OOK DE JEUGD KAN NU RUGBY SPELEN Vrolijke Olijk heeft verdiet Pijne gaan Boeken voor het verlanglijstje Interview moet Solzjenitsyn beschermen Een eeuw na de van Romï tpb I K8sr I %.02W«'-05 Ajax wint de supercup Teunissen weg bij FC Den Haag stad I streék i RECHTE1S BEROEP iMfrewML I Woensdag 23 januari 1974 Woensdag 23 januari 1974 In Etten-Leur en in Middelburg kunnen sinds kort kinderen van acht tot zestien jaar rugby spelen. De zuidelijke rugbyclubs REL en Oemoemeneo hebben dit jaar voor het eerst jeugdteams, waarvan iedereen lid kan worden. Rugby iB een sport die wel hard is, maar erg sportief. Ve len denken dat het voetballen is waarbij iedereen elkaar maar mag slaan, schoppen en wegduwen. Rubgy heeft ech ter eigen spelregels, die niets met voetballen of handballen te maken hebben. Omdat er nog steeds onduidelijkheid over ruigby is zulilen we even de voornaamste regels uitleg gen. Er wordt met een eivormige bal gespeeld. De ploeg is ver deeld in voorwaartsen, met een vreemd woord scrum ge noemd en een lijn. Een van de mensen schopt de bal van de middenlijn naar de helft van de tegenpartij. Alle voor waartsen van de ploeg lopen naar de bal toe en proberen hem te pakken te krijgen. Als Iemand de bail te pakken krijgt, mag hij deze alleen zij waarts of achteruit naar zijn medespelers gooien. Je mag de bal wel vooruit schoppen. Als er een overtreding wordt ge maakt, wordt er een scrum gegeven. Dan moeten de voor waartsen van de beide partij en (iedere partij heeft vier voorwaartsen met hun hoofden tegen eikaars schou ders leunen. Zij maken zo doende een gangetje waar de bal doorgegooid moet worden. Het is de bedoeling dat de partijen de bal over de achter lijn van de tegenpartij druk ken. Er staan op een rugby- veld ook altijd twee lange pa len, een soort doel. Als er een punt gemaakt is, de partij krijgt hiervoor 3 punten, mag men nog een keer op het doel mikken. Als de bal zit, krijgt de partij nog eens twee pun ten erbij. De Rugbyclub Etten-Leur (REL) heeft nu 25 jeugdleden. Zij zijn onderverdeeld in drie groepen: Tot 12 jaar, van 12 tot 14 jaar en van 14 tot 16 jaar. Het minirugby in het he le land is onderverdeeld in 3 districten. Er worden regelma tig toernooien gehouden. Zaterdag is er zelfs een in terlandwedstrijd tegen België in Brussel. Dinsdagsavonds trainen de jongens van REL op het sporterrein van de La ge banken in Etten onder lei- dig van ervaren spelers. De jongens die buiten Etten wo nen worden door senioren ge haald en gebracht. Oenoeme- noe traint in sportpark Voor- borgh aan de Breeweg in Mid delburg. De wedstrijd begon om tien over acht en toen werd er nog niet gezongen en gelacht. Er werd aangemoedigd met hup, hup, hup. Ajax wint de supercup. En daar begon ie dan Ajax tegen AC Milaan geloof maar dat dat een flater heeft geslaan. Jan Mulder was voor mij de beste van het veld maar werd wel eens getekkeld en lag dan uitgeteld. Zes goals werden er gezet Het was voor AC Milaan uit met de pret. Geloof maar dat er in alle kranten heelt gestaan Ajax is er met de supercup vandoor gegaan. Gerard v. d. Dries, 's-Heerenhoek, 12 jaar. DEN HAAG Het bestuur van de eredivisieclub FC Den Haag heeft dinsdagavond be kendgemaakt dat het arbeids contract met trainer Evert rjKissen, dat per 30 juni 1974 afloopt, niet lengd. zal worden ver- Van een schoenendoos kun je een leuk marionettentheater ma ken. Leg de doos, zonder het deksel, op een lange zijkant en knip, zoals op de tekening, uit de andere lange kant een reep karton. Deze opening is nodig im de marionetten te kunnen be wegen. Teken of schilder een achtergrond op de bodem van de doos en maak gordijntjes van papier of stof voor de voorkant Voor de marionetten kun je de figuurtjes van de tekening ge bruiken of zelf figuurtjes tekenen. Knip ze uit en plak ze op ste vig papier. Het voetje, dat je op de tekening ziet, helpt de ma rionetten overeind te blijven. Doe tenslotte aan de bovenkant een touwtje, zodat je de marionetten kunt laten lopen. Er was eens een meisje Zij kon zingen als een sijsje Ze was altijd opgewekt en vrolijk Daarom heet ze Olijk. Olijk speelt graag in het bos Op het zachte mos Ze had zusjes noch broertjes Ze had wel een muisje dat at graag zwoerdjes Olijk had ook een paard En een bok met een baard Twee konijntjes liepen er ook nog rond En niet te vergeten een grote sint-bernardshond Maar ach wat een pech Alle dieren zijn nu weg En Olijk heeft nu verdriet Pierewierewiet. Ttounissen zal de training en coaching van de A-selectie tot die datum normaal blijven lei den. Omtrent de opvolging heeft het bestuur van FC Den Haag f geen enkele beslissing genomen. Roeken staan op het verlanglijstje van bijna alle jongens en meisjes. Ze weten alleen niet altijd precies welke boeken ze moeten vragen. Daarom hier een paar tips. Als je de nummers 1 tot en met 58 met elkaar verbindt zie je waar de vogels zo van schrikken. Kinderen dde van knutselen houden kunnen „Wat zullen we maken" op het verlang lijstje zetten. Het is geschre ven door Jorgen Olevin, Zo mer en Keuning in Wagenin- gen geven het uit en het kost f8,90. De schrijver van het boekje geeft heel veel leuke ideeën. Van weinig materiaal maakt hij bijvoorbeeld een kogelspel, vingerpoppen, beschilderde kaarsen, schilderijen van dra den en een bootje met rubber motor. Bovendien vertelt hij hoe bijvoorbeeld een boeme rang en een magneet werken. Het boek is geschikt voor wat oudere kinderen. Het is een aardig boekje en ik neem aan, dat het de meeste kinderen niet zal storen, dat er een foto ondersteboven staat. Leuke cadeautjes voor kin deren van drie tot en met zes jaar vormen de boekjes uit de Cirkelreeks. Deze reeks be staat uit plaatjesboeken. On der iedere tekening staan vra gen, die iemand die wat ouder is aan de kinderen kan stellen. Zodoende wordt ervoor ge zorgd, dat de kinderen meer doen dan alleen maar plaatjes kijken. Soms worden ze zelfs gevraagd wat te gaan maken. In ieder boekje wordt een an der onderwerp behandeld. Er zijn er over het oerwoud, het park, de dierentuin en het strand. De deeltjes worden uitgegeven door L. J. V. uit Wageningen en kosten f 4,90 per stuk. 0 Barbara IJsebaert, Ter-neuzen, 7 jaar. MOSKOU (URI) Voor de eerste keer sinds de pu- blikatie van zyn boek Goe- lag Archipel heeft de Rus sische schrjjver Alexander Solzjenitsyn een interview toegestaan aan drie westerse correspondenten, onder wie UPI-correspondent Chris topher Ogden. Het interview vond plaats in het apparte ment van Solzjenitsyns vrouw in de Moskouse Gor- kystraat, niet ver van het Kremlin. Naast zijn vrouw waren ook zijn schoonmoe der en twee van zijn drie zoons aanwezig. De Nobelprijswinnaar staat zelden een interview toe, en dan nog slechts als hij onder druk staat van de autoriteiten. De voornaamste reden waarom hij het doet is steun van de wereld te krijgen voor zijn lot. Hoe kleiner de kans is dat de staat tegen hem zal optre den. „Westerse steun", zo zegt hij in het interview, „is van onschatbare waarde e n is al tijd effectief. We zijn nog steeds veilig en in leven, en kel dankzij die steun". Het intervieuw verliep als volgt: Vraag op welke wijze kun nen uw landgenoten en de jeugd, u steun verlenen? Antwoord: Niet door fysieke acties. Slechts door het weige ren van de leugen, door het niet-deelnemen aan de leugen. Iedereen moet ophouden met het deelnemen aan de leugen achtigheid op de meest vast beraden wijze. Overal kan hij het zelf constateren. Of hij nu gedwongen wordt te spreken, te schrijven, te citeren, te teke nen of slechts te stemmen of te lezen. Hier is de leugen niet zomaar een morele categorie geworden maar een pijler van de staat. Door onszelf af te wenden van de leugen begaan we een morele daad maar geen politieke die rechtens strafbaar zou zijn. Maar dat zou onmid dellijk ons hele leven beïnvloe den. V. Tass stelt dal publikatie Pon een dergelijk boek over het Russisiche verleden het gevaar heeft geschapen van een terugkeer naar de sfeer van de koude oorlog en scha delijk is voor de ontspanning tussen Oost en West. A. Degene die over begane misdaden spreekt brengt geen schade toe aan vrede en goede betrekkingen tussen volken en landen, maar juist degene die misdaden pleegt. Boetedoe ning, zowel persoonlijk, soci aal en nationaal, zuiver altijd de sfeer. Als we openlijk het verschrikkelijke van ons ver leden erkennen en het krach tig maar niet met holle woor den veroordelen, zal dat enkel het vertrouwen voor ons land in de hele wereld verster ken. V Vw nieuwe boek wordt hier niet gepubliceerd maar veel Russen zullen er via de radio van horen. Wat denkt u van hun reactie en speciaal de reactie van de jongeren genera tie die zo weinig op de hoogte is van de gebeurtenissen die u beschrijft A. Het is niet bekend of men er via de radio van kan vernemen. De uitzendingen van het radiostation Deutsche Welle over Goelag Archipel worden al gestoord. Maar de waarheid zal de Sovjet-Unie toch wel bereiken en zal wor den gehoord. V. Hebt u momenteel de ge legenheid om in Moskou te wo nen? A. Wettelijk gezien heb ik dat recht niet: het zal spoedig een jaar gelden zijn dat ik geen registratieformulier van de politie kreeg, hetgeen bete kent dat ik geen toestemming heb bij mijn familie te wonen. Tarten zij mij of tarten zij eerder hun eigen regels door aan te tonen wat ze waard zijn? De internationale con ventie inzake de mensenrech ten vooronderstelt de rechten van vrije woonkeuze. In onze land bestaat een dergelijk recht niet. Ik overdrijf beslist niet als ik zeg dat we hier nog steeds slavernij hebben. V. De gebroeders Medwe- dew zeggen te geloven dat hervormingen in de Sovjet- Unie mogelijk slechts kunnen plaatsvinden van binnenuit en van bovenaf en dat de westerse publieke opinie slechts weinig steun kan bieden. Sacharov uit- de mening dat slechts druk van boven af en dat de westerse effectief kan zijn. Er zijn be schuldigingen geuit dat u zich richtte tot westerse regerin gen en reactionaire kringen in het westen. Wat kun u daaro ver zeggen? A. Persoonlijk heb ik me nooit gericht tot buitenlandse regeringen of parlementen of buitenlandse politieke kringen. Wat Sacha rov betreft, voorzover ilt weet wendde hij zich slechts één keer tot de Amerikaanse se naat en op indirecte wijze tot de regeringen van West-Euro pa. Het is waar dat dit geen adres voor ons is en dat dit niet onze manier van handelen is. Wij deden een beroep op de hele wereld, op de verte genwoordigers van de cultuur. Hun steun is voor ons van onschatbare waarde, is altijd effectief en strekt altijd tot V. Wat denkt u dat de auto riteiten u zullen aandoen? A. Ik ga ge envoorspellingen doen. Mijn familie en ikzelf zijn op alles voorbereid. Ik heb mijn plicht gedaan tegenover degenen die gestorven zijn en dat bezorgt me kalmte en op luchting. Deze waarheid was gedoemd te verdwijnen. eZ werd verslagen, verdronken, verbrand en tot as veranderd, maar hier is ze bijeengebracht, levend en gepubliceerd en nie mand zal ooit in staat zijn ze uit te wissen. hulp. We zijn nog steeds veilig en leven nog, enkel dankzij die steun. Dit kan echter niet eindeloos zo blijven. En we kunnen de oproepen om steun niet misbruiken. Alle landen hebben hun eigen zorgen en ze worden niet verondersteld altijd met onze moeilijkheden bezig te zijn. Maar het voor stel van Roy Medwedew is in zijn grof opgesteld artikel, dat op een wettelijk stuk lijkt dooi het feit dat het zo saai is, ziet, er absoluut belachelijk uit: moeten wij hulp vragen aan diegene binnen westerse communistische kringen die zelfs niet de zaak van het communisme in Tsjechoslowa- kije wilden beschermen? Ge looft u werkelijk dat die ons zullen verdedigen Kroestj ev kreeg een reprimande van Go- moelka en Ulbricht voor het feit dat hij de publikatie toe liet van Iwan Dennissowitsj). De gebroeders Medwedew de den de suggestie geduldig op onze knieën te wachten tot bepaalde mytische linkse men sen ergens aan de top, die niemand kent en niemand noemt, de overhand zullen ne men op bepaalde rechtse men sen, of tot een nieuwe genera tie van leiders zal opkomen. Maar wat moeten wij, die nu leven, doen „Het marxisme tot ontwikkeling brengen", on danks het feit dat je zelf „tijde lijk" In de gevangenis wordt gezet en men de onderdruk king doet toenemen. Absolute waanzin. Het zou ons normaal lijken een beroep te doen op onze regering, op onze leiders. Op grond van de overweging dat ze niet totaal onverschillig staan tegenover het lot van het volk waaruit ze zelf voortko men. Dergelijke brieven zijn vele malen geschreven door Grigorenko, door Sacharov, en mensen met constructieve ideeën om uit de moeilijkhe den van en de gevaren voor ons land te komen. Maar ze werden nooit geaccepteerd, zelfs niet om erover te discus siëren. Er kwamen geen ant woorden, alleen bestraffende. Dus, ons enige recht en een directe wijze van handelen is een beroep te doen op onze leiders, op onze medeburgers en met name op onze jeugd. En als zij ons niet steunen, nadat ze alles hebben gehoord en begrepen, zou dat te wijten zijn aan een gebrek aan moed end an verdienen zij en wij ons arme lot en hebben we niemand om over te klagen, behalve onze interne slaver nij. V. Wat denkt u dat de auto riteiten u zullen aandoen A. Ik ga geen voorspellingen doen. Mijn familie en ikzelf zijn op alles voorbereid. Ik heb mijn plicht gedaan tegenover degenen die gestorven zijn en dat bezorgt me kalmte en op luchting. Deze waarheid was gedoemd te verdwijnen. Ze werd verslagen, verdronken, verbrand en tot as veranderd, maar hier is ze bijeengebracht, levend en gepubliceerd en nie mand zal ooit in staat zijn ze uit te wissen. (Van onze Volleybalmedewerker) TERNEUZEN Het Zuid- zandse Even Kijken startte de tweede helft van de Zeeuwse volleybalcompetitie in de eer ste klas heren goed via een 32 overwinning op Ardito. De thuisclub begon het duel erg sterk en liet Ardito geen enkele kans door sterk aan- ipel, waar het zwak ver- _lgend Ardito geen raad mee wist. Maar in de tweede set lukte het allemaal niet zo goed meer. Tot een aanval werd er niet meer gekomen en Ardito ontnam Even Kijken jH initiatief. De bezoekers konden nu wat meer in hun spel komen, en Even Kijken kwam in steeds grotere moei lijkheden en moest Ardito via 8T15 en 915 eep. 12 voor sprong toestaan. Even Kijken kon zich bijtijds herstellen in de vierde set en via 159 de stand weer in evenwicht bren gen. In de laatste set bleek Even Kijken conditioneel ster ker te zijn dan Ardito en kon de overwinning met 1510 in de vijfde set zeker stellen. Het aantrekkelijke duel tus sen Voorwaarts en Roelofs- ADVERTENTIE) 0 Alexander Solzjenitsyn, die door het Russische 1 de Pravda „een lakei van de bourgeoisie" wordt Op deze zojuist uit Moskou ontvangen foto de schtr zijn zoontjes Ignati; (op de knie) en Yermolai. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Edamse pu blicist Wouter van Dieren b een groot optimist. In een tijd dat de Rijn nog steeds smeri ger wordt en ook elders d< milieuproblemen in velerle vorm zich aan de mens op dringen, gaat hij onverstoor baar verder te stellen dat alle: erop wijst, dat eindelijk hel besturend deel van onze natie zijn verstand krijgt, de indus trie gedoemd is om in te pak ken en ons ingewikkeld ecolo gisch bestel de kans krijgt zichzelf weer in balans te brengen. j Van Dieren bezit bovendien de gave zijn optimisme met zoveel overtuiging uit te dra den, dat hij wel in staat moet :ijn zelfs de grootste atheïst en bijbel te verkopen. Zijn tco-utopia is een science-ficti- iverhaal dat speelt een iuw na de Club van Rome. en gefingeerd iemand, die eft in een land dat qua ont- ikkelingspeil vergelijkbaar i met ons land nu, vraagt zijn erre oom in een ander we- elddeel, waar de groei van de iroduktie als levensideaal is afgeschaft, hoe het ermee gaat. In een brief van 35 kantjes antwoordt dan die oom (V. Dieren) hoe het hem vergaan is. Vanuit een onbepaald punt in de toekomst, maar in ieder geval na het jaar 2.000, roept hij zich de laatste vier decen nia van de twintigste eeuw voor de geest, in een soort tragi-komische en tegelijk vlijmscherpe analyse, die ner gens persoonlijk gericht is, naar wel duidelijk de bijzon der trage evolutie naar een niet minder welvaartsvaste, maar duidelijk wel minder ge mechaniseerde maatschappij aat zien. De way-out: een nog niet eens zo ingrijpende, socia te reorganisatie, met als voor naamste kenmerk een voor ie dereen verplichte cort v„n twee jaar in mechaniseerde lantlM-J vooral: de produktie een middei, en niet een doel. Laten we in werkelijkheid net s-j boekje de science (JU.J als nuchter verstand) van de fiction. New er wèl bij varen...! Frans (Wouter van Die" J Utopia, honderd Club van Rome. Mal" hoff-Den Haag, eerst' f Studium Generale dam). O*»*1

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 12