sers s? Zelfs de Lord krijgt een energie ïeer Kissinger onvermoeibaar NEN GRONDSTOFFEN GENOEG NIEUWE DRUG NOTA IS PAS OP DE PLAATS mmm.. lekkere koffie üz) Wat is de kerk je waard als ze aan je beurs komt? IMAAR DE BRITTEN BLIJVEN GELIJKMOEDIG rs der vijver en-leur ACTIE VOOR KINDEREN VERMOORDE SLAGER fwanenM KERK BALANS 74 buitenland izitters 5KOPER! >0 per maam per maand per maand GASLAMP Delftse hoogleraar H. J. Roorda Dean Martin Jr. illegaal wapenha ndelaar Echte tovenaar ,op Duitse t.v. paplap oor uw pen Con amore De Heer van allen je ruikt de kwaliteit al bij het zetten. Verschillen Hoger Moeilijker t niet voor de aart 50,-. wee jaarkaarten itis eft u geen zo in orde. iekje (voor eeft u recht op oop ook zo'n Zaterdag 19 januari 1974 13 (Van onze correspondent) LONDEN. De nieuwe Britse minister van energie, Patrick Jenkin, wordt met lichte spot „Lord Energie" genoemd, of veel scherper „De lord van het gebrek aan énergie". Jenkin is een aan ironie gewaagde zakenman en politicus, maar het was hem menens toen hij zijn landgenoten aanriep geen licht aan te doen bij het op staan en zich in het donker de tanden te poetsen. 9 Winkelen in Londen bij suizend camping-gaslicht en kaarsen. Maar voor de kleuren moet je naar buiten. 3% goedkoper. Een lening J per maand. •s inbegrepen, d.w.z. de r ïk. U krijgt dus echt ÏO.OOOJ igsbedrag zijn alle lasten inttf bij ons lenen. nu om een verbouwing g eningen die u tevteel kosten (j ivraag spreekt natuurlijk v en deze leningen verstekt. Ofl s een eigen huis bezitten, (it aar te zijn, en zulke hypötfw i huis gaan kopen (of 11 'potheken tot 90, 100 waarde. Dit geldt ook een nieuwe eerste hyi jevallen de aankoop rd kan worden, en zul en redelijk blijven. ■Hij werd gefotografeerd bij kaarslicht om te demon streren onder wat voor om standigheden hij zijn wils krachtige kaken glad hield, zij het dat hij een elektrisch schee) apparaat gebruikte. \jerder weten wij dat mea- vrouw Jenkin sinds de be vordering van haar man de vfcatwasmachine onbenut laat. Deze was gekocht in de tijd dat de spraakzame Patrick het nog slechts had gebracht tot onderminister bij de schatkist. Tijd voor spot ontbreekt •Jenkin (niet te verwarren met twee socialistische poli tici voor wie dezelfde naam uit Wales met een s eindigt), jfnkin heeft een miljoen gulden per week besteed aan hfeeefde advertenties om stroombezumiging populair tl maken en is nu aan drei gementen toe. aimmigen van zijn ambtena- ^■n menen blijkbaar dat er een .-ysteem van strafwetge ving mogelijk is om het pu bliek te dwingen per huis slechts één kamer te verlich ten en te verwarmen. Na tuurlijk wenst op dé eerste plaats natuurlijk de politie daar niets van te weten; de agenten kunnen niet overal aan de bel gaan trekken om in elk vertrek de tempera tuur op te nemen, nog min der is de verlichting bin nenshuis te controleren. Al leen onderbreking van de stroomvoorziening, districts- gewijs elke dag gedurende een aantal uren kan het som bere succes opleveren dat de regerende politici bij hun strijd tegen de mijnwerkers nastreven. Openbare verlichting ts er steeds minder, in zijstraten alleen nog op de hoeken. Kantoren mogen op drie da gen van de week elektrisch verlicht zijn, dus de oogart sen zullen het na deze win ter wel druk krijgen. Wij kochten in een deftige win kel in het West End een paar schoenen bij het licht van suizende kampeer-gaslamp- jes. In kledingzaken wordt het op donkere dagen vroeg stil, omdat bij een dergelijke ver lichting geen kleuren behoor lijk te onderscheiden zijn. Een rechter schorste een zit ting, omdat hij in de scheme ring letterlijk zijn ogen niet vertrouwde. Daarentegen worden sommige zakelijke besprekingen naar het laatste deel van de werkdag ver schoven, zodat eerst admini stratieve bezigheden afge wikkeld kunnen worden. Het is verrassend hoe ge lijkmoedig de meeste Grit- ten blijven. Luid gekanker is zeldzaam. Maar de puriteinse verdedigers van de oude. da- denloze zondag, veroordelen de verschuiving van zater dagse voetbalwedstrijden naar de dag des Heren, nu de driedaagse werkweek het nodig maakt dat veel fabrie ken op donderdag, vrijdag en zaterdag werken. De sportlieden zelf geven overigens hun vrije zondag niet graag op, gewend als ze aijn aan de Engelse gewoonte om dan karweitjes te ver richten waar ze de rest van de week geen zin in hebben. We maken weken en maan den door waarin veel legen den ontstaan. Tal van men sen geloven het gerucht dat in plaats van benzinebonnen ergens in het land maar niemand weef precies waar voedselbonnen werden uitgereikt, die de politie ver volgens kwam terugeisen met waarschuwingen dat de pers niet mocht worden inge licht. Dit oorlogsachtige ver haal heeft zelfs het lagerhuis bereikt. Nog meer bekendheid heb ben twee andere beweringen gekreegen: Dat wegens de be ëindiging der televisiepro gramma's om halfelf de laat9te weken verbazingwek kende aantallen vrouwen in verwachting zijn geraakt en voorts dat mêer emigranten dan óóit tevoren bezig zijn het land te verlaten. Er is voorgeschreven dat bedrijven waar de pil en andere anti- conceptionalia worden ver vaardigd onbeperkt de gehe le week stroom mogen ge bruiken en het staat nog te bezien of de beweerde bevol kingsexplosie zich ook maar op heel bescheiden schaal zal manifesteren. Ook de groei van het aantal landverhuizers naar Nieuw Zeeland en Australië en Cana da is ondanks de inderdaad weer tongenomen belangstel ling voor die landen nog he lemaal niet zeker. Elke grote crisis die de Britten hebben doorgemaakt sinds de oorlog heeft berichten opgeleverd van een massale uittocht, die aanstaande zou zijn, maar telkens bleek de werkelijk heid daar ver bij achter te blijven. De genoemde 'lan den zijn tijdens en na een dergelijke periode trouwens extra kieskeurig, omdat zij dan het meest een toeloop van ontevredenen en misluk kelingen vrezen. nd alle verdere gegevens w gewenste leningsvorm omga* dag en nacht bereikbaar) Dtheken (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Een week lang is de Amerikaanse minis ter I van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, als een „di plomatieke ping-pong-bal" heen en weer gevlogen. Daar bij heeft hij zelfs in het vuur van het politieke gevecht geen maaltijd vergeslagen. Pas het invallen van de winter met zware sneeuwval in peruzalem kon het tempo van Kissinger enigszins mati gen. Ifonderdagochtend was hij in zijn hotel „ingesneeuwd" en de politie gaf er de voorkeur aan, vice-premier Yigal Allon, minister van buitenlandse za ken Abba Eban en minister van defensie Mosje Dayan in een jeep naar Kissinger te brengen. Zij zag liever niet dat de gast in zijn limousine moest worden geëscorteerd naar de kanselarij, dat kon tot onvrijwillige glijpartijen lei den op de heuvels van Jeruza lem. Journalisten, die wel mee moesten, hebben berekend dat de minister en daardoor ook zijzelf minstens gemiddeld 16 uur per dag werkte. Henry's „feestweek" miste zijn uitwer king niet. Kissinger zelf was altijd goedgemutst, glad ge schoren en had herhaaldelijk een ander pak aan. Ambtenaren en journalisten liepen met rode ogen en dik wijls met een vuil hemd. Slechts éénmaal heeft Kissin ger zich vergist, toen hij bij het ontbijt in het hotel ham bestelde. Op het antwoord; „Meneer, wij hebben een kos jer hotel", verontschuldigde hij zich en nam hij maar roer ei. DEN HAAG (ANP) De mijningenieurs zijn over de grondstoffenvoorziening voor de toekomst optimistischer dan vandaag in Nederland verkoopbaar lijkt. Hoezeer het rapport vac de club van Rom< een schok heeft teweegge bracht in Nederland, één groep was er ook in Neder land, die niet zo erg onderste boven was van de Romeinse boodschap en dat waren de mijningenieurs en de geologen. Zij hadden dit soort doemstij- dingen immers al zo vaak ge hoord. Aldus prof. ir. H.J. Roorda, hoogleraar-beheerder van het laboratorium voor ertstechno logie aan de t.h. Delft. Eer uitgave van deze hogeschoo „thd-nieuws" bevat een sa menvatting van een voor dracht over grondstoffen, dit de hoogleraar onlangs heef) gehouden, toen hem door het Koninklijk Instituut voor In genieurs de gouden instituuts- penning werd uitgereikt voor zijn speurwerk. De schattingen van het rap port van de club van Rome mzake de grondstoffenreserves zijn ten onrechte gebaseerd op momentopnames, zonder dat er rekening is gehouden met de meest elementaire begrippen van de geostatistiek. Het rap port verzuimt er op te wijzen, dat het kennen en kunnen van de mijningenieur met de tiid toenemen. Er liggen kolossale voorra- len grondstoffen op de zeebo- iem, te weten in de slibben (of „slimes") en in de man- gaanknollen op de oceaanbo dem. Deze knollen bevatten naar schatting 2.4 miljard ton koper en kobalt, 3,5 miljard on nikkel en 96 miljard ton nangaan. Het aardoppervlak 'oiedt echter voorlopig waar schijnlijk nog voldoende mo gelijkheden om de mangaan- knollen voor later te bewa ren. Van veel meer onmiddellijk belang zijn de delfstoffen, die in de buurt van de kust met geavanceerde baggertechnie ken zijn te winnen. Een Delft- se groep onder leiding van prof. Velzeboer bestudeert dit onderwerp intensief. Haar re sultaten kunnen van direct be lang zijn voor de voorziening met belangrijke metalen als titaan, ijzer, zirkoon en chroom. Prof. Roorda wees er voorts op, dat gebruikte grondstoffen nog te weinig opnieuw worden benut: 21 procent van het alu minium, 35 procent van het koper, 31 procent van het lood, 17 procent van het zink en 26 procent van het tin. Deze percentages moeten en kunnen omhoog. Docenten en staf in Delft zullen hun best blijven doen om mensen af te leveren, die van de rapporteurs van Romp leugenaars zullen maken, al dus prof. Roorda. UTRECHT „Wij achten deze nota een pas op de plaats, niet in overeensteming met de urgentie van de pro blematiek, die men zegt aan te vallen". De hoofdredacteur van „medisch contact", Dr. F. A. Bol, zegt dit in een com mentaar op de nota inzake het drugbeleid van de minister van volksgezondheid, de mi nister van justiie en de staats secretaris van crm. Het enige nieuwe dat de heer Bol in de nota heeft kun nen ontdekken is de verhoging van de strafbedreiging ten aanzien van de handel in drugs met onaanvaardbare ri sico's en de verlaging van de strafbedreiging ten aanzien van de handel in henneppro dukten. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG De gezamen lijke Haagse werkgevers en werknemers in het slagersbe- drijf hebben tot een actie be sloten om geld bijeen te bren gen voor de opvoeding van de drie kinderen van de op 12 januari vermoorde 35-jarige slagersemployé W. van Vel- zen. De regionale commissie voor het slagersbedrijf, die de actie coördineert, „roept allen op, die in de vlees en slagerssector waar ook in Nederland werk zaam zijn, gelden te storten opdat de toekomst van de kin deren in de leeftijd van drie, vijf en zeven jaar zo zorgeloos en goed mogelijk zal kunnen zijn". LOS ANGELES (AP) Dean Martin jr., de 22-jarige zoon van de zanger en acteur Dean Martin is gearresteerd op beschuldiging van illegaal wapenbezit, zo heeft de politie meegedeeld. Martin werd donderdag ge arresteerd in zijn huis in Be verley Hills, Californië. Volgens een woord erder werden in het huis van iartin jr. vijf machinegeweren, een 20 mm kanon en een grote hoe veelheid munitie gevonden. MAINZ (DPA) Bij het tweede Duitse televisienet (ZDF) stromen op her ogen blik eisen tot schadevergoe ding van televisiekijkers bin nen wegens „verbogen vor ken" en „andere vernield eet gerij". In het televisieprogramma „drei-mal-neun" trad donder dagavond de Israëliër Uri Gei ler op. Hij liet zien dat hij met behulp van zijn „van bui tel komende parapsychologi sche kracht" vorken kon bre ken en defecte uurwerken weer kon laten lopen. Het is nog niet duidelijk of men in dit verband wel scha devergoeding kan eisen. Brieven voui -eze rubriek moeten met volledige naam en adre» worden ondertekend. Bij publikatte zullen der» vermeld worden Slecht* bij Hoge uit» zondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactiie het In alle gevallen eens U met Inhoud, C.Q. strekking. Och, och die arme kardinaal die door „Rome" zoveel ver driet is aangedaan! Wat een gevoelige tonen weet De Stem aan verwrongen snaren te ont lokken! Want feit is, dat de kardi naal en zijn suffraganen die zo nodig hoog spel moesten spe len, door „Rome" met fluwe len handschoenen, uiterste hoffelijkheid en verbijsterende lankmoedigheid zijn behan deld. Onbegrip in Rome? Zeker met betrekking tot de niet- katholieke Nieuwe Katechis- mus met 12 grote en 38 klei nere dwalingen, door de kardi naal aangeprezen als een veili ge gids? Of vanwege de Orao- katechese met zijn talrijke dochters, die het geloof bij de jeugd voor altijd vermoor den. Of vanwege de weigering herhaalde nadrukkelijke uit spraken en voorschriften van de H. Stoel op te volgen. „Dat is bij ons nog niet gelegali seerd", heet het dan fijntjes. Er is een heel simpel middel (maar ook maar één) om de vrede en de eenheid in de katholieke kerk van Neder land te herstellen, nl. de ge meenschap met de H. Stoel, beginsel van de eenheid, en dat niet met de lippen, maar metterdaad en con amore. Tenslotte: Dat het katholie ke volk al jaren dag in dag uit door de vrijzinnige publici teitsmedia wordt gehersen spoeld, is bekend. Toch ver trouwen we .op het gezond verstand, dat zelfs in de Sov jet-Unie niet helemaal onder drukt kan worden. in tegen elke verstarring. Die is er nu nog steeds, zowel in Israël alsook heiaas in de rooms-katholiske kerk. De meeste conflicten komen voort uit; behoudend-vooruitstre vend. Conservatief-progressief Rechtslinks. Zolang we nu maar bezig zijn met: moet het wei-moet het niet? Mag het wel-m'ag het niet? Heet het aus-heet het zo?, zolang verliezen we tijd met bijzaken en vinden we geen gelegenheid om samen positief tot daden te komen. Lees Lucas 6, 1-5 en 6, 6-11. Hoe ruim interpreteert Jezus de Wet. Hoe menselijk. „De sabbat is om de mens gemaakt en niet de mens om de sab bat" (Mare. 2, 27). Waarom doen jullie wat niet mag? Die joodse lijn is doorgetrokken van Israël naar Rome. Jezus zegt tegen de Wetgeleerden van zijn eigen godsdienst: „Ook u, Wetgeleerden, wee. Want gij legt de mensen zwa re lasten op, maar zelf raakt glij de lasten met geen vinger aan" (Luc. 6, 46). Hoe is het mogelijk dat het groepje dat Jezus om zich heen verzamelde, dat hij leer de verdraagzaam te zijn, ge weldloos, vol begrip en mede gevoel voor iedereen, mensen die de liefde als wapen moes ten hanteren, dat dit groepje overmeesterd werd door een leger kolonels aan het hoofd waarvan zich een generaal plaatste? De geweldloosheid werd vervangen door het aan stellen van heren Geestelijken Inquisiteurs. Ondervragers. Het waren geloofs- en ketter- rechters. Er werden rechtbanken op gericht. Er waren ketterjach ten. Je werd verbrand of min stens gevangen gezet wanneer je anders dacht. In Naam van Jezus. In Naam van God. Lang geleden? Betrekkelijk. Maar het is gebeurd. Helemaal te gen de geest van liefde van Jezus in. En nu? Is het nu beter? Eorb edigen wij de laat ste wilsbeschikking van onze Heer die hij onis op het hart bond op de dag voor zijn lij den en en sterven? „Een nieuw gebod geef ik u, be mint elkander. Zoals ilk u heb liefgehad, moet ook gij elkan der beminnen. Hieraan zullen allen erkennen dat gij mijn leerlingen zijt, wanneer gij elk ander liefhebt" (Joh. 13, 34- 35). HEIDE-KALMTFOUT MAX WELLER (België) BREDA J. BOSSINK (ADVERTENTIE) Nu er weer een verwijde ring dreigt te ontstaan tussen mensen die zich christenen noemen, die naar we mogen hopen Jezus van Nazaret wil len volgen in zijn gedachten- gang, in zijn woorden en in zijn daden, komt het mij dien overeenkomstig voor daarbij 't navolgende te overwegen. Jezus is een jood, treedt aanvankelijk als leraar op in de sinagogen op sabbat. De eerste Keer in zijn eigen woonplaats raakte hij al in conflict, juist omdat hij de verhalen vertelde over de we duwe van Serepta en over Naaman de Syriër. Twee niet- joodse mensen die eer te beurt viel vanwege God (Luc. 4, 23- 27). Wanneer we het evange lie goed lezen en overwegen, komen we tot het inzicht dat Jezus e" moeite voor doet de ogen van de mensen te openen voor het wezenlijke. Hij gaat HET gedenkteken voor de gevallenen op de gelijknamige Plaza de Los Caidos in Mata ro, een industriële voorstad van Barcelona, is door een springlading verwoest. „Onaf hankelijke anarchisten" pleeg den de aanslag. 3 Mollen sinds18l8-'s-Hertogenbosch u interesse voor een in ons bedrijf? tkantiedagen, 7.8% tietoeslag, jaarlijkse (ratificatie en liëring van activiteiten.) dan in verbinding e heer G. R. Visser. ng Personeelszaken, Kerkstraat 8, te Leur. ern,waarin ondergcj^ igië, Bottema KlunoOT Qp de kalender is „Kerkbalans 74" een kerkelijke actie, zoals er al zoveel geweest zijn en ongetwijfeld nog zullen volgen. Wat in vroeger dagen de 'kerkcollecte was „die wij extra in uw milde aandacht aanbevelen", is nu de geld wervingsactie geworden. De kerk wacht niet meer af of de mensen in de kerk komen, men zoekt de kerkleden huis- aan-huis op. Daar zitten veel vooroordelen aan vast. De mensen worden meer persoon lijk benaderd, ze blijken er ook bij te horen als ze niet elke zondag ter kerke gaan de opbrengst stijgt. succesrijke formule dus. Efficiënt, modern, aangepast aan deze tijd. Het collectezak je, de bakjes en de mandjes maken plaats voor het girobil jet en de vaste afschrijving van de bank. De actie Kerkbalans is een Poging om naast het veel vuldig beroep dat op de kerk leden gedaan wordt ten bate van het missie-, zendings- en ontwikkelingswerk in de we- reld eenmaal per jaar de bijdragen voor het werk van de kerk in eigen parochie, ge meente, bisdom, kerkprovincie aan do gestegen kosten aan te passen. Gevraagd wordt eigenlijk een procent van ieders inko men, maar omdat velen in fei te toch minder geven, zouden anderen anderhalf of twee procent moeten geven, willen de kerkelijke financiën eni germate in balans blijven. Dat geldt voor alle zeven kerken die aan de actie Kerk balans meedoen. Voor het eerst hebben namelijk de be langrijkste kerken in Neder land zich onder één vlag geschaard. Dat wil zeggen: door middel van één actie (dezelfde folder, naam enz.) zamelen de zeven kerken te gelijkertijd onder hun eigen leden gelden in ten bate van het eigen kerkewerk. Er is dus wel een fors 'verschil met b.v. de actie „Kom over de Brug" van december 1972, toen voor de kerken in de derde wereld bijna alle Ne derlandse kerken gezamenlijk onder eigen én eikaars leden geld vroegen, dat in één pot ging. Dat de kerken ook in deze tijd bijdragen van hun leden vragen, dat ze dat op een ei gentijdse manier doen, dat die bijdragen regelmatig verhoogd moeten worden alleen al ge zien de prijs- en loonstijgin- gen, zijn zonder meer gerecht vaardigde en logische zaken. Dat de kerken hierbij de han den in elkaar geslagen hebben, is toe te juichen. Hoewel, ondanks het feit dat de actie Kerkbalans 74 voor een groot deel samenvalt met de z.g. „Week der Gebeden" (de vroegere „Internationale Bidweek" voor de eenheid der christenen), kan men nauwe lijks van een werkelijke oecu menische actie spreken het simenvall^n met de Week dei Gebeden is overigens meer toevallig; januari is vooral een gunstige maand gebleken voor de actie, onder meer omdat januari 1974 andere maanden „vol zitten' Wat doen die zeven kerken deze actie nu werkelijk he lemaal gezamenlijk? Ze heb ben hun financiële deskundi gen bij elkaar gezet in éér Landelijke Interkerkelijke Commissie Geldwerving, die de actie heeft voorbereid. Er is één gezamenlijk motto (Kerkbalans 74) gekozen. Vo rig jaar hadden ïoomskatholie ren en de reformatorisch) cerken nog elk een eigen mot o, resp. „Kerl van de grond ;n „Kerkappèl 73". De kerken gebruiken alle één en hetzelf de affiche en die tekening is ook gebruikt voor de folder die deze week bij ongeveer 2,5 miljoen gezinnen aan de voordeur is afgegeven. Maar bij die folder beginnen ook meteen al de verschillen, want behalve de blikvanger en het formaat heeft iedere kerk haar eigen tekst gele verd. Wat de r.-k. kerk be treft, heeft elke bisschop voor zijn eigen bisdom een inlei dend woordje geschreven. Verder moet vermeld wor den dat de actie in alle zeven kerken gelijktijdig gevoerd wordt éndat ze al lemaal hun nood klagen. Toch zijn ook bij dit laatste opval lende verschillen waar te ne men. En om te begrijpen waarom de kerken kennelijk nog' zo moeizaam samenwer ken als het om hun eigen fi nanciën gaat, is het erg nuttig om nader op deze verschillen in te gaan. Inzake de openheid lopen de katholieken wel voorop. Al sinds enkele jaren publiceren de bisdommen een jaarverslag: het bisdom Breda begon daar mee in 1969 (zoals gemeld heeft het Bredase bisdom over het laatste jaar dankzij ingrij pende bezuinigingen en hel pfzien van kerkbouwplannen luitt.e gespeeld). In de katho- 'ieke versie van de Kerkba- ans 74-folder worden ook en- teie landelijke cijfers gege- /en. Daaruit blijkt dat het „kerkbedrijf' per jaar 230 miljoen gulden kost (perso neelskosten pastores, kosters, dirigenten, huishouding e.d. 114 min., boven-parochiële functionarissen, zoals pastorale en theologische deskundigen en katecheten: 17 mln„ onder houd gebouwen: 66 min., lo pende kosten, erdienst, inven taris enz.: 33 min.). Ongeveer 45 procent van de 5,5 miljoen katholieken betaalt hieraan mee. Van de zijde van de Ned. hervormde kerk werd bekend dat vorig jaar van de ongeveer drie miljoen hervormden er eenderde in totaal 150 miljoen aan hun kerk hebben betaald. Hiervan ging zo'n 100 miljoen naar het „kerkbedrijf" in ei gen land en 50 miljoen naar diakonaal werk in binnen- en buitenland en naar de zen ding. Van de gereformeerde ker ken (ongeveer 900.000 leden) was geheel geen landelijk cij fer te krijgen. Gezegd werd dat ongeveer 35 a 40 proceni van de leden „op verantwoor de wijze bijdragen", al ligt he aantal betalende leden we flink hoger. Overigens pleer Je gemiddelde bijdrage in d< 'gereformeerde kerken veel ho ger te liggen dan bij katbolie -.en en hervormden. De motivering van de actif 's niet alleen financieel vai karakter: het gaat er toch orr vaaróm de kerken hun begro hechts links. ting sluitend willen houden De voorzitter van de interker kelijke commissie geldwer ving, de hervormde ds. W. den Ouden uit Rotterdam: „De ac tie is tenslotte meer dan een financieel appèl. De diepste vraag van deze actie Is, aldus ds. Den Ouden, „wat is het je waard dat het evangelie mor gen ook nog verkondigd wordt in onze stad, in ons dorp?" Zolans we ruu maar bezig Uit de gereformeerde hoek werden toch wel geluiden ge hoord die er nog vanuit gingen dat je als kerklid behóórt bij te dragen, punt uit. Van hervormde en nog meer van roomskatholieke zijde bleek vorige week bij de pre sentatie van de actie toch meer het werk aan de kerk van de toekomst de aandacht van de economen te hebben en i mindere mate het „instand houden" van de bestaande kerkstructuren. Er was meer begrip voor dat nensen moeite hebben met de bestaande kerkstructuren. Ds. J. van Zanten voorzitter van de com- nissie geldwerving Ned. herv ve"k: ..Bezinning is meer dan Heen een modewoord. Ze 'ndt du;do1üker en er plaats. Als de kerken erin lagen daarbij te helpen en oor te tfaan, zal dat zijn ef- ■*ct. ook financieel niet mis- *n", En drs. B. Weterman, voor zitter van het economencollege Ier Ned. r.-k. bisdommen: „In ie nieuwe woongebieden komt het sterkst tot uiting, dat de vragen die de hedendaagse mens aan de kerken stelt een ander accent, een ander uit gangspunt hebben. Wat wij vroeger bouwpastoors noem den, zijn thans meer opbouw- functionarissen, begeleiders of initiatiefnemers to thet moei zame proces van gemeen schapsopbouw, zonder welke ieder mens vereenzaamt". Prof. dr. H. Berkhof, voor zitter van de Raad van Ker ken in Nederland, benadrukte dat juist de financiën mis schien wel het moeilijkste punt zijn voor de kerken om samen aan te pakken. „Het verwachtingspatroon in de af zonderlijke kerken verschilt erg". Daarom vind hij het al heel wat dat bij Kerkbalans 74 in deze mate wordt samen gewerkt. Hij dacht dat ook bij deze actie neveneffecten kun nen optreden, zoals nieuwe contacten, de uitwisseling van eikaars noden, die heilzaam kunnen zijn. Prof. Berkhof er kende dat de actie „Kom over ie Brug" een veel zwaarder oecumenisch accent had dan Kerkbalans 74: „Kom over de Brug", dat betrof de dienst van de kerken naar buiten (kerken overzee) en toen liep het goed. Maar nu vragen in terne zaken de aandacht en dan gaat het samenwerken veel moeilijker". En over de oecumenische sa menwerking in het algemeen sprekende, zei hij: „Wat een zaak de Nederlander waard is, merk je pas als hij zijn porte monnee moet trekken of zijn girobiljet uitschrijft. JAN T-ANDMAN

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13