Om het erfdeel van de Rooms-Katholieke Partij Nederland elgisch parlement gaat heen A UDET-directie ontkent pact met Telegraaf WAARSCHIJNLIJK 10 MAART LUWE VERKIEZINGEN Verpleegkundigen protesteren WW DHNEN8AL" IKLAART 00B1XIC AAN IENDAL-BESMR Bergse bom voor aanslag op NAVO 'Oostenrijk vakantierijk Oostenrijk vakantierijk Oostenrijk vakantierijk lank* om geld men* POSTORDERRESTUUR CONTRA CARNAVALSBESTUIIR CAREE MULLER binnenland buitenland ■ollen. it je Samson ir rookt ome is...1.45 Triomf voor arbeiders Lip te Besangon Illegaal Aftreden een miljoen gulden aan prijzen voor ƒ1.- N Directeur Muller niet terug Gesprek Auteur Bates overleden BEZETTING PORTUGESE AMBASSADE KVP-Limburg voert leden van groslijst af Woensdag 30 januari 1974 rije tijd produktief ON CONSULENTE nsten zijn bepaald goed. U wert het u schikt en in uw eigen om ig. U hoeft alleen maar schooi, copen... met de kwaliteitsprodufc'; Daar staat de garantie achter vv grootste cosmetica-concern ter vrije tijd kan extra geld opbre raag vrijblijvend inlichtingen 22" WON BENELUX Vijzelstrau' 2-1 Amsterdam-C. WOn Tel020/648 41 Zend mij vrijblijvend inficht-gs iet werk van een Avon Consult mej*. tel. it af in 24 maanaen. :r maand f 119,11, kosten. (Dat maakt i.j Rente en kosten 58,64 totaal, oftewel ier maand. Let wel: en kosten aftrekken g! ik maakt graag vrij' gelijke berekening dat u nodig hebt. Df schrijf even. inen. Dat kunt u raat 3, (01640)41450. (Van onze correspondent- PARIJS N 9 maanden en 12 dagen is de affaire Lip in Besancon die een zomerlang de aandacht van heel de we reld trok omdat het lijkt dat hier het beginsel van hetzelf- beheer van een industrie en onderneming door arbeiders gevonden was, dinsdag tot na genoeg ieders bevrediging op gelost. Lip als zodanig is ten einde, maar de fabricage van uur werken en precisie-instrumen- ten en kleine bewapening wordt voortgezet onder de naam van „Société Nouvelle d'Horlogerie" onder Frans- Zwitserse leiding. Het perso neel heeft dinsdag even voor de middag de nieuwe overeen komst die de instemming van de vakbonden had met over grote meerderheid van stem men goedgekeurd: 650 vóór, 3 tegen en 16 onthoudingen. Het protocol werd in de na middag in Dole getekend en op 1 maart a.s. zullen weer 200iirbeidcrs aan het werk gaan voor het einde van die maand nog 350 anderen en voor het einde van het jaar zal nagenoeg liet voltallige perso neel weer actief zijn. PÉnst Irene in verwachting (Vaneen onzer verslasgevers) DE1I HAAG Prinses Ire ne Bwacht in juni haar vier de fcfaici. /erwacht wordt dat de bev: lling in Nederland zal plaatswinden. Ook de andere kinderen van prinses Irene (de «jarige Carlos en de 15 maande i oude tweeling Jaime en Kfórguerita) zijn in Neder land geboren. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De recht banken in ons land hebben het er maar druk mee: giste ren diende voor vice-presi dent Philipse van de Haagse rechtbank een kort geding van het „hoofdbestuurslid" Tel van de Rooms Katholie ke Partij Nederland (RKPN) tegen „hoofdbestuurslid" Beuker. tevens kamerlid. Volgende maand dient voor de president van de Haar lemse rechtbank dezelfde zaak, maar dan omgekeerd: daar gaat het initiatief uit van Beuker. De centrale vraag is wie er nou eigenlijk het echte hoofdbestuur van de RKPN is: de groep-Tel of kamerlid Beuker en z'n aan hang. Zoals meer gebeurt als rechts georiënteerde partijen of partijtjes de hulp van de rechter inroepen bij een con flict met de „achterban" te ken-de de Haagse advocaat mr. Van Heijningen zelf mede oprichter van meer dan een splinterpartij voor de verdediging van Beuker tegen de aantijgingen van de groep - Tel Hoe alles precies in z'n werk gegaan is kon hij, noch de advocaat van de aanklager mr. De Ruyter- De Wildt de rechtbank president duidelijk ma ken. Beide partijen beroepen zich erop „bet enig democra tisch gekozen hoofdbestuur van de RKPN te zijn", maar aan de „verkiezing" van bei de .hoofdbesturen" kleefden nogal wat onrechtmatighe den. De vice-president van de rechtbank werd geconfron teerd met twee exact el-kaar tegenstrijdige versies. De groep-Tel beschuldigt de groep-Beuker er van via een schriftelijke stemming zich zelf tot „post-orderbestuur" te hebben geproclameerd, terwijl de statuten van de partij toch duidelijk eisen, dat een bestuur door de alge mene vergadering van de partij moet worden gekozen. Bovendien is de stemming onder „onvoorzichtig" toe zicht van een Utrechtse no taris geschied, die daarvoor van de Kamer van Toezicht inzake het Notariaat cd z'n kop heeft gekregen. Illegaal dus zo redeneert de groep-Tel. die daarop zelf een bestuursverkiezing or ganiseerde, volgens mr. De Ruyter wel strikt volgens d-e statuten. Dat bestreed mr. Van Heijningen. Immers, zo hield hij de president voor. de groep-Tel was door Beu ker het „echte" hoofdbe stuur dus al lang ge schorst. De groep is dus ille gaal. 't Loopt tegen carnavaL zo stelde mr. Van Heijnin gen, era dat verklaart da-n misschien het feit dat de groep-Tel zich functies aan matigt, die zij niet heeft. Kortom, de vice-president moest maar gauw een uit spraak doen, dat de groep- Tel het „carn-ava-lspak" uit trekt. Op 13 februari zal de president van de Haarlemse rechtbank dat zeker doen. ai- dus mr. Vara Heijningen. De vice-president was zichtbaar onder de indruk van alle kwalificaties die beide partijen elkaar toeslin- gerden. Een poging tot ver zoening, niet vreemd in christelijke kringen, leek hem wel erg moeilijk Een van beide partijen gelijk even idem dito. Hij opperde daarom de suggestie dat bei de „hoofdbesturen' zouden aftreden om plaats te maken voor een nieuw, deze keer geheel volgens de statuten gekozen hoofdbestuur. Uit spraak over twee weken. DEN HAAG (ANP) Leerlingverpleegkundigen, verenigd in de landelijke sa menwerkende leerlingenraden, hebben gisteren op het bin- nenhof in Den Haag gedemon streerd tegen de voorgenomen personeelsstop in de gezond heidszorg (foto). Een delegatie bood de voorzit ter van de Tweede Kamer, dr. ir. A. Vondeling, een petitie aan, waarin ongerustheid wordt uitgesproken over die maatregel, die aldus de pe titie de kwaliteit van de gezondheidszorg zal aantasten. De petitie ging vergezeld van 9530 handtekeningen. De peti tie vraagt ook niet te bezui nigen op de arbeidsomstandig heden van het verplegend per soneel. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Deza lichtgewicht SINGER Startet naaimachine kunt u elke week winnen,alsuvoor/ L-meepuzzeitmetdeAktieNatuurindeze krant. De kleine compacte lichtgewicht van Singer, met de slimme „een-hands-greep" is eenvoudig te bedienen, geen ingewikkelde obstakels of constructies. Hij kan zig-zaggen en blindzomen; maakt moeiteloos knoopsgaten en zet razendsnel knopen aan. Winkel- waarde/ 549.-. Doe mee! (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Koning Boudewijn van België lieeft gisteren een decreet ondertekend waarbij het parle ment werd ontbonden, nadat kabinetsform tleur Leo Tindemans een Vlaamse christen-democraat hem liad meegedeeld geen mogelijkheid te zien voor een oplossing van de regeringscrisis. Algemene verkiezingen, die oorspronkelijk pas over een jaar zouden worden gehouden, zullen nu waarschijnlijk 10 maart plaatsvinden. Zij moeten worden gehouden binnen 40 dagen an de publicatie van het decreet tot kamer ontbinding in het staats blad. Het decreet werd de koning voorgelegd door de aftredende premier Edmund Leburton, een socialist die aan het hoofd stond van een coalitieregering van socialisten, christen-demo craten en liberalen. De poging tone®'» hallef Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau, Si ngel 464, A msterdamTel020 - 255933 UTRECHT (ANP) Carel Muller is gisterenochtend om ne- iTL'Ti ",1,e' aa" het werk gegaan als directeur van „Nieuw wnum i laatste moment heeft het bestuur van dc Willem Arntszstichting besloten de werkgroep Dennendil be SZ£? 7tr<TU als voorloP'g bestuur van de zSnn gen- ïnrichting te ontvangen voor een gesprek Van de werkgroep Dennen dal hebben prof. Hulsman drs. Okma, de heer Piet Reckman en prof. ir. Hertzberger aan het gesprek deelgenomen. Het bestuur van de W.A.-stichting was compleet aanwezig: de heer Middelhuis, drs. Drechsel en de twee leden die er maan dag aan zijn toegevoegd, mr. Bransen (wethouder vari Ut recht) en rhj. mr. Hooft Graaf land ^gedeputeerde). De werkgroep Dennendalbe- stuur gebruikte de middag om overleg te plegen met de groep die eind vorige week een autonoom „Nieuw-Den- nendal" heeft geproclameerd: va11 de 210 medewerkers van Dennendal, onder wie ze ven stafleden en de door het W.A.-bestuur ontslagen direc teur Carel Muller. De werkgroep Nieuw Den nendal heeft 11a het mislukte overleg met het bestuur van de WA-stichting gisterenavond laat, de „definitieve oorlog" verklaard. Dezelfde avond nog wilde men minister Vorrink bellen en de nlanncn zijn om vandaag op het Binnenhof Pa™1 letten uit te delen om de aandacht van de parlementa riërs te vragen. Inmiddels blijven de adhe siebetuigingen bij „Nieuw- Dennendal" binnenstromen. Dis ag waren ongeveer 2200 positieve reacties geteld Carel Muller, gisteren als altijd de rust zelf, heeft in de afgelopen weken heel wat moeten „afzien". Zonder dat hij zich ook maar een moment wil laten voorstaan op de rol van martelaar, bekent hij toch dat de hele af faire meer aan hem ge vreten heeft, dan in het recente verleden mis schien is gebleken. Dat hij in sommige pu blicaties is afgeschilderd als een nieuwe Raspoe- tin of de herrezen Jesus Christ Superstar vindt hij nog tot daaraantoe. Carel Muller: „Wat het meeste aan me gevreten heeft is het moment ge weest, dat ik door de politie werd opgepakt. Dezelfde agenten, waar mee we anders altijd heel prettig overleggen wanneer een pupil over de schreef is gegaan, stonden toen ineens aan mijn arm te plukken om me als een soort misda diger weg te voeren. Dat heb ik zo vernederend gevonden, dat ik daarna heb lopen janken als een klein kind". WIM WENNEKES van Tindemans om een min derheidsregering te vormen die toch in het parlement ge doogd zou worden is afge sprongen op het gebrek aan medewerking van de Waalse vleugel van de Christelijke Volkspartij. Tien dagen geleden is de Belgische coalitiéregering af getreden na een geschil tussen de socialistische ministers enerzijds en christen-democra tische en liberale ministers anderzijds over de wenselijk heid van een Iraans-Belgische olieraffinaderij in België. De Iraans-Belgische raffina derij, waartegen liberalen en christen-democraten zich heb ben verzet, zou een eerste stap zijn geweest op de weg naar nationalisering van de energie voorziening. Andere punten uit het socialistische program ma zijn: een enkelvoudig schoolstelsel en legalisering van de abortus. Momenteel be zetten de socialisten 61 zetels in het huis van afgevaardig den, slechts zes minder dan de christen-democraten. De socialisten hadden reeds eerder op het uitschrijven van verkiezingen aangedrongen en zullen waarschijnlijk een har de verkiezingscampagne gaan voeren, waarin de „eenheid van links" de grote leuze zal worden. CANTERBURY (AP De Britse auteur, Herbert Ernest Bates, is op 68-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Canterbu ry overleden. Bates werd schrijver in 1926, nadat hij was ontslagen als kantoorbe diende in eera lederwarenfa- briek. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG Drie kwar tier lang hebben leden van dc feministische beweging „vrou- wenbevrijdingsfront" de Por tugese ambassade in Den Haag bezet gehouden. De bezetting is een demon stratieve afkeuring van het proces tegen drie Portugese vrouwen, die een feministisch boek „Novas cartas Puertugue- sas" hebben gepubliceerd. Zij moeten donderdag a.s. in Por tugal terecht staan. Volgens het vrouwenbevrijdingsfront lopen vrouwen voor het eerst in de geschiedenis risico ver oordeeld te worden, tot een gevangenisstraf van ten hoog ste twee jaar voor het schrij ven van een boek over de onderdrukking van de vrouw. De Haagse politie heeft pro ces verbaal tegen de bezetters opgemaakt, en hen daarna la ten gaan. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Van de zij de van AUDET worden be richten tegengesproken als zou dit dagbladconcern op het punt staan in Limburg te komen tot een zeer ver gaande samenwerking met De Telegraaf. Een bericht ter zake in De Tijd werd door AUDET-directeur drs. Tummers gekarakteriseerd als „uit de duim gezogen". Over deze zaak zijn gisteren ook vragen gesteld door de Kamerleden Waltmans en Coppes (beiden PPR) aan de minister van C.R.M. Nog geen twee jaar geleden heeft de Telegraaf geprobeerd een „overval" te plegen op de AUDET-pers. Tot deze combi natie van regionale dagbladen behoren De Stem, De Gelder landerpers, De Nieuwe Klant, Het Dagblad van Noord-Lim burg en De Limburger. Na die mislukte overval is er tussen de beide dagbladconcerns een harde strijd gevoerd om het Limburgs Dagblad. Dat gevecht is uiteindelijk gewonnen door de financieel sterkste: De Tele graaf. AUDET en Telegraaf be sloten toen echter een overeen komst te sluiten ter vermijding van een excessieve concurren tiestrijd tussen De Limburger (AUDET) en het Limburgs Dagblad (Telegraaf). In het verleden is door die concurren tie enorm veel geld vermorst. Die geldverspilling werkte ne gatief uit op de kwaliteit van beide bladen. AUDET-directeur Tummers zegt te vermoeden, dat de ge ruchten over verdergaande sa menwerking in Limburg hun oorsprong vinden in het perio diek contact, dat de directies van Telegraaf en AUDET heb ben over de naleving van haar „pacificatie"-overeenkomst. Die (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/BRE DA Naar thans is uitge komen zijn de bommen die door de begin december ge arresteerde twintigjarige technicus W. van der K. uit Bergen op Zoom zouden zijn vervaardigd, gebruikt voor een aanslag in september 1972 op het hoofdkwar tier van de NAVO te Mön- chen-Gladbach in West- Dxxitsland. Deze bomaanslag, waarvan de toedracht dezer dagen door de samenwerkende politie van Nederland, West-Duits- land, Engeland en België werd ontraadseld, zou zijn gepleegd in opdracht van een nu weer in Ierland vertoevend lid van de IRA, het Ierse republikein se leger. De gasflessen, waarmee de rammen gemaakt zijn, zouden in Turnhout zijn gekocht door een vijfentwintigjarige Neder lander. Deze werd enige tijd geleden samen met een twin tigjarige Engelse in Hamburg gearresteerd wegens smokkel van verdovende middelen. In totaal zouden drie gasflessen bij de aanslag zijn gebruikt, waarvan er één niet is ont ploft. De 'schade welke door de twee anderen werd aange richt was trouwens gering. Van der K. bevindt zich nog steeds in voorarrest in Breda. Zijn zaak wordt in de komen de tijd door de Bredase recht bank behandeld. (ADVERTENTIE) 0ension 1 n v >V!anaff 85°°*. Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau, Singel 464. Amsterdam. Tel. 020 - 255933. overeenkomst werkt goed, al dus de heer Tummers, uiter aard filosoferen wij wel eens over mogelijkheden om die werking nog verder te verbe teren maar er zijn, zo zei hij. geen plannen als waarin het gerucht wil doen geloven. „Wij streven naar een con solidatie van de gesloten over eenkomst maar er is geen en kel uitzicht op een concrete configuratie. Als die er al zou komen, zullen uiteraard alle partijen, die voor inspraak in aanmerking komen, tijdig wor den geraadpleegd. Maar ze moeten je natuurlijk niet zo gaan achtervolgen en met ge ruchten bestoken, dat je zelf niet meer mag denken" aldus de AUDET-directeur. De ondernemingsraad van De Limburger is gisteren naar aanleiding van genoemde ge ruchten bijeen geweest. De di rectie heeft de raad medege deeid, dat er geen enkel con creet besluit genomen is over welke samenwerking dan ook en dat, wat er ook gebeurt, een en ander nimmer consequen ties zal hebben voor het perso neel. Ondanks deze verklaring betreurde de ondernemings raad het, dat er niet meer in formatie kon worden verkre gen. Op vragen van de redactie commissie van De Limburger heeft de werknemerscommissa ris J. Ensinck laten weten, dat er volgens hem nog niets aan de hand is. „Als er over samen werking moet worden gespro ken zullen toch eerst de com missarissen van De Limburger erin gekend moeten worden. Ik kan U verzekeren dat aan de redactionele vrijheid van De Limburger niet valt te tornen" aldus de heer EnsincK. (ADVERTENTIE) -^Uuur-e,, Oostenrijks Toeristenverkeers-Bureau, Singel 464, Amsterdam.Tel. 020-255933. MAASTRICHT (ANP) Het kringbestuur van de KVP-Limburg heeft besloten de KVP-leden F. Hoedema- kers uit Born en J. Sars uit Venlo af te voeren van de kandidatenlijst voor de pro vinciale staten. Om zich van een verkiesbare plaats te ver zekeren hebben zij onregelma tigheden begaan, zo heeft een onderzoek van de KVP-Lim burg uitgwezen. Van die on regelmatigheden hebben wij gewag gemaakt. Zo zouden zij mensen die van niets wisten hebben ingeschreven als KVP- lid om meer steun te krijgen. De contributie moeten beide heren uit eigen zak betaald hebben. 11 Nu zal ik beginnen met u een uitermate sterk verhaal te vertellen. Voor de waarheid sta ik in, voor zover dat iets te betekenen heeft. Een echtpaar besluit een rit je in de buurt van Amersfoort te gaan maken. Met de kaart in de hand slagen zij er desalniet temin in te verdwalen. Op een klein landweggetje horen zij plotseling een hevig lawaai. Uit het struikgewas doemt een levensgrote olifant op, die in het voorbijgaan een forse deuk in de voorkant van htm automobiel stampt. Vlak ach ter de olifant verschijnen cir cusdirecteur Toni Boltini en enkele andere circusbaronnen. De olifant was losgebroken en werd teruggehaald. Enfin, meneer en mevrouw moeten even mee naar Toni Roltini om op verhaal te ko men, ze drinken een glaasje sherry en de auto wordt wat opgekalefaterd. Op de terug weg naar huis rijdt meneer door een rood stoplicht. Gelijk een politiewagentje achter zijn broek, enfin u kent dat. Meneer, vraagt de agent, heeft u gedronken en hoe komt die deuk in uw wagen Welnu agent, antwoordt de meneer, ik heb één sherry'tje gedronken en een oversteken de olifant heeft die deuk in mijn auto gemaakt U begrijpt hoe lang het op het politiebureau heeft ge duurd voordat de agenten dat. verhaal geloofden. Uunuren- lang. i De mijnen in Engeland vol water? Wat je een afvloeiingsrege ling noemt. Eens komt het bericht dat Nhron zichzelf heeft uitge wist. Kaas- en wijnhandelaar Hans Wiegel zat natuurlijk vooraan bij die middenstands demonstratie in Den Haag. Ja, laten we eerlijk wezen, die man vecht voor zijn eigen straatje. Wij trouwens ook, gegroet. MERIJN. Af-, In 't kort OE Nederlandse regering heeft gisteren de Indonesische ambassadeur in Den Haag ver ontschuldigingen aangeboden voor het verbranden van dc Indonesische vlag vorige week zaterdag op een aantal plaat sen in Nederland o.a. in Rot terdam, door groepen Moluk- kers. DE president van de recht bank in Den Haag heeft de vordering in kort geding afge wezen van Cupido-films b.v. in Amsterdam om herkeuring van de film „The best of the New York erotic filmfesti val". STUDENTEN aan de medische faculteit van de Katholieke Universiteit te Nijmegen heb ben het bureau van hun facul teit bezet. Dit gebeurde uit protest tegen de huns inziens „bedroevende besluitvorming" betreffende een nieuw be stuursreglement voor de facul teit in verband met de wet universitaire bestuurshervor- mina (WUB). MINISTER Van Doorn van CRM neemt geen maatregelen tegen de VPRO in verband met de Barend Servet-show, die na de kerstdagen werd uitgezonden. „Deze uitzending bevatte niets, dat gevaar ople verde voor de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden", aldus de be windsman in zijn antwoord op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Van der Sanden, Van Schaik en Bre men (allen KVP). PRESIDENT Hugo Banzer van Bolivia, heeft na een week van protestdemonstraties tegen de regering de staat van beleg afgekondigd. Vorige week maandag verhoogde Banzer de prijzen van levensmiddelen met 100 procent. DE regering van Zuid-Viet- nam heeft zijn dank overge bracht aan de gezagvoerder van het Nederlandse vracht schip .Kopionella". dat in de mini-oorlog om de Paracel-ei landen 23 Zuid Vietnamese drenkelingen had opgepikt MET ingang van 1 februari is prof. dr. P. W. Klein benoemd tot rector magnificus van de Erasmus universiteit te Rotter dam De heer Klein is 42 jaar oud en werd geboren te We nen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11