KAPITAAL VERDIENEN AAN VLUCHTERS UIT DE D.D.R. jna PRIJSBELEID DRUPT OP GÏ100FWAARDIGHEID Discussie in raad over trip Thomassen nbiediiy opening va Verhoging vracht en bunkerprijzen Meer passagiers in openbaar vervoer Urm einde raad 20/1.75 buitenland Half jaar voor loodgieters Zwitserse avonturier bracht 400 Oostduitsers naar Westen Tekkel tj es Staatsvijand Winst Guerrilla op Cyprus Onzichtbaar Amerikaans parlement weigert steun aan arme landen >TALE VER I?r. C. v. tstreekse duiven iit gekweekte ej plaren van o.a rijpende roman Monica Dickens ISS&voor 5.90 oiutie t formaat album ner en Sontag i ïndeeis gekleid utionaire pos^j TZSfóv oor 10' eken en m, posters, Toelating Surin amers aan de orde Zhl J ill ÏW van het iaar SAHEL-HULP NIET VOLDOENDE binnenland Eve is een wérkelijk charmante sigaret. Een wolkje schoonheid een proeve van goede smaak. Huurgeisers worden onder houden door de maatschappij van wie men zo'n ding huurt, maar de monteurs staan niet bepaald elke drie maanden voor de deur. Wie een geiser in eigendom heeft, moet zelf voor het onderhoud zorgen maar de praktijk is wel dat de vakman pas gebeld wordt wanneer er echt mankementen optreden. En dan staat hij ook echt niet een half uur na het telefoontje op de stoep. Wie er geen verstand van heeft, moet niet aan een dui delijk defect geraakte geiser gaan morrelen. Maar iedereen kan wel voor regelmatig on derhoud zorgen, waardoor trouwens ernstige storingen aan het apparaat worden voor komen. De meest werkzame vijand van de geiser is vuil, dat hij van de geiser is vuil, dat hij ten dele zelf produceert en dat verder vanuit de omringende ruimte binnendringt. Eens per drie maanden, uiterlijk een maal per half jaar, moet een geiser even schoongemaakt worden. Een werkje van een half uur, als men door heeft hoe het moet. De buitenmantel kan ge makkelijk worden wegge haald, door de twee verende palletjes aan de zijkanten in te drukken. De kraanknoppen moeten daartoe bij vele gei sertypes eerst worden verwij derd. Op het vangplaatje on der de brander ziet men dan meteen een hele berg fijn stof liggen, dat met een klein bor steltje of kwastje wordt weg geveegd. De brander zelf, bestaande uit een reeks kleine „pitjes" kan men het beste schoonma ken met een heel fijn koper borsteltje. Fijne staalwol kan ook, maar daarbij moet wor den voorkomen dat deeltjes staalwol in de brandergaatjes terechtkomen. Ook het bime- taal-plaatje van de waakvlam moet even gereinigd- worden, waarbij m. ervoor moet op passen dat het niet verbogen wordt. De geiser kan nog wat gron diger worden schoongemaakt (en men kan dan ook beter overal bij) als de bin- nenmantel wordt afgenomen. Draai daartoe eerst de hoofd kraan van de waterleiding dicht, het aftapkraantje dat ernaast zit open, en draai dan met een passende steeksleutel de aansluitingen van de wa terleiding aan beide zijden los. Men kan de binnenmantel dan m zijn geheel losnemen. Bor stel hem van binnen en van buiten goed af met heet soda water, laat hem daar nog een tijdje in staan, terwijl u de rest van het binnenwerk rei nigt, en monteer de zaak dan weer in omgekeerde volgor de. Als het lang geleden is dat de geiser een schoonmaak beurt heeft gehad, zult u mer ken dat het apparaat daarna een stuk beter functioneert misschien niet meer zo hard ploft bij het aanslaan, en met een schonere vlam brandt. Echte defecten moet men lie ver aan de vakman overlaten maar zo'n doe-het-zelf beurt, op geregelde tijden, zal die narigheid beslist helpen voor komen. KOTTERDAM (ANP) Öe scneepvaartmaatschappijen, die verenigd zijn in de Europe Pa cific Coast Rate Agreement FMC, zullen hun tarieven met ingang van respectievelijk 1 april en 1 februari a.s. verho gen. De vrachtprijzen gaan met 15 procent omhoog, de bunker toeslag wordt 10 dollar per ton gewicht of 6 dollar per kubieke meter. Hiervan zijn uitgezon derd ijzer en staal, waarvoor 6 dollar per ton toeslag be taald moet worden. WASHINGTON (DPA) Egil Krogh, leider van het team „loodgieters" van het Witte Huis dat lekken naar de buitenwereld trachtte op te sporen en daarbij onwettig te werk ging. is donderdag In Washington veroordeeld tot een gevangenisstraf van een half jaar. Krogh, wiens team onder meer had ingebroken in het kantoor van de psychiater van Daniël Ellsberg, de man die geheime documenten over Viet nam ontvreemdde uit het Pen tagon en ze vervolgens liet publiceren, betreurde zijn da den in een laatste woord. (Van onze correspondent) BONN In een donkere nacht van het vorige jaar gleed er onder de oppervlakte van het meer van Neusiedl geruis loos een duikbootje. Het was gestart in Hongarije en zijn koers was Oostenrijk. Voor velen de weg van de onvrijheid naar de vrijheid. In het vaartuigje hadden drie personen met veel wringen plaatsgevonden. Hun hart klopte hen in de keel. In het grensgebied patrouil leerden Hongaarse grensbewa kers me honden, die op elk verdaoht geluid en elke ver dachte geur getraind waren. De eenzame man in de bossen aan Oostenrijkse zijde was dit bekend en hij had zijn voor zorgsmaatregelen genomen. Aan een lijn voerde hij twee tekkeltjes met zich mee en het geluik was met hem. De wind kwam uit de goede richting en regelrecht in de neuzen van de Hongaarse waakhonden waaide de verleidelijke geur van twee loopse teven en deed zijn werk. De aangeleerde speurzin van de waakhonden werd door fel oplaaiende na tuurlijke instincten verdreven en zo ontstond er onder de dieren een heilloze chaos, die zich ook meester maakte van de mensen die ze begeleidden. De eenzame m-an, die de ver warring doelbewust ontketend had, was Hans Lemzlinger, een 44-jarige Zwitser, en de drie mensen in het onderzeeërtje waren burgers uit de DDR. Zij behoren tot de bijna 400 Oost duitsers, die zich hun vrijheid tussen de 30 en 40.000 Mark lieten kosten en die Lenzlin- ger zonder een enkele misluk king behouden op Westelijke bodem liet belanden. Voor het regime van de DDR is Lenzlinger daarom „staats vijand no. 1" geworden. Hij is de personificatie van de bla mage, die een land ondervindt wanneer het telkens weer zichtbaar wordt welke lasten en gevaren mensen bereid zijn op zich te nemen Om aan zijn bewind te ontsnappen. Het zijn bovendien nagenoeg uit sluitend betaalkrachtige vluch telingen, dus mensen die voor de nog altijd stroef lopende economie van de DDR onmis baar zijn. Hans Lenzliniger - gekortwiekt baardje en een snorretje, dat even scherp is als de snit van zijn neus, de lijn van zijn hoge voorhoofd en de uitdrukking van zijn ogen - vindt telkens weer met raffinement, intelli gentie en organisatie-vermo gen nieuwe sluipwegen uit het arbeiders- en boerenparadijs. Pas wanneer oude paden plat getreden zijn, praat hij erover. Om de degelijkheid van zijn firma „Aramco", financiële transacties van elke aard" te bewijzen. In het duikbootje bereikten 19 DDR'ers behou den Oostenrijk. In wagens, die hij in zijn werkplaats te Zurich lie prepareren, reden talrijke andere vluchtelingen naar de vrijheid. Lenizliinger vertelt uitvoerig de details om zich te weren tegen de beschuldiging, dat hij „schandalige sommen aan mensenhandel" verdient, zoals een Westduitse regerings woordvoerder protesteerde- Voor Bonn is elke vluchteling weliswaar welkom, maar het heeft zich contractueel tegeno ver de DDR verplicht mis bruik van de transito wegen tussen de beide Duitslanden te bestraffen. Lenzldnger: „Ik maak. hier he lemaal geen gebruik van en mijn zuivere winst per vluch teling ligt tussen de 2500 en 5000 gulden. De agent die de vluchtelingen begeleidt, krijgt het leeuwedeel; de helft van het bruto-honorarium. Hij loopt ook het meeste risico, want hem wacht in de DDR een tuchthuisstraf van vijftien jaar In zijm onderneming werkt een veertiental koelbloedige mannen, die intellectueel en sportief op krachttoeren ge traind zijn. Ook in ander op zicht zijn de kosten hoog. NICOSIA (UPI) Gemas kerde mannen hebben woens dag 'n 46-jarige wijnboer in 'n dorp in het zuiden van Cyprus doodgeschoten. Het dorp ligt in het district Limasol, dat die laatste tijd het toneel is van toenemende querrila-activiteit. De politie gelooft dat de moord een politieke achter grond heeft .namelijk de guer rilla onder leiding van generaal George Grivas wordt gevoerd voor eenwording van het ei land met Griekenland. De sinds enkele dagen toegenomen golf van geweld zou een represaille zijn voor de arestaitje van zes guerrillastrijders. Voor het onbruikbaar gewor den duikbootje moest hij 110.000 Mark betalen. Lenzliniger spreekt wel over tuigend over de nood van ver twijfelde DDR-burgers, die het in hun land niet meer kunnen uithouden, of die met een politieke vervolging be dreigd worden, maar zeker staan idealistische motieven bij hem niet op de voorgrond. Wanneer men de man in de ogen kijkt, dan weet men, dat hij bezeten is van het avon tuur. De trofeeën uit Afrika in zijn Züriohse bureau en de revolvers en geweren, waar mee hij zich omgeven heeft, spreken boekdelen. Ook over zijn verleden kan men hem nauwelijks bewijs van goed gedrag verlenen. Zijn „salon", waarin niet de spieren van de klanten, maar de eros gemas seerd werd. moest op last van de zedenpolitie gesloten worden. Voor de mensen, voor wie hij de weg naar het Westen open de, is hij echter een fel be wonderde godheid. Een sta peltje dankbetuigingen getuigt hiervan en gevluchte academi ci noemen hem zelfs een „be trouwbaar en integer" man. Natuurlijk houdt Lenzlinger zich aan zijn verplichtingen, want de vooruitbetaalde hono- Vopo's aan de DDR-grens. raria worden op een bank ge blokkeerd totdat hij succes kan melden. Daarom heeft hij ook de ogenschijnlijk vei ligste en makkelijkste metho de opgegeven. Met valse pas sen werkt hij niet meer, „want de mensen verraden zich aan de grens in hun angst al te gauw door bevende han den. Ik kan U voor morgen middag elke pas verschaffen die U maar hebben wilt. Ik krijg ze allemaal van de on derwereld, hoewel ik er min der voor betaal dan de Ara bieren". Vanaf het moment, waarop hij zich bewust werd van het risi co van vervalste papieren ging zijn „cliéntele" alleen maar on zichtbaar over de grens. In het onderzeebootje, versitopt in wagens met meerderen tege lijk of individueel in een zwa re Buick, die hij in Tsjeoho- Slowakije liet verongelukken. Tussen het „ongeluk" en het moment, waarop de door hem in Praag gealarmeerde kraan wagen arriveerde om het wrak naar de grens te rijden, had hij in het kolossale spatbord een vluchteling „gaplalkit". Aan Duitse zijde trok een andere kraanwagen Buiek en vluchte ling verder in westelijke rich ting. In alle gevallen zijn het men sen in de Bondsrepubliek, die voor hun familieleden of be kenden in de DDR het vereis te honorarium bijeenbrengen vaak met grote moeite, door bewonderingswaardige solida riteit en soms ook wel met de borgtocht van een bank. Zij nemen in steeds grotere om vang hun toevluoht tot Lenz linger, omdat hij bewezen heeft geen verrader te zijn, die de voorkeur geeft aan een makkelijk te verdienen kapi taal boven riskante hulpverle ningen. Nog niet zo lang geleden kreeg hij in Zurich bezoek van twee leden van de Oost- duitse veiligheidsdienst, die hem de vrije uitreis van een aantal DDR-burgers aanboden in ruil voor de namen van mensen, die op de lijst van de Aramco stonden om naar het Westen gehaald te worden. Het honorarium van de vrijge latenen kon Lenzlinger incas seren. Hij wees het aanbod van de hand, „maar het was een heel erg vriendelijk ge- sprsk FRANS WENNEKES DEN HAAG (ANP) In het westen van het land is sinds 14 januari een geleidelijke stijging merkbaar geweest van het aantal passagiers hl het openbaar vervoer. Thans is dit 15 a 20 procent extra. Dit deelt de Koninklijke Neder landse Vereniging van Transport Ondernemin gen mee. De vervoersbedrijven in Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Rot terdam hebben het bij zonder druk tijdens de spitsuren en hebben het extra ingezette materieel dan ook nodig. In de provincies in het zuiden en het oosten van het land vervoeren de busondernemingen niet of nauwelijks meer per sonen dan normaal. Het extra aantal reizigers tijdens de spitsuren schommelt tussen de 0 en 5 procent. In Gronin gen en Friesland reizen ongeveer 10 procent meer reizigers met het openbaar vervoer. Over het gehele land zijn de busbedrijven doende het eventueel overbodige materieel weer af te voeren, teneinde extra kosten zoveel mogelijk te beperken. WASHINGTON Het Ame rikaanse huis van afgevaardig den heeft een verzoek van de regering om toestemming voor een lening van 1,5 miljard dol lar aan- de „International De velopment Association", een afdeling van de wereldbank, geweigerd. De I.D.A. verschaft financiële steun tegen lage rente aan ont wikkelingslanden die de gang bare hoge rente niet kunnen opbrengen. Minister van bui tenlandse zaken Henry Kissin ger en minister van financiën George Schultz hebben naar aanleiding van het besluit een verklaring uitgegeven waarin zij zeggen de beslissing van het huis cüep te betreuren. (ADVERTENTIE) Vrijdag 25 januari 1974 s. grote V\ONSTERPRIJSKAART|Nq VAN OOSTEROM tlst om paling, vlees en UIT THUIS ete wijze een twee mensen ?en, vertellen onze nieuwe een moderne tjze Kunt ook partner ont- EUROPA te bureau met bemiddeling aad van Toe- N en vrijbllj- brochure ..Wie doen" m een zonder af- discretie. EUROPA verwijk Tele- of fcentrum dos 3, Ulven- kiW>«d td' "«l werkt ai *'T3 een' heeft de raad van Uoofdkantnn,. Ede, tel da, 52721. Een nieuw clame; Plaatse, 1JE vormt drage tot uw doel zenden vandaan 27 januari 1974. De rasrj erseweg 303, Bergen op ór Vereecke - België d. Weegen r. de Groot Ron Steenben d. Par e Weert J I. P. Buuron - Dr. Linsen- ar) enz. vanaf 9.00 uur. Verkoop b (Van onze sociaal- imische medewerker) en in de zaal, gebouw ,,'tfc handstraat 34, Bergen op 3 arkeren Korenbeursplein. mopleider: w. darijs, SchJ zers zijn uw markt, me markt et zijn er velen TILBURG Het is begrij pelijk dat de regering de prijzen in de hand wil hou den. De geloofwaardigheid van baar beleid is echter een belangi.il; - voorwaarde voor het succes hiervan. Deze ge loofwaardigheid wordt voor een Belangrijk deel geken merkt door de steun die zij ondervindt van hen die door het beleid worden gebon den. Het ziet er naar uit dat de organisaties van middenstan ders en van ondernemers in het klein en middenbedrijf deze steun aan de regering zullen onthouden. Zij vrezen de dupe te worden van om standigheden die voor een groot deel uit het buitenland komen, en die de prijzen in ons land hebben opgedreven. Hier en daar wordt gedreigd met acties die het karakter hebben van „burgerlijke on gehoorzaamheid" waarmee duidelijk wordt dat het ver zet van de middenstanders een politiek karakter draagt. In een democratie als de onze kan geen enkele regering metjvrucht een beleid voe ren, als dat niet wordt on dersteund door de groeperin gen die door dat beleid wor den gebonden. Tot, op dit moment is de regering er niet in geslaagd deze steun te verwerven Dit geldt zowel voor de werkgevers als voor dr werknemersorganisaties. De vakbonden hebben nog steeds grote moeite met het aanvaarden van recente loon maatregelen terwijl onderne mers langzaam de grond on der hun voeten voelen weg schuiven Het investerings klimaat wordt er bepaald niet Beter op, hetgeen toch van het grootste belang is voor de toekomstige werkge- legenhei 1 De regering-den üyl heeft bij de presentatie van de miljoenennota in sep tember 973 prioriteit gege ven aan de bestrijding van de inflatie en aan opheffing van de te grote werkloosheid. Van beide programmapunten is nog niet veel terecht geko men; dit werkt uiteraard frus trerend voor de betrokken ministers. Het zijn vooral S^Ken van buitenaf ge weest die verantwoordelijk ziin voor de huidige gang van zaken. De sterke stijging van de grondstoffen op de we reldmarkt leidt nu eenmaal tot prijsverhoging van eind- produkten. Aan deze stijging zal voorlopig geen einde ko men, zodat we er rekening mee moeten houden dat de prijsstijgingen zich op lange re termijn zullen blijven voortzetten. Een regering die de na druk legt op verhoging van de overheidsuitgaven, om daarmee allerlei gemeen schap! 0 z f magen te finan cieren, zal ook niet gemak kelijk geneigd zijn de belas tingen te verlichten om daar mee de noodlijdende bedrij ven tegemoet te komen. Ook het verlagen van accijnzen kan tot beperking van de prijsstijgingen bijdragen. Dit betekent dan wel dat de overheid haar eigen uitgaven zal moeten beperken. Voor velen is dit politiek een onhaalbare kaart. In een jaar waarin verkiezingen worden gehouden, neemt het politieke element in de over wegingen van de betrokke nen een grote plaats in. De kiezers moeten naar de ogen worden gekeken, hetgeen voor de politieke partijen be tekent dat zii hun best doen de Zwarte Piet van de on gunstige economische ont wikkelingen in de handen van hun tegenstander te spe len. Het zijn altijd actueel- economische omstandigheden geweest, die van belang zijn voor stembusuitslagen. Re cente ervaringen in Dene marken hebben dit nog eens aangetoond, waarin de anti- fiscus partij in één klap een groot aantal zetels in het par lement verwierf. Indien het politieke protest van de middenstanders grote re vormen aanneemt, dan kan dit leiden tot een zoge naamd Poujade-effect. Pouja- de was een Franse winkelier, die in de jaren vijftig in het Franse parlement een grote aanhang verwierf toen hij protesteerde tegen het belas tingbeleid van de regering met betrekking tot de kleine zelfstandigen. In een troebel politiek klimaat loopt eik economisch beleid de kans de mist in te gaan. Daarmee is op langere duur niemand geholpen. Vandaar dat het van het grootse belang is, dat de regering haar best blijft doen de verschillende sociaal-economische groepe ringen, die door haar beleid worden gebonden, achter zich te houden. Het verwer ven van een noodzakelijke geloofwaardigheid is een moeilijke opgaaf. DRS. A.A. WENTINK. oinstvande ROTTERDAM (ANP) De burgemeester van Rotterdam moet erop rekenen dat de rei zen die hij als vertegenwoor diger van de gemeente naar het buitenland wil maken in openbare commissievergader ingen zullen worden bespro ken. In zijn aanstellingsbrief zal over deze zaak een passage worden gewijd, aldus de loco- burgemeester van Rotterdam G. Z. de Vos donderdagmiddag in de Rotterdamse gemeente raad. De Vos zei dit tijdens een af en toe emotionele discussie over de rel die is ontstaan naar aanleiding van de good- (Van onze parlementaire redactie). DEN HAAG Minister De Gaay Fortman, tevens minister voor de West. zal bij zijn be zoek aan Suriname en de An tillen op 22 febr. tegenover de regeringen van beide landen opnieuw de wens tot beper king van de migratie naar ons land aan de orde stellen. De minister gelooft echter, dat van beide regeringen niet veel w te verwachten op dat ter rein. Hij deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee. a ]s ,n'et to verwachten dat Nederland dezelfde toela tmgsregehnigen zal gaan han- c,ï3" zoa s de regeringen van Eunname en de Antillen te genover Nederlanders gebrui- gedrag" Zg"' "bewijs van S0601 Bij de behandeling wees Kamer een voorstel van de al om de begroting 1974 voor de betrekkingen mlt Su riname en de Antillen zodanig wor!b21gT' ,dat het moge"ik Khadeloossteihngen te betalen r door Suriname overgeno- m^Uoh^ifen.11"36 baUXiet" van ,Men reis, will-reis die burgemeester Thomassen op het ogenblik met een kleine delegatie maakt naar Indonesië, Austra lië en Nieuw-Zeeland. De reis van Thomassen ij. overigens vorig jaar. hoewel niet uitputtend, aan de orde geweest in vergaderingen het college van B. en W. stemde wel in met dereis hoewel enkelen bezwaren hadJ den aldus wethouder De Vos. Hij gaf toe dat het kostenas pect niet is besproken. „Dat is onjuist geweest en daar zal verandering in komen", aldus de Rotterdamse loco-burge meester, die verder zei niet erg gelukkig te zijn met de discussie buiten aanwezigheid va" burgemeester Thomassen. ihomassen's goodwill-reis naar het verre oosten kwam donderdag aan de orde naar aanleiding van een door de Koning aangevraagde interpellatie. Die interpellatie naa het raadslid nodig gevon den na de discussies onlangs m een openbare vergadering van de commissie financiën. LAGOS (RTR) Dr. A. H. Boerma, directeur-generaal van de voedsel- en landbouw organisatie (F.A.O.) van de V.N., vmdt dat men het ge brek in de Sahel-landen onder schat. „Ik wil niet zeggen, dat de bevolking er sterft, maar zij komt daar erg dicht bij", aldus dr. Boerma op een pers conferentie in Lagos. Dc toestand in Mauretanië. Senegal. Mali, Niger, Boven- Volta en Tsjaad is slechter dan vorig jaar. Er is nog steeds een fr°°<L gebrek aan water. De 500 nnn »erzocht yorig Jaar om oW.UOO ton graan, 50 tot 60.000 ton proteïnerijk voedsel en bij dragen in contanten ter finan ciering van het vervoer en de opslag. Tot nu toe is 300.000 ton voedsel binnengekomen en geen geld.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11