Ex-UVV-er Van Loon waardevol voor Go Ahead 55 TROFEE VOOR BALEN ZOETEMELK REPORTAGES ALMA ATA OP DE RADIO Sosonko haa genoeg punt Van der Smissen start met winst Van sou Buggenhout: Pijnen trots moeten zijn Gödde: prof De Leem vijfde pli Problemen voor Schotland IAIM74 BRABANT André Dirigenten cursus NOS commentaar Moeilijke toekomst N.A.C. M Vrijdag 1 februari 1974 Vrijdag 1 februari 1974 „HET LIEFST OP HET MIDDENVELD (Van onze sportredactie) DEVENTER Na ruim twee jaar deel uitgemaakt te hebben van het B-elftal van de Deventer club is Jack van Loon uitgegroeid tot een waardevolle kracht van het eerste van Go Ahead Eagles. Een speler, die op meerdere plaatsen kan worden ingezet, maar die zelf een duidelijke voorkeur heeft voor het middenveld, waar hij nu sinds kort ook speelt. Van origine is Jack van Loon een aanvaller. Van zijn tiende tot zijn zeventiende jaar speelde hij nu twintig als rechts buiten bjj de Ulvenhoutse amateurclub UW '40. Joop Zoetemelk. (Van onze sportredactie) DEN BOSCH Joop Zoete melk en Cees Bal zijn gisteren door de „Club van 48" (een vereniging van enthousiaste wielermensen) uitgeroepen tot dé renners van het seizoen '73. Zoetemelk kreeg gistermiddag in het restaurant van het sta dion De Vliert in Den Bosch de „Gerrit Schulte-trofee" als volgens de meeste leden van de selecte vereniging de mees te complete renner van het afgelopen wielerseizoen. Zoetemelk verdiende trou wens de trofée ook al voor zijn prestaties in 1972. Cees Bal ontving de Botoga- trofee als Nederlands meest- belovende renner in het sei zoen 1973. Bij de verkiezing van de meest succesvole ren ner van het seizoen (Joop Zoe temelk dus) eindigde Gerben Karstens als tweede. Herman Ponsiteen bezette bij de ver kiezing van de mieestbelovende renner van het seizoen 1973 de tweede plaats, terwijl Axe laar Wim de Waal de derde plaats kreeg toebedeeld. VOETBAE Het pro gramma voor de vijfde ronde van het toernooi om de Engel se voetbalbeker, die op 16 fe bruari wordt gespeeld is: Bris tol City - Leeds United, Burn ley - Aston Vila, Coventry City - Queen's Park Rangers, West Bromwich Albion Newcastle United, Luton Town - Leicester City, Liver pool - Ipswich Town, Notting ham Forest-Manchester City - Portsmouth-Orient. Southamp ton - Wrexham. ZWEMMEN De Canade se zwemster Wendy Cook heeft donderdag op de Geme nebest-spelen in Christchurch een nieuw wereldrecord ge vestigd op de 100 meter rug slag: 1.04.78. Zij zwom de af stand als onderdeel van de finale 4 x 100 meter wissel slag dames. Dit is het eerste wereldrecord dat de spelen tot dusver hebben opgeleverd. Het oude record stond met 1.04.99 op naam van de Oost- duitse Ulrike Richter. TENNIS Betty Stöve heeft de kwartfinales niet ge haald van het professional toer- rooi voor dames in Fairfax (V.S.). Francoise Dürr, als vijfde geplaatst, speelde te nauwkeurig en degelijk voor de rijzige Nederlandse tennis ster, die haar soms indruk wekkend geweld ontkracht te door talrijke 'fouten. Fran coise Dürr won twee keer met 6—4. Door puur toeval werd hij getransformeerd tot een goede verdediger. Jack van Loon: „Als aanvaller was ik zo bang als een wezel. De toenmalige trainer van UW zette mij om me harder te maken op de rechbsbackplaats. En daar ben ik toen een halfjaar blijven spelen". Na dat halfjaar ver trok hij als amateur naar de voetbalschool van Go Ahead Eagles. Het resultaat van een reactie op een advertentie en een drietal goede profwed strijden. Jack van Loon: „Go Ahead Eagles had in allerlei bladen advertenties gezet voor jeugdig talent. Mijn vader zag dat en zei dat ik erop moest schrijven. Ik voelde er niet zoveel voor. Ik dacht dat is toch niet voor mij weggelegd. Maar hij haalde mij over. En nadat ik drie proefwedstrijden had gespeeld, vroegen ze me naar Deventer te komen". Jack van Loon heeft van die stap geen moment spijt gehad. Hij paste zich snel aan bij de nu eenmaal andere mentali teit in het oosten van het land, voltooide er de middelbare de tailhandelsschool en deed het bovendien bijzonder goed met HILVERSUM (ANP) Van de wedstrijden om het Euro pees kampioenschap hardrij den op de schaats voor dames, die zaterdag 2 en zondag 3 februari in het Russische Al ma Ata worden gehouden, zal de NOS-radio op beide dagen rechtstreeks reportageflitsen uitzenden op Hilversum 3. Gezien het tijdsverschil zal men zeer vroeg uit de veren moeten om de reportages te kunnen horen, want zaterdag beginnen ze al om 6.15 uur. Tussen 12.30 en 13.00 uur wordt een samenvatting uitge zonden op Hilversum 1 en tus sen 16.03 en 18.00 uur nog eens via Hilversum 3. Zondag worden rechtstreek se reportages uitgezonden tus sen 07.02 en 9.30 uur via Hil versum 3. In het NOS-sport- programma Langs de Lijn zul len 's middags nog een samen vatting en nabeschouwing te horen zijn. De NOS-televisie zal geen -rechtstreekse beelden van de kampioenschappen uit zenden. Het is momenteel nog niet zeker, of Studio Sport zondagavond over enig materi aal van de wedstrijden kan beschikken. Men heeft tot dusver nog geen aanbiedingen uit de Sovjet-Unie gehad. het voetballen. Zo goed, dat hij na twee jaren als amateur voor het begin van het lopen de seizoen zijn eerste - twee jarig - contract kreeg. Een contract, dat in november al herzien (lees verbeterd) werd, omdat hij zich ontwikkeld had tot een uiterst bruikbare spe ler. Die contract-herziening hield onder meer ook in dat hij ophield hele dagen te wer ken, Dat doet hij rui - als assistent-boekhouder (hij stu deert momenteel voor het praktijkdiploma boekhouden) - alleen nog 's maandags, wan neer er geen training is. De doorbraak van Jack van Loon kwam ook voor hemzelf onverwacht. Jack van Loon: „Aan het begin van het sei- IH zoen had ik het voor onmoge- lijk gehouden dat i-k halver wege de competitie een vast» keus voor het eerste zou zijn". Na in het begin van het sei zoen reeds enkele malen te zijn ingevallen als aanvaller („Toen had ik meer publiciteit dan als back. Dat kwam door dat ik in een paar wedstrijden drie doelpunten maakte. Ze noemden me al het geheime wapen. Maar dat was natuur- ljk onzin. Ik had gewoon als invaller meer energie dan de rest") kreeg Jack van Loon zijn grote kans tegen Ajax. Een gevolg van het echec van de Eagles tegen PSV. „,PSV speelde tegen ons met Edström als teruggetrokken linksbuiten. En daar was Kolkman niet tegen opgewas sen. En omdat de trainer ver onderstelde dat Ajax wat dat beb-eft dezelfde tactiek als PSV zou hanteren werd ik in de wedstrijd ingezet". Jack van Loon greep zijn kans met beide handen. Hij voldeed daarna constant goed op de rechtsbackplaats. Maar hij is toch blij dat hij nu op het middenveld staat. „Op het middenveld bevalt het me veel beter, omdat je dan niet aan plaats gebonden bent. Je kunt zwerven. Je meer uitle ven. Bovendien kun je je energie volop kwijt. En dat is als verdediger niet altijd het geval. Als de tegenstander na melijk constant drukt, kun je niet oprukken". Om nog een reden is Jack van Loon, die wat vertegenwoordigende elf tallen betreft alleen deel uit maakte van het Brabants jeugd- elftal („Voor and-ere teams was ik steeds net te oud"), echter liever halfspeler. ,Ik kan het nog niet goed verdra gen om als verdediger te spe len. Als back was ik ontzet tend nerveus. Ik leefde constant met de geaacbte dat een fout een doelpunt kan betekenen. Dat is van me afgevallen sinds ik on het middenveld speel. Daar speel je met de geruststellen de wetenschan dat er vier of vijf man achter je staan, die een fout kunnen corrigeren". TAe rapportage van de structuur- en financiële U gisteravond in een buitengewone ledenver, NAC werd bekendgemaakt heeft op onthullende l. gemaakt hoe slecht de Bredase ered-ivisievererv..! staat. Een huidig liquiditeitstekort van 500.000 o verwachting dat dit bedrag aan het eind van h..J 7215.000 gulden zal zijn opgelopen, zijn cijfers dj liegen. Het bestuur heeft uit de rapportage zijn cooje, trokken en heeft zijn zetels in totaliteit ter beschir.J Een verstandig besluit, want met alle respect voyl clubliefde die het thans demissionaire bestuur in >1 jaren aan de dag heeft gelegd, werd het steedse J deze eigenschappen voor het besturen van eer J eniging 'niet meer voldoende zijn. Met het heengaan van het NAC-bestuur zijn niet opgelost. De structuur- en financiële commitj gebrek aan tijd was hiervoor een geldige rede- gedaan dan het signaleren van de problemen er mogelijkheden voor een oplossing hiervan aamjd Realisering hiervan is een uiterst zware en schatten taak. Het op korte termijn nieuw te for--, zal aan alle denkbare kwaliteiten moeten voldoe- gigantische opdracht te slagen. Een eerste voor-., het nieuwe bestuur er in slaagt om alle krachte- Nederland, die geloven in het nut van een verte* uit deze contreien i-n de eredivisie, zodanig te via een eensgezind en krachtig beleid de proï-J worden aangepakt. Een niet geringe, ja zelfs bijna ontmoedigen* J de mensen die aan deze uitdaging hun krachten o.-J verdienen alle sympathie en steun die mogelijk is. Wij hopen van harte dat ze er in zullen slagen voetbal en de hieraan verbonden actieve en pessi voor Zuidwest-Nederland te behouden. Vandaag en morgen van tien tot tien en zondag van tien tot vijf uur kunt u gaan kijken op de Ideeënbeurs Vakantie '74, die samen met de knutselbeurs Karwei en de op de fraaie handwerken gerichte mini-show Kreatie; wordt gehouden. In onze krant van een week neleden hebben we al het een en ander over deze beur zen verteld. In deze rubriek bevelen we voor de hobbyis ten en de doe-het-zelvers vooral Karwei aan, dat zijn toegangsprijs van vijf gulden ruimschoots waard is. De Va kantiebeurs en Kanoet kun nen dan voor hetzelfde geld worden meegenomen. Op Vakantie '74 zullen ze dan een stand aantreffen van de Streek-VVV ,Hart van Brabant" te Tilburg, die de laatste tijd een opmerkelijke activiteit aan de dag legt. In een artikeltje in de speciale beurskrant maar vooral in de eigen jaarlijkse uitgave van het blad „Hart van Brabant wordt niet alleen op een reeks bezienswaardigheden gewezen, maar wordt ook de Route van Jacoba beschre ven, HeuM de tuinlÊ Jaq van Loon WIJK AAN ZEE (ANP) De Nederlandse schaakkampi oen Gena Sosonko heeft don derdag in de veertiende ronde van het hoogoventoernooi de norm vervuld om tot internati onaal meester te worden be noemd. Door remise te berei ken in zijn partij tegen Don- ner, Sosonko speelde met wit, kwam hij in de grootmeester- groep, met nog een ronde te spelen, op het vereiste totaal van 7)4 punt. Sosonko is van origine Rus, hij werd dertig jaar geleden geboren in Leningrad, woonde daarna in Israël voor hij zich in Nederland vestigde, waar hij vorig jaar het nationale HEIN GROOTHUIS WINKEL ANP) Het heeft weinig gescheeld of de op enkele millimeters na twee meter lange Ben Velthuis uit Oldenzaal had in de eerste ronde van het nationaal kam pioenschap ere-klasse bandsto ten in het Noordhollandse dorpje Winkel voor een ver rassing gezorgd. Hij startte te gen favoriet Hans Vultink zo overrompelend, dat de neder laag voor de Europese kader kampioen onafwendbaar leek. Maar Vultink liet zich niet overdonderen en zegevierde nog uitstekend in vijftien beurten: 177—200. Vultink, die ook vorig jaar. toen hij de titel aan Van der Smissen had moeten laten, speltechnisch al de beste in druk had achtergelaten, kwam in deze partij goed terug. Eerst met een serie van 46, wat later met 23 en bijna definitief met 52, waarmee Vultink in de dertiende beurt de leiding overnam: 148168. Nog waren de kansen voor Veldhuis echter niet verkeken. Met 17 en 12 sloeg de Olden- zaler nogmaals een gat maar liet toen zo'n fraaie aa-nvangs- positie liggen, dat Vultin.k met een serie van 32 de zege veilig kon stellen. Dit duel was de topper van (Van onze sportredactie! ANTWERPEN Jean van Buggenhout, de bekende Bel gische wielermanager (hij regelt de contracten voor Ed dy Merckx), ziet niet in waarom het voor Rene Pijnen een probleem zou zijn van avond aan de zijde van Rik van Linden in de zesdaagse van Antwerpen te vertrek ken. In feite zou Pijnen zeil trots moeten zijn dat hij ge contracteerd is om met eb plaatselijke favoriet in Ant werpen te rijden", aldus Vai Buggenhout. „Pijnen kan ni laten zien, dat hij beter i dan I/Po Duvndam Want da wordt toch van hem ver wacht. En Pijnen kan daar bij dus op de steun rekenen van Van Linden, die echt wel wat kan on de baan. Van Linden is het tVDe van een exploderende coureur. Een coureur die binnen een ronde een gat kan slaan. Pijnen is meer een tempo rijder. Dus samen vormen zij voor een zesdaagse een ideaal koppel". Van Buggenhout raadt Rene Pijnen trouwens aan niet al te veel problemen te maken tijdens de 35e zesdaagse van Antwerpen. „Ge moet het ook eens van de andere kant bekijken Rik van Linden ïeeft die verhalen in de Ne- ierlandse kranten ook wel elezen. Wat inoet die jongen ïu wel gaan denken. Nee. iet is onverstandig geweest van Pijnen én zjjn suppor ters om deze zaak naar bui- 'en te dragen. Ten slotte is Pijnen kopman van de nieu we ploeg van Peter Post en het komend wegseizoen zal hij Van Linden toch ook wel een paar keer tegen komen in de koersen. En coureurs zijn slechte vergeters. Als de een de ander onrecht aan doet dan zal die laatste al tijd proberen revanche te nemen. En dat is toch niet bevorderlijk voor de carrière van Pijnen. „Walter de Win ter, d'e directeur van het An- werpse sportpaleis gelooft ook niet dat het samenrijden met Van Linden voor Pijnee een degradatie zau beteke nen. De Winter: „Nee, aan de zijde van Van Linden heeft Pijnen nu juist de kans om te bewijzen, dat hij het sterkste onderdeel vormde van het koppel Duyndam/Pijnen Om dat te kunnen bewijzen krijgt hij nu in deze zes daagse niet alleen de steun van Van Linden, maar ook van de supporters van Van Linden, die blij zullen zijn als Pijnen hun favoriet naar voren helpt". Jan Derksen, Pijnens manager, stelde kort en krachtig: „Pijnen is ak koord gagaan met Rik van Linden en daar moet hij zich aan houden". de eerste ronde, waarin titel verdediger Christ van der Smissen in 32 bertuen over eind bleef tegenover de ner veus carambolerende Jaap Ligthart en ook Henk de Klei ne en Jean Bessems volgens de verwachtingen zegevier den. Beiden hadden het echter moeilijk. De kleine stuitte op driebandenspecialist Rini van Bracht, die aan het bandstoten is begonnen „om te laten zien dat een driebander ook kan biljarten". Van Bracht had halverwege nog een voor sprong van twintig punten maar liet toen een paar keer een fraaie aanvangsstoot voor De Kleine achter, zodat de Mierlohouter nog vrij ruim kon winnen: Van Bracht's ver klaring voor zijn „vriendelijk heid" was simpel en eerlijk: „Ik doe hier voor het eerst mee en dan moet je niet met een ten koste van alles willen winnen. Het gemiddelde is voor mij belangrijker. En met 5.41 om te beginnen ben ik dik tevreden". Jean Bessems tenslotte won wel van Piet Dekker, maar had liefst vijf beurten nodig om dat te bewerkstelligen. De Limburger, die dit seizoen in het kaderspel al een paar te leurstellingen heeft moeten verwerken, had na twintig beurten nog een ruime voor sprong: 11058. In de tweede helft echter verspeelde hij die volkomen en toen mocht Be ssems nog blij zijn dat Dekker in de nastoot faalde 200197. De uitslagen van de partijen uit de eerste ronde zijn: Jean Bessems (Cadier en Keer) 200 50 29 4,00; Piet Dekker (Do de waard) 197 50 28 3,94 Henk de Kleine (Mierio-Hout) 200 29 27 6,89; Rini van Bracht (Waalwijk) 157 29 31 5,41. Christ van der Smissen (St.- Willebrord) 200 32 32 6,25; Jan Ligthart (Amsterdam) 155 32 20 4,71 Ben Veldhuis (Oldenzaal) 177 15 52 11,80; Hans Vultink Groenlo 200 15 52 13,33. Christ van der Smissen. kampioenschap uitslagen en standn| De uitslagen: Grootmeesters! vic (Zd-Sl) - Hst afgebr, Planinc (211 geweg (Ned) afga (Ned) - Radulov gebr, Forintos (Hl (Ned) 1—0, Ghil Adorjan iHonj Browne (VS) (Aa-ig) 1—0, Ent Pomar (Sp) N (Ned) - Donner Stand na 11 Brown ell, 2. PI: afgebr, 3. Donner plus 1 afgebr, 5. plus 2 afgebr, 6. 7. Timman 7 plus Pomar 7, 9. Radt 1 afgebr. 10-11, Fi teros 6Vz, 12. Énl afgebr, 13. Adoi Ghiitescu, Ree 4'-. weg 314 plus 1 af| Meestergreep Garcia (Cuba) I (W.Dld) I Eising (W.Dld, -I caltea (Roem I (Ned) 0—1, Keal Bachtiar (Indon -1 jan (VS) - Audi Dieks 4 7. lam 7. HILVERSUM (ANP) Aan de 21ste internationale di rigentencursus van de NOS, -- die van 10 mei tot en met 7 Scheltinga (KM J junj jn Hilversum wordt ge- toch (Ned) - kb houden, zal dit jaar als docen- A—te, Kurajia I jen worden meegewerkt door Baljon (Ned) (Je dirigenten Jean Fournet en Stand na 14 m Paul Hupperts. De cursusperiode van Jean Fournet duurt van 10 tot en met 31 mei, die van Paul Hupperts, die speciaal is ge richt op de hedendaagse mu ziek, van 1 tot en met 7 juni. De cursisten staan vier be roepsorkesten, koorformaties en solisten ter beschikking, te weten het Radio Filharmo nisch Orkest, het Omroepor kest, het Radio Kamerorkest en het Promenade Orkest, for maties uit het Groot Omroep koor en een aantal vocale en instrumentale solisten. Naast het praktisch werken met de ze ensembles worden de cur sisten ook in de gelegenheid gesteld, met instrumentalisten uit diverse orkesten van ge dachten te wisselen over de specifieke mogelijkheden van de betreffende instrumenten. Aanmelding voor de cursus is mogelijk tot uiterlijk 15 rajica 10, 2. Pc:-~_ caltea, Keene, Kt pers 8'4. Mohrloch Dieks, Eising, Gr Scheltinga ók 4Vi, 16. Baljon 2i De bekli zijn „Ella de. J terd£ tijn vele I van i Nijs. treec succi I regel als het foon (Van onze sportredactie) DEN BOSCH Peter Gödde rijdt dit seizoen als prof voor de ploeg van Ton Visser, Ro bot/Gazelle De in Koewacht wonende Gödde kwam gisteren tot een akkoord met de Oister- wijkse wielermanager, die toen ook nog Jan Serpenti inlijfde. Vissers heeft verder grote be langstelling voor de capaci teiten van Aad van der Hoek. ZAGREB (DFA derlandse kampi<", den op de schuit Leeuw staat na W figuren op dc vP 1 de Europese W pen in Zagreb. - Zij verzamelde - maart a Eerste is de Z» Iten met 71.97 ?-d Drahova uit M|1 tweede met 70,10 7-' (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) FRANKFURT De proble men voor de Schotse voetbal bond worden meit de dag groter en hun financiële injectie van uit Engeland kaïn beslist niet meer uitblijven. Nadat de manager vai Leeds United, Revie, reet enige dagen geleden had gi zegd dat hij voor geen pri. zijn Schotse spelers zou al staan voor vriendschappelijke wedstrijden van de nationale ploeg, thans heeft datzelfde Leeds te kennen gegeven dat men het merendeel van haar spelers alleen maar beschik baar wil stellen wanneer de internationals tijdens hun ver blijf in Duitsland bijzonder hoog verzekerd zijn. Ondanks de financiële pro blemen die de Schotse voet- ,albond op dit moment kent (men heeft de Engelse rege ring zelfs om financiële steun gevraagd) heeft men toch het verzoek ingewilligd. De 22 Schotse voetballers zullen tij dens de periode van het we reldkampioenschap voor in to taal 30 miljoen gulden verze kerd zijn; zo'n 1.2 miljoen per speler. In Schotland zijn de verzekeringsmaatschappijen thans om de tafel gaan zitten om gezamenlijk dit grote risi co te gaan dragen. De verzeker:!) de Schotse spe hoog te noemu 1 aanmerking ne<" land tijdens het a vier jaar gelees® slechts tot een drag van bijna ',Ig den kwam. De Schotten W| dat Spanje de strijd tegen Yo% „Het Spaanse sp« ter", zegt de -L4 Willie Ormond. u». hoopt op Spart J slaven zijn voor] aangename tege® weest". Schotland speel1 zaterdag 22 jun' tegen de winns' slissingswedstnj» goslavië. I Nationaal Voorlichtingsinstituut Geeft u gratis advies waar u naast een goede service met de hoogste korting onderstaande artikelen in uw omgeving kunt kopen. 0 autobanden diepvriezers televisie kleur/zw.-wit 0 wasautomaten koelkasten gashaarden afwasautomaten film/foto-apparatuur Zet een kruisje in het be treffende vakje en zendt deze coupon aan Nationaal Voorlichtings instituut, Postbus 616 te Hilversum. Naam Adres Plaats OSB

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 16