ikanties )tours. E IFZETTING VAN EEN AMERIKAANSE PRESIDENT: Een kanon van 100 ton of een i vogel ver- schr ikker KARDINAAL AI,FR INK OP BRES VOOR PORTUGESE GEVANGENEN ISRAËLI'S TE OSLO VEROORDEELD EINDHOVENSE RIJSCHOLEN PROTESTEREN ;d bekeken! lene. wsmet\ ste hutë v.o.ri. ,M A a Engeland heeft geheime militie nedam P/' i'3, „4 i A W Bevolkingsgroei voor Z.-Amerika fataal nedam is ook voor tempo-projekten geknipt voor u DAILY EXPRESS in Duilse lotto raro's in Nederland, Sorrento yreau RUUD BI ng modelwoning- 17.00 uur. )lein34, A \,teWU80-6H Ppr:r 'r- -v N stv-t ït\ vi Strafrechter Vaag Een stem V ogel verschrikker Brief aan patriarch Ribeiro van Lissabon Wangedrag Concorde nam vliegende schotel waar Proces tegen drie Maria's uitgesteld Buitenlandse vluchtelingen Chili uitgewezen DR. ARTHUR MCCORMACK IN TILBURG: Bankrover Hilclen neergeschoten Schiphol 2 bouwers van goede huize Vorig jaar 1700 heroïnepatiënten in Amsterdam Zaterdag 2 februari 1974 13 rvverk. Maar vakanties im kunt u voor terecht bij reisorganisas. nd door de ANVR de voor u beste vakars lurotours reisgids voori ;r alle bestemmingen, ;n appartementen ene al 'm even of stuur dea s thuisgestuurd. Wat Sorrento zo uniek maakt is de mogeiijkiifflj om het "dolce far niente' aan het strand eens om te ruilen voor een geestelijk opfrisser. De interessante en cultuurrijke omgeviw zorgt daar wel voor. En natuurlijk bestaat de mogelijkheid om deze vakantie te kombineren met een meerdaagse ton naar Rome. Twee weken Sorrento (volpension) CffC al vanaf cultuur. Taormina heet uw vakantieplaats. En die is zo mooi, datu er stil van wordt Twee weken /AJ Sicilië al vanaf UtHf itis Eurotours reisgids tefrankeerd, zenden aan Rotterdam (tel. 010-139080) Vlarkt) :0 - 2G987 Oostf' 27494 r) met open haard, rnotWJJ I ïal, badkamer, 2 of 3 s I ïeel centraal verwarmd, s een betegeld tórras B or de barbecue ene e 1 en begroeid met vo I 'en- „nis die I allemaal voor een P' I met een hypotheekm'9^ 1 en van de mooiste P e aveland, aan het ie. ggen dat alle makelaar5'6 I ten inbegrepen zijn. 80-45 44 of 1412- ^4 (Van onze correspondent) WASHINGTON. Een kanon dat honderd ton weegt, dat alleen met behulp van een uitzonderlijk ingewik kelde machinerie in stelling kan worden gebracht, dat alleen met een enorme lading buskruit kan worden af geschoten en dan alleen op een uitzonderlijk groot doel. |S Wl ï-ï\ X W'3 -v V rl "VK Zo beschreef in 1908 James Brice, een Engelsman die zeer deskundig was in Amerikaan se verschijnselen, de procedu re die gevolgd moet worden wanneer Amerika een presi dent aan de dijk wil zetten. Hij heeft gelijk. De afzettings procedure is een soort politiek kernwapen en volgens som migen een zelfmoordwapen, dat de republiek onherstel baar kan beschadigen. Hoe bont moet een president het makei om door het kanon van honderd ton onder vuur twkorden genomen. Nfaco: wordt verweten dat achttien van zijn voormalige raad - vers in staat van be- ^^Biging zijn gesteld van een uitgebreid assortiment misdr. - n die hij, ondanks uffiffsc ngen van John Dean en L. Patrick Gray niet heel willen zien. Zijii vijanden zeggen dat hij zijnl eed op de grondwet heeft gebroken en schuldig is aan de volgende vergrijpen: hetiiilegaal afluisteren van de telefoons van ambtenaren en Journalisten die hij wan trouwde; misbruik van de federale belastingdienst om politieke vijanden het leven zuur te maken; goedkeuring van een Gestapo-plan dat Voorzag in inbraak, elektro nische spionage en het ope nen van brieven; de installa tie van een afluistersysteem in het Witte Huis en het gebruik ervan zonder dat de afgeluisterde personen dat wisten; de weigering om door het Congres gevoteerde bedragen tot een bedrag van 4 miljard te doen besteden de geheime bombardementen van het neutrale Cambodja; een poging rechter Matt Byr ne in het Ellsberg-proees om te kopen met het aanbod hem chef van de FBI te ma ken! het verlenen van gun sten aan ITT en de zuivelin dustrie in ruil voor grote verkiezingsgiften en de ob structie van het recht door de vernieling van bewijsma teriaal. Is dat genoeg voor een. afzettingsproces? Het debat rond de vraag of het „kanon van honderd ton" op (president Nixon gericht moet worden begint, zich nu toe te spitsen op de vraag wat een presidentieel hals misdrijf is. Kan een presi dent alleen maar in staat van beschuldiging worden gesteld en in een afzettingsproces berecht wanneer het om puur strafrechtelijke vergrij pen gaat zoals verraad, moord, aanranding of omko perij? De verdedigers van Richard Nixon zeggen dat er alleen en afzettingsproces tegen de president kan worden aange spannen wanneer hij misdrij ven heeft begaan die iemand voor de strafrechter hadden kunnen brengen. Dat is de klassieke positie van de be schuldigde partij. Maar toen vice-president Ge rald Ford vier jaar geleden, met grote instemming van Nixon, jacht maakte op de scalp van opperrechter Willi am Douglas, verklaarde hij dat een vergrijp dat tot af zetting aanleiding kan geven alles is dat een meerderheid' van het Huis van Afgevaar digden als zodanig wenst te beschouwen. Ford denkt er nu vanzelfsprekend anders over. Nixon liet per brief van 19 mei 1970 weten dat het Witte Huis bereid was materiaal aan te slepen voor het eventuele afzettingspro ces tegen Douglas. Die be hulpzaamheid is nu verdwe nen. In het tot dusver enige afzet tingsproces dat tegen een Amerikaanse president is ge- vberd is de kwestie wat een presidentieel halsmisdrijf is uiterst vaag gebleven. An drew Johnson, president ge worden na de moord op Lin coln, demonstreerde een zeer welwillende houding ten op zichte van het zuiden. Hij stoot op felle tegenstand van noordelijke „radicale re publikeinen" in het Congres. Hij hanteerde het zwaard van hiet presidentiële veto •T f Het lot van Nixons „Operatie Openhartigheid(Newsweek). even overdadig als president Nixon. Woedende congresleden rie* pen dat Johnson een „Judas Iscariot" was, een „Pharao" die voor het gerecht van de senaat moest worden ge sleept. Men noemde hem een dronkaard en een schurk. In januari 1867 werd hij be schuldigd van vergrijpen op grond waarvan hij uit het Witte Huis zou moeten wor den verbannen, maar het Huis van Afgevaardigden weigerde hem in staat van beschuldiging te stellen. De debatten duurden een jaar en de uitslag was 108 tegen 57 ten gunste van Johnson. Maar hij was niet lang vei lig. Een jaar na de mislukte poging in 1868, werd hij in staat van beschuldiging ge steld wegens zijn ontslag van minister van oorlog Edwin Stanton, die volgens het Con gres alleen met goedkeuring van de senaat kon worden ontslagen. De wet waarop het congres zich in zijn vervolgingsdrift beriep bleek achteraf in strijd met de grondwet te zijn, iets dat Johnson al lan ger duidelijk was. Op 24 fe bruari 1868 besloot het Huis (128 tegen 47 stemmen) dat Johnson voor de senaat te recht moest staan. Het proces in de senaat duurde zes we ken en Johnson ontliep met een verschil van één stem de tweederde meerderheid die de senaat nodig had om hem uit het Witte Huis te verban nen. Het proces tegen Andrew Johnson was in hoge mate een politiek proces. De red ding van Johnson was waar schijnlijk het meest te dan ken aan het feit dat een aantal senatoren de verkie zingskansen van Ulysses Grant niet wilden schaden door Johnsons eventuele plaatsvervanger het Witte Huis binnen te laten. Ook nu denken sommige democraten dat het voor de verkiezingen van 1976 beter is een kreu pele Nixon in het Witte Huis te hebben in plaats van Ge rald Ford. Doordat Andrew Johnson de dans ontsprong werd afzet ting meer dan ooit een theo retisch wapen; een vogelver schrikker in de grondwet zonder veel praktische bete kenis. Tijdens het proces te gen Andrew Johnson ver klaarde senator Lyman Trumbull van Illinois: „Wan neer het voorbeeld van de afzetting van de president eenmaal is gesteld is geen enkele toekomstige president meer veilig die van mening verschilt met een meerder heid van het Huis van Afge vaardigden en tweederde van de Senaat." Ook dit argu ment wordt nu in vele toon aarden herhaald. Slechts twaalf maal in de geschiedenis heeft het Ame rikaanse Huis van Afgevaar digden voor een afzettings- proces gestemd waarop een berechting door de senaat is gevolgd. In slechts vier ge vallen kwam het tot een ver oordeling. Negen van de twaalf slachtoffers waren rechters en zo waren de vier veroordeelden. In het recentste geval, in 1936, besloot de senaat dat een vergrijp dat tot afzetting aanleiding geeft niet in *een nauwe strafrechtelijke defi nitie behoeft te passen. De LONDEN (AFP) In de laatste jaren is in Groot-Brit- tannië een „grote particuliere militie" gevormd om het oog te houden op „subversieve ele menten" en „het land te be schermen tegen een greep naar de macht van de commu nisten". Dit heeft het populai re conservatieve Britse blad „Daily Express" gemeld. Deze militie zou bestaan uit zakenlieden, oud-militairen en leden van geheime diensten. Het verhaal van de clefen siedeskundige van het blad, komt tegen de achtergrond ju .Ppenhare discussies over de invloed van communisten m de militante mijnwerkers- bonden. Volgens het blad zouden en- kele Bmnisters van het bestaan van de militie" op dc hoogte zijn Regeringsfunctionarissen verklaarden, echter van niets te weten. senaat sprak vervolgens rechter Halsted Ritter wrij van een aantal beschuldigin gen van misdaad om hem ver volgens uit zijn ambt te ont zetten omdat hij zijn recht bank een slechte naam had bezorgd en beladen had met schandaal. De debatten over de aard van de vergrijpen die men tegen een president in het geding kan brengen in een afzettingsproces gaat nog aanmerkelijk verder dan hier is aangeduid. De grondwet spreekt van „verraad, omko perij of andere grote misda den en vormen van wange drag". De discussie spitst zich toe op de vormen van wange drag. Wat wordt daarmee be doeld? De grootste autoriteit op het gebied van afzettings processen, prof. Raoul Ber ger, leest uit historische in terpretaties dat het hier om politieke vergrijpen gaat en dat er deswege meer dan voldoende aanleiding is om president Nixon voor het ge recht van de senaat te dagen. Voor leden van het Huis van Afgevaardigden die „het ka non van honderd ton" niet in stelling durven brengen le vert dit juridische dispuut een welkome vluchtheuvel op. Anderen zullen bezwe ren: Als Nixon niet kan wor den vervolgd voor zijn mis drijven en wandaden, dan betekent dit dat geen enkele president zich in'de toekomst zich aan de wet hoeft te storen. Het kanon van hon derd ton is dan voor eeuwig onbruikbaar. BERT VAN VELZEN UTRECHT (ANP) Kardinaal Alfrink heeft in een telegram aan de patriarch van Lissabon, kardinaal Antonio Ribeiro, ver klaard dat hij in hoge male verontrust is door de uit verschillen- e betrouwbare bronnen ontvangen berichten over talrijke arres taties van geengageerde burgers in Portugal. „Als international president van de katholieke vredesbewe ging Pax Christi verzoek ik u ook verder alle mogelijke stap pen bij uw regering te nemen. Ik zou u door dit teken van christelijke broederschap hier bij steun willen verlenen ten dienste van de gerechtigheid. Volgens onze gegevens is een van de gevangene pater Anto nio van Palmela, die ik ken se dert onze laatste vergadering «n de internationale bestuurs rad en die wij als een oprecht 'risten kennen. Hij lijkt ons een symptoon oor degenen die het slachtoffer '•ijn geworden van niet te recht vaardigen arrestaties. Weest overtuigd van onze solidariteit met uw landgenoten die moe dig voortgaan met hun inzet voor gerechtigheid, vrijheid en vrede. Reeds 2U december had Pax Christi zijn ongerustheid geuit bij de Portugese ambassadeur over de honderden arrestaties sinds 22 november. Deze week heeft de Nederlandse afdeling van de pauselijke commissie „Gerechtigneid en Vrede", wel ke onder leiding staat van oud minister dr. M. Klompé, finan ciële hulp verleend an de ge zinnen van de gevangenen. Patriarch Ribeiro. die met de andere Portugese bisschoppen wel scherpe kritiek heeft geuit op het Portugese optreden in Mozambique, zweeg tot nu toe over het geweld dal de geheime politie tegen de politieke ge vangenen gebruikt. Ook kerkelijkè organisaties in andere Europese landen pleit ten bij de patriarch en de Por- tnugese regering voor de ge vangenen. (Van onze correspondent) PARIJS Na lang aarzelen mogelijk uit vrees om voor fantasten aangezien te worden hebben de astronomen die op zaterdag 30 jiuni 1973 vanuit het supersonische s-traalver- keersvliegtuig Concorde de zonsverduistering bestudeer den bekend gemaakt daarbij een. onbekend en niet geïden tificeerd vliegend voorwerp waargenomen te hebben. Dit is bij de ontwikkeling van de films en foto's en de bestude ring daarvan duidelijk gewor den en bij gebrek aan een toe passelijker terminologie worde van een vliegende schijf of vlie gende schotel met een diameter van 200 meter gesproken. De leider van de wetenschap pelijke expeditie aan boord van de Concorde erkende dat er in de laatste tijd steeds meer niet geïdentificeerde vliegende voorwerpen van het 30 juni gefotografeerde type waargenomen worden. De observatie van die dag evenwel die door een groep van de meest vooraanstaande wetenschappelijke figuren op astronmisch gebied gedaan zijn en door films en foto's gestaafd worden zou de meest interessante zijn die tot dus- vei' op dit gebied plaats gehad heeft. OSLO (DPA) De recht bank in Oslo heeft vijf van de zes personen, die waren be schuldigd van moord op de Marokkaan Achmed Bouchiki straffen variërend van 1 tot 51- jaar. De zesde beklaagde, Michael Dorf, werd vrijgesproken. De officier van justitie had tijdens het proces verklaard dat de moordaanslag op de 30- jarige Bouchiki een „vergis sing" van Mossad, de Israëli sche inlichtingendienst, was geweest. Zij zou de Marok kaan voor een lid van de Ara bische extremistische bewe ging van de Zwarte Septem ber hebben aangezien. LISSABON (UPI/AFP) Het proces tegen de „drie Ma ria's", drie Portugese vrouwen die een feministisch boek ge schreven hebben, is na een dag van getuigenverklaringen op nieuw verdaagd, nu tot 6 febru ari. Het preses is in oktober begonnen. De Portugese overheid heeft het boek „Nieuwe Portugese brieven" pornografisch ge noemd en een „schending van de openbare zeden". De ver dachten staan daarom terecht wegens overtreding van de perswetten. Drie weken na de publikatie in mei 1972 werd het boek in beslag genomen. Het boek is geïnspireerd op een 17de-eeuws werk „Brieven van een Portugese non", dat ge schreven zou zijn door een Por tugese non, die verliefd was op een Franse legerofficier. Het boek van de „Drie Ma ria's" behandelt in essays, brie ven en gedichten de problemen van de Portugese vrouw in een mannenmaatschappij SANTIAGO, Chili (ANP) De millitaire regering in Chili beeft de buitenlandse vluchte lingen, die zich nog in Chili bevinden, tot 11 februari de tijd gegeven het land te verla ten. 625 buitenlandse vluchtelin gen bevinden zich nog in cen tra die onder auspiciën van de VN vallen. Van hen zullen 500 vertrekken naar West-Duits- land, 30 naar Nieuw Zeelanid, Australië en Canada en 20 naar Cuba. (Van een onzer verslaggevers) ilLBORG De bevolking. ,roei is een van de grootste oorzaken van de armoede in Latijns-Amerlka, naast de on rechtvaardige sociale structuur in een aantal landen, de on- stellende verstedelijking, de ellende van de slums, de uit buiting van de plattelandsbe volking, de grote onwetend heid en de traditionele cultu rele opvattingen Dit stelde de Britse pater dr. Arthur McCormack, bevolkingsdes kundige van de Vaticaanse commissie voor vrede en rechtvaardigheid in een toe spraak tot belan .-tellenden uit de Tilburgse Hogesehoolge- neenschap over de bevol- tingsproblemen in Latijns tmerika. In dat werelddeel leven nu ,10 miljoen mensen. Die be volking zal daar binnen 25 jaar verdubbeld ziin. Onder de armen is de bevolkingstoena me drie tot vier keer zo hoog als onder de beter gesitueer den. Een merkwaardige zaak. zo merkte de Britse geleerde op, want die laatste groep zegt dat ze de uitspraken van Hu- nanae Vitae wel aanvaardt. De leden van die groep zorgen er echter wel voor dat ze hun kindertal in de hand hou den. De bevolkingsgroei is duide lijk de grootste van de facto ren die de armoede veroorza ken. Ook al, omdat maatrege len om diu armoede te bestrij den keer op keer achterhaald worden, door de steeds snelle re groei van de bevolking Zelfs voor de rijke landen in de wereld zou een bevolkings toename in de omvang van zoals die plaatsvindt in de ar me landen, fataal zijn. Gezinsplanning dient dan ook een onderdeel te zijn van een naar de aard van de regio opgezet algemeen hulpplan. Men moet niet proberen alleen iets te doen aan de bevol kingsexplosie. Men moet tege lijker tijd ook op het sociale economisch vlak helpen, aldus pater McCormack. DÜSSELDORF (AFP) De bankrover in het VVcsUtuit.se Hilden is gisteren in de vroege ochtend na een schietpartij gearresteerd. Hij is aan het hoofd gewond. Zijn gijzelaar is ongedeerd. De man had donderdagmiddag een overval gepleegd op eeim bank im Hilden. Hij gijzelde vieir employe's en eiste in ruil voor hen een losgeld van ander half miljoen mark en een heli kopter. Na urenlange onderhandelingen -ging hij ar met een gijzelaar, de 35-jarige Horst Mengeler, van door in een auto die de politie beschikbaar had gesteld. De overige gijzelaars had hij eender vrijgelaten. Ten noorden van Keulen, wist hij een achter volgende politie-auto tot stop pen te dwingen na de inzitten den te hebben bedreigd. Hij reed met de politiewagen weer naar Hilden waar hij uitstapte en te voet vluchtte. Daarop werd hij overmeesterd. BONN (DPA) De minis ters van financiën van de Duitse deelstaten hebben zich donderdag op een bijeenkomst in Bonn uitgesproken voor een verdrievoudiging van de hoofdprijs van de Duitse lotto tot 1,5 miljoen mark Men wil deze nieuwe regeling op 1 ja nuari 1975 laten ingaan. De Duitse lotto, waarin ook veel buitenlanders hun geluk beproeven, ondervindt de laat ste tijd een groeiende concur rentie van de nationale loterij en in de omringende landen, dit geleidelijk, hun uitkerin gen hebben verhoogd of ande re aantrekkelijke regelingen hebben getroffen om de zuig kracht van rle Duitse lotto te niet te doen. EINDHOVEN (ANP) De belangengroep van. beroepsrij- schoüïhoïiders in Eindhoven heeft besloten door te gaan met landelijke acties. Op een verga dering die werd bijgewoond door rijschoolhouders uit het hele land, werd besloten om op 15 februari opnieuw bij elkaar te komen om voor de tweede keer steun te vragen aan de regering. Blijft een reactie uit, dan zal de belangengroep naar alle warschijnlijkheid wegen gaain bezetten in alle 27 examenkrin gen. Bovendien wil men het exa mensysteem ontwrichten. papier uw penjj t Brieven voor deze rubriek moe fee met volledige naam en adres worden ondertekend. Bif publikatfe zullen deza vermeld worden. Slechts bij hoge ui* zondering zal van deze regel wordett afgeweken. Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend. Publikatia van brie ven (verkort of onverkort) betekent nief dat de redactfe het in alle gevallo» •ent U met inhoud, cq. strekking. Bij herhaling wordt door be stuurders op provinciaal ni veau gewezen op de waarde loosheid van het in december gehouden rferendum: De fei ten liggen nog niet op tafel en daarom kan nog niemand zich een objectief oordeel vormen. Niettemin hebben meerdere gedeputerde zich al enkele jarein geleden voor vestiging in West-Brabant uitgesproken. Onlangs nog verklaarde de heer Brokx die bij de 1100^ avonden blijk gaf inderdaad over weinig gegevens te be schikken dat met de komst van Schiphol 2 in één klap het werkloosheidsprobleem in West-Brabant zou zijn opge lost. Dat echter het werkloos heidsprobleem zo erg eenvou dig niet is weet ieder die op de hoogt eis van de misreke ning (of verkeerde voorlich ting?) rond het industrieter rein Moerdijk. Als dan de he ren bestuurders het referen dum afwijzen op grond van ontbrekende gegevens hoeveel meer maken zij dan hun eigen oordeel belachelijk. Van alle aspecten rond die luchthaven Is dit alleen maar zeker: West-Brabant wordt er min of meer onleefbaar door. Het is daarom heel gezond dat er nu al een overweldigend neen klinkt al is dat dan eenzijdig gemotiiverd tegen over een ongemotiveerde jage- roep van mensen die anders in staat geacht mogen worden hun ideeën door te drukken voordat van een redelijke af weging van voor en tegen sprake is geweest. Moerdijk Is hiervan het duidelijkst voor beeld. P. DIEI.HOF NOORDHOEK- (KLUNDERT) (ADVERTENTIE) 13 SC i k y- S IS Zl If* 3 33 SS v .l i? 3* 31 f 4'--. iü 2S f: V>. f 3 i? 34 4 i: 33 13 1* 3<> f>. 27 Y U Yi 36 5 ff: 2.3 2S> Afgesproken datum is afgesproken datum. Daar werkt alies en ieder aan mee. De uitgekookte planningen. De uitgekiende werk verdeling. De vakbekwame Nedam- nensen. De strategisch gespreide ayonkantoren. Laat Nedam daarom méé inschrijven. Dan beseft u pas wat scherp is. Postbus 5424, Strevelsweg 700 Rotterdam 010-8152 55 15 A 1 A* Ji J» AMSTERDAM (ANP) Het medisch consultatiebureau voor alcoholisme en drugs in Amsterdam heeft het aantal patiënten de afgelopen jaren sterk zien toenemen. Sinds au gustus 1973 is vooral de toe loop van heroïnepatiënten overstelpend. Dit staat in een rapportje van wethouder A. A. Verhei j (openbare gezond heid) aan de hoofdstedelijke raadscommissie voor de open bare gezondheid en het zie kenhuiswezen. Het patiëntenbestand steeg van 528 in 1968 via 828 in 1970 tot bijna 1700 in 1973. Volgens de wethouder komen er per medio december vorig jaar dagelijks ca. 150 ambu lante patiënten aan de polikli niek. Wekelijks melden zich 15 nieuwe patiënten terwijl het niet mogelijk is er meer dan drie in te schrijven. Het gevolg is een groeiende wacht lijst.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13