235 2«9 Amerika gaat naar de duivel Benzine distributie in wieg gesmoord RECHT Dief loopt tegen lamp EUROPESE BEDRIJVEN GAAN PIJLSNELLE INTERCITY ROUWEN HOOP Bi RNEUZtf proces in Rome over aanval op paus Pius Beleggingsbewijzen van de RPS! Rökspostspaarbank ïsumenten we: N WAT II BIJ ALEN MOET GRUWELIJKSTE GRUWELFILM SLAAT ALLE RECORDS Nieuw ver- voersakkoord Nederland- Denemarken rente op rente rente op rente rente op rente rente op rente rente op rente andere stoots setalen 272 349 197 495 320 235 219 275 ]99 159 375 225 185 129 239 199 259 19 9 195 16 9 ]27 1» 495 45 0 385 29 jlO 79 235 19! j 225 14! 8 195 14! 635 53! 5 MOORDEN IN SAN FRANCISCO EN RMAN GEVARENGELD VOOR JEUGDLEIDERS Coupon Stuur mij informatie over Beleggingsbewijzen/Beleggingsrekeningen van de RPS 9 Rillen en sidderen Trucs Historisch Bewijs PAUL GETTY Onjuist IIILPS3 uw nationale spaarimtelting ADVIES- PRIJS WAI OPDRUK SLAG PRUS PRIJS ÜNU m OF GISTEREN T ALTIJD AL GEZEGD: Jtstoots elke prijs. IK DE PRIJZEN!" ensdag 30 januari 1974 binnenland ■^l~ETÏT*lPgS^ (Van onze correspondent) WASHINGTON. Amerika gaat naar de duivel. Al ongeveer een maand drommen lange rijen mensen voor de bioscopen in twee dozijn Amerikaanse steden om daar de gruwelen te aanschouwen die de Prins der uisternis aanricht in het lichaam en de ziel van een aalfjarig meisje. 0 Filmproducent William Blatty (l.) van „The Exorcist" en Linda Blaire, de ster van deze film, omarmden elkaar hier na Gouden Globe"-onderscheidingen te hebben ontvangen van Max von Sydow (r.) namens de buitenlandse persvereniging van Hollywood. De film kreeg de prijs als beste, Linda verdiende de ondersch eiding met haar spel. De film die aan duivelse ravages en aan uitdrijvings ritueel is gewijd lijkt alle iecords te gaan breken: in de eerste week was de besom ming 1.600.000 dollar. Het [succes van The Godfather, Love Story, en Last Tango in Paris zal overschaduwd worden door het succes van de gruwelijkste gruwelfilm aller tijden: The Exorcist. De film is door regisseur William Friedkin (The French Connection) gemaakt naar aanleiding van William Peter Bl-atty's boek „The Exorcist" waarvan in paper back niet minder dan ruim vijf miljoen exemplaren werden verkocht. Het boek en de film hebben een ople ving in het geloof in de dui vel veroorzaakt. Uit alle [Amerikaanse windstreken wordt gemeld dat priesters plotseling op vrij aanzienlij - ;e schaal worden lastig ge- allen met verzoeken om juivels te verdrijven die plotseling veel Amerikanen het leven zuur maken. Ver volgens en ook dat is duivels blijken de mensen biet weg te kunnen blijven van de film, ofschoon zij we ten dat er nooit in de filmge schiedenis meer mensen zijn flauwgevallen of uitgebreid hebben overgegeven als in de bioscopen waar de duivel en de duiveluitdrijvers hun werk doen. De duivel is dankzij Blatty het gesprek van de dag ge worden in de Verenigde Sta ten. Hij is meer dan een bovennatuurlijke Dracula oi Frankenstein en dat moet priesters en psychologen aan het denken zetten. Wat maakt de duivel zo aantrek kelijk? Belangstellenden voor het werk van de duivel staan in de kou in Boston, in de regen in Washington en in de mist van San Francisco in lange rijen te wachten voordat zij mogen rillen en sidderen. In „Love Story" werd het succes bepaald door hete tranen, maar hier is het pure afschuw. ,Ze moeten papieren zakken uitreiken als in vliegtuigen" is een vaak geihoord commentaar. In de meeste bioscopen waar „The Exorcist" draait is wel 1 geest van salmiak aanwezig om de flauwgevailenen bij te brengen. Per vertoning val len er soms tien bioscoopbe zoekers van de graat. Uit Los Angeles word gemeld dat mannen plegen flauw te val len, terwijl vrouwen overge ven en deze interessante waarneming wordt in Wash ington bevestigd. Blatty's boek is al opwin dend genoeg, maar in de film maakt Friedkin gebruik van de duivelsgeniale technische trucs, die hef mogelijk ma ken dat men kan zien hoe het van de duivel bezeten meisje groen overgeeft op de togen van twee paters Jezuï- ten, hoe haar hoofd 180 graden draa.t. Over de kwa liteit van de film zijn de meeste geschoolde beoorde laars het met elkaar eens. De New York Times sprak van „elegante" occulte nonsens" en psychologen twisten over de vraag wat mensen er toe brengt hun gruwelpelgrima- ges naar „The Exorcist" te maken. ge diochter van een filmster- in Georgetown in bezit neem een kerk ontheiligt, een paar moorden pleegt en een exorcitieritueel veroor zaakt dat tot de dood van twee paters Jezuieten leidt, leidt. Blatty verklaarde kort na de 'werschijaing van zijn boek dat het primaire doel van „The Exorcist" was de genen. die voor het bestaan van de duivel de schouders ophalen duidelijk te maken dat hij bestaat. Het is verre van duidelijk waarom de duivel, zo zeer prijsstellend op anonimiteit, de twaalfjari- Het boek van Blatty werd ingegeven door een gebeurte nis in het jaar 1949, die in augustus van dat jaar door „The Washington Post" werd gerapporteerd onder de kop: ..Priester bevrijdt jongen in Mount Rainier uit de greep van de duivel". Volgens het verhaal was een veertienjari ge jongen van protestantse huize van de duivel bezeten. Zijn bed gleed over de vloer terwijl hij sliep en de knaap viel herhaaldelijk uit zijn stoel. Hij sprak terwijl de duivel zich in hem verschool, in een archaïsche taal. Ge zegd wordt dat hij na twin tig uitdrijvingsrituelen van de duivel was verlost. De naam van de jongeman is nooit bekend gemaakt. William Blatty studeerde in de tijd aan de Georgetown Universiteit in Washington, een beroemd Jezuietendo- mein. Hij heeft zijn boek voor 80 procent op de ge beurtenissen in Mount Rai nier gebaseerd. Tijdens de opnamen van de film in Georgetown schijnt de duivel enkele ma len hoogst misprijzend te hebben gereageerd. Volgens Blatty heeft zijn telefoon tussen hemel en aarde ge zweefd en vanuit een vlieg tuig heeft hij een bolvormig, vlammend voorwerp gezien dat het vliegtuig met een snelheid van 8000 kilome ter per uur vergezelde. Tijdens het maken van de film verloor een timmerman vier vingers en zo waren er tal van ongelukkige inciden ten. „The Exorcist" is een duivelse thriller die hevige debatten in Amerika op gang heeft gebracht omtrent de duivel en zijn activiteiten. Het blad „Commonweal" meldde dat wijlen Pere de Tonquedec, een oude Parijse Jezuïet die beschouwd wordt als de grootste deskundige op het gebied van de duivel en zijn verwijdering uit bezette gebieden, kort voor zijn dood verklaarde dat hij nog nooit een authentiek geval van di abolische bezetenheid had meegemaakt. Maar anderen geloven er heilig in. BERT VAN VELZEN Reeds in de wieg is zij ge smoord, de benzinedistributie. Weinigen - of het zouden dis tributieambtenaren moeten zijn - treuren om dit voortij dig heengaan. Het is alleen jammer van de onnodig ge maakte kosten en zinloos be stede uren. De regering heeft met deze manoeuvre aan prestige inge boet. Niet omdat zij de oliecri sis fout beoordeeld heeft, dat kan de beste overkomen. Ook niet omdat zij terugkomt op haar maatregelenbeter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Maar omdat zij de situering van ons land jout heeft beoordeeld en nog steeds fout beoordeelt. Ons hele land is niet meer dan een grens strook sinds eenieder over een auto beschikt, een grensstrook van goed anderhalf uur. En dat kon de regering weten ook zonder oliecrisis. Wat wil men met een distributie als de bu ren genegen zijn volop te schenken? Het enige gevolg is dat men zijn eigen pomphou ders dupeert en de kostbare accijnzen in de schatkist van het buurland deponeert. Fouten maken is menselijk; maar zelfs een ezel mag zich niet twee keer aan dezelfde steen stoten. En dat dreigt on ze regering wel te gaan doen. Onder de voorgestelde belas tingverhogingen valt ook de vermogensbelasting. In 1965 bedroeg deze 5 promille, van 1966 tot 1912 6 promille, in 1973 7 promille en nu zal ze worden opgetrokken tot 8 pro mille. Het is niet alleen het kabinet Den Uyl dat zich aan deze taktiek schuldig maakt. De andere brave kabinetten gaven hem het voorbeeld. Het verschil is alleen dat het Den Uyl niet alleen gaat om de centen maar Dok nog om het principe. Nu dacht ik in mijn onschuld dat de bestrijding van een overtollige consumptie (daar zijn we toch mee bezig, is het niet?) het best kan gebeuren door de spaarzaam heid te belonen; de medede ling in'd'e memorie van ant woord van 9 november j.l. dat men bij een vermogensrende ment vap 3% en bij een hef fingspercentage IB van 71% nog net iets overhoudtkan moeilijk stimulerend werken op de spaarzin. Terug naar de distributie; de ze mislukte door de uitwijk mogelijkheid door onze buur landen geboden. Datzelfde ge vaar nu schuilt ook in de ver hoging van de vermogensbe lasting Frankrijk, Ierland, Italië noch België kennen de vermo gensbelasting. Ook hun inkom stenbelasting is zodanig van allure dat hierin geen compen satie voor het ontbreken van een vermogensbelasting steekt. Ligt het nu niet voor de hand dat men enkele kilometers verdei' zijn tenten gaan op slaan; de mensen spreken in Kalmthout, Heide, Capelle en Brasschaet dezelfde taal als in Nederland; ze zijn ook even aardig of onaardig als hier te lande; de verbindingen zijn goed; zelfs uw kleinkinderen kunnen voor een weekend ko men logeren. Waarom dan niet het voorbeeld van de duizen den gevolgd die reeds bij onze naburen beschutting zochten? Den Uyl wil met deze verho ging 60 miljoen verdienen. Als men nu weet dat volgens de statistiek 1971 3.16% van de vermogensbelastingbetalers (dat zijn de mensen met meer dan één miljoen) 33.48% van de vermogensbelasting voor hun rekening namen, dan wordt het ieder duidelijk dat er maar betrekkelijk weinig m.ensen de verhuiswagen hoe ven te ontbieden om die ver hoopte 60 miljoen in rode cij fers te zien verkeren. Om dan nog niet eens te spreken van de schadelijke nevengevolgen van deze emigratie. Op fiscaal gebied ontgaan ons zelfs de successierechten op de nala- tenschavpen van deze gehate rijkaards. Ze moeten het dan wel tien jaar uithouden daarginds. Dit schrijft de successiewet voor; anders worden zij geacht voor die wet nog hier te lande te wonen. Dat kan -evenwel in een gezond klimaat. D'OUWE. ROME (DPA) Volgens het in Rome verschijnende dagblad II Messaggero sneden de ont voerders van Paul Getty diens rechteroor zonder enige ver doving af. Drie ontvoerders hielden de 17-jarige Getty aan ai-men en hoofd vast, terwijl de vierde met een scheermes het oor en een pluk haar afsneed. „Ik was er voor mijzelf van overtuigd dat mijn laatste uur geslagen was en ging sterven", aldus Getty in II Messaggero. paplor oop uw pen Brieven voui L-eze rubrtek moe te W met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publi katte zullen dew vermeld worden Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel wordert afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publtkatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactte het In alle gevalle» •en» is met inhoud, cq. strekking. Met deze brief wil ik pro testéren tegen het feit, dat de dader van de Bredase bzanko- verval in uw verslag in de krant van 29 jan. wordt aan geduid als „zuid-Mo lukker". Naar mijn mening is het ge bruik van deze aanduiding imi dat verslag niet van belang voor een juiste weergave van de feiten en een conclusie daaruit. Immers: er is een overval gepleegd, er zijn betreurens waardige feiten gebeurd, maar dat heeft niets te maken met het vermoeden dat de dader eruit zag als een Zuid-Moiliuk- ker. Het is dan ook maar mijn mening beter aanduidin gen als „donkere huid" te ge bruiken en niet „Zuid-Moluk- ker", Spanjaard, Italiaan, Suri namer of dergelijke. In een signalement zet men toch ook niet „Nederlander"? Nog een andere kant van de zaak is de verantwoordelijk heid van De Stem als regiona le en zeker ook plaatselijke krant, met name in Breda. Ais krant weet u dat door deze berichtgeving weer een stem pel wordt gedrukt op een deel van die Bredase bevolking en dat daardoor weer conflicten en tegenstellingen ontstaan. Als krant hebt u de verant woordelijkheid de verhoudin gen tussen de Bredase bevol kingsgroepen niet te verslech teren door onjuiste en niet ter zake doende berichtgeving. BREDA J. P. OOMEN Geachte inzender heeft ge lijk. Onze excuses (Redac tie) WASHINGTON (DPA) Voor de politie vac San Fran cisco in Californië is groot alarm gegeven, nadat een ben de moordenaars maandagnacht op verschillende punten in de stad vier mensen in de rug had doodgeschoten en een vijfde zwaar had gewond. I BRUSSEL De de- fecte koplamp van zijn I vrachtwagen is een Belg a die het niet zo nauw tt^et het mijn en dijn genomen had, noodlottig geworden. De man werd door de Belgische rijks wacht aangehouden in Ranst. l De politie bracht de wagen tot staan omdat J - een van de koplampen defect was. I De rijkswacht door zocht daarop de gehele auto en vond f 20.000,- j aan gestolen auto-onder- I delen. Een nog wat 1 nauwkeuriger onderzoek Lieerde dat de man, be- i halve de aanstekers en de auto-onderdelen ook i de vrachtwagen gestolen had. BRUSSEL (AP) Negen Britse, Franse en Westduitse bedrijven hebben gisteren be kendgemaakt dat zij van plan zijn om een passagierstrein te ontwikkelen die een snelheid kan halen van 300 kilometer per uur. Deze trein is bestemd voor gebruik in 1980 of daar na. Het is de eersite maal dat EEG-landen een gezamenlijke poging doen om sneller inter city-vervoer te krijgen. Een en ander ;s bekendge maakt door een woordvoerder van de Europese Commissie. Omdat de kosten van dit pro ject zeer hoog zullen zijn zal in Europa een heel netwerk van dit soort treinen moeten worden gepland. De Europese Commissie zal de regeringen om advies vra gen en aan de hand daarvan eventueel voorstellen formule ren voor de verdere ontwikke ling van het industriële en het transportbeleid. Buiten de ondernemingen die al aan het project werken kan iedere Eu ropese onderneming die over voldoende ervaring en midde len beschikt, zich bij het nro- ject aansluiten. In het project nemen nu al deel twee Franse bedrijven, Société MTE te Parijs en 'telier hebben wij mende werkzaamheden 1 rhoud gebouwen, c13* J len voor de fabrikafe enz. en in het bezit, zij" va,J leren en militaire >f daarvan zijn vrij ëe isn verdere 'inlichtingen KI )ij de afdeling Persone ;weg 4 1150 - 79 40 ft (Van onze correspondent) ROME Gisteren is in Rome een proces begonnen waarbij de Iftiagedaehtenis van paus Pius XII in het middelpunt staat. Het Vaticaan en met name deze paus zou tijdig ge weten hebben, dat de Duitsers in maart 1944 vreselijke repre sailles zouden nemen, nadat de dag tevoren bij een verzetsactie in het hartje van Rome enkele tientallen SS'ers waren gedood. Niettemin zou het Vaticaan geen actie hebben genomen. Een nicht van wijlen paus Pius, gravin Elizababetta Ros- ginian!. vecht deze beschuldi ging aan. Zij beweert dat de paus van niets geweten heeft, en dat door deze voorstelling van zaken zijn nagedachtenis Onteerd wordt. Als de schuldi ge wijst zij aan de in Rome woonachtige Amerikaanse :schri]vor Robert Katz, die over de represaille-actie van de Nazi's waarbij 335 mannen «n. jongens werden doodge schoten, een boek heeft ge schreven. Niet minder schuldig acht de gravin de filmproducer Carlo Ponti. echtgenoot van de po pulaire Sophia Loren, en de Griekse regisseur Pan Cosma- tos, die naar het boek van Katz en met diens mede werking een film hebben gemaakt Na het verschijnen van het boek. en >ok weer na de première van de film, is vooral de auteur Katz aange vallen over de onjuistheden van zijn feitelijke weergave. Niettemin verklaarde Katz on langs nog dat hij voet bij stub houdt, en dat paus Pius wel degelijk tevoren geïnformeerd was. Gisteren, aan de voor avond van dit unieke proces, kondigde hij aan nieuwe docu menten te zullen overleggen waaruit zal blijken dat de paus wel op de noogte was. De hoofdrolspelers in de film de acteurs Richard Burton en Marcello Mastroianm zullen vermoedelijk niet in het pro ces i betrokken worden. Het Vaticaan heeft zich officieel al eerder van het boek en de film gedistantieerd, maar wenste er verder niet over te discussiëren. Sleutelgetuigen in het proces zouden de twee ex- nazi's moeten zijn die het nauwste bij de moordpartij .jetrokken zijn geweest. Op de eerste plaats is dat ex kolonel Kappler, die zijn le vensla-ige gevangenisstraf uit zit in de fort-gevangenis hal verweg Rome en Napels, maar het is vrijwel uitgesloten dat hij in levende lijve in de rechtszaal zal verschijnen. De twee belangrijke getuige is ex kolonel Dollmann, die momen teel in München woont en te genover een Romeins blad een uitvoerige verklaring heeft ge geven over de gang van zaken indertijd. Hij zegt dat hij inderdaad het Vaticaan heeft ingelicht, maar niet te weten of zijn medede ling bijtijds de paus heeft be- ïeikt. LML-Le Moteur Linéaire uit Grenoble, vier Britse bedrij ven; Tracked Hovercraft Ltd. te Huntongdonshire, GEC-Tracti- in Ltd. in Manchester, Lineair Motors Ltd. en Brush Electrical beide in Loughborough, en drie Duitse bedrijven: AEG- Telefunken in Berlijn, Sie mens A.G. in Erlangen en Brown Boveri in Mannheim. DEN HAAG (ANP) Mi nister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) heeft in Den Haag voor Nederland de over eenkomst tussen Nederland en Denemarken getekend over het internationaal vervoer van pas sagiers en goederen over de weg. De nieuwe overeenkomst tus sen Nederland en Denemarken is in liberale geest opgesteld, er wordt voor het vervoer tussen beide landen geen bij zondere vergunning vereist (ADVERTENTIE) Er zijn beleggingsbewijzen van f 1.000,- en f 5.000,-. Bij een looptijd van 4 jaar krijgt u 8V2%, bij een looptijd van 5 jaar 9%. Het voordeel van de RPS beleg gingsbewijzen is dat de rente wordt berekend op basis van samengestelde interest: hoge rente op hoge rente. Kijk eens wat dat betekent:voor f 1.000,- ontvangt u na 5 jaar f 1.538,56, een toeneming van bijna 54%. Dat is per jaar ruim 10,7%. Ook hoge rente bij korter sparen. RPS beleggingsrekeningei met opzegtermijn. Ook hierbij is de rente zeer aantrekkelijk: 574% bij een opzegtermijn van 3 maanden, 6% bij 1 jaar, 7% bij 2 jaar en 8% bij 3 jaar. Minimum le inleg f 1000,- Speciale jeugdbeleggingsrekenin- gen met een minimum eerste inleg van f 100,- Verdere informatie Laat u informeren bij het post kantoor. Of bel het gratis nummer 0017. Of gebruik de coupon. ZUTPHEN (ANP) wordt langzamerhand tijd dat medewerkers van jeugdcentra in aanmerking komen voo' een gevarentoeslag, dat is de me ning van de officier van jus titie in Zutphen mr I R. Montijn, naar aanleiding .an het feit dat een 18-jarige leer ling bloemist na het gebruik van acht flesjes bier een mede werker van het jeugdcentrum heeft afgetuigd. De bloemist werd veroordeeld tot hoete of tien dagen. Het t 250. Naam: Adres: Plaats: (In een envelop zonder postzegel sturen naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam)

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13