Oostburg ontwerpt modelduivenhokken M. C Fiehuiqua grijpt winst tweede helft zeeuws zo AXELSE POPPEN MAKEN EEN TRACTOR ZWEET MET WAS HET De hobby van mevr. A. Scheele: „Is het echt waar, ABN, dat ik bi) u kan kiezen uit elf verschillende spaarvor men, met tot rente?" Algemene Bank Nederland Breskens IJzendijke Hoofdplaat FEESTAVOND BILJART VERENIGINGEN 's-Gravenpolder „Sterker nog, niet elf maar twaalf!" stad FILMS IN ZEELAND (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Bij de dienst gemeentewerken van Oostburg worden thans bouw tekeningen vervaardigd van verschillende modellen dui venhokken. „Wij willen hier mee proberen de duivenhok ken als het ware enigszins te standaardiseren", aldus de heer J. Doorns, directeur van deze dienst. „In het verleden kregen wij bij herhaling verzoeken om goedkeuring van bepaalde bouwsels, die duivenliefheb- bers in hun achtertuin wilden laten verrijzen. Soms leidde dit wel eens tot kortsluitingen en dat willen wij nu hiermee voorkomen". De duivensport is in Oost- i burg een belangrijke hobby maai- veel mensen hun plezier Vismijn Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd: 15484 kg. export garnalen 375—479, 3202 kg. bot 0,40— 0,74, 1619 kg. schar 1,10—2,14. 24396 kg. schol 0,73—1,72, 2930 kg. tong 6,70—10.54, 281 kg. tarbot 4,9910,79, 292 kg. griet 2,015.88, 6698 kg. ka beljauw 1,75—2,87, 2679 kg. wijting 0,481,38, 10 kg. rog 2,30—3,16, 457 kg. poon 1,05— I 1,60 35 kg, tongschar 4,16 5,99, 551 kg. steenbolk 0,40 0,64. Concert Vrijdagavond 8 februari wordt om 20 uur in het Jeugugebouw te IJzendij ke een accordeon-concert ver zorgd door het bekende accor deon-orkest van de Belgische Accordeonschool de „Acco- na's", onder leiding van de dirigenten F. en R. Steyaert zal een groot programma wor den afgewerkt. Er is evenwel ook voor afwisseling gezorgd want de alom in Zeeuwsch- Vlaanderen bekende humorist Modest (Renaat Verween) zal als conferencier optreden. Ver der worden de muzikale num mers afgewisseld met zang door de Belgische Tenor Mario Orbecco. in vinden. Om de gedachten nu eens te bepalen over hoe een duivenkot er moet uitzien, werden door de gemeente ver tegenwoordigers van diverse Oostburgse postduivenhouders. verenigingen uitgenodigd. Van de zijde van de gemeente waren hier onder meer de wet houders G. Claeys en J. Ba- rendregt aanwezig. „Wij moesten toch altijd al een vergunning vragen voor het neerzetten of uitbreiden van onze hokken. Ik dacht, dat wat nu gebeurt een stap in de goede richting is", aldus de heer A. Vasseur uit Cadzand, een der vertegenwoordigers van de duivenverenigingen". De duivenliefhebbers heb ben tijdens dit gesprek op het Oostburgse gemeentehuis ver. schillende modellen duivenhok ken getoond waaronder een paar uit Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en een van de NOP. „Het gaat om het uiter lijk", zo zei de heer Vasseur. „Hoe je je hok indeelt moet je natuurlijk zelf weten"- Het is niet de bedoeling dat straks duivenhokken, die niet aan de nieuwe modellen vol doen moeten verdwijnen „Daar is beslist geen termijn voor gesteld", aldus de heer Doorns. „Het gaat er om dat wat nu nieuw wordt gebouwd, en wat men van de bestaande hokken wil uitbreiden, dat we •dat enigszins in de hand hou den. Misschien dat langs de weg van de geleidelijkheid de oude bouwsels kunnen ver dwijnen, maar wij gaan er ze ker niet met de botte bijl (ADVERTENTIE) Papieractie De actie, die de muziekvereniging O.B.K. te Hoofdplaat heeft gehouden ten bate van leerlingen en in strumenten, heeft een voorlo pig bedrag van 330 pulden op gebracht. Op zaterdag 9 febru ari wordt met een oud-papder- actie gestart, aanvang 10 uur. Met de oudervereniging is over een gekomen dat de muziekver- i eniging de 2de zaterdag van iedere maand rondgaat en de oudervereniging de vierde za- J terdag. Verder kunnen jongens 1 en meisjes, die in de muziek willen, zich op maandagavond om 7 uur opgeven bij Joh. Martens. (Van een onzer verslaggeefsters) TERNEUZEN De leden met hun dames van de geza menlijke Terneuzerase biljart verenigingen houden morgena vond (zaterdag) een feesta vond in hotel „Industria", het clublokaal van de biljartvere niging „Concordia". Tijdens deze bijeenkomst worden de prijzen uitgereikt aan de kam pioenen van klasse één tot en rnet vijf en de extra prijs aan de algemeen kampioen voor 1974, de heer P. Oppeneer, van de biljartclub De Schelde. Tony Krijger met zijn ensem ble luistert deze avond muzi kaal op. Gevonden Bij de rayon commandant der rijkspolitie te 's Gravenpolder, zijn nadere inlichtingen te verkrijgen met betrekking tot de in de maand januari 1974 gevonden voor werpen: een jongenspolshorlo ge Remova; enkele bankbiljet ten; een groene medsjesjas; een oude herenportemonnee met als inhoud o.a. een sleu teltje: een blauw trainingspak jeugdige; een melkbeker van schoolkind. De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. (Van onze correspondent) OOSTBURG In net begin van de zaalvoetbal wedstrijd leek het erop dat Jansen Sport, in de a-klasse van het Oost burgse zaalvoetbal voor een verrassing zou gaan zorgen, toen het team op een gegeven ogenblik in de wedstrijd tegen lijstaanvoerder M O Fiehuiqua een 3-1 voorsprong had geno men. M C Fiehuiqua .toch wel enigszins geschrokken door dit overrompelend begin van zijn tegenstander, sloeg terug en nog voor het verstrijken van de eerste helft werd deze ach terstand weggewerkt. In de tweede helft waren de bordjes verhangen en met nog drie gave doelpunten besliste M C Fiehuiqua dit treffen in zijn voordeel (6-3). Hekkesluiter Amrobank deed de spanning onderaan de ranglijst stijgen door Van Hal en Kareis (Sluis) met 2-1 te kloppen. Stand M. C. Fiehuiqua 9 7 2 0 16. 58-18. Velocitas 9 6 2 1 14. 45-20. Oktopus 9 4 2 3 10. 33-28. Verduijn 8 5 0 3 10 33-28. Jansen Sport 9 4 1 4 9. 32-26. Administratief Perso neel 9 2 4 3 8. 22-21. Leraren 8 2 1 5. 5. 18-39. Van Hal en Kareis. 9 2 0 7 4. 16-36. Amro bank 10 2 0 8 4. 24-57. In de b-klasse waren de doelpunten heel wat goedko per waarbij Peugeot (IJzendij ek) won met 9-0 van Rode Lan ♦aarndrager. Blijf Fit en Hof Ter Mude de Winkeliers met een 12-2 nederlaag de sporthalvloer deed verlaten. Deze foto, genomen in ok tober 1917, heeft Sluis een voorproefje gegeven van de verschrikkingen die het stad je in 1944 stonden te wach ten. In de nacht van 1 op 2 oktober 1917 vielen projec tielen uit en Belgisch vlieg tuig op het neutrale Neder land. Het projectiel kwam terecht op de plaats, waar üe voorste militair is gezet. Bij deze „calamiteit" vie len gelukkig geen slachtof fers te noteren. Voor voorbij gangers was het natuurlijk een buitenkansje zich door een photograaph te laten vereeuwigen. Vrijdag 8 februari 1974 f|;" - LUXORTHEATER. Vanaf zaterdag tot en met dinsdag om 20.00 uur en zondag tevens om 16.30 uur een van de meest geprolongeerde films, Mash, waarin drie jonge chi rurgen een veldhospitaal op stelten zetten. Niet alleen de gewonden lagen in bed. Do nald Sutherland, Elliot Gould en vele anderen laten u gieren van de pret. Toegang 14 jaar. Zondagmiddag om 2 uur Ivan- hoe, de avonturen van een po pulaire ridder, zonder vrees of blaam met Elisabeth Taylor, Robert Taylor, Joan Fontaine en George Sanders en duizen den medewerkers. Toegang al le leeftijden. OOSTBURG LEDELTHEATER. Vanaf vrijdag tot en met dinsdag, telkens om 20.00 uur en zon dag ook om 16.30 uur. de reeds veel besproken Neder landse film Angela van Niko lai van der Heyde, waarin An gela en Harm hun vrije opvat tingen over liefde tonen in het Friese land in een tijd dat dit zeker nog niet kon. Met o.a. Barbara Seagull, Sandy v.d. Linden, Kitty Jansen en vele anderen. Toegang strikt boven 18 jaar. Zondagmiddag om 14.00 uur Roger Moore (The Saint) in de spannende thril ler Het Kruismoordcomplot. Sensationeel en levensgevaar lijk. Toegang alle leeftijden. MIDDELBURG Citytheater. Angela. Zie Le- deltheater Oostburg. Toegang 18 jaar. en Sjors en Sjimmie en de toverring. Toegang alle 'eertijden. VLISSINGEN ALHAMBRA. Angela, Zi» LEDELTHEATER Oostburg. Met een bijna eindeloos geduld maakt mevrouw A. Scheele, Fahrenheitlaan 586 te Terneuzen, kleren voor poppen. Haar hobby en tevens haar specialiteit, de echte ouderwetse Axelse „boeren" kleding, het geen dat zal ieder begrijpen heel wat anders is dan de als het ware recht-toe-recht-aan-burgerkleding. Want bij de aloude, zeer fraaie „hoerendracht", zoals die in het land van Axel gedragen werd, moet met veel zin voor kleuren combinaties en kennis van zaken gewerkt worden. Mevrouw Scheele vertelt dat ze poppen in Axelse kle derdracht steekt als tijdver drijf en als hobby. Op het dressoir staan er een stuk of zes, grote en kleine. Zij woont sedert ruim een half jaar op de tweede verdieping van het nieuwe flatgebouw nabij het verpleegtehuis Ter Schorre, in een gezellig inge richt twee-kamerapparte ment, met aan de voorzijde het uitzicht op de Otheense kreek en omgeving en aan de andere kant op de immer boeiende Westerschelde. Als ik naar haar leeftijd vraag, dan wil ze me die vlot zeggen, maar ik mag het beslist niet in de krant zetten. „Schrijf maar, een hoogbe jaarde dame. Over mijn pri- vé-leven moet je zo weinig mogelijk schrijven, daar heeft niemand iets mee te maken", zegt zij gedecideerd. Dat hoogbejaard is echt niet overdreven. Mevrouw Scheele heeft de leeftijd der sterken al ruim schoots overschreden. Als ze op haar hobby terugkomt, vertelt zij dat het is begon nen met poppen „op zijn Axels" aan te kleden voor haar kleinkinderen en daarna voor haar achterkleinkinde ren. „Ik gaf er vroeger ook vaak aan vrienden en kessis- sen, b.v. bij gelegenheid van een verjaardag. Nu verkoop ik er wel eens een, maar ik hoop toch dat er, wanneer je dit. de krant schrijft, niet te veel mensen aan mijn deur komen om er naar te komen kijken. Ik houd niet zo erg van drukte. Zelf ben ik tot mijn vijftigste jaar de Axel se klederdracht trouw geble ven", vertelt mevrouw Scheele verder. Een dan legt zij - voor zover ik het alle maal begrijpen kan - uit over het „lijfje" met daarop de „beuk". Die beuk blijkt dan een lapje witte stof te zijn, waarop zij met veel gevoel voor de juiste kleurencombi naties en figuren met einde loos geduld een ontelbaar aantal gekleurde kraaltjes en pareltjes vasthecht. Als ik er mijn verwonde ring over uitspreek dat zij dat nog allemaa! kan, zegt zij-: „Daarvoor heh je een heel kleine naald nodig, want het is echt een pruts werkje en daarvoor moet ik ook mijn bril opzetten. Aan de uitdrukking op mijn ge zicht te zien, meent zij eraan te moeten toevoegen:,, De krant leest ik nog heel dik wijls zonder bril". Dan laat ze van een pop het mutsje zien, dat in Axel se termen het „kapootje" heet, met de rechtop staande gouden krulletjes en de twee afhangende gouden strikjes. Tenslotte de rok, die op zijn ouderwets uitgedrukt, de „keuze" heet. „Vroeger droe gen de vrouwen er vier over elkaar, dat was wel erg warm. Maar ja, het was de mode", zegt mevrouw Scheele. Enerzijds betreurt zij dat de Axelse klederdracht zo goed als verdwenen is, van de andere kant begrijpt zij ook maar al te goed dat de tijden veranderen. Ook de fleurige schortestrik ont breekt niet en de beide „vleugels" zijn levenecht na gemaakt. „Deze, die ik maak, zijn opgevuld met stijf pa pier", vertelt zij verder. „In vroeger jaren werden die ge steven maar dat was me een troep .met al die stijfsel. Daar kun je niet meer aan beginnen". Tenslotte vertelt zij dat ze de stof in de winkel of op de markt koopt. „Van oude kleren kan dat niet. Ten eerste zijn die oude kleren niet meer te krijgen en dat goed is al zo'n veertig vijftig jaar oud, de zij van de rokken gaat dan al gauw schiften". Ondanks haar hoge leeftijd is mevrouw Scheele lichame lijk 6n geestelijk nog veel vitaler dan velen, die vele jaren jonger zijn dan zij. Dat blijkt ook uit haar gezegde: „Ik kom elke dag tijd te kort. Ik doe allerlei hand werk, ik lees veel, ik kijk naar de televisie en ik heb veel vrienden en kennissen,- die mij komen opzoeken of mij met de auto ophalen. Mijn huishouden doe ik zelf. Alleen voor het wat zwaar dere werk, als ramen zemen enz. komt er elke veertien dagen iemend". Dat zij nog volop met haar tijd meeleeft, blijkt uit haar opmerkingen en gedecideer de meningen. „Vroeger", zo Je ziet ze tegenwoordig niet meer, de stoers, gelijkmoe- ge en veel kracht ontplooien de viervoeters. Eeuwenlang vormden zij de trots van de hoeren, waarvan de belang rijkheid werd afgemeten aan het aantal paarden dat hij be zat. Drie paarden, die in deze tijd nog bij de landbouwwerk- zaamheden worden ingescha- kedl, vormen toch een plaatje, waarnaar men met nostalgie kan kijken. Een tractor met nog meer paardekrachten in zijn bin nenste kan hetzelfde werk doen, daar blijft men echter niet meer voor staan. De tractor zweet ook niet, zo als deze paarden. Meestal stinkt hij. De koning van engeland. HULST De koning van Engeland, vanaf zaterdag (om 19.30 en 21.00 uur) zondag om 17.00, 19.00 en 21.00 uur en maandag en dinsdag om 20.00 uur maar liefst voor de vijfde week Vrolijke ontucht in Tirol. Een film met een knipoogje van verstandhouding. Toegang 18 jaar. Zondagmiddag om 15.00 ur een geweldig spannende film voor jong en oud, Gordon, de zwarte piraat. Toegarag alle leeftijden. TERNEUZEN zegt zij, „werden de mensen op velerlei gebied dom ge houden. Je moest zelf maai uitzoeken. Nu worden c kinderen al vroeg voorgelicl: en dat vind ik juist. Maar als je hoort en leest wat meisjes van 12 tot 15 jaar a! allemaa; uithalen, dan vind ik dat toch ook weer niet goed. Dat kan niet goed zijn, die kin deren zijn nog niet volwas sen. Zeg nou zelf". Als ik ïaar vraag waaraan zij haar vitaliteit toeschrijft zegt me lon Scheele: „Ik ben mijn iele leven in alles ïatig ge- eest". G. WIJNE Eindredactie: R. v. d. Helm 9 Mevrouw Scheele vanachter haar Axelse poppen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9