veerdiensten hadden het IN december veel minder druk cra£5r,s voor arenprogramma zoute zuivering van wateren IN KLEUTERSCHOLEN OOSTBURG EN BRESKENS GEOPEND Arbeidsbureau benieuwd naar achter NVV beschuldiging Inspecteur somber over van onderwijs in kleine toekomst kernen Statencommissie wil aandacht voor onderwijs Arbeidsbureau in Terneuzen gaat met vakatures de straat op MINISTER WESTERTERP IN BRIEF AAN VMZ TIJDENS OPENING KLEUTERSCHOLEN Expositie in Middelburg Actiecomité's: Aanhoudend zacht m loost sterk vergiftigd afvalwater op Kanaal tatmfag 2 februari 1974 HUISARTSEN Aardenburg en DoKter N. Rjjk straat 2 te Aardt-""! 01177-1466. Axel Dokter 01155-1555. Biervliet, Hoofdpij, dijke Dokter Pas, Hoogstraat dyke, tel. 01176.,, '1 Borssele vs. J (Van een onzer verslaggevers) n®?. tn Nie»*k MIDDELBURG - Als ge- P°k'®r Kiviet te J volg van de benzinedistributie tel. 01105-120^ H 7. kHomirfnv pn rip oliecri- 1 uwtil tel I tel. 01105-1203 Breskeiis en Groede v. d. Berg te G""| 01171-366. '<l Meijer te Sluis N| 1366. "~1 Clinge, Koewacht steen Dokter H al tel. 01140-2361 'l Driewegen, HoedtkJ 's Heerenhoek en r, De praktijk huisartsen J .GeltW en H. Zwartelé - maandagochtend waargenomen doe: Wöstmann, Nieu' te Ovezande 450. Goes Dokter den HollanderW 6405. Hoek, Philippine Dokter H. Hofs-1 nastraat 10 te ■-•"1 01154-1345. Hulst Dokter W tel. 2969. Kloosterzande Buwalda, Cloosteï te Kloosterzande V 1277. Middelburg Dokte, Hayze, Seisdara (zaterdag) en Schram, de Kr; tl. 4664 (zondag) aanvragen vóór Jlgl Spreekuur voor gevallen van 12.30-1 en van 17.30-18.00 u® Reiemerswaal Dokte Beij te Hansw 01130-1344 voor Hansweert en Yei_. ter P. Allewijn te gen, tel. 01130-151 dorpen Krabbendij ningen en Rilland-1 Sas van Gent e.o. de Puy, Station! Sas van Gent, tel. 17H Terneuzen Dokter Herk, Mich, de Et 1, tel. 01150-4000. Vlissingen Dokter tena, tel. 3933 24.00 uur) en Bom, tel. 2233 (van 24.00 uur tot 201 uur) Visites aanvi 10.00 uur. Sprei dringende gevi 12.30-13.00 en van uur. Wolphaartsdijk, 's lil kerke en Heinki Dokter A. Vos phaartsdijk. tel. 01' Zaamslag Dokter Je, Pïein 42, tel. Ml TANDARTSEN O.Z. Vlaanderen - G. Vermeulen, H; 13 te Terneuzen. i| 2004 (zaterdag va 10.30 en van 18.0>. zondag van 12.00- W.Z. Vlaanderen - A. Streefkerk te tel. 01172-1498 zondag van uur). Walcheren T; Oort, Tobagolaas i smgen, tel. OllWjL terdag van 9.00-1- zondag van 1 uur). ,J Z. en N. Bevealnd - P. Frantzen, KasK] 307 te Goes, tel (zaterdag en 201 9.00-10.00 uur). DIERENARTSEN Axel en Zaamslag - J. de Haas te Z«* 01153-1366. N. en Z. Beveland - Karelse te He: tel. 01106 - 1290. Walcheren en deel - land Dokter Oostkapellc, tel. Consult alleen ca sche afspraak. M W.Z. Vlaanderen - ij v.d. Vijver te OostW 01170-2103. in het bijzender en de oliecri sis in het algemeen hebben de Provinciale Stoombootdiensten (SPD! in Zeealand het in tie maand december aanmerkelijk minder druk gehad dan in de cember 1972. De veerdienst Vlissingen- Breskens vervoerde ongeveer 7000bas--agiers en 7.468 autos minder da nin december 1972. Op de> lijn Kruiningen-Perk- polder daalde ten opzichte van december 1972 in december 1973 het aantal passagiers met maar liefst 18.528 en het aan tal auto's met (slechts) 1.724. Wel was het bij het verge lijken van de vervoerscijfers van december 1972 en 1973 opvallend dat er in december 1973 op de veerhavens van Vlissingen en Breskens veel auto's en vrachtwagens niet meer meekonden. Er bleven die maand op beide aanleg plaatsen in totaal 6354 auto's en vrachtwagens staan, terwijl dat aantal in december maar .4083 bedrogg. Als men daarbij in aanmerking neemt dat het aantal vervoerde auto's op de ze veerdienst is afgenomen, dan kan geconcludeerd worden dat hier de vervoerscapaciteit wat is afgenomen. Op de veerhavens van Krui- ningen en Perkpolder bleven minder auto's en vrachtwagens achter dan in december 1972. Dit voor wat betreft de verge lijking van de maandcijfers. Bij het laatste overzicht heeft de PSD ook echter' de jaarcij fers genoemd en daaruit blijkt onder meer dat het aantal pas sagiers op de dienst Vlissin- gen-Breskens in 1973 veel sterker is gedaald dan in 1972. In 1972 zette de daling van het aantal passagiers al in. In 1973 verminderde dit aantal zelfs met 103.148 tot 3.996.640 op de veerdienst Kruiningen- Perkpolder nam het aantal passagiers in 1973 af met 32.696. Het aantal auto's daal de tussen Vlissingen-Breskens in 1973 met 276. Op de lijn Kruiningen-Perkpolder steeg het aantal auto's echter met 27.535. zodat wat het verkeer tussen Midden-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaanderen betreft een verschuiving valt waar te nemen tussen Vlissingen-Bres kens cn Kruiningen-Perkpol der. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Van 8 fe bruari tot 4 maart wordt in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis een tentoonstelling gehouden onder de titel: „Kunst uit Rotterdam'. Het gaat hier om een artistiek ant woord uit de Maasstad op de tentoonstelling „Kunst uit Zeeland", die o.a. i n Rotter dam te zien is geweest. Op de expositie „Kunst uit Rotterdam" is werk te zien van een kleine dertig kunste naars. Het tentoongestelde werk kan door de bezoekers worden gekocht, waarbij zij kunren profiteren van een rijksaankoopsubsidie van 20 procent. De tentoonstelling zal worden geopend door de heer Dolf Welling, kunstcriticus bij het Rotterdams Nieuwslbad. 9 Zo werd de opening van Klein Duimpje verricht. wijkverpleging Aardenburg. Cadzani, burg en Sluis - Jonge te Cadzaud Biervliet, Breskens. Hoofdplaat, Schoor IJzendijke Biervliet, tel. Oll'-Jj Eliewoutsdijk e.o. Bolier, Elbaasstn- H. Arendskerke, - 1303. v.A Goes - Zr. 3328. #4 Groot Axel en Zr. Y Mollet, Boe. 45 te Zuiddorpe, 2 336. frl Hoek. PhilipP'ne 'J-M Zr. Villend J.;:;! te Hoek. tel Hulst en Hontcn Maenhout. tel -. 1 Sas van Gent Waes, SchulpedPjjjj 01158-1548. b.e-e' -;-J Terneuzen '5 Langs de Kreek j 3829 1:1 W Z. Vlaanderen Havenstraat tel 01152-218 Vooruitzichten voor zondag en .maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uurrj opklaringen, maar later plaatselijk regen. Weinig ver andering in temperatuur Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 6. Min. temp.: om streeks 3 graden. Max. temp.: omstreek^ 8 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: om streeks 5 graden. Max. temp.: omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kan* op een geheel droog etmaal: 50 procent I De waterhoogten van vrij dagmorgen. meegedeeld door Rijkswaterstaat; Konstanz 294 min 1, Rheinfelden 209 min 3, Straatsburg 186 pl. 6, Plitters dorf 364 plus 12, Maxau 420 plus 5, Plochingen 158 min 1, Mannheim 242 min 13, Stein- bach ,172 min 7. Mainz 282 min 9. Bingen 162 min 8, Kaub 196 min 10, Trier 315 plus 2. Koblenz 222 min 18, Keulen 219 min 9, Ruhrort 400 min 4. Lobith 1034 min 8, Paimerdon: c kop 1000 min 8, Nijmegen 834 min 9, IJsselkop 890|min 5, Eefde lJssel 452 min 12 Deventer 324 min 13. Monsin 5468 min 12, Borgha ren 4066 plus 9. Belfeld 1225 min 33. Grave beneden de sluis 524 min 24. APOTHEKEN Goes Gocse 7104. Middelburg v.d. Boogert, 79. TI. 2789. Terneuzen w sen, tel. 2090. Vlissingen Tan-Meyer. 26, tel. 2025. «Pc'*l AlflÊ Vr-'l7U tl^J Morgen zondag 3 februa- Bergen op Zoom 11.58 Hansweert 11.22 en 23.59. Terneuzen 10.46 en 23.22 Vlissingen 10.17 en 22 58 Wemekltnge 11.48. Maandag 4 februari. Bergen op Zoom 0.47 Hansweert 12.48. Terneuzt G 12.10. Vligsingen 1140 Wemeklinge 0.37 en 13.15. (Van een onzer verslaggevers* OOSTBURG BRESKENS „Het is vandaag een bijzon dere dag. Ik heb nog nooit meegemaakt, dat in één ge meente op dezelfde dag twee gemeentelijke scholen officieel geopend worden". Dit zei gisteren burgemees ter A. Schipper van Oostburg tijdens de officiële openingen van de nieuwe openbare kleuterschool in Oostburg en Breskens, respectievelijk Be Tragelrakkertjes en Klein Duimpje. Veel waardering had de heer Schipper voor kleuteron- derwijsinspecteur H. Ver boom. die beide scholen giste ren officieel opende. De mede werking was erg goed. aldus burgemeester Schipper. In Oostburg gebeurde de opening door het doorknippen van een lint, dat in de deuropening van een klaslokaal was ge-1 spannen en in Breskens door! het wegtrekken van een gor dijn van een poppenkast, waar- door de naam K'ein Duimir zichtbaar werd. Beide scholen betekenen een enorme ontlasting voor de bestaande openbare kleu terscholen, die te klein waren. .,In Breskens is hiermee een hartewens in vervulling ge gaan" aldus burgemeester Schipper, die memoreerde, dat de laatste tijd van het instruc tielokaal van de brandweerka zerne gebruik moest worden gemaakt als dependance van de kleuterschool. De heer Schipper sprak de hoop uit dat de hier verbleven kleu tertjes later zouden uitgroeien tot rasechte brandweerlie den. De heer Verboom ging in op de betekenis van de kleuter school Het is geen voorberei ding op het gewoon lager on derwijs'zo zei hij. „De kleu terschool moet worden gezien in het kader en als omgeving waar de start begint van het kind in ziin eigen ontwikke ling. Zowel in Oostburg als in Breskens mochten gemeente bestuur en schoolleiding geluk wensen in ontvangst nemen van afgev aden van lagere scholen, r pedagogische aca- °emi£' elburg en ou- dereoni Klein Duimpje kreeg van de oudercommissie van de Wil- helminaschool in Breskens een ijzerplastiek met daarop een voorstelling van de naamgever van de school. Verheugend vond de inspec teur het. dat voor de post van kleuterleidster vier dames uit de eigen gemeente gesollici teerd 'hadden. „Verheugend omdat zij alle vier hiervoor bekwaam waren, moeilijk ech ter voor gemeentebestuur en inspectie om hieruit een keuze te maken". De scholen werden door de heer Verboom op en top func tioneel genoemd. Sober en geen luxe. Dat hebben we niet nodig. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De minister van Verkeer en Waterstaat drs. T Westerterp. wil in overleg met minister Vorrink Volksge zondheid en Milieuhygiëne) nog in de loop van 1974 een eerste „indicatief" vijfjarenprogramma opstellen voor de sanering van de zoute wateren in Nederland. Onder deze zoute wateren neemt de Westerschelde een eerste plaats in Elke vijf jaar, zo heeft de bewindsman in een uitvoerige brief aan de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland laten we ten, zal het saneringsprogram ma zo nodig worden bijgesteld. Tot de maatregelen, die in verband met hett weer tot lie- 9? De VMZ, die minister Westerterp zijn uitvoerig antwoord heeft ontlokt, heeft intussen een ont hulling van het Gents actiecomité Leefmilieu doorgegeven. Volgens, dit Gentse comité loost het in Gent gevestigde be drijf Les Derives du Ti- tane van tijd tot tijd sterk vergiftigd afvalwa ter op het kanaal Gent- Terneuzen. Normaal voert het be drijf met behulp van twee schepen zijn giftig afvalwater naar de Noordzee af. maar om zich de kost n van een derde schip te besparen laat het bedrijf het giftig water dat niet meer met de boot mee kan. gewoon in het ka naal lopen. Via het ka naal Gent-Terneuzen komt het gif vervolgens in de Westerschelde te recht. die minister Wes terterp met zijn (op Ne derlandse vervuilers ge richte) maatregelen wil saneren. ven brengen van de zoute wa teren, die veel sterker ver vuild zijn dan de rijksover heid had verwacht, worden genomen, behoort de bouw van zuiveringsinstallaties. Voor de Westerschelde is ill dit verband vooral van belang een zuiveringsinstallatie aan het einde van de z.g. smeer pijp bij Waarde. Minister Westerterp zegt daarover: er is reeds een aan vang gemaakt met een nader onderzoek naar een geschikte plaats van vestiging voor deze installatie- Wat de capaciteit van de installatie betreft, merkt de minister op, dat de omvang van de vuillast, die via de smeerpijp zal worden aangevoerd, nog niet precies bekend is. Veel han-gt af van de zuiverings-technische maat regelen, die de gemeenten en industrieën, die op de pijp zijn aangesloten, zelf nemen. „De lozing bij Waarde zal ech ter aanzienlijk geringer van omvang zijn dan de aanvanke lijk door de commissie Kort- mann geraamde hoeveelheid", aldus minister Westerterp. De commissie Kortmann rekende op een afvallozing van 2 mil joen inwoner-equivalenten. Volgens de jongste ramingen zal het om niet meer dan 300.000 a 400.000 inwoner equivalenten gaan, aldus mi nister Westerterp, die resume rend vaststelt, dat de sanering van de zoute wateren in de komende jaren geleidelijk od gang zal komen. Een van de hiervoor reeds gemobiliseerde eenheden wordt gevormd door de werk groep „sanering zuidelijk Del ta-bekken", die geleid wordt door de hoofdingenieur-direc teur van Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. Zuurdeeg. Deze werkgroep is vorig jaar met een inventarisatie van de pun ten waar vuil op de Wester schelde wordt geloosd, begon nen. Minister Westerterp wil intussen niet zover gaan. dat hij de zoute wateren on derwerpt ais de in verhouding veel bescheidener binnenwate ren. 0 Belangstelling voor de vakaturemolen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN ALs eerste in Nederland is het Geweste lijk Arbeidsbureau in Terneu zen er toe overgegaan met zijn voorraad vakante betrekkin gen de straat op te gaan. In de Noordstraat Promenade, net bekendste winkelcentrum van de Scheldestad, is voor boek handel Ververs een vakature molen geplaatst met daarin een grote verscheidenheid van openstaande betrekkingen. Ie dereen kan, alsof hij of zij een mooie prentbriefkaart aan het uitzoeken is, de mapjes met gegevens over aangeboden werkkringen, adressen van werkgevers, salarissen en dei gelijke inzien. „Op deze manier hopen wij ie drempelvrees die menigeen nog altijd heeft om het ar beidsbureau binnen te komen helemaal weg te kunnen ne men", aldus de heer L.M. "Tmilenbroek, de directeur van ■>et G.A.B. Terneuzen. 3inmenkort zal ook een vaka turemolen worden geplaatst in het gemeentehuis in Sas van Gent. Er bestond al direct veel belangstelling voor het novum van het arbeidsbureau in Ter neuzen. Wie een andere (of betere) baan zoekt en daarvoor niet per se naar het arbeidsbureau wil heeft 't maar voor het uitzoekenOm spijkers met koppen te slaan moet men echter wel naar het G.A.B. om de zaak verder te regelen. Op straat kan dat (nog) niet ge beuren. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Ik ben niet van plan op dit moment in te gaan op de beschuldigin gen, die districtsbestuurder Berkhout van de industrie bond NVV in Zeeland aan ons adres heeft geuit". Dit zegt de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau te Middelburg de heer D. Boogerd. „Volgende week", zegt hij, zal er een bespreking van on ze commissie van advies plaatsvinden, waarvan ook de heer Berkhout lid is. Ik hoop dat hij dan in concreto feiten en namen zal noemen, waaruit kan blijken dat wij iedereen ook koppelbazen in onze kaartenbakken laten graaien. Op dit ogenblik beschik ik niet over zulke concrete voor beelden, en derhalve heb ik er geen behoefte aan om com mentaar te leveren op de me dedeling in het NVV-kader- blad, dat ons bureau mee werkt aan de activiteiten van koppelbazen", aldus de heer Boogerd. Het kaderblad van de indus triebond NW wist op gezag van districtsbestuurder Berk hout te melden dat het ar beidsbureau te Middelburg de kaartenbak met de namen van werkloze mannen ter beschik king stelt van „vreemde figu ren, die op zoek zijn naar personeel". Volgens het kaderblad be middelt het G.A.B. naar lieden die vroeger koppelbaas wer den genoemd, maar die tegen woordig onder de schone naam van „servicebedrijf' of „be middelingsbureau" in feite precies hetzelfde doen als koppelbazen. Wat dit deel van de be schuldiging betreft zegt 'de G.A.B.-directeur: „Het is ons niet verboden om naar uit zendbureaus te bemiddelen mits zulke bureaus over een ministeriële vergunning be schikken. Ais er werkzoeken den staan ingeschreven die bij zo'n bureau willen werken, dan mag dat uiteraard van ons", stelt de heer Boogerd vast. „Er is echter geen sprake van dat op ons bureau allerlei vage figuren met gretigheid in de bemiddelingsbakken mogen duiken". Volgende week zal in een bespreking in de commissie van advies van het G.A.B. de kwestie ter sprake komen. „Ik hoop dat er dan feiten op tafel komen, in plaats van vage aanklachten', zegt de heer Boogerd. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG BRESKENS „Als de integratie van het kleuter- en basisonderwijs se rieus word! aangepakt, bete kent dat dat in Zeeland zeker 20 eenklassige kleuterscholen moeten verdwijnen, waaronder die van Slijkplaat en Water- landkerkje". Deze woorden sprak gister morgen de kleuteronderwijsin- specteui H. Verboom tijdens de officiële opening van de kleuterschool De Tragelrak kertjes in Oostburg, Hij zei in principe geen oezwaar tegen integratie te hebben, „maar dan alleen via de weg van de geleidelijkheid, het moet niet uit Den I'aag komen", zo meende hij. Volgens de heer Verboom maakten somimge gemeenten thans van die ntgratie een statussymbool. „Waar echter een innige samenwerking tus sen basis- en kleuteronderwijs bestaat, moet die worden uit gebouwd", zo zei hij. Hij zag de toekomst van de kleine scholen op het platte land somber in. „We mogen het pil-effect niet onderschat ten", zo zei hij. Hiermee doel de hij op de terugloop van 20 procent in het geboortencijfer. „Er zullen in 1977 heel wat minder kleuters zijn". De heer Verboom dapht wanneer de overheid geen maatregelen zou treffen, het er voor de kleine scholen slecht uitzag. Hij be treurde dit ten zeerste, omdat met het verdwijnen van de school uit een kleine kern niet alleen het onderwijs ver dwijnt maar tevens een soort sociaal-cultureel centrum weg valt. Centralisatie van het onder wijs achtte hij uit den boze. „Dit leidt tot. onverantwoord massaal gezeul met kinderen, zoals de Belgen dat kennen", hield hij zijn gehoor voor. Tijdens de opening van de kleuterschool Klein Duimpje in Breskens gistermiddag zei de heer Verboom dat 1973 een duidelijk herstel in de bouw van kleuterscholen had ver toond. „Wij hebben in 1971 en 1972 benauwde momenten ge kend In 1973 met een in Zee land gebouwd aantal van 29 permanente lokalen, zijn wij weev in de gulden jaren te rug. Toch zal, aldus de heer Ver boom. een uiterst voorzichtig bouwbeleid gevoerd moeten worden. Enerzijds omdat niet bekend is, wat de leerlingen- schaal gaat doen. Dat is een politieke zaak. Thans is de schaal 36 leerlingen, dat wordt straks 34, wat mij betreft mag die nog lager worden", aldus de heer Verboom. Ook de planning voor kleu- terschoolbouw noemde hij moeilijk. „Er is een angstwek kende terugloop in het geboor tencijfer, en er kan bij plan- ning slechts vier jaar vooruit worden gezien". Wanneer ge meentebesturen schermen met woningbouwplannen wil dat niet zeggen dat daarin steeds jonge gezinnen komen, en zo ja, dat die voor fikse aantallen kleuters zullen zorgen. Dat valt nog vel eens tegen, aldus de heer Verboom. Zowel in Oosuburg als in Breskens stipte burgemeester A. Schipper de financiële pro blemen rond de scholenbouw aan. „Deze beide nieuwe scho len kosten ruim f 400.000 per stuk, en via de „beruchte" doeluitkeringen komt daarvan jaarlijks een deel terug van het rijk. De gemeenten finan cieren de scholen, wat dik wijls grote problemen kan geven Er moet, zo vervolgde hij, „op onderwijsgebied in Oostburg nog zoveel gebeuren. Maar wij zullen trachten de kleine scholen zoveel mogelijk in stand te houden". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De com missie voor onderwijs uit Pro vinciale Staten heeft de sta tenfracties in overweging ge geven om G.S. uit Zeeland de grootst mogelijke steun te bie den bij de activiteiten in het belang van het onderwijs in de provincie. Hoewel de taak van het provinciaal bestuur op dit bijzondere terrein beperkt is, hoopt de onderwijscommis sie niettemin dat de provincie zich zo sterk mogelijk zal wc ten te maken om het onder wijs in Zeeland te bevorderen en te ontwikkelen. Het college van G.S. heeft met instemming van dit stand punt kennis genomen, maar intussen gaat het niet zo ver dat het b.v. wil deelnemen in de gemeenschappelijke rege ling voor het regionaal peda gogisch centrum, dat met geld tekorten kampt. De onderwijsproblematiek kom: aan de orde jn het vraag- en antwoordspel tussen de onderwijscommissie en G.S., ndar aanleiding van de sociaal-culture] e ontwikke- lingsschcts. In de correspon dentie wordt ook gesproken over het feit dat het opbouw werk in enkele regio's in Zee land niet voldoende van de grond komt. Gevraagd wordt of de provincie hier niet moet. inspringen. G.S. zeggen daar van: het gaat hier om typisch lokaal werk. Voor zover op provinciaal niveau iets kan worden gedaan. vindt dat plaats door het provinciaal op- bouworgaan Stichting Zeeland „Wij menen er op te moeten wijzen", zeggen G.S. „dat ver scheidene regionale besturen de noodzaak van contact en overleg met het opbouworgaan (nog) niet zien. Dat is een situatie waaraan het provinci aal bestuur weinig kan veran deren. De Zeeuwse Culturele Raacl heeft, in éen brief aan Provin ciale Staten, eveneens haar licht op de sociaal-culturele schijnen. De raad betreurt het dat er in de schets geen dacht wordt geschonken aan len. het idee van een cultureel dienstencentrum, dat is opge nomen in het cultuurplan'72, en dat door de raad wordt beschouwd als zijnde van het grootste belang voor het op elkaar afstemmen van culture le programma's en voorzienin gen. Over het idee van een mu ziekcentrum in Zeeland zegt de culturele raad; „Wij menen dat het op landelijk niveau ontstane idee van een muziek centrum in de Zeeuwse situa tie op een speciale wijze moet worden geïnterpreteerd. Hier kan niet worden uitgegaan van een symfonie-orkest als kern van een muziekcentrum. Een dergelijk beroepsorkest is in Zeeland een volstrekt on haalbare zaak, en tegen de achtergrond van de landelijke situatie ook ongewenst. In Zeeland", aldus de raad. „zou den de muziekscholen de kern van een muziekcentrum kun nen uitmaken, met name wan neer de dienstverlenende functie van deze scholen wordt vergroot" Tenslotte wordt opgemerkt dat in de schets ten onrechte wordt gesteld, dat de muziek scholen te sterk zijn toege spitst op het opleiden tot het verwerven van een diploma. Hieruit zou kunnen worden geconcludeerd, aldus de raad, dat de muziekscholen zich niet als eerste taak stellen opn de leerlingen plezier te laten be leven in het omgaan met mu ziek. Wel maken de scholen, naar de mening van de cultu rele raad, nog wel te veel gebruik van individueel in strumentaal onderwijs. Mede vanwege de pedagogische voordelen zou veel meer plaats moeten worden inge ruimd voor groepsonderwijs, aldus de ZCR. Ook is meer aandacht nodig voor het on derlijnen en uitbouwen van do creatieve aspecten, die nog t.e weinig aan bod komen, aldus de ZCR, die verder van oor deel is, dat de algemene muzi kale vorming in eerste instan tie thuishoort op de basisscho-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3