Leven dit minstens 3 meent duurder STEENBERGENAAR ONDER DE SLACHTOFFERS Lonen 2%% omhoog, anders acties Vandaag ruim een ton bi] bankroof in Eindhoven Nederlands vrachtschip na explosie vergaan: negen doden Aan de ketting gelegde vrachtauto in Aardenburg verdwenen Werkgevers en middenstand verdeeld over minimumjeugdloon Ajax-spelers niet happig meer op Oranje Wapens overval Breda gevonden in badkuip op rommelzolder KRACHTIGE TAAL WERKNEMERS: Het kon niet uitblijven konsumenten- KNVB MOET MET MEER GELD OVER DE BRUG KOMEN Twintig PvdA-leden uit Vaals naar CPN verdachten bekennen GIRO51360 KONTAKT: Geen voorspelling T.V. Hard Verplicht minimum jeugdloon doet bedrijl de das om Werkgevers Prijscompensatie Zwaveldamp liet panty verdwijnen Niel bekend Enorm wespen nest ontdekt Kansen Dodelijke schoten Steun onze jaarlijkse geldinzameling Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leij on dekker Redactie- en administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)-79 20 y j^fkwaftaal; 7,83 per maand. Losse lummel5 40 cent. Gironummer 1114111 tn.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B.V, Reigerstraat 16, Breda VRIJE DINSDAG 5 FEBRUARI 1974 27e jaargang Nr. 8280 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. park (Van onze anentaire redactie) DEtf HAAG Het leven is dit jaar al minstens 3% duur der geworden. Vooral de prij zen van levensmiddelen zijn sinds pal i december j.l. pijl snel omhoog geschoten. Voor naamste oorzaken van de prijsstijgingen zijn de hogere grondstofprijzen. De consu ment kan erop rekenen, dat hij de komende tijd meer moet betalen 1 voor de zgn. eerste levensbei 1 Pasi donderdag of vrijdag wordt officieel bekend met hoeveel procent het leven in de periode half december half januari .1. duurder is geworden. Directeur Donia van hetKonsiijuenten Kontakt rekenperop, dat de kosten van levensonderhoud in dat tiid- vak met ongeveer 3% omhoog zijn ffigaan. Ook sinds half januari is het leven weer duurder geworden, met hoe veel procent is momenteel on bekend. Zoals gebruikelijk gaan de prijzen in de eerste drie maanden van het jaar verhou dingsgewijs fors omhoog. De heer Donia durft geen voor spelling' te doen hoeveel pro cent deze stijging zal bedra gen. In de loop van vandaag ne men de consumentenorganisa ties ^Consumentenbond en Konsumenten Kontakt) een besluit welke artikelen vana vond op de televisie (beide netten in prijs worden verge leken. Morgen en-of donder dag verschijnen advertenties met prijsvergelijkingen van de artikelen, die vanavond op het beeldscherm zijn gebracht- De christelijke werkgevers (NCW) hebben via onderzoe ken geconstateerd, dat het verscherpte prijsbeleid bij de ondernemers erg hard aan komt. Vooral de verscherpte controle op de prijzen is goed merkbaar. Vele werkgevers, aldus het NCW, wensen nu een overheidsregeling voor de opvang van de liquiditeitspro blemen, die mede ontstaan uoor het scherpe prijsre- giem. (Van onze redactie binnenland) MEPPEL De Meppeler Confectieindustrie Rademaker (twaalf werknemers) gaat sluiten. In december was reeds arbeidsverkorting aange vraagd, volgens een woord voerder stelt de invoering van net verplicht minimumjeugd loon het bedrijf thans voor onoplosbare problemen. Van ïJL twaa,f Personeelsleden val len acht in de jeugdklasse. DE overheid heeft er geen be- imrt TCr te?en' dat "ok de S 'hh T"er is dan 18 »ar, lid wordt van de NVSH. vere^UW6 statuten van de ïe waaru|t de vroege- ziin i? i jrens is Seschrapt, in begin deze maand konink- "Jk goedgekeurd. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Rond het Oranje-elftal dat Nederland moet vertegenwoordigen tij dens de wereldkampioen schappen in Duitsland is de zoveelste rel ontstaan. Ditmaal hebben negen van de tien Ajacieden, die deel hebben uitgemaakt van de selectie van het Nederlands elftal voor de wedstrijd tegen België wel ke beslissend was voor de plaatsing, verklaard dat ze hun interesse in het Neder lands elftal hebben verloren. Kort gezegd: De Ajacieden weigeren om met het Neder lands elftal naar Duitsland te gaan. De oorzaken van de nieuwe panieksituatie rond Oranje, zo hebben de Ajacieden in een eigenhandig vervaardigd com muniqué bekendgemaakt lig gen op het financiële vlak. Ze richten zich niet tegen de ma nier waarop de training en de begeleiding wordt verzorgd De spelers van Ajax hebben hun besluit in een twee uur durende vergadering genomen. - Die vergadering was bijeenge roepen naar aanleiding van een mededeling van de VVCS (vereniging van contractspe lers) welke de Ajacieden op de hoogte had gesteld van de plannen welke de KNVB heeft opgesteld ten opzichte van de honorering. Een premie van Ï5.000 gulden voor het succes vol beëindigen van de poule- wedstrijden werd hierbij ge noemd. (Vervolg op pagina 13) 0 Een archieffoto van het 2000 ton metende Neder, landse vrachtschip Francina, dat na bij het Balearen- eiland Menorca is vergaan. OPKLARINGEN. DROOG Maximumtemperatuur: Zeven graden. STAD EN STREEK Belgische kustgemeen- ten tegen kerncentrale. Pagina 3 Duivenmelkers boos en bedroefd. Pagina 5 FINANCIëN EN ECONOMIE Grenzeloze welvaarts- lijnen zijn kwetsbaar. Pagina 7 BINNEN- EN BUITENLAND Arbeidsonrust in Verenigd Koninkrijk en Bondsrepubliek nadert kookpunt. Pagina 9 Verenigde Staten: het land van de onbegrensde tekorten. Pagina 10 RADIO EN TELEVISIE Boekje open over de Nederlandse omroep in de bezettingsjaren. Pagina 11 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/UTRECHT De werknemers willen als nog een verbetering van de lonen en andere arbeidsvoor waarden met 2'/2%, nu de oliecrisis meevalt. Wanneer cao-onderhandelingen niet snel beginnen komen er acties in de havens en op de werven. Sociale onrust is alleen te voorkomen door gesprekken tussen werkgevers, vakcentrales en regering om tot vrije onderhandelingen te komen. Aan hei arbeidsfront is het volgens i.i' vakbeweging min der ru tig dan men veronder stelt. De werkgevers zien nog geen enkele aanleiding om op korte termijr cao-onderhande lingen te starten. Het VNO (Verbond van Nederlandse Ondernemingen) verwacht, dat de sociale onrust wordt aangewakkerd door de nu ge formuleerde eisen van de bon den. De visie van de vakbewe ging over de gewenste loon ontwikkeling werd gisteren verwoord door CNV-loonsecre- taris Van der Meulen. Hij wil harde bewijzen, dat de 2%% loonsverhoging naar beneden moet. Wanneer de economi sche situatie beter wordt, wenst deze topman van het CNV in april cao-onderhande lingen. Hij ontkent, dat de vakbondsleden al op de barri caden willen, maar waar- (Van onze redactie binnenland) VAALS Twintig leden van de afdeling Vaals van dei IvdA gaan toetreden tot de CPN. In een verklaring over hun stap zeggen zij ernstig geschokt te zijn over de huidi ge politieke ontwikkelingen in ons land. De groepering van Den Uyl c.s. doet de ene con -essie na de andere aan het rechtse blok van de KVP „Vooral in Limburg, waar door de KVP-politiek de ver- nrmmg van de hele provincie heeft plaatsgevonden. Is een absolute samenbundeling van alle progressieve krachten zo wel van communistische als v^an socialistische en gelovige arbeiders, zowel vrouwen als mannen, nodig om een politie- I w^ding te verwezenlij ken aldus de verklaring. EINDHOVEN (ANP) Twee gemaskerde en gewa pende mannen hebben gister morgen om ongeveer negen uur een overval gepleegd op een filiaal van de Nederlandse Middenstandsbank in het win kelcentrum Woensel te Eind hoven. Zij verdwenen met f 130.000, waarvan ruim f 100.000 aan geld en de rest aan betaalcheques De beide mannen hebben zich kennelijk in de nacht van zondag op maandag toegang tot de bank verschaft. De Eindhovense politie heeft de auto waarin twee mannen zijn gevlucht teruggevonden vlakbij de straat van de over val. Een paar ramen van de auto waren van binnen dicht geschilderd. De politie neemt aan dat de auto als. uitkijkpost dienst heeft gedaan. De overval werd uitgevoerd op de 29-jarige filiaalhouder A. Sanders. Om ongeveer ne gen uur kwamen de mannen te voorschijn en dwongen ze de man de handen in de hoog te te steken. Achteraf is ge bleken dat beide mannen zich nadden verstopt in het ver- warmingshok van de bank. Om daar te komen moesten zij langs twee gesloten deuren. In geen van beide gevallen zijn sporen van braak gevonden. Boven het filiaal is een kan toor van Daf gevestigd, dat alleen te bereiken is door de achteringang van de bank. De politie onderzoekt momenteel wie van deze deur een sleutel heeft. schuwt voor de signalen van de achterban over de onrust, die nog weinig aan de opper vlakte komt. Dc werkgevers vinden het voorbarig van de bonden om over 2%% loons- en arbeidis- voorwaardenverbetering te spreken. Het VNO noemt het „een slag in de lucht" en het NCW (Christelijke Werkge vers) acht overleg over de huidige ontwikkelingen en te voeren beleid weinig zinvol. De werkgevers willen eerst inzage in nieuwe cijfers over de economische ontwikkelin gen sinds december j.l-, voor dat over de oude éis van de vakbeweging kaai worden ge praat. Momenteel zijn geen cijfers en voorspellingen over de economie, bv. van het Cen traal Planbureau, beschikbaar. Wel zijn VNO en NCW bereid, op uitnodiging van de rege ring, tot loonoverleg. In de machtigingswet heeft de regering geen datum be paald, waarop cao-onderhande lingen mogen beginnen. De werknemers willen in april aan de onderhandelingstafel, maar de werkgevers pas in juni a.s. Het NKV heeft giste ren voorgesteld de prijscom pensatie (vergoeding voor ge stegen prijzen) niet na een half jaar te geven, maar eer der. Deze vakcentrale wil hierdoor in het bijzonder de koopkracht van de laagst be taalden op peil houden. DORDRECHT (ANP) _B. en W. van Dordrecht hebben een onderzoek ingesteld naar een mysterieuze „zwavel damp" die vorige week heeft gehangen boven de brug over de Oude Maas tussen Dor drecht en Zwijndrecht. Een agent van politie op een mo torfiets voelde een brandend gevoel in zijn gezicht dat zo erg werd dat hij moest stop pen. De panty van een fietsen- j de vrouw verdween in korte tijd. Ook zij had het branden de gevoel in haar gezicht ge voeld. Het onderzoek bij een in de buurt van de brug gele gen chemisch bedrijf leverde niets op. 0 Het kon, niet uitblijven. De 21-jarige Stella Patchouli, afkomstig uit Teheran^ vedette in het Parijse cabaret van de Crazy Horse is uitverkoren als „Miss Aardolie'*. Haar vader Hoessein Kamalia, ex-gouverneur van de Perzi sche oliestad Abbada heeft het 1.10 meter lange ravenzwarte haar van Stella verzekerd voor 60.000 gulden. Na haar uit verkiezing sneed Miss Aardolie een taart aan, die gebakken was in de vorm van een benzinepomp. (Van onze redactie buitenland) CIUDADELA. Het Nederlandse, onder Liberiaanse vlag varende vrachtschip „Francina", is zondag in de Middellandse Zee na een explosie vergaan. Zeven Nederlanders, een Marokkaan en een Ghanees zijn am het leven gekomen. Onder de doden bevindt zich de 20-jarige scheepskok Ben nie de Vos uit Steenbergen. De jongeman maakte met de „Francina" zijn eerste reis. Vier opvarenden konden wor den gered. Dit heeft de firma Dammers en Van der Heide, agent in Nederland van de „Francina" gisteren meege deeld. Het onderzoek naar de oor zaak van de ramp is nog m volle gang. Het enige wat vol gens de agent vaststaat is dat er door een explosie brand ontstond en dat de bemanning in de vlotten het schip, verliet. Een Algerijns schip zou heb ben geprobeerd hulp te bie den, hetgeen echter mislukt zou zijn door het zware weeu ■e* (Van een onzer verslaggevers) BREDA. De vier verdachten van de gewapende roofoverval op een geldtransport te Breda op maandag 28 januari zijn gister morgen voorgeleid voor de officier van justitie en hebben een volledige bekentenis afgelegd. Ook de drie wapens, die bij de overval zijn gebruikt, zijn gevonden. Ze werden twee stuks nog schietklaar aangetroffen onder een berg rommel in een afgedankte badkuip op de zolder van een pension aan de Bredase Havermarkt. V olgens andere benemen maakte de Francina na die ex plosie snel water en dreef af naar het Balearen eiland Me norca waar het op de rotsen vastliep en zonk. De meeste opvarenden aldus deze on bevestigde berichten zou den over boord zijn gespron gen. Vier van hen konden door de eilandbewoners met behulp van touwen en een bootje worden gered. Vijf be manningsleden verdronken of werden gedood toen zij tegen de rotsen werden geworpen. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) ED EBij het Edese gezin G. Heikens is op zolder een uniek wespennest ontdekt. Het heeftt een omtrek van 1.55 meter en is 36 cm hoog. Vol gens deskundigen komt zo'n groot nest binnenshuis hoogst zelden voor. Het bouwsel zal deze week worden overge bracht naar het Bennekomse museum Tute Natura, waar het wordt tentoongesteld. Daar werden aangetroffen een 6 mm. flobertgeweer, waarvan de kolf was verwij derd om het gemakkelijk te kunnen vervoeren en waarmee de dodelijke schoten op geld- loper Busschots zijn gelost; een 6 mm. Browning-pistool met lange loop en een normaal 6.35 mm. Browning-pistool. De vier verdachten: H.H. (26), J.H, N.T. en J.S. (allen 20) hebben de wapens direct, na dat zij via de kortste weg per auto naar de Reigerstraat waren gevlucht, verborgen in het pension aan de Haver markt, waar een van hen H.H. regelmatig verbleef. Daarna zijn de daders individueel ver trokken uit het pension en de stad ingegaan, waar zij links en rechts in café's en pensions hebben vertoefd. Zij hebben de stad niet verloten. De overval was volgens de po litie, 'n idee van vertf. J.S. die in een pension woonde, gelegen tegenover de NMB in de Veemarktstraat. De vier kwa men daar regelmatig enkele weken vóór de overal bij el kaar, speciaal ook op maan dagmorgen, om hun kansen te berekenen en precies te bestu deren hoe het geldtransport in zijn werk ging. Verdachte J.H. (20) heeft volgens de politie, bekend de twee dodelijke schoten met het flobertgeweer te hebben gelost. De twee Brownings, die bij de overval werden ge bruikt werden gehanteerd door resp. J.S., die op het trottoir aan de kant van de bank liep, wachtend tot J.H. tot actie zou overgaan, en door H. H. die meit N. T. in de auto zat.. AAN boord van het Engelse containerschip „Colchester" (1947 bruto reg. ton.), heeft maandagochtend een korte brand gewoed. Tijdens het bunkeren liep er olie in de machinekamer van de „Col chester", waardoor een steek vlam ontstond. De tweede ma chinist werd gewond aan borst en armen. Voor: 3,- legt u een pleister op de wond 10,- drinkt een ondervoed kindje 1 maand lang melk 25,- wordt bij een melaatse de ziekte tot staan gebracht 300,- geeft u een huisapotheek 750,- schenkt u een invalide wagen Voor medische hulp waar ook ter wereld Memisa m Rotterdam Eendrachtsweg 49, Tel. 010-144 888 Dammers en Van der Heide heeft mog niet definitief beves tigde berichten binnengekregen dat de stoffelijke overschotten van de 9 overledenen zijn ge borgen. De namen van de om gekomenen zijn: J. Holtman uit Hoogezand (kapitein), P. Vink uit Scheveningen (le werktuigkundige), S. de Waard uit Marseille (2e werk tuigkundige), B.N.A. de Vos uit Steenbergen'' (kok), G.T. Boerma uit Meedhuizen (ma troos), C.H. Haanstra uit Rot terdam (matroos), A. Faris uit Marokko (matroos), en I. Osei uit Ghana (matroos). De „Francina" in 1962 te Kinder dijk gebouwd, voer in tijdbe- vrachting bij de Compagnie Nationale Algeriennen de Na vigation en was ingezet in de vaart Marseille-Algiers v.v. Met het schip werd normaliter fruit en allerhanden stukgoed vervoerd. De samenstelling van de lading tijdens de ramp is nog niet bekend. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De inbe- slaggenoinen vrachtauto van een Belgisch transportbedrijf, die letterlijk aan de ketting was gelegd door het Aarden- burgse politiebureau op de Markt, is in de nacht van vrij dag op zaterdag spoorloos ver dwenen. Tot nog toe onbekende da ders hebben de ketting, waar mee het voertuig was „veran kerd" doorgeknipt en zijn er mee verdwenen. De rijkspoli tie 'n Aardenburg stelt, met behulp van de Belgische auto riteiten, een onderzoek in naar het verdwenen voertuig. De vrachtauto is van een bedrijf uit Moerbeke, dat in de loop der tijd tientallen be keuringen heeft gekregen voor het te zwaar beladen van zijn vrachtauto's, die zijn ingescha keld bij het zandtransport van Breskens naar België. De nu verdwenen auto was zeven ton te zwaar beladen. De eigenaar, in kennis ge steld van het verdwijnen van zijn auto, zei officieel tegen de Aardenburgse politie, van niets te weten. „De auto is toch vermoedelijk de grens over", zo deelde de Aarden burgse politie mee. Contact sleuteltje en autopapieren lig gen overigens nog steeds op het politiebureau. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Werkgevers en middenstand zijn verdeeld over het minimumjeugdloon. De werkgevers willen meer ontheffing van de betaling van lit loon. De middenstand wenst meer doorberekening van de minimum,jeugdloonkos- ten in de prijzen. De vakbon den zijn fel tegen dispensatie aan ondernemers van het mi nimumjeugdloon. Dispensatie- verzoeken aan de regering steunen zij niet. Momenteel i» betaling van het minimumjeugdloon ver plicht. Ondernemers mogen al leen ontheffing ervan vragen, wanneer het voortbestaan van hun bedrijf mede daardoor ernstig wordt bedreigd. Slechts een klein deel van de extrakostenstijging (als gevolg van dit loon) kan in de prij zen worden doorberekend. Nu geldt geen soepel dispensatie- beleid dat minister Boersma (Sociale Zaken) wel eerst had aangekondigd. De christelijke werkgevers (NCW) verwachten rechtson zekerheid bij de minimum jeugdlonen. Deze organisatie stelt deze bewindsman voor een advies aan de SER (Soci aal-Economische Raad te vra gen over een herziening van de dispensatieproeedure. Hel NCW wil echter de betekenis van de minimumloonwet niet uithollen via een dispensatie- beleid. Het NCW stelt voor om in de periode van grote onzeker heid voor jeugdige werkne mers en hun werkgevers over het minimumjeugdloon te ver anderen via: O De plicht voor de minister van Sociale Zaken om beslui ten over uitvoering van de mi nimumloonwet minstens 2 maanden te nemen en bekend te maken, voordat deze van kracht worden. Bij geen tijdige beslissingen op dispensatieverzoeken is be taling minimumjeugdloon niet verplicht. Meer genuanceerde voor waarden voor dispensatie.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1