UB Echtscheiding z'n Italiaans over Spirelles VERBORGEN BEIASTINCEN RECHT DEEL PAROCHIE WENDT ZICH AF VAN MGR. GIJSEN Olietekort voor derde wereld dodelijk aarpi goreng eierbeschuit ;rk bekers MOET BESLISSEN OVER DRIE JAAR OUDE WET véél lekkerde margarine deGnl Liever pil dan abortus buitenland irmgscr i sis Geen zin ZeW zaum feit Rechten ersokjes »25 Geldig t/f MIN. PRONK DUITSE BISSCHOPPEN IF A en VIVO één groothandel China Sovjet-spion heeft bekend paptor uw pani „aagstbetaalden Flaming PORTUGEES CONSULAAT BEZET Leuzen op Spaanse trein Officiële prijzen voor petroleum, huisbrandolie en stookolie 'RK kerk in Nederland tlfiORII Sherry helpt al jaren bij hues t? ii f ARAVANS - VRACHTWAGEN? TIEL etc. - ALLE PERSOON hlERINGEN - HYPOTHEKEN ASSURaj FINANCE Pastoor Juten'' Ber9en op; Tel. (01640)3, f (Van onze correspondent) werden gere- consequenties j- geld. ROME Het meest beladen woord van dit moment Op de dag van vandaag wordt It*|;x :s het woordje „echtscheiding". Over enkele dat nog altijd een historische I zullen de Italianen zich in een onvervalste vergissing genoemd. Niettemin maandi I) zunen «en werden die verdragen na de volksstemming voor of tegen de echtscheidingswet kun- ooriog door de republiek be nen uitspreken, die nu al drie jaar van kracht is. Althans, krachtigd, inclusief het con- dat ziin de plannen, maar nog altijd probeert iedereen cordaat In dat concordaat "a. referendum uit komen: d. regering d» in' (meeste) politieke partijen, de realisten binnen het Va- mogelijk zal zijn zonder ticaan. orstanders willen dat het schreven ergens eind mei, begin juni of nog eerder. De christen-democraten zijn jaren geleden over die volks stemming begonnen; overtuigd ze toen waren van het overtuigd als ze zijn dat ze winnen. Winnen betekent in hun Visie, dat de meerderheid van ,het Italiaanse volk zich teoen de echtscheidingswet zal massaal „nee tegen de echt- scheidingswet. Die uitslag zou politieke winst betekenen. ^Hellingen omtrent de uitslag zijn eenvoudig niet te In de laatste jaren zijn de doen en dat maakt vooral de politieke verhoudingen in Ita- nartijpolitici zo nerveus. De lië dusdanig gewijzigd dat ei- ^^Teidingswet —en dus genlijk geen der grote partijen ïerendum kan tot een nog zin had in een referen- ^^Jigscrisis leiden, maar dium. De kans op een „neder- dat~"is nog tot daar aan toe. laag" werd te groot geacht. Waait de grote politieke mach- Alleen de uitra-rechtsen, de ten, en speciaal de commun s- z;jn altijd voor standers van een referendum geweest. Zij hadden daarbij dezelfde overwegingen als die welke golden binnen de De- mocrazia Cristiana en ook het Vaticaan: met een goed stuk propaganda vooraf zou het Ita- stemming van de kerk. Op die manier zijn staat en kerk in Italië dusdanig verweven, dat men nu levensgroot met de brokken zit. Extreem gesteld zou men zelfs kunnen redene ren, dat Italië (door de geldig heidsverklaring van het hoog ste rechterlijke college van de echtscheidingswet) de verdra gen vtn Lateranen eenzijdig doorbreekt, en dat op grond daarvan diplomatieke betrek kingen tussen staat Italië en die Vaticaanse staat verbroken zouden kunnen worden. Een absurde gedachte natuur lijk maar niettemin tekenend voor de situatie. De verdragen 0 Actiegroepen tegen echtscheiding verzamelen handtekeningen om ze aan de regering aan te bieden en zo hun mening kenbaar te maken. (^doodsbenauwd voor zijn is de tans, dat dit referendum het pand definitief in tweeën zalaelci Voor- en tegenstanders zullen elkaar ook na het referendum ook blijven tegenwerken en dat>beurt dan uitgerend ^7^'vk™ zich de in het land waar de nationale economie en welvaart met po litiek kunst- en vliegwerk op poten is gezet en overeind wordt .gehouden. Mede omdat déiSrotf' machtsblokken „de cluSstei democraten en de communisten, elkaar in een soort „historisch compromis" beloofd hebben zoveel moge lijk batnen te werken in het belang van het land. echtscheiding uitspreken en daarmee ook de communisten lik op stuk geven. De neofascisten waarschuwen namelijk altijd voor een a.s. „communistische staatsgreep' en binnen het Vaticaan wilde en wil men nog vóór alles het sacrament van het huwelijk veilig stellen. Een referendum is in Italië 'n zeldzame gebeurtenis. Moge lijk gemaakt door de grond wet, is er sinds de oorlog tot nu toe nog maar éénmaal ge bruik van gemaakt, namelijk <ken voor 2 personen_ 9 Paus PauUos VI. toen de Italianen vlak na de bevrijding in een volksstem ming konden bepalen of het nieuwe Italië een republiek, dan! wel een monarchie zou zijn. Nadien is het volk nooit meer Italië vormt al sinds jaren een uiterst merkwaardig land in Europa waar het scheiding be treft. Tot voor kort was het namelijk volslagen onmogelijk. Dat mocht dan aanleiding ge ven tot vaak spottende artike len en opmerkingen elders in Europa en tot zelfspot in. Italië, zoals bijv. in eer> aantal rake films „Echtscheiding op zijn Italiaans", het bleef een triest stuk realiteit dat ook in Italië talloze huwelijken stukliepen waardoor veel echtparen in enorme geestelijke nood kwa men, eenvoudig omdat er geen definitieve oplossing mogelijk was. Drie jaar geleden werd de wet die echtscheiding voortaan mogelijk maakte aangenomen, maar prompt daarop begon een puur juridisch gevecht over de geldigheid van die wet. Eind vorig jaar bekrach tigde het „Corte di Cassazio- ne", Italiës hoogste rechtsin stantie, de geldigheid van die wet. Een opzienbarende uitspraak, omdat echtscheiding in Italië geen zaak van de staat of van de kerk afzonderlijk is, maar een zaak van beide tezamen. In 1929 werden de zogenaam de „Verdragen van Lateranen" 9 Premier Mariano Rumor. van Lateranen kunnen dan ook slechts bilateraal gewij zigd worden. In 1968 benoemde het Italiaan se parlement al een commissie die een geheim rapport uit heeft gebracht over de wijzi gingsmogelijkheden van het concordaat. Ook paus Paulus heeft in de afgelopen jaren meermalen gewezen op het nut, en misschien ook de noodzaak, om de verdragen te herzien. Dat die herziening een slepen de zaak is valt te begrijpen. Nu evenwel het referendum voor de deur staat, worden op alle fronten naarstig strategie ën ontworpen om zo gunstig mogelijk uit dit volksoordeei te komen. Binnen het Vaticaan zijn stemmen te horen die pleiten voor een niet doorgaan van het referendum. De paus zou eveniwel voorstander zijn. Zo wel het Italiaanse volk zelf en de politieke partijen, is ook het Vaticaan in deze kwestie verdeeld. Onlangs werd in de pens be kend dat topprelaten vtn het Vaticaan overleg hadden ge pleegd met de belangrijkste politieke leiders van de chris tendemocraten inclusief rege- ringsvoorzitter Rumor. De officiële woordvoerder van het Vaticaan wilde deze ont moetingen bevestigen, noch ontkennen. Zouden de nu be kend geworden ontmoetingen niet hebben plaatsgevonden, dan nog mag men rustig aan nemen dat andere besprekin gen tussen DC en Vaticaan zijn gevoerd. De christendemocraten (DC) zijn de laatste jaren tegen het referendum geweest, maar sinds kort is de meerderheid van de partij omgedraaid. Kennelijk meer overtuigd van een overwinning van de te genstanders van de echtschei ding, zien de christen demo craten nu weer politieke winst in het referendum, voor al als de communisten bakzeil zullen halen. De communistische partij in Italië wil het referendum niet omdat vreest dat het ultra rechtse Italië de machtsmidde len zal krijgen om afgaande óp de uitslag van dit ene refe rendum over een niet zuiver politiek onderwerp het linkse blok volledig buitenspel te zetten. De communisten willen wel een goede ver standhouding met het Vati caan, maar ze willen ook dat het Vatikaan zich niet met de interne Italiaanse politiek be moeit. Het eeuwige dilemma in Italië: gebeten worden door links, of 'gebeten worden door rechts. De communisten willen even wel op die a.s. voorjaarszon dag dat het referendum wordt gehouden, niet graag alle overwicht, aanzien en popula riteit verliezen dat in de loop der jaren heel voorzichtig is vergaard. Het zullen vermoedelijk de vrouwen zijn die ditmaal de hoofdrol zullen gaan spelen. De huismoeders die in zoveel zaken onmondig worden ge houden, zullen naar ver wacht wordt massaal ter stembus trekken om zich te gen de echtscheiding te ver klaren. Zij accepteren liever de door snee-situatie van heden; liever d-us een man en echtgenoot die lonikt naar andere vrouwen, die er 'een of desnoods meer maitresses op nahoudt, maar die in elk geval een rol in het gezin blijft spelen. Veel vrouwen vrezen, dat zo dra de echtscheiding geregeld is, manlief binnen een aantal jaren de kuierlatten zal ne men. Die familieband is natuurlijk belangrijk, maar het is absurd dat vanwege die mannelijke „hebzucht" en ijdelheid geen scheiding mogelijk zou zijn in die gevallen waarin scheiding de echte oplossing van veel problemen kan betekenen. De hele affaire van de echt scheiding is niet meer of min der gecompliceerd dan veel andere zaken in Italië. De grondwettelijke verwevenheid van staat- en kerkelijke be langen maakt deze zaak even wel extra moeilijk. Is over de uitslag van het referendum nauwelijks iets verstandigs te zeggen, het is zelfs nog niet zeker of het referendum nog wel door zal gaan, nu iedereen zoekt naar het oharmante Salomon's oor deel om er onder uit te komen inclusief een aantal politieke, kerkelijke en juridische kop stukken, dat alsnog probeert om met compromisvoorstellen de volksstemming te omzeilen, waardoor en daar draait het om de politieke rust en de huidige status quo bij gebrek aan beter in dit land bewaard kan blijven. DEN HAAG (ANP) Voor de voorzitter van het college van beroep voor het bedrijfs leven heeft woensdag een kort geding gediend van Shell Che mie tegen de minister van Volksgezondheid en Milieuhy giëne, waarin Shell een verde re toelating voor haar insec- tenbestrijdingsmiddel „Vapo- na-Spirelle" eiste. De minister heeft de toelating van het middel, die alleen voor 1973 gold, niet verlengd. Eerder had de minister be perkingen opgelegd aan de verkoop van de vapona-strip, die inmiddels niet meer voor huishoudelijk gebruik ver kocht mag worden. De Spirel- le, de opvolger van de vapona- strip als „dichloorvos-verdam- per", was afsluitbaar, maar slechts met een kap die er los naast gezet moest worden en dus zoek kon raken. De minister houdt nu aan de eis vast, zoals al in 1-972 door het ministerie in het vooruit zicht was gesteld, dat de ver dampers onverbrekelijk ver bonden moeten zijn met de afsluitkap. Subsidiair vroeg Shell om toestemming de Spirelles, die voor 31 december 1973 bij de detaillisten en groothandel wa ren, te mogen verkopen. De ^vertegenwoordiger van de mi nister kon ermee instemmen dat de detaillisten de Spirelle nog negen maanden mogen verkopen en de groothandel nog een half jaar. De voorzit ter van het college van beroep zal dinsdag 29 januari uit spraak doen. voor een referendum opgeroe- gesloten, tussen de toenmalige pen, maar dit jaar zal het dan staat en het Vaticaan en de f", gaar> gebfimen. Op verhoudingen tussen beide sta- een zondag -zoals voorge- ten en een aantal praktische 9 Voorstanders van de echtscheidingswet komzn uit het hele land naar Rome om betogingen te houden. Ze voeren borden mee waarop hun mening te lezen staat: SI. azuurd- div. kleuren Ion/wol in i kleuren, 23 t/m 38 30 januari. „Neen", zei de Hoge Raad op 28 maart 1973, tegen de platte landsdokter die de kosten van een antislipcursus als beroeps kosten in mindering wilde brengen. Dat gaat niet, ook niet ail vermindert de hiermee op gedane kunde en kennis het gevaar dat ge loopt tijdens uw ritten naar patiënten. Het hof heeft gezegd dat uw anti-slip vaardigheid tot uw persoonlijke uitrusting behoort waarvan ge ook buiten uw praktijk profi teert. En ais het hof dat zegt, dan zal dat wel zo zijn. De annotator in het Vakstu- menieuws van 28 april 1973 waarin dit arrest is gepubli ceerd, oordeelt dat het volgen van een antislipcursus zoiets is als leren lezen en schrijven i« ï1]n er ^an een hoop analfabeten in ons land, dacht ik zo. Een zoon van twintig jaar was gestoord in zijn motoriek. Op advies van 't instituut dat hem behandelde nam hij paard rijlessen: de indicatie hiertoe werd 'gesteld door de psycho- k>og, de heilgymnast en de medicus die aan het instituut waren verbonden. De vader. ^lLInf!?/net een inkomen vari rond 50.000,- en een vermo gen van 750.000,-, trok de van de paardrijlessen van z'jn inkomen af als zijnde ziektekosten. Niks ervan zei het hof Leeuwarden etD daarna de Hoge Raad in 1972 fvlrw V,«n 23 februari j (VStN 16 maart 1972) - x.li r^ffende uitgave moge wel verband houden met ziek- e maar u bent zo welgesteld paardrijden de meest ge- wat moois worden, voegde de annotator van Vakstudie- nieuws van 14 maairt 1973 hieraan toe; als dat waar was dian zouden de aan en verkoop kosten van effecten goeddeels ten laste van de fiscus komen, terwijl de speculatiewinsten (waarvoor juist gekocht en verkocht wordt) hem geheel zouden ontgaan. Een man liet de administratie van ontvangsten en uitgaven betreffende zijn effectenporte feuille aan zijn belastingcon sulent over; deze maakte ook zijn vermogensstaten. De man beschouwde de daaraan ver bonden kosten (f300,-) als kosten van vermogensbeheer en trok ze daarom af. En voor de vierde maal klonk het: neen. Het hof (Den Haag) en de Hoge Raad blijkens arrest van 7 maart 1973 (VStN 31 maart 1973) weigerden deze kosten onder vermogensbeheer te rangschikken; het zijn kos ten verbonden aan het doen van de jaarlijkse aangifte in komsten- en vermogensbelas ting; en deze kosten zijn niet aftrekbaar. Ja, zo is het nu eenmaal; de fiscus belast niet alleen alle inkomen en vermogen; dwingt honderden vragen te beant woorden en ingewikkelde for mulieren in te vullen en geeft dan niet-thuis als hieraan kos-| ten zijn verbonden. Men noemt dit wel de „hidden costs of taxation'Onder die titel is kortelings een boekje verschenen van de hand van w»» c T- Sandford van de Univer- Wet aftrekbaar gesteld, en niet sity of Bath (Engeland). Daar- °e kosten verbonden aan da- uit blijkt dat deze „verbor- den van beschikking over ver- gen" kosten in de miljoenen mogensbestanddelen. Het zou lopen. wone zaak van de wereld voor uw zoon is. Dus is er geen sprake van een „buitengewo ne" last. Laat kinderen van welgestelde oudiers dit goed i)n hun oren knopen; zij kunnen mogelijk met deze wetenschap hun va der paardrijlessen afdwingen. De inkomstenbelasting bepaalt in art. 35 dat de kosten van vermogensbeheer aftrekbare kosten zijn. Mooi dacht de man; een goed beheer van een affectenportefeuille dwingt me van tijd tot tijd stukken te Kopen en te verkopen; en hij trok de aan- en verkoopkosten van zijn inkomen af. En we derom zei het hof (Amster dam) en de Hoge Raad in zijn arrest van 14 februari 1973, daar komt niks van in; alleen Kosten van „beheer" heeft de MOOK Het is vrijwel zeker dat een deel van de parochianen van de Molen hoek zich geheel van het bisdom Roermond zal af keren. De oorzaak is het con flict met mgr. Gjjsen over de geweigerde benoeming van pater A. van Dam tot pastoor. Volgens een woordvoerder van het kerkbestuur, de heer B. Ambrosius, gaat het om en kele tientallen van de 450 pa rochianen. Deze groep zal de eucharistievieringen in de pa rochiekerk niet meer bijwonen en een gemeenschap gaan vor men zonder vaste pastoors. Wel zullen katholieke geeste lijken worden uitgenodigd gastpredikaties te houden. De grote groep parochianen, die geen afscheiding wil, maar DEN HAAG (ANP) Op korte termijn zal de ontwikke lingshulp meer dan tot nu toe verlegd moeten worden naar de olie-importerende landen, die door de sterk gestegen olieprijzen ernstig te lijden hebben van de crisis. Voorts zal de totale hulpverlening aanzienlijk in omvang moeten toenemen. Dit heeft minister Pronk (ontwikkelingssamenwer king) in Den Haag gezegd op een speciale bijeenkomst van de nationale raad van advies inzake hulpverlening aan min- derontwikkelde landen (NAR). Minister Pronk heeft de NAR gevraagd hem te ad viseren bij de aanpassing van het Nederlandse hulpbeleid. De rijke landen zullen zich, aldus minister Pronk, moeten voorbereiden op het feit dat een anatal ontwikkelingslan den binnenkort in zulke groe moeilijkheden zal geraken, dat uitstaande schulden niet be taald zullen kunnen worden en dat er als gevolg daarvan schuldemregelinigeti zullen moe ten komen. Er is een groot verschil tus sen olietekorten in de rijke landen en in de ontwikke lingslanden. Olietekorten bete kenen hier hooguit een wat teruglopen van de economie naar een iets lager niveau. In de ontwikkelingslanden bete kent het tekort aan grondstof fen echter voor velen het overschrijden van de grens tussen leven en dood. ARNHEM (IFA) Groot handel J. W. Oldenhofs Han delsmaatschappij BV in Apel doorn (waarin opgenomen IFA Noord in Oosterwolde) en VI VO Groothandel Venegro Oost (Arnhem en Borne) gaan fu seren. Door het samengaan ontstaat een groep met een groothandelsomzet van onge veer f 100 miljoen waarvan f 20 miljoen voor rekening van de zelfbedieningsgroothan del. De nieuwe groothandel le vert aan 350 detaillisten, die samen een consumentenomzet vertegenwoordigen van ruim f 160 miljoen. De fusie van deze bedrijven van verschillende commerciële organisaties past geheel in het streven om tot grotere eenhe den te komen en om de belan gen van de IFA- en VIVO detaillisten beter te waarbor gen. Het biedt mogelijkheden de kostenstijging op te vangen om de concurrentiepositie van de winkeliers te handhaven. Bovendien is hierdoor de con- tinuiteit van de ondernemin gen voor lange tijd gégaran deerd. PEKING (DPA) De in Peking gearresteerde Russi sche agent Li Hoeng -Sjoe heeft volgens de Chinezen sinds juni 1972 talrijke op drachten uitgevoerd voor zijn centrale in Moskou. Dit blijkt uit een „bekentenis" die hij heeft afgelegd en die door de pers in Peking is verspreid. Volgens de Chinese lezing was Li Hoeng-Sjoe in april 1967 naar de Sovjet-Unie ge vlucht. In juni 1972 keerde hij illegaal naar China terug en had daar sindsdien contact met het spiomage-bureau in Moskou en de Russische am bassade in Peking". '1 Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en edres worden ondertekend. Bij publikatfe zullen deza vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel wordert afgeweken. Naam en adres zijn dan bi| de redactie bekend. Publikatle van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redact?# het In alle gevallen •ent it met Inhoud, c* «trekking. Den Uyl heeft het er altijd over om de laagstbetaalden niet te treffen. Ik heb er zo juist 4 gulden per week bij gekregen. Nu is van juli '73 en januari '74 het licht, gas enz. verhoogd met 19 gulden per maand, dus daar gaat die loonsverhoging. En dan heb ik het nog niet over levensmid delen, dagblad, ziekenfonds en alles wat al verhoogd is. Men sen die AOW hebben en een klein bijpensioentje hebben van 30 gulden in de maand sturen ze een aanslag van drie a vierhonderd gulden belasting thuis. Hoe is dit allemaal te rijmen. Dan praten ze over ge lijke beloning maar het zijn juist de ouden van dagen en Jan met de pet die door deze regering het hardst worden getroffen. Mooi praten en een paar gulden erbij en het drie a viermaal terughalen. Ik hoop dat de kiezers in het vervolg wel goed zullen stemmen, want zo gaatdatniet. want zo gaat dat niet. BREDA TH VAN ZUNDERT De flamingo en ik zijn niet ondersteboven van uw publii- katie, want de laatste jaren zijn op verschillende plaatsen in Nederland flamingo's waar genomen. Een aantal leden van de Westbrabantse-Vogel werkgroep zou dit kunnen be vestigen. Ik vraag me af, of dit de Europese vorm wel is, doch dit is niet zo gelanigrijk. natuurlijk kan deze vogel ziek zijn maar gezien de vrij talrij ke meldingen, niet waarschijn lijk. Mijn mening: teveel lief hebbers schaffen zich deze vogelsoort aan. en zijn te non chalant met hun kooien. De vogels breken uit en beleven zodoende een ellendige winter. Het is een weinig verheffend statussymbool, en laten we goed beseffen, dat als wij in deze mate, met onze dieren blijven omspringen, we steeds armer worden. BREDA A. KLOP ROTTERDAM (ANP) Dertien leden van het „Comité voor de steun aan de strijd van het Portugese volk" heb ben woensdagmorgen het Por tugese consulaat aan de Wil lemskade in Rotterdam korte tijd bezet gehouden. Volgens het comité werd de actie ge roerd uit protest tegen de martelpraktijken van de Por tugese geheime politie. Ze zijn door de politie verhoord en vrijgelaten. niet voor Gijsen wil wijken, hoopt dat er tijdens een vol gend gesprek met de bisschop een oplossing zal worden ge vonden. De heer B. Ambrosi us: „Wij willen zo snel moge lijk een gesprek met mgr. Gij sen. Ik verwacht dat dit de volgende week kan plaatsvin den. Daarna zullen wij een eindconclusie trekken. Als het gesprek met de bisschop op niets uitloopt, zullen we pro beren in de Molenhoek zo dicht mogelijk bijeen te blij- /en. Ik weet nog niet hoe groot een breuk met Roer mond zal worden. Ook in het kerkbestuur zullen daarover afwijkende meningen bestaan. We hebben afgesproken dat we elkaar zullen blijven res pecteren en trachien de ver schillen te overbruggen totdat de tijd misschien een oplos sing zal brengen. We zullen in ieder geval diepgaand overleg legen met de parochianen over de weinige mogelijkhe den waaruit we kunnen kie zen". (Van onze correspondent) BONN De Westduitse bis schoppen neigen ertoe de rege ring aan te bevelen om de pil via het ziekenfonds gratis ter beschikking te stellen. Dit is een van hun overwegingen bij hun poging een drastische wijzi ging van de paragraaf 218 te verhinderen. Volgens een wetsvoorstel van de regering moet het de vrou wen mogelijk gemaakt worden zonder juridische gevolgen binnen drie maanden een zwangerschap af te breken. De katholieke kerk in de Bonds republiek wil een dergelijke vrijheid, die zij „moord op het ongeboren leven" noemt, voor komen door een grootscheeps sociaal program in te voeren. Zij is hoogstens geneigd een indicatieve regeling goed te keuren volgens welke in bij zonder probleemgevallen ab ortus kan worden toegepast. De CDU heeft ook sociale voorstellen uitgewerkt, die de staat ter bescherming van het ongeboren leven enkele mil jarden per jaar gaat kosten. Hierbij staan kosteloze medi sche adviezen op het gebied van gezinsplanning en de gra tis pil in het middelpunt. Ook een financiële ondersteuning van alleenstaande moeders vormt een onderdeel van het program. BARCELONA (Rtr) Cir ca vijftig gemaskerde mannen hebben dinsdagavond in Frankrijk een Spaanse expres- trein tegenhouden en tegen de Spaanse regering gerichte leuzen op de 14 wagons ge schilderd. De trein was op weg van Genève naar Barcelo na en kwam ruim een uur te laat op zijn bestemming aan. Men gelooft dat de actie werd uitgevoerd uit sympathie met de verboden Baskische af. scheidingsbeweging de E - T.A. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het ministe rie van economische zaken heeft na de officiële benzine prijzen ook de maximum prij zen van petroleum, huisbrand olie en zware stookolie aan de consument bekend ge maakt: petroleum 20 I. bus 35,6 cent per liter incl, BTW; bulk 200 1. 34,6 cent per liter incl. BTW; bulk meer dan 200 1. 32,5 c. p. 1. incl. BTW; huis brandolie kwaliteit 1 27 cent per liter excl. 4% BTW; kwa liteit 2 26.70 cent per liter excl. 4% BTW; zware stooko lie auto 15 ton f 99,10 excl. 4% BTW. De briefschrijvers over bo venstaand onderwerp (de he ren Mertens en Bossink), als mede de redactie van dit dag blad, als antwoord op haar commentaar, u allen zou ik het magistrale boekwerk van prof. F. van der Meer: „Open brief over geloof en eere- dienst", ter lezing willen aan bevelen. Ter bemoediging van de heren Mertens en Bossink. hier een citaat uit de eerste bladzijde: Klampt U niet, christnen, licht aan het nieuwe vast. Weest niet zo als een veer voor elke wind Gelooft ook niet dat alle water wast. Gij hebt de Testamenten, Nieuw en Oud, de Herder van de Kerk die U geleidt. Laat dat voldoende zijn voor uw behoud. (Dante, PARADISO V. 73-78 Met de redactie, geloof ook ik niet, dat het kerkvolk naïef is. Prof. Van de Meer zegt hier over: „Wel kun je opmerken, diat gelovige mensen, ouderen en jongeren, de idealistische praatjes op het lichtscherm en de loze beweringen op de praateonventikels uitstekend wantrouwen; ook als ze een prelaat te grazen hebben, spit sen ze de oren en laten zich vrijwel niets wijsmaken. Sinds een goede ouderwetse priester ze lang geleden bij het doop sel speeksel in de neusgaten heeft gestreken, net als de Heer deed met de doofstom men, en met dezelfde woor den: Effata, dat is, ga open voor de geur van zoetheid, hebben ze een vervloekt goede neus voor de lucht van de Hel", (einde citaat). BREDA J. H. M. ASBROEK Wie Spanje kent.kent Osborne sherry Calidad Superior

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 11