Vakcentrales kraken de welzijnsnota KVP-CVP- Dijkval bij EXPOSITIE KUNST UIT ROTTERDAM GEOPEND Waterstaat zoekt naar schuldvraag scheuren Schelde- Rijn-bruggen „AFSLUITEN OOSTERSCHELDE IS NADELIG VOOR BEWONERS ROND WESTERSCHELDE TEGENOVERGESTELDE ALS UITGANGSPUNT commissie Expositie „Waarom ben ik kunstenaar ACTIEGROEP IN INFORMATIEBULLETIN Zacht Inwonertal alleen 111 gegroeid REIZEND FILMHUIS NAAR DE VESTE Mijnenvegers bezoeken Vlissingen REDELIJK JAAR VOOR GLAS- TUINDERS 9 streek Verheugd SCHEAFFER NAAR ZEELAND De nieuwe PONTIAC Simoatico vindt u in de collectie van: PONTIAC TIJD JUISTE TIJD Dijkophoging Negen jaar 55 Zaterdag 9 februari 1974 HUISARTSEN enburg en Oostburg jol G. de Bruijckere. Brouwt straat 8 te Oostbure t? 170-2323. 6' lel dokter Schiltman 11 |77, b.g.g. 01157-1451. 61 ■vliet, Hoofdplaat en Ij,.„ nke, dokter Chr. Kalkm iirg. Maarleveldstraat ervliet, tel. 01152-345 Isele en Nieuwdorp. n aktijk van dokter Kivï ordt waargenomen h„' ikter L. Sterrenberg ieuwdorp, tel. 01195 ikens en Groede, dokter n auer te Breskens t,. L172-1566. zand, Retranchement, gv - Zuidzande, dokter' Bed Zuidzande, tel. oillj. Ïge, St.-Jansteen en K». acht, dokter Melchers 1,1' 1146-327. 1 ewegen, Hoedekenskerki -Heerenhoek en Ovezanj,' e praktijk van de huisart en J. Geldof, J. Kole en S /östmann wordt tot maait agochtend 8.00 uur waargt omen door dokter '2 Iwartelé, Werrilaan 43 .-Heerenhoek, tel. 01105. 280. es, dokter F. van pe(, |}ostsingel 132, tel. 5306. ek, Philippine en Sluist» Jokter Van Haelst. Spoor.' traat 46a te Sluiskil, tel 1)1157-444. 1st, dokter W. Eijsink, w 1060. oosterzande, dokter J. iBurg, Groenendijk 52 t, [Hontenisse, tel. 01148-1J1; [l'ot maandagmorgen tjj uur. ddelburg', dokter J. Dell» Rouaansekaai 47, tel. 2631 zaterdag) en dokter Boerwinkel. Noordweg 211 el. 2460 (zondag). Visit# aanvragen voor 10.00 uit Spreekuur voor dringendg evallen van 12.30-13.00 ut' en van 17.30-18.00 uur. imerswaal, dokter P. Pi derman te Yerseke, n 01131-1300 voor de dorps Hansweert en Yerseke. Doe ter A. Constandse te Kn; bendijke, tel. 01134-1411 voor de dorpen Krabben!;, at, Kruiningen en Rillam Bath. |as van Gent e.o., dokter 11 Dierick, Graaf Jansdiji A.IBa te Westdorpe, It 125b. |erneuzen, dokter P. Nij.->r. Anna Biinstraat 25, ttl 01150-2324. lissingen, dokter J. Crairc tel. 3619 (tot zaterdag 211 uur) en dokter G. de Gret tel. 2121 (van zaterdag 24.1 uur tot zondag 24.00 ue visites aanvragen voor UI uur, spreekuur voor driiv gende gevallen van 12.30- 13.00 en van 17.3Wi.tt uur. Volphaartsdijk, 's-H. Art* kerke en Heinkenszani dokter D. van Driel te 's-I Arendskerke, tel. 01114 1202. Eaamslag, dokter C. Verbom. Axelsestraat 2, tel. 1377. TANDARTSEN lo.Z. Vlaanderen, tandart! van der Burgh, praktijk C;| nadalaan 1 te Sas van Ge tel. 01158-1317, privé kade 120 te Sas van GeK tel. 01158-1889 (zaten! van 10.00-10.30 en H|, 18.30 uur, zondag van 1" 12.30 uur). Iw.Z. Vlaanderen, tandarts van Goor te Oostburg, 01170-2077 (zaterdag zondag van 12.00-U uur). Walcheren, tandarts W. MP menhoek. Rouaansekaai te Middelburg, tel. OjlL 3820. Zaterdag van 9.00-J.1 uur. zondag van 11.00-12.00' en N. Beveland, tandare Klinkert, Turfkade 1' Goes, tel. 01100-6564 dag en zondag van 10.00 uur). DIERENARTSEN Axel en Zaamslag, Cysouw te Axel, tel. W' 1488. N. en Z. Beveland, dokter Gaakeer te Ovezande, 01195-283. Walcheren en deel N. land, dokter L. Grijpskerke, tel. 01189- Consuit alleen na tele: sche afspraak. W.Z. Vlaanderen, dokte'^^ v.d. Vijver te IJze3t"'^B tel. 01176-1388. wijkverpleging Aardenbu.g, Cadzand, burg en Sluis, zr. l«jj te Zuidzande, tel 2367. r Biervliet, Breskens, «1 Hoofdplaat, SchoondijK IJzendijke, zr. Adnaa* Groede, tel. 01171-367- Ellewoutsdijk e.o.. lC\ J Jongejan-Sinke, qjiI te Heinkenszand. tel. 1696. Goes, zr. T. Coomaro. 7970. „I Groot Axel en Zaamslas. v. Exel, Polderstraat Zaamslag, tel. 01153-1;v Hoek, Sluiskil en PI»1'™, zr. Bouwens te Hoe# 01154-1274. Hulst en Hontenisse, 1 sen, tel. 01140-2368. Sas van Gent, zr. J. v-a" selaer, Beneluxstraat tel. 01158-1916. Terneuzen, zr. LeenM Steenbergenlaan 3360. W.Z. Vlaanderen, zr se, Karnebeekstraa' Groede, tel 01171-36' apotheken Goes, Zeeuwse apotbe6'' 5255. (Van een onzer verslaggevers) .MIDDELBURG. De drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) in Zeeland hebben gisteren fundamentele kritiek geleverd op de beleidsschets van G.S. —de basis van de Zeeuwse „welzijns nota", die volgende week in Provinciale Staten wordt behandeld. Stellen G.S. zich op het standpunt, dat in de Zeeuwse situatie versterking van de welvaartsbronnen een voor- 1 waarde is voor een welzijns beleid de vakcentrales stel len precies het tegenoverge- 1' stelde. „Zou er geen economi- sche groei optreden, dan zou het hele welzijnsbeleid in de filosofie van G.S. op losse t schroeven komen te staan", zeggen de vakcentrales in een officieel commentaar. Op het mikken op een sterkere bevol kingsgroei i,n Zeeland, d.w.z.: met het percentage boven het landelijk gemiddelde, wordt door de vakcentrales als een 'i onjuist beleidsuitgangspunt L beschouwd. „De Nederlandse I bevolking, zeggen de vakcen- trales, groeit slechts in be- 1 perkte mate, bovendien houdt de Randstad zijn bewoners vast en tenslotte blijken Zee land en het noorden des lands bij de „immigranten" het minst in trek te zijn. De vakcentrales zeggen: het is veeleer zo, dat een goed welzijnsbeleid voorwaarde is voor bevolkingsgroei en daar mee voor vestiging van bedrij- I ven, dan andersom. Overigens mag niet vergeten worden, dat 1 ln verschillende opzichten juist de beperkte bevolkings dichtheid als een welzijnsele- ment wordt ervaren. De pro blemen, waarmee men in dichtbevolkte, maar ook in snelgroeiende gebieden wordt geconfronteerd, mogen als waarschuwing niet worden on- 1 derschat. Over de werkgele genheid in relatie tot het wel zijn zeggen de vakcentrales: de werkgelegenheid dient qua omvang en samenstelling te worden afgestemd op het te verwachten arbeidsaanbod (kwantitatief en kwalitatief) en niet andersom. Over de on derwijsproblematiek (te wei nig scholingsmogelijkheden in [Zeeland) wordt opgemerkt, dat een geforceerde bevol- kingsgroei ook op dit punt weinig heil kan brengen. G.S. I zouden realistisch moeten zijn, door er bv. op te wijzen, dat het voor duizenden jongeren uit Zeeland noodzakelijk is om voor een verdere opleiding buiten Zeeland te gaan stude ren, terwijl daar slechts zeer I bescheiden aantallen niet- Zeeuwen tegenover staan, die in Zeeland onderwijs komen volgen. Voorts berekenen de vakcentrales, die lichtelijk ge pikeerd zijn omdat G.S. de vakcentrales geen gratis exemplaren van de welzijns- De vooruitzichten voor zon- I dag en maandag opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18 uur: Zacht met af en toe regen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Neder- Band. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Mm. temp.: Orn- jstreeks 5 graden. Max. temp.: I Omstreeks 9 graden. Kans op leen droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Voor maandag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: Om streeks 6 graden. Max. temp. Omstreeks 9 graden. Kans op J een droge periode van ram- I stens 12 uur: 50 procent. Kans 1 op een geheel droog etmaal 20 procent. waterstanden Konstanz 294 onv., Rheinfel den 243 -25, Straatsburg 268 7. Plittersdorf 451 pl.3, Maxau 192 pl.16 Mainz 336 pl.56, Bingen 205 pl.37, Kaub 239 pl.37. Trier 599 pl.85, Koblenz 1 325 pl.70. Keulen 287 pl.83, Ruhort 409 pl.50, Lobith 1005 pl.21, Pannerdense kop 970 pl.20. Nijmegen 794 pl14IJs- selkop 864 pl.ll, Eefde IJssel 108 pl.6, Deventer 284 pl.5, Mons'n 5520 onv., Borgharen 4171 -4, Belfeld 1322 pl.60, Grave beneden de sluis 582 pl.40. Morgen, zondag 10 februari. Bergen op Zoom 6.07 en 18.28 Hansweert 5.13 en 17.38 Terneuzen 4.32 en 16.56 Vlissingen 4.03 en 16.26. Wemeldiinge 5.57 en 18.18 Maandag 11 februari. Bergen op £oom 6.45 en 19.08 'Hansweert 5.46 en 18.11 Terneuzen 5.09 en 17.33 Vlissingen 4 41 en 17.04 Wemeldinge 6.35 en 18.58 nota hebben willen geven, dat het provinciaal bestuur de be volking een rad voor de ogen probeert te draaien. G.S. stel len het in hun beleidsschets voor, alsof de financiële moge lijkheden van de provincie af hangen van de economische si tuatie in Zeeland. „Bij de vel deling van de rijksgelden uit het provinciefonds over de di verse provincies is dit echter geen relevant punt", zeggen de vakcentrales. Zij vinden tenslotte, dat G.S. uitputtend van hun moge lijkheden gebruik moeten ma ken om autonome beslissingen van hogere organen (het rijk) respectievelijk het bedrijfsle ven te beïnvloeden in wat man kan noemen een wel zij nsriehting. De sociaal-cultu rele ontwikkelingsschets ls wat dit aangaat, volgens de vakcentrales, een gebrekkig stuk. (Vervolg van pagina 1.) Vandaag gaat hij trachten CVP-voorzitter Martens te be reiken voor het formeren van de commissie. De contacten tus sen KVP en CVP zijn overigens tijdens de kwestie van de raffi naderij in Ternaaien bijzonder hecht geworden. Burgemeester drs. Duearduijn van Sas van Gent toonde zich gisteravond verheugd over het initiatief van de heer De Zeeuw. „Ik heb wat die raffinaderij in Zelzate betreft nu veertien da gen alleen aan de bel getrok ken. Ik ben blij dat De Zeeuw dit werk heeft overgenomen," zei hij. Overigens heeft de Sas- se burgemeester een brief ge stuurd naar de Belgische ka naalgemeenten waaronder Gent en hen gevraagd bij liet nemen van beslissingen over de raffinaderij rekening te houden met de mensen in Sas van Gent. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE Vrijdagmor gen om 9 uur heeft 800 meter ten oosten van de haven van Schelphoek over 65 meter een dijkval plaatsgevonden. Hier door ontstond aanvankelijk een zeer kritieke situatie. Peilboten van rijkswaterstaat en van het waterschap Schou wen en Duiveiand werden di- rekt gealarmeerd en waren spoedig ter plaatse. Daar waar voorheen de teen van de dijk lag, peilden zij een diepte van 14 meter. Vo rig jaar heeft in deze omge ving, juist tegenover de plaats waar momenteel de dijkval heeft plaatsgevonden, een zandbankafglijding plaatsge vonden. Men is direkt begon nen om het 65 meter lange gedeelte te versterken met steenslag en allerlei ander ma teriaal. Heel de nacht door zal hieraan gewerkt worden en in de loop van morgenmiddag hoopt men de eerste voorzie ningen te hebben getroffen, waarna 'n adempauze gehou den kan worden tot maan dag. I De totale reparatie, zal aldus de dijkgraaf van het water-1 schap Schouwen en Duiveiand,' de heer A.M. Geluk, zeer ze ker nog enkele weken in be slag nemen. Omtrent de scha de, die door de dijkval is ont-| staan, kon hij nog geen exact] bedrag opgeven. Ongetwijfeld zal dit een zeer hoog bedrag worden, aldus de dijkgraaf Op de vraag hoe een en ander zou kunnen ontstaan, ant woordde de heer A.M. Geluk, dat de verlegging van de stro ming zeer duidelijk een indi catie kan zijn. Ook vroeger voor de gedeeltelijke afslui ting van de Oosterschelde, vonden reeds dijkvallen plaats. De heer Geluk onder streepte nogmaals zijn visie ten aanzien van deze aangele genheid. Drainer-n van de af sluiting van de Oosterschelde is zijns inziens onverant woord.. 55 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG. Gistermiddag heeft de Rotterdamse kunst criticus Dolf Welling de tentoonstelling „Kunst uit Rotterdam", die is opgesteld in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis, met enkele gepaste opmerkingen geopend. potloodtekeningen, houten teekten, objecten, zeefdruk ken, litho's en nog vele wer- Ken vervaardigd uit nog ande re materialen. De tentoonstelling is geo pend: maandag' tot en met za terdag 10-00-17.00 en zondag van 14.00-17.00 uur. Het me- _endeel van het tentoongestel de werk is te koop. Bij aan koop dooir particulieren wordt 20 procent rij-ksaamkoopsubsi- die gegeven. De tentoonstelling die een kleine tachtig werken omvat, is tot en met 4 maart te be zichtigen. „Kunst uit Rotter dam" kan gezien worden al« een tegenbezoek van de Maas- stedelingen in antwoord op de expositie „Kunst uit Zeeland", die in de Doelen te Rotterdam te zien is geweest. De ten-toonstelling in Mid delburg is georganiseerd door de Zeeuwse Culturele Raad, in samenwerking met de Rotter damse Kunststichting- Mede werking is verleend door het provinciaal bestuur v-an Zee land, door het geven van een subsidie, en het gemeentebe stuur van Middelburg, dat de Vleeshal voor deze gelegen heid heeft vrijgemaakt. De tentoonstelling beslaat de hele Vleeshal en omvat objec ten van Woody van Amen, et sen en tekeningen van Hans And-ringa, textiel van een ze kere Anna, werk in gemengde techniek van Rob Baard, een wandkleed van Harry Boom, scheepsaquarellein van Jan Camphuis, textielpoppen van Marleen Felius, houten ta bleaus van Kees Franse, hou ten objecten van Loek Frenk, wandkleden van Leslie Ga- brielse, schilderijen van Arie van Geest, van Arie de Groot, objecten van Carla Kaper, en verder stadsgezichten, kleur- (Van onze correspondent) MIDDELBURG De staats secretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, J. Schaeffer komt naar Zeeland op 27 februari. Hij zal die ste den Vlissingen en Middelburg bezoeken. In Middelburg heeft de staatssecretaris 's morgens een gesprek met het gemeen tebestuur. Onderwerpen van dit gesprek zullen zijn: rijks subsidie voor de vernieuwing van het begijnhof en omge ving en een rijksbijdrage in de kosten van het tienjaren olan van de Middelburgse bin enstad. 's Middags gaat de staatssecretaris naar Vlissin (en. Ook hier zal het onder werp van gesprek stadsver nieuwing zijn. 's Avonds heeft -Ie bewindsman een gesprek met gedeputeerde staten. In Hontenisse (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE In de ge meente Hontenisse blijkt de woonkern Vogelwaarde de enige, waar de bevolking vorig jaar in zekere mate is ge groeid. Dit blijkt uit het be volkingsoverzicht per kern, dat door een vergissing niet werd opgenomen in het jaar verslag 1973 van de gemeente Hontenisse. Het aantal inwoners van Vo gelwaarde groeide vorig jaar van 1783 naar 1801 peronen. Ook de kern Hengstdijk ging wat betreft het inwonersaantal wat vooruit: twee personen. De bevolking liep terug in de kernen Lamswaarde, Ossenis- se, Walsoorden, Kuitaart en in de verspreide gebieden. Het meest liep de bevolking daar bij terug in de zogeheten ver spreide gebieden: van 949 naar 873. Precies gel'jk met 1972 bleef het inwonersaantal vorig jaar in de kernen Kloosterzan- de (2919) en Terhole (532). Zoals we al eerder meldden is de bevolking in de gemeente Hontenisse in totaal vorig jaar gedaald van 8138 naar 8058. Schoolhoofd In verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd van de heer P. Deurloo per 1 mei a.s. is tot hoofd der openbare basisschool te 's Heer Abts- kerke benoemd de heer C. P. Parent uit Goes. (Van een onzer verslaggevers) GOES Na een tijdelijke .topzetting van de activiteiten ïebben de organisators van „Jeugd en muziek" zich aan gesloten bij het alternatieve filmcircuit van Film Internati onal te Rotterdam, een afde ling van de Rotterdamse kunst stichting. Hiervoor komt op donderdagavonden het zgn. „reizend filmhuis" van de stich ting in de „Veste" in Goes. De 21 films waarover die stichting beschikt worden gekenmerkt doordat zij los van de com mercie gemaakt zijn, zodat zij een heel ander karakter heb ben dan de doorsnee bioscoop film. De films zijn hoofdzake lijk gemaakt door jonge, onaf hankelijke cineasten- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Van 22 tot en met 25 februari krijgt Vlis singen bezoek van vijf mij nenvegers, die in NATO-ver- band oefenen en hier en daar bezoeken brengen aan Europe se havens. Het zijn de Belgische mij nenveger Breijdel, die als vlaggeschip fungeert, de En gelse mijnenveger Bubbersto- ne, de Duitse mijnenveger Konstanz en de twee Neder landse schepen de Gemert en Hoogezand. De mijnenvegers komen vrijdagmiddag 22 februari ix)nd twee uur in Vlissingen aan. Na een bezoek aan de mairinecommandant in Vlissin gen volgt een cocktailpartij. Zaterdag 23 februari is er ge legenheid voor het belangstel lenden om de schepen te be zichtigen. Voor de bemanning van de mijnenvegers staan er gedurende het bezoek aan Vlissingen onder meer sport wedstrijden op het program ma. (ADVERTENTIE) JUWELIER-HORLOGEE LANGE NIEUWSTRAAT 26 HULST 0 De brug over de Eendracht (onderdeel van de toekomstige ScheldeRijnverbinding) tussen Nieuwen Oud-Vossemeer. Met man en macht wordt gewerkt aan het vervangen van de gescheurde hangers. De verwachting is, dat de brug in april of mei voor het gemotoriseerd verkeer opengesteld kan worden. Trillingen door rukwinden oorzaak (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM Wie gaat de paar miljoen gulden schade betalen, die ontstaan is door het scheuren van tientallen hangers in enkele bruggen over de ScheldeRijnverbinding Met deze kwestie houdt Rijkswaterstaat zich momenteel bezig. Er zijn drie mogelijkheden Verkeer en Waterstaat; aannemer Nobels Peelman uit het Belgische Sint-Niklaas; de Belgische overheid. Verkeer en Waterstaat zal voor deze fikse schade op draaien als er een fout is gemaakt bij het ontwerpen van de bruggen (de bruggen zijn ontworpen door Rijkswaterstaat). Het aannemersbedrijf uit Sint-Niklaas, dat de boven bouw van de bruggen uitvoert, kan aansprakelijk gesteld worden, .als t?lijkt, dat er bij de bouw van de bogen oï bij de voorbereiding daarvan fou ten zijn gemaakt. Last but not least is er dan nog de mogelijkheid, dat de Belgische overheid in de beurs zal moeten tasten, omdat de bruggen over de Schelde-Rijn- verbinding ten noorden van Bergen op Zoom volgens het gesloten tractaat geheel voor rekening van België komen. De bruggen ten zuiden van Bergen op Zoom komen voor 85 pet. ten laste van de Bel gen. Door de directe Bruggen van Rijkswaterstaat in Voor burg wordt een diepgaand on derzoek ingesteld naar de oor zaak van het scheuren van de hangers. Eerste indruk is, dat rukwinden, trillingen hebben veroorzaakt, waardoor de han gers zijn gaan scheuren. Zoals bekend zijn de scheu ren het eerst bij de in aan bouw /ijnde brug over de Eendracht tussen Nieuw- en Oud-Vossemeer ontdekt. Bij inspectie van de andere boog bruggen over het kanaal wer den ook in Bath hangers met scheuren aangetroffen. Niet alleen in Nieuw-Vosse- meer en Bath worden nu alle 1 r' vervangen een zeer tijdrovend karwei overigens zekerheidshalve gebeurt dat ook bij de brug in de Slaak- dam (in de weg Steenbergen - St.-Philipsland). van welke brug de hangers niet ge- 5!) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Waarom ben ik Kunstenaar?" zo luidt de titel van een nogal ongewo ne tentoonstelling die tijdens de paasdagen in het Zeeuws Museum te Middelburg zal worden ingericht. Alle in Zeeland werkende en wonende kunstenaars kun nen werken voor deze exposi tie inzenden. De enige voor waarde is, dat het materiaal met behulp waarvan zij hun antwoord op de vraag „Waar om ben ik kunstenaar?" ge ven, papier is. Van 1 juni tot en met 18 juli zal er in het Zeeuws Mu seum een zomer expositie wor den gehouden van tekeningen en aquarellen van de hand van de bekende tekenaar Bantzin- ge,r diie in honderden grotere -n kleinere renten het dich ten van de d j ken op Walche ren in 1945 in beeld heeft gebracht. De directie van het Zeeuws Museum hoopt, aan sluitend op de expositie van werk van Baotzinger, een ten toonstelling te houden met fo to's van Wim Riemens. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE In een zojuist verschenen informatiebulletin van de actiegroep Oosterschel- 1e Open wijst deze groep erop dat afsluiting van de Ooster- whelde tot gevolg zal hebben lat de waterstand in de Wes- erschelde wordt verhoogd, dat het water bij de kust hoger komt te staan en dat het ge vaar voor duinafslag zal toene men. „Wat blijft er dan over van het standpunt dat afsluiting van de Oosterschelde meer veiligheid zal bieden? Afslui ting van de Oosterschelde zal vooral voor de bewoners rond de Westerscheldé minder vei ligheid gaan betekenen. Voor de een meer? voor de ander minder? wanneer zal er aan dat geknoei een einde ko men"?, vraagt de actiegroep zich in het bulletin af. Opgemerkt wordt dat nu al, na het afsluiten van enkele zeegaten de toestand voor de kust is verslechterd en dat op de Westerschelde door de mensen, die daar dagelijks mee te maken hebben, een verhoogde waterstand wordt gesignaleerd. Volgens de actiegroep is de indruk, die na de storm van 14 december 1973 gewekt is door telegrammen van ge meentebesturen waarin op snelle afsluiting van de Oos terschelde werd aangedrongen, dat een groot deel van de Zeeuwse bevolking er zo over denkt, onjuist Volgens de ac tiegroep wordt de indruk ver sterkt door het feit dat door een cumulatie van functies met name in landbouwkrin- gen, het pleiten voor afsluiting vanuit diverse hoeken gehoord werd. Omdat voornamelijk vanuit landbouwkringen op af sluiting wordt aangedrongen, zegt de actiegroep: „Dat de landbouwers recht hebben op een goed bestaan is vanzelf sprekend (wij zouden de land bouw in Zeeland ook niet graag missen), maar zij moe ten niet willen dat al hun belangen 'voorgaan. De overige bewoners van Zeeland hebben ook rechten". Opgemerkt wordt nog dal een verantwiorde veiligheid in korte tijd door dijkopho- ging is te realiseren. Volgens de actiegroep laten de dijk bouwers daarover geen enkele twijfel bestaan. Tegenover de mening van ir. W. de Beijl, hoofdingenieur-directeur van Provinciale Waterstaat in Zee land dat de voorbereiding van dijkverhoging drie jaar duurt, en dat met de totale uitvoe ring ervan een jaar of twintig is gemoeid, stelt ir. H. Meijer uit Oosterbeek dat de voorbe reiding niet langer dan drie maanden hoeft te duren en dat het werk in negen jaar kan zijn uitgevoerd. De studie-commissie Ooster schelde waaraan ir. Meijer deel uit maakt stelt dat de meeste grond achter de dijken eigendom is van het water schap, zodat geen moeizame onteigeningsprocedures nodig zijn. Verder kan volgens de commissie op basis van de al beschikbare informatie binnen enkele maanden het beste voor de dijkophoging gereed zijn. Binnen enkele maanden kan men gegevens hebben van grondboringen en sonderin gen. Volgens de commissie is het mogelijk om elke drie jaar 45 kilometer dijk op te hogen, zo dat het karwei in negen jaar klaar is. De dijken waarach ter de bevolkingscentra zich bevinden zouden het eerst moeten worden verhoogd. Voor 1977 zouden dat de dij ken bi.i Colijnsplaat, Kats, Goes, Kattend ij ke, Wemeldin- ge, Yerseke, Zierikzee, Sta- venisse en Sint-Maartensdijk kunnen zijn. Tussen 1977 en 1980 zou nog eens 45 kilome ter dijk kunnen worden ver sterkt. In zes jaar tijd zou er ongeveer 30 miljoen kubieke .neter zand en vier miljoen kubieke meter klei moeten worden verwerkt en er zou ongeveer twee miljoen vier kante meter glooiing moeten worden gelegd. „Indien de Provinciale Wa terstaat van Zeeland en de betrokken wa; -happen vol houden dat zij deze hoeveel heid niet in zes jaar kunnen verwerken, dan kennen zij zichzelf een brevet van onver mogen toe", is de mening van ir. Meyer. Volgens zijn plan zouden tussen 1980 en 1983 de resterende dijken op Noord en Zuid-Bevel and op delta hoogte kunnen worden ge bracht, terwijl dan waar nodig de slaperdijken kunnen wor den versterkt. scheurd zijn. Bij de vervanging wordt de volgende procedure gevolgd: naast iedere hanger worden twee staven gezet, die aan de boven- en onderkant aan sta len balkjes worden bevestigd. Als dat gebeurd is, gaat de ondeugdelijke hanger er uit, waarna de nieuwe, die groter is dan de oude geplaatst wordt. Vooral voor de bouwers aan de Sclielde-Rijnverbinding bij de Slaak-Um is de hanger- misère een zeer onwelkome verrassing. Het verkeer maak te al g i 'ik van de brug. Nu wordt het weer over de oude weg gelegd, die men al aan het af hi a was. Zolang de oude weg in gebruik blijft, kan men met de graafwerk zaamheden niet verder. Een tegenslag, waarop men niet had gerekend. (Van onze correspondent) KAPELLE De glastuin ders uit Kapelle en omgeving hebben in 1973 met de teelt van aardbeien en tomaten in hun kassen over het algemeen redelijke resultaten bereikt. Dit zei de voorzitter van de studieclub van glastuinders, de heer A.J .Berman in zijn ope ningswoord tijdens de jaarver gadering. De heer Berman wees ook op de aan de gang zijnde om schakeling op de bloementeelt en zei dat hiervoor een goede samenwerking bestaat met de veiling. Zo is er een speciale bloemencommissie door de veiling in Kapelle ingesteld, waarin ook zitting hebben de bestuursleden van de studie club die de bloementelers be geleidt. De afzet vindt geza- menlijk plaats via de veiling in Berkeï. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A.J. Berman te Kapelle en J. Mol te Hans weert herkozen. De heer L. Nijsse, chef van de Proeftuin voor kleinfruit in Kapelle, hield een inleiding over de proeven met aardbei en op de proeftuin in Kapelle en de heer B. Baijense to Tho- len, medewerker van het Con sulentschap voor de tuinbouw, gaf een vergelijkend overzicht van de opbrengsten van na- teelten in de kassen, waarbij vergeleken werden tomaten, komkommers en chrysanten. In de rondvraag kwam on der meer naar voren de nood zaak van snel beslissen ten aanzien van het omschakelen op gas als verwarmingsbron voor kasbedrijven. Besloten werd bij de bevoegde instan ties aan te dringen op spoed omdat er veel moet gebeuren, wil men voor het komende stookseizoen alles rond heb ben.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3