Melkboer in Sint Kruis van alle markten thuis zeeuws Honden krijgen schoonheids behandeling in Koewacht Twee fotografen exposeren in Assenede WAS Vational rheatre n De Beul yj KAAI) TERNEUZEN HANDELT VERHOGING VAN GRONDPRIJZEN ;f ui» I GROI Niet te druk d Voetbalclub loudt bazaai b Be Jpnameu voi elevisie Grote belang stelling voor verkoping Sas van Gent Burgemeester Aschoff opent Terneuzens museum stad (Van een onzer verslaggevers) ST. KRUIS Julien René van den Bunder is boer, melkboer, broodverkoper, kruidenier, handelaar in sproei- stoffen en bedient de weegbrug in het op de zelfkant van Nederland liggende St. Kruis in Zeeuwsch-Vlaanderen. De melk is echter zijn grote specialiteit. Die verkoopt Julien aan de St. Kruizenaars: onversneden volle melk, nog warm van de koe, los uit de bus met een geijkte litermaat. Joen in 1948 Van den Bun der de melkhandel van zijn buurman overnam besloot hij tegelijkertijd het bedrijf te ^Rrniseren. Hij timmerde melikkarretje van het trottoir te komen. „Een handkar hoort op de rijweg", oordeelde de ordebewaarder. Julien trok dit in twijfel en vertelde dat de een handkarretje, plaatste er melkkar geen hele handkar HHHEtr Van een onzer verslaege MIDDELBURG Het nal Theatre uit Enj eeft zaterdagavond (26 ri) een voorstelling u' mgerencentrum De iM ioorkerkhof 18, te 11 urg. Dit befaamde ge: reedt thans in een tql antal plaatsen in Ne p. Vorig jaar liet het eenl volwassen melkbus op, maakte een aparte ruimte voor de boter en de kaas en ging dB klanten aan huis opzoeken. En zo is het tot vandaag ge bleven Alleen de prijs van eenpint melk is van 10 cent naar 76 per liter gestegen. De melk wordt geleverd door twee koeien die door Ju lien' zelf met de hand worden gemolken. Als enige- in St. Kruis verkoopt Julien met maar een halve kinderwagen was. Alle kinderen van St.- Kruis werden groot van de melk die het bescheiden wa gentje vervoerde. Op deze korte onderbreking na is de volle melk steeds over het vei lige voetpad vervoerd. Soms, als de melkboer in één van de cafés op zijn ron de een pintje pakt, nemen dorpsgenoten ongemerkt de handel van Van den Bunder zijl vrouw en zuster ook nog een eindje mee en verstoppen en optreden diepe chter. Vorige week liet het .v.-journaal enkele ien van het National >en het bij de openug e science-fiction-ten! ei .ng in Rotterdam speelde Over de inhoud var. pelen stuk is ons weini end. maar het zal zeki ezelfde lijn liggen an vorig jaar. De voc: eglnt om 20.30 uur. ier gulden. levensmiddelen, brood, drogis- tepartikelen en sproeistoffen. dit allemaal te kunnen heeft hij zes diploma's ^bld. In zijn vrije tijd is ^■Iegisseur bij de plaatselij ke toneelclub en zit hij in het - van het bejaardencen- Coen9dike in Aarden- burg. Het is doorgaans rustig in SÏKruis en tijdens de veel zijdige arbeid van Julien van den Bunder hebben zich in de loop der tijd weinig schokken de gebeurtenissen voorgedaan. Eenmaal is hij door een jong pffiaeman bevolen met zijn IU I (Van onze corresponded KWADENDAMMÏ; -J inds kort opgerichte - ïentencommissie van de Ewadendamme gaat m wee geslaagde bingo-a en groter evenement eren. De groep is nu [iet het voorbereiden van azaar, die zaterdag 26 en- I ag 27 januari in de Burcsfv* kwadendamme wordt m j en. Naast het rad van ave:."-® uilen er nog tal van ttracties zijn, zoals <-"^® ooien, spijkerslaan en :n. Ook voor de jeugd n erschillende leuke drT:® oen, zoals grabbelen en 3ppen trekken. Dat or^® Deziend oog van Fied tone en Donald Duck. J® Aan de bazaar is |11 imerikaanse loterij -'® en. De opbrengst is oor de jeugdafdeling •ainingsfonds van de ereniging Kwadendam (Van e (Van een onzer verslag- 1 L GOES In het V® oor Noord- en Zi'.id-B- Goes werden ^''gl pnamen gemaakt wekelijkse t.v.-pro?r® Muziek in uw straatje lidden van het oud-^ -J iterieur, zongen Sas^M >erge voor de 70-jar rouw A. polderd'J® ioenhoud uit Beinkenj® un bekende ..Spinn.® devrouw Polderdijk, de meest gefotog^-^® rouw van Zeeland" .-•* JQ erzamelt sinds de /ereldoorlog allerlei lederdrachten, waai' 'endien van alles over ertellen. „Muziek in uw - waarvan a.s. maandag aflevering wordt is opgebouwd .j leest gevraagde P 'j luziek. Daarnaast entator Gerard van - leine interviews me' t de streek waar amma wordt opgen0 i opnamen gister®nev e bedoeling dat Savar; edje glimlachend (Van een onzer verslaggevers) ÉRNFA'ZEN In de vergadering in Terneuzen komt vandaag een voorstel van B. en W. ter tafel om de glAldprijzen elk jaar per 1 januari met 5 procent te ver- Het college motiveert deze jaarlijkse prijsverhoging met de stelling dat het tot dusver steeds als een bezwaar werd gezien dat de nacalculatie van de grondverkopen pas later in het Jaar plaats vindt. De jaarlijkse verhogingen gelden met voor gronden die besten ui zijn voor woningwet- bouw. Volgens B. en W. wordt met het systeem van prijsver hogingen aan het begin van elk jaar bereikt dat de hogere kostprijs van de grond sneller in [rekening kunnen worden gebracht van de koper dan tot nu toe het geval is. Bij 'n aantal voorstellen tot groaidverkoop die in de raads vergadering van donderdag a.s. behandeld zal worden is reeds rekening gehouden met de 5 procent prijsverhoging per 1 januari 1974. Met andere kandidaat-kopers wordt nog onderhandeld op basis van de oude grondprijzen. Binnenkort zullen B. en W. een voorstel aan de raad doen om meer uniformiteit te bren gen in de grondprijzen in de gemeente Terneuzen speciaal met het oog op de vrij grote prijsverschillen in de diverse exploitatieplannen. ia stam en spinnewiel ten rengen. Bijtijds b'e ;3iM 1-oese museum ëeJnJ. M el had, zodat Sas^'l en moest SP'1111 „rfo'cB nnnewiel dat °UC <9 an een familielid rouw D. Sturm-n^a estuurslid van het I (Van een onzer verslaggevers) BIERVLIET Onder zeer grote publikeeke belangstel ling -de politie moest er zelfs aa. te pas komen om het ver keer te regelen- werd in café Oud Raahuis in Biervliet door notaris mr. A. van Steen uit Terneuzen een openbare ver koping gehouden. Als eerste ging onder de ha mer de bungalow Braakman laan 5 in Biervliet. Het hoog ste bod voor de pauze was ste: Jod voor de pauze was ƒ93.500,-. Na de pauze werd nog tot ƒ98.500,- opgeboden voor welk bedrag de heer K.T. de Oude, aannemer te Bier- werd. De veiling van het café met woonhuis en weegbrug aan de Gentsestraat 94 in Biervliet werd; voor ƒ38.000,- gegund aan de heer E. Tournois uit Groede en een perceel bouw land aan de Lovenpolderseweg te Hoek werd voor ƒ3750 - ei gendom van de heer D.J.' van Wijck in Hoek. die dan achter een heg of muurtje. Van den Bunder houdt altijd zijn goede humeur en vertelt dat hij behoorlijk aan de kost komt maar er ook behoorlijk voor moet werken. 9 Julien René van den Bunder aan het werk bij de bron van de zuivelhandel. Volle melk, los uit de litermaat, rechtstreeks van de koe naar de consument. Auto over de kop Zondag avond om ongeveer elf uur is op rijksweg 252, nabij Sas van Gent een personenauto, be- stuurd door M.L. uit Sas van Gent, over de kop geslagen. Door onbekende oorzaak kwam de bestuurder met zijn voertuig in de berm terecht, begon te slingeren en sloeg over de kop. De bestuurder bleef ongedeerd, de auto werd geheel vernield. Krulbolling Op zaterdag 2b januari organiseert de per soneelsvereniging O.N.A. uit Sas van Gent een krulbolling voor haar leden op de bolbaan van hotel „Centraal" te Sas van Gent. Aanvang 14 00 uur. Prijskaarting Het bestuur ï,3?.,* Personeelsvereniging G.S.M. te Sas van Gent, orga niseerde voor haar leden, ge pensioneerden en hun dames een prijskaarting in de be drijfskantine De uitslag van deze kaarting waaraan 40 lief hebbers deelnamen was: 1 A Plasschaert, 2. R. Lippens, 3. L. Dekker, 4. W Memi. 5 R van Hecke, 6. E. Dhaene, 7. H. Munek, 8. W. Mechelinck, 9. S. de Bath, 10. A. Verplanken. V oorlichting Het bestuur de Personeelsvereniging G.b.M te Sas van Gent houdt voor haar leden met medewer king van de A.N.W.B. in de bedrijfskantine een voorlich tingsavond. Twee deskundigen van de A.N.W.B. zullen een drietal films vertonen met toe lichting, namelijk „Auto te water" en „Doel streven en werk van de A.N.W.B. Te vens zal een film gedraaid worden, om de aanwezigen enige suggesties te geven voor een vakantie in eigen land. Betekoppen De Sasse karnavalsstiehtipjg „de Bete koppen" uit Sas van Gent heeft besloten om op zaterdag 26 januari naar Moergestel (NB) te gaan. Het gehele ge zelschap bestaande uit prins Karnaval, de raad van elf en de plaatselijke boerenkapel „de Betekoppen", vertrekt per autobus vanuit het narrenhof „De Oude Brug". Naaicursus Het bestuur van de buurtvereniging „SCl.- Albert" te Sas van Gent, zal de damesleden in gelegenheid stellen tot het volgen van een naaicursus. Een bevoegde cou peuse zal de dames het nodige op naaigebied leren. Aanvang van de cursus is 24 januari om 20.U0 uur in het buurtcentrum ..St.-Albert" te Sas van Gent. Het aantal cursisten is beperkt tot 22. Uitstapje Onlangs organi seerde de personeelsvereniging C.S.M. te Sas van Gent een uitstapje voor de dames naar de P.Z.E.M. te Middelburg. Bij aankomst in Middelburg kre gen de dames eerst gelegen heid tot winkelen. Om 12 uur werden zij ontvangen op het demonstratiecentrum, waar de 35 dames een koffiemaaltijd kregen aangeboden. Hierna volgde een demonstratie in het gebruik van huishoudelijke ar tikelen. Nieuwe uniformen In de onlangs gehouden bestuursver gadering van de muziekvere- ninging „De Verenigde Vrien den", is besloten nieuwe uni formen aan te schaffen. De uniformen zullen nog op een nader te bepalen tijdstip uit gereikt worden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Donderdag 24 januari om 17 uur zal bur- gemmeester J.C. Aschoff de officiële opening verrichten an het Terneuzense museum en oudheidkamer aan de Burge meester Geillstraat. De geno digden worden verwelkomd door de heer W. de Zeeuw, de voorzitter van de stichting Terneuzens museum en oud heidkamer. In het museum is ondermeer een verzameling bijeengebracht van de vereni ging Oud Terneuzen. Chiquita ziet er geweldig uit. Ze is heerlijk uitge breid in bad geweest, ze is geföhnd, haar nageltjes zijn gemanicuurd, haar tandjes schoongemaakt, haar haren zijn geknipt, haar oren en ogen gefatsoeneerd en tot slot mag ze zich hullen in de wolkjes van een adem benemende spray. Maar eerlijk gezegd laat het haar allemaal nogal koud. Lijdzaam heeft ze de behande lingen één voor één over zich heen laten gaan zonder noemenswaardige vreugde. Daar zit ze dan, een eigen wijs toefje haar boven op haar hoofd. De haren recht overeind, zogezegd. Maar ja, Chiquita is dan ook geen beeldschone Spaanse danse res of een gedegenereerde tak van de bananenfamilie, maar een lief, wit poedeltje, dat onder de deskundige handen van mevrouw Henny de Vliegher-van Dijk uit Koewacht nog liever en nog witter is geworden. Sinds een maand of drie kunnen de Zeeuwsch-Vlaam se poedel tj es voor hun schoonheidsbehandeling bij mevrouw de Vliegher te recht. „Maar voor die tijd deed ik het ook ai voor la- milie en kennissen hoor", verklaart mevrouw de Vlie gher, een pittig, donker vrouwke van 32 jaar, dat er uit ziet of ze precies weet wat ze wil. „Ik kom uit het zakenle ven. Mijn ouders hebben een kennel, mijn broer heeft een kennel, ik heb zes jaar in een kruidenierszaak gestaan en alleen een potje eten ko ken is niets voor mij. Dit is m'n hobby. Hier leef ik me in uit". Én met deskundige gebaren draait ze Chiquita op de tafel in het rond om nog eens een laatste keuren de blik te werpen op het smetteloos witte vachtje van de poedel. „Ik heb het trimmen geleerd van m'n móéder en vond het altijd enig om te doen", ver telt ze, terwijl ze een onwil lige haar op Chiquita's oor glad strijkt, „maar ik ben nu wel bezig met een cursus van de Divebo om m'n trim- diploma te halen. Dat is na tuurlijk veel beter. Die cur sus duurt ongeveer een jaar. Het nraktijkexainen wordt in Den Haag afgenomen en het mondeling in Amersfoort". „Verdere papieren heb je eigenlijk niet nodig. Tenmin ste, als je er geen winkeltje van maakt, anders moet je je middenstandsdiploma natuur lijk halen. Maar dat ben ik niet van plan'', zegt ze reso luut en begint het snoer op te rollen van de tondeuze, die zo'n schitterend patroon op Chiquita's ruggetje heeft geschoren. „Het moet een hobby blij ven. Om het geld hoef ik het echt niet te doen, want m'n man heeft een goede baan. Ik vind het nu eenmaal leuk om modelletjes te maken en op te kammen. Dat gaat hij poedels het beste, dus heb ik me daar op gespecialiseerd. Zo'n maand of drie geleden heb ik wat spullen gekocht en deze voorkamer vrij ge maakt. Dat kon gemakkelijk, want deze kamer werd al leen zo nu en dan door de kinderen gebruikt om te spe len. Boven heb ik nog ka mers genoeg, dusDus gebeurt het, als de kinderen veilig en vlijtig op school bezig zijn, dat er zo'n drie maal in de week een poe deltje in de Klapstraat 21 afgeleverd wordt om eens lekker opgetut te worden. „Het moet nog wel even tjes bekend worden", zegt mevrouw de Vliegher, die, geboren in Deventer, negen jaar later in Zuiddorpe en 12 jaar geleden in Koewacht kwam te wonen, „maar dan nog zorg ik er wel voor, dat het niet te druk wordt, want m'n gezin mag er niet onder lijden". „Hoe m'n man er tegeno ver staat? Och", zegt ze met een glimlach, „die vindt het allemaal best en laat me he lemaal m'n eigen gang gaan. Ik leer er trouwens ontzet tend veel van om hier thuis te werken. Dat is alleen maar een voordeel voor het examen. M'n modelletjes haal ik uit het blad van de Poedlclub en die maak ik dan na. Een behandeling be gint meestal met een bad. Daarna wordt dethond droog- geföntud, de haren worden uit de oren gehaald en de oren worden gezuiverd. De nagels worden geknipt en geschoren. De honden-haar lak tenslotte ruikt niet alleen lekker ,maar is ook goed voor de vacht. Met een gemiddeld geval (er zijn natuurlijk uitzondering) ben ik onge veer een uur en een kwartier bezig. Dat komt voor de klant op zo'n ƒ10 a ƒ12 Als het veel langer moet duren bijvoorbeeld als de vahet erg dik en moeilijk te knippen is, kost het natuurlijk meer. Maar ik geloof, dat de klan ten wel tevreden zijn, want ze komen steeds terug. Poe delharen vallen namelijk niet uit en moeten daarom regel matig worden getrimd. En met de honden zelf heb ik gelukkig ook wienig last", evrouw de Vliegher wrijft Chiquita, die tijdens het ge sprek vrij rustig is blijven zitten, liefkozend over haar neus en bindt haar tenslotte een sjiek halsbandje met een mooi e rode strik om. Gerdi Preger - Hoevenberg Bijwerken met de schaar. Twee fotografen van uit zonderlijk formaat nemen met hun werk thans de ex positieruimten van E. Galerie Margaretha de Boevé te As- sencde in beslag. Het is de van origine Waalse en dus Franstalige, maar uitstekend Nederlands sprekende Belg Jean-Marie Bottequin en de in Zwitserland geboren maar in associatie met Bottequin in München wonende en werkende Heinrich Lukas Lindenmaier. Al sedert enige jaren vormen zij een woon- v. erkgemeensehap waarbij elk van beiden toch geheel zichzelf tlijft. Bottequin, die na een suc cesvolle carrière in België zijn verliet omdat het kam daar op de duur toch te eng en te burgerlijk was, is de Omvpng mijne groete «t( St. Jan&teen ts. van Voor ons hoekje „Zo was het" in deze rubriek kregen we een dezer dagen een foto toegestuurd, die in 1903 in Sint-Jansteen werd gemaakt. Aan de linkerzijde achter het jongetje met de hoepel ziet men een schutsel voor het in aanbouw zijnde herenhuis van de familie Rottier. Deze woning is u in gebruik als gezinsvervangend tehuis. In de verte ziet men aan de linkerzijde een travaille van de familie Van de Velde, waar men een paard van hoefijzers voorziet. Aan de rechterzijde staan twee aan elkaar gebouwde witte huis jes, destijds bewoond door de families IJsebaert en Van Hooje. Deze huizen zijn in 1926 afgebroken en hier werd toen de pastorie ge bouwd. Op de plaats waar de koei en lopen is slechts een kleine rijstrook verhard en de rest is grond, die er als een ge ploegde akker uitziet. Andere oude foto's of an sichtkaarten zijn voor het publiceren in deze rubriek van harte welkom. Mogeliik kunnen de inzenders er in het kort bij vertellen wat de foto voorstelt. Na gebruik krijgt men de foto's uiter aard weer 'erug. man die zieh voornamelijk voor mensen en meselijke lotgevallen en verhoudingen interesseert. Ook in de eroti sche sfeer ligt zijn belang stelling getuige de serie vr welijke naakten in het zand, die hij tot in fotografie gerealiseerde plastieken wist te maken. Meermalen maakt hij trouwens een serie, opna men van hetzelfde onder werp, die nu eens een ge schreven commentaar zouden vereisen, dan weer door hun beeldtaal alleen voldoende spreken. Dikwijls neemt hij zijn motieven ook uit de the aterwereld die hij als vast fotograaf van het Beierse Staatstheater in München te uit en te na kent. Het wer ken in series en sequenzen leidt er bij hem als vanzelf toe dat hij ook foto-boeken maakt die in weinige exem plaren in eigen atelier wor den vervaardigd. Hoewel men Heinrich Lu- kas Lindenmaier interesse in de mens niet ontzeggen kan een aantal voortreffelijke en wezenlike portretopnamenbe- wijzen het hier- is hij toch meer geïnteresseerd in de dingen en de dode voorwer pen en de sfeer die zij ade men: een voortreffelijk voor beeld van zijn werk is het drieluik met de trottoirtegels waarop een verloren haar speld ligt en het in een tegel gemonteerde vrouwenportret maar ook een verbrand stuk papier, een tegen een and hangende sleutel, een gloei lamp dwingen hem de came ra te hanteren. Wat beide fotografen ondanks hun ge heel eigen opvatting en voor keur van onderwerp met el kaar gemeen hebben is dat zij eerlijke fotografen zijn. Zij beelden de werkelijkheid af, halen uit het negatief al les wat erin zit maar houden zich niet bezig met wat men donkere-kamers-trucjes zou kunnen noemen. Zij hebben ook niet de pretentie kunste naar te zijn, maar door het feit dat beiden door hun vi sie op d~ werkelijkheid de werkelijkheid dikwijls weten te intensifieren en te subli- meen en e°n „meer" te sug gereren, roepen hun foto's bij de beschouwer toch vaak een soortgelijke emotie op als een kunstwerk. Een bij zondere fijne en geslaagde expositie, waar men niet gauw uitgekeken raakt en die men daarom moet gaan zien. Dat is mogelijk to 28 februari. Eindredactie Bas Augustijn Ronderdag 24 januari 1974

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7