hij was al enige jaren met zijn liefhebberij doend,e en had al enkele koetsen kant en klaar staan) zijn schuur afbrandde en daarmee ook enkele rijtuigen in de vlammen opgingen Gelukkig herstelde hij zich gauw en met behulp van zijn zoons en vriend G. de Brou wer wist hij weer enkele rijtuigen op de kop te tikken, waarna hij ze opschilderde en stoffeerde. Veel onderdelen moesten echter helemaal opnieuw ge maakt worden, zoals b.v. de spaakwielen en dat vormde vaak een probleem omdat er in Nederland maar een man is, in Meerwijk, die nog oude koetsen restaureert De heei De Bel zoekt zijn rijtuigen vooral in Nederland. „Ir Duitsland zijn er nogal veel te koop, maar dat is bijna allemaal namaak. Mij fasci neert juist het oude en origi nele in de koetsen. Maar om mijn hobby voort te kunnen zetten, moet ik de kosten kunnen dekken. Dat kan als ik een of twee trouwerijen m de week heb. waarbij ik koetsen en paarden kan ver huren". 0 J. de Bel is er alvast voor op de bok gaa n zitten. WEEKHOOFDPRIJZEN Een auto PEUGEOT 104: H. Aarts, Voorstraat 12, Ammer- zoden; PHILIPS kleurentelevisie: J. Klein, Tabakswal 18, Deventer; OOSTHOEK ENCYCLOPEDIE: Mevrouw C. Meijboom-v. d. Brce, Thorbeckelaan 5, Velsen Z.; voor 850,BAUKNECHT apparaten: C.A. Klaassen, Zuideind- sestraat 51, Made: Hometrainer CARNIELLI roeiapparaat: P. Alberts, Brugsestraat 60, Scheveningen; SINGER naai machine G. Ilbrink, Oude Beekbergerweg 14, Apeldoorn. V D cadeaubon 100, J. Schoenmakers, Irenestraat 13, Oosterhout (N.B.). Doos a 12 bus SPRèME: me vrouw G. A. M. Boogmans- Mels, P. C. Hooftlaan 10, Roo sendaal. Pak posters AFRIKAANS VERKEERSBUREAU: mevr. B. van Dijk, Beethovenstraat 70, Halsteren. Boek. „Het Leven" van LOT TING: C. M. Buynsters-Vos, Brigidastraat 35, Bavel. Slof ROXY sigaretten: W. Matthijsse, Heutenburgseweg 5, Zoutelande. Set a 5 paar JOVANDA kou sen: mevr. Godlewska, Laan v. Marterseim 110, Breda; P, J. Schipper, Bramestraat 27, Goes. Setje ORLANE oogmake-up: mevr. Visser, Pres. Kennedy- laan 15, Middelburg. VICTORIA kersenbonbons: C. Lodowikus, Hoefplein 2, Ter- heijden. Puzzel Bornse Cartonn.fa- briek: J. Dietvorst, Ratelaar- straat 20, Bergen op Zoom. ABN spaarboekje met 500,Lantsheer, Dunoweg 14, Oostkapelle; L. de Wild, Dorpsstraat 8, Kats (Zld.). ABN spaarboekje met 100.M. van Oosterhout, Kloosterstraat 18, Made; mevr. Eelants-Litzroth, Schelling- straat 23. Oosterhout. mevr. J. Verberg-Bertens, Huijgenslaan 75, Etten-Leur. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Op Schouwen-Duiveland waakt de technische dienst van de wa terschappen steeds over het gat in de dijk. Drie dagen lang is men nu bezig geweest de rand van de dijkval te besloeten met 14.000 ton slak- n 11 (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE De actiegroep Oosterschelde Open heeft in een brief aan de ministerraad aangedrongen op opruiming van de werkeilanden in de Oosterschelde. De werkeilanden in de zee arm hebben volgens de actie groep tot gevolg gehad dat op bepaalde plaatsen de stroom wordt versneld en in de rich ting van dijken gestuwd wordt met als logisch gevolg, dat de geulen dieper geworden zijn en de oevers aangetast wor den. De actiegroep wijst in dit verband op de recente dijkval op Schouwen. Als de werkeilanden opge ruimd worden kan volgens de actiegroep het vrijkomende materiaal gebruikt worden voor ophoging en versterking van de diiken ter verhoging van de veiligheid op korte ter mijn. ken. „Het gat zelf is daarmee nog niet dicht. Alleen de rand is versterkt" zo vertelt de heer j. Vasseur van het waterschap Schouwen-Duiveland. Aan het herstel van de glooiing kan pas later gedacht worden. Vol gens dijkgraaf Geluk gaan de herstelwerkzaamheden in to taal 8 ton tot een miljoen gul den kosten. Gedeputeerde Schlingemann is gisteren even naar de werkzaamheden ko men kijken. Het waterschap doktert momenteel samen met Rijkswaterstaat aan een sys teem, dat de grootst mogelijke veiligheid moet garanderen. Met de windkracht 9 tot 10 in het achterhoofd, wordt er bij de waterschappen enigszins zorgelijk gekeken. „We heb ben nog geluk dat de wind uit het zuidwesten komt. Bij noordwester-storm zou het er hier niet best uitzien". In dezelfde trant laat de griffier van het waterschap Tholen, de heer A. Kievit, zich' uit. „De afsluitingswer- ken in de monding van de Oosterschelde hebben onge twijfeld met het voorkomen van dijkvallen te maken, meent de heer Kievit. „Er ont staat een snellere stroom, waardoor de kans op uitschu ring groter wordt. Daarom worden er ook herhaaldelijk peilingen verricht en waar no dig bestortin gen gedaan". Over de stormsituatie van gisteren zegt hij, dat die on danks het feit. dat de wind uit de goede hoek komt, niet he lemaal van gevaar ontbloot is. Het giere-tij was nl. nog niet helemaal voorbij. Desondanks werd gisteravond geen be- nerkte dijkbewaking afgekon digd. Volgens de heer J. Jagt, waterbouwkundig ambtenaar 'van het waterschap Tholen, was de situatie gisteravond ondanks de storm niet gevaar lijk. Er werd geen verhoging van de waterstand verwacht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Volgens ir. J. Zuurdeeg, hoofd-inge- nieur-directeur van Rijkswa terstaat in Zeeland, zijn de mededelingen van de actie groep Oosterschelde Open dal het peil in de Westerschelde als gevolg van het afsluipen van diverse zeegaten en de afsluitingswerkzaamheden in de Oosterschelde nu al tien centimeter is gestegen on juist Onjuist vindt de heer Zuur deeg ook de mededeling van de actiegroep dat straks na afsluiting van de Oosterschel de het overstro ningsgevaar voor de oevers van de Wester schelde aanmerkelijk zal toe nemen. „Dat beweren ze wel", maar ze moeten het eens waarmaken", meent ir. Zuur deeg. „De invloed van de af sluiting van de Oosterschelde op het peil van de Wester schelde zal hooguit enkele centimeters zijn. Volgens de berekeningen van onze diensten zal de in vloed van de afsluiting van de Oostersonelde voor de Wester schelde zo gering zijn dat het te verwaarlozen is. En dat verwaarlozen zou ik niet dur ven zeggen als er sprake is van een verhoging van tien :enti meter", aldus ir. Zuur deeg. Volgens hem is er geen en kele aanleiding om zich voor wat de toekomst betreft zor gen te maken om de overstro mingskansen voor het gebied rond de Westerschelde. „De zwakste plekken zijn daar het eerst hersteld en ook de zwak kere plekken zijn al aange pakt. Volgens mij kunnen de nensen langs de Westerschel de nu geruster slapen dan langs de Ooslerschelde. Langs de Westerschelde zijn al tien tallen kilometers dijk op del tahoogte gebracht. Langs de Oostersche.de zijn alleen die stukken dijk opgehoogd, die ver onder de maat bleven Daar is doelbewust het risico van het niet op volc' ende hoogte brengen van dijken aanvaara in verband met de afsluiting van de Oosterschel de". merkt de heer Zuurdeeg op. Overigens is het wel zo dat bij het ophogen van de dijken rond de Wesiersehelde met al tijd het beginsel van slechte dijken eerst ophogen en dan de minder slechte dijken, kon worden gehandhaafd. Dat komt omdat andere plannen en andere belangen dit soms doorkruisen. Zo zijn er problemen bij de koopmanshaven in Vlissingen en heeft men nog steeds de dijk bij Öorssele niet kunnen ophogen in verband met de plannen die er waren om daar een tweede haven aan te leg gen. De opmerkingen over de dijk bij Sorsseie. die gisteren in 's-Heerenhoek door ingelan den zijn gemaakt staan dan ook in schrille tegenstelling net de r?ruS'S<Mlende woor den van ir. Zuurdeeg. Zie h' 11 »or echter elders in de krant.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3