ZE Energiecrisis spaart levens in verkeer J looiste Romeinse schip dreigt verloren te gaan Kerkelijke groep wil grote bedrijven aan tand voelen Flamberen, stoeien met vuur ONTVOERDE GEPAKT JOG DEZE WEEK MOET ANDERHAL VE TON OP TAFEL KOMEN naar te WILBERS EN BEEKMANS WILLEN BEMIDDELEN CHU WIL NOG MEER BEZUINIGEN rS-KP6n 3aar een §roei Psychologen- congres gaat niet door Getty III herkent ontvoerders nauwelijks AGENT HELER BIJ BROMFIETS DIEFSTALLEN n riNG ian oude pr| ist foutloos FRANKRIJK 37 METER mag Sovjet-Unie niet verlaten papli oor uw NAC BROOD IS IN Vijf voor twaalf E inplaats van A Vrijdag 18 januari 1974 'ondag open 2 - 6 uur n.m. E ANDERE DAGEN 8.30 tot 12.15 uur en 13.15 tot 18.00 uur eg» I (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL Het ziet er naar uit dat de energiecrisis met het zondagsrijverbod, •mefiieidsbeperkingen en ben- ■inedistr; iUtie in Europese tanden een daling van het aantal verkeersongelukken met dodelijke afloop heeft te weeggebracht. Ofschoon de meeste landen nog niet gereed rijn met de statistieken over de twee laatste maanden van 1973, (die van Nederland wor den pas hegin februari be kend) duiden de eerste rap porten op een vermindering van het aantal dodelijke slacht offers. Een functionaris van het Jsche ministerie van ver keer zei dat „met de gegevens nog wordt gewerkt maaf dat volgens de eerste aanwijzin gen het aantal ongelukken en het aantal verkeersdoden met eenderde daalden in vergelij king met de voorafgaande maanden. Het is nog niet dui delijk in hoeverre dit moet worden toegeschreven aan snelheidsbeperkingen en in welke mate aan het zondags rijverbod. Gewoonlijk is het aantal ongelukken in de week einden veel hoger dan gedu rende de week". Belgische cijfers voor onge lukken op belangrijke wegen in de periode van 22 december 1973 tot 2 januari 1974 toon den een stijging van het aan tal ongelukken maar een da ling van het aantal verkeers doden. Bij 1.785 ongevallen kwamen 37 mensen om. Voor dezelfde periode in 1972-1973 waren deze cijfers 1.713 en 45. Het bureau voor openbare veiligheid in Rome deelde mee dat volgens de eerste over zichten bij verkeersongeluk ken op de eerste vier autoloze zondagen in december 1973 zeven mensen omkwamen bij verkeersongelukken. Dat is minder dan twee per dag in vergelijking met gemiddeld 25 tot 30 per dag daarvoor. De politie in Londen ver klaarde dat er nog geen offi ciële gegevens beschikbaar waren. Een woordvoerder van de koninklijke vereniging voor verkeersveiligheid zei dat er een algemene vermindering van het aantal verkeersonge vallen en slachtoffers schijnt op te treden. Het zou echter moeilijk zijn vast te stellen of dit veroorzaakt wordt door de lagere snelheden of door het geringere aantal auto's op de wegen. Frankrijk verminderde de snelheden op gewone wegen tot 90 km per uur en tot 120 km op hoofdwegen. Pre mier Pierre Messmer zei te gen journalisten niet te zullen terugkomen van zijn besluit daarover. „In 1973 daalde het aantal verkeersdoden met 600 in vergelijking met het jaar daarvoor". De vereniging voor veilig verkeer in Noorwegen deelde mee dat bij ongelukken op drie zondagen in december 1972 elf mensen omkwamen tegen twee op de drie autoloze zondagen in december van 1973. In Polen waar op zondag alleen slaatsauto's morgen rij den, deelde de verkeerspolitie mee dat volgens aanwijzingen het aantal verkeersdoden in december 1973 ongeveer 20 procent minder was dan in december 1972. Het opleggen van een snelheidsbeperking tot 80 km per uur zou echter de belangrijkste oorzaak zijn. fn Oostenrijk is er geen au toloze zondag, maar geldt een maximumsnelheid van 100 km per uur. Hierdoor was het aantal doden op de wegen in december volgens de politie met 7 procent gedaald in ver gelijking met december 1972. Als de definitieve cijfers be kend zijn zou de regering mo gelijk besluiten de snelheid permanent te beperken. In Denemarken werd de snelheid op de stadswegen be perkt tot 60 km per uur en op de hoofdwegen tot 80 km per uur. Volgens het bureau voor de statistiek kwamen bij on gelukken in december 1972 op de wegen 68 personen om te gen 47 in december 1973. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De I Tweede-Kamerleden drs. i W. Wilbers en J. Beek- mans (beiden D'66) gaan proberen te bemid- I delen om alsnog te ko- men tot opgraving en conservering van het Romeinse schip dat on-" langs bij Zwammerdam is teruggevonden. Zij gaan op zeer korte ter- i mijn contact opnemen met de ministeries van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, van Onderwijs en moge- lijk ook van Verkeer en Waterstaat. (Van een onzer verslaggevers) ZWAMMERDAM „Als er deze week geen ander halve ton op tafel komt, is het langste, breedste, mooi ste en best bewaarde schip uit de Romeinse tijd ooit in Nederland gevonden reddeloos verloren". Dat zegt de Alphense ar chitect ir. Hans Perrotti, lid van de actiegroep „Red Ro meins Schip Zwammerdam". Het comité, deels gevormd uit burgers van Alphen aan de Rijn, waarvan Zwammerdam een buitenplaats is. heeft deze welhaast onmogelijke taak op zich genomen het geld voor de berging bijeen te brengen, in een paar dagen tijds. Komt het geld er niet, dan zullen de onderzoekers onder leiding van prof. Glasbergen van het Instituut voor Pre en Protohistorie van de Uni versiteit van Amsterdam ri goureus met de bulldozer eni ge malen dwars door het 37 meter lange schip heensteken om bij wijze van „puncties" de nodige waardevolle gege vens te verzamelen. Als het comité er hoe dan ook in slaagt om het geld of althans een zodanig deel daarvan dat de onderzoekers nog even kunnen worden af gehouden van hun verniel zucht, bijeen te brengen dan zal de Rijksdienst voor de IJ sselm eerpold ers (RIJP) zich met de berging bezig houden. Het schip zal dan vóór begin maart uit de drassige Zwammerdamse bo dem gelicht moeten zijn, want het bestuur van de Jo- hannastiohting in Zwammer dam die ter plaatse opdracht heeft gegeven tot de bouw van een nieuw kindertehuis, heeft dit als uiterste datum voor het verliesgevende uit stel van. de grondwerkzaam heden gesteld. Het Romeinse schip werd af gelopen oktober bij de eerste grondwerkzaamheden door een draglinemachinist ont dekt. Het ligt zes a zeven meter diep gekanteld, is vrij goed bewaard en heeft een lengte van. 37 meter. Er zijn reeds waardevolle voorwer pen gevonden zoals een ko peren armbeurs, waarin Ro meinse soldaten hun goud stukken bewaarden, een speerpunt en enkele ge bruiksvoorwerpen. De onder zoekers vermoeden aan de liglging van het schip dat het in paniek verlaten is. Aange nomen wordt dat zich aan de laagstliglgende stuurboordzij de nog veel meer waardevol le artikelen zullen bevinden. Zwammerdam ligt aan de Oude Rijn die destijds de noordwestelijke begrenzing van het Romeinse Rijk vormde. Er was daar een ver sterking genaamd Castel- lum Nigrum Pulleim en in de loop der jaren werden in de omgeving vier andere Ro meinse schepen opgegraven. „Maar het schip, dat nu voor het nageslacht verloren dreigt te gaan eenvoudigweg, omdat er bij de overheid blijkbaar geen geld voor ad 0 Het best bewaarde schip uit de Romeinse tijd, ooit in Nederland gevonden. Het heeft een lengte van 37 meter. hoc-igevallen beschikbaar is," zegt Hans Perrotti, „is een wel heel uniek exemplaar door zijn lengte van maar liefst 37 meter 60. Het is een vraohtpraam en bevat heel nieuwe gegevens over de Ro meinse scheepsbouw van 800 vóór tot 1300 na Christus, een uitzonderlijk lange peri ode. Bovendien tonen details aan, dat in de bouw van het schip ook niet-Romeinse, dus Noordeuropese constructie principes zijn toegepast." Ar cheologen uit de hele wereld zijn al naar Zwammerdam getrokken om het unieke exemplaar, dat inmiddels om verrotting te voorkomen met een laag water werd afge dekt, te bewonderen. Hans Perrotti vindt het zon der meer bedroevend, dat de overheid, met name het mi nisterie van CRM niet in staat blijkt om een dergelij ke unieke vondst direct vei lig te stellen. Waarom moet het initiatief altijd weer uit de burgerij komen? In dit geval de inwoners van Al phen aan de Rijn, die óóa niet kunnen heksen, maar toch al 5000 gulden hebben gestort op giro 661878 van de NMB in Alphen onder de titel „Red Romeinse Schip Zwam merdam". LAMBIEK KNEPFLé MOSKOU (AP) Drie lei dende Sovjet „dissidenten" hebben het opgenomen voor hun landgenoot de schrijver Alexander Galitsj die door het Kremlin is verboden het land te verlaten om in Amerika familieleden op te zoeken. Galitsj, die twee jaar gele den uit de schrijversbond werd gestoten omdat hij Jood se landgenoten zou hebben aangezet het land te verlaten om naar Israël te gaan had. aldus dr. Andrei Saoharow, te horen gekregen dat hij niet naar Amerika mocht „om ide ologische redenen". De natuurkundige Scharow, diens vrouw Jelena en de schrijver Vladimir Maximov hebben zich voor Galitsj inge zet en een open bief geschre ven aan de internationale pen- club en de Europese schrijvers bond. Een afschrift van deze brief is ter hand gesteld aan westerse journalisten in Mos kou. Brieven voor deze rubriek moefwi met volledige naam en adres worden ondertekend. Bi} publikatfe zullen deza vermeld worden. Slechts bij hoge uil» zondering zal van deze regel wordert afgeweken. Naam en adres zijn dan bif de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactte het in alle gevallen eens is met Inhoud, c.q. strekking. DEN HAAG (ANP) De CHU blijft er bij, dat de rege ring ernstig moet bezien of niet tot een verdere beperking van de uitgaven moet worden gekomen dan de thans voorge stelde f 750 miljoen. Dit blijkt uit de reactie van het christe- lijk-historische Tweede-Kamer lid Van der Mei op de woens dag bekend geworden blokke ringsplannen van de rege ring. Disc riminatie in personeelsbeleid van vrouwen en minderheden NEW YORK (Reuter) Een organisatie van protestanten en katholieken in de Verenigde Staten is een campagne be- ronnen om negen grote Amerikaanse bedrijven te bewegen een eind te maken aan discriminerende praktijken tegen vrou- wen en minderheden. De organisatie „het kerke- KaM Pro'ect voor gelijke ar- ['WWskan.-v wil de macht van de kerken als aandeelhou der gebruiken om het beleid van de ondernemingen te oQïttVloederi De eis is gestuurd aan mam- "Wl-concerns als IBM en Ge neral Motors waarin de kerken aandelen hebben ter waarde a3n 1 m!^r dan vier miljoen collar De kerkelijke aandeel- AojWers zullen ook een resolu- i over een miiet-discrimine- aan de daling van het wwdverbruik in ons land is midehjk een eind gekomen 7 zelts sprake van een zeker herstel. Nadat gedu- ende een tweetal jaren het «zag, dat de daling an het verbruik zich niet verder voortzette, is in het 3"ar geworden. Dit een zegsman van de Menebi. Nederlands grootste dncern 0p het gebied van brood-fabricage, Qgedeeld in antwoord op wSn Pv«igens was het "raOayerbni^ jn ons ]an(j ,Jtl ïfhglgelopen, zo zeer dat men veel minder gaan eten dan het ratflsoen w de tweede wereld- bedroeg. Nederland wL e00rlog in met Een ooctverbruik van ongeveer L? Fam brood per Neder- •woer per week. rend arbeidsbeleid indienen bij Ford, Xerox, General Elec tric, Goodyear, Polaroid. Sears en Kraftco. In de resoluties wordt de bedrijven gevraagd, gegevens bekend te maken over de ba nen die» vervuld worden door vrouwen en negers, en een overzicht te geven van wat er gedaan wordt om gelijke ar beidskansen te verwezenlij ken. De groep voelt zich sterk want: ,,Deze bedrijven beste den veel geld en energie aan hun imago en dat kan slechts schade lijden door een strijd met de kerk", zo meent de woordvoerder. ROTTERDAM (ANP) Als gevolg van de chaos in Engeland en de oliecrisis Is het voorgenomen congres van Nederlandse en Engelse psy chologen in Lunteren afge zegd. De conferentie zou worden gehouden van 18 tot 20 april. Het sectiebestuur bedrijfspsy chologie van het Nederlands Instituut van Psychologen of het mogelijk is, aat de Britse en Nederlandse psychologen in een later stadi um bij elkaar komen. ROME Paul Getty, de kleinzoon van de En gelse oliekoning, die nog maar pas van zijn ont voering is bekomen, heeft in het Oostenrijkse wintersportdorp Ingls op de televisie de foto's ge zien van de mannen die in Italië gearresteerd zijn in verband met zijn geruchtmakende ontvoe ring. Veel commentaar had hij er niet op. Volgens vrienden die bij hem waren, op het moment dat de foto's getoond werden, reageerde Paul Getty niet of nauwe lijks. Met zijn moeder, zijn drie zusjes en een aantal vrienden is de vlak voor Kerstmis vrijgelaten Paul een paar weken rust gaan zoeken in de Oostenrijkse Alpen. Men verwacht dat hij zich weldra ter beschikking van de Italiaanse politie zal moeten stellen. In Italië heeft men inmid dels in het huis van een der arrestanten bankbil jetten gevonden, die deel uitmaakten van de losprijs. 0 Vmcevze Mammiliti, een van de mannen die gearresteerd is !T vertxpd ™,et de ontvoering van Paul Getty, de kleinzoon van de schatryke oliemagnaat. i van DORDRECHT (ANP) Met de arrestatie van de 30 jarige Dordtenaar J.J.B. is de Bordtse politie een handel in gestolen bromfietsen op het spoor gekomen, waarbij ook een 40-jarige hoofdagent-re chercheur van de Rotterdamse politie betrokken Is geweest. Hij heeft vam B. een flink aantal gestolen bromfietsen gekocht en die op zijn beurt doorverkocht aan derden. De hoofdagent van politie was een trouwe afnemer. Na een door de rijksrecherche tegen hem ingesteld onderzoek is hij als verdacht van heling aange houden. Voorlopig is hij ge schorst. Spelen met vuur is ons sedert onze prilste kinderjaren ver bodenmaar in de hobbysector kun je er, met een beetje op passen, toch leuke resultaten mee bereiken. Geflambeerd hout b.v. is erg decoratief en het is gemakkelijk te doen. Er zijn tegenwoordig talloze fraaie houten voorwerpen te koop, nog geheel onbewerkt. Die kun je zelf afwerken, b.v. met transparante kleurlakken of -beitsen. Ze krijgen echter een heel ander en erg aantrekkelijk ui terlijk als ze geflambeerd worden. Daardoor ontstaan on gelijkmatige brandplekken in het houtoppervlak Na het flamberen kan zo'n voorwerp (we denken aan een houten kandelaar of soortgelijk deco ratief ding) met blanke of met transparante kleurlak worden behandeld en het heeft dan een min of meer klassiek ui terlijk. Het is helemaal niet moei lijk. In een d.h.z.- of ijzerwa- renzaak koopt u een simpel gasbrandertje, een soort spuit bus die propaan of een ander gas bevat. Zo'n set is meestal gecompleteerd met verschil lende soorten branders, die op de gasbus geklemd kunnen worden. Neem voor flambeer- werk een spitse brander en speel met de vlam lichtjes over het houtoppervlak, zodat hier en daar brandvlekken ontstaan. De vlekken kunnen meer of minder donker wor den gemaakt, door de vlam langer of korter op één plaats te laten spelen. Laat het hout echter nooit al te ver inbran den. Bij het naschuren mogen er geen grote hoeveelheden verbrand hout uitvallen. Het oppervlak moet zoveel moge lijk gaaf blijven. De aantrekkelijkste effecten verkrijgt men op lichte hout soorten. We hebben ergens eens een prachtig stuk flambeerwerk gezien, dat op heel andere wijze was gemaakt. Dat was een fraaie houten deur, met klassieke scharnieren (zoge naamde „hengen"), doodeen voudig gemaakt van een plaat gefineerd triplex in een lichte houtsoort. Zo'n plaat is in de d.h.z.-winkel te koop. Leg de plaat buiten, gooi er met losse hand allerlei spullen op: hout krullen, een paar stukjes afva- lijzer, wat blokjes afval-hard- hout, kleine stukjes glas van een gebroken ruit. De plaat moet niet helemaal bedekt zijnhier en daar wat open plekken houden. Nu sprenkelt u over het geheel wat petro leum en dan steekt u de zaak met een lucifer aan. De kunst is om het brandje precies lang genoeg te laten woeden tot de fineerlaag van de plaat vol doende is ingebrand. Géén al te ver ingebrande plekken. Het is en kwestie van enige tientallen seconden, beslist geen minuten. De fineerlaag mag niet helemaal doorbran den. Veeg dan snel alle branden de en andere materialen van de plaat, laat hem afkoelen, schuur hem met fijn schuurpa pier op en lak hem af met blanke celluloselak. Zwart ge verfde scharnieren (die hen gen) maken de deur, wanneer daar de geflambeerde triplex- plaat op gelijmd is, tot een fraaie, middeleeuws lijkende toestand. Vooral in ietwat klassiek ingerichte interieurs een sieraad! Na do goede resultaten Jn de uitwedstrijden tegen NEC en AZ'67 toog ik afgelopen zon dag vol goede moed naar het NAC-terrein. Maar wat een te leurstelling, wat de spelers nu weer presteerden grensde aan het ongelooflijke, ze deden net of ze aan een winterslaap toe waren. De collegialiteit zou best eens wat beter kunnen wor den, want ik geloof dat som mige spelers er op uit zijn om zoveel mogelijk collega's de das om te doen. De mentali teit, ik speel ook voor het geld van mijn collega's, is schijn baar bij NAC nog niet inge burgerd. Al deze feiten op een rijtje zettend, voorzie ik dan ook, als die spelers op dezelfde voet doorgaan, zij op het eind van het seizoen op de onderste plaats ©taan en ze ook geen publiek meer zullen trekken, wan het publiek kan zijn met hard werken verdiende geild wei beter gebruiken. Ik ben NAC-„mindend" en ik hoop dat deze brief de eer ste elftalspelers tot nadenken zal stemmen. ETTEN-LEUR. M. VAN ELTEREN. Afgelopen zondag was ik getuige van de wedstrijd NAC - Haarlem. Een bedroevend slechte wedstrijd, van NAC- zijde wel te verstaan. Ondanks de terugkeer van Daan Schrijvers werd de ach terhoede van NAC volledig weggespeeld. En 't was aan de fantastische keeperskwalitei ten van Jan de Jong te dan ken dat NAC bij de rust niet met 3 of 40 achterstond, maar met 10. Waarom verloren van Haar lem dat toch tot de middelma tige ploegen behoort en waar tegen toch minstens een gelijk spel behaald dient te worden? Waarom ook (en het moet nu maar eens gezegd) een trainer handhaven die alleen maar bewezen heeft prachtige ko lommen te kunnen schrij ven. Nu moet hij maar eens iets anders bewijzen namelijk dat hij NAC in de eredivisie kan houden en hun een plaats op de ranglijst kan geven waar ze thuis boren en dat is niet bijna onderaan zoals nu het geval is. Het is nog niet te laat, maar de klok staat op vijf voor twaalf ETTEN-LEUR. H. SEEBREGS. De ondertekening van het artikel „De RK kerk in Ne derlanid" in de rubriek Papier voor uw pen, in onze krant van 17 januari, moet niet zijn J.A. Martens, maar J.A. Mer- tens. DE tweede fase van de confe rentie over de Europese Vei ligheid en Samenwerking in Genève heeft na drie maanden haar eerste tastbare succesje opgeleverd. De vooruitgang werd geboekt tijdens de dis cussies over de samenwerking op het terrein van de econ- mie. (ADVERTENTIE) Nationaal Voorlichtingsinstituut Geeft u gratis advies waar u naast een goede service met de hoogste korting onderstaande artikelen in uw omgeving kunt kopen. autobanden diepvriezers televisie kleur/zw.-wit wasautomaten koelkasten gashaarden 0 afwasautomaten film/foto-apparatuur Zet een kruisje in het be treffende vakje en zendt deze coupon aan Nationaal Voorlichtings instituut, Postbus 616 te Hilversum. Naam Adres Plaats OSI

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 13