ONGUNSTIGE LOTING NEDERLANDERS René Pijnen kopman van nieuwe wielerploeg Den Hertog nu prof KUNSTRIJDEN N O OIT VOOR GROOT PUBLIEK Sparen met Stijgrente. Jel Als je er lid van bent merkje pas goed hoe onmisbaar het NWis! bon Van Gemert naar W.K. sport Van Zanten niet naast Michels Zaterdag 9 februari 1974 27 21 INZELL (ANP) Als de weersverwachting wordt be waarheid bergt de loting van het wereldkampioenschap schaatsen vandaag en morgen in Inzeil alle kansen voor een onregelmatig titeltoer- nooi in zich. Er wordt sneeuw en regen voorspelt voor de voormiddag en daar na een periode met opklarin gen en vervolgens weer sneeuwbuien. Tussen de fa vorieten op de vijf kilometer zit een grote pauze. Sjöbrend moet in het eerste paar tegen Kondakow een tijd zetten, ti telhouder Claeson verschijnt meer dan een uur later in het achtste paar op de baan met Stensen als tegenstan der. Er tussendoor rijden de Nederlanders Kleine in het tweede paar tegen Wladimi- rov, Van Helden in het vier de paar tegen Chao Wy Cheng, Kuipers in het vijfde paar tegen de onbekende Amerikaan Woods en Derk- sen een rit later tegen Iwanow. Zo op het oog een verre van gunstige loting voor de Oranjebrigade, te meer daar hoofdscheidsrech- ter Koos heeft aangekondigd dat omstandigheden voorbe houden er om de vier paren zal worden gedweild. De nieuwe lotingsprocedu re maakte op de 500 meter een totaal bizarre indeling mogelijk. In .de eerste en vierde rit rijden alle Neder landers tegen elkaar, in de zevende rit is er een Noors duel: Storholt - Stensen en in het zeventiende en aller laatste paar zelfs een treffen tussen Oost- en West-Duits- land: Wunderlich - Sehwarz. „Pikant", was alles wat Leen Pfrommer, een tegenstander van het rijden van landgeno ten tegen elkaar, er voor over had. De enige die op de sprint mogelijkerwijze bevoordeeld is, is de jonge Noorse favo riet Amund Sjöbrend, die het tegen Masaki Suzuki, hier heen gekomen ter voorberei ding op het wereldkampioen schap sprint volgende week in Innsbrück, mag opnemen. Daar tegenover staat echter dat Sjöbrend op de vijf kilo meter als „haas" zal dienen voor de anderen. Het resultaat van de loting voor de eerste dag van de strijd om het wereldkampi oenschap schaatsen voor he ren in Inzeil is: 500 meter: le rit: Kleine (Ned) - Kuipers (Ned), 2e rit: Wladimirov (SU) - Jo- hansen (Nw), 3e rit: Konda kow (SU) - Woods (VS), 4e rit: Derksen (Ned) - Van Helden (Ned), 5e rit: Salak- ka (Fin) - Tsjigankow (SU), 6e rit: Chao (China) Müller (VS), 7 rit: Storholt (Nw) - Stensen (Nw), 8e rit: Clae son (Zwe) - Coates (Austr), 9e rit: Sjöbrend (Nw) - Su zuki (Japan), 10e rit: Mar- tello (It) - Krienbühl (Zwits), 11e rit: Sandler (Zwe) - Kataas (Austr), 12e rit: Ho (China) - Van Ees- beek (België), 13e rit: Za- wadski (Polen) - Nemoto (Japan), 14e rit: Iwanow (SU) - Lake (GB), 15e rit Berg (VS) - Renkow (Fin), 16e rit: Cassan (Can) - Tour na (Fr), 17e rit: Wunderlich (DDR) - Sehwarz (WDld). 5000 meter: le rit: Sjöbrend - Kondakow, 2e rit: Wladimirow - Kleine, 3e rit: Coates - Salakka, 4e rit: Chao - Van Helden, 5e rit: Woods - Kuipers, 6e rit: Derk sen - Iwanow, 7e rit: Jo- hansen - Müller, 8e rit: Clae son - Stensen, 9e rit: Stor holt Nemoto, 10e rit: Tour- ne - Zawadski, 11e rit: Cas san - Renko, 12e rit: Suzuki - Lake, 13e rit: Berg - Mar- tello, 14e rit: Van Eesbeek - Sehwarz, 15e rit: Krienbühl - Ho, 16e rit: Sandler - Tsji gankow, 17 e rit: Wunderlich - Katinas. RALEIGH: UITGROEIEN NAAR EUROPESE TOP (Van onze sportredactie) BREDA Peter Post is gistermiddag in het Bredase congrescentrum Het Turfschip officieel begonnen aan de opbouw van een wielerploeg van wereldformaat. Immers, de gisteren aan de pers voorgestelde formatie van TI Ra leigh TV-omroepster Ellis Berger praatte het geheel aan elkaar moet aan het begin van het wegseizoen 1976 uit gegroeid zijn tot een ploeg, die tot de grootste en beste van Europa behoort. Peter Post heeft daartoe van de directie van het Engelse bedrijf twee seizoenen gekregen om de zaak op te bouwen, waarna 1976 dus het jaar van de waar heid zal moeten worden. Post, die dinsdag met zijn ploeg naar Zuid-Frankrijk vertrekt voor een trainings kamp, ging gistermiddag van start met zes Nederlanders (René Pijnen, Bas Hordijk, Jos van Beers, Wim de Waal, Tino Tabak en Theo van der Leeuw) en zes Engelsen (Brian Jolly, Sid Barras, Billy Bilsland, Gary Crewe, Dave Lloyd en Phil Bayton. Peter Post, erg zenuwachtig bij deze voorstelling nieuwe stijl (de renners kwamen een voor een op het podium en arriveerden in een echte on vervalste Londense dubbel dekker), stelde, dat hij erg blij was met de kans, die Ra leigh hem heelt gegeven. Post: „Ik heb van Raleigh carte Manche gekregen om in drie jaar tijd de ploeg uit te bou wen tot een topformatie. De mensen laten dat helemaal aan mij over. Dit eerste aar zul len we nog niet in de grote koersen zoals de ronde van Frankrijk vertrekken. Ik heb mijn programma aangepast aan de ploeg waar ik mee begin". Dat Peter Post toch nog wat van zijn meest jonge coureurs verwacht blijkt wel uit het programma, dat tot de Neder landse en Engelse wegkampi- oenschappen al vaststaat. Ra leigh gaat namelijk onder an dere deelnemen aan: Omloop van het Volk, Kuurne-Brussei- Kuurne, ronde van Zuid-Hol land, Brabantse Pijl, ronde van Vlaanderen, Gent-Wevelg- 0 René Pijnenvan BIC nu kopman bij Raleigh, ADVERTENTIE hem, ronde van Midden-Zee land, Waalse Pijl, Amstel Gold Race, ronde vqn België, ronde van Gelderland, Henninger Turm, Geraardsbergen en de ronde van Zwitserland. Toch geen licht programma voor een ploeg, die zoveel jonge profs telt. Van de nieuwe formatie van Post is René Pijnen de kop man. Post over Pijnen: „Voor mij is René de grootste klasse renner van Nederland, alleen is dat er op de weg nog nooit uitgekomen. Ik ben er van overtuigd ,dat Pijnen veel op de weg kan. In feite zal hij dit seizoen op de weg moeten doorbreken. Hij moet begrij pen, dat hij via successen op de weg 's winters in de zes daagsen nog meer kan verdie nen". René Pijnen hield zich enigszins op de vlakte met: „We hebben een goede ploeg, die successen kan behalen". Peter Post trok Tino Tabak aan als koerskapitein. Tabak over zijn taak in de Raleigh- equipe: „Ik heb nu drie jaar in Franse dienst als knecht gereden, dus ik geloof wel, dat ik de jonge jongens in onze ploeg in de koers kan begelei den. Ze een beetje de weg wijzen". Tabak was trouwens enthousiast over de aanpak van Peter Post. „Ik heb dit nog nooit meegemaakt, zo goed heeft Post alles ver zorgd", aldus de man uit Eg-i mond aan Zee. Wim de Waal zorgde voor enige hilariteit, toen hij op een vraag van Ellis Berger of hij zich zou kunnen aanpassen aan het andere milieu bij de profs, antwoordde: „Je moet natuurlijk niet denken, dat ik nu naast Eddy Merckx ga rij den en tegen hem zeg: kom op jong, daar gaan we De Waal verraste zijn collega's trouwens door doodnuchter mee te delen, dat hij sinds begin januari al zesduizend trainingskilometers had ge maakt. De Waal: „Ach, ik train nu eenmaal graag. Ik vertrek 's morgens vroeg, dan hoor je de vogels zo mooi fluiten". Theo van der Leeuw gaf manager Ton Vissers nog een steek onder water met: ,.Bii Post is alles goed gere geld, dat kan ik van het vorig seizoen niet zeggen ROB VAN DEURSEN. (ADVERTENTIE) (achter iederlid staat de macht van meer dan 665.000 andere leden van het NW) Deze BON in gesloten envelop (zonder postzegel) zenden aan: NW-Antwoordno5570-Amsterdam Ik geef mij hierbij op als lid van de NVV-bond voor mijn beroep: Mijn naam is: «i.»-- Straat Plaats: Geboortedatum......."...—...vrouw/man Nationaliteit: Mijn beroep Is: Ik werk bij: t Adres bedrijf: Aard bedrijf:-- 2-Z-59 0 De nieuwe profploeg van TI-Raleigh. Achteraan Wim de Waal en ploegleider Peter Post. Tweede van links René Pijnen. (Van onze sportredactie) DORDRECHT Fedor den Hertog, Nederlands eeu wige amateur zoals tenmin ste altijd werd aangenomen, is sinds gisteravond beroeps wielrenner. In Dordrecht te kende de Frisocoureur na melijk een tweejarig con tract voor de profformatie van de Dordtse benzinemaat schappij. Frisol heeft boven dien nog een optie om Den Hertog ook na afloop van het gisteravond getekende contract nog twee jaar onder contract te houden. Fedor den Hertog kon gister avond niet exact omschrijven waarom hij dan toch de stap naar de profs had gedaan. En dat terwijl hij enkele jaren terug de meest verleidelijke contracten kreeg voorgelegd van Franse en Italiaanse wie- Ierformaties. Zeker na zijn ze ge in de Tour de 1'Avenier in de zomer van 1972. Den Her- log stelde gisteravond, dat een reeks van factoren hadden meegespeeld alvorens hij be sloot het tweejarig contract als prof te tekenen. Den Hertog, „Ik heb er lang over nage dacht en na vele gesprekken (Van onze speciale verslaggever) BADHOEVEDORP Di- anne de Leeuw, tweede bij de Europese kampioenschap pen kunstrijden voor dames leden eenieder verraste met de uitverkiezing voor de Olympische winterspelen in Sapporo bleek uitgegroeid tot een volwassen dame van achttien lentes, die de span- in Zagreb. Het kwam vorig ning van zo'n groots opgezet- weekeinde als een grote ver- toernooi meer dan aan kon. rassing. Het tengere zwarte meisje, dat een paar jaar ge- U krijgt nu wel degelijk 0 een hogere rente naarmate j uw geld langere tijd uitstaati% maar u kunt er toch vrijwel N direkt over beschikken. tJr %iM Stijgrente stijgt mee met N|| y -% de tijd van sjpMph» 5Vt% tot 10% in vijf jaar. Vraag onze brochure over alle spaarvormen.' '■■Coupures: f500,-, f 1.000,-, f5.000,- en fio.ooo,-. Maximale looptijd i per coupure 5 jaar. t De rente wordt samengesteld berekend, dus rente op rente. Uil) bankiers 's-Hntogenbosdi, Amsterdam, Brcth, Dm Hug, Uindlioven, Nijmegen, Roosendaal, Ti]bnrg,Vught. SpuragenbchappcD over Jacd Nederland. Voor dr. C.P. Engelfriet, voorzitter van de commissie kunstrijden van de KNSF. in feite het belangrijkste winst punt, want de in Los Angeies woonachtige Dianne de Leeuvt voor „zijn" afdeling van hel schaatsen heeft bereikt in Za greb. Engelfriet: „Een paar jaar terug kon je aan Dianne zien, dat het voor haar allemaal nog een beetje teveel was, maar nu heeft ze bewezen, dat zij zo'n toernooi helemaal aan kan. Voor hetzelfde geld was ze eerste geworden, zo klein was het verschil tussen num mer een en twee". Nu kan het gebeuren, dat Nederland weer aan de voora vond staat vandezelfde „gou den tijden" van Sjoukje Dijk stra en Joan Haanappel, toen de verrichtingen van deze bei de dames tijdens de verschil lende internationale toernooien heel het Nederlandse volk naar de opperste toppen van vervoering brachten. Immers, met het verdwijnen van Dijk stra en Haanappel, naar de wereld van de ijsshows daalde de belangstelling van het pu bliek tot nul. Zeker, omdat er geen opvolging klaar stond en dus de successen uitbleven. Dr. Engelfriet ziet de terug keer van de geweldige publie ke televisiebelangsteliing ech ter niet een, twee, drie zitten. Hij zegt: „Ach, het kan na tuurlijk altijd. De houding van het grote publiek is nooit te voorspellen, maar dat het gaat gebeuren zie ik nog mei" De voorzitter van de commissi- kunstrijden van de KNSB voert een aantal redenen aan voor het waarom van zijn be wering. „De binding van het publiek met Dianne de Leeuw is toch niet zo groot. De men sen zien naar meer als het meisje, dat even uit Amerika overwipt om de Nederlandse titel te pakken en dan weei /erdwijnt. Wij als KNSB- nensen voelen dat niet zo. omdat wij weten, dat Dianne veel voelt voor Nederiand Maar dat weet het publiek niet. Verder is het zo, dat di belangstelling in Nederlanc toch meer uitgaat naar het schaatsen op de lange baan Als je ziet, dat er in Zagreb bij de Europese kampioen ichappen 78.060 mensen aan wezig waren en bij de Nedei- landse kampioenschappen eer handje vol, dan begrijp je dat het kunstrijden in Nederlanc eigenlijk geen kans heeft orr uit te groeien tot een sport waar veel publiek naar toe komt. Hier voelt het publiek er weinig voor. Daarnaast is net nog eens zo, dat de moge lijkheden tot ontplooiing van het Nederlandse talent uiterst gering zijn. De accommodaties in Nederland zijn voor het kunstschaatsen ronduit slecht. Hier gaan de banen ook nog eens acht van de twaalf maan den dicht, terwijl je voor deze sport toch elke dag het hete jaar door moet trainen w.l je 0 Dianne de Leeuw: opgewas sen tegen spanning van groot toernooi. aan de top komen. Vandaar Jat wij begnp op kunne'1 brengen voor Dianne, die ge lijk na de Europese kamp.uen- scnappen weer naar Amerika is vertrokken. Daar kan zij onder optimale omstandigne- uen trainen voor de wereld kampioenschappen begin maart in München. Hier in Nederland zou dat niet gaan". Door de moeilijke omstan digheden waaronder de Neder landse top zich moet voorbe reiden heeft dr. Engelfriet grenzeloze bewondering voor de familie Verlaan, die vier dochters uit het gezin achtei Dianne de Leeuw aan de top van Nederland weet. „Wat die mensen moeten opbrengen voor de sport van hun doch ters grens aan het ongelooflij ke. Elk jaar gaan de meisje» In de zomer voor een naar maanden naar Duitsland, om- iat daar de banen dan wel open zijn. Dat kost uiteraard heel veel geld. Vandaar dat vader Verlaan eik jaar zegt. ik hoop, dat ik het dit jaar kan betalen. Maar voorlopig heeft die familie bereikt, dat door de prestatie van Dianne de Leeuw volgend jaar de twee oudste dochters ook 111 de Europese kampioenschap- oen mogen uitkomen. En dat is toch een geweldige zaak. Nederland weer terug met drie oeelneemsters. Misschien komen de tijden van Sjoukje en Joan dan toch nog eens een keer terug..." ROB VAN DEGRSEN met mensen uit mijn omge ving heb ik deze beslissing genomen". Nu Fedor den Hertog prof Is geworden bestaat er een kans. dat de Dordtse ploeg zal gaan deelnemen aan de Tour de France. LONDEN (SID) Arie van Gemert gaat definitief naar het wereldkampioenschap voetbal als scheidsrechter. De scheidsrechterscommissie van de FIFA plaatste hem tijdens zijn vergadering van gisteren te Londen op de lijst van 30, die de wedstrijden in West- Duitsland zullen leiden. Voor België gaat Vital Loraux. Het organiserende land is met drie scheidsrechters ver tegenwoordigd. Naast Schulen- burg, Tschenscher en Weyland heeft de Duitse voetbalbond bovendien nog vier scheids rechters op de lijst staan, die alleen als grensrechter zullen optreden. De vier grensrech ters zijn Aldinger, Biwersi, Ohmsen en Eschweiler. „De benoeming blijft een prettige verrassing", vertelde Arie van Gemert, „al lag het min of meer in de lijn der verwachtingen. Na de wed strijden in Seoel en Hong Ko-ng tussen Australië en Zuid- Korea was ik er bijna zeker van dat ik zou worden aange wezen. De waarnemer uit Thailand, die bij die twee wedstrijden was, had mij ver teld dat ik het geweldig had gedaan". ZEIST (ANP) Jack van Zanten zal tijdens het wereld kampioenschap voetbal 1974 in West-Duitsland niet optreden als assistent van supervisor Rinus Michels. Een gesprek tussen mr. Jacques Hogewo- ning, voorzitter van het be stuur W.K., supervisor ttmus Michels en Jack van Zanten heeft als conclusie opgeleverd (lat de assistent voortdurend in West-Duitsland aanwezig dient te zijn. Op grond daarvan heeft Jack van Zanten, tot nu toe chef d'equipe van het Neder lands elftal, meegedeeld, dat hij een eventueel verzoek die functie te gaan vervullen ont kennend zal beantwoorden. Zijn zakelijke bemoeienissen maken het hem namelijk on mogelijk zoveel tijd ter De- sehikking te stellen. „Jack van Zanten blijft echter wel als algemeen medewerker aan het bestuur-W.K. toegevoegd", al dus de heer Hogewoning.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 27