Controle wegenbelasting vanaf 1976 waterdicht etreiya Onderzoek bij mariniers MIJNWERKERS STAKEN TOCH SKYLAB-TRIO VEILIG TERUG Commando s naar Aden. RAPPORT: „MISHANDELING KOMT VAAK VOOR" Labour verontrust AANTAL GETROFFEN NEDERLANDERS IN AUSTRALIË GROEIT „Tachograaf' wordt versneld ingevoerd commentaar Bücrsma akkoord met prijscompensatie haven c.a.o. binnenland buitenland Kenteken plicht eerste stap MATIG KOSTEN (•J V5 Engelse les Mariniers in opspraak BulaankoiTing afgeschaft: 40 miljoen extra voor schatkist fr fr fr Drs. H. ter Heide hoogleraar Grote opkomst bij stemming over staking Zaterdag 9 februari 1974 17 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over een kleine twee jaar zullen er geen zwartrijders meer over de Nederlandse wegen rijden. Per 1 januari 1976 wordt er een waterdicht controle-sys teem op de motorrijtuigenbe lasting (de zogenaamde we genbelasting) ingevoerd. De nieuwe manier van con troleren is gebaseerd op jaar lijkse vervanging van het ken tekenbewijs. Gelijk met de aanschaf van dat bewijs moe ten automobilist en motorrij der de belasting voldoen. Aan de kleur van het kentekenbe wijs, waarvan een deel op de voorruit (bij motoren in een speciaal waterdicht houdertje) moet worden geplakt, is dan direct te zien of over het be treffende jaar motorrijtuigen belasting is betaald. De invoering van een nieuw kentekenbewijs per 1 januari volgend jaar is de eerste stap op weg naar dit waterdichte controlesysteem. Het nieuwe kentekenbewijs bestaat uit drie delen (thans heeft het twee delen), waarvan deel 1 en deel 3 nagenoeg aan elkaar gelijk zijn. Ze bevatten de ge bruikelijke technische gege vens over de auto, evenals het kentekennummer. Deel 3, waarop waarschijnlijk in grote cijfers het geldende jaartal wordt gedrukt en waarvan ook de kleur jaarlijks verandert, moet zichtbaar op het voertuig worden aangebracht. De invoering van het nieu we kentekenbewijs wordt vooralsnog gemotiveerd als een verbetering van de kente kenregistratie. Er zou mee voorkomen worden, dat een auto op naam blijft staan van iemand die het vehikel al lang heeft verkocht. Dit komt nu nogal vaak voor. Tegelijk met de invoering van het nieuwe kentekenbewijs gaat de kente kenplicht gelden voor op de openbare weg stilstaande wa gens. Op het ogenblik is men alleen kentekenplichtig als men aan het verkeer deel neemt. Hoewel het ministerie van Verkeer en Waterstaat giste ren verklaarde niets te weten van een toekomstige koppeling van het kentekenregistratie systeem aan de belastingcon trole, gaf een woordvoerder van het ministerie van Finan ciën toe, dat dit wel degelijk de bedoeling is, vooropgesteld dat in 1975 het bewijs zal worden geleverd dat de nieu we kentekenregistratie inder daad leidt tot een sluitend systeem. Vanuit de Tweede Kamer wordt een koppeling van de kentekenregistratie aan de be lastingcontrole toegejuicht. Dat blijkt uit het voorlopig verslag over het wetsontwerp dat de kentekenplicht gaat regelen. Veel Kamerleden dringen er op aan, want het huidige be- lastingcontrolesysteem voldoet maar matig. Een zwartrijder moet rijdend betrapt worden, reden waarom de belasting dienst een kostbare, mobiele foto-dienst op poten heeft moeten zetten. De trefkans om gefotografeerd te worden is echter bijzonder klein, getuige het grote aantal zwartrijders dat aan het licht kwam bij de invoering van de benzinedis tributie. Het bracht de staat 40 miljoen gulden extra in het laatje. Ook de ANWB is voorstan der van het systeem. Mpn is hier overigens nogal gepi keerd over het feit, dat minis ter Westerterp b'j de indie ning van het wetsontwerp met geen woord heeft gerept over het feit dat de ANWB het systeem al drie jaar lang pro pageert. Het nieuwe controlesysteem bestaat al in een aantal lan den, als Frankrijk, Spanje de Verenigde Staten en in onze overzeese gebiedsdelen, zij het dgt inW1 daar jaarlijks een nieuw nummerbord moet ko pen in plaats van een kente kenbewijs. In ons land wordt een soortgelijk systeem gehan teerd bij de bromfietsen, al heeft het daar dan betrekking op dé wa-verzekering. Hoeveel het nieuwe, driede lige kentekenbewijs gaat kos ten, is nog niet bekend. Minis ter Westerterp noemde deze week als richtsnoer een be drag van 17,50 gulden per jaar. In de automobielbranche wordt dit bedrag nogal hoog genoemd. Op het ogenblik be taalt men voor een kenteKen bewijs ongeveer 35 gulden, maar alleen bij de aankoop van een auto. Dit eenmalige bedrag komt bij het nieuwe systeem te vervallen. Vanuit regeringskringen werd gisteren nadrukkelijk ontkend dat het bedrag van 17,50 gulden zou worden ge hanteerd om aan een compen satie te komen voor het niet doorgaan van de wet op het auto-statiegeld. Drt is ook niet juist, want het wetsontwerp „kentekenplicht" werd al in gediend in oktober, gelijk met het (thans ingetrokken) wets ontwerp „statiegeld". J DEN HAAG (ANP) De „tachograaf" wordt verneld verplicht gesteld voor vracht auto's, die gevaarlijke stoffen vervoeren en voor zware vrachtwagens en combinaties met twee bestuurders en zwaarder dan 20 ton, waar schijnlijk per 1 juli. Aldus heeft staatssecretaris Van Hui ten in de Tweede Kamer mee gedeeld. De „tachograaf" registreert de snelheden en de rijtijden van de auto, waarin zij is gemonteerd. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Onder het motto „Schoon schip bij de mari niers" heeft de VVDM gisteren in Utrecht een nota gepu bliceerd over een reeks mishandelingen die sinds 1966 bij het korps mariniers hebben plaatsgevonden. De nota is aangeboden aan minister Vredeling. Deze heeft na over leg met en op verzoek van de commandant van het korps mariniers de marechaussee opgedragen na te gaan in hoeverre de beschuldigingen juist zijn en of er strafbare feiten zijn gepleegd. Vredeling vindt een grondig justitieel onderzoek op zijn plaats. De nota is opgesteld naar aan leiding van het inmiddels be rucht geworden geval „Nico Meijer", cle dienstplichtige mi litair, die na mishandelingen werd afgekeurd wegens „aan geboren rugafwijkingen". In eerste instantie heeft Vrede ling gezegd, dat het geval Meijer een incident vormde. De VVDM wil nu echter een diepergaand onderzoek naar V/Tet elkear op de vuiïf gaan of met elkaar pratert? ThatVth'e question, die vandaag de dag zo'n belangrijke ról speelt, als in het parlement of bedrijfsleven gesproken wordt ove' wegeri en middelen om de onderlinge verhoudingen in deze wereld recht(vaardig)er te trekken. In Engeland is die vraag nu duidelijk beantwoord. Daar hebben regering en vakbewe ging, beiden denkend en handelend vanuit het verouderde patroon van pure klassestrijd, elkaar de oorlog verklaard. Na drie maanden noodtoestand al balancerend op de rand van een economische chaos gaat Engeland een keiharde verkie zingsstrijd tegemoet, waarvan niemand de uitslag en gevol gen kan voorspellen. Ook in Nederland zijn er nogal wat mensen, die menen dat de problemen van onze samenleving niet langer via de weg van overleg opgelos* kunnen worden. Zij hebben voor het conflictmodel, want dat is het enige middel, zeggen zij, om een werkelijke hervorming te kunnen doorvoeren. Hun boodschap (van polarisatie) spreekt nogal wat mensen aan Wie zegt morgen de poorten van het aards paradijs te kun nen openen vraagt minder van zijn volgelingen dan degenen die waarschuwen, dat er een lange, inspannende weg moei worden afgelegd alvorens het zover is. Welke weg is de juiste? Zij die nog geen keuze gemaakt hebben zouden er verstandig aan doen de komende oniwik kelingen in Engeland nauwkeurig te volgen. Naar onze ver wachting zullen zij dan ervaren, dat de weg van het contlicr, die in Engeland gekozen is, zowel door de regering als door de vakbeweging, een heilloze weg is. Die Engelse les in democratie zoals die niet moet functio neren kan ook voor velen onzer profijtelijk zijn ongeacht de vraag of men zich tot een Wiegel of Den Uyl voelt aangetrokken. I Fet korps mariniers is in opspraak. Er zouden daar mensen mishandeld en gekoejeneerd worden op een dusdanige schaal dat er wel iets niet in orde moet zijn, zegt men, met de mentaliteit van het korps. Dit soort klachten behoort uiteraaard grondig onderzocht te worden. Bij de beoordeling er van dient men echter wel te bedenken, dat het korps mariniers geen kostschool is voor jonge juffers, maar een opleidingsinstituut voor vechtsol- daten. De mariniers vormen een keurkorps van mannen, die dag en nacht paraat zijn om waar ook ter wereld op te treden. Mariniers worden gehard en getraind om het (dikwijls vuile) werk op te knappen dat noodzakelijk gedaan moet worden wil een smeulend vuurtje van een plaatselijk conflict niet tot een gevaarlijke brand aangewakkerd kunnen worden. Zo'n korps leeft nu eenmaal meer volgens de regels van het rugbyveld dan die van een dansschool. Juist in zo'n sfeer kunnen inderdaad wel eens fanatiekelingen opstaan voor wie de grens tussen harde training en sadisme vervaagd is. Gezien de traditie van het korps gaan wij er vooralsnog vanuit dat dit soort lieden uitzonderingen zijn en dat de korpsleiding zelf tegen hen op gepaste wijze zal optreden. de gehele structuur van het korps en naar de mentaliteit waarvan de mishandelingen slechts symptomen zouden zijn. Het dagelijks bestuur van de PvdA heeft zich achter de eis van de VVDM gesteld. Drs, Harry van der Berg, lid van de PvdA defensiecommissie, lichtte dit gisteren toe met de stelling dat het ging om een broodnodige vermaatschappe lijking van het Korps Mari niers als geheel. De elitegeest, die o.a. zich uit in isolement en activiteiten als het „schoon vegen van de Dam" toont aan dat er een kloof is gegroeid tussen hun mentaliteit en het normgevoel dat in de maat schappij is ontwikkeld. Het gaat er daarbij overigens met eens zozeer om dat de beweerde mishandelingen juri disch met zekerheid komen vast te. staan, wanneer zij al dienen als indicatie dat er iets mis is, heeft het rapport zijn nul al bewezen, meent de VVDM en met haar de PvdA. De VVDM hoopt dat minister Vredeling een hooggekwalifi ceerde commissie zal samen stellen. „In ieder geval geen marine-mensen erin", aldus bestuurslid en mede-opsteller van de nota, Peter van der Wiel. Hij voegde hieraan toe dat ook naar zijn mening de VVDM zelf er geen zitting in mocht nemen. Uiteindelijk is het de verantwoordelijkheid van de minister, zo zei hij. De in de nota gewraakte mis handelingen strekken zich uit van buiten-proportionele oefe niragen te velde tot het uitruk ken van vingernagels. Van de eerste kan gezegd worden dat deze in de koude oorlogs periode ook bij andere onder delen van de krijgsmacht schering en inslag waren. Het zich met gestrekt lichaam en kele tientallen malen op de handen moeten opdrukken, het bivakkeren gedurende meer dere dagen met zeer weinig' voedsel, het rondjes lopen met volle bepakking en gasmasker op zullen aan vorige genera ties dienstplichtigen niet zo vreemd voorkomen. Anderzijds zal nog bewezen moeten worden dat de „echte mishandelingen die naar struc turele martelingen neigen" in derdaad hebben plaatsgehad. De getuigen zijn ln het rap port anoniem gebleven, uit vrees voor represailles of schade aan promotiekansen, voorzover het beroeps-mari niers betreft. Zij hebben zich wel bereid verklaard hun ver klaringen voor de minister te herhalen, als deze zijnerzijds garanties geeft tegen repercus sies. Op de persconferentie waren ook enkele vertegenwoordigers van Amnesty International aanwezig. Zij verklaarden eveneens een onderzoek te zullen instellen naar de gang van zaken bij de mariniers. Amnesty is hier bijzonder alert op, nu zij de laatste maanden een wereldwijde ac tie voert tegen martelingen. (Van onze correspondent) LONDEN Tot grote verontrusting van de meeste Britse socialisten staken met ingang van dit weekeinde de mijnwerkers ondanks de komende algemene verkiezingen. De werkweek van drie da gen blijft dus gedurende de stembusstrijd gehandhaafd. Het zal voor Labour nu des te moeilijker zijn de campagne te verbreden teneinde een zo groot mogelijk aantal van de 40 miljoen kiezers te winnen voor het socialistisch program ma. Premier Edward Heath van de demissionaire conservatieve regering heeft nogmaals om een tijdelijke wapenstilstand in de mijnstreken gevraagd, maar het komt onvermijdelijk zijn onmiddellijke politieke vooruitzichten ten goede, dat de wurgende staking doorgaat. Zeer veel Britten zullen méde In 't kort 0 Dergelijke borden zullen aan alle grensovergangen geplaatst worden. Ze waarschuwen buitenlandse automobilisten tegen snel. heidsoverschrijdingen. (Van onze correspondent) WASHINGTON Na een verblijf van 84 dagen in het ruimtelaboratorium Skylab zijn DEN HAAG (ANP) De oliemaatschappijen zijn de bu- taankorting kwijtgeraakt. Dit levert de schatkist een voor deel van f 40 miljoen op. Minister Duisenberg van Fi nanciën heeft de Tweede Ka mer gisteren mededeling ge daan van zijn desbetreffende beslissing, welke noodzakelijk was om het gat in het dek- kingsplian-1974 gedeeltelijk op te vullen. Om het octaangehalte van benzine te verhogen voegen de oliemaatschappijen butaan toe. In het verleden kregen de maatschappijen vrijstelling van het betalen van accijns over het bestanddeel butaan in benzine. (Van onze redactie buitenland) BRISBANE Volgens tot dusverre bij de Nederlandse emigratiedienst in Brisbane binnengekomen gegevens zijn 56 uit Nederland afkomstige gezinnen het slachtoffer ge worden van de overstromings ramp in Australië. Nu blijkt dat naast de zwaarst getroffen voorsteden als Goodna en Ips wich ook voorsteden als Bar don en Tennyson getroffen zijn, kan dit cijfer nog veel hoger komen te liggen. Een triest geval is dat van het oudere echtpaar Jan Kurz dat 18 jaar geleden naar Au stralië kwam. Hun woning aan de Brisbane Terrace in Good na is van de fundamenten ge slagen en onbewoonbaar verklaard. Aangezien me vrouw Kurz als werkster 1000 dollar gespaard had voor een reis naar Nederland met haar sinds geruime tijd Lnvaliditeits- pesioen trekkende man, komt zij niet voor steun van Australische kant in aanmer king Een van de meest traglscne gevallen is dat van de 64- jarige weduwe J. J. Donker sloot wier huis in de voorstad Goodna volkomen door het water vermeld is. Zij kwam met haar sindsdien overleden echtgenoot in 1953 uit Zeeuwsch-Vlaanderen, waai zij het slachtoffer van de gro te overstromingsramp was ge weest. Het paar vestigde zich eerst in Nieuw-Zuid-Wales waar het ook tot de slachtof fers van een overstroming be hoorde. Voor zover thans bekeken kan worden, beloopt de schade die aan de bezittingen uit Ne derland afkomstig is toege bracht een half miljoen dol lar. de astronauten Gerald Carr, Edward Gibson en William Po- gue vrijdag veilig op de aarde teruggekeerd. Hangend aan drie oranje-witte parachutes landde hun ruimteschip in het kalme water van de Grote Oce aan, minder dan 300 kiloipeter van de Californische stad San Diego. Het kwam onderstebo ven in het water terecht, maar drie ballons hielden het rechtop. De astronauten waren in uitnemende conditie. Bij de sprong terug naar de aarde kwam aan hét licht dat een van de twee raketsyste men van het ruimteschip niet kon worden gebruikt. Het tweede functioneerde echter goed. De astronauten droegen speciale druk-pakken, om te voorkomen dat zij, na een pe riode van 84 dagen van ge wichtsloosheid, door de, zwaar tekracht duizelingen zouden krijgen. Deze derd.e reis van Ameri kaanse astronauten aan boord van de Skylab is een uitroep teken achter een afgeronde periode in het Amerikaanse ruimtevaartprogramma. Carr, Gibson en Pogue hebben alle duur- en afstandrecords in de bemande ruimtevaart gebro ken. Zij reisden 1214 maal rond de aarde, en legden een afstand af van 55 miljoen kilo meter. Ruimtevaartdokters zullen de drie mannen aan 'n zorgvuldig onderzoek onderwerpen. De eerste indruk was uitstekend de astronauten hadden vrijwel geen gewicht verloren, zulks in tegenstelling tot de voor gaande twee Skylab-beman- ningen. Merkwaardig genoeg zijn de astronauten ongeveer 1,7 cm langer géworden. Dat ls volgens de medici te dan ken aan het gebrek aan druk op hun gewrichten en hun ruggegraa-twervels. Ook hun gezichten zijn langer gewor den. DE stichting tot behoud Ro- i ineins schip Zwammerdainj heeft het streefbedrag van f 230.60(r bif)»iéf», De volgende week zal men waarschijnlijk "-ïnet de bergltig beginnen. DE Kamerleden De Bekker (KVP) Tolman (CHU) en De Boer' (ARP) hebben min. van der Stee (Landbouw) ge vraagd de vinger aan xle. pols te houden en maatregelen te treffen om in-de knel rakende fruittelers tegemoet te ko men. IN Zuid-Vietnam is gisteren j de uitwisseling van gevange- j non hervat. (N haar jaarverslag heeft de Belgische nationale bank de regering verweten de .inflatie ln België onvoldoende te be strijden. EEN brand in het kantoor van de Zuidmolukkers in Den. Haag is aangestoken met i brandbommen. De vertegen- j woordiger van de Republiek der Zuid-Molukken, P. W. Lo- kollo, noemt de brandstichting „een provocatie van Indonesi-1 che zijde". UIT een- gevangenis in dei buurt van Cadiz (Spanje) zijn 31 Spaanse dienstweigeraars vrijgelaten, .Sommigen zaten al elf jaar in de gevangenis. DE politie zoekt al drie dagen naar een 40-jarige inwoner j van Emmer-Compascuum, die j spoorloos is verdwenen. wegens deze krachtmeting ge neigd zijn Heath te steunen. De elektrische centrales be schikken bij elkaar nog over meer dan 13 miljoen ton steenkool. Er zal wegens te genwerking van alle bij het Trade Union Congres aange sloten vakbonden onmogelijk beschikt kunnen worden over de voorraden van bijna 10 miljoen ton, die bij de mijnen liggen. Ongebruikelijk grote of talrijke olietransporten zullen eveneens worden verhinderd overeenkomstig hot consigne van de transportarbeidersbond. Dit betekent dat na de verkie zingen op 28 februari er nog gedurende een goede twee we ken elektriciteit kan worden Opgewekt, waarna de situatie zo kritiek is dat alleen nog voor ziekenhuizen en de meest vitale doeleinden stroom wordt geleverd. Gedurende de campagne zullen echter parti culiere verbruikers niet wor den afgesneden, heeft,,het Ka" binetslid voor energievoorzie ning lord Carrington bëloófd. Het landelijk bestuur van de mijnwerkersbond nam de ne gatieve beslissing met 20 te gen 6 stemmen tegen het ad vies van bondspresident Joe Gormley in, die met Labour- leider Harold Wilson had overlegd en zijn kameraden waarschuwde dat de staking in de eerstkomende drie we ken volstrekt vergeefs zou zijn. De gematigde bestuursle den bereikten wel een af spraak tot beperking van de grootte der stakingspiketten; de piketten zullen uit ploegen beslaan van een half dozijn man, zodat het gevaar van in cidenten door ongeautoriseerde „hulp" van extremisten wordt beperkt, tot opluchting van de Labour Party, die straatge vechten tegen de politie en tegen bijvoorbeeld ongeorgani seerde vrachtautochauffeurs kan missen als kiespijn. U heeft het donderdagavond kunnen zien: Fadhronc-Fah- dronc-Fadrhonc heeft u nodig. Stuur daarom nog snel even 22 namen van voetballers naar onze sportredactie, die ze door kan geven aan de doctor, die ze dan weer kan overhandigen aan supervisor Michels. En dat zeg ik u nu voor de laatste maal, het kan nog tot 15 fe bruari Zie zo. Zelf zullen wij, die reeds menigmaal van een groot in zicht in de voetballerij hebben getuigdgeen lijstje opstellen We willen Fadhronc-Fahdronc- Fadrhonc (daar bestaat nooit of te nimmer eensgezindheid over) het brood niet uit de mond stoten. Maar Rep staat er ln ieder geval niet op. Mayfair: geen playfalr. Een 41-Jarige werkloze ar beider in de Duitse stad Würzberg heeft de aandacht van de samenleving op zijn penibele situatie gevestigd door op straat het enige kle dingstuk uit te trekken dat hij aanhad, een loden jas. Het werd de man op de duur te koud aan de voeten en aaarom zette hij zijn protest op de roltrap naar de eerste verdieping van een warenhuis voort. Tegen het verbijsterde personeel zei hij dat hem slechts de naakte huid geble ven was. Tegen de politie, die hem later kwam halen, zei de man flat hij geen rooie cent meer had en zijn gemeubileerde ka mer weer eens niet had kun nen betalen. Ten einde raad had hij toen het besluit geno men door „schennis der eer baarheid" (zo heet dat) de aandacht op zijn lot te vesti gen. Vroeger waren de sjeiks oliedom. Nu zijn ze allemaal geraffineeerd. Gelezen: Als ze de tarieven maar flink verhogen, kunnen er ook makkelijk 10.000 tot 20.000 blindedarmen minder En er verschijnt reeds een groene waas over struiken en bomen. Als je in het bos diep de geur insnuift ruik je iets van voorjaar. Het juicht in ons hart. Nu zitten wij met het pro bleem van de doordraver-van- de-week. Er voor ln aanmer king komen zonder twijfel de Ajacieden, maar eigenlijk is het te veel eer voor die man-, nen. Allez, vooruit maar. En wij groeten Jan en alle man voor dit weekeinde. Dins dag zelfde plaats, iets andere lengte, andere tekst, zelfde on- derteking: MERIJN fVan onze redactie binnenland) ROTTERDAM Oud-NW- voorzitter Harry ter Heide is benoemd tot gewoon hoogle raar aan de interuniversitaire interfaculteit der bedrijfskun de te Rotterdam. Hij is daar mee tevens hoogleraar aan de faculteit der rechtsgeleerdheid van de rijksuniversiteit te Rotterdam. Hij zal onderwijs gaan geven in bedrijfskun de. DE NHAAG (ANP) —Minis ter Boersma van Sociale Za ken is akkoord gegaan met een compensatie van twee pet. voor een prijsstijging van twee of meer pet. in de haven cao vóór de havens van Am sterdam en Rotterdam. Hij heeft zich hiermee ach ter het standpunt gesteld dat de werknemersleden van de looncommissie over deze zaak hadden ingenomen. Deze compensatieregeling geldt alleen voor de düur van de huidige loonpauze waar van nog niet bekend is wan neer deze afloopt zo heeft de minister beslist. TOKIO - KOEWEIT Met de aankomst gisteravond in Aden van een Japans passa giersvliegtuig met negen com mando's aan boord, zijn de drama's van de bezetting van de Japanse ambassade in Koe weit en de kaping van een veerboot in Singapore afgelo pen. De guerrillastrijders krij gen in Aden asiel en hun gij zelaars hebben hun vrijheid ter' ggekregen. De affaire in Singapore was op 31 januari begonnen met een aanslag op de Shell-raffi- naderij die overigens maar weinig schade aanrichtte, ge volgd door de kaping van de veerboot „Ladjoe". De Japanse regering stuurde een vliegtuig van Japan Airli nes naar Singapore om de vier commando's op te halen die er eindelijk in hadden toege stemd hun wapens af te ge ven He, zette koers naar Koe weit en landde daar vrijdag morgen. De regering van Koe weit had aanvankelijk gewei gerd het Japanse vliegtuig toe te laten, maar kwam tenslotte van dit besluit terug. Gister morgen in alle vroegte Neder landse tijd, landde de Japanse DC-8 in Koeweit Het zou daarna nog vijf uur duren voordal de commando's de Ja panse ambassade onder escorte van de politie verlieten en zo hun gijzelaars de vrijheid te ruggaven. Gistermiddag landde het v'iegtuig in de republiek Zuid-Jemen. De Japanse ambassadeur in Koeweit, Isjikawa, vertelde naderhand dat iedereen in goede welstand was en goed was behandeld. )van onze correspondent) BONN Het lijdt nauwe lijks nog enige twijfel, dat de Westduitse werknemers in openbare dienst gaan staken. Dit blijkt uit de eerste uitsla gen van de stemming, waaraan ongeveer een miljoen georga niseerde vakbondsleden giste ren en eergisteren deelna men. In diverse grote steden sprak zich liefst tussen de 80 en 90 procent van het kantoor personeel en de arbeiders vóór staking uit. Alleen al de groot scheepse gang van de vak bondsleden naar de stembus was voor de organisators een grote verrassing. De stemming ging over de vraag of de werknemers in overheidsdienst genoegen zou den nemen met het regerings aanbod van een loonsverho ging van 91/2 procent, waarbij een minimum van honderdder tig mark per maand gegaran deerd was.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11