V oedings- deskundige, nieuw beroep in ons land OMSLAGEN STAFLEDEN DREIGEN HET GEWELD Het gezin is niet dood Fed< van Valse k Spanje- Speculaties rond ziekte van Pompidou Ajax- spelers achter Oranje wybert laat zich van z'n voordeligste kant zien tijdelijk John F. Kennedy Instituut houdt eind mei internationale studiebijeenkomst GU1NEE-BISSAU DELEGATIE ERG TELEURGESTELD binnenland buitenland Geen diëtisten Deskundigheid Slecht Vervroegd aftreden Veel auto's leeggestolen Bureau W.A.-bestuur bezet GESPREK Engelse belangstelling voor bedrijven in ons land steeds groter nu je 'm hardst nodig hebt in alle vier smaken TUNESISCHE MINISTER VOOR TUCHTRECHT. COMMISSIE Dinsdag 12 februari 1974 lilllllillll il: liiljl iiillll 111 Met passen en meten komje achter de waarheid. WAGENINGEN Zon duizend moeders en vaders van Wageningse kleuters en lagere schoolkinderen weten sinds vorig jaar wat een voedingsdeskundige doet. Min of meer, tenmin ste. Want hun zoontje en dochtertje zijn toen door studenten in de voedings- kunde onderzocht. In sa menwerking met school artsen en wetenschappelijk personeel van de Land bouwhogeschool. Die studie richtte zich uitsluitend op lichamelijk ge zonde kinderen tussen 5 en 12 jaar. Er werden metingen verricht om de breedten van de schedels en de beenderen te bepalen en de hoeveelheid onderhuids vet. De samenstel ling van spierbundels werd onderzocht en bloedmonsters werden bekeken op de aan wezigheid van vetachtige stoffen. Bij groepen van die kinderen werd gevraagd, bij de ouders en bij de ouderen kinderen zelf, naar de voe dingsgewoonten. Ook was aan het uitgebreide onder zoek een enquête verbonden naar de activiteiten van de kinderen en werd bekeken hoe de gezinnen van de aan het onderzoek deelnemende kinderen sociaal geplaatst konden worden. „Uit dat veldwerk bleek, na verwerking van alle gege vens, dat zo'n vijf procent van de kinderen overvoed was. Ze hadden te veel vet- weefsel. Er waren kinderen bij die volkomen gezond wa ren, maar die door rijk voed sel of door andere oorzaken te veel calorieën hadden. Dat zou een aanwijzing kunnen zijn voor het ontstaan van hart- en vaatziekten op late re leeftijd. „Maar daarmee moeten we wel heel voor zichtig zijn. Van die verbin ding weten we niets. Van daar dat we zeggen „zou kunnen". Want een te veel aan calorieën kan ook ver oorzaakt warden door be paalde activiteiten, door een maatschappelijke situatie, door prestatiedwang. Dit on derzoek geeft een van de werkterrein aan van een voedingsdeskundige". Dat zegt de 25-jarige Frits van der Haar. Hij is een van de vier jonge mensen 2 vrouwen en 2 mannen die als voedingsdeskundigen, een dezer dagen als eersten in de geschiedenis van de Land bouwhogeschool afstuderen gloednieuw beroep in Neder land. Het vak voedingskunde werd, uiteraard, al geruime tijd gedoceerd aan de hoge school. Sinds 1969 is het een afstudeerrichting. De grote voorvechter daarvan was professor dr. C. den Hartog, wiens werk op dit gebied anderhalf jaar geleden is overgenomen door professor dr. J. Hautvast. „Kijk", zegt de 24-jarige Daan Kromhout die zich sinds enkele dagen eveneens afgestudeerd voe dingsdeskundige mag noe men, „we weten dat heel wat ziekten en de gezondheid be nadelende afwijkingen voor een deel te verklaren zijn doordat mensen gedurende geruime tijd een verkeerd samengesteld voedselpakket Reeds in het tweede deel van de negentiende eeuw ging men een studie maken van de betekenis van ons voedsel voor de stofwisse ling. Men dacht toen nog dat koolhydraten, vetten, eiwit ten en bepaalde mineralen in de juiste hoeveelheden in voedsel aanwezig moesten zijn om de mensen gezond te houden. Later ontdekte men de betekenis van de vitami nen. Je kunt zeggen dat er toen een begin van een voe dingsleer werd opgebouwd, ook al door de vorderingen van de chemie, de fysiologie en later ook de ge- drags- en sociale weten schappen. De wetenschap schiep nieuwe voedingsmiddelen, de koopkracht nam toe, het le venspatroon van miljoenen mensen veranderde eveneens razendsnel. In het rijke deel van de wereld begon men allerlei zaken te eten, omdat men ze „lekker" vond. Men at niet langer alleen maar om in leven te blijven. En fin, de relaties tussen mens en voedsel wijzigden zich. Aan de andere kant moesten De tang „verraadt" onderhuids vet. gebruiken. Vetzucht, hart- en vaatziekten, bloedarmoede, tandbederf, blindheid, Engel se ziekte, stoornissen in de lichamelijke groei. Om maar een paar voorbeelden te noe men. Welnu, het is dus be langrijk dat op wetenschap pelijk niveau mensen zich gaan bezighouden met de voedingsleer". men9en in veel ontwikke lingslanden eten wat ze kon den krijgen. Van weelderig en veelzijdig voedsel was en is bij hen geen sprake. In beide gevallen is de relatie gezondheid-voeding steeds duidelijker geworden. Die relatie vraagt om weten schappelijk opgeleide des kundigen in de voedingsleer. Naar mensen die een goede wetenschappelijke kennis hebben van de biologie en de chemie, maar die ook dat hangt van de specialisatie af thuis zijn in vakken als biochemie, fysiologie, toxico logie, levensmiddelenchemie of gezondheidskunde. En spe cialisatie is ook mogelijk in de maatschappij-wetenschappee lijke aspecten van het voed- selvraagstuk en de voedings gewoonten. Daarbij kan men o.a. denken aan planning, voorlichting en onderzoek op het gebied van de welzijns- en gezondheidsproblema tiek. „Toen wij, als eersten, die afstudeerrichting kozen, was er nogal wat onbegrip. Onwil ook. Men dacht algemeen dat wij een soort dure diëtisten zouden worden. Welnu, dat zijn we beslist niet. Wij stel len geen diëten samen. Hou den ons wel bezig met de vraag wat, in bepaalde ge vallen binnen het kader van een algemeen dieet voor iemand het beste is op grond van onderzoek van die voeding en de lichamelijke gesteldheid van de patiënt. Wij gaan uit van gezonde mensen. Gaan trachten te vinden wat de oorzaken kun nen zijn van afwijkingen die ontstaan". Een nieuw beroep. Dat on dervonden Frits van der Haar en Daan Kromhout tij dens de stages in het buiten land. Kromhout werkte toen een half jaar in een Stock- holms ziekenhuis. „Nou, eerst begreep niemand daar er iets van. Zelfs de Zweed se hoogleraar verbaasde zich erover dat ik van een land bouwhogeschool kwam. Hij meende dat ik m'n opleiding aan een medische faculteit had gekregen. Van der Haar had, in mindere mate, de zelfde ervaring bij zijn stage aan het Forschungsinstitut für Kinderernahrung in Dortmund. „Ze vonden het vreemd dat ik daar kwam. Maar waren snel ingespeeld, omdat er ook chemici etc. werkten". Misschien duidt dit nieuwe vak wel op het ontstaan van een nieuwe laag deskundigen in onze gezondheidszorg. Sa men met chemie., biologen, sociaal-geneeskundigen, ar- beidsfysiologen en sociaal- psychologen kunnen voe dingsdeskundigen specialisti sche functies gaan vervullen in de teams die met de me dici samenwerken. „Er is in de medische wereld in toene mende mate belangstelling voor ons vak. Er zijn nu hoogleraren voedingskunde benoemd in Amsterdam, Lei den en Groningen. Het is ook duidelijk dat voedingsdes kundigen, universitair opge leid, gemakkelijke gespreks partners zijn van de medici. Zij pogen na te gaan waarom voedsel nodig is om gezond te leven, hoe dat voedsel dan samengesteld moet zijn het kan van geval tot geval verschillen en welke pro- olemen op dat gebied ver bonden zijn aan een samen leving die welvaart kent en die armoede moet onder gaan". Beide jonige mannen reke nen er min of meer op on middellijk nadat ze zijn af gestudeerd door de Hart stichting in staat gesteld te worden, met een groep doc toraalstudenten van hun ho geschool, onderzoek te doen bij kinderen in Heerenveen en Heerlen naar eventuele aanwijzingen die zouden kunnen duiden op risico's voor toekomstige hart- en vaatziekten. „Een zelfde soort onderzoek ais we in Wageningen hebben uitge voerd. Maar nu in twee ste den die cultureel anders ge aard zijn wat bevolkingsop bouw en gewoonten betreft. Wij stellen ons daarvan veel voor. Vooral als het mogelijk zou zijn dat onderzoek in de tijd „bij te houden", zodat nagegaan kan worden hoe die kinderen zich ontwikke len in het kader van wat wij willen napluizen. Wij gaan daar werken in samenwer king met de schoolartsen. De ouders worden volledig inge licht. Geen kind hoeft mee te doen, als de ouders het niet willen. Maar in Wageningen hebben wij ervaren dat de meeste ouders zeer geïnte resseerd zijn. En nauwelijks iets weten van de betekenis van goede voeding voor hun kinderen. Ze vragen dan, bij voorbeeld, wat het verschil is tussen Becel en Halvarine. Dan merk je dat al die re clame de mensen steeds on zekerder maakt. Zeker over voedingsmiddelen. Maar dat ze wel begrijpen dat voedsel de gezondheid kan beïnvloe den". JACQUES LEVIJ (Van onze correspondent) PARIJS De in drie regels en vierentwintig woorden ver vatte officiële aankondiging dat president Georges Pompidou de griep heeft en enkele da gen te bed zal moeten blijven heeft in Frankrijk een golf van geruchten, speculaties en veronderstellingen ontketend, die ten gevolge hebben dat 2 Vi jaar voor de officiële datum de campagne voor de Franse presidentsverkiezingen begon nen is. De politieke instabiliteit die sedert enige tijd latent was is als gevolg daarvan sterk aan de oppervlakte gekomen, ui teraard niet wegens een sim pele griep maar door dat de Franse president sedert de cember 1972 klaarblijkelijk niet in goede gezondheid ver keerd. Het thans gepubliceerde com muniqué is de eerste officiële verklaring over zijn gezond heid sinds Pompidou in 1969 zijn intrek in het paleis van het Elysee nam afgezien van een lakonieke verklaring van verleden zomer (juni) dat de president aan herhaalde aan vallen van griep leed. slecht uit zag nog meer opge blazen was dan in de laatste maanden, vermoeid en hoogst geprikkeld leek. De geruchten over zijn gezondheidstoestand zijn versterkt door het hard- cortisonc behandeld zijn het geen veelal een opgeblazen voorkomen en een mindere re sistentie tegen virus-infekties ten gevolge heeft. Doordat alle macht In Frank rijk sedert ongeveer twee jaar in handen van Pompidou ge concentreerd is en het bewind in feite een presidentiële regi me geworden is, hebben de speculaties over de ziekte van Pompidou een rechtstreeks po litiek karakter. Het feit dat hij niet in zijn officiële ambtswoning, het pa leis van het Elysee zetelt, maar in zijn particuliere wo ning in Parijs waar hij sedert hij staatshoofd geworden is geen enkele nacht geslapen heeft doet verdere maar door gaans weinig gefundeerde ver onderstellingen rijzen. Bij zijn recent bezoek aan Poi'"rs was het opgevallen dat Pompidou er bijzonder 0 POMPIDOU nekkige officiële stilzwijgen dat uiteindelijk altijd door dramatische veronderstelling leidt en de meest gehoorde bewering is dat Pompidou of wel aan een beenderenziekte ofwel aan artritis lijdt. Het is mogelijk dat de president veel minder ziek is dan de geruch ten beweren, maar het is dui delijk dat hij niet in blakende gezondheid verkeert. Hij zou tegen deze veronderstelde ziekte en aandoeningen met Sedert enkele maanden gaat er in Frankrijk nauwelijks een week voorbij, zonder dat een dag- of weekblad het heengaan van Pompidou voor spelt, het aftreden of afzetten van premier Mesmer, het be noemen van minister zus ol minister zo door diens opvol ger en de naam van de meer- 'leidskandidaat voor de presi dentsverkiezingen noemt. Daarbij zijn donderdag ge ruchten gerezen dat Pompidou de constitutionele raad geraad pleegd zou hebben over de mogelijkheid van een ver vroegd aftreden dat uiteraard door vervroegde presidents verkiezingen gevolgd zal moe ten worden maar met zijn aanblijven aan het Elysee dus zonder dat senaatsvoorzitter Poher het zogenaamde interim waarneemt. De voorzitter van deze consti tutionele raad heeft evenwel met beslistheid ontkend dat Pompidou de raad om advies, interpretatie of uitleg bena derd zou hebben en ook de pers had vrijdagmiddag de overtuiging dat het gerucht dat blijkbaar door Jean-Jac- ques Servan Schreiber de we reld ingestuurd werd volko men ongegrond is. Een en ander neemt niet weg dat de speculaties voortgaan dat de bladen er kolommen en kolommen aan besteden (be halve het Gaullistische en het communistische partijblad die merkwaardigerwijze beiden eensgezind verklaren dat dit soort speculaties op gezond heid en leven onfatsoenlijk zijn). Intussen valt niet te ontkennen dat de griep van de >resident een staatszaak ge- vorden is omdat deze behalve het symbool ook de realiteit van de staatsmacht geworden JAN DRUMMEN ROTTERDAM (ANP) De politie in Rotterdam maakt zich ernstig zorgen over het feit dat er de laatste tijd erg veel uit geparkeerde auto's wordt gestolen. In de eerste week van fe bruari deden 39 mensen aangifte van een dergelijke diefstal. In totaal werd er voor f 23.147 ontvreemd. De dieven kwamen de auto's binnen door het forceren van een tochtraampje, het open snijden van een linnen dak, met een valse sleutel of via een niet afgesloten portier. De politie doet nog eens een dringend beroep op de mensen om geen waardevolle zaken in hun auto te laten liggen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Woordvoerder Jan Mulder van de pro-Muller - stafleden van de zwakzinnigen afdeling Dennendal van de Willem-Arntszhoeve in Den Dolder heeft de door het W.A.-bestuur gedane beschul diging bevestigd, dat de Mul- lerianen de mensen die door het W.A.-bestuur zijn aange steld als vervangers van de zeven ontslagen stafleden heb ben bedreigd met lichamelijk geweld, als zij zich nog op Dennendal vertonen. Jan Mulder gaf toe, dat hij zaterdag de door het W.A.- bestuur aangestelde vervanger op paviljoen De Witte Hul dringend had aangeraden zich niet meer op het paviljoen te vertonen: „De man is ook in derdaad weggebleven en dat was zeer verstandig van hem, Als hij wel weer was geko men zou inderdaad waar schijnlijk lijfelijk geweld to gen hem zijn gebruikt". Drie leden van de werk groep Denmendalbestuur, prof. L. Hulsman, drs. K. Okraa en de heer P. Reckman, hebben maandagmiddag met staatsse cretaris Hendriks van Volks gezondheid de situatie op Den nen-dal besproken- De werkgroep treedt op als voorlopig bestuur van het door de ontslagen directeur Carel Muller en zijn aanhangers uit geroepen zelfstandige Nieuw Dennendal. De werkgroep is fel tegen de voorgenomen eva cuatie van ongeveer 160 pu pillen uit drie paviljoens van Dennen/dal. Ongeveer dertig personeels leden van het Willem-Arntsz- huis in Utrecht hebben om streeks halfzeven gisteravond het bestuursbureau van de Willem-Arntszstichting aan de Oudegracht in Utrecht bezet. Zij hebben dit gedaan uit proetest tegen de handelwijze van het bestuur in de kwestie Dennendal. Aan de heer Cras, secretaris van het bestuur, zijn drie ei sen overhandigd. (i Onmiddellijke intrekking van het bestuursbesluit tot ontruiming van de drie pavil joens van Dennendal. Na intrekking van dat be sluit onmiddellijk aftreden van het bestuur. Inzetten van een procedure waarin met inspraak van alle DEN HAAG (ANP) —De Nederlands-Britse Kamer van Koophandel ontvangt nog steeds aanvragen van Engelse ondernemingen, die belang stelling hebben voor samen werking of fusie met of over neming van een Nederlands bedrijf. Wekelijks komen er een paar aanvragen binnen, maar aldus de Kamer, dit is maar het topje van de ijsberg: er zijn nog veel meer instan ties, waar aanvragen binnen komen en die bemiddelend op treden, zoals de banken. Om gekeerd is er toenemende be langstelling van Europese en ook Nederlandse ondernemin gen voor fusie met of overne ming van Engelse bedrijven, aldus de Kamer. In 1973 is het aantal buiten landse ondernemingen, dat een Nederlandse partner zocht, nog toegenomen ten opzichte van het topjaar 1972, aldus het Nederlands Christelijk Werk geversverbond (NCW). De penetratie van Engelse bedrij ven in Nederland via de over neming van bestaande bedrij ven nam in 1972 weer in om vang toe. In 1972 en 1973 was het aantal fusies en deelnemingen in Nederland voor ongeveer veertig procent met een bui tenlandse partner. Van de fu sies en deelnemingen tussen Nederlandse en buitenlandse ondernemingen stonden de En gelsen in 1973 aan de spits met 44 procent. De opgaande lijn van de fusies en deelne mingen tussen Nederlandse en buitenlandse ondernemingen heeft zich in het vierde kwar taal van 1973, het crisiskwar taal voortgezet. (ADVERTENTIE) J '4 V 1.1 a personeelsleden van de stich ting op democratische wijze een nieuw bestuur wordt ge kozen. De bezetters hebben aange kondigd in het bestuursbureau te willen blijven tot aan hun eisen is voldaan. 'Vam PvdA-zijde de een drin gend beroep gedaan op de bij het Dennendalconflict betrok ken personen en instanties om een laatste poging te doen om via overleg met elkaar een oplossing te vinden waarbij evacuatie van de pupillen van de zwakzinnigeninrichting Dennendal kan worden voor komen, (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het Jo in F, Kennedy Instituut voor Inter nationale zaken van de Til- burgse universiteit houdt van 29 mei tot 1 juni van dit jaar een internationale studiebij eenkomst. Op die bijeenkomst komt de energiepolitiek van de Europese Gemeenschap aan de orde. Daarbij zal speciaal de nadruk komen te liggen op de elektrische energieverwek king. Ter voorbereiding van deze internationale bijeenkomst wordt in het kader van het studium generale door het in stituut een serie lezingen ge organiseerd. Op 12 februari gaat profes sor P. Odell, de bekende olie- deskundige van de Rotterdam se Erasmusuniversiteit, praten over de internationale oliecri sis. Een week later, 19 februa ri, houdt de directeur van het Kennedy Instituut, prof. jhr. dr. F. A. M. Alting von Geu- sau een inleiding over het Midden-Oosten conflict en de energiecrisis. Op 5 maart gaat drs. K. Zijlstra praten over de positie van Nederland in de energie crisis. Veertien dagen later, 19 maart dus, houdt dr. S. L. Mansholt een inleiding over de energiecrisis en de Europese Gemeenschappen. Op 2 april komt de consul van Koeweit in Nederland, de heer M. S. Rabbani, naar Til burg om te praten over de Aragische oliepolitiek. Tot slot van de serie lezingen gaat drs. J. Vingerhoets 23 april een inleiding houden over de posi tie van da ontwikkelingslan den in de energiecrisis. Alle lezingen beginnen 's morgens om 10.30 uur en zijn om 12.00 uur afgelopen. Over de lezingencyclus Is een uitgebreide informatie-do cumentatiemap samengesteld. Die kan men voor f 2,50 ko pen bij het J. F. Kennedy Instituut of aan de balie in het hoofdgebouw van de Hoge school. DEN HAAG De delegatie van de bevrijdingsbeweging van Guinee-Bissau is teleurge steld over de reactie van mi nister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken. Minister Van der Stoel heeft zaterdag tij dens het onderhoud, dat hij met de delegatie had, meege deeld dat Nederland de onaf hankelijke regering van Gui nee-Bissau nog niet kan wer- kennen. Hij wil in plaats daarvan gezamenlijk met een aantal andere landen druk oefenen op de Portugese regering om zich te houden aan de uit spraak van de Veiligheidsraad van november van het vorig jaar. TUNIS (ANP) President Habib Bourguiba van Tune sië heeft besloten zijn ex-mi nister van buitenlandse zaken Mohammed Masmoudi te schorsen van zijn partijlid- maatschap en hem te dagvaar den voor de tuchtrechtcommis sie van de partij, zo is offici eel in Tunis bekendgemaakt. Masmoudi was de voor naamste architect van de fusie tussen Tunesië en Libië waar toe op 12 januari op het Tune sische eiland Dzjerba besloten werd en die hij wereldkundig maakte. Twee dagen na de oprichting van de „Arabischis- lamitische republiek" werd Masmoudi als minister van buitenlandse zaken ontsla gen. DOOR. GREET BUCHNEfi In het boek Vroutoenetno cipatie en gezinsemanc ipat, wijst de psychologe hène Dr>.: sen Coenders erop, dat de kóp. lopers van de jongste errc. cipatiegolf steeds meer wod wen tegen het hoofd stolt'. door hun hameren op beroepi.1 arbeid voor de vrouw als e? must. Er zijn immers heel gehuwde vrouwen die zich jiji recht en rede geëmanctperj kunnen noemen, maar deson danks om allerlei redese I geen betaald werk buitensta,. verrichten. Mevrouw Dresen pleit |J haar boek dan ook voor ee-,1 iet of wat meer genuanceerjl emancipatiestreven, iomi-J Vooral aandacht wordt jJ schonken aan ontplooiingski-, sen voor iedereen. Met die ontplooiingskanirl bedoelt mevrouw Dresen ttcl zozeer gelijke kansen bij oi-l derwijs en beroep, als wel §?.l lijke kansen bij het aanky I pen en vasthouden van mm-\ lijke relaties. Het gezin speelt bij dit 1 ste een zeer voorname rol nl is uiteindelijk vaak bepaleiiF voor het geluk van elk afros-l derlijkmens. Het gezin blijkt dan oos| niettegenstaande de door oiogen reeds sedert de tuint! ger jaren verkondigde mide-l gang, nog steeds stevig in ii;i| schoenen te staan. Binnen dit gezin motte! man en vrouw uiteraard u] beiden een even belangrijll functie hebben indien tra van een geëmancipeerd wil spreken. Dat is dan ts-1 gens de auteur een gin I waarin zowel kinderen ol' I Volwassenen optimale mojt-l lijkheden tot zelfverwerkelij-\ king hebben. Bovendien moet dit pes s I als instituut ondergeschikt zijil aan de zelfverwerke lijking I van de gezinsleden, maar :t-[ ker niet aan maatschappelijie| organen. Ten aanzien van het eersllj punt wijst de auteur op ij, toenemende vrijheid van ij kinderen binnen het gezin el de toenemende bereidheid tul mannen om te dele in ill zorgen en vreugden van huis- T houding en opvoeding, hetgeen I niet wegneemt dat maar u-ei-1 nig mannen in ons cultuurp-l troon in staat zijn om uoortd»-! rend thuis te zijn. AangeM-\ vrouwen daartoe wel de lijkheid hebben, zullen til vooralsnog genoegen .moeial nemen met een grote wij-1 heidsbeperking in de tijd fflfi kleine kinderen. Ten aanzien van de onder-1 gschiktheid van het gezin oi'j Dresen op de moge lij kheif tot echtscheiding als het get"11 geen echt leefverband meers] en de bereidheid om anii"l leefverbanden dan het gw'< wettelijke rechten en feitelij-1 ke mogelijkheden te geven. Maar van de ondergeschikt-1 heid van het gezin aan nw't- schappelijke organen bejü I men weer terug te komen, omdat men ontdekt heeft deze niet kunnen functions'" I zonder de bijdrage van M gezin. In de loop van de zei"'1 ger jaren is een nieuwe ge"' I ratip van sociologen tot j I ontdekking gekomen dat door hun voorgangers vow-1 spelde ondergang van het ge"" niet bewaarheid werd en daarom langzaam maar zeW een halt zal worden toegen'' pen aan de machtsuitbreuH"! I ■van alle instituten die bed"'® I waren om de taak van I gezin over te nemen. De ®l( I tot inspraak in onderwijs "i ziekenhuiswereld is daar 5 een voorbeeld van. Met het oog op deze ontw'^ keling, die duidelijk wijst een herwaardering c"' emotionele relaties W" functionele relaties, Wjjr mevrouw Dresen zich af of j I emancipatiegroeperingen I vooral hameren op carrièreW* gelijkheden van de vrouw I achter lopen bij een op S"'1' zijnde ontwikkeling. Kortom het boekje VroW'' nemancipatie en gezinsemaW pat ie werpt in elk geval i®'®' gen op, die de moeite van I" overdenken waard zijn. Vrouwenemancipatie f gezinsemancipacie doo'k Dresen Coenders. Uitgave''' Ambo, prijs f Dinsdag 12 februari 1974 VALKENBURG Op en Franse Rivièra reed; 3.000 nieter hoogte in d kracht trainen zoals hij Europa zou, terwijl het beginnen. Maar Fedor als prof. AMSTERDAM (ANP De Ajacieden staan i achter Oranje. De m spelers van Ajax, die vorige week zeer af wij opstelden ten aanzien de premieregeling tij de eindronden van het reldkampioenschap in V Duitsland, hebben gist besloten zich van nu af „onvoorwaardelijk in te ten voor het Nederlands tal". Als reden voerei aan de „betere voorlich dan zij aanvankelijk ha ontvangen", gekregen Karei Jansen (hun we voerder b(j de KNVB Cor Coster. Naar aanleiding van di dere inlichtingen hebbe Ajacieden besloten zich de betrekking tot de spo: en financiële kant van he reldkampioenschap 1974 conformeren aan de stans ten, die de gehele groep Nederlands-elftalspelers tijd iïi Utrecht heeft in men", heet het officieel i communiqué. Woordvoerder Karei J (secretaris-generaal var vereniging van contractsp VVCS): „Dit geeft mij d gelijkheid verder te onde delen met de KNVB. Bi rijke obstakels zijn u, weg geruimd, nu de ec in de groep is teruggek Jansen verhult niet dat tie van de Ajacieden voo: vorige week een onaangi verrassing was: „Je nauwelijks de tijd om formatie te verwerken, voorbeeld dat het geld v oefenwedstrijden in de sorpot zou gaan. De Aja ontkennen nu wel dat z ultimatum hebben g maar zo kwam het wel Het was allemaal wat haast". FRANKFORT DPA-A Woensdag zal in het W dion van Frankfort deelnemer aan de eind worden, wie de ze deelnemer aan de eind van het toernooi om he reldkampioenschap voet zijn. De wedstrijd Zuids bpanje is de laatste oi tmg uit de voorronde noodzakelijk is geworde dat beide teams in hun gelijk eindigden. Vooi het Iberisch schiereilai men daar geen rekenin mee gehouden. Inlie Zuidslaviërs hun laatst tegen Griekenland me treffers verschil zoude nen volgde er een besl wedstrijd. Bij een klein schil zou Spanje overgE een groter Zuidslavië. de laatste minuut van h tegen Griekenland maa1 rasi er 4—2 van. Het vaststellen van e tum voor het beslissi 8®* nogal wat moeilij Nadat beide partijen 1 eens konden worden o' riJS, in begin januari, g

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 10