ADSLEDEN BOOS OVER OPENHEID Christen Democratisch Appel in verkiezingsprogramma JZeeland mag niet in een beltaprovincie opgaan" Smokkelwaar gevonden F0SF0R0VEN HOECHST DRAAIDE RIIIM TWEE JAAR ZONDER VOORGESCHREVEN GASWASINSTAllATIE Opluchting over opheffing RAMPENPLAN VOOR VAARWEGEN IN STUDIE Batig saldo voor Sint Pauliis Dc Transfiguratij voert musical n laatste keer op Vlissingers bekennen inbraken Is het echt waar, ABN, dat ik bij u kan kiezen uit elf verschillende spaarvor men, met tot rente?" Algemene Bank Nederland Wisselvallig Gemeente Vlissingen geeft toe: Nigeriaan omliooggevaren „Sterker nog, niet elf maar twaalf!" Betrouwbare informatie van VVV PvdA vraagt avond-havo in Vlissingen Vrijdag 25 januari 1974 (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De Terneu zense raadsleden Van Alphen (VCP) en Roco (PvdA) heb ben zich in de raadsvergade ring! nogal boos gemaakt over een volgens hen te vroegtijdi ge publikatie in de plaatselij ke dagbladen betreffende be veiligingsmaatregelen bij de Rooseveltlaan. Onder meer ging het om het plan tot de aanleg van een voetgangerstunneltje onder de Rooseveltlaan. Beide raadsle den brachten naar voren dat zij als leden van de commissie van openbare werken niet te voren in kennis waren gesteld van bedoelde plannen van B. en W. In de commissieverga dering had wethouder Barbt nog geweigerd hierover uit sluitsel te geven. „Wie schetst mijn verbazing toen ik de vol gende dag in de krant over die te treffen veiligheidsmaat regelen las", zei de heer Van Alphen. De heer Roco deelde de be zwaren van de heer Van Al phen. Hij concludeerde dat B. en W. de raadsleden als imbe cielen beschouwt, welke ge volgtrekking burgemeester Aschoff geheel voor rekening van de heer Roco liet. Wet houder Barbé waste zijn han den in onschuld. In de com missievergadering had hij het nog niet verantwoord gevon den iets naders over de veilig heidsmaatregelen te zeggen. De mededelingen aan de pers waren buiten zijn voorkennis gedaan. „Beschouwt u het maar als een teveel aan open heid van de andere leden van het college", aldus de heer Aschoff. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Met het oog op de Zeeuwse situatie en de Zeeuwse belangen wordt het denkbeeld de provincie op te laten gaan in een Deltaprovincie van de hand gewe- (Van een onzer verslage zen." Dit is een van de stellingen, die het Christen-Demo cratisch Appel Zeeland (gevormd door KVP, CHU en ARP) in het gezamenlijke verkiezingsprogramma heeft staan, dat met het oog op de komende statenverkiezingen is samengesteld en gisteravond tijdens een persconferentie in Goe» is gepresenteerd. HONTENISSE Gis dag vond er op het kn» bij Rapenburg tol in meente Hontenisse keersongeluk plaats, één persoon verwond™ liep cn waarbij flinke ricle schade ontstond. De oorzaak van het was, dat een Daf, door mevr. De K. uit KI zande uit de richting burg komende, geen v gaf aan een lelijke es werd bestuurd door mi N. uit Kloosterzande. M, N. liep bij de aanrijd® hoofdwond en 'n km '.."I j neen op en werd per] vervoerd naar het zieM in Hulst. Mevr. De £1 keerde niets. De auto] mevr. De N. bleek tol terwijl de Daf van mi K. flink was beschadigd. De rijkspolitie te Hon! wil iedereen er nog attenderen dat op het 6„ de kruispunt onlangs eet, gel is geplaatst. Zo gau«| echter, komende uit de ting Rapenburg, verkeer spiegel waarneemt, is laat om de kruising steken omdat het ver de provinciale weg te dichtbij is'. De rijkj maakt er Verder op atta uitsluitend op de spiegel: gaan. (Van een onzer verslag?™ SINT-JANSTEEN - 1 verzoek van het bestor de St.-Jansteense vereniging aan de midi ders zoveel mogelijk nemen met reclame»® de carnavalsoptocht door elk lid van de standsvereniging St enthousiast begroet. Dal tijdens de onlangs p jaarvergadering in café de Arend. Het bezwaar was dat t Volgen-, dit verkiezingspro gramma heeft Zeeland ook geen behoefte aan gewestvor- ming. In het programma staan nog meer interessante stellin gen. Zo blijkt hieruit dat het CDA voorstander is van liet formeren van een college van Gedeputeerde Staten na de statenverkiezingen dat als een z.g. ■afspiegelingscollege kan worden beschouwd. Wel moet er volgen het CDA voor de definitieve stemming overleg worden gepleegd over de be langrijke beleidspunten voor de komende jaren. Nmieniuncties van leden van GS dienen volgens het CDA zodanig beperkt te zijn dat ze geen belemmering vor men voor de omvangrijke taak vanfeen Gedeputeerde als pro vinciaal bestuurder. In het programma wordt veeBaandacht besteed aan het cndBwerp werkgelegenheid en industrialisatie. Een nadere ^Tiiny over het evenwicht tussen welvaart en welzijn wordt gewenst geacht en de vraag welke industrie zich zou moeten en kunnen vestigen kan naar de mening van het CDA pas beantwoord worden als er duidelijkheid ls over het nut op het gebied van werkgelegenheid, economisch belang van de streek, planolo gische mogelijkheden en de invloed op het milieu. Volgens het CDA zal de dienstensector krachtig gestimuleerd moeten worden en gepleit zal waar schijnlijk ook worden voor herinvoering van de ïnveste- nngspremieregelmg. Vooruitzichten voor zaterdag en iondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur. Wisselvallig en weinig ver andering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. de middenstanders regf/^B Voor zaterdag: Aantal uren wordt gclilfl i i de» aan de bel om te adverteren in valskrant.' Maar om nemen met een reclan*1 aan de optocht moes; WS een bedrag op tafel gelegd. Sommige led® St.-Paulus vonden dat beetje vee] van het Want daarbij kwamen eens de kosten van ie1 ging van de wagen. Uit het jaarverslag penningmeester bleek niddenstandsverenigin® j Paulus te SintJanste»® jaar een batig saldo W"J boekt van f 662,-. dril ookl (Van een onzer veri"r1 HULST De Huls'"! eurtoneelvereniging jj Transfiguratie" gee" I n januari voor maal een uitvoerins musical „Meisjes en waarmee men '"'J lopen seizoen veel geboekt. De opvoering heeft lotel International zon: 0 tot 4. Min. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 pro cent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 2 tot 8 graden boven normaal. Max. temp.: 2 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 40 pro cent. Konstanz 302 onv, Rheinfel- den 227 -1, Straatsburg 210 -8 Plittersdorf 400 -U, Maxau 466 -15, Plochingen 179 -5 Mannheim 319 -28, Steinbach 236 -30, Mainz 359 -21, Bingen 234 -20, Kaub 289 -24, Trier 338 -36, Koblenz 319 -16, Keu len 335 -17, Ruhrort 518 -24, Lobitn 1167 -16, Pannerdense 1129-14, Nijmegen 963 - 13, IJsselkop 1000 -12. Eefde IJssel 544 plus 4, Deventer 411 Plus 9, Monsin 5472 -8, Borg- i4025 plts 4' BeIfeld 1207 plusi 14 .Grave beneden de Sluis 519 plus 18. hoogwater ^Morgen zaterdag 26 janua- Bergcn op Zoom 5.38 en 17.52 nansweei t 4-48 en 17 11 lerneuzen 4.09 en 16.33 ïïfcingen 3.39 en 15.59 wemelduige 5.28 en Een belangrijke stelling van het CDA is ook dat naast het benutten van de nog in be perkte mate aanwezige moge lijkheden in het huidige Sloe- gebied een studie over het voormalige Kreekrakgebied bij Bath als alternatief gebied voor basisindustrie sterk aan te bevelen is. Voor een Sloe 2 voelt het CDA niet veel. Prioriteit moet naar de smaak van het CDA worden toegekend aan de aanleg van een vaste oeververbinding Westerschelde, een verbinding die belangrijk is voor het aan elkaar koppelen van de Zeeuwse arbeidsmarkten, voor het creëren van werkgelegen heid en voor het meer betrek ken van Zeeuwsch-Vlaanderen bij de rest van Zeeland. Po gingen om de vaste oeverver binding aangelegd te krijgen moeten volgens het CDA voor de provincie krachtig worden gesteund. De provincie dient zich ech ter volgens het verkiezings programma met de grootst mo- gelijjke kracht te verzetten te gen het temporiseren van het op Deltahoogte brengen van de dijken langs de Wester schelde en onmiddellijk zor gen dat bedreigde plaatsen (in dit verband wordt De Paal genoemd) beveiligd worden. Verder wil het CDA dat on derzocht wordt of een vaste verbinding tussen Tholen en Zuid-Beveland tot stand kar. komen -.rachtige steun van rle provincie wordt gevraagd uooi het rev.onaai openb.nr ver voer, gestreefd moet wo -oer, naar betere samenwerking aan weersziilen van land- en pio- vinciale grenzen en de tarie ven van elektriciteit, gas en water vooi huishoudelijk ge bruik moeten zodanig zi'i.i nat de gebruikers alleen de kost prijs betalen. Ook dient roet kracht te worden gejvt'd voor het veiligstellen van oe zoetwatervuorziening. Voorn, zal een beter inzicht moeten worden verschaft in de fotale subsidieverlening door de pro vincie. Zie tner slecnts een kleine greep uit de vele standpunten die het CDA in het verkie zingsprogramma heeft neerge legd. Uitgebreid is ook aan dacht besteed aan maa-r,au- peujke en culturele aangele genheden. aan volksgezond heid, aan onderwijs en miileu aan jeugd en sport in het u, ef. van dit laatste wordt het idee van een provinciaal sportcentrum gelanceerd), aan ruimtelijke ordening, waarbij inspraak van de burger be- angrijk wordt geacht. Ook and- en tuinbouw en visserij krijgen de aandacht. Voor wat de mosselsector betreft ve- dient volgens het CDA het streven naar aanleg van een kunstmatig mosselverwater- project de volle aandacht. 9 De boerderij, waar smokkelwaar onderdak vond. 01) u at 15 in Hulst MroDELBTOT-vTwa- smgers van 18 tot 26 jaar heb ben tegenover de politie be- f,e('1 L,XJn vori8 jaar november tot fttif januari dertig inbra ken te hebben gepleegd in zo- NW?nnge,n °P Walcheren, Noord-Beveland en in de om- „eyng van Knokke in Bel- gie. Het vojftai maakte hierbij een kapitaal buit aan antiek, elektrische apparatuur, zoals kleuientelevisies, stereo-appa- ratuur en dergelijke. De bende werd opgerold nadat twee van iePrrf ndt'eden °P heterdaad £.t„ifn birtraPt bij een in braak in Domburg, Een groot dee. van de buit werd bij de hssingers thuis teruggevon den. Zij worden vandaag voor geleid voor de officier it.r Middelburg. van (Van onze correspondent). VLISSINGEN De ge meente Vlissingen heeft bij monde van B. en W. moeten toegeven na. de tweede fosfor- oven van de chemische fa- iriek Hoechst in het Sloe twee en half jaar gedraaid ïeeft zonder een zogenaamde gaswasinstallatie. De afwezig heid van een dergelijke instal latie is in strijd met de aan het bedrijf verleende hinder wetvergunning. in een antwoord op een brief die de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland over deze zaak aan de gemeenteraad van Vlissingen gestuurd heeft zeg gen B. en W. dat het bedrijf tot voor kort geen enkele er varing had met gaswasinstalla ties De gaswassers zijn bo vendien niet kant en klaar in de handel verkrijgbaar, wat volgens het college ook een remmende factor is geweest. De gaswasinstallatie van de tweede fosforoven draait sinds eind april 1973. Over de gang van zaken met de drie tot nu toe gebouwde fosforovens stel len B. en W. in hub antwoord' „In de in 1968 verleende hin derwetvergunning voor de eerst" fosforoven is de aanwe zigheid van een gaswasinstal- atie ter beoerking van de uit worp van gevaarlijke stoffen uet dwingend voorgeschreven. Bij aanvraag voor de bouw zan een tweede fosforoven was evenmin rekening gehou- len met een gaswasser. Nog voordat de vergunning voor ieze oven kon worden ver leend was de aanvraag voor de derde al binnen. Deze zou wel uitgerust worden met een gaswasser. Naar aanleiding van deze derde oven is aldus het colle ge, een bepaling in de hinder wet van Hoechst opgenomen om in de tweede oven ook een gaswasser aan te brengen. Dat er ongeveer tweeënhalf jaar overheen is gegaan alvorens de vereiste gaswasinstadatie van de tv 3e oven in wer king trad, is volgens B. en W veroorzaakt door een lange experimentele periode, waarin Hoechst de kans kreeg erva ring op te doen met een der gelijke installatie. Deze tijd van proefdraaien heeft zich beperkt tot de derde, de nieuwste oven. Het college wijst er tenslotte nog op dat er van enige onwil bij het bedrijf Hoechst geen sprake is geweest „De realisering van dergelijke voorzieningen vergt nu eenmaal de nodige tijd, ze ker wanneer zoals in dit geval de nodige ervaring ontbreekt" aldus het gemeentebestuur van Vlissingen. (Vervolg van pagina 1) Dc Belg W. J. van Z., die waarschijnlijk samen met de Willebrorder de schuur van de landbouwers N. als opslag plaats voor gestolen nikkei en sigaretten had gehuurd, staat ais een gevaarlijk man be kend. Vorig jaar november ontvluchtte hij uit de gevange nis. Van Z. en B. M. werden dinsdag gezien door politie mannen in de buurt van Kor- teven. Ze stapten in een busje, reden weg en een mercedes bleef achter. De politie vatte post bij deze auto en tegen de avond werd hun wachten be loond. Het busje kwam op nieuw opdagen met Van Z. achter het stuur. Achter in de bus lagen ongeveer een half miljoen sigaretten. Toen de politie Van Z. wilde arreste ren, sprong die uit de auto en probeerde in het donker te ontkomen. Na de nodige waar schuwingen werd door de po litie een gericht schot afge vuurd, dat de vluchteling in het linkerbeen trof. Hij gaf zich toen over en werd na behandeling in een ziekenhuis te Bergen op Zoom opgeslo ten. Dmdat men dacht dat het tweetal van plan was geweest ergens tn de buurt van Korte- ven de gestolen sigaretten te verbergen is de rijkspolitie van Reimerswaa] dus ijverig gaan zoeken. Dit werd be loond. Waar het gestolen nik kel en de sigaretten vandaan komen is nog niet bekend. (Van onze correspondent) HANSWEERT Op de Westerschelde ter hoogte van Bath is donderdagavond het 8000 ton metende Nigeriaanse vrachtschip River Niger om liooggevaren op een zandbank Er zijn sleepboten onderweg van de firma Muller uit Ter- neuzen en van de Unie van Redding- en sleepdiensten uit Antwerpen om assistentie te verlenen. Tijdens hoog water vanochtend zal men trachten het schip vlot te trekken. OE rechtbank in Den Haag heeft de 30-jarige in Amster dam woonachtige Turk Savas A. wegens doodslag op de 32- jarige mevrouw El Toetenel, in een Turks café in Den Haag, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest. (Van onze correspon dent) TERNEUZEN-HULST- SLUIS-OOSTBURG Bij de benzinepomphou ders en autohandelaren in Zeeuwsch-Vlaanderen heerst algemeen opluch ting over de aangekon digde opheffing van de benzinedistributie. Bij sommige garagebedrij ven heeft men zelfs al weer nieuwe auto's ver kocht wat in de laatste weken niet is gebeurd. De heer R. R. Visser, secretaris van de Bovag afdeling Zeeuwsch- Vlaanderen, had de er varing dat een dag na de bekendmaking al een opleving viel te bespeu ren van de bezinever- koop. „Heel wat mensen komen hun benzinebon nen opruimen en de benzineomzet stijgt ge- ukkig weer", zegt de heer Visser. Hij meende dat een zucht van ver lichting door de rijen van de Zeeuwsch- Vlaamse benzinepomp houders gaat nu er voor hen weer betere tijden aanbreken. De heer A. Kerckhaert uit Hulst zei daarente gen nog weinig gemerkt te hebben van een vlot tere verkoop van benzi ne aan de pomp. „Moge lijk komt dat omdat we onze klanten toch steeds ruimschoots voorzien hebben, bonnen of geen bonnen", zei de heer Kerckhaert. Hij meldde dat er bij hem in de zaak gisteren zo maar drie nieuwe auto's zijn verkocht". Dat is het beste bewijs dat de mensen weer vertrou wen hebben In de toe komst. Dat is maar geluk kig ook, de narigheid heeft al lang genoeg ge duurd", aldus de heer Kerckhaert. Pomphouder A. de Krijger in Sluiskil: „Er hebben mij heel wat mensen door de tele foon geluk gewenst met de spoedige opheffing van de benzinedistribu tie. Het leek wel of ik jarig was". De heer De Krijger was overigens niet best te spreken over de mensen die hun vaste pomp in de steek heb ben gelaten om in België bonvrije benzine te ko pen. Hij meende dat heel wat pomphouders zware klappen hebben gekregen door de benzi nedistributie. „Het zal jaren duren voordat zij dit te boven zijn. Som migen moeten van de grond af beginnen". Ook pomphouders in de West-Zeeuwsch-Vlaam- se grensstreek begroe ten de verlating van de distributie. „Hopelijk volgen hierop geen be perkende maatregelen, zoals autoloze zondagen of Iets dergelijks. Als we ons met zijn allen aan de voorgestelde snelheidsbeperking van 100 kilometer houden besparen wij ook en kunnen horeca en pomp houders toch profiteren van de mensen die er eens een dagje uit wil len". Een andere pomp houder hoopte dat spoe dig de benzineprijs in België aangetrokken zou worden tot Nederlands niveau. (ADVERTENTIE) STAATSSECRETARIS Kooij- mans van Buitenlandse Zaken moet volgens de Tweede-Ka- inerieden mevrouw Haas-Ber ger en Voogd (beiden PvdA) bij de Franse regering protest aantekenen, als de berichten juist zijn dat Frankrijk niet langer de bindende kracht van uitspraken van het inter nationaal gerechtshof te Den Haag aanvaardt. De ABN schenkt voor de Nationale Puzzelactie 1973/74 iedere week 5 spaarboekjes met een eerste inleg van f500,- en 25 spaarboekjes met een inleg van f 100,-. (Van onze correspondent) RILLAND BATH/DORDRECHT De preventieve maatrege len voor rampenbestrijding op het Schelde-Rijnkanaal verkeren nog in een voorbereidend stadium. In Zeeland is een commissie aan het werk, die een soort „rampenplan" voor alle Zeeuwse vaarwegen in studie heeft. Deze commissie, die is gein stalleerd op initiatief van de commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aart- sen, staat onder voorzitterschap van de heer H. J. Eedens, rijKshavenmeester van het dis trict Westerschelde. Verder hebben zitting vertegenwoui- digers van de diverse gemeen ten, de bescherming burgerbe volking en de brandweer. Bij rijkswaterstaat verwacht men dat door de grotere en ruimere opzet van net kanaal de kans op calamiteiten gering is. Dit omdat de schepen gemakkelij ker kunnen manoeuvreren. Voor de beveiliging van ae Kreekraksluizen zijn bij de commissie plannen in voorbe reiding. Hiervoor is de inspec tie brandweerwezen Dordrecht ingeschakeld, die ervaring heeft in dit soort zaken. De rijkspolitie te water gaat by de Kreekraksluizen een nieu we patrouilleboot installeren. Een veertien meter lange boot van het zogenaamde „Schottle- type" met een naar alle zijden verstelbare schroef. Op de sluizen zelf komt ook een kan toorruimte voor de waterpoli- tlc. De districtscommandant Dordrecht van de rijkspolitie te water mr. A. P. Spaander man, onder wiens beheer het nieuwe kanaal valt, stelt dat de beveiliging van het nieuwe kanaal de aandacht van de rijkspolitie heeft. Mr. Spaan derman: „In Zeeland breiden we over net algemeen sterk uit. Als het kon zouden we met de controle op het kanaal het liefst van start gaan op de dag van de opening". Hij wijst erop dat de brand- preventieve maatregelen door de omliggende gemeenten en de waterbeheerder, rijkswa terstaat, genomen moeten wor den. Over de te verwachten intensiteit van de binnen scheepvaart is hij nog onzexer. Dit zal volgens hem afhangen van het wisselend getij, dat in ieder geval tot 1978, het jaar van de afsluiting van de Óos- tersehelde, gehandhaafd blijft. De heer Spaander: „Het ka naal is gepland op een dichte Oosterscheïde. Als door een te lage waterstand de schepen er niet door kunnen zullen ze zeker gebruik maken van de oude route, het kanaal door Zuid-Beveland". De heer Spaanderman vindt dat het in strueren van de schippers die met tankers varen, ook in het pakket van preventieve maat regelen moet vallen. „Men is slechts op de hoogte over de te volgen handelswij ze als er iets misloopt.is geble ken door een in scène gezet opgeval met een tanker op ini tiatief van het district Nijme gen van de politie. Het bleek toen dat het merendeel van de schippers niet wist wat er •noest gebeuren als de nood aan de man kwam*. Districts commandant Spaanderman ziet hier nog een duidelijke leemte in de wetgeving. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De pro vinciale Zeeuwse V.V.V. heeft voor de toeristen een gids uit gegeven „met betrouwbare en objectieve informatie over va kantieverblijven in Zeeland", van ligging, inrichting, huur- vanligging, inrichting, huur prijzen en bijkomende kosten van vakantieverblijven. De provinciale V.V.V. bemiddelt bij het doen van reserverin gen. Ze vraagt hiervoor een bijdrage van 10, 15 of 25 gul den al naar gelang de aard van de reservering. (Van onze (Parlementaire redacteur) DEN HAAG De socialis tische Tweede-Kamerleden Laban en Van Ooijen hebben staatssecretaris Veerman (On derwijs en Wetenschappen) gevraagd er voor te zorgen dat op het scholenplan 1975-1977 een avond-havö komt te staan voor Vlissingen en een aantal andere plaatsen. Beide kamerleden hebben de bewindsman een aantal vragen gesteld over het ont breken van een dergelijke avondschool in Vlissingen ter wijl daar wel een avond-mavo is gevestigd. Zij wijzen de staatssecretaris voorts op de regionale functie, die Vlissin gen op onderwijsgebied ver vult.. Zij willen weten waarom tot nu toe verzoeken om een der gelijke avondschool in o.a. Vlissingen te vestigen zijn af gewezen. Laban en Van Ooijen vragen hem verder of die hun mening deelt dat het avondonderwijs gedurende lange tijd een be langrijke roi zal vervullen bij het inhalen van achterstanden in opleiding voor degenen die onvoldoende dagonderwijs hebben kunnen genieten. Als de bewindsman er zo ook over denkt dan begrijpen ze niet waarom hij tegen een avond havo in Vlissingen zou zijn. Het scholenplan is een voort schrijdend driejaarlijks plan voor de bekostiging door het rijk van nieuw op te richten scholen.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3