ACiMPLAN IN Eerste kamer wil uitstel investerings regeling Vakbond gaat praten over voortbestaan atelier van Broos Straffen van probleemdrinkers heeft vaak negatief effect Weer flamingo bij Moerdijk li >rs Mr. Van Aartsen bezocht Borsele R BORSSELE STICHTING ZOEKT GELD PEUTERZAAL 'S-GRAVENPOLDER IS NOG NIET VAN DE BAAN Mavo-leerlingen lieten zich in Goes voorlichten over beroepen NARBEIDER Caravan uitgebrand in maaimachin# aanbeveling stad streek Middelburg Basisschool in Dauwendaele bijna voltooid Dozen koffie en auto gestolen Inbraak in Krabbendijke Personeel centrales Rotterdam weer aan het werk Kruiningen INZAMELING Vlissingen Commissaris Van Ooijen in brochure: eten- en kunstveiel- irwaarden salaris8% vakantie- I salaris, een gunstige ;en goede pensioen- g van 28i% voor het endienst, vrij vervoer vriie bedrijfskleding. egevens over levens leiding aan: Hoofd ichst Holland N.V„ met vermelding van cerbovenhoek van de dag telefonisch con- 01196 - 8 21 06. 'ES-KRABBENDIJKE, 17 6ri Goudrenet KI. I 95 ,p 28—38, 85-95: 31—42, 29—34, 65-75: 25—27; 95 en op: 31, 85-95: 21- 75-85: 21—31, 65-75: -26. Golden Delicious 80-85: 32—41, 75-80: 35— 0-75: 35—44. 65-70: 23- ^j60-65. 22; KI. II 80-85: 211-31 75-80: 20—32, 70-75; 20*-: 65-70 20—24, 60-65: 19,90. .Vinston KI. I 80-85: 55, 75-61' 70—72, 70-75: 65—70, 6500: 41—47, 60-65: 22—25; KtII 70-75: 57, 65-70: 32—37, 6015: 20—23, 55-60: 19,90—20. Cox's Orange Pippin Ki. I 75- 5, 70-75: 67—71. 65- 701 43—48 60-65 29—33, 55- 600 19,9020,80. Jonathan KI ■70-75: 18, 65-70: 18, 60-65: 17,40, Conference KI. I 65-70: HOO-65: 83—86, 55-60: 77; ^■1 65-70: 78, 60-65: 77—83, 65*0: 70—73. 50-55: 60—65, «EO: 23, 60-70X: 56, 55-60X: 50-55X 38. 45-50X: 20, st 6. Br. Alex Lucas KI. I f: 49. 75-85: 74, 65-75: 77; lil 60-65: 63, 70-80X 36. ■t Remy KI. I 80-90: 127, 70-80: 129—130, 60-70: 126. aanvoer hard fruit UlOOkisten. tenen van de gemW* eplaatst een 534,- 719,- 504,- 589,- >uder minimum n 1319,— per ma rdt een vaantie'06'5'' rem ie AOW/ AWW i een" ilanO en bij het IZA-Zeel iani (Van een onzer verslaggevers) ftoRSSELE „Met die kernei::)!rale is het eigenlijk zeer eigenaardig gesteld. De kans jp een ongeluk is bijzon der klein. Eigenlijk nul. Maar als er onverhoopt toch iets ge beurt dan zijn de gevolgen onme itbaar groot. Als je dus praat over risico's, is het maar net [van welk standpunt je uit gaat" Dit zei gisteravond tijdens eer. discussie in het Vereni- ■pgsgebouw in Borssele de heer H. Hofman van de com- niisSia Borssele ad hoe. Deze dtex; -G was georganiseerd door een achttal actiegroepen naa" aanleiding van de ver schijning van het alarmplan ^Hrn-centrale Borssele. De bij eenkomst was bedoeld als een Volgens de ge- ^relri' ider, de heer A. fBpmidt, was het niet de be doeling van de discussieavond Zich uit te putten in kritiek on de autoriteiten. Op de avond waren zo'n 50 tot 60 personen aanwezig. Tot WWruk.vng kwam op ver- 111 end e manieren., dat men wem p geloof hechtte aan de affect ;v iteit van het alarmplan aisl men het werkelijk nodig had. Men betwijfelde of het in allg ernst mogelijk is de be- V«Lln" te waarschuwen. •.Als er iets gebeurt ben je al tel laat", zei een bejaarde BOrsselaar. (Van onze correspondent) BORSELE „Ik weet na- ik de wens uit dat de goed- ik de wens uit dtt de goed keuring van bestemmingsplan nen wat vlotter af zou lopen". Dit zei gisteren de heer J. de Jonge, directeur eigenaar van machinefabriek De Jonge n.v. te 's Heerenhoek, in een toe spraak tijdens het bezoek van de commissaris der koningin in Zeeland, mr. J. van Aart sen aan zijn bedrijf. De excursie aan machinefa briek De Jonge was een van de programmapunten van het bezoek, dat mr. Van Aartsen gisteren bracht aan de gemeen te Borsele. Dit bezoek stond tevens in het teken van het afscheid van de commissaris, dip dit jaar met pensioen ghat;C C «M Bf Het bezoek begon gisteren met besprekingen op het ge meentehuis te Heinkenszand met burgemeester en wethou ders en met het ambtenaren corps. Deze gesprekken had den eeh informeel karakter en waren voor de pers niet toe gankelijk. Na de middag stonden enke le bezoeken aan diverse objec ten in de gemeente op het programma. Bij het bezoek aan het machinebedrijf te 's- Heerenhoek werd de commis saris rondgeleid door directeur De Jonge. Vooraf had de heer De Jonge de ontwikkeling van zijn bedrijf geschetst. De echtgenote van de com missaris der koningin me vrouw Van Aartsen-Stap, werkte gisteren een eigen pro gramma af. Zij werd daarbij begeleid door mevrouw Van Waes, echtgenote van de Bor- selse burgemeester. Mevrouw Van Aartsen bracht onder meer een bezoek aan de nieu we openbare lagere school „Andediek" in 's-Gravenpol der. Mevrouw Van Aartsen kreeg een indruk van de nieu we leesmethode, die aansluit op de indeling van de nieuwe school. In de gemeenschappe lijke ruimte zaten de kinderen in groepjes van vier te lezen. Een en ander werd toegelicht door het hoofd van de school, de heer J. Minnaar. Als aan denken overhandigden twee kinderen van de kleuterklas aan mevrouw Van Aartsen een mapje met door hen gemaakte tekeningen. Mevrouw Van Aartsen bracht verder een bezoek can de klompenfabriek in Hein kenszand en sprak een uur met een representatieve verte genwoordiger van vrouwen uit de gemeente. Het bezoek van mr. Van Aartsen en zijn echtgenote werd gisteren besloten met een informele bijeenkomst in de ambtswoning van de burge meester -:)n 'ïoisele in 's Gra venpolder. OP DE FOTO: H Mevrouw Van Aartsen tij. dens haar bezoek aan de nieu we openbare lagere school „An dediek" in 's-Gravenpolder. DEN HAAG Vanuit de Eerste Kamer is aandrang op de regering uitgeoefend de se lectieve investeringsregeling nog niet in te voeren. De VVD-fractie in de Senaat is zelfs van gevoelen, dat de regering het door de Tweede Kamer aangenomen wetsont werp moet intrekken. Bij de fractie van de ARP leeft de vraag of het niet beter zou zijn de voor volgende week dinsdag vastgestelde openbare behandeling van het desbe treffende regeringsvüoorstel uit te stellen. Philatelica De afdeling Middelburg van de internatio nale vereniging Philatelica noudt haar maandelijkse ruil en vergaderavond op donder dag 24 januari vanaf 19.30 uur in gebouw de Schakel te Mid delburg. Op deze avond wordt een film vertoond, die ge maakt is door leden van de afdeling Vlissingen. De film werd gemaakt tijdens „Zee- landia '73" in juni vorig jaar. De bijeenkomsten van de jeugdclub worden gehouden op de zaterdagen 19 januari, en 16 februari en 2. 16 en 30 maart. Deze jeuigdbijeenkom- sten vinden plaats in het ont moetingscentrum van het win kelcentrum Dauwendaele te Middelburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Nog deze maand zullen het schoolteam en de leerlingen van de r.-k. basisschool in Middelburg- Zuid een eigen home betrek ken. Aan de Westmede in Dauwendaele, in de onmiddel lijke nabijheid van de voet gangerstunnel onder de Schroeweg, is een fraai school gebouw verrezen. Hierin zal te zijner tijd ook de r.-k. kleuterschool Het Vos- sehol een onderdak vinden. Het tunneltje geeft de school een gunstige, centrale ligging tussen de Magistraatwij k en Dauwendaele. De kinderen kunnen de school dank zii de ze tunnel, veilig bereiken. Bijna vier jaar geleden be gon broeder Gaudens met slechte tien kinderen een ge combineerde eerste en tweede klas voor het r.-k. onderwijs in Middellburg-Zuid. Momen teel genieten ruim 90 kinderen onderwijs in zes klassen. Deze klassen maken nog steeds ge bruik van de gastvrijheid van diverse openbare en bijzonde re scholen in Dauwendaele. De nieuwe katholieke basis school en de kleuterschool zul len op 8 maart a.s. officieel worden geopend door mgr. H. Ernst, de bisschop van Bre da. (Van onze correspondent) KRABBENDIJKE In de nacht van woensdag op don derdag is ingebroken in het magazijn van de grossierderij van de IFA te Krabbendijke. Door het verbreken van een ruit zijn de daders binnenge komen: er zijn 164 dozen kof fie ontvreemd. Een bestelauto van de woninginrichting Pol derman, een Renault, kente ken XA 33-33 was eveneens verdwenen. Deze auto is ver moedelijk gebruikt om de kof fie te vervoeren. ROTTERDAM (ANP) Het werkplaatspersóneel van de drie Rotterdamse elektrici teitscentrales is gisteren onder protest weer aan het werk ge gaan. Vakbondsvertegenwoor digers wisten de stakers met. veel moeite ervan te overtui gen dat hervatting van het werk, in afwachting van do verdere ontwikkelingen, het verstandigst zou zijn. Volgens een woordvoerder van de bon den van overheidspersoneel zal de stakingsactie volgende week in verhevigde mate worden hervat als de problemen rond de f 18 dan niet zijn opgelost. In dat geval kan de elektrici teitsvoorziening in gevaar ko men. Commissie De onlangs in het leven geroepen commissie voor het midden- en kleinbe drijf in de gemeente Reimers- waal komt voor haar eerste vergadering begint om 20.00 dag 28 januari in het gemeen tehuis van Kruiningen. De vergaedering begint om 20.00 uur. Eerste punt van de agen da is de officiële installatie van deze commissie. Verder worden de volgende zaken be sproken: markt- en straathan del, winkelweekacties en lote rijwetgeving en het vaststellen van een ontwerprooster voor aftreding van de commissiele den. Tenslotte zullen de com missieleden zich ook buigen over de reconstructie van de oude dorpskernen van Krui ningen en Yerseke en de wij ze waarop en het tempo waar in dit moet plaatsvinden. (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENPOLDER Het bestuur van de stichting peuterspeelzaal 's-Gravenpolder heeft tijdens een vergade ring gistermorgen besloten om te proberen andere bronnen aan te boren, waardoor de realisering van een peuterspeel zaal in 's-Gravenpolder alsnog mogelijk wordt. Het bestuur besloot verder als streefdatum 1 maart aan te houden. Do stichting peuterspeelzaal 's Gravenpolder is nu onge veer anderhalf jaar aan het werk om een peuterspeelzaal van de grond te krijgen. Zoals wij eerder meldden, kwam de verwerkelijking ervan in grote onzekerheid te verkeren toen bekend werd welke subsidie de gemeente Borsele voor de peuterspeelzalen wilde uit trekken. Dat was f 15,- per peuter per jaar. De stichting in 's Gravenpolder had gere kend op tenminste een start subsidie. Die verwachting was niet uit de lucht gegrepen ge zien de aard van de voorcon tacten met de gemeente. Aan de stichting was name lijk gevraagd twee begrotin gen te maken: een voor wat betreft het startjaar en een voor de volgende jaren. Aan dat verzoek heeft de stichting voldaan. Dit alles kwam tot stand toen de heer E. Barends nog "wethouder was in Borsele. Na dienst vertrek had de stichting nog een keer een ge sprek met burgemeester G. van Waes. Tijdens dat ge sprek, zo vertelde gisteren voorzitster mevr. M. van Buuren-Van Nes, werden twee duidelijke eisen gesteld: ten aanzien van de hygiëne en ten aanzien van de deskundigheid der leiding. De stichting had dan ook een beroepskracht in de begroting verwerkt. En verder had men uit dat ge sprek niet de indruk gekregen dat de startsubsidie niet zou worden toegekend. Toen de grootte van de ge meentelijke subsidie bekend werd, klopte de opzet van de peuterspeelzaal in 's Graven polder niet meer. Daardoor is de realisering weer vertraagd. Teleurstelling heerste er giste ren wel bij het bestuur van de stichting. Maar men besloot toch door te zetten. Allereerst gaat men op korte termijn een inzameling houden in 's Gra venpolder van geld en speel goed. Daaraan vooraf zal een informatiebulletin worden ver spreid in het dorp waarin de bevolking zal worden ge vraagd om hulp in die zin, dat men soosleden wil vragen ka pot speelgoed te repareren. Verder wil men trachten een bijdrage te krijgen uit de jaarlijkse Zeeuwse collecte. Over het onderdak van de peuterspeelzaal lopen reeds contacten met de sportvereni ging Apollo. Men wil de peu ters laten spelen in de kantine van het clubgebouw van Apol lo. Ideaal vindt het bestuur deze ruimte niet. Ten eerste ligt het gebouw nogal excen trisch en ten tweede heeft de ze kantine geen bergruimte. Die is nodig omdat in de kan tine zelf niets mag worden opgehangen of neergezet. Het bestuur wil deze problemen echter oplossen en daarbij de bemiddeling van de gemeente inroepen. Op deze wijze hoopt het bestuur dat de peuter speelzaal in 's Gravenpolder toch nog op 1 maart kan gaan draaien. Men heeft een leid ster gevonden: mevr L. Mac- cow, van beroep onderwijze res. Naar het oordeel van het bestuur zullen er jaarlijks nog wel één of twee acties onder de bevolking nodig zijn om de peuterspeelzaal draaiende te houden. (Van een onzer verslaggevers) RIJEN/BERGEN OP ZOOM Vakbondsbestuurders van de Industriebond NKV uit Til burg en Roosendaal gaan vol gende week praten met de heer A. Broos over mogelijke voort zetting van zijn met sluiting bedreigde confectie-atelier in Rijen. Tijdens die bespreking, waarbij ook vertegenwoordi gers van Stercotex b.v. uit Am sterdam (de enige afnemer van Broos artikelen) aanwezig zul len zijn, zal worden nagegaan of het atelier financieel gezond kan worden gemaakt. Volgens mededelingen van de heer Broos draait het Rijense atelier al geruime tijd met een verlies van anderhalve ton. Een achterstallige belasting van nog eens een ton daar bo venop dreigt het bedrijf te veel te worden. De heer Broos kon digde deze week aan ermee te zullen stoppen. Ondanks de penibele finan ciële situatie, waarin het Rij ense confectie-atelier verkeert, krijgen de 27 personeelsleden vandaag hun volledige week loon uitbetaald. Deze garantie heeft de Industriebond NKV in Tilburg van de „suèdeko- ning" uit Teteringen losgekre gen. Na een rommelige start heeft het personeel in Rijen deze week normaal gewerkt. De twaalf naaisters en stiksters, die in verband met de recente sluiting van Broos atelier in Bergen op Zoom, in Rijen te werk waren gesteld, hebben deze week niet gewerkt. Wel hebben zij zich dinsdag bij het Bergse atelier gemeld, maar toen Broos niets van zich liet horen, zijn zij huiswaarts ge keerd. De heer Broos heeft voor de twaalf naaisters een ontslag- vergunning aangevraagd, maar die is nog niet verleend. Gevonden Aan het poli tiebureau te Vlissingen wer den de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: brui ne herenportemonnee met in houd, groene stoffen dames handschoenen, bastaardspa- niël zwart-bruin, korte grijs blauwe herenjas, diverse sleu tels, een grote bos met 9 sleu tels. kinderhorloge met lede ren band, 1 jonge boxer, rode plastic kinderportemonnee met inhoud, grote rode plastic handtas met inhoud, twee paar gebreide herenhandschoenen, donkerblauwe jas, oranje por temonnee met inhoud, bont muts, muziekboek, etui met 8 sleutels, kralenportemonnee, vrij grote boxer, herenhorloge met bruine band en gekleurde wijzerplaat, gouden oorbel met parels, bruine kinderporte monnee, opvouwbaar gerüit koffertje, bruine suède porte monnee met inhoud, blokfluit, gouden ring met afbeelding, 1 badhanddoek. 1 zwembroek, bankbiljetten. De afdeling ge vonden voorwerpen van het politiebureatf to Vlissingen is geopend van maandag tot en met vrijdag van 11.00-12.30 en 16.00-17.00 uur en zaterdag van 11.00-12.00 uur. (Van onze correspondent) KRUININGEN Donder dagmiddag is een caravan van de fam. Z. uitgebrand. De ca ravan stond bij de veerhaven van Kruiningen. De brand is uitgebroken toen de bewoners afwezig waren. Het interieur is geheel vernield. (Vau een onzer verslaggevers) GOES Beroepen, waarbij men in uniform loopt, schijnen erg in trek te zijn bij de hedendaagse jeugd van Mid den-Zeeland. Dat zou men al thans kunnen afleiden uit de belangstelling, welke de 650 derde klassers van in totaal 11 mavo-scholen gisteren aan de dag legden op de beroepen- voorlichtingsdag in het. St. Willibrordcollege te Goes. De- ze dag werd gisteren voor het derde achtereenvolgende jaar georganiseerd door de „kring snavo-scliooldecanen" van het district Goes. Daarbij werkten het openbaar en het bijzonder onderwijs nauw samen. Een 27-tal instellingen en hedrijven gaf gisteren aan de mavo-leerlingen doelgerichte voorlichting over beroeps- en verdere onderwijsmogelijkhe den. Onder meer waren aan wezig de zeevaartschool, de politie, de mts, de pedagogi sche academies en dc bedrijfs- schoien van De Schelde te vlissingen en Hoechst te Vlis singen. Uit de 2T mogelijkheden konden de leerlingen er vier kiezen. Op grond van die keu zen was een geheel rooster samengesteld. In elk lokaal van het St. Willibrordcollege was een „stand" onderge bracht. Verder was er een vertegenwoordiger van het Gewestelijk Arbeidsbureau aanwezig om zowel individue le als algemene beroeosvoor- lichting te geven. Opvallende belangstelling bestond er gisteren voor de politie. „Trouwens voor de uniformberoepen in het alge meen", aldus één der organisa tors. Daarvoor liep het storm. 'Veel belangstelling genoot ook het pedagogisch onderwijs. En ook goed in de markt bleek de verpleging te liggen. Ook niet onopvallend was de interesse voor de kappersacademie waar zo'n 170 leerlingen informatie kwamen inwinnen. He; belang van deze beroe- pendag :s volgens de organisa tors, dat men gezamenlijk in tensiever voorlichting kan go- ven dan elke school afzonder lijk. „Onze ervaring is dat de leerlingen het belang van zo'n dag zeer goed inzien en dat ze er ook serieus werk van ma ken. Ze horen nu ook eens van anderen dan hun eigen leraren, hoe ze hun vakken pakket voor de vierde klas- mavo het best kunnen sa menstellen met liet oog op wat ze later wilen gaan doen". (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT —De hoge reci- divecijfers tonen aan dat het straffen van probleemdrinkers onder de weggebruikers wei nig zin en vaak zelfs een ne gatief effect heeft. Bij deze categorie brokkenmakers zou dan ook naast de bestraf fing de behandeling een centrale plaats in moeten gaan nemen. Tot deze conclusie komt dr. D. van Ooijen. commissaris van politie in Middelburg en bestuurslid van „Veilig Ver keer Nederland" in een bro chure van zijn hand over ef fectieve bestrijding van het rijden-onder-invloed. Bij men sen die voor de eerste keer zijn betrapt op dronken rijden zou in principe kunnen wor den volstaan met bestraffing, terwijl bij recidivisten beke ken zou moeten worden welke procedure het meest geschikt is: bestraffing, behandeling of allebei. Dit zou volgens dr Van Ooijen betekenen dat, zo lang er nog niet van een alco- holproblematiek is gebleken, de correctiegedachte op de voorgrond treedt. Zodra de al- coholproblematiek zich echter we] manifesteert, zou de be- handelingsgedachte prioriteit moeten krijgen. Een dergelijke benadering zou men minder vatbaar kun- leiden tot een gedifferentieer de, op de persoon van de da der gerichte, bestrijding van een euvel dat tot ernstige ge volgen in het verkeer leidt, (jaarlijks vallen in ons land 400 verkeersdoden ten gevolge van alcoholmisbruik). Voorts zou men minder vttbaar kun nen worden voor recidive om dat v-ia behandeling het alco holprobleem uit de wereld ge holpen zou kunnen worden. -ma .7 ine' t' agen na hel verschif aan burgemeester igen, p.a. afdeling P* olein 2, Vlissingen- rek I)er. E a andere opmerking was, dal,bij een eventuele nood- Z2; k tot evacuatie iedereen te- Se' jk weg wilde en er dus °P toppingen zouden optreden. Men daoht ook niet, dat b.v. mensen in 's-Heerenhoek jBstig zouden blijven zitten als bekend zou worden ge maakt, dat Vlissinigen en Sou burg zouden moeten evacue ren. heer Hofman van de commissie Borssele ad hoe zei dat de grote vraag in de hele discussie rond de kerncentrale moet zijn: zijn we ons ervan °®wu wat we aan het doen fijn en zijn we als gemeen- sohap het daarmee eens. Want -ifle -'k zelf houdt Teen ^Hning met de menselijke personen. (Van een onzer verslaggevers) MOERDIJK Bij de Sas- senplaat in het Hollands Diep, zogezegd onder de rook van Shell Moerdijk, zwerft nu een paar weken een flamingo. Dat is een zeldzaamheid. Vogelken ner Leo Jans uit Roosendaal vertelde ons, dat volgens zijn betrouwbare vogelgids de fla mingo deze eeuw in Nederland nog maar dertien keer is waar genomen. De rijkspolitie te wa- f'j £es*-atf°neerd in Willem stad, kreeg de flamingo giste ren in de kijker en was zo vriendelijk om onze fotograaf mee te laten kijken. Vorig jaar signaleerden politiemannen een flamingo nabij de Moerdijk- brug. Leo Jans is van plan van daag ook te gaan kijken. Het «Jkt hem waarschijnlijk, dat de vogel ziek is. Als de flamingo inderdaad wat onder de leden heeft, lijkt het de heer Jans het beste het dier als er nog winter komt tot het voor jaar thuis te houden. Volgens de heer Jans gaat het om een zogenoemd Europese flamingo (van snavelpunt tot staart 140 cm. lang en 2.5 tot 3 kg. zwaar). In dit werelddeel komt deze flamingo alleen in het zuiden van Frankrijk en Spanje voor; op andere plekken zijn zij met tienduizenden tegelijk te zien. Leo Jans neemt aan, dat het dier tijdens een storm de koers is kwijtgeraakt en dat het haar in het Hollands Diep nogal aanstaat vanwege het koelwa ter van de Amercentrale en Shell. Bij lang verblijf in het Hollands Diep zal het dier voedselproblemen krijgen; er is te weinig plankton. 0 Fotograaf Ben Steffens fotografeerde het dier gisteren in volle vlucht

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 7