Scheepvaart buiten plan atoomramp Expo-Axel wordt in augustus gehouden Symposium in Gent over delta UITVINDING VLASSER BEKROOND VLOERBEDEKKING VOOR ééN CENT tenteert VMZ HEEFT KRITIEK OP RAMPENREGELING E Wijziging in SCZ- programma Briefwisseling over Oosterschelde „IN ZEELAND GEEN KLIMAAT VOOR KUNSTSCHOOL" Folder over taak waterschappen PRUIMING Secties Zeeuwse culturele raad stad streek l■MQHHMHHBBV JOGER RAAT 26 HULST ====5 Aanhoudend zacht Wissenkerke 1 GUNNING WEG- VERBETERING IJZENDIJKE- GRENS AANGEHOUDEN Beroepszaak over huurauto- bedrijf voor Gig. Voorlichtings avond over kerncentrale in Borssele Graauw onderdag 17 januari 1974 •ENTIE) N Z E m I (Van een onzer verslaggevers) I AT* MIDDELBURG De Vereniging Milieuhygiëne Zee- JLC1 lan(l heeft in een gisteren uitgegeven verklaring kritiek geleverd op een aantal onderdelen van de rampenregeling voor de kerncentrale Borssele die dezer dagen door de IcllluCrCll burgemeester van Borsele is afgekondigd. De kritiek richt ach o.m. op andere streek WV's h tJ land". Burgemeester Schipper de folder als een bewijs een geslaagde samenwerl tussen de drie jj, Zeeuwsch-Vlaamse gemc besturen. „Uw taak is hiei niet beëindigd", zo hield het bestuur voor. „Er nog meer taken op u te wi ten". Een van die taken korte termijn is de samei ling van het streek-accoi datie-gids, waaraan thans wordt gewerkt. (Van onze correspondent!!. AXEL Voor de achtereenvolgende keer m dit jaar in Axel de Expo w lichtingshandelsbeurs gi den. De beurs vindt plaats 17 tot en met 24 au| Gezien de goede verstani ding tussen de stichting en de kooplieden van de se weekmarkt, heeft men sloten af te zien van een dere sterke uitbreiding het tentenoppervlak, anders de marktruimte 1 gedrang zou komen. Van de vier- a vijfd' vierkante meter wordt groter gedeelte dan vorig bestemd voor de auto en tenihal, omdat men ook dacht wil gaan schenken de landbouwindustrie, vans en weekendbedrij' Verder heeft het bestuur sloten meer te letten kwaliteit dan op de k teit. Er zal door de orgai vooral gestreefd worden een sfeervolle beurs. Om te kunnen bereiken heeft besloten nauwlettend toe zien op de inschrijvingen! standwerkers, om zo te "j komen dat standwerkers 1 agressieve verkoopmetM andere stands zouden 9 overschreeuwen. Het Expf stuur wil verder de cen'1 ligging van Axel in Zeeuw* Vlaanderen ten opzichte België positief gaan bew' en wat meer rekening houden met de smaak en* resse van de Belgische kers. Men hoopt op een „gr£lï ze" samenwerking tussen derlandse en Belgische ot nemingen. Enkele insta11! zijn hierover reeds positie' naderd. Ook dit jaar bijzondere standruimten den vrijgehouden voor CU® verenigings- en jeu. voor onder andere studie" lichting, beroepskeuze jeugdreizen. Vanzelfspr» zijn nog niet alle P'! klaar en kan er ook n°Sfj worden gezegd over even" attracties. Zo is het ook nog niet of Regiovisie het geslotel\,« visiecircuit dat de afge™ twee jaren nogal wat het feit dat de regeling valt of staal met de hulporganisatie die] haar in geval van nood moet uitvoeren. De VMZ vindt, dat niet volstaan mag ten met de op vrijwillige georganiseerde hulpver- Er moet (zo schrijft Ëurotom voor) een echte organisatie in het leven len geroepen, wier leden gedegen kennis van de _jle materie bezitten. Be halve de waardering voor het verantwoordelijkheidsgevoel vani de overheid, die de ram- penregeiing heeft ontworpen, heeft VMZ ook kritiek, omdat naar haar mening niet is vol- 'daan aan de wettelijke ver plichting van de overheid om de gezondheid van de bevol king te waarborgen. Zo houdt de regeling geen rekening met de geografische ligging van de kernenergiecentrale aan de erschelde. lARVERBOD internationale zee- pvaart passeert op korte nd (1000 meter) de kern- 'Sfergiecentrale Borssele", zo zegt; de VMZ. Radio-actieve besmetting bij een ongeval is niet' ondenkbaar. In de rege ling! ontbreken de bepalingen tot I beveiliging van de zee- ipvaart en de binnen- pvaart B.V. door het in- van een vaarverbod. ;t hoeft hier geen betoog", de VMZ, „dat radio-actief lette schepen hun gevaar- last zullen verspreiden in diverse aanloophavens". <ens de VMZ moet naast ans afgekondigde rege- minstens een daarmee sa- .angend calamiteitenplan de Westerschelde worden ^Ksteld. Kritiek heeft de VMZ ook op de basisnormen jie het rampenplan heeft voor het treffen van maatregelen bij jhet optreden van radio- ive straling in de omge- hierbij gebruikte nor- beli ^■•oruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door he KNMI op woensdag 18.01) uur: Üglaatselijk regen of motre gen en temperaturen aanhou dend boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land )7ooi vrijdag: aantal uren zon 0 tot 3. min- temp: 0 tot 4 grade boven normaal, max. temp: 0 tot 5 graden boven aal. kans op een droge de van minstens 12 uur: irocent. kans op een geheel ig etmaal 60 procent. Voor zaterdag: aantal uren >n 0 tot 3. min. temp: 2 tot 6 graden boven normaal, max. temp: 1 tot 6 graden boven flw'iiiaal kans op een droge periode van minstens 12 uur: ^■procent, kans op een geheel dOX)£ etmaal: 60 procent temp. norm; stelling ti'ok, dit jaar weer de partij zal zijn. „We M nog geen contact ge®,? mensen van Regiovisie' - de heer W S A. Dielö voorzitter van de S,;f Streekcentrum in Axe:. - dit geval ligt ook een moeilijk. cmdat Re=' twee jaren geleden e'* nieuwtje werd geïntrodwj Het nieuwtje is er nu schien wel een beetje vendien waren er bet jaar wat moeilijkheden standhouders die gelui®" ondervonden Maar we er nog niets van zeg??"t kan ook best zijn dat w sie wel mee gaat dnen. Afscheid De kant der van de PTT te kerke, de heer C. de gaat op 1 februari mrt oen. Op 31 ianuari Is®, 15.00 uur een samenzUL een delegatie van de 1 j hotri De Kroon avonds in hotel De KJ" J Wissenkerke een ceptie wordt gehoude" 19 30-21 00 uur. waterstanden men, uitgedrukt in de een- heidsmaat REM, moeten wor den verfijnd, vindt de VMZ, omdat kinderen bij een be paalde stralingsdosis die voor volwassenen onschadelijk kan zijn, relatief veel grotere ge varen lopen. Hun kans op let sel in het celsysteem is twee tot tienmaal groter dan bij volwassenen, aldus de VMZ. De vereniging vindt ook, dat er, wat het evacuatieplan in de rampenregeling betreft, te weinig rekening is gehouden met de mogelijkheid van een werkelijke kernramp, waarbij grote hoeveelheden radio-acti viteit zich in de wijde omge ving kunnen verspreiden. De waterhoogten van woens- •tenorgen, meegedeeld door ,«kswaterstaat. Konstanz 286 onv Rheinfelden 210 - 3. Straatsburg 195 pls 10. Plit- tersdorf 364 pis 7.. Maxau 421 pis 5, Plochingen 169 pis. 2, J®lUiheim 240 onv. Steinbach 152 - 3, Mainz 267 - 2. Bingen 148:- 4. Kau-b 184 - 3. Trier Pis 12. Koblenz 216 - 6. Keulen 197 - 1. Ruhrort 365 onv. Lobith 992 - 4. Panner- dense kop 959 - 1. Nijmegen '91- 1. IJsselkop 863 onv. Kefde Ussel 416 pis 10. Deven ter 296 - 11. Monsin 5500 - 20. ogrgbaren 4045 - 5. Belfeld 1223 pls 25. Grave beneden de sluis 523 pls 8. hoogwater Morgen, vrijdag 18 jgnua- -Borgen op Zoom 11.43 flanswgert 10.57 en 23.44 Terneuzen 10.30 en 23.16 Vllssingen 10.02 en 22.46. Wemeldmge 11.33. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-GENT In het gebouw van de Rijks Uni versiteit van Gent wordt op woensdag 13 februari een tweede interdisciplinair sym posium gehouden, onder de naam „De Gouden Delta". Het symposium wordt geor ganiseerd door de universitai re werkgroep „Noord-Vlaande- ren - Delta Zuid" met mede werking van de Belgische Stichting Leefmilieu. Het symposium, dat om 9.00 uur begint wordt geopend door prof. dr. H. Gysels van de Gentse universiteit. Vervol gens geeft prof. ir. J. J. Peters van de Vrije Univansiteit te Brussel een „model voor de studie van de verontreiniging van heit Sckelde-Estuari- um". Ir. J. Theunis van de Ant werpse zeediensten behandelt daarna de waterbouwkundige problematiek van de Wester- sohelde en de geplande infra structuurwerken, die direct een Belgisch belang dienen. Van Nederlandse zijde nemen dr. E. van der Maarel (Nijme gen), ir. Tj. Deelstra (TH Delft) en ir. A. J. Beenhakker (Rijiks Planologische Dienst) aan het symposium deel. Prof. v. Marei geeft de relatie aan tussen ecologie en planologie, gie. Ir. Deelstra behandelt de ecologische aspecten van „de nederzetting", terwijl ir. Been hakker als onderwerp uitkoos: Goed dat er grenzen zijn! - Zeeuwsch-Vlatnderen in ruim te en tijd". Het symposium wordt beslo ten met een college door prof. dr. M. Anselin van de Rijksu niversiteit te Gent, die de pro blemen rond de ruimtelijke ordening ir. Noordwest-België bespreekt. Tenslotte wordt de BRT-filrn „Het verdronken land van Saeftimge" ver toond. 0 Vlasser Verstraten aan het werk met zijn vismatrijkmachine. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De stich ting cultuurspreiding Zeeland heeft in het evenementenpro gramma voor januari enkele wijzigingen moeten aanbren gen. De voorstelling door de to neelgroep Centrum van het stuk De Neus (24 januari in de schouwburg te Middelburg) wordt vervangen door een op voering van Souveniers onder regie van Han Bentz van den Berg. De voorstelling op 29 janua ri van Penthesilea (toneelraad Rotterdam) is geheel afgelast wegens de vernietigende kri tieken, die dit stuk heeft ge kregen. Er komt waarschijn lijk een vervangende voorstel ling, eveneens door de toneel- raad uit Rotterdam, op een andere datum. .Deproduktie Hamiet-Kies '25 januari te Oostburg) is afgelast wegens ziekte van de regisseur. (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN-OOST- BURG Vlasser J. Verstra ten uit Sint-Jansteen ziet ne gen jaar inspanning beloond. Zijn „vlasmatrijgmaehine", die een zeer belangrijke arbeids- en kostenbesparing in de vlas verwerking betekent, is door de jury voor de prijsvraag land- en tuinbouwmechanisatie 1974 bekroond. De machine is vanaf volgende week te zien op een tentoonstelling In de RAI in Amsterdam. Tot op heden was de vlas verwerking een zeer arbeids intensief karwei, met daar naast grote risico's omdat men bij dit produkt zo afhankelijk is van de weersgesteldheid. De heer Verstraten heeft, in samenwerking met hts-leraar E, van Looy een systeem ont wikkeld, waardoor de verwer king van vlas zeer vereenvou digd wordt. „Op de plukmachnie kunnen tw'ee naaimachines aange bracht worden, die het ge plukte vlas in matten rijgen, van net zoveel kilo als jezelf maar wilt Die matten worden te drogen gelegd en daarna opgerold. Twee opgerolde mat ten vormen een schelf, waaro- verheen een dekzeiltje gelegd kan worden", zo zegt hij. Tot nu toe wordt vlas eerst in bussels van 4 te drogen gezet op bet land en daarna met mankracht opgetast in schelven. „Met ons systeem kan 1 man in een uur een hectare vlas op schelven zet ten. Op de oude manier heb je daar wel tien man voor no dig". Door het afdekken van de vlasmatten op het land krijgt de regen geen invloed meer en kan het vlas niet zwart wor den of gaan broeien. Dit heeft een belangrijke invloed op de kwaliteit van het uiteindelijke vlaslint. Met een simpele grijper kunnen de matten vervolgens getransporteerd worden naar de roterii waar ze gerepeld' en geroot worden. Na het roten worden de matten aan droog lijnen te drogen gehangen en vlak voordat het gerote vlas de turbine ingaat voor verkrij gen van het vlaslint gaat de mat pas uit el-kaar. Bij dit systeem, waarvoor bij deskundigen een grote be langstelling bestaat, gaat geen vlas verloren wat opbrengst- verhogend werkt, ongeveer 100 kilo vlaslint per hectare. De arbeidsbesparing wordt door de heer Verstraten, die afgelopen jaar met dit systeem geëxperimenteerd heeft, ge schat op 70%. „Erg gunstig, want juist in de vlasindustrie is praktisch niet aan personeel te komen", zo zegt hij. De totale kosten besparing schat hij aan de hand van verworven gegevens op 1500 tot 2000 gulden per hectare. De kwaliteit van het vlaslint tenslotte blijkt beter te zijn, zoals te lezen is in een schriftelijke reactie van een vlasspinner. Voordeel van het systeem is ook dat de naaimachines ge plaatst kunnen worden op de thans in gebruik zijnde pluk- machines. Voor het realiseren van die naaimachine is contact gezocht met de heer J. Boo gaert uit Oostburg, die er in slaagde een dergelijke machi ne te laten construeren. Op het systeem is al patent aan gevraagd. (Van een ortzer verslaggevers) MIDDELBURG —Er is een pittige discussie ontbrand tus sen de in Brugge wonende ir. A. Mertens en de Middelburg se leraar K. Glas. De laatstge noemde tracht bij herhaling de publieke opinie te mobiliseren om onverbloemd te kiezen voor een zowel veilige als snelle oplossing van het Oos terschelde-vraagstuk. Hij is van mening, dat de Zeeuwse bevolking zich in meerderheid moet uitspreken voor de oplossing die in de 'Delta-wet wordt aangeboden: afdamming van de zeearm. Tussen heem en ir. Meirtens woedt momenteel een soort pa- pierenioorlog, waarbij lange en felle brieven de wapens zijn. De Brugse ir. Mertens be strijdt de heer Glas op een aantal gronden o.a. deze: Af sluiting van de Oosterschelde kan catastrofale (economische) gevolgen Jiebben voor de rest van Nederland en voor Vlaan deren door de verstoring van het hydraulische evenwicht. De Oosterschelde noemt Mer tens een „Zeeboezem en geen secundaire vaarweg". In het jaar 2000", zo profetgert Mer tens, „zal men dat terdege in de gaten krijgen". Zowel de Nederlandse als de Belgische waterstaat verwijt hij ofwel onbegrip en onkunde of (wat zijn landgenoten betreft) re gelrechte wetenschappelijke fraude. De heer Glas heeft uit de opmerkingen en publikaties van de heer Mertens begrepen dat deze de Oosterschelde pro blematiek vooral ziet in sa menhang met het vraagstuk van- de bevaarbaarheid van de Westerschelde, in het bijzon der voor wat betrbft de be reikbaarheid van de haven van Gent voor schepen van 125.000 ton. De heer Glas: „Aan deze doelstelling offert Mertens met het grootste ge mak de veiligheid van een groot aantal mensen op". Hij zegt verder: „De veiligheid van mensen is niet in guldens, noch in franken te waarde ren". Wat de technische kant van de afsluiting betreft zegt de heer Glas: „De waterstaats- kunde is thans zo ver gevor derd dat vrijwel alle nadelen van de afsluiting' (inclusief het verwateren van mossels) leniet kunnen worden gedaan. De toestand van het Greve- lingenbekken toont nu reeds aan dat de milieufanaten on gelijk hebben". De heer Glas heeft overigens nog een bij zondere verklaring voor de mentale ommezwaai van de biologen, die (zo zegt hij) .aanvankelijk geijverd hebben voor een zo groot mogelijke opbrengst agrarisch produkt per eenheid vAh oppervlakte, ten koste van het milieu en die zich nu bij wijze van overdreven boetedoening ke ren tegen de afsluiting van de Oosterschelde uit bezorgdheid voor het milieu". In de internationale discus sie tussen Glas en Mertens gaat het overigens warmpjes toe. Mertens vergelijkt de Middelburgse leraar vriende lijk met de Nazi-leider Göring en Glas op zijn beurt vraagt zich af welke frustraties ten grondslag liggen aan de om standigheid dat ir. Mertens momenteel zo fel het metier waterstaat aanvalt, waaruit hijzelf is voortgekomen (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op het bureau van Provinciale Water staat te Middelburg heeft de aanbesteding plaatsgevonden voor de verbetering wegens verbreding van de weg IJzen- dijke-Rijksgrens. Er waren 17 inschrijvingen. De hoogste inschrijver was het aannemingsbedrijf Leanhouts B.V. te Sluis met 1.638.000 -gulden. De laagste inschrijver was de aann-emingsmaatschap- pij Zeeuwsch-Vlaanderen b.v. te Biervliet, met een be drag van 1.450.300 gulden. De gunning is aangehouden. Het te verbeteren wegge deelte is 2900 meter lang. In het bestek is een verbreding va» de hoofdrijbaan van de ruim 5 meter nu, tot 6 meter 70 voorzien. (Van een onzer verslaggevers)" MIDDELBURG Op 26 fe bruari zal voor de eerste ka mer uit Gedeputeerde Staten in hoger beroep een zaak die nen die is aangespannen door de heer H.E.C. van den Hemel uit Terneuzen. De heer Van den Hemel had aan B. -en W. van Terneuzen een vergunning gevraagd om een huurautobedrijf te mogen exploiteren. Het Terneuzense college heeft dit geweigerd, waarna de heer Van den He mel beroep heeft aangetekend bij G.S. van Zeeland. Voor de behandeling van dit administratieve geschil is ook de rijkshoofdinspecteur van het verkeer in district Zeeland uitgenodigd, en tevens een vertegenwoordiger van B. en W. van Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als ver volg op de Brandt t.v.-uitzen- ding van j.l. zondagavond over de kerncentrale te Borssele wordt vanavond (donderdaga vond) in het Verenigingsge bouw in het dorp Borssele een voorlichtingsbijeenkomst ge houden, welke wordt georga niseerd door een achttal mi lieugroepen. De bijeenkomst is bedoeld voor alle geïnteresseerden, niet alleen uit de gemeente Borssele, maar ook uit de wij de omtrek. Tijdens de bijeenkomst zul len deskundigen van verschil lende disciplines, waaronder Afcent, op vragen d-ie bij de bevolking leven, informatie verschaffen, aldus de organisa toren van de avond. De bij eenkomst begint om 8 uur en is voor iedereen vrij toeganke lijk. 0 Een aantal jongelui betrok gistermiddag al de wacht voor de Terneuzense winkel. TERNEUZEN Hoewel in Terneuzen de mensen niet be hept zijn met de uitverkoop koorts die vandaag (donder dag) begint, waren er gister middag toch al liefhebber die wilden profiteren van de spe ciale aanbieding van de firma Habo (woningtextiel) in de Terneuzense Axelsestraat. In de middag hadden al en kele kinderen post gevat voor de deur. Zij verklaarden gr de gehele nacht te zullen blijven. Later zetten twee heren een tent neer met de kennelijke bedoeling er de nacht in door te brengen. Later voegden zich er ook nog twee oudere dames bij, die eveneens verklaarden de nacht voor de deur te zul len doorbrengen. De oorzaak van doze* belang stelling was dat de HABO aan de eerste klant, die vandaag de yvïnkel betreedt, een hoe veelheid vloerbedekking, ge noeg voor een kamer, voor de somma van één cent verkoopt. De tweede klant moet, even eens voor een kamer slechts één dubbeltje betalen en de derde klant een gulden. Oude re winkeliers in Terneuzen constateren met enige spijt dat de seizoenopruiming van te genwoordig lang niet meer de spanning oplevert van vroeger, nu zij -zij het zonder voor ieder waarneembare reclame- reeds acht dagen geleden met de seizoenopruiming mochten beginnen. Kaarten Aan een kaart- wedstrijd in café P. de Calu- we in Graauw t.b.v. de mu ziekvereniging „Nooit Ge dacht" hebben 72 personen deelgenomen. De uitslag is als volgt: 1 F. van Cauteren-J. Sorber, 2 K. Synesael-A. de Baar, 3 P. Totte-R. Bauwens, 4 P. Synesael-A. de Koster. De verliezersronde: 1 E. de Bak ker-P. Jonkers, 2 J. de Rijik-J van den Branden, 3 A. Verras- A. Heyens, 4 B. Plassohaert-J. Baart. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het diep- delverswerk in de verschillen de secties van de Zeeuwse culturele raad begint steeds duidelijker vruchten af te werpen. In de vergadering van de raad op 24 januari a.s. zal een groot aantal voorstellen en aanbevelingen aan het college van G.S. worden behandeld. De onderwerpen die daarbij aan de orde zijn, bestrijken een breed scala aan culturele activiteiten en voorzienin gen. Zo komt er een museum nota aan de orde, waarin wordt gesteld dat er in Zee land op vrijwel alle onderde len van de taak en doelstelling van de musea, duidelijke ach terstanden en leemten zijn. Samenwerking tussen de mu sea onderling inventarisatie van het totale museumbezit.. krachtige financiële steun, van lokale en provinciale overhe den, stichting van een centraal depot voor museumstukken die niet geëxposeerd worden, een gemeenschappelijk docu mentatie- en een aankoopbe leid voor moderne kunst zijn (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De inge landen van de Zeeuwse water schappen hebben ditmaal bij hun aanslag voor het dijkge- schot-1973 een geïllustreerde folder aangetroffen, die in woord en beeld uiteenzet wel ke taak de waterschappen in Nederland hebben. Bovendien is in het geval van het waterschap Walcheren een vouwblad bijgevoegd dat bij zonderheden verschaft over de geschiedenis van dit water schap, over de taken waarvoor het zich gesteld ziet en over de begroting voor het lopende jaar. De algemene folder is be doeld voor de ingelande van alle Nederlandse waterschap pen. Behalve het waterschap Walcheren zullen ook de ove rige Zeeuwse waterschappen „eigen" informatie aan de al gemene folder gaan toevoe gen. De Unie van Waterschappen, die verantwoordelijk is voor de uitgave van de kleurenfol- der omschrijft als voornaamste waterschapstaken: de bescher ming van het land tegen het water van zee en rivieren, de zorg voor de waterhuishouding het beheer en onderhoud van land- en vaarwegen en (als jongste taak) de zorg voor de kwaliteit van het water. Over deze laatste taak zegt de Unie v. Waterschappen, dat het zelfreinigend vermogen van het oppervlaktewater in Nederland bij lange na met- meer voldoende is om de im mense hoeveelheden huishou delijk, argrarisch en industrieel afvalwater te zuiveren. In de komende jaren zullen honder den zuiveringsinstallaties, die te zamen investeringen van honderden miljoenen guldens vergen, de natuur te hulp moeten schieten. Een kaart in de folder maakt duidelijk hoe centraal de func tie van de waterschappen in Nederland is. Slechts eenderde deel van het Nederlandse grondgebied bevindt zich op het niveau dat van naiure ho ger ligt dan de zeespiegel. Vrijwel geheel Zeeland en West-Brabant kan men be schouwen als „kunstmatig" bewoonbaar gemaakt, dank zij dijken en bemalingssyste men. Het waterschap Walcheren geeft wat dit betreft actuele informatie, door de thans in voorbereiding zijnde plannen te noemen, zoals: het op delta hoogte brengen van de boule vards te Vlissingen, de bouw van de zeewering te West- Kapelle en de versterking van de zeewering ten oosten van Vlissingen. enkele noodzakelijkheden. De museumnota betreurt het, dat er in het Zeeuwsch- Museum te Middelburg te weinig ruimte is voor het ten toonstellen van archeologische vondsten. Zeeland mist trou wens ook een instantie die zich bezig houdt met de aan koop van hedendaagse beel dende kunst. Een van de meest ln het oog lopende conclusies van de ZCR secties betreft de sociaal culturele ontwikkelingsschets. De secties zeggen, dat het niet wenselijk is om in Zeeland een kunstschool op te richten wegens het ontbreken van een algemeen cultureel klimaat waarin zo'n kunstschool ge dijen kan. Ook voor een Zeeuws symphonieorkest is Zeeland beslist te klein. Als men de muziekcultuur wil be vorderen, aldus de sectie, dan is het beter om uit te gaan van de muziekscholen, die een duidelijke service functie zou den moeten krijgen. Algemene muzikale vorming op de scho len staat hoog genoteerd. Een van de ZCR-secties heeft naast dit slles, nog het idee van een cultureel dienstencen trum gelanceerd. De Zeeuwse culturele raad zal zich ook buigen over een plan van de sectie cultuurbe houd om de verschijning van een reeks kleine monografieën op het gebied van bodemvond sten en historie mogelijk te maken. Het eerste deeltje in de reeks zal, zo hoopt men gewijd zijn aan Marnix van St.-Aldegonde. Verder komt er een schets- plan voor een werkcentrum voor biologie en geologie ter tafel. Dit centrum heeft ten doel de hedendaagse opvattin gen over natuur- en natuurbe heer in ruime kring bekend heid te geven, steun te verle nen aan het onderwijs in ver wante vakken en hulp te bie den aan organisaties die zich bezig houden met natuuron derzoek en natuurbeheer. Een bioloog zou het team van me dewerkers aan het centrum leiding moeten geven.

de Vrije Zeeuw | 1974 | | pagina 3