Of betalen of het bedrijf maar opheffen WONINGNOOD IN LONDEN LEIDT TOT BEZETTING WOLKENKRABBER Al resultaten bij harmonisatie van Benelux- seehavenbeleid Vakbonds bestuurder Huysmans overleden IN VO KLAS IWillem Gei (67) «verte Goed sparen is: hoge rente en hetere voorwaarden. Rente 5'/4% tot 9%% toe. Op z'n 1MVeg blij) probleJ Bal he/a i Zesdaagse op binnenland buitenland 1■HIÜBBBBBÜ WERKENDE JONGEREN EISEN VAN ELK BEDRIJF MINIMUM JEUGDLOON V D Winsten Koek Worstel pa rtij tje Vijf jarenplan voor West niet geslaagd van Red Band fcfillTI natuurlijk EISEN WONINGNOOD MINISTER WESTERTERP: Chaos bij verkorting cursusduur Studenten keuren plan van Klein af EvanLanschot Dinsdag 22 januari 1974 Dinsdag 22 januari 1974 Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Vijftien gulden netto. Dat is het bedrag dat dat werkende jongeren van 15 jaar eind deze maand in liun loonzakje moeten vinden voor elke dag, die ze in het nieuwe jaar gewerkt hebben. Maar de KWJ is be nieuwd of de werkgevers zich inderdaad gaan houden aan de Per 1 januari 1974 van kracht geworden wet op het minimum-jeugdloon, die voor jongeren beneden de 23 jaar een minimum inkomen garandeert, variërend van 15 gulden netto voor 15-jarigen tot het dubbele voor 22-jari- gen. Om daar achter te komen gaat de landelijke KWJ-cen- trale in Utrecht na de eerste loonbetaling in het nieuwe jaar op grote schaal pamflet ten verspreiden, waarin de werkende jongeren zwart op wit kunnen lezen of hun baas zich wel aan de regels houdt. De KWJ houdt er echter ernstig rekening mee, dat de overheid aan enkele bedrij ven ontheffingen gaat verle nen op grond waarvan deze zich niet aan de wet hoeven te houden. Bedrijven als V D, Albert Heijn en De Bijenkorf hebben daartoe in middels al een verzoek ge daan, evenals andere onder nemingen in de sector klein- winikelbedrijven, witwasse- rijen en de confectieindus- trie. Als angument wordt daarbij o.a. opgegeven dat een der gelijke maatregel veel te zwaar drukt op de totale loonkosten binnen die bedrij ven. V D en Albert Heim geven in dat verband zelfs een stijgingspercentage van 40 procent op, dat naar hun mening onmogelijk in één keer verwerkt kan worden. De KWJ is des duivels over een dergelijke mentaliteit, omdat men daar van mening is dat de werkgevers daar mee zelf erkennen, dat ze dankzij de werkende jonge ren zulke hoge winsten kun nen maken. Winsten, die aanzienlijk lager koimen te liggen wanneer de nieuwe loonmaatregel in één keer wordt doorgevoerd, zonder dat de kostenstijging volledig in de prijzen mag worden doorberekend. Lisette Dekkers van de lan delijke KWJ-centrale in Utrecht: ,,Het is nog te bela chelijk om over te praten. In feite komt het gewoon hierop neer dat bedrijven als V D en Albert Heijn zeggen: (.Luister 'ns even: dat nieuwe jeugdloon is allemaal prach tig hoor, maar ja, we kunnen het gewoon niet betalen, om dat dan ons hele bedrijf op zijin achterste komt te liggen, en daarmee komt de werkge legenheid in gevaar, met het gevolg dat dan de werkende jongeren nog veel verder van huis zijn". Het is al' net als ten tijde van de afschaffing van de kinderarbeid. Toen riepen ook allerlei bedrijven dat ze het loodje zouden leggen, wanneer er geen kinderen meer in het arbeidsproces mochten worden ingezet. Alsof dat een motief was om toch maa,v van kinderen ge bruik te blijven maken. Nee De KWJ (Katholieke Werkende Jongeren) heeft woensdag j.'. minister Boersina van Sociale Zaken „harde acties" in het vooruitzicht gesteld wanneer hij bedrijven ontheffingen gaat verlenen voor de per 1 januari van kracht geworden wet op het minimum jeugdloon. De KWJ wil onder geen enkele voorwaarde van ontheffingen weten en eist dat de werkgevers de werkende jongen minstens het hun toekomende mi nimum-jeugdloon gaat uitbetalen. Daarbij gaat het om de volgende bedragen: 15 jaar; netto 15,37 per dag; 16 jaar: netto 17,37 per dag; 17 jaar: netto 19,46 per dag; 18 jaar: netto 21,54 per dag; 19 jaar: netto 25,71 per dag; 20 jaar: netto 25,79 per dag; 21 jaar: netto 27,89 per dag; 22 jaar: netto 29,96 per dag. hoor, wij vinden, dat bedrij ven die echt in ernstige moeilijkheden komen nu ze eindelijk eens een beetje re delijke lonen moeten gaan betalen, da.n maar moeten verdwijnen. Alsof het zo n gezonde zaak is, dat ze dank zij uitbuiting van de jonge ren het hoofd wel boven wa ter kunnen houden". De KWJ betwijfelt het ove rigens ten zeerste of de ach en wee roepende werkgevers wérkelijk in moeilijkheden komen, wanneer ze zich hou den aan de nieuwe wet. Mo menteel is de KWJ-centrale druk bezig om winstcijfers te verzamelen van onderne mingen. Dat verzamelen gaat niet zonder problemen. Liset te Dekkers: „Willen we een goed beeld krijgen, dan zal een van ons zich in het nette pak moeten hijsen en sigaren dampend een bank moeten binnenstappen met de mede deling dat hij graag wil be leggen i.n bepaalde onderne mingen, maar dat hij eerst wel eens wil weten of het met de winstcijfers wel zo goed zit. Langs andere we gen kunnen we bijna niet aan de gewenste cijfers ko men". Zolang deze cijfers nog niet verzameld zijn, houdt de KWJ vast aan het beeld, dat ondernemingen, die minder geheimzinnig' over hun be drijfsresultaten doen, schet sen. En daaruit blijkt vol gens de KWJ zonneklaar dat het allemaal nogal losloopt met de winstcijfers. Immers: Philips behaalde in 1972 bij na 110 procent meer winst dan in 1971; het VMF-con- cern zag de winst zelfs met 300 procent stijgen, terwijl ook bedrijven als Unilever, Hoogovens, Macklntosch en Rijn-Schelde-Verolme niet mogen klagen, al liggen de stijgingen daar beduidend la ger. Daarbij realiseert de KWJ zich terdege, dat de perso- neels-opbouw van. deze be drijven heel anders 15 dan die bij grootwinkel-concerns als V D en Albert Heijn, waar het aandeel werkende jongeren vele malen groter dan bij andere bedrijven. Een probleem apart vormen voor de KWJ de vakbonden, die in het verleden, naar de smaak van de KWJ, bij loon onderhandelingen tezeer zijn uitgegaan van de bestaande koek, die verdeeld moest worden. De .KWJ vindt dat de vakbanden veel meer moeten afknabbelen van de „winstpatten van de onder nemers" zonder dat dat leidt tot prijsverhogingen. Met an dere woorden: de KWJ zou graag zien dat de vakbonden veel meer koekjes te verde len kregen; koekjes die meer dan ooit ten gunste moeten komen van de werkende jon geren, want wat dat betreft zit de KWJ ook nog altijd met haar eis, dat de leef tijdsgrens voor het mini mum-loon (momenteel 1049,10 bruto per maand voor werknemers van 23 jaar en ouder) verlaagd moet worden naar 18 jaar. Uiteraard is dat een punt waartegen de werkgevers zich helemaal verzetten. De bezwaren daartegen heeft de werkgeversorganisatie VNO samengevat in een viertal punten jongeren zouden min der ervaring hebben; minder scholing; minder lichaams kracht en bovendien .zouden oudere werknemers het nog al onbillijk vinden wanneer een 18-jarige evenveel recht doet gelden op het minimum loon als b.v. een 25-jarige. Maar daar stellen de jonge ren-organisaties, zoals het NVV-jongerenkontakt tegen over: Ook in bedrijfstakken waar werk wordt gedaan dat in enkele weken te leren is, worden jeugdlonen betaald minder scholing gaat ook niet op, want: „De jongeren die nu in het bedrijfsleven stappen zjj.n over het alge meen beter geschoold dan hun oudere collega's" en wat die lichaamskracht aangaat: „Afgezien van het feit dat het verschil in li chaamskracht tussen een 18- jarige en een 24-jarige maar eens aangetoond moet: wor den, is een inkomensverde ling gebouwd op spierkracht in de tijd van de Batavieren al afgeschaft omdat men het onbeschaafd vond. Het lijkt ons overigens een uitstekend idee om de verdeling van de verdiensten in een bedrijf te laten beslissen door een wor- stelpartijtje tussen de werk gever en één van zijn jonge re arbeiders. Maar dat zal het VNO wel niet bedoelen", aldus het NVV-jongerenkon takt. En wat tenslotte het argu ment „oudere werknemers vinden gelijk loon onbillijk" betreft, daar stelt het Jonge- rerakontakt tegenover: „Ty pisch een uitspraak die past bij een organisatie die om zijn eigen werkgeversbelan- gen veilig te stellen, tegen stellingen probeert te schep pen in de rijen van de tegen partij". DEN HAAG (ANP) Naar de mening van de regering zijn de doelstellingen van het vorige vijf-jarenplan voor Su riname en de Nederlandse An tillen zeker niet gerealiseerd in de omvang, die men zich bij'de opzet van dit plan voor stelde. Aldus blijkt uit een verslag van de commissie voor de be trekkingen met Suriname en de Antillen uit de Tweede Ka mer over de vijf-jarenplannen. Daarin wordt gezegd, dat naar de mening van de regering de ontwikkelingshulp aan Aruba en Sint-Maarten een aflopend karakter moet dragen. (Van onze correspondent) LONDEN. Na tien jaar te hebben leeggestaan heeft de Londense wolkenkrabber Cen tre Point tijdens het weekend tachtig onwettige bewoners ge- had. Dit gebouw is het symbool van leegstaande gebouwen in de Britse hoofdstad. Het werd gekraakt door onderwijzers, vakbondsleiders en sociale werkers om de conservatieve regering te dwingen eindelijk iets te ondernemen tegen de speculanten in vastgoed. Zondagmiddag verlieten de deelnemers vreedzaam het 34 verdiepingen hoge gebouw. Ze (ADVERTENTIE) hebben meer plannen voor de strijd tegen het systeem dat miljonairs en armoedzaaiers kweekt. Centre Point is een kantoorge bouw dat omstreeks 45 mil joen gulden kostte en nooit verkocht of verhuurd is. Het beeft nu een geschatte waarde van 300 miljoen gulden. De eigenaar Harry Hyams hoeft er geen belasting voor te beta len omdat het leegstaat. Hij gebruikt het als onderpand voor profijtelijke leningen ten dienste van verdere specula ties. De Engelse wetgeving tegen smaad maakt het gevaarlijk Hyams en andere lieden van dit slag in hun eigen land misdadigers te noemen, maar minister-president Edward Heath kent de algemene ver ontwaardiging en heeft de praktijken van de Engelse be leggers in vast goed (die ook in Amsterdam, Brussel en el ders actief zijn) vorig jaar beschreven als „het onaan vaardbare aanschijn van het kapitalisme", zonder echter ef fectieve maatregelen tegen Hyams c.s. te beramen. De fraaie wolkenkrabber werd opgerioht nadat handlangers van Hyams in het begin van de jaren 60 tal van huizen en kantoren aan de Charing Cross Raad hadden gekocht. Er werd een zeldzame bouwvergunning verstrekt in plaats dat de au toriteiten zich meer om de volkshuisvesting bekommer den. Het enorme Centre Point verruimde de in het West End hoognodige kantoorruimte zeer aanzienlijk, doch aan aspirant huurders werden zodanige ei sen gesteld dat zelfs de rijkste maatschappijen het zich niet konden veroorloven contracten met de beleggingsmaatschappij Oldham Estates van Hyams te sluiten. Het staat in de hoofdstedelijke gemeente Camden waar de woningnood verschrikkelijk is. Raadsleden hebben tevergeefs voor de onteigening van Cen tre Point gepleit. De autoritei ten zien er geen been in een schertsprijs voor de onteigen de huizen van kleine mensen te betalen als er een straat moet worden verbreed of doorgebroken. Mede daarom is Hyams het symbool geworden van de macht der nietsontzien de beleggers. Geen enkele naam is de laatste jaren ge vaarlijker voor de populariteit van de conservatieven. Nog nooit is dit zo goed geble ken als zondagmiddag aan het eind van de sinds vorige zo mer voorbereide bezetting die drie dagen heeft geduurd en door de politie zeer verstandig werd getolereerd. De krakers waren met behulp van een lift binnengekomen: een van hen had in december dienst geno-1 men bij de Amerikaanse firma die met de bewaking is belast en hij recruteerde een helper onder het vaste personeel. Ettelijke tientallen agenten zorgden ervoor dat geen min der vreedzame krakers naar binnen konden gaan. .,Wij hebben uitstekend samenge werkt met de bezetters", zei Scotland Yard na de ontrui ming. Hyams had geweigerd vertegeniwoordigern te sturen om te controleren dat er niets was beschadigd, daarom wer den binnengenmokkelde jour nalisten rondgeleid. Buiten het gebouw werd in middels gecollecteerd zodat geld kon worden achtergelaten voor het gebruik van de tele foon. De krakers hadden veel gebeld om publiciteit aan hun actie te geven. Zij kregen een anonieme bommelding waar van ze zich niets aantrokken. Ook werden er bloemen be zorgd. De ontruiming zou plaatsvin den om drie uur maar werd 10 minuten vertraagd. „We heb ben het koud gehad", riep een van de deelnemers. „Blijf toch maar binnen", was het ant woord. Jonge communisten en zelfs de IRA waren op het toneel verschenen en er bra ken schermutselingen uit, met als gevolg dat de politie een aantal arrestaties verrichtte. „Zou u willen dat uw dochter met Harry Hyams trouwde?", was een van de sarcastische slagzinnen die de demonstran ten buiten het gebouw ten ge- "ïore brachten. Het duurde een uur voordat het verkeer op tie drukke knooppunt van de Charing Cross Road-Totten- ham Court Road en Oxford Street weer voortgang vond. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN „De Be nelux is met de harmonisatie van het zeehavenbeleid op de goede weg". Dit verklaar de minister Westerterp gis termiddag op een lunchbij- eenkoinst in Antwerpen van de Belgisch-Nederlandse Vereniging te Antwerpen, de Nederlands-Belgische Vereniging in West-Brabant en de Kamer van Koophan del in Antwerpen. „Regelmatig", aldus minister Westerterp, „wordt de vraag gesteld, wanneer nu eindelijk eens een duidelijke blauwdruk van een geharmoniseerd zee havenbeleid in de Benelux ter tafel komt. Het ligt niet in de bedoeling om een dergelijk al lesomvattend plan op te stel len en dit van de ene dag op de andere te verwezenlijken om daarmee in een klap uit alle moeilijkheden te zijn. Daarvoor is het zeehavenge- beuren een te complexe zaak", aldus de minister, die er op wees dat binnen de Benelux ln open overleg met betrokke nen wordt nagegaan, op welke punten samenwerking wense lijk of noodzakelijk is en hoe ver men van moment tot mo ment en van deelgebied tot deelgebied met de verwezen lijking van de harmonisatie van het zeehavenbeleid kan gaan. Er zijn al concrete resul taten geboekt". „Als ik de resultaten van het Benelux-zeehavenoverleg de revue laat passeren, kom ik tot de conclusie dat er in de laatste twee jaar heel wat be reikt is". Minister Westerterp consta teerde, dat de twee landen elk aar op het terrein van de zeehavenontwikkeling in het verleden flink dwars gezeten hebben, een verschijnsel dat zich overigens ook op natio naal niveau voorgedaan heeft. De minister achtte het voorts van groot belang, dat Nederland en België nauw sa menwerken bij het aanleggen van spoorlijnen voor hoge snelheden. „Onze beide landen moeten besluiten gezamenlijk een actieve bijdrage te leveren om tot onternationale samen werking op dit gebied te ko men", aldus de minister. Minister Westerterp pleitte op deze bijeenkomst ook voor een gezamenlijke aanpak van planologische zaken in de grensgebieden. Over streek en gewestplannen moet al m een vroeg stadium met elkaar gepraat worden. (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG „Verkorting van de cursusduur voor uni versitaire opleidingen kan tot nieuwe chaotische toestanden leiden bij het hoger weten schappelijk onderwijs. Zeker lijkt dat het geval als de rege ring de universitaire proble men blijft behandelen zoals ze tot nu toe heeft gedaan". Dat is de waarschuwing die de werkgroep Diepenhorst geeft in haar nota over de voorstellen van de regering om het wetenschappelijk on derwijs te herstructureren. De groep maakte de nota in op dracht van de Academische Raad. Ze wijst erop dat de wel vaart en het welzijn ook in ons land voor een niet gering deel berusten op technische en wetenschappelijke bekwaam heden. Die wetenschap zou moeten leiden tot het veilig stellen van de opleidings- en ontplooiingsmogelijkheden van de besten onder de studenten, aldus de werkgroep. Daarop moeten de herstruc tureringsmaatregelen gericht zijn. Verkorting van de cur susduur van die studenten noemt de werkgroep onge rijmd. Een aantal maatschap pelijk onmisbare beroepsop leidingen en studierichtingen komt, in ernstige moeilijkhe den als de regering de regels van een vierjarige cursusduur voor alle universitaire studies star en strak gaat doorvoe ren DEN HAAG (ANP) Het landelijk overleg van studen ten bij het hoger beroepson derwijs heeft bezwaren tegen de uitwerking van het stelsel van studiefinanciering, zoais staatssecretaris Klein van on derwijs en wetenschappen in zijn nota heeft voorgesteld. Het systeem is eenvoudig en de beurzen worden recht streeks aan de studenten uit gekeerd, maar daarmee zijn de voordelen wel opgesomd, aldus de studenten. Het HBO-overleg vindt, dat de inschrijfduur financieel be perkt wordt door het nieuwe financieringsstelsel. Dit nu keurt het HBO-overleg af. Het richtbedrag van f 3.000 voor de basisbeurs voor uitwo nende studenten is volgens hel HBO-overleg in de meeste gevallen minder dan de thans uit te keren kinderbijslag plus de thans in mindering te bren gen kinderaftrek. UTRECHT De heer H A.C. Huysmans, oud-voorait- ter van de in 1972 na een fusie met de Industriebond NKV opgeheven Nederlandse Katholieke Textielarbeiders- bond St.-Lambertus is op 62- jarige leeftijd, in Genève plot seling overleden. Hij woonde als afgevaardig de van de textiel-internationa- le van het Wereldverbond Van de Arbeid (WVA) een regio nale Europese conferentie bij van de internationale arbeiders organisatie. De heer Huysmans, die eind vorig jaar als bestuurder van de Industriebond NKV met pensioen ging, bereikte de leeftijd van 62jaar. Hij was nog actief als bestuurslid van de Europese organisatie van het WVA. De heer Huysmans werd in 1911 in Goirle geboren en werd wever van beroep. De heer Huysmans was commissaris bij Bergoss in Oss en C01- Bak in Tilburg. De begrafenis vindt plaats woensdag aanstaande op de r.-k. begraafplaats aan de Prin- sesselaan in Utrecht. DOOR GREET El De krant wordt n dag het laatste brengen. Daar is een krant voor. best gebeuren dat van de ene dag g strijdig is met het J de andere dagen 4, dezelfde krant'. NtF ik wil het hier n, over het welles-nz tje van de oliedisb' gewoon over de ut- geren, een groep, 4 tijd nopal van zich ken. Zo hebben de ttttl geren een tijdje p. studentenflat in k om daarmee als goed heb gelezen dacht te vestigenop problemen. Volgen voerders van de bei den de werkenii niet genoeg verdien als de studenten. 1 kamer te kunnen U Dat leek me pert nogal vreemde mtt zaken, omdat ik ui# derende jongere» 400 soms 500 maand te verten daarvan de toch liggende studiekost betalen, een ka: hurén en nog in blijven. De werkende ji 21 gepasseerd zijn hun wettelijk mini: z'n minst een stuk maken dan de st geren en van dij die inderdaad nog verdienen, kun je wachten dat ze gaan wonen. Jfaar leest zo een bericht geet het weer. Totdat je oog w ander bericht dat gen later in de k Het is afkomstig dachte zijde, te wet marketing deskuniif het NVV blad aan komt. Die man stelt geren tussen de li ons land gemiddeld miljard harde maand opmaken ten, drank, kleren foonplaten, in snit drogisten enzori voorts. Zo een cijfer 4 alleen aan het dt ook aan het reken dat er in ons land jongeren tussen it zijn, te weten ee# deel van de 14 een gemiddelde wachting van 13 j( dat zeggen dat el uit deze leeftiji maand gemiddeld te besteden heep. a luxe. Aangezien it jongeren, die noge! kas zitten, zich dergelijk hoog te prullaria kunnen ft moeten de werkeniti niet 500 gulden mez\ meer per maand if| geven aan zinloze sps Maar ja denk k jongens en meisjes beter. Die hebben van dat ze zo jo«l werken en troosten die manier. Net als je aan do] gewend bent geraak de krant wéér ft* over werkende jo» staan nu te demonst'1 meer loon, omdat :t ze te weinig verdien" Waarmee ik met' gen dat elk ra» "I berichten nog isd'l stukken valt voor lezer, maar dat tl.1 kaar gezet, op z'" "1 hl.pm.nf.iarh zijfl. 0. (1 ROTTERDAM Het fietsen Zeeuw Cees Bal, die deze avonde Rotterdamse wielertempel Ahoy altijd zwaar geblesseerde Gerarr der Peter Post, die de Zeeuw bef tiers. kir 3- blematisch aan mij? Vraag onze brochure over alle spaarvormen. bankiers 's-Hertogenbosch, Amsterdam, Breda, Den Haag, Eindhoven,Nijmegen, Roosendaal,Tilburg,1 Spaaragentschappen over heel Nederland. Willem Geersen: grootste succ lHairos II. 1 NAARDEN (ANP) Op Pril 67-jarige leeftijd is in een rijk ziekenhuis te Naaiden na scti; een vrij langdurige ziekte de naa srmaarde trainer en pikeur gro ..ïllem H. Geersen overle- ker den. In zijn grandioze loop- wol baan van rijder, die hij in Klo 1925 begon, boekte hij in to- te taal 1850 overwinningen. Een mat aantal dat nog door geen en- de kele andere rijder in ons en land is behaald. Hij werd 25 jub maal kampioen bij de profes- gen sionals; een titel die hij van Pri 1943 tot 1959 onafgebroken en [behield. d'H Ook als trainer was hij woi toonaangevend. Niet minder oen dan 29 keer eindigde hij in ma het klassement van de meest 'ree winnende trainers op de eer- Ear ste plaats. Talloze fameuze .paarden heeft hij in zijn O loopbaan als trainer en rijder dra onder zijn hoede gehad. de ieronder waren de Ameri- paa kaanse hengsten Axkit, The die Gleaner, die nog steeds de hee houder van het baanrecord stu van Croise Laroche is, de nig Franse hengsten Parisien, vai Priola, Premier Mars, Jour vai de Java, de Nederlandse sta craks MacKinley, Peterlid, 1 Barones Spencer, Quick Hoi- Ha landia en tientallen andere. ste Zijn grootste internationale nos tceessen boekte hij in de dri jaren tussen 1958 en 1961 sle met de legendarische Hairos en U, waarmee hij in 1960 de me (Van onze sportredactie) ge j HILVERSUM Vanavond pe brengt de KRO-televisie via M Nederland 2 van tien over w halfelf tot middernacht een be rechtstreekse reportage uit het ac Rotterdamse Sportpaleis Ahoy' Cc van de finale van de zesdaag- de Ct Favorieten voor de eindze-

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 10