Straks meer winst voor verzekerde Blindedarm MIJN HOND WILEEN BEEN ZIEN WAT NU? Meer macht voor milieu-minister esrem Europese landbouw moet in rustig vaarwater komen Minister Van Doorn twijfelt aan ontkenning door directies KAMER WIL VASTE GREEP KRIJGEN OP LEVENSVERZEKERINGSMAATSCHAPPIJEN wM® SABOTEURS GOOIDEN GIJZELAARS OVERBOORD f fx Wrijfpunten PvdA-PPR weggeruimd Griep te pakken? Aspro Bruis lost bruisend op werkt daardoor sneller en is beter voor de maag. buitenland Boer overvallen Compromis Inflatie iy. 'Ji Uitgestelde revolutie WENS TWEEDE KAMER Onaanvaardbaar? Lardinois voor KNBTB AUDET LEGT BEZWAREN VAN DE LIMBURGER NAAST ZICH NEER Opinie PvdA Vrijdag 1 februari 1974 Copyright De Stem-Het Parool. SINGAPORE (UPI) Sa boteurs die gisteren brand stichtten in een olieraffinade rij van Shell in Singapore, vijf gijzelaars maakten en een veer boot in de haven van Singapo re kaapten, hebben 's avonds twee van de gijzelaars van het schip gegooid. Een zeeman, die een van de gijzelaars uit het water haal de, verklaarde tegenover jour nalisten dat de man tegen hem gezegd had dat hij en een collega beiden bemannings leden van de veerboot door de saboteurs overboord waren gegooid. Over het lot van de andere overboord gegooide gijzelaar was nog niets bekend, maar vermoedelijk is hij ergens in de haven op de kant ge klommen, want beide mannen droegen reddingsvesten voor zij van het schip werden ge worpen. De geredde gijzelaar geloof de dat alle vier saboteurs Ja panners waren. Ieder van hen had twee vuurwapens bij zich. De veerboot is door boten van de marine en de politie omsingeld. De saboteurs hou den er nog drie gijzelaars vast. De regering van Singapore heeft toegezegd dat het viertal ongehinderd kan vertrekken als zij de gijzelaars ongedeerd vrijlaten. Japan heeft laten weten dat de saboteurs naar dit land kunnen komen. De Japanse luchtvaartmaatschap pij zal een vliegtuig beschik baar stellen. De Japanse ambassadeur in Singapore, die een telefoonge sprek met de saboteurs heeft gehad, zei dat ze de wens te kennen hebben gegeven naar een Arabisch land te gaan. Ze verklaarden lid te zijn van het Japanse rode leger en van een Arabische tie. guerrilla-organisa- Het volksfront voor de be vrijding van Palestina gaf gis teravond in Damascus een verklaring uit. Hierin stond dat het front de verantwoordelij- keid voor de aanslag op de raffinaderij deelt met het Ja panse rode leger. „De actie was een antwoord op de agressieve rol van de olie maatschappijen en de regering van Singapore tegen de Arabi sche volkeren in het algemeen en tegen het Palestijnse volk in het bijzonder", aldus de verklaring. LEUSDEN (ANP) Een 63- jarige alleenwonende boer in Leusden is, toen hij op het punt stond in zijn bed te stappen, door twee met een mes gewa pende mannen overvallen. De overvallers grepen de boer beet en legden hem op de grond. Toen zij hun aandacht wilden wijden aan de kluis werden zij opgeschrikt door het geluid van de wegrijdende auto van de buurman van de boer. Het tweetal ging onmiddellijk per fiets op de vlucht. i (Van onze parlementaire redactie) DEN ILAAG Het kabinet is van plan nog dit jaar de sterk gestegen winsten van de levensver zekeringsmaatschappijen aan banden te leggen. Dat staat in een nota die minister Lubbers (Economi sche Zaken) en de staatssecretarissen De Goede (Financiën) en Mertens (Sociale Zaken) aan de Kamer hebben gestuurd. In die nota staat als be langrijkste punt dat de verzekerden zelf meer moe ten kunnen profiteren van de winsten van de maatschappijen. Ook moeten die meer openheid betrachten. Het gaat hier om een oude kwestie, die reeds drie jaar ge leden door het toenmalige ka merlid De Goede in de Kamer aan de orde is gesteld. De toen malige regering zegde hem een nota toe over de winsten van de maatschappijen, maar die heeft onder vorige kabinetten nooit het licht gezien. Een van de eerste dingen die staatsse cretaris De Goede deed by zyn intrede in het huidige kabinet was het aankondigen van de nota. De inhoud daarvan is een uitgewogen compromis tussen de verschillende politieke par tijen waarop dit kabinet steunt. Aan de ene kant wijst de nota een nationalisering van de le vensverzekeringsmaatschappijen vooralsnog van de hand (een stokpaardje van de PvdA), aan de andere kant vinden de be windslieden wel, dat een gro tere greep op de maatschappijen van groot belang is. Alle po gingen in het verleden om die (Vervolg van pagina 1) De heer Brons betoogt, dat het niet zo verwonderlijk is, dat een zo groot aantal operaties eigenljjk niet verricht had hoe ven worden. Rond 1900 im mers werd ontdekt, dat door het opereren van appendix- aandoeningen het sterftecijfer spectaculair daalde: van 87 naar 15 - 20 procent. De genees heren waren daar zo verrukt over, om het zo maar eens te zeggen, dat gaandeweg nage noeg iedere pijn in de buurt van de „blindedarm" aanleiding was om de buik open te maken en eens te kijken wat er mis zou kunnen zijn. De .Onderzoekingen van enige duizenden patiënten hebben de heer Brons duidelijk gemaakt, dat zelfs met een mathematisch zekere nauwkeurigheid de voor keur gegeven moet worden aan de conservatieve therapie, om dat de resultaten dezelfde zijn ais by operatie, omdat het ope ratierisico wordt vermeden en omdat complicaties na de ope ratie (met in sommige gevallen zelfs dodelijke afloop) niet kun nen voorkomen. Wat voor de neer Brons niet betekent ter voorkoming van alle misver standen dat er nooit zou ur „en worden geopereerd. Want zelfs bij of na een niet- operatieve behandeling kan een zodanige ontsteking gaan optre- moet worden.alSn°ë geopereerd grotere greep te verkrijgen strandden op met name de VVD-deelname aan vorige ka binetten, De christelijke par tijen gaven in het verleden wel haar fiat aan een beperkte af roming van de winsten door de overheid (dat leverde de schat kist toen 75 miljoen gulden op). KVP en ARP zijn nu bereid verder te gaan. Een van de belangrijkste re denen daarvoor is de bestrijding van de inflatie, hoog in het christen-democratische vaandel geschreven. Het is namelijk zo, dalt een grotere winstuitkering aan de individueel verzekerden zal leiden tot een reële loon stijging van een procent per jaar. Bij realisatie van de plan nen nog dit jaar zou dat het stringente loon- en prijsbeleid van het kabinet aanvaardbaar der maken. 1 Het kabinet denkt aan de vol gende maatregelen: Winstdeling voor alle soorten levensverzekering. Opening van zaken wat be treft de beleggingen van de maatschappijen en de win sten die ze daaruit slepen. Publikatie van alle winst- delinigsregelinig, zodat de verzekerde weet waar hij het voordeligst uit is. i Nieuwe regeling voor werk nemers die van baan veran deren en collectief verzekerd zijn: ze moeten kunnen blij ven profiteren van de win sten die ook door hun pre mies worden gemaakt. (ADVERTENTIE) Niet toegeven, mejuffrouw B. te H„ de mode is nu eenmaal lang. Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten vraag dèt dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens de uitstekende Witte Molen EIWITBROKS, het nieuwe puur-natuur voedsel, bakvol met krachtstof. En u weet: liefde gaat door de maag. m Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. (ADVERTENTIE) o imi Prof. dr. Walter Goddijn was als vertrouwensman en adviseur van de bisschoppen nauw betrokken bij de kerkvernieuwing in Nederland. In zijn boek De beheerste kerk (uitgestelde revolutie in R.K. Nederland) geeft bij een belangwekkend beeld van de tien historische jaren na het Vaticaans Concilie. 'Een uitermate belangrijk werk', aldus Kardinaal Alfrink: 224 bladzijden, voor 14,50 bij elke boekhandel. Een uitgave van Elsevier In 't kort DE actiegroep van verpleeg kundigen uit psychiatrische ziekenhuizen heeft zich giste ren opnieuw geïnstalleerd in het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne in Leidschendam. De woordvoer der van het gezelschap ver pleegkundigen, dat woensdag ook ai wacht hield in het mini sterie. heeft verklaard dat men zal blijven wachten tot staats secretaris Hendriks een gesprek zal toestaan. RECHTER Gordon Ringer van de staatsrechtbank in Califor nie heeft laten weten dat hij tot volgende week wil wach ten met het laten betekenen van de dagvaarding aan Nixon, waarbij de president wordt opgeroepen in de zaak tegen zijn adviseur Ehrlichman als getuige te verschijnen. SYRIË overweegt op het ogen blik nieuwe voorstellen van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Henry A. Kis singer over de scheiding van de Syrische en Israëlische troepen aan het front in de heuvels van Golan, zo is gis teren in Beiroet vernomen. HET Boliviaanse leger heeft zonder veel bloedvergieten een einde gemaakt aan een ODStand van kleine boeren en landar beiders die in verzet waren ge komen tegen economische maatregelen van de rechtse re gering van president Hugo Banzer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het debat in de Tweede Kamer over de begroting van Volksge zondheid en Milieuhygiëne eindigde gisteren in een gro te anti-climax: de felle kri tiek van de Kamer op het milieubeleid van minister Vorrink verdween als sneeuw voor de zon. Over bleef een motie aan het adres van het gehele kabinet met het vriendelijke verzoek of de ministers hun collega Vorrink wat meer invloed op hun beleidsbeslissingen wilden geven. De stemming tegen de bewindsvrouwe sloeg om, of zoals VVD-Ka- merlid Tuynman het uit drukte: „Schiet niet op de minister, ze doet alleen haar best Van die goede bedoelingen bleek de Kamer gisteren in te genstelling tot eerder deze week wel overtuigd. Er kwam dan ook geen kritiek meer op de uitgangspunten van haar be leid. Wel bleef de kritiek over het zichtbaar maken daarvan. Die twijfel werd weer door fractieleider dr. J. Terlouw (D'66) verwoord en neergelegd in een motie, die door vrijwel alle Kamerleden werd onderte kend: meer invloed voor de mi nister. De bewindsvrouwe zelf was helemaal niet blij met die mo tie. Zij zag er helemaal geen steun voor haar in, zoals AR- Kamerlid Van Houwelingen in een toelichting suggereerde. „Het is niet mijn gewoonte over iets een onaanvaardbaar uit te spreken, maar ik wil we] met de grootste nadruk verklaren dat ik geen enkele behoefte aan deze motie heb", aldus mevrouw Vorrink. „Dit kabinet gaat bij al zijn beleidsbeslissingen uit van het milieu. Kijk maar eens naar de oliecrisis. Dat was een test-case voor ons milieu-be- leid". De Kamer bleef echter doof voor haar argumenten: de mo tie zal volgende week worden aangenomen. Dat geldt ook voor een motie van de AR-frac- tie, waarin de minister wordt gevraagd op korte termijn stap pen te ondernemen om te voor komen dat het grondwaterpeil in sommige gebieden nog ver der daalt door gebruik door in dustrie en drinkwatermaat schappijen. Die lage stand tast de natuur aan en dat is volgens de Kamer onaanvaardbaar (de motie werd door alle grote fracties, inclusief de oppositie, ondertekend). Slechts toen AR- Kamerlid Van Houwelingen de bewindsvrouwe verzekerde dat de motie een ondersteuning was van haar beleid (gericht op de indiening bij de Kamer van een grondwaterwet) bleek zij bereid de motie te aanvaar den. Kijk, u begrijpt, dagje vrij, wereldburgertje aangeven, zustertje wegwijs maken, vrouwtje bijstaan, handjes ge ven, dankjewel en wegwezen. Groetjes. MERIJN. DEN HAAG (ANP) De wrijfpunten, welke de laatste weken tussen de fracties van de PvdA en de PPR in de Tweede Kamer zijn ontstaan, zijn in een gesprek tussen de fractielijders Van Thijn (PvdA) en De Gaay Fortman (PPR) uit de weg geruimd', aldus een communiqué der beide fracties. In de PvdA- fractie was vorige week kritiek geuit op het gedrag van de PPR-fractie met betrekking tot de beëindiging van de ben zinedistributie. Dr. de Gaay Fortman had zijn collega Van Thijn niet meegedeeld, dat van de kant van zijn fractie op een te houden persconfe rentie gepleit zou worden voor afschaffing van de benzinedis tributie. In het recente verle den was afgesproken, dat da fractievoorzitters van PvdA, PPR en D'66 elkaar op d« hoogte zouden houden van be langrijke zaken. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers)' DEN BOSCH Landbouw commissaris Lardinois van de Europese Commissie (dage lijks bestuur) van de E.E.G. vindt, dat de Europese land bouwpolitiek, die zeker na de ernstige crisis in 1973 gunstige vooruitzichten biedt, nu eens in rustig vaarwater moet ko men. „Die politiek", zei hij (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) twijfelt aan de ontkenningen van de directies van AUDET en van De Telegraaf van de berich ten over een op handen zijn de samenwerking van beide concerns in Limburg. „Die ontkenningen zijn niet zo stellig als door velen wel ge hoopt zal zijn", zei de minis ter gistermorgen in de Twee de Kamer op mondelinge vragen van de Tweede-Ka merleden Waltmans en Cop- pes (beiden PPR). De minister zei zijn indruk te baseeren op „vrije nieuws garing van zijn departement Rechtstreekse informaties bii De Telegraaf en bij AUDET in Nijmegen tot welk concern ook De Stem behoort leverden wei nig op Wat er werkelijk aan de hand is, daarvan krijgt men geen zekerheid. Ik heb sterk de indruk en dat is nog zacht uitgedrukt dat er wel wat_ aan de hand is", zei de minister. De Telegraafdirectie had hem letterlijk meegedeeld- „Er is niets aan de hand. Wel wordt er over principe-afspra ken gebabbeld". De AUDET-directie had zijn departement meegedeeld, dat er tijdens de strijd om het Lim burgs Dagblad in Heerlen een convenant is gesloten om de excessieve concurrentie tussen de bladen in Zuid-Limburg te vermijden. „Hierover is regel matig overleg tussen de direc ties van AUDET en De Tele graaf". De directie van AUDET ontkent, dat er een besluit tot samenwerking zou zijn geno men. Wanneer zich dat in de toekomst zou voordoen, zal de directie alle betrokken partij en raadplegen, de voorgeschre ven procedures volgen en aan dacht geven aan de journalis tieke en sociale aspecten", al dus minister Van Doorn. Op nadere vragen van mevr. Gardeniers (KVP) onthulde minister Van Doorn echter, dat „er een geheime bijeenkomst" is geweest, waarop de AUDET- directie, naar hij meende te weten, de leiding van De Lim burger heeft meegedeeld, dat er „inderdaad aan een samen gaan in serieuze zin moet wor den gedacht". De leiding van De Limburger heeft bezwaren daartegen ingebracht. De AU DET-directie heeft die bezwa ren aangehoord, maar in een reactie daarop gezegd, dat zij de AUDET-directie „niet af brengen van het voorgeno men besluit". Op een vraag van de liberaal Van Aardenne of de minister nu wil suggereren, dat hij is voorgelogen door een van de belanghebbenden antwoordde de bewindsman: „Ik wil graag afwachten wie nu aan de hand van de ontwikkelingen de wer kelijk juiste informatie heeft verstrekt. De naaste toekomst zal aantonen welke informatie de meest correcte is geweest". Minister Van Doorn onder streepte het betoog van Walt mans dat de ontwikkelingen in Limburg moet gevreesd wor den dat die samenwerking ge volgen kan hebben voor de werkgelegenheid en de redac tionele eigenheid van de pro vinciale pers in Limburg. Er zou dan sprake zijn van een „bedenkelijke" verschraling. De minister wees er echter op, dat men de verschillende activiteiten in een dagbladbe drijf niet over één kam mag scheren. „Ik zie duidelijk een onderscheid tussen redactione le, administratieve en techni sche activiteiten". In antwoord wikkelingen te voorkomen zyn er nauwelijks". Hij wees erop, dat het hier om particuliere ondernemingen gaat, die juri disch vrij zijn gelden door te schuiven naar andere onderne mingen of met andere onderne mingen samen te werken. Hij maakte mevr. Luckers- Bergman erop attent, dat deze ondernemingen zich niet heb ben gewend tot de regering. Daarnaast is er ook geen sprake van een akkoord tussen rege ring en ondernemingen, ook al „bedenkelijk en betreurens waardig zijn, omdat de diver siteit in de meningsuiting in een deel van Nederland ern stig zal worden geschaad". De regering zal de ontwikkelingen in de dagbladpers „bijzonder zorgvuldig" volgen. Zij zal al les doen wat binnen haar mo gelijkheden ligt om te bevor deren dat de diversiteit in de dagbladwereld onaangetast blijft". Bij een eventuele re dactionele en/of technische en administratieve samenwerking op vragen van de socialist Kos- to zei de minister, dat de di recties van AUDET en van De Telegraaf hebben gezegd, dal „de fusiegedragsregels zullen worden nageleefd indien df door hen ontkende ontwikke ling zich toch zou voordoen". Op een vraag van Waltmans of de rijksoverheid veel tegen deze „bedenkelijke ontwikke lingen" kan doen, antwoordde minister Van Doorn: „Moge lijkheden om dergelijke ont- krijgen alle dagbladonderne mingen belastingfaciliteiten en verliescompensaties als gevolg van de televisiereclame. Wel noemde minister Van Doorn iet „een uiterst ongelukkige gang van zaken als een dag bladonderneming zeer aanzien- 'ijke steun van de overheid zou accepteren en deze steun zou gebruiken voor het opkopen van andere bladen". Zowel de minister als ver schillende kamerleden ver klaarden de volgende week by het parlementaire persdebat o.a. over de steunverlening aan het dagblad De Tijd, ook op de Limburgse zaak te willen te rugkomen, indien de ontwikke lingen daartoe aanleiding zou den geven. Het bestuur van de PvdA „is ernstig verontrust" door de geruchten in de pers over mo gelijke samenwerking tussen De Telegraaf en het Audet- concern bij de exploitatie van het Limburgs Dagblad en een ander dagblad in Limburg. „Als deze geruchten juist ziin dreigt in Nederland op nieuw afbreuk gedaan te wor den aan de verscheidenheid van de dagbladpers". Voor Limburg zou een consequentie zijn dat er uiteindelijk één regionale krant overblijft. Het bestuur van de PvdA is van mening, dat in Limburg ver dere verschraling van de pers onaanvaardbaar is. „Voor een goed functioneren van een democratische saren- 'oving is het nodig dat in elke -agio naast elkaar meer maf- lankelijk geredigeerde lag- ■Jaden blijven bestaan" Het PvdA-bestuur doet een dringend beroep op het A"det- concern „het cultuurgoed van een vrije onafhankelijke oers niet op te offeren aan econo mische belangen". gisteren in de vergadering van de K.NJB.T.B. in Den Bosch, „is te weinig op haar intern» merites beoordeeld. Het is nu meer de tijd om aan de grote klok te trekken voor het ener giebeleid en het monetaire be leid van Europa". Op het gebied van de ener gie, zo stelde hij, is in de huidige crisis van een duide lijk Europees antwoord aan de wereld niets terecht gekomen. „Dat de toestand niet zo ern stig is geworden als we aan vankelijk vreesden", zei hij, „is te danken aan het feit dat Shell en BP hun zaken beter doen dan de Europese orga nen. Fai dat is geen toe stand". Sprekend over de ontwikke lingen op monetair gebied en met name over de Fransa frank, waarschuwde Lardinois voor de heilloze weg van het nationalisme, dat volgens hem in alle landen weer oprukt. Lardinois stelde zich op het standpunt, dat er momenteel teveel druk gelegd wordt op de kostenontwikkelingen als gevolg van de stijgende grond stoffen-prijzen, zij het dan dat die van olie wel zeer verras send is geweest. „Maar", zei hij, „noem mij de grondstoffen maar eens op waarvan de prij zen op de wereldmarkt niet twee- tot viermaal zijn geste gen. De landbouwgrondstoffen hebben een soortgelijke ont wikkeling doorgemaakt". Hij verdedigde de prijsvoor stellen van de Europese Com missie tegen de kritiek die K.N.B.T.B. voorzitter Mertens daarop in zijn openingsrede had geuit. „De Europese land bouwpolitiek moet een lange- termijnvisie hebben", zei hij, „en wat de prijzen betreft op midden-lange termijn reage ren Landbouwpolitiek is een stabiliteitspolitiek. We moeten dus niet al te veel ingrijpen op korte termijn of reageren op politieke impulsen". Aan het eind van de discus sie tussen Lard'nois en de zaal liet voorzitter Mertens weten wat ae prijsvoorstellen betreft niet door de landbouwcommis- sie bekeerd te zijn. „Ik blijf bij mijn mening", zei hij. Lar dinois 'ooinde z»ch bereid met landbouwminister Van der Stee te praten over de positie van de akkerbouw in ons land.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11