«commissie idies uit Veronica wil nieuwe instrumenten Dirigent J. Meijers: „De vereniging is 't waard" MIJN KAT WILBU Dl P0UIIE WAT NU? WEEKENDCONFERENTIE OVER WERKEN IN PEUTERSPEELZALEN DEES DE BRUYNE IN DE SOUTH FLANDERS GALLERY Gedenkboek van Zevibel nlijk ling" M. C. Fiehuigua won gemakkelijk Nederlandse beeldhouwers onder de dertig jaar in Terneuzen Waltman Onderzoel vlaszak was niet objectief Ouderavond van St.-Eloy- scholengemeenschap EXPERTS GOEDE GEEST Sluiskil Breskens FILMS IN ZEELAND correspondente) ikantiehuisjes, die met vt.i ongezonde belangstelling £ierikzee. Deze man haairi L971 en in januari en fel,,.'* orwerpen weg uit verlaten zich radio's, platenspeler afzuiginstallatie. Van D. werd verooi zes weken gev5™ waarvan drie voord en een proeftijd va» jaar. (Van onze parlementjJ dacteur) DEN HAAG Hel Twede-Kamerlid Wal® niet te spreken over he, taat over het onderzoekl ingesteld naar de bril heid van de vlasvezels vuilniszak. Tijdens de behandeld de begroting van isrl heeft hij minister Vj Stee diens mening «e over het toch in produkti men van die vlasvezeizat Hij vraagt de bewij of deze het door het te inztituut voor industn wikkeling ingesteld wel objectief vindt, feit dat in deze ondeJ commissie bijvoorbeeld! vertegenwoordigers va BASF en de plastic-lak ten in zaten. De com! oordeelde negatief ova door de heer RoelofssJ Sas van Gent ontwil zak. Ondanks dat negaties vies wil Waltmans vanj gering weten of die ts toch de vlasteelt in Ned te bevorderen, vooral fl vlasvezelzak onverhoopiT in op grote schaal zal I geproduceerd. en een uiting van volk De heer J. van der stelde een subsidie van; voor, wat door de verga werd aangenomen. De C. Boone stemde om pr le redenen tegen. Over het verzoek bijdrag van de NederJ dameswielrenclub uit maakte de heer P- H aanvankelijk bezwaar 1 het hier ging om een n ging buiten Borsele. In t] le zijn geen dames <M wielrensport beoefenend heer Verdonk was van oei dat deze wedstrijden ookj de buitenlandse dames gereden en wilde een ij tionaal criterium Hij maakte 'n vergelijk^] internationale schutter strijden te 's-Heerenho ook gesubsidieerd worden] voorstel tot een bijdrage* 75 ter ondersteuning inititatief van deze ver^J Veronica in actie (Van een onzer verslaggevers) [JIDZANDE Veronica in Zuidzande, het muzikale ekaartje van de gemeente Oostburg, zou in het jaar dat de vereniging 100 jaar bestaat, graag overstappen op een nieuw instrumentarium. De kosten hiervan zijn niet gering. Dirigent J. Mejjers schat dit rond 40.000 gulden Op de gemeente Oostburg is een beroep gedaan Veronica eenfrenteloos voorschot van 20.000 gulden te verstrekken. „Lukt dit niet, dan kunnen wij onze plannen wel af schrijven, want dan wordt het onhaalbaar". werd aangenomen De Boone vond het een i1' terugkerende gewoonte stemde tegen. J Tijdens de rondvraag j dat nog geen subsidieaawj van de Oranjeverefflfj. was ontvangen. werd de aandacht S". voor de activiteiten o|e Jaar werden onderg deerd. de uitmonding van ring en de boskreek 1 dat het beheer over de kwaliteit berust bij /li schap Axeler Anï - kens informatie van van het waterschap neer Persijn ook Scc:' ning gekregen om 'n de sloot een dam aan gen. Hij zal'deze ve mk niet krijgen. Een telefooncel - puistraat in Zuidd% liet doorgaan. Op /an het college heeft eur van het teleWg Breda geantwoord e eid te zijn tot P'af. net dorpsplein van - fooncel. Het college mee noodgedwongen ben ingestemd De heer J. Meijers die Ve ronica al jaren dirigeert, is nog steeds vol enthousiasme over dit gezelschap. „Een fantas tische club mensen met een op merkelijke goede geest in de hele vereniging", zo zegt hij. „Veronica is ook in abnormaal korte tijd doorgedrongen tot de vaandclafdeling van de Ko ninklijke Muziekfederatie. Op het eerste concours dat werd gespeeld in de eerste afdeling behaalde Veronica de le prijs met lof van de jury. Dat betekende promotie naar de afdeling uitmuntendheid waar dit staaltje van muzikaal kunnen werd herhaald. Weer le prijs met lof, wat beteken de dat wij na een jaar ai doorstootten naar de vaandel afdeling waarin wij nu al een aantal jaren spelen". Een opmerkelijke prestatie, te meer omdat hét instrumenta- irum van Veronica niet die kwaliteit bezit om de stukken muziek die in die afdeling ge speeld worden, helemaal 100 procent te spelen. „Het strumentarium is verouderd, het trimbre is niet goed. Wij hebben b.v. nog omgebouwde instrumenten, omgebouwd van hoge naar lage stemming. Bij het instuderen van nieuwe partituren is het dan ook een kwestie van passen en meten om de voor een bepaalde toon hoogte geschikte instrumenten bij elkaar te zoeken. Dat kost veel tijd en inspanning en na tuurlijk techniek' van de muzi kanten". „Veronica is een nieuw in strumentarium meer dan waard, en beschikt over een groot aantal goede muzikanten en met die nieuwe instrumen ten' kunnen wij er nog meer uithalen", aldus de heer Meti ers. Inmidels is door het An jerfonds reeds een bedrag van 6000,— toegezegd. „Dat ging niet zomaar. Er kwamen ex perts om onze instrumenten te keuren en daarbij werden de bugels, het belangrijkste wa pen in de muzikale strijd bij fanfarekorpsen, zonder meer afgekeurd". At, ae gemeenteraad van öostburg het renteloze voor schot toestaat, dan zullen de leden zelf ook met allerlei ac ties beginnen. „Er worden door de leden ook renteloze voorschotten verstrekt om maar een voorbeeld te noe men". De goede geest in de vereni ging illustreert de heer Meij- ?rs®et bet volgende voor- de jubileumviering van H.M. de Koningin hebben wi] op vier plaatsen gespeeld in de gemeente Oostburg. Wii »ÜÜiI ajsepeigerd, maar geen wanklank werd gehoord". Op repetities is men trouw aan- die niet al- en in Zuidzande, maar over p gehele streek verspreid wonen, komen trouw opdra- na i„W?,n! ï161 streven is nu - m het topconcours om het kampioenschap van Nederland al een pa.ar iteer hoog geëin digd te zijn - nog verder naar ae Nederlandse top door te dringen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Door de ou derraad van de r.-k. scholen gemeenschap St.-Eloy te Oost burg wordt op 7 febr. een algemene ouderavond gehou den. De avond die gehouden wordt in de school begint om half acht. Voorzitter J. Pari- daen zal een kort jaarover zicht geven. Namens het Zeeuws Consultatiebureau voor alcoholisme en drugs zul len de heren R. Visser en H. Korstan j e een uiteenzetting over druggebruik geven. Voorts zal een nieuw lid van de ouderraad moeten worden gekozen in de vacature mevr. C. Plasschaert-Mahu. Omdat het een Oostburgse vacature betreft, moet dezg worden vervuld door een kandidaat uit Oostburg. Kandjdaat zijn gesteld mevr. Van 't Westein de-Verdonck en de heren P. Snouwaert en J. van Homme ien. Dropping De scoutings- groep St. Antonius in Sluiskil houdt op 25 januari een drop ping. Samenkomst in 't troep lokaal aan de Gildestraat om 19 uur. De deelnemers worden zaterdag om 11 uur terugver wacht. (ADVERTENTIE) "F Heel begrijpelijk, meneer v. O. te B., want daar zitien vaak erg mooie poezen bij! Mocht u overigens ook wat willen weten over z'n eten, vraag dat dan bij de dierenspeciaalzaak. Alleen daar ligt trouwens het uitstekende Witte Molen POEZEDINER, een nieuwe komplete puur-natuur maaltijd. Met 2 x zoveel vleesbrok- ken als andere diners. Warm water of bouillon d'r over en klaar is Kees, of Miep, of Flip, of m Voedert al wat blaft, mauwt, piept, fluit, koert of knort. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND-MIDDEL- BURG Onder auspiciën van de Stichting Zeeland wordt op 22 en 23 februari op het vor mingscentrum Hedenesse een weekendconferentie gehouden met ais onderwerp het werk in de peuterspeelzalen. Uitge nodigd hiervoor worden leid sters geïnteresseerde bestuurs leden en ouders. De leiding van de conferentie berust bij leden van de Regionale Werk groep Peuterspeelzalen Zee land. In de uitnodiging voor dit weekeinde wordt opgemerkt dat vaak werkgroepen bezig (Van onze corresponcent) OOSTBURG Alle deelne mende teams van de zaalvoet- balcompetie in Oostburg in sporthal De Veerhoek hebben nu de eerste competitiehelft achter de rug. M. C. Fiehui gua sloot deze af met een 10 overwinning op Leraren, een gemakkelijke zege waarbij de drielingen, met hun betere techniek, zich niet overmatig hoefden in te spannen. Ver duijn 1 won met 73 v Administratief Personeel. stand: M. C. Fiehuiqua «—14, Velocitas 8—12, Okto pus 8—10, Verduijn 810, Jansen Sport 89, Admini stratief Personeel 86, Lera "en 85, Van Hal en Kareis 3—4, A to Bank 8—2. fn de tweede klasse zorgde OBV dat het niet verder op de leiders achterraakte en daar van werd Verduijn 2 het slachtofer (41). De Oost burgse biljarters gaan de tweede helft van de competi tie in met weliswaar een ach terstand van vijf punten op leider WIK, maar ook de tweede plaats, die nu wordt bezet door Peugeot, geeft recht op promotie. Onderaan bleef hekkesluiter Blijft Fit zonder een winstpunt en ver loor met 16 van Riemens. Stand: WIK 815, Peugeot 8—13, OBV 8—10, Hof Termu- de 8—10, Alheo 8—8, Winke liers 8—7, Riemens 8—5, Ver duijn 2 8—4, Blijft Fit 8—0. Programma voor 28 januari: Alneo - WIK, Winkeliers - OBV, Oktopus - Velocitas, Amro Bank - Administratief Personeel. zijn achter de schermen. Soms treden zij naar buiten zoals de regionale werkgroep peuter speelzalen, die een enquête heeft gehouden. De opzet van deze conferen tie is het doorgeven van infor matie, het uitwisselen van praktijkervaringen en het doorpraten van de werksitua tie in samenspel met mensen, die veel ervaring hebben op het terrein van speelzaai- wek. Opgemerkt wordt dat hoofd zakelijk gepraat zal worden over het praktisch werken met peuters. De relatietussen leid sters onderling en leidsters bestuursleden zal slechts zij delings ter sprake kunnen ko men. Geïnteresseerden voor deze weekendconferentie - die vrij dagsmiddags om 16.30 uur be gint - kunnen zich opgeven bij de Stichting Zeeland, Dam 31, Middelburg. De kosten voor het weekeinde bedragen f 30, voor leidsters van peuterspeelzalen f 15. Er bestaat op Hedenesse een beperkte opvangmogelijk- heid voor kinderen, kosten f 10 per kind. Zonodig zal bij een te groot aantal aanmeldin gen een tweede conferentie belegd worden. Vismijn Aan de vismijn te Breskens werd aangevoerd: 6696 kg. export garnalen 3,086,20; 203 kg, pellerij 336-3,55: 1591 kg. bot 0,40- 1,47; 738 kg. schar 2,77-3.50; 16.535 kg. schol 1,20-2,39; 2399 kg. tong 7,20-14,01; 131 kg. tarbot 6,18-U,10; 221 kg. griet 3,84-6,58; 4224 kg. kabeljauw 1,00-4,37: 1724 kg. wijting 1.34-2,15; 4 kg. rog 2,52-3,05; 37 kg. poon 2,05-2,50; 13 kg. tongschar 4,79-5,51; 5 kg. kool vis 3 51; 528 kg. steenbolk 0,68-0,94. De heer G. H. Brown Engelsman op middelbare leeftijd met een paar vrien delijke ogen, een baard en een meerschuimen pijp is oorspronkelijk een musicus die tien jaar geleden nog behoorde tot de bekende Grenadiers Guards daarna ook jazz speelde, in Aus tralië een heel ander be roep uitoefende, in Enge land en Frankrijk een boer derij dreef, tenslotte door het prettige leefklimaat naar Nederland en met - name naar Z.-Vlaan- deren, naar Biervliet af zakte en nu zijn intrek, heeft genomen in een aar dig pand aan de Nieuw- straat in Terneuzen. Zijn vrouw drijft er in het ene deel van het huis een antiekzaak, hij exploiteert in het andere de South Flanders Gallery die enige weken ge leden werd geopend. De kleine zaal is intiem en smaakvol ingericht en het werk dat er hangt en in de toekomst nog zal hangen komt er goed tot zijn recht. De eerste exposant is de Vlaming Dees de Bruyne die in het Vlaamse dorpje Zo- mergem een landelijk be staan leidt. Hij werd geboren in 1940, had zoals zijn bio grafie vermeldt een proleta rische jeugd, studeerde ar7 chitectuur aand e Academie voor Schone Kunsten te Gent en tekende vanaf zijn eenen twintigste jaar naar het le vende model. Hij toont een aantal schil derijen met maatschappij kritische en erotische onder werpen. Vergelijkt men deze met de bladen uit de hier tevens aanwezige map met Galeriehouder G. H. Brown lithografieën, dan blijkt dat hij een sterker tekenaar dan schilder is. In de eerste plaatsin zijn schilderijen vormt de tekening een te duidelijke kapstok-functie in het geheel van de composi tie. De Bruyne denkt klaarblij kelijk nog niet voldoende in de materie verf. Teke ning en verfmaterie worden niet voldoende tot een een heid: de indruk van met olieverf ingekleurde illus traties dringt zich te dikwijls op. In een doek als Traktor ziet men een aanzet van wat hij als schilder zou kunnen bereiken, tekening en mate rie zijn hier meer tot een eenheid versmolten. Ook de kleuren zijn hier fijner, har monische en minder zuur tjes- en fondant-achtige dan in andere werken. Te bezich tigen tot 1 februari. WILLEM ENZINCK Enige tijd geleden werd er op initiatief en onder verant woordelijkheid van het mi nisterie van CRM een beroep gedaan op Nederlandse beeldhouwers van onder de dertig jaar foto's van hun werk op te zenden op grond waarvan een beoordelings commissie beslissen kon in hoeverre het de moeite waard was van hun werk in natura kennis te nemen. Men wilde hiermee jonge beeldhouwers, die nog niet bekend zijn en die vaak nog niet in de financiële positie verkeren ruimschoots (dik wijls duur) materiaal aan te kopen en kans geven. Uit het werk van 35 beeld houwers werd een collectie samengesteld, waarvan de tentoonstellings- „exploitatie" in hamden is gegeven van de Nederlandse Kunststichting. Deze laatste zorgt er dus voor dat de collectie op ver schillende plaatsen in Neder land te zien is. Voor Zeeuwsch-Vlaanderen is hij momenteel te bezichtigen in de hal van het Terneuzense stadhuis. Als men het geheel over ziet is er sprake van een collectie die natuurlijk niet naar volledigheid streeft, maar die toch een aardige en instructieve dwarsdoorsnede geeft van de versdhillende stijlen en opvattingen waarin en waarnaar in Nederland op het ogenblik plastisch ge werkt wordt. Er zijn de no dige experimenten, van lang zamerhand flauw geworden grapjes als een paar in een fles gegroeide kalebassen of enkele naturalistisch in lood nagebootste zakken tot heel wat boeiender pogingen in vormgeving en materiaal. Tot die laatste kan men het werk rekenen van P.N.L. Dekker met zijn „zuil met spiraal". Ook dat van Chr. Paul Damsté met geëiste marmers. Al ontbreekt hier juist de plastische spanning die men bij de eerstgenoemde wel ondergaat. Ook Wilerom, van Kimme- nade, Sietses, Elderenbos, en Bodenkamp begeven zich op interessante speurtochten in het gebied van vormgeving en modern materiaal. Toch hebben geen van allen nog een voldoende eigen gezicht. Dat is veel meer het geval bij Groeneveld met zijn „ob- jekt" op sokkel, bij Antoine Lindfers met zijn brons „go din van de zomer" bij Han van Weetering en Pjotr Müller met een paar bijzon der evenwichtige en ook mooi behandelde abstracte marmerplastieken Cornells van der Woude boeit met zijn „combinatie van eike hout en blauwe hardsteen". Onder de dertig komt de een nu eenmatl sneller tot een eigen taal dan de ander, maar zoveel is zeker dat de ze expositie van allerjongste Nederlandse beeldhouwkunst een duidelijk bewijs van le ven en beweging is. Wie hier van kennis wil nemen mag deze expositie niet verzui men. WILLEM ENZINCK. BRESKENS Ter gele genheid van het 25-jarig be staan van de Zevibel is on der de titel Zevibel-Klanken een gedenkboek verschenen. Verschillende prominenten op visserij- en bestuurlijk gebied hebben hieraan een bijdrage geleverd. Zebivel-voorzitter A. Loc- kefeer memoreert het ont staan van de vereniging en spreekt zijn waardering uit voor medebestuurslid J.A. Eekhout, evenals hijzelf van af de oprichting bestuurslid. Hij gaat de problemen waar mee de Zeeuwse visserij ge confronteerd wordt niet uit de weg. Heet hangijzer is natuurlijk de voorgenomen afsluiting van de Ooster- schelde. „Zal dié voorgeno men afsluiting doorgaan dan schrompelt de Zeeuwse vis serij ineen. Zo neen. dan kan de Zeeuwse visserij zich blijven ontplooien". Een bijdrage is er ook van de hand van gedeputeerde J. van den Bos, die opmerkt dat de betrekkingen tussen Zevibel en provinciaal be stuur meestal bij kalme zee verliepen. „Alleen als de af sluiting van de Oosterschelde in het geding was, kwamen er stormwaarschuwingen", aldus de heer Van den Bos. „Zo hebben beide partijen elkaar beter leren kennen. Bijdragen zijn er voorts van de heren D. Meerburg, voorzitter stichting van de Nederlandse Visserij, B.A. de Jonge, voorzitter van het produktschap vis en vispro- dukten, K. Hoekstra, voorzit ter van het visserijschap, en dr. H. Boelmans Kranenburg. Voorts zijn bijdragen opge nomen uit de eigen kring van Zevibel. HULST DE KONING VAN ENGE LAND. Voor de derde week Vrolijke ontucht in Tirol. Toegang 18 jaar. Zondagmid dag om 15.00 uur De apen grijpen naar de macht. Eer spannende avonturenfilm ui* de apenreeks. TERNEUZEN LUXORTHEATER. Vana zaterdag tot en met dinsda telkens om 20.00 uur en zon dag om 14.30 uur Terrene Hill en Bud Spencer in di kostelijke technicolor wes ten De rechter en de lin kerhand van de duivel (They call me Trinity). In deze film is het knokken ge blazen, dat de vonken er af vliegen en schieten zoals zel den in een western.' Actie en humor in overvloed. Toegang jaar. OOSTBURG LEDELTHEATER. Zater- ig om 20.00 uur en zondag in 14.00 en 20.00 uur Dwars oor de vuurlinie met Stuart /hitman, John Collin en Largit Saad in een enorme schnicoJor. Hoe kom je een vaar bewapende Nazi-ra- etbasis binnen en hoe ont- jer je de balangrijkste spe- ïalist? Dwars door de vuur- 'nies moeten zij zich eruit .echten. Toegang alle leeftij den. Zondag om 16.30 uur en dinsdag om 20.00 uur Glenda Jackson, Peter Finch en Murray Head in de negen maal onderscheiden technico lor Sunday, bloody Sunday van John Schlesinger, de ma ker ook van Darling en Mid night cowboy. In deze film gaai het niet zozeer om de seksuele abberaties van de loofdpersonen, maar meer log om het algemene gedrags patroon van de mannen en vrouwen, gevangen in de spanningen van onze mode?- ne liefdeloze, verstedelijk1 maatschappij. MIDDELBURG CITYTHEATER. Porno Mania, regie Robert O'Neil met Peter Carpenter en Ma ria de Aragon. Toegang 18 jaar. en Die in het zadel kreperen. Een keiharde film zonder scrupules zich afspe lende direct na de oorlog tussen Noord- en Zuid Ame rika. VLISSINGEN ALHAMBRA. The mecha nic. Toegang 18 jaar. GOES GRAND THEATER. Door braak der commando's met Richard Harrison, Klaüs Kinski, Pilar Velasquez en Helga Line. Een spannende episode uit de tweede wereld oorlog, waarin geallieerden een stuwdam moeten opbla zen. Toegang 14 jaar. - -

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7