©week 'oleercfe in. Alsof ouwen orgd e willen Ï|VP laat eigen minister in het stof bijten N President Nixon moet voor rechtbank getuigen Forse kritiek op milieu beleid minister Vorrink Vandaag Halitran helpt en tibeli Januari ongewoon zacht Magische Uri Geiler laat kapotte klokjes weer lopen Pomphouders krijgen vanaf 4 februari weer volop benzine Schepen Delwaide met de dood bedreigd VEN Uitbundig welkom voor Breznjev Busje tegen boom: drie doden EEN VERDACHTE OVERVAL BREDA AANGEHOUDEN HULSTENAAR BIJ AUTO-ONGELUK OMGEKOMEN >AM B.V. ITMANTELS VAN DE Inbraak Niet vrijwillig; Afwegen Partijpolitiek Geen behoefte Gratis spuitje in bar Moeder doodt haar 5-jarig kind Uitspraak minister Duisenberg onjuist Dameskapper duurder blijf Sit, de hele winter door... met natuurlijke vitaminen A+D HAAL NU DE VOORDELIGE GEZINSVERPAKKING Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Redactie- en a<^inistratietilremi1<;0)-79 20 Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150) 7»zu Abonnementsprijs 23,15 per kwartaal; f 7,83 per maand. Losse nummers 40 cent. Gironummer 1114111 t.n.v. Uitgeversmaatschappij De Stem B V, Reigerstraat 16, Breda VRUE ZEEUW WOENSDAG 30 JANUARI 1974 27e jaargang Nr. 8275 Uitgeefster Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. (Van onze weerkundige- (j medewerker) DE BILT De laatste dag van januari kan morgen geen verandering meer brengen in het totaalbeeld van deze win termaand, die met uitzonde ring van de eerste drie a vier dagen geen winterweer heelt gebracht. Bovendien is het acht weken geleden dat de eerste i Sneeuw in ons land werd waargenomen, terwijl in het grootste dee! van ons land al ruim drie weken geen vorst is gemeten. Een gevolg hier van is dat de temperatuiirscij- fers van januari ver boven normaal liggen. In deze eeuw verliepen alleen januari 1916 en 1921 als nog iets warmer. Het is wel bijzonder dat de depressies geen enkel halt wordt toegeroepen. In een schijnbaar niet aflatende stroom trekken ze met storm en regen over de oceaan in de richting van IJsland en Schot land en houden boven een groot deel van West- en Mid den-Europa een zachte stro ming in stand. Zo valt er van daag opnieuw regen met een tot storm-achtige toenemende zuidwesten wind, en nog steeds een boven normale temperatuur. Nu maar afwach ten wat februari gaat doen. Enige vorst en ook wat sneeuw zou niet meer dan normaal zijn voor de sprokkel maand. (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Een goede honderd kijkers hebben gis teravond de KRO opgebeld met de mededeling dat in hun huiskamers horloges „die soms ai jaren defect waren'' weer spontaan waren gaan lopen. Dit als gevolg van het optreden van de 27- jarige Israëli Uri Geiler in Hans van Willigenburgs praatprogramma „Voor Ach ten". Uri Geiler had de kijkers aangespoord met hem mee te werken, horloges voor de beeldbuis te leggen en zich vervolgens met hem in diepe concentratie te begeven. Ook voor de camera's wist Uri Geiler enkele horloges aan het lopen te krijgen, waar van we op het woord van Hans van Willigenburg moe ten geloven dat ze vooraf als kapot bij een horlogemaker waren ingeleverd. De camera nam na afloop wel een bewegende seconde wijzer in beeld, maar men had verzuimd het uurwerkje vooraf even in stilstaande toestand te vertonen. Van al le lepels en vorken, die Uri zei te kunnen ombuigen en kel door zijn wil werden ons gisteravond geen voorbeelden getoond. Wel werd een forse spijker door hem geruime tijd be voeld en bestipeken totdat de ze uiteindelijk een lichte kromming aan het uiteinde vertoonde. Hoewel hij be zwoer geen chemicaliën aan zijn handen te hebben gehad, bleek toch aanraking een bit tere noodzaak te zijn. Met de wil alleen lukt het Uri Geiler kennelijk niet. Misschien wel het grootste wonder was dat hij zich überhaupt heeft kunnen con centreren. Het voortdurende gekwebbel in twee talen van presentator Hans van Willi genburg zou het een normaal mens al moeilijk maken om de tafel van drie correct op te schrijven, laat staan zich te concentreren op deze ma gische activiteiten. iep, die met 52 vestiging dt met diensten voor he; MIDDENSTAND BERUST NIET (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De middenstandsorganisaties zullen niet berusten in 't feit, dat de regering weigert de gistermiddag door de Tweede Kamer aangenomen motie- Schouten (ARP) over het prijsbeleid onmiddellijk uit te voeren. „Binnen enkele dagen", zo kondigde NKOV-voorzitter Wouter Perquin aan, „zullen wij laten weten met welke acties wij de regering zullen trachten te dwingen de detailhan del niet in de verscherping van het prijsbeleid te betrekken, zoals de motie vraagt. Wjj weten ons daarbij gesteund door de meerderheid van de Tweede Kamer. Wij zjjn echt niet van plan buitenwettelijke acties te voeren. Voor winkelsluiting voel ik niets. Daar tref je de ondernemers zelf en de consumenten mee. En tegen hen is onze actie uiter aard niet gericht". Zwitserland zoekt zij eenj- ibied van internationale d ize dienst administratief, 3 zelfstandig te leiden, ist in samenwerking met 'M It te breiden, waarbij ral eng verwacht wordt. tterdam is rechtstreeks J rijf als met de cliënten,* j veelvuldig contacten dia en geschrift is noodzak™ iar expeditie-afdelingen j: ch in ons vak willen bi 3 assistent-expediteur heS angstellenden met verwii ordt, worden ter attentie* es: Rotterdam. (Van onze redactie f buitenland) LOS ANGELES Een ge rechtshof in Los Angeles heeft dinsdag een historische daad gesteld door president Nixon te gelasten als getuige te ver schijnen in de zaak tegen zijn voormalige adviseur, John Ehrliohman. RONTMIJ N.V. Rechter Gordon Ringer, die dit bepaalde, veitklaarde dat het <Je eerste maal is dat een rechtbank in Californië een president als getuige dag vaardt. De rechtbank heeft 25 februari vastgesteld als de da tum waarop zij de president in de getuigenbank wil zien. Dan vindt het gerechtelijk vooronderzoek plaats. Volgens 4» u a «I de reahtbank moet de presi- T" y' O* N] dent echter ook aanwezig zijn bij het eigenlijke proces, dat op 15 april een aanvang neemt. ngenieursbureau voor liek, cultuurtechniek en irchitectuur, gevestigd in I*1 .groot wolfslaar", Wolfslag e Breda zoekt ter assistent)1 irovinciale leiding een laar taak omvat algerr aresse werkzaamheden ypewerk, voorbereiding f eren van vergaderingen. eling, bijhouden van de a; rchivering. 'oor een goede uitoefe'j eze functie zal zij moete" en over: diploma Havo of Mavo 1 gezette vakopleiding. J praktijkervaring e" li' kunnen werken. J goede contactuele eige en het vermogen offl lijke gegevens als zodan, handelen. chrifteiijke sollicitaties an het provinciaal kante- v., postbus 710 te Bred3' t 3, tussen Stationssl Heuvelstraat. rg, tel. 013-426617 SPECIAALZAAK .tra»1'] ÈhrMchman en twee andere voormalige medewerkers van het Witte Huis staan in Los Angeles terdcht op beschuldi ging de opdracht te hebben gegeven voor de inbraak in het kantoor van de psychiater van Daniël Ellsberg in september 1971. Ellsberg verstrekte ge heime documenten, die uit het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, wa ren ontvreemd aan de pers. Dt publakaties die de naam Penta gon Papers kregen, deden dertijd veel stof opwaaien, m verband met deze zaak staan behalve Ehrlichman ook te recht Gordon Liddy en de lei der van de zogenoemde lood- gietersploeg van het Witte Huis, David Young. Het drietal heeft de geldig heid van het proces aange vochten op grond van het feit i kN' naar ^un mening slachtoffers zijn van een dis criminerende vervolging. Enkel,- uren voor de recht bank besliste president Nixon 2r'tuige te dagvaarden maakte een woordvoerder van het Witte Huis bekend dat de 5S9"knt zal weigeren vrij willig getuigenverklaringen af te (eggen. Nixon's juridische adviseurs hadden Ehrlichmao laten weten dat de president met bereid is voor hem als getuige op te treden. Op de ■"taag hoe de president zal re- •geretj op een dagvaarding wilde de woordvoerder geen commentaar geven. Niet uitgesloten is dat de organisaties hun leden zullen adviseren geen belasting te betalen totdat zij daartoe door de deurwaarder gemaand zul len worden. Ondanks vergaande toezeg gingen van minister Lubbers (Economische Zaken) deed de KVP-fractie gistermiddag door en bloc voor de otie-Schou- ten te sternen haar eigen minister in het stof bijten. De motie werd aanvaard door de stemmen voor van KVP, ARP, CHU, SGP, GPV, WD, DS '70, Boerenpartij en RKPN. Zij lieten zich niet vermurwen door de verzekering van mi nister Lubbers, dat het overleg van zaterdag j.l. met de mid denstandsorganisaties ertoe ge leid heeft, dat 90 procent van het midden- en kleinbedrijf met een omzetwaarde van 55 procent buiten het prijsbeleid valt. De bewindsman kondigde nog voor de stemming aan, dat hij de motie na aanvaarding door de Kamer niet zou uit voeren. Maar hij voegde daar aan toe, dat hij de strekking van de motie wel zou laten functioneren op termijn bij de uitvoering van het prijsbeleid. „Ik zal het belang van de inflatiebestrijding en het be lang van de detailhandel nauwkeurig tegen elkaar af wegen. Misschien kan dit er toe leiden dat, met name voor wat de detailhandel betreft, de termijn van het verscherpte prijsbeleid korter kan worden dan ik verleden week aangaf.' De bewindsman sprak toen desgevraagd van een termijn van vier maanden. Nu liet hij doorschemeren, dat de detail handel wellicht korter in de wachtkamer moet blijven. Maar deze toezeggingen wa ren voor KVP enARP nog niet voldoende. Zij eisten het volle pond en stemden als aan de regering verwante f-acties voor de motie Daarna kwam het debat in de partijpolitieke sfeer terecht doordat WD-Wiegel onmid dellijk een interpellatie aan vroeg om minister Lubbers aan de tand te voelen over diens weigering de motie uit te voeren. Na een kwartier schorsing mocht de oppositie leider zijn interpellatie hou den, die uitmondde in de vraag aan de regering om nog eens te overwegen of de motie toch zou kunnen worden uit gevoerd. Minister Lubbers ver zekerde de Kamer, dat de re gering de zorgen om het mid den- en kleinbedrijf en met name daarin de detailhandel, deelt. „Juist vanwege die bij zondere zorg heeft de regering willen kiezen voor een zo alert mogelijk prijsbeleid". De bewindsman herhaalde, dat hij de strekking van de motie zou doen functioneren binnen de uitvoering van het prijsbeleid Wiegel kwam daarop met een motie, waarin hij de Kamer vroeg uit te spreken „dat de beslissing van de regering om de motie niet uit te voeren in hoge mate wordt betreurd" en een beroep te doen op de rege ring haar beslissing opnieuw 'n overweging te nemen". De KVP-woordvoerder Van Amelsvoort greep de gelegen heid aan om de verhoudingen tussen zijn fractie en de mi nister weer wat op te poetsen door te zeggen „Het meaiings- verschil tussen de minister en mijn fractie wordt steeds klei ner. Over is nog slechts het tijdstip waarop de detailhan del van het verscherpte prijs beleid zal worden uitgezonderd. De minister zal daarbij niet wachten op dat moment waar op ongelukken zijn gebeurd, zoals Wiegel constateert, maar zal het beleid, zodanig voeren dat onigelukt.en worden voor komen. Di inister heeft deze motie w.f-** zien als Ci.i vin- ger-aam-de-pols-motie. Daarom hebben wij geen enkele be hoefte aan de motie-Wiegel". Ook de AR-fractie wees de motie Wiegel van de hand. „Wij doen niet mee aan een gebed zonder eind" zei de AR- woordvoerder Schouten, Van Thijn (Pvd-A) karakteriseerde de actie van Wiegel als „het schieten met een spaelgoedpis- tooltje op het kabinet". De actie van de liberale op positie was daarmee tot mis lukken gedoemd. Vóór de mo tie-Wiegel stemde echter wel de CHU-fractie Scholten: „Een uitermate redelijk verzoek, juist ook gezien de bijzondere positie van het kabinet, dat moet regeren met wisselende meerderheden". Steun kreeg Wiegel ook van DS '70 en de kleine rechtse partijen SGP, GPV. BP en RKPN. (Van onze redactie binnen land) ARNHEM Omdat hij een Edense barbezoeker open t.b.c. is geconstateerd en de man in verschillende cafés is ge weest, kunnen zaterdagavond bezoekers van Edens grootste bar-dancing een gratis spuitje krijgen om na te gaan of ze al dan niet besmet zijn met t.b.c. De spuitjes worden gegeven door artsen van het t.b.c. con sultatiebureau, waar de inge spoten bezoekers zich na een paar dagen moeten vervoegen voor controle. Tenminste 800 uitgaande jongeren denkt men op deze unieke mander te kunnen coin, troleren. (Van onze redactie binnen land) ALKEMADE Bij een geluk op rijksweg 4 uen Haag-Amsterdam zijn dinsdag morgen drie mensen om het leven gekomen. Twee werden zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde bij Alkemade (gem. Roelofarendsveen) Het busje waarin de vijf zaten is door onbekende oorzaak van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. De slachtoffers zijn afkom stig uit Hillegom, uit Vogelen zang en uit Heemstede. on Den (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Vorrink (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) zal vandaag veel moeite hebben de Tweede Kaaner te overtuigen van haar milieubeleid. Er kwam gisteren nogal forse kritiek op haar beleid- Met name van de kant van de confessionele partijen, inclu sief de regeringspartijen KVP en ARP. Maar ook bij de link se regeringspartijen zijn er veel vragen gerezen over het beleid dat de minister voert. Drs. Van Leijenhorst (CHU) deed een felle aanval op de minister. Volgens hem is er niets terechtgekomen van de „grote woorden van de linkse partijen en na de rege ringsverklaring is het merk waardig stil geworden op mi lieugebied". De taakopvatting is beperkt en uit interviews van de minister blijkt dat zij er andere ideeën over milieu beleid op na houdt dan uit haar begroting blijkt. Me vrouw Groensm-it-Van der Kallen (KKVP) vroeg zich af waarom de bewindsvrouwe zich bij haar beleid bedient van „oneigenlijke" middelen, zoals de nivellering van inko mens De PvdA-fractie vroeg an- dacht voor de ontwikkelingen van de zogenaamde kleinvlie- gerij. Cijfers tonen aan dat voor deze kleine vliegtuigen in ons land een grote markt ligt. Grote waakzaamheid is volgens PvdA-kamerlid Ko- nings geboden bij de toekomsti ge ontwikkeling van deze vliegsector. Vooral nu veel ge meenten met plannen rondlo pen om eigen air-strips aan te leggen. SLIEDRECHT (ANP) In een vlaag van verstandsver bijstering heeft de 31-jarige mevrouw Hendrika B. uit Slie- drecht haar dochtertje Anouk (5) om het leven gebracht. Haar man vond liet kind rond kwart over elf 's avonds toen hij van zijn werk thuis kwam levenloos in haai bedje. De vrouw was op dat monment spoorloos. Politiemannen vonden Hendrika korte tijd later hevig bloedend op straat. De overspannen vrouw had een zelfmoordpo ging gedaan door haar polsen door te snijden. Hendrika werd overgebracht naar een ziekenhuis in Slie- drecht en is nu buiten levens gevaar. Hendrika B. was vol gens de politie al enige tijd on der behandeling van een psy chiater. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Bredase poli tie heeft dinsdagmiddag om streeks halfvier een van de vier verdachten aangehouden van de gewapende overval die maandagmiddag werd ge pleegd op een geldtransport van Van Gend en Loos in de Bredase binnenstad. Bij dat 'ransport werd de 57-jarige J. Busschots uit het Belgische Essen neergeschoten. De verdachte iz een 26-jari- ge Zuidmolukkers, H. H. Hij werd aangehouden op een adres in de Bredase binnen stad. De Bredase politie heeft nu officieel bevestigd dat de namen van de drie andere da ders bekend zijn. De politie spreekt over daders omdat er voldoende bewijsmateriaal aanwezig is d-at dit viertal de overval inderdaad heeft ge pleegd. 0 De Russische partijleider Leonid Breznjev rechtsis op Cuba hartelijk verwelkomd door Fidel Castro. Breznjev werd, volgens de Cubaanse ra dio, op weg van het vliegveld naar de hoofdstad Havanna door meer dan een miljoen mensen toegejuicht. Breznjev's bezoek aan Cuba duurt vier da gen. (Van een onzer verslaggevers) KOEWACHT De 25-jari- ge J. C. Sikkelerus uit Hulst is gisterenmiddag bij een on geluk in de Emmalaan te Koe wacht om het leven gekomen. Hij zat in een busje, dat van de weg afraakte en tegen een boom terechtkwam. De zwaar gewonde man moest met snij branders uit het wrak gehaald worden. Onderweg naar het ziekenhuis is hij aan de ver wondingen bezweken. De bestuurder van het bus je, de 27-jarige D. G. werd licht gewond. REGEN Veel bewolking met regen. Krachtige aan de kust tot stormachtig toenemende wind uit zuidwest tot west. Maxi mumtemperaturen rond 7 graden. STAD EN STREEK Voorstanders Open Oosterschelde hielden kladderactie. Pagina 3. Smurrie in kanaal Gent- Terneuzen verspreidde zich. Pagina 5. FINANCIëN EN ECONOMIE Japanse economie onder druk. Pagina 9. BINNEN- EN BUITENLAND Belgische parlement ont bonden. Pagina 11 „Amerika naar de dui vel". Pagina 13. SPORT Mohammed Ali: „Ik ben een meester". Pagina 15. RADIO EN TELEVISIE Tranen vanuit de kosmos. Pagina 17. (Van een onzer verslagge vers). DEN HAAG Pomphou ders, die tijdens de distribu tieperiode benzine zonder bon nen hebben geleverd, zullen volgende week normaal be voorraad kunnen worden. Dit heeft de voorlichtingsdienst van Economische Zaken giste ren bevestigd. Eerder heeft minister Dui- senberg van financiën laten weten dat de pomphouders de eerste week na de opheffing van de benzinedistributie (van 4 tot 11 februari) voor de hei-bevoorraad zijn aangewe zen op ingeleverde bonnen. Deze uitspraak is volgens de voorlichtingsdienst van Econo mische Zaken onjuist geweest. „De distributie eindigt 4 fe bruari. Dat betekent dat iede re pomphouder dan vrij be voorraad kan worden met in achtneming alleen van de nog steeds algemeen geldende be perking van 15 procent", aldus economische zaken. Het WD-Tweede-Kamerlid mevrouw Smit-Kroes heeft premier Den Uyl intussen ge vraagd waarop de uitlating van minister Duisenberg geba seerd is geweest. Volgens haar had diens uitspraak beter ach terwege kunnen blijven. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De dames kappers hebben van het mi nisterie van Economische Za ken toestemming gekregen om de extra-loonkosten die uit de betaling van het minimum jeugdloon voortvloeien door te berekenen in hun tarieven. De verhoging zal vijf procent be dragen, heeft de Algemene Nederlandse Kappersorganisa tie dinsdag na overleg op het Ministerie van Economische Zaken meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN De sche pen voor de Antwerpse haven, de 76-jarige Leo Delwaide, is de laatste weken een paar keer telefonisch met de door bedreigd. De ook in Zuidwest Nederland bekende schepel beeft zich door zijn ijverei voor de aanleg van het zoge iiaamde duwvaartkanaal Ant .verpen - Oelegem de woedi van grootgrondbezitters et. mi lieubeschermers op de hals ge haald. Delwaide neemt aan dat ie dreigementen uit deze kring afkomstig zijn. Schepen Delwaide kreeg de telefoontjes alleen thuis en steeds werd er ;ezegd dat men hem om het leven zou brengen als hij zijn activiteiten voor het duw vaartkanaal niet zou staken. Het kanaal zal het Albertka- naal met het nieuwe haven complex ten noorden van Ant werpen verbinden. Het tracé dat al in 1966 door de toenma lige minister De Saeger is vastgesteld loopt over een lengte van enkele kilometers bij l'utte en Ossendrecht pa rallel aan de grens met Neder- 'and. Voor de aanleg van dit mistreden kanaal moet zes- tonderd hectare bos- en wei- tcgrond onteigend worden, ïonderddertig hectare is al ont eigend. In verband met vra- »en in het Belgische parle ment is de verdere uitvoering van de plannen opgeschort. Volgens schepen Delwaide zal het kanaal het milieu geen geweld aandoen- „Laat men maar eens gaan kijken hoe mooi de Scheido Rijn-verbin ding tn het landschap past", aldus het commentaar van de 0 LEO DELWAIDE. nog altijd zeer strijdvaardige Antwerpse schepen voor de haven, die zegt «ich van de telefoontjes niets aam te trek' ken.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 1