98 1$ 5,48 2,69 0,89 Zwembadtarieven met zeven procent omhoog o::r Onzekerheid over toekomst van ziekenhuis in Oostburg zeeuws Wauéceé Fijne en poëtische grafiek in het stadhuis van Hulst Teerdagen zijn niet meer wat ze waren Industrieel water uit afval IN BUITENBADEN OOSTBURG 3lI:l.1 -tm: rjL3f la Na brief staatssecretaris :xtra at six, eer Egberts Begrafenis Aardenburg Oostburg St. Sebastiaan had financieel gunstig jaar Dele Wonderlijk Applaus Terneuzen 's-Heererthoek Heinkenszand rekend) (Van een onzer verslaggevers) I OOSTBURG De tarie ven voor de buitenbaden in jGroede. Schoondijke en Ijzend ijke zullen komend seizoen met 7 procent wor den verhoogd. Dit is het per centage, waartegen bij de Directe Prijzen en Ordening van het ministerie van Eco nomische Zaken geen be- 5 jwaren zullen bestaan. De financiële commissie zal sicli volgende week dinsdaga vond om 19.30 uur over deze irievcn gaan buigen. De ta rieven voor de buitenbaden zijn vorig jaar april voor het Jaatst verhoogd, waarbij toen is toegezegd dat de tarieven jaarlijks zullen worden aange- ast. Een gezinsabonnement in Gehoondijke-IJzendijke gaat 53,50 kosten in Groede 32,-. Tbonnementen volwassenen f 23,50 resp. f 16,-. Abonnemen- |en voor kinderen 16,- resp. |f 10.50. 10-badenikaarten voor Tpolwassenen 13,25 resp. f 8,- 5 en voor kinderen 9,50 resp. 6,50. De zwemleskaart gaat in alle baden 13,25 kosten. Tijdens de commissieverga- iring zal ook het tarief van de begrafenisverordening her ben worden. Sedert de vast- |elling van de huidige veror- fening, 17 juni 1971, heeft zich echter een aanzienlijke stijging van lonen en prijzen voorgedaan, aldus het college. De kosten van de werkzaam heden die voor het begraven odzakelijk zijn zijn dermate iestegen dat aan een forse stijging van de tarieven niet te ontkomen is, zo wordt mee- hggedeeld. De huidige tarieven mogen 11,5 procent worden itjiverhoogd, terwijl daarnaas' blijkens ingewonnen informa tie op het ministerie, per 1 juli 1974 de tarieven nogmaal met 11,5 procent mogen stij gen. Een en ander betekent een stijging van 23 procent. Per 1 juni zal voor het begraven van personen in een eigen graf bo ven 12 jaar een bedrag ver- nSehuldigrl zijn van 112,- in een huurgraf 55,-. Voor het algemeen graf ƒ55,-. Voor het plaatsen van een gedenksteen moet nog eens 22,50 betaald worden. F Het onderhouden van graf- a*tenen zal niet meer door de '■gemeente geschieden omdat 1 het een zeer arbeidsintensieve ^Slaapgelegenheid, is, die niet .Mpecifiek tot de taak van de gemeente behoort", aldus het college. Het jaarlijks onder- ,J houd van de graven zal wel door de gemeente geschieden, zo staat opgenomen in de des- jBpetrcffende nieuwe verorde ning. r—arr rsj-rpp:"— 0 Het Sint Antoniusziekenhuis. Kindercarnaval Op zater dag 23 en zondag 24 februari wordt in Aardenburg resp. Ee- de een kindercarnaval gehou den, compleet met optocht, muziek en een „kroon"prins Carnaval. Op zaterdag 23 fe bruari vindt een optocht plaats te Aardenburg, waarbij ver trokken wordt vanaf de Markt. Op het Kaaiplein wor den demonstraties gegeven door het majorettenpeloton, waarna de deelnemende kleu ters „afhaken" om in de zaal van „De Roode Leeuw" op oliebollen te worden getrac- teerd. De oudere kinderen gaan dan door naar de Schaapskooi bij het landbouw museum te Heille, waar na tuurlijk ook oliebollen gereed zullen staan. Voor de mooiste en origineelste groepen of per sonen zijn prijzen beschikbaar gesteld. Op zondagmiddag 24 februari gaat er te Eede een optocht uit om 2 uur. Het is daarbij de bedoeling dat zo veel mogelijk Aardenburgse kinderen ook naar Eede gaan. In Oostburg COLLEGE WIL .^VERGOEDING BRAADSLEDEN VERHOGEN OOSTBURG Het college van B en W. van Oostburg willen de presentiegelden voor raadsleden verhogen. Dit on- der meer op advies van de 5 commissie positie raadsleden die een rapport heeft samen-! gesteld waarin op verhoging wordt aangedrongen. Dit voor, een tegemoetkoming aan be zwaren van financiële aard, een aanpassing aan de algeme ne stijging van loon- en prijs- cijfers en de onevenredig ster ke uitbreiding van de werk zaamheden in de laatste ja ren. B Thans geldt in Oostburg 1 een vergoeding van ƒ40,- voor een bijgewoonde raadsverga- ■^J'.dering en ƒ20,- voor een bijge- -MVoonde commissievergadering. Voorgesteld wordt deze bedra- gen te verhogen tot ƒ65,- res pectievelijk ƒ48,75. Ook de wethouders wedden in Oost- .s&burg zullen een structurele i ^herziening ondergaan. De fi nanciële commissie zal zich volgende week dinsdag met deze materie gaan bezighou- den. Aanrijding Op het kruis punt Tragelsingel-Trageldam is de bromfietsbestuurder I.Q uit Oostburg die links wilde afslaan naar de zuiveringsin- J statistic aangereden door een personenauto bestuurd door A.J.V uit Oostburg Dt brom fietsbestuurder liep een lichte ■hersenschudding op Bromfiets en auto werden beschadigd. KPJ-toneel in hotel Du Commerce speelt op 9 februari de KPJ. afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen het don D.J Eggengoor geschreven tn neelstuk De Hoekse en Kabel jauw.se Twisten Het spel be grit 's avonds om acht uur. Na afloop is er bal. (Van onze correspondent) AARDENBURG Tijdens de jongste algemene ledenver gadering van handboogmij „Sint Sebastiaan" werden de bestuursleden R. de Wispelae- re en D. van Hermon herko zen. Financieel gezien had de vereniging een gunstig jaar als gevolg van de verkoop van oud papier. Er waren echter ook grote uitgaven gedaan in verband met de aanleg van elektriciteit naar de kantine op de haaipersweide. In Aarden burg zullen vermoedelijk eind mei 1974 de voorwedstrijden voor het Zeeuws-Vlaamse uampioenschap worden gehiu- den. Uitslag 9e puntenschieting „Sint Sebastiaan" met 15 schutters. Hoogvogel H de Rijcke; zijvogels J. Catoór en A. Ballegeer; kallen J. Cattoor en J. Jansen; meeste kleine vogels (4); H. van Iwaarden. stand kampioenschap; 1. R. de vVispelaere 35 punten, 2 G Blondeel 34, 3. H. van Iwaar- 4 J- Heijboer 29, 5. H. ou tt&J6 e? J' Jansen ieder - Uitslag 9e klepschieting: 1. J.Cattooi 3 kleppen, 2. H van Iwaarden en H Lippens 2 kleppen Stand kampioen schap: H. de Rijcke 21, 2. J. Cattoor 17 3. H. van Iwaarden de "ispelaere 11 er. 3. R. de Clerck 10 Uitslag ochietmg na de le ien vergadering: Hoogvogel J. ioug: zijvogels P Lippens en ^e niet af; kallen Jan van Iwaarden en 2e niet af. Meeste Heine vogels H. van Iwaarden ■in H. Lippens, ieder 5 stuks. Een fraai horloge, beschik raar gesteld door de Fiat-ga age Begheijn werd gewonnen door H van Iwaarden. De irijzen beschikbaar gesteld foor de „Kustvrienden" uit ^nokke werden gewonnen door en H. Lippens en P. Blon- uG, PrÜzen van „Du Mar 'he" uit Knokke werden door Jansen en I. Puijenbroek in de wacht gesleept. De prijs „s Lands Welvaren" ging naar Jan van Iwaarden. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Als men alle ontwikkelingen in het denken over de toekomstige structuur van de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen op een rijtje zet, dan ziet met name de toekomst van het ziekenhuis in Oostburg er bijzonder zorgelijk uit. Komen de Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhuisbesturen voor 1 juni niet met een eigen plan dan zal van hogerhand worden bepaald wat er in deze streek moet gaan gebeuren. Het lijkt dat de beslissing I voor wat het Oostburgse zie kenhuis betreft dan in de richting zal kunnen gaan vanj het opheffen van dit zieken huis en het ombouwen hiervan tot verpleegtehuis. Reeds op 16 juli vorig jaar werd deze mogelijkheid al ge opperd door dr. B.T.G. de Jong, hoofd van de hoofdafde ling Algemene Gezondheids zorg van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne tijdens een „technisch bezoek" aan het Sint-Antoni- usziekenhuis. Hierbij was ge neeskundig inspecteur voor Zeeland S. Lelie aanwezig, evenals burgemeester A. Schipper 'van Oostburg, die was uitgenodigd door het zie kenhuisbestuur. De vrees dat de toekomst van het Oostburgse ziekenhuis er wel eens somber kan uit zien is vooral het laatste half jaar groot geworden. In de periode van 1969 tot 1978 werden er vruchteloze pogingen gedaan om in regio naal verband een oplossing te vinden voor de behoefte aan medische specialisten. Op 16 juli verklaarde dr. De Jong zich - in het bijzijn van de geneeskundig inspecteur voor Zeeland - akkoord met het zoeken naar mogelijkheden in België om die gereleveerde moeilijkheden op te lossen. In dit verband wees de heer Le lie op zijn goede contacten in België en het hoge peil van het St.-Janshospitaal in Brug ge. Positief Op 10 september stelt het bestuur de minister, onder verwijzing naar de door dr. De Jong verleende toestem ming, op de hoogte van de bij St.-Jan in Brugge bereikte re sultaten. De in do regio werk zame ziekenfondsen stelden zich tegenover deze samen werking positief op. 12 oktober krijgt Sint-Anto- nius een „voorlopige erken ning" waarbij door de staats secretaris wordt opgemerkt nota te hebben genomen van de brief over de samenwer king. De inspecteur voor Zee land schrijft op 24 oktober een brief waarin hij de aandacht vestigt op de voorgeschreven procedure voor toelating van buitenlandse (Belgische) spe cialisten, waarbij hij aante kent dat dit generlei formele instemming van de dienaan gaande plannen inhoudt. De staatssecretaris verklaart vervolgens op 25 oktober in Terneuzen dat voor Zeeuwsch- Vlaanderen het gebruik van noord-zuidverbindingen een goede oplossing zou kunnen geven, waarbij tevens interna tionale samenwerking in de beschouwingen kan worden betrokken. Op 14 november vraagt de heer Lelie het ziekenhuisbe stuur te mogen vernemen waarop de bewering berust dat „Den Haag het licht op groen heeft gezet" wat betreft de samenwerking met Brugge. Het bestuur verwijst hem naar- de brief van 10 september aan de minister. gcitie Een delegatie van de Ka naalziekenhuizen licht haar verzoek voor de bouw van een nieuw streek)ziekenhuis met 350 bedden toe bij de staatsse cretaris, waarna hierover met alle besturen uit Zeeuwsch- Vlaanderen wordt gesproken tijdens een bijeenkomst in Goes. Bij deze gelegenheid werd meegedeeld dat samen werking met België tot cala miteiten en acute gevallen moest worden beperkt, omdat Internationale overeenkomsten een verdergaande samenwer king beletten. Blijkens persberichten heeft de geneeskundig inspecteur voor Zeeland, de heer Lelie, op eigen initiatief de minister geadviseerd terughoudend op de plannen tot samenwerking met 3rugge te reageren in het kader van de ziekenhuisvoor zieningen voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Het licht zou volgens hem niet op groen zijn gezet. Begin januari wordt het Oostburgse ziekenhuis geadvi- ■eerd in regionaal verband een oplossing te zoeken. Toestem ming tot samenwerking met Brugge werd niet verleend, waarbij men in Oostburg weer op het uitgangspunt van 16 juli terug is. De commissie, die ver antwoordelijk is voor de organisatie van de regel matige exposities in de raadzaal van het Hulster gemeentehuis, heeft zich de aangename gewoonte eigien gemaakt nogal eens kunstenaars uit Vlaande ren naar deze streek te ha len. Ditmaal deed zij een bijzonder gelukkige greep uit het Vlaamse kunste- naarspotentieel door de jonge kunstenares Lil de Nil-Verspreet uit het Bel gische Bazel tot een expo sitie uit te nodigen. Lil Verspreet, in 1944 geboren te Zonnebeke, was al vroeg bezeten door de drang tot tekenen. Zo was het van zelfsprekend dat ze sier kunst en plastische kun sten ging studeren aan het Instiuut St. Marie te Ant werpen. Daarna speciali seerde ze zich in de kera miek en de grafiek. Op de tentoonstelling ln Hulst toont ze zich alleen van haar grafische zijde, hoewel allerminst eenzijdig. Ze is met werk in verschil lende technieken vertegen woordigd: originele tekenin gen, etsen, kleuretsen, mono types en wat dies meer zij. Wat onmiddellijk opvalt is dat Lil Verspreet over een uiterst sensibele lijn be schikt. Ze schept er kenne lijk behagen in die de vrije teugel te laten in de uitbeel ding van lang vrouwenhaar en in een soort warrige, spinnewebachtige fantasie- bloemen, waannee zij haar figuren tooit. Meestal zijn het vrouwen en jonge meis jes, die iets prils uitstralen en die zich in een toestand tussen dromen en waken schijnen te bevinden. Een enkele maai duikt in tegenstelling daarmee ook een demonischer fysionomie op, maar in het algemeen is het de wereld van het ontlui kende leven, met alle pijn en melancholie daarmee verbon den, die haar werk bepaalt. Ook het moederschap is een van haar motieven en kinde ren. Enkele gevoelige kleur ets] es getuigen daarvan. Het werk van Lil Ver spreet is door en door vrou welijk, wat beslist niet wil zeggen: zoetelijk, wel ver fijnd en poëtisch. Ook door de wijze waarop ze de na tuur met bladeren en bloemen in haar compos.ties betrekt Haar wereld is duidelijk nog ietwat beperkt, maar zij diept die uit en zij zal haar horizont zeker nog weten te verwijden, daarbij gesteund door haar geacheveerde tech nieken. Lil Verspreets poëti sche wereld van verfijnde vorm en kleur is toeganke lijk tot 20 februari a.s. WILLEM ENZINCK eindredactie: rein van de helm Eén van de werken van mevrouw Mil. De hedendaagse jaarlijkse teerdagen van het bijna vijf eeuwen oude schuttersgilde Sint-Sebastiaan in Zuidoorpe (maar overigens niet alleen daar) hebben wel iets van hun geruchtmakende luister die zij in de vorige eeuw tentoonspreidden verloren. Tot de vele tradities, die veel in de middeleeuwen wortelende gezelschappen vertoonden, behoorde de ge woonte dat ieder lid van de feestvierende vereniging op zijn beurt een liedje zong, iets waarvan men niet af week. Elk afzonderlijk studeerde een lied in, dat was er dan wel een voor het leven, zodat iedereen wist welk lied bij welke persoon hoorde. In Zuiddorpe zongen b.v. Fafieleken de brouwer „Wie- leken ronk"; landbouwer Ar thur Beysse (volgens overle vering begiftigd met een fraai stemgeluid) „Mijn /laanderen heb ik hartelijk lief'; Otimé zoon van de burgemeester en later in 1916 zelf burgemeester van Zuiddorpe zong luidkeels „Die vette, die vette, daar heb je houvast aan", terwijl gemeentesecretaris Alphons Moerdijk vastzat aan een verstrooide professor die zijn horloge in het kookwate' gooide en op een ei de tijd bijhield. Ofschoon men de liedjes uitentreure hoorde werd iedere zanger, mede ook dank zij de nodige pin ten bier, op een hartelijk ap plaus onthaald. Op de teerdag van een schuttersgilde werd en wordt nog steeds een schieting ge houden, waarbij door het af schieten van de hoogvogel wordt uitgemaakt wie zich het daaropvolgende jaar „ko ning" mag noemen. Iets meer dan 100 jaar ge leden had in Zuiddorpe het wonderlijkste schot plaats dat nadien nooit meer werd vertoond. Toen voorzitter Aiphons Moerdijk aan de Seurt was om te schieten be gon het pijpestelen te rege nen. De schutters schuilden voor korte tijd in een nabij de gaaisprang geplaatste houten schuttershut. Voorzit ter Moerdijk, geen uitgespro ken schutter (hij kon de pij: amper tot aan de gaaier schieten) vroeg zijn collega's of hij vanuit de hut moch schieten, afstand 40 meter De schutters van zijn onkun de op de hoogte, riepen la chend ja. Tot hun stomme verbazing werd in de stro- ■nende regen de hoogvogel afgeschoten en mocht Moer- lijk zich voor het eerst en laatst in zijn leven koning van de Zuiddorpse schutters noemen. Het feest dat daarop volgde duurde niet tot diep in de nacht maar tot het moment waarop de torenklok de brave parochianen ter kerke klepte. In feestkledij, niet al te fris na een nacht boemelen, togen de schutters naar het kerkgebouw, In het begin tijdens de kerkdienst verliep alles van een leien dakje, totdat pas- ,oor Genet, zijn portret hangt nog in de kerk, de preekstoel beklom en zijn zondagse pre dikatie begon. Voor metse laar Serafien van Mossevelde was dit te veel. Hij viel prompt in slaap, en ver hoogd stemgeluid van de pastoor vermocht hem niet uit zijn sluimer wekken. De preek werd met een luid kruisteken besloten, de kerkbezoekers gingen staan en draaiden hun stoelen om. Door dit lwaai ontwaakte de slapende schutter, die ver- chrikt overeind sprong. Nog helemaal in de ban van het voorbije schuttersfeest ap plaudisseerde hij luid en riep: Bravo, Bravo. Goed ge zeverd, zeveraar". Op welke wijze het daaropvolgende tu mult in de kerk werd be zworen vermeldt de historie niet. Duidelijk is wel dat zulke teerdagen echter niet meer in de hedendaagse an nalen geboekstaafd zullen worden. In juni dit jaar wordt aan de Zeeuwse waterschappen het kwalitatieve beheer van het oppervlaktewater toever trouwd. Deze uit de Wet Verontreiniging Oppervlakte voortspruitende taak zal de waterschappen voor techni sche en financiële problemen stellen. Hoe wereldwijd het pro bleem van het afvalwater is wordt wel geïllustreerd door een verhaal ui,t Japan, waar men name in de grootstede lijke agglomeraties giganti sche puzzels voor goed en bruikbaar water opdoemen. Tevens wordt duidelijk hoe de techniek - mits men daar geld voor overheeft - deze zaken te lijf gaat. Recireula'ie heeft geleid tot een onderzoek om stede lijk afvalwater weer bruik baar te maken voor (min stens) de industrie. Drie jaar heeft men op deze problema tiek gestudeerd voor een sys teem was ontwikkeld tot de staat van praktische toepas sing. Stedelijk afvalwater .vordt eerst met chloor be handeld om de infectiekie- len te verminderen en dan loor geactiveerde koolstol gefilterd. Hierna ondergaat het water een wereldwijze behandeling - bijvoorbeeld elektrodialyse en omgekeer de osmose. Het resulterend' water is zo schoon „dat men het zelfs kan drinken", zo vordt gezegd. Tot nu toe heeft Japan op "ivieren en ondergronds wa- 'er als de voornaamste bron nen van haar wateraanvoer vertrouwd. Maar een abso luut tekort heeft zich reeds in deze waterbronnen ont wikkeld. Bovendien wordt het steeds moeilijker om wa ter uit deze bronnen te halen vanwege milieuhygiënische toestanden en een beperking op het pompen van water om te voorkomen dat de grond verzakt. De idee om stedelijk afval water om te zetten voor in» dustrieel gebruik dateert' •eeds! van augustus 1964, Ex perimenten gaven moedeloze esultaten Het water dat voor koeling werd gebruikt pevatte nog resten organi sche stoffen en de delen op- 'osbare anorganische zouter veroorzaakten moeilijkheden door roesting van machine' en uitrusting. De nu gevonden oploss'ne geeft reden tot optimisme en hoop op een stabiele aanvoer van het industrieel water in de toenomst. Tekorten aan industrieel water zouden na melijk kunnen leiden tot het terugbrengen van bedrijfso- peraties af het stilleggen van bepaalde faciliteiten. In het algemeen wordt het indus triële water gebruikt voor sfkoelen, scnoonmaken of als uwe grondstof voor bepaal de bedrijven Daarom ver schilt het in kwaliteit en zijn er al verschillende methodes ontwikkeld. Men is er echter achterge komen dat stedelijk afvalwa ter is *e gebruiken voor de ndustrie mits het eerst be- looriijk op een afvalwater behandelingsstation en dan op de industriële bedrijven wordt behandeld om aan de resoect'evelijke vereisten te voldoen. Van de weg Nabij de noordelijke kanaalsluizen te i'erneuzen verloor de autobe stuurder J. B. S. uit Hoofd plaat de macht over het stuur tengevolge waarvan zijn voer-j tuig rakelings voor een tege-' moetkomende auto op de lin ker weghelft terechtkwam en via de berm en de sloot op een grasveld nabij de West- sluis tot stilstand kwam. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Diefstal Bij A. K. wonende in de Beatrixstraat te Terneu- -.en werden vier kanaries uit de volière gestolen. Van de Terneuzennar J. H. werkzaam bij Dow werd tijdens zijn werk een portemonnee met ongeveer 240 gulden gestolen De lege portemonnee werd la-ï ter op het Dow-terrein terug gevonden. Opening: Burgemeester G. van Waes van Borsele opent maandagmiddag 11 februari de vernieuwe winkel, kantoor °n bedrijfsruimte van de Ce- 'ïave aan de Wer ril asm iin 's- leerenhoek. Na de oponings- Ylechtigheid, die om 15.00 uur begint, is er een rdceptie van 15.30 tot 17.00 uur in de feu hoeve te 's-Heerenhoek. i hoek. Opening De heer H. •Iversdijk, raadslid van Borse- 3 en tevens lid van Provincia- e Staten opent donderdag 14 Koethuis van de heer M. Htier aan de Dorpsstraat in teinkenszand. In verband met leze opening houdt de heer Rottier van 17.00 tot 19.00 uur dan een receptie.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 9