In Breda wappert de rode vaan: PvdA in KYP-bastion n-jobs isen Fundamenteel wantrouwen: van deze tijd Autoloze zon- en feestdagen roepen „beeldenstorm" op OP WEG NAAR DE PERFECTIE piste edewerkf Dstkamer iktiewerk In de lift In het (turf)schip Onvoorspelbaar Onberekenbaar Verlokking Onregeerbaar andse B.V. jrs ILL-ROUND CIEN(NE) Een beetje opjagen ITALIANEN WILLEN WAT HEILIGEN AFSCHAFFEN Teveel van het goede... DOOR CORN. VERHOEVEN Fjjnaart (01686-852, loedige indiensttreding iet monteren van reist. t hoog loon en goede i in aan bovengenoemd Tederland zoekt ieke opticiën l op basis-salaris lelingsperiode meerden te kunnen runnen t> ptiek te leiden. licitatie met opgave vai nder no. 12079 buren nn.ikircm peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peil ngen pe l ngen ingen peilingen peilingen pe l ngepen |ngen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen mtfn peilingen peilingen - ilircm peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen _rpe1''-1!nc>en ncuilirc Peilingen peilingen pe'ungsn pfmeingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilingen peilinge ei li ngen peilingen PcILIInLjcin rcu-n IN ZUID-NEDERLAND WORDT BESLIST: 'DEN UYL OF WIEGEL' JEDERLANDSE CCOUNTANTS 1AATSCHAP (Van een onzer redacteuren) BREDA Vandaag wappert in Breda de rode vaan. Rond 600 P.v.d.A.-bestuurders uit het hele land zijn daar bijeen om de strategie te be palen voor de Staten- (27 maart) en gemeente raadsverkiezingen (29 mei) van dit jaar. Dit partijcongres in het hart van wat eens onom streden K.V.P.-gebied was, wordt gehouden in het congrescentrum „Het Turfschip". getrouwen als een demonstra tieve aanzegging dat zij ook van de „bevriende" zijde een grootscheepse aanval op hun (werknemers-) aanhang kunnen verwachten. Daarom voelt de KVP zich door de P.v.d.A. in het (turf)schip genomen. mtoorbreda aronielaan18 jstbus1195 -eda-4304 1600)22400 aagt ior de sreisten: nctie a: Mulo/Mavo- ileiding en typediploma, efst met enige ervaring. I inctie b: voor gevarieerd» I rrkzaamheden, zoals setdrukken, postverzorgf, Gunstige arbeidsvoorwaarden, o.a. een goede salarisregeling plus 13e maand, racantiegeld en minimaal !0 vacantiedagen per jaar, lel voor een afspraak 01600)22400. NAM is een accountants' ntoor met 21 vestiging®» Nederland. De P.v.d.A. bijeen in het Bredase Turfschip. De ge slonken KVP-aanhang in deze contreien heeft er moeite mee, dat de PvdA juist hier haar verkiezings congres belegt. Zoals Breda tijdens de Tachtigjarige Oorlog een sleutelstelling is geweest in de vrijheidsstrijd van de Nederlanden tegen Spanje, zo is nu het (katho lieke) zuiden het nog steeds, zjj het in afnemende mate Mangrijkste bastion, van- waaruit de KVP zich pro beert te handhaven in de po- ktiestrijd tussen PvdA D. Het gaat immers bij de ver kiezingen in maart en mei niet op de eerste plaats om provin ciale of gemeenteiijke belan gen. Zoals de kaarten nu lig gen, worden die verkiezingen, met name in Brabant en Lim burg, in hoge mate beïnvloed door de kreet: „Den Uyl of Wiegel". In dat voortgezette polarasatieproces dreigt de KVP, uitgeweken naar de va ge, weinig geloofwaardige, nieuwe identiteit van een Christen Democratisch Appel (CDA), tussen VVD en P.v.d.A. gemangeld te worden en naar twee kanten veel stemmen te verliezen. Dat een oppositiepartij als de VVD alles op alles zet om de KVP in het zuiden, dus „op eigen terrein", een gevoelig verlies te bezorgen, kan onder de gegeven omstandigheden niet anders dan normaal wor den genoemd. Maar met de socialisten ligt dat anders. De P.v.d.A. is een politieke bond genoot. Den Uyl kan regeren mede dank zij de KVP. Die steun aan het kabinet bezorgt de KVP nogal wat moeilijkhe den met de eigen achterban, te meer omdat uitgerekend KVP- ministers als Lubbers en Wes terterp als eerst verantwoor delijken worden aangemerkt voor impopulaire kabinetsbe slissingen ten aanzien van onder meer de benzinedistri butie, de energiecrisis, de grondstoffenschaarste en het prijsbeleid. En wat krijgen we nu voor onze constructieve opstelling tegenover dit kabinet? vragen vele KVP'ers zich af. Stank voor dank!! Want het feit, dat „bondgenoot" P.v.d.A. uitgere kend in Breda, dus in het zuiden, haar verkiezingscon gres belegt, ervaren die KVP- Wim Aantjes, politiek lei der van de A.R. Die verhoogde bloeddruk aan KVP-zijde zal de P.v.d.A. een zorg zijn. Vriend of vijand: bij verkiezingen gaat het hard te gen hard. Je haalt je winst waar je die maar halen kunt. Toen de KVP nog de grootste en sterkste partij was, gebeur de hetzelfde. Inderdaad. Maar toch.... De socialisten zitten aardig in de lift. Opiniepeilingen duiden op een groeiende aanhang. De KVP in Brabant en Limburg lijkt eindelijk stormrijp te zijn en dat alles te zamen opent perspectieven, die het partijcongres in Breda een stemming, een sfeer kunnen geven van: „De overwinning is ons; nu is alles mogelijk". Is dat optimisme gerechtvaar digd? Daar zouden wij geen weddenschap op durven af sluiten en wel in hoofdzaak om deze twee redenen: 1) De P.v.d.A. is als partij een levende vulkaan: daar kan al tijd van alles gebeuren; 2) Het kabinet Den Uyl komt in de grootst mogelijke moei lijkheden als de KVP (en ook de ARP) bij de komende ver kiezingen een zeer zware ne derlaag zouden lijden. Als een vulkaan: de P.v.d.A. is een partij van overwegend actieve leden, waarvan de lei ding, tot nu toe overwegend gematigd hervormingsgezin- den, voortdurend onder zware druk staat van een basis, waarvan de ideeën en wensen in hoofdzaak verwoord worden door extreem hervormingsge- zinden. Dat ievert een boeiend, maar ook verwarrend schouw spel op. Dat maakt ook ieder P.v.dA.-congres tot een avon tuur met onvoorspelbaar einde. „Het is goed, dat er ook mensen met geest drift zijn, zoals het mis schien ook wel goed is, dat er conservatieve mensen zijn, hoewel die zullen er altijd ge noeg zijn. Genoeg of te veel, maar je moet als gematigd hervormings gezind altijd weer blij zijn, dat er extreem her- vormingsgezinden zijn, omdat die de conserva tieven een beetje opja gen. Ik vind wel, dat je ze desondanks moet te genspreken wanneer ze iets zeggen, dat je niet juist lijkt". PROF. MR. G.E. LANGEMEIJER (in HP) 0 Prof. mr. G. E. Lange- meijer. Zo is het best mogelijk dat premier Den Uyl vanavond in Breda een ovationeel applaus krijgt; omdat hij met het schip van staat ondanks ener giecrisis etc. aardig koers heeft weten te houden. Het is echter evenzeer moge lijk, dat de man bedolven wordt onder kritiek, omdat al lerlei plannen uit Keerpunt '73 nog niet gerealiseerd zijn. Na tuurlij is het onzinnig in de huidige wereldcrisis zoiets te verlangen, maar daarvan zijn mensen, die bezeten zijn van „Heilig Ongeduld" zelden te overtuigen. Wie in de P.v.d.A. aan de top staat, moet van grote klasse zijn om in zo'n sfeer overeind te blijven. Mr. Langemeijer, tot voor kort procureur-gene raal bij de Hoge Raad „Ne-, derlands grootste jurist" is zo'n man. In de Haagse Post zei hij laatst zichzelf te reke nen tot gematigd linlks in de P.v.d.A. met dien verstande dat zijn sympathie bij ex treem links ligt „die mensen heb je nodig, omdat de voor uitgang anders te langzaam zou gaan" maar dat zijn uiteindelijke politieke keuze meer zou aansluiten bij socia listen van gematigd rechtse signatuur. Dit is een voorbeeld van genu anceerd denken, dat helaas zeldzaam wordt in de P.v.d.A., althans verloren gaat in het rumoer van extreem links, waar de sfeer gekenmerkt wordt door gebrek aan ver draagzaamheid en doordram- merij. De P.v.d.A. heeft er goede mensen daardoor afge stoten, ook een stuk van de oude achterban daardoor van zich vervreemd. Zij is dienten gevolge een onberekenbare, ir ritante, wat wezensvreemde die groeperingen binnen de coalitiegenoot geworden voor confessionele partijen, waar onorthodoxe hervormingsdrift ingekapseld wordt in „Roomse Blijheid" of gemakkelijk te pletter loopt op het rechtlijnig denken van de „Mannenbroe ders". Nederland zou bij zo'n stem busuitslag op korte of op lan gere termijn onregeerbaar worden. KVP en AR zouden immers, als er te weinig kie zers achter hen staan, behoren terug te treden. Dan valt het kabinet-Den Uyl. Nieuwe ver kiezingen? Die hebben alleen zin indien er enige kans be staat dat er rond de P.v.d.A. dan wei de WD een nieuw, op een werkbare parlementai re meerderheid steunend, ka binet te vormen is. Die kans lijkt in beide geval len uiterst gering. 0 KVP's politieke leider: Frame Andriessen. Andriessen en Aantjes hebben tot nu toe zij het met pijn en moeite de mensen weten te bewegen trouw te blijven aan hun toezegging dit kabinet een kans te geven. Nu al is het duidelijk, dat de KVP en AR die steun zullen moeten bekopen met stemmenverlies aan VVD, CHU en kleinere ontevredenheidspartij t j es. Zou echter deelname aan dit kabinet bovendien tot gevolg hebben, dat beide confessionele partijen door bewust daar op gerichte verkiezingscam pagnes van de P.v.d.A. en PPR ook nog een groot aantal stemmen aan de progressieven verliezen (ze zouden dan ongeveer worden weggevaagd) dan is Leiden eerst goed in last. Tegen deze achtergrond gezien is het duidelijk, dat het Bre dase verkiezingscongres van de P.v.d.A. belangrijke gevol gen kan hebben voor de poli' tieke verhoudingen in Neder land, voor de stabiliteit ook van ons democratisch bestel. Qua ideologie moet dit congres voor verdere polarisatie zijn, qua temperament voor het wa gen van de gok om de confes sionele partijen voor eens en voor altijd weg te vagen en daarmee wie weet, wellicht de progressieve partijen al leen aan de macht te brengen. De verlokking om dat te doen is des te groter omdat het scherm van het CDA, waar achter zich KVP en AR met de CHU (een oppositiepartij notabene) „eendrachtig" heb ben teruggetrokken, zo door zichtig is, zo kwetsbaar, dat het als het ware schreeuwt om om- vergewalst te worden. Er is voor een partij als de PvdA enig genuanceerd denken nodig om voor de komende verkiezingen een „plan de campagne" te ont werpen, dat Nederland ook op wat langere termijn gezien regeerbaar houdt. Voor de grootste partij van ons land ligt hier zeker in deze tijd een grote ver antwoordelij kheid. L. LEIJENDEKKER. Iwerk verricht enfoto- ën maakt. elangstelling heeft vooij twee funkties stuurt W riefje of belt naar: is Verkoop Nederland W j us 2171 -22011 (ENKA) ie heer P. B. Palma (Van een onzer redacteuren) BREDA De Nederlander Onderscheidt zich voor de één in gunstige (betrokken heid), voor de ander in on gunstige bemoeizuchtzin door een opvallend grote Wigstelling voor het we- mm^d^beuren. Politieke ont wikkelingen elders hebben invloed op ons consumptiepa troon (Angola-koffie, Out- tjfansinaasappels en Rhodesi- sche tabak) en kunnen van wege onze reacties erop (Midden-Oosteningrijpende gevolgen hebben voor onze bewegingsvrijheid en porte monnee. Hoe men ook over de Ne derlandse getuigenispolitiek of betweterij, moge denken, juist in de komende weken en maanden kan het erg pro fijtelijk zijn onze aandacht voor het buitengebeuren niet te laten verslappen onder in vloed van de tumultueuze toestanden, die in eigen land rond de staten- en gemeente raadsverkiezingen verwacht kunnen worden. Natuurlijk is het nuttig, kennis te nemen van wat Hev Uyl over Wiegel, Aan tjes over mevr. Vorrink, An- rxessen over zich zelf etc. Jtc. te zeggen hebben, maar hoe belangwekkend die uit spraken ongetwijfeld ook sullen zijn, het zou toch ver standig zijn tenminste één oor-oog blijvend gesvitst, ge richt te houden op de wereld om ons heen. Want anders zouden wij oij al dat onderlinge gerede- kavel enkele andere belang rijke zaken uit het oog kun nen verliezen, zoals bijvoor beeld: De nog steeds uiterst ex plosieve sÏAiatie in het Mid den-Oosten; De prijsstijging van grond stoffen, die voor zowel rijke als arme landen ruïneuze ge volgen kan hebben; De toenemende werkloos heid in tal van industriële landen; Het wereldvoedseltekort, dat vooral ia overbevolkte ontwikkelingslanden tot on houdbare spanningen leidt; De dreigende ontwrichting van de internationale geld markt; Het gevaar van militaire interventie, omdat honderden miljoenen Europeanen en Amerikanen niet blijvend kunnen accepteren dat enke le miljoenen Arabieren hier de wet voorschrijven. Het is al moeilijk genoeg om voor ieder van deze pro blemen afzonderlijk een be gin van een oplossing te vin den. Het gegeven is echter, dat zij zich allen tegelijk aandienen. In feite staan wij daardoor voor een wereldom vattende crisissituatie, die al leen langs de weg van inter nationale samenwerking kan worden opgevangen. Er is echter geen sprake van internationale solidari teit: De EEG-landen vallen uit een; er bestaat een fundamen teel wantrouwen tussen Amerika en Rusland, tussen Oost en West tussen Noord en Zuid, tussen arm en rijk; %over heel de wereld wordt de vrijheid in toenemende mate bedreigd door „sterke mannenen de democratie ondergraven door Poujadis me. Als je al deze problemen bij elkaar veegt en zij hangen onderling samen dan is het eigenlijk een godswonder, dat we al niet midden in een wereldcrisis zitten. En als je dat niet zonder opluchting consta teert, ga je je afvragen, of Nederland zich wel kan ver oorloven zoveel tijd. energie en geld te besteden aan de komende verkiezingen. L.L. (Van onze correspondent) ROME De Italianen onder gaan nog altijd gelaten hun autoloze zondag. Al weken op een rij gaan de Italianen zon dags te voet, of ze maken gebruik van taxi's, het open baar vervoer en natuurlijk de fiets, die de laatste maanden het belangrijkste vervoermid del op zondag is geworden. De regering kondigt bijna da gelijks aan, dat binnenkort op distributie zal worden overge schakeld en dat zal ook wel nodig zijn, willen we straks niet met een nieuwe „beelden storm" zitten. De periodieke rij-onthouding geldt voor de Italianen name lijk niet alleen op zondag, maar ook voor alle feestdagen en dat zit ze niet lekker. Ze hebben namelijk - ook ter meerdere eer en glorie van zichzelf - ruimschoots over de honderd officiële feest, en hei ligendagen per jaar. Maar wat heb je aan zo'n vrije heiligendag als je er niet met de auto met vrouw en kroost op uit kunt? Vooral de stedelingen zijn ge wend om zondags in dichte drommen het wijde platteland in te trekken, de heuvels in te gaan om er op dorre hellingen te picknicken, of om er in de ontelbare en sfeervolle restau rantjes uitgebreid te eten. En voor de Romeinen speciaal is er bovendien het begeerde uit je naar het strand. Dat alles blijft evenwel onmo gelijk zolang de regering het rijverbod handhaaft. Nu die heiligen-verering in ei gen vlees gaat snijden, zijn massa's Italianen ogenblikke lijk bereid om een aantal hei ligen van de kalender te schrappen en vandaar dat men vreest voor een nieuwe „beel denstorm" als je ook de hele lieve lente nog met dat rijver bod zouden blijven zitten. Welke heiligen, oneerbiedig gezegd, voor de bijl gaan is uiteraard niet te zeggen, maar het moet gevreesd worden dat de beeldenstormers andere maatstaven zullen aanleggen dan de meer of minder waar neembare geur van heiligheid waarin de heiligen zich mogen verheugen. Vandaar dat de regering alles doet om die massale volksop loop te voorkomen. En dus wordt er straks gerantsoe neerd. In maart wordt be weerd, zoals ook gefluisterd wordt over 60 liter per maand voor elke normale weggebrui ker. Tegen die tijd evenwel zal het spreekwoordelijke fantasie vermogen van dit zuidelijke volk op volle toeren werken, en wat dan overblijft is maar een handjevol „normale rij ders", pakweg mensen, met een al lang verlopen rijbewijs, bezitters van antieke brom- fietsjes en wat lakse buiten landers. Maar de rest van het automobilistenleger zal God weet wat voor argumenten op tafel leggen om een extra rantsoen benzine te krijgen. Om de te voorziene chaos in die administratie, om de be minnelijke corruptie en de vriendelijk verpakte oplichte rijen tegen te gaan, wordt be weerd, dat de extra porties benzine ook extra duur be taald zullen moeten worden. Inmiddels is die selectie toch al op gang gekomen, omdat de regering opnieuw een benzine prijsverhoging in het vooruit zicht herït gesteld al zou de literprijs voor super niet hoger dan 1,25 mogen gaan! Op zoek naar alternatieve energiebronnen is intussen ook opnieuw de gaswinning in de Adriatische Zee ter sprake ge komen. Een paar kilometer uit de kust bij Rimini zou iets zitten, maar te weinig om het lonend te delven en dat is een pak van het hart in Rimini. Alles wat er in deze vermaar de badstad met toerisme te maken heeft -en dat is de hele bevolking - zag in boze nach-t merries al een bos van boorto rens en platforms voor het veelgeprezen strand van hun vakantieparel. FRANS WIJNANDS ROME (DPA) Ita lië kent „beslist teveel vrije dagen", zo heeft een woordvoerder van de Italiaanse bisschop penconferentie voor de Vatikaanse radio gezegd. Het Italiaanse episco paat, aldus de woord voerder, is dan ook be reid met de burgerlijke autoriteiten samen te werken om te komen tot samenvoeging of schrap ping van feestdagen. Ita lië moet tenslotte binnen het kader van de EEG kunnen concurreren met andere landen. Italië is in de EEG het land met de meeste vrije dagen. De regeringscoalitie bereidt op het ogenblik een wetsontwerp voor om het aantal vrije da gen te beperken. jPen ideaal tuordt gewoonlijk voorgesteld als een vorm van volmaaktheid die het na streven waard is en die due een opdracht inhoudt. Over de manier waarop di« opdracht uitgevoerd moet wor den, vernemen we nooit iets en evenmin over de vraag of wij het ideaal wel uit eigen kracht kunnen verwezenlijken, tot welke prijs dat moet ge beuren en binnen welke gren zen. Voorzover de verwezen lij king van een ideaal niet een gunst is die ons geschonken wordt, kan het streven ernaar ook wel eens een behoorlijke terreur uitoefenen op de dage lijkse gang van zaken. Er ont staat dan, in afwachting van de ideale toestand en door de grimmigheid waarmee ge poogd wordt die te realiseren, een negatieve fase, waarvan misschien al te lichtvaardig wordt aangenomen, dat zij als doorgangsstadium noodzakelijk is en voorlopig van aard. Op zoek naar de perfectie, bijvoorbeeld in de democrati sering van een systeem, wordt het bestaande systeem ge woonlijk onder een zo zware druk gezet, dat er in plaats van de nagestreefde democra tie een ware tyrannie van per fectionisten ontstaat. Bij het streven naar verbetering wor den als neveneffecten een aan tal frustraties voor lief geno men die aanzienlijk zwaarder kunnen wegen dan de onvol komenheden van het minder perfecte, maar zonder kramp achtigheid toegepaste sys teem. Als we dan nog beden ken. dat zelfs in de ogen van de hardnekkigste idealisten en verbeteraars het perfecte sys- teem niet bestaat, dan zouden we ons kunnen afvragen of het ideaal en de utopie wel iets positiefs vertegenwoordi gen en of ze niet geformuleerd en opgelegd worden als een excuus voor een lang bestaan de frustratie. Persoonlijk ge loof ik volstrekt niet in de de mocratische gezindheid van mensen die door middel van 'n tyranniek optreden de demo cratie willen uitbreiden en ze daardoor voorlopig lam leggen. Als het doel wit is, kan het middel niet zwart zijn. Op de weg naar het ideaal hoort de terreur niet thuis. Het is niet alleen in de poli tiek zo. Ik ken een schilder die zo ontzettend veel ver stand heeft van schilderen, die zo precies weet hoe het alle maal moet en hoe anderen het zouden moeten doen, dat hij nooit schildert. Hij is dus geen schilder en wel om geen andere reden dan dat hij zo'n knappe schilder is. Zo zijn er ook schrijvers die een supe rieure minachting aan de dag leggen voor slordige veel schrijvers en zo kritisch staan ten opzichte van hun eigen schriftelijke uitingen, dat zij nooit iets schrijven. Nie mand weet dus, dat zij zulke enorme schrijvers zijn en zij zijn het ook niet. Het is zelfs de vraag of ze het zouden willen zijn. Zij worden, zouden we kunnen denken, verlamd door de eisen die zij zich zelf stel len en door hun drang naar perfectie; zij doen niets omdat zij alleen maar iets volmaakts willen doen, iets wat niet an ders en niet beter kan. Maar intussen is er zelfs niets dat ze zouden kunnen verbeteren. Op die manier ben ik zelf zonder dat iemand het weet, een groot zanger en een ui terst begaafd violist; maar zin gen of strijken doe ik nooit omdat ik alleen verpletterend volmaakt wil optreden. En zo verdwijnen heel wat schitteren de kwaliteiten in het graf. Ik weet dus eigenlijk niet zo zeker of de drang naaf perfectie wel de oorzaak van al die zure onvruchtbaarheid is. Het zal wel eens voorko men, maar het is ook heel goed mogelijk, dat het oorza kelijk verband omgekeerd ligt en dat de drang naar perfec tie is uitgevonden als een ex cuus voor een misschien wel ten onrechte betreurde on vruchtbaarheid. Wie niets kan, kan altijd nog een utopie be denken. Het is mogelijk, dat vruchtbaarheid samen gaat met een vitaal soort van slordig heid en dat met het toenemen van de nauwkeurigheid en de kritische zin de vruchtbaar heid waafremt; maar het lijkt mij weinig aannemelijk dat op de weg naar de perfectie de onvruchtbaarheid, de frustra tie, de negativiteit, het tegen deel van leven, als gids zou moeten optreden. Dan liever geen perfectie. I

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 23