Fedor Den Hertog liet aanbod van 120.000 gulden schieten Valse kaarten voor Spanje-Joegoslavie NEDERLAND HERSTELT ZICH TEGEN POLEN KUBALA BLIJFT RUSTIG Ajax- spelers achter Oranje l/MM 74 Franse profs dreigen met boycot Hoe betaalt u dat dineetje van f67,50 met 2 gulden en 3 centen op zak? Laat de Amro Bank het maar opknappen! sport PARIJS-NICE Dinsdag 12 februari 1974 u (Van onze speciale verslaggever) VALKENBURG Op 17 februari a.s. als de meeste beroepsrenners aan de Italiaanse en Franse Rivièra reeds twee weken wedstrijden rijden, begint Fedor den Hertog op 3,000 meter hoogte in de Zwitserse bergen aan een kuur. Op de loopski's zal hij op kracht trainen zoals hij elk jaar in Tsjecho-Slowakije heeft gedaan. Geen professional in Europa zou, terwijl het seizoen al gestart is, het aandurven nog een dergelijke training te beginnen. Maar Fedor is altijd een aparte figuur geweest, en hij zal dit blijven, ook als prof. AMSTERDAM (ANP) De Ajacieden staan we achter Oranje. De negen spelers van Ajax, die zich vorige week zeer afwijzend opstelden ten aanzien van de premieregeling tijdens de eindronden van het we reldkampioenschap in West- Duitsland, hebben gisteren besloten zich van nu af aan „onvoorwaardelijk in te zet ten voor het Nederlands elf tal". Als reden voeren zij aan de „betere voorlichting, dan zij aanvankelijk hadden ontvangen", gekregen van Karei Jansen (hun woord voerder bjj de KNVB) en Cor Coster. Naar aanleiding van de na dere inlichtingen hebben de Ajacieden besloten zich met de betrekking tot de sportieve en financiële kant van het we reldkampioenschap 1974 te conformeren aan de standpun ten, die de gehele groep van Nederlands-elftalspelers enige tijd :n Utrecht heeft ingeno men", heet het officieel in een communiqué. Woordvoerder Karei Jansen (secretaris-generaal van de vereniging van contractspelers, VVCS): „Dit geeft mij de mo gelijkheid verder te onderhan delen met de KNVB. Belang rijke obstakels zijn uit de weg geruimd, nu de eenheid in de groep is teruggekeerd". Jansen verhult niet dat de ac tie van de Ajacieden voor hem vorige week een onaangename verrassing was: „Je krijgt nauwelijks de tijd om je in formatie te verwerken. Bij voorbeeld dat het geld van de oefenwedstrijden in de spon- sorpot zou gaan. De Ajacieden ontkennen nu wel dat zij een ultimatum hebben gesteld, maar zo kwam het wel over. Het was allemaal wat over haast". Dit houdt in dat hij het in het voorseizoen ongetwijfeld moei lijk zal krijgen. Na de Grand Prix des Nations in Parijs en het werk in het najaar van 1973, heeft hij drie maanden niet meer op de fiets gezeten. Daarna heeft hij een operatie ondergaan en aansluitend va kantie gehouden op het Griek se eiland Rhodos. Eerst op 8 januari begon hij met de weg- traininig en heeft hij pas 1.000 km afgelegd, terwijl de mees te andere profs reeds 6.000 km gefietst hebben. Het opzienba rende besluit om prof te wor den is dus inderdaad plotse ling gekomen, anders had Den Hertog vanzelfsprekend meer geoefend. „Tot de laatste mo menten is het onzeker ge weest", zegt de nieuwe brood rijder, „ik heb met Frisol lan ge tijd onderhandeld om de financiële consequenties tot me door te laten dringen". Twee maanden geleden kon den Hertog bij een Italiaanse firma f 120.000,- jaarsalaris krijgen als hij tekende. Hij deed het niet. „In Italië zijn talrijke veelbelovende jonge profs in de vernieling gegaan omdat ze onder grote druk ge zet werden", meent hij. Itali aanse ploegen zijn goed. zo lang er successen zijn. Komen die niet, dan laten ze je val len. Nu heb ik de belofte dat ik de tijd krijg me aan te passen. Dat is mij erg belang rijk. „Wat doet Den Hertog als zijn debuut tegenvalt. Er wordt veel van hem ver wacht? „Ach", zegt hij: „Ik heb al zoveel slagen opgevan gen. Als amateur had ik soms levensgrote inzinkingen. D" ene dag reed ik in de le.ders- trui en de andere dag ging ik af als een gieter. In Olympia's Toer kwam ik in Maastricht aan met de trui om de schou ders, de volgende dag moest ik te voet de Keuteberg bij Schin op Geul op. Ik ben wel wat gewend". Sinds een maand heeft Den Hertog keihard getraind. „In twintig dagen ben ik 7 kilo afgevallen. Soms zag ik zwart voor mijn ogen. Die Spartaan se training heb ik in Rusland geleerd. Ik weet niet of ze mij succes zal brengen, maar ik doe het. Ik hou niet van trai ningsschema's, ik moet altijd iets avontuurlijks doen. Daar om ga ik ook naar Zwitserland hoog in de bergen. Zondagoch tend tramde Den Hertog in Limburg 70 km met enkele gentlemen-rijders. Daarna ver kleedde hij zich en ging in Valkenburg wandelen met zijn verloofde, Lilian Not- ten. Voorlopig blijft hij in Dor drecht wonen. „Maar als ik in de Ardennen moet rijden zal ik veel In Valkenburg zijn...." Zijn debuut als beroepsren ner maakt hij op 3 maart in de ronde van Belgisch Lim burg. „Ik geloof niet dat ik spijt zal krijgen", zegt hij, „bij de amateurs had ik niets meer te winnen, ik kon alleen nog ver liezen. JEAN NELISSEN 0 Fedor den Hertog en zijn verloofde tijdens een wandeling in het Zuidlimburgse Valkenburg. WIELRENNEN De be langstelling voor de profronde van Gelderland, die op 27 april wordt gehouden, is groot. Verwacht wordt dat 90 deel nemers aan de start zuilen staan om te strijden om de prijzenpot van 5000 gulden. Voor deze profkoers, die na zeventien amateurronden van Gelderland op het programma staat, hebben ook de buiten landse ploegen van BIC. Roka- do. Flandria en Gitane inge schreven. FRANKFORT DPA-ANP Woensdag zal in het Waldsta- dion van Frankfort beslist deelnemer aan de eindronden worden, wie de zestiende deelnemer aan de eindronden ia toernooi om het we reldkampioenschap voetbal zal rijn. De wedstrijd Zuidslavië - opanje is de laatste ontmoe- uit de voorronden, die noodzakelijk is geworden, om- .pelde teams in hun groep eelijk eindigden. Vooral op net Iberisch schiereiland had nien daar geen rekening meer ™e gehouden. Inlien de ouidslaviërs hun laatste duel egen Griekenland met twee retfers verschil zouden win- n volgde er een beslissings wedstrijd. Bij een kleiner ver- sc i' z°u Spanje overgaan, hij «en groter Zuidslavië. Pas in e laatste minuut van het duel tegen Griekenland maakte Ka- rasi er 4—2 van. Het vaststellen van een da tum voor het beslissingsduel w j "?0Sal wat moeilijkheden. Nadat beide partijen het niet eens konden worden over Pa rijs, in begin januari, greep de FIFA in. Frankfurt werd voor 13 februari aangewezen en daar waren beide partijen te vreden mee. Vooral omdat er van beide landen in West- Duitsland veel gastarbeiders werken. Ieder elftal kan woensdagavond rekenen op een kleine 20.000 supporters. De publieke belangstelling baart in de Westduitse stad overigens veel zorgen. Het sta dion is met 61.000 toeschou wers volledig uitverkocht, maar er gaan sterke geruch ten, dat er meer dan 30.000 valse kaarten in omloop zijn gebracht. Er zal een strenge controle zijn bij de loketten, maar het lijkt een vrij onmo gelijke zaak ieder kaartje nauwgezet op echtheid te con troleren. In de buurt van het stadion zal, op een wielerbaan door middel van een gesloten televisiecircuit op een groot beeldscherm aan 12.000 men sen gelegenheid worden gebo den de wedstrijd te volgen. Deze mogelijkheid is in de eerste plaats geschapen om diegenen, die te goeder trouw een vals kaartje hebben ge kocht, niet te duperen. (Van een speciale verslaggever) CHRISTCHURCH De Nederlandse hockeyploeg kon weer lachen. Cees Tania had het vierentwintig uur na de wedstrijd gezegd: „Och, de nederlaag tegen Nieuw-Zeeland hebben ze goed verwerkt, al was het een bittere teleur stelling, maar in hoeverre ze zich ervan hersteld hebben, zal maandag in de wedstrijd tegen de Polen, voor ons altijd een lastige tegenstander, moeten blijken". De Polen, allen stevige, grote kerels, die niet schromen hun fysieke kracht in de strijd te werpen, maakten het onze landgenoten ook nu weer moeilijk, maar gingen tenslotte toch door de knieën. wervelende solo van Spits werd afgestopt. Toen Kruize Ron Steens in ideale schietpo sitie vond, leek er eindelijk gerechtigheid te bestaan. Steens sloeg echter een gat in de lucht en de bal was voor de Polen, die toen zelf maar het heft in handen namen. Een verbouwereerde Weusthof raakte aan de zijlijn de bal kwijt en in een voortreffelijke samenspel rukten Man-ka en Grotowski op naar het Neder landse doel, waarin Doyer geen verweer had tegen de voltreffer, die Grotowski los liet: 0—1. Het was tegen de veldver- houding, maar de doelpunten beslissen en die waren onze landgenoten in de le helft niet bij machte te maken. Het getij keerde echter dadelijk na rust. Het offensief bracht Kruize vrij voor doelman Wegnerski, op wie het schot afstuitte, doch de Pool was een geslagen man, toen een onstuitbare Frans Spits de Nederlandse scherpschutter opnieuw de kans gaf het vizier te richten. Een doffe knal en het was 1 1. De Polen kregen geen gele genheid de tegenslag te ver werken. Nauwelijks twee minuten later leidde een mooi opgezet te aanval over de rechter vleugel met als laatste scha kels Kruize en Leefers tot een doelpunt van laatstgenoemde: 21 In de tiende minuut stond Wegnerski een zeker schijnend doelpunt van Kruize bij Nederlands derde strafcor- ner in de weg met een prach tige redding. De Polen wisten niet te pro fiteren van de fouten en voor al het soms onzekere ingrijpen van de Nederlandse verdedi ging, waarin men duidelijk in tempo tekort kwam bij de fel lere Polen- Het duurde tot in de 22e minuut, eer Nederland weer eens gevaarlijk tot in de Nederland won met 32, na een achterstand met 01 bij de rust, door dadelijk in de tweede helft alle registerd open te trekken, hetgeen re sulteerde in doelpunten van Ties Kruize en Wouter Lee fers binnen twee minuten, waarmee de score een totaal ander aanzien had gekregen: 21. Twee doelpunten, beide uit strafcorners (van Kruize en Wybieralski), zouden in de eindfase de score nog een lift geven, via 31 naar 32, maar van invloed was dit niet meer. Zoals de Nieuwzeelan- ders zaterdag tegen Nederland in het begin van de tweede helft ue wedstrijd beslisten, zo dienden onze landgenoten op hun beurt door een overdon derende start de Polen de k.o. toe Ook voor de eerste helft kwamen de Nederlanders goed uit de startblokken. Zij de monstreerden dadelijk een be tere individuele techniek dan de Polen en ofschoon het sa menspel ongetwijfeld voor verbetering vatbaar was er werd vooral uit de verdedi ging slecht geplaatst en op de tegenstander gespeeld rukte hei Nederlandse legioen toch regelmatig op en penetreerde diep in de Poolse defensie- Uit een goede combinatie Weust- hof-Pierik-Spits ontstond een kans, maar doelman Wegners ki onderschepte het schot van Frans Slpits bekwaam. Da delijk daarop sneden in eendrachtige samenwerking Kruize en Leefers door de Poolse verdediging. Hierbij manouvreerde Leeters zich echter in een te moeilijke hoek om het Poolse doel te kunnen bedreigen. Weliswaar was de eerste strafcorner voor de Polen (afgefloten wegens sticks), doch Nederland bleef komen. Van Geel miste op een mooie voorzet van Kruize, een Poolse cirkel doordrong. Het schot van Spits stuitte echter af. Dank zij de lankmoedig heid van de Pakistaanse scheidsrechter Krimam ont kwam Nederland vijf minuten voor het einde aan een straf- bal, of tenminste een strafcor ner, toen Westhof een tegen- stander-in-schietpositie fina: omver liep. Later maakte Kri- mani, toen de gelegenheid daar was, dit nog wel goed ten opzichte van de Polen, maar Nederland had op dat moment de overwinning al veilig ge steld door Ties Kruize, dit maal uit een strafcorner: 31. Het doelpunt, dat Wyberalskii op de valreep scoorde uit de „geschonken" strafcorner, was nog slechts een formaliteit. Pakistan en Nieuw-Zeeland bleven beiden ongeslagen en voeren de ranglijst aan met 6 punten uit 3 wedstrijden. Lang werd Pakistan in de wedstrijd tegen Maleisië ran doelpunten afgehouden door de fantastisch spelende doel man Zainal, die pas na de rust tweemaal behoefde te kapitu- leren: 20. Voor 't overige was Pakistan veruit superieur. De Nieuwzeelanders versloe gen in een slechte wedstrijd Canada met 30 na een voor sprong bij de rust met 20. en wederom vroegen de Ne derlanders langs de lijn zich af, hoe de Oranjeploeg van dit zeer matige Nieuwzeelandse (Van onze sportredactie) FRANKFURT De Spaanse voetbalcoach Ku- bula blijft uiterst rustig als hij spreekt over het spek takelstuk Joegoslavië Spanje dat morgenavond in een barstensvol Wald- stadion te Frankfurt zal worden afgewerkt. Er valt bij hem niets te bespeuren van de paniek die toch on der de begeleiders en zelfs bij de spelers van de Spaanse selectie heerst. In het trainingskamp te Spanje hebben zich namelijk de afgelopen weken wat minder prettige taferelen af gespeeld. Een aantal spelers zouden met elkaar op de vuist zijn gegaan, de kak in het trainingskamp zou ont slagen zijn eij zelfs Kuibala moet een dag zoek geweest zijn. Aanleiding voor dit al les: het slechte voedsel dart de Spanjaarden te eten heb ben gekregen. Kubala gisteren in Frank furt: „Er zijn inderdaad wat spanningen geweest, maar die vind ik niet erg. Dat is voor mij het teken dat alle spelers optimaal naar de be slissingswedstrijd toeleven. Van een echte ruzie tussen de spelers heb ik niets ge merkt. Dat fabeltje hebben de Spaanse kranten in de wereld gebracht. Over het eten zijn inderdaad wat klachten geweest. Niet over de hoeveelheid, die was wol- doende, maar de kwaliteit liet wat te wensen over. Daarom is de kok uiiit het kamp gestuurd, temeer om dat de spelers bijna allemaal maagklachten hebben gekre gen. Er moet dus in de keu ken een fout zijn gemaakt". tt De afwezigheid van Kuba la in het Spaanse trainings kamp had ook geen diepe achtergrond. Kuibala: „Toen die wantoe standen in de keuken naar buiten traden, ben ik gewoon zelf gaan zoeken naar een nieuwe man. Ik heb alleen de fout gemaakt om dit niet officieel bekend te maken. Maar dat kan gebeuren in zo'n paniekerige situatie". In Spanje wordt evenwel ge fluisterd dat Kubala het zo ernstig met Amancio aan de stok heeft gehad, dat Kubala uiteindelijk gedreigd heeft het bijltje erbij neer te leg gen. Nu zegt Kubala: „Ik zou een slechte bondscoach zijn als ik op het meest beslis sende moment in mijn car rière de ploeg in de steek zou laten. Natuurlijk is niet altijd iedereen het met mij eens, maar dat hoeft ook niet. Ik heb ook wel eens mijn bezwaren op duidelijke wijze kenbaar gemaakt toen ik nog voetbalde. Zo'n ru zietje zorgt voor opluchting Cp ik dacht dat dit uiteinde lijk de sfeer in het. trainings kamp ten goede is gekomen." Kort na zijn aankomst in het kille, winderige Frank- furt liet Kubala een van de Spaanse officials een bestel ling plaatsen in een groot warenhuis. Al zijn spelers zullen namelijk morgenavond vleeskleurige maillots om d'e kostbare benen dragen. Kubala: „We hebben de laat ste week in Spanje behoor lijk weer gehad en ik vrees dart die spelers te veel last van hun beenspieren zullen krijgen, wanneer zij ineens bloot worden gesteld aain de koude avond-temperatuur in Frankfurt. En het kan wel eens een lange avond wor den", aldus Kuibala. De Spaanse coach doelde daarbij op de mogelijke ver lenging die de beslissings wedstrijd Joegoslavië-Spamje nog zou kunnen krijgen. Want morgenavond moet het zestiende land dat gaat deel nemen aan het wereldkampi oenschap bekend worden Valt er tijdens de verlenging ook geen beslissing, dan zul len er strafschopppen geno men moeten worden. „Maar' zegt Kubala, „dan moeten mijn spelers toch wel erg sleoht spelen. Na het toer nooi in Split, waar ik de Joegoslaven verschillende malen in actie heb gezien, heb ik toch wel vertrouwen in een voor" ons gunstige af loop". -fr In Schotland worden thans acties ondernomen om voor het Schotse elftal een speci aal volkslied te laten spelen. De partij van de Schotse na tionalisten wil namelijk niet dat. het Schotse elftal zich m West-Duitsland gaat presen teren bij het spelen van net Britse volkelied „Union Jack". De Schotse voetbal bond is niet van plan om de acties van de nationalisten te steunen. „De Schotse, zoge naamde Andreas-vlag, zal tijdens het spelen van het Britse volkslied worden ge hesen", aldus Schotse voet- balfunctionailssen. „Voor de verdere rest blijft alles nor maal. Union Jack zal in West-Duitsland klinken". Nog enkele dagen ey dan loopt onze spelers-enqlIWé teneinde. Tot dit moment zijn al bijna 9200 stemmen gqteld. De keus van onze le zers viel tot nu toe op liefst 86 verschillende spelers. Tot en met vrijdagmorgen kunt U nog Uw selectie van 22 Nederlandse voetballers naar onze sportredactie zenden. Daarna gaan we de enquête definitief afsluiten. Uw se lectie moet bestaan uit: 3 keepers; 7 verdedigers; middenvelders; en 6 aanval lers. JACK ARENTSEN (ADVERTENTIE) PARIJS (SID) De Franse professional-wilerenners heb ben gisteren gedreigd met een boycot van Parijs - Nice, die van 10 tot 16 maart wordt gehouden. De Franse beroeps renners willen niet samen met amateurs aan de start staan en de organisators hadden de Poolse ploeg, met Szurkowski en Szozda, gecontracteerd. De profs zeggen geen be zwaar te hebben tegen het deelnemen van amateurs op zichzelf. Zij willen echter wel inspraak hebben bij de vast stelling van de reglementen voor „open" wedstrijden. De brief, die het bestuur van de Franse vereniging van wieler- professionals heeft gestuurd aan de nationale wielerbond eindigt met: „Indien de orga nisators van Parijs - Nice geen rekening houden met on ze verlangens, zullen zij het niet-deelnemen van de Franse professionals moeten incalcule ren". U kunt de gerant kwalijk aanbieden voor 67,50 borden te gaan afwassen in de keuken. Nee, in zo'n geval is het heel wat comfortabeler als u betaalcheques bij u hebt. Betaalcheques zijn net zo goed als gewoon geld. U kunt er overal alles mee betalen. En u kunt er ook geld mee opnemen: u schrijft dan gewoon een cheque aan uzelf uit (tot 100,-), die u bij elk bankkantoor, ook in 't buitenland, kunt verzilveren. Na enige tijd worden alle door u per betaalcheque betaalde bedragen van uw Amro Privérekening afgeschreven. De nummers en bedragen worden op uw dagafschrift stuk voor stuk keurig vermeld. Zo weet li altijd precies hoeveel u hebt uitgegeven. Betaalcheques één van de voordelen van een Amro Privérekening. Als cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. Laat die bank wat harder vooru werken:

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11